Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

kocicatko
16. říj 2008

Tak koukám, že diskuze se trochu přesunula k jinému tématu..

Co se týče volby života nebo potratu postiženého dítěte, myslím, že tam učitě záleží na zázemí rodiny a také na míře poškození...

Myslím si, že mimčo, u kterého se objeví poškození slučitelné se životem má žít... rodí se i děti, které musí strávit život na přístrojích, to je určitě hrozně těžké, ale třeba i traké dítě má rodinu něco naučit, stmelit apod...

Na druhou stranu osobně asi nepochopím maminku, která jde na potrat když čeká dítě, které bude mít třeba fyzické postižení... myslím si, že i to má maminku a celou rodinu něčemu naučit, něčím obohatit... a upřímně - proč zabít nenarozené dítě, o kterém se ví, že třeba bude slepé... když by se téže matce o pár let později narodilo naprosto zdravé dítě a osleplo třeba po úraze, také ho zabije? To těžko..bude ho milovat a chránit... a přitom to bude mít daleko těžší než dítě, které by se slepé už narodilo a zvyklo si na to od začátku...

Toť můj názor... dobrou noc 😉

tannawe
16. říj 2008

No kazda diskuze se vyviji...
Jinak ja bych rekla, ze clovek to pochopi az kdyz ma konkretni zivotni situaci odzitou. Do te doby jsou to opravdu jen plane dohady o tom co by kdyby...
Me napriklad vychazely hodnoty screeningu tak, ze doktorka si skoro byla "jista", ze dite bude postizene /down/, tak jsem sla na amnio, kde se tyhle domnenky nepotvrdili. To, ze se mi pak narodila holcicka s epidermolyzou opravdu tusit nikdo nemohl, ale kdyz se na to divam zpetne, tak mozna ty hodnoty naznacovaly neco z veci pristich...kdyby se dal udelat geneticky rozbor i na tuhle genetickou vadu a vysel pozitivni s tim, ze clovek vi co epidermolyza obnasela napr. po porodu tak by volba nechat si dite nebo jit na potrat byla u me i tak jasna. Kazdy to vnima jinak...ale vemte si, ze by mi tenkrat doktorka rekla, hmmm vypada to na epiderm., podivejte se na tyhle stranky, takhle asi ty deti vypadaji, no kvalita zivota co si budeme povidat...nechcete radeji jit na potrat??
Uz by treba nedodala, ze epiderm. ma nekolik forem od nejlehci po nejtezsi s ruznymi variantami projevu a ja jako mlada matka bych se pod tihou fotografii deti se srostlyma ocima a rukama pahylkama docista zhroutila a na ten potrat sla...
Nikdy bych se uz nedozvedela, ze to byl treba plany poplach, ze moje holka sice mela pekelny poporodni komplikace, ale dneska je z ni petileta nadherna slecna co jen kvete...

Takze tak...tolik k tem co by kdyby a to same je to u porodu doma, dokud to nezaziju tak jsou to porad jen spekulace... 😀

animatua
16. říj 2008

tak ja jsem odmitla triple testy, amniocentezu a vsechny tyto blbosti.. nechtela jsem, aby pokud by mi vysel nespolehlivy triple test tak, ze by to vypadalo na postizeni, me nekdo hnal na amnio, ktera sama o sobe je vic rizikova pro zdravi ditete nez aby prinasela spolehlive informace.. a ikdyby byla nejaka metoda, ktera je na 100% spolehliva, pokud by u meho ditete vyslo nejake postizeni, nechtela jsem aby me nejakej dobrak nutil k potratu.. myslim si ze dite ktere se ma narodit se narodi..

jinak souhlasim s tannawe, postizene si dite si nenecham, tak potom kdyz mi zdrave dite srazi v peti letech auto a zustane na vozicku, tak reknu Ale takovy dite ja jsem nechtela? 😒

gedren
16. říj 2008

Ja naprosto chapu, pokud jde na potrat ze zdravotnich duvodu nekdo, kdo ma treba dlouholetou zkusenost s vychovou postizenyho z rodiny, tam si myslim, ze tim musi bejt natolik poznamenanej, ze by do neceho takovyho v zivote nesel a nelze se mu divit, ze tu silu proste nenajde a ani nechce hledat...

Nicmene muj osobni nazor (ktery nikomu nevnucuju, proste jen jak ja bych se chovala) je, ze to, jestli jsem schopna se postarat o postizene dite, si musim rozmyslet ne pri nejakym testu, ale uz v okamziku, kdy si to dite delam. Protoze, jak vsechny pisete, i behem zivota se muze stat cokoli. Jsem v tomhle trochu pesimista, ale celkovy pocet deti neplanuju jen pro idealni pripad, ze jsme vsichni zdravi, stastni a spokojeni, ale uvazuju i pripady, kdyz by na ne jeden z nas rodicu musel bejt sam, kdyz by byly nemocny apod. (jenom teda doufam, ze to nenastane vsechno naraz 🙂).

A pak teda asi hodne zalezi i na nabozenskym zalozeni a vubec svetonazoru toho kteryho rodice. Casto se objevuje takovej ten nazor "lepsi vcas prerusit, nez stravit cely zivot v ustavu". Ja jako z pozice buddhisty s tim nesouhlasim, ze i krestani by se se mnou shodli, proste nemam pravo zabit citici bytost, to je to nejhorsi, co muzu udelat. I ta pripadna zkusenost v ustavu (pokud bych fakt nebyla z ruznych duvodu schopna se o nej postarat doma) je asi neco, co si to dite melo karmicky prozit (tohle se da lip pochopit v tom buddhismu nez v krestanstvi, tam nevim, jak bych si zduvodnila, ze "on to tak chtel", nebo neco takovyho..), a koneckoncu o tom, ze to nemuze unest a ze se radsi zabije, si muze rozhodnout pozdeji, samo, ne? (jsem morbidni, ale myslim, ze temer kazdy, i postizeny clovek, vam rekne, ze by precejenom radsi zil nez nezil...ne uplne kazdy samozrejme...).

Jinak teda zcela konkretne u sebe vychazim z toho, ze jsme schopni vydelat dost na to, abychom si k pripadnemu tezce postizenemu diteti sehnali treba nejakou asistenci do domacnosti, takze to dite by melo sanci prozit normalni dustojny zivot, aniz bych ja jako matka mu ten svuj zivot musela obetovat. Ale takove moznosti samozrejme nema kazdy, a jak jsem psala, naprosto chapu strach u lidi, co tu zkusenost se staranim se o nekoho zavisleho uz maji a nechteji opakovat.

No a pak je tu samozrejme ta stranka veci, co psala animatua, ze amniocenteza je hodne nebezpecna sama o sobe i pro zdravy plod, takze na tu by me stejne nikdo nikdy nedostal 🙂

haluskacz
16. říj 2008

jj souhlas s gedren. Obcas si rikam, jestli jsme si tou prenatalni diagnostikou vubec k necemu pomohli - tedy jestli to rozhodovani, zda si dite ponechat ci ne, na zaklade vysledku nejakych vice ci mene presnych testu, vede k necemu pozitivnimu. Driv, kdyz tyhle moderni metody nebyly dostupne, se proste rodily vsechny deti - zdrave i postizene. Tezce postizene deti umiraly, zadne pristroje, ktere by se je snazily udrzovat pri zivote, nebyly. A tak to proste lidi brali, ze to tak chodi. Tak si kladu otazku, jestli by ten tehdejsi pristup v dnesni dobe, kdy uz se neumira kvuli spatnym hygienickym podminkam a podvyzive (tedy v nasi zemi pochopitelne), jsme materialne velmi dobre zabezpeceni (oproti dobam minulym), nebyla absence vsech screeningu a testu v tehostenstvi vlastne vyhodou... ale to je zase muj pohled, naprosto chapu, ze mnozi ho se mnou nesdileji.

novako
16. říj 2008

Já to trošku vrátím zpátky. Jen mne zajímalo, jak se u porodů doma, potažmo ambulantních porodů, řeší novorozenecká žloutenka. Liduška ji měla a hodně silnou, takže bohužel musela na fototerapii. Myslím ale, že ji to poznamenalo, protože celé šestinedělí byla schopná spát jen na mém bříšku (v noci jen se mnou v posteli) a až do třetího měsíce nedokázala spát sama v ložnici. Museli jsme ji chovat a do postýlky dát teprve až když jsme si šli sami lehnout.

haluskacz
16. říj 2008

novako, o tom bych taky rada vedela vic. Pry ma na to vliv dotepani pupecniku - kdyz se nenecha dotepat, je vetsi riziko, ze dite bude muset pod lampu. Pak na to ma vliv kojeni a slunecni svetlo. Zkusim o tom zjistit vic.

haluskacz
16. říj 2008

jen tak zbezne prolitavam zminky na netu a s tou zloutenkou souvisi i podani umeleho oxytocinu pri porodu - zvysuje riziko

haluskacz
16. říj 2008

v zemich, kde je doma rodit bezne, lze fototerapii poskytnout v domacim prostredi, ale je to pry zridkavy jev, protoze vetsina novorozenecke zloutenky, ktera uz se musi lecit fototerapii, je nasledkem medikace. Jinak staci caste kojeni a caste vystavovani slunecnimu svetlu.

schnek
16. říj 2008

novako, řeší se to návratem do porodnice a fototerapií, pokud je třeba dítě svítit 😉 PA mi řekla, že pokud se minimalizuje stres matky během porodu, nechá se alespoň nějakou dobu tepat (ideálně dotepat) pupečník a hodně často se kojí (= častějí dítě vylučuje), je to prevence žloutenky. Ona sama prý neměla ještě porod, kdy by se musela matka do porodnice vracet s dítětem se žloutenkou 😉 jako ne že by jí žádný nemělo, ale nemělo jí takovou, aby to bylo třeba 😉

novako
16. říj 2008

Ta naše cácorka musí mít všechno extra. Jediný lék, který jsem při porodu dostala, byla kapačka antibiotik, protože mám, samozřejmě, pozitivního streptokoka. Mohly to způsobit ty ATB?

schnek
16. říj 2008

taky to prý dělají krevní skupiny, prý matky 0 mají větší šanci na žloutenku u dítka 😉

haluskacz
16. říj 2008

novako, tezko rict, co to mohlo zpusobit v tvem pripade. Ono tech faktoru jiste bude vic. Jo, u nas je blby jezdit do porodnice po domacim porodu, protoze ti to tam daj sezrat. Kdyby byla i tady moznost fototerapie doma, tak by to bylo super. Ale z mych deti treba bylo zluty jen jedno, a zadny leky jsem nemela (krome heparinu, pac jsem mela drsny krecovy zily, to by me taky nenapadlo s tim tu zloutenku spojovat). Asi bych se vic zloutenky obavala v zimnim odbdobi, kdy neni tolik slunicka. V lete muzes soupnout dite vzdycky na 10 minuek nahaty na slunicko.

kocicatko
16. říj 2008

S tou žloutenkou - před naším porodem PA říkala, že mimi pak dává na sluníčko nebo alespoň na denní světlo k oknu, ale myslím, že vážných žloutenek je u domporodů minimum... krom toho v nejhorším případě se holt dá jet s mimčem na tu fototerapii kdykoli 😉

artuse
16. říj 2008

mě by taky zajímalo, jak se řeší extrémně silná žloutenka při domácím porodu...malá ji měla hodně silnou prý následkem inkompability Rh faktorů, já mám Rh faktor negativní (přesně mám krevní skupinu 0 Rh negativní), ona zdědila Rh faktor pozitivní po manželovi, pod lampou byla téměř pět dní a to mě děsili, že by tam mohla být až 14 dní...

shnek: ani tak nevadí, když má matka krevní skupinu 0, ale jde právě o ten Rh faktor, blbý právě je, pokud má žena Rh faktor negativní a dítě Rh faktor pozitivní, ale pokud má žena Rh faktor pozitivní, nic se neděje...

haluskacz
16. říj 2008

myslim, ze pokud k tomu zkratka po domacim porodu dojde, tak se to u nas neda resit jinak nez presunem do nemocnice - jako ostatne jakakoli jina komplikace.

artuse
16. říj 2008

jen nevím, jak by se to doma poznalo, že žloutenka je tak hodně silná a vyžaduje fototerapii, v porodnice to měřili nějakým přístrojem (nebo z krveú, který přiložili na kůži a pokud hodnota bilirubinu je fakt hodně vysoká, dávají pod lampu...na první pohled se to podle mě nepozná, jestli je žloutenka extrémní nebo jen stačí obyčejné sluníčko, a než by dětská dr. po domácím porodu nabrala krev a byly výsledky bilirubinu, tak je tam podle mě dlouhá prodleva a nejsem si jista, co to může vyvést...tipla bych nějaké problémy s játry

schnek
16. říj 2008

haluš, prý by se to dalo řešit zapůjčením světla domů, ale zase jak to kdo bude ordinovat fototerapii... a já sama bych si na to doma netroufala 😉

artuse, ono je to prý i rozdílem krevních skupin, ale že vic to mívají matky, co jsou 0 a děti jiná skupina 😉 my jsme oba Rh+ a slunil se 2 dny 😉 u mě to byla asi kombinace všeho - stres, okamžitě šmiknutej pupečník, první pořádný přiložení po 6h a ty skupiny 😉

gedren
16. říj 2008

No asi se neda nic jinyho, nez aby pediatr nabral krev...Helence taky v porodnici brali krev (zluta byla, ale nakonec ne tolik, aby musela pod svetlo)

artuse
16. říj 2008

gedren, ale právě než pediatr nabere krev a bude mi výsledky, tak se mi to zdá dlouhá doba...ale možná, že to nevadí, nevím...

schnek, s těmi rozdílnými krevními skupinami jsem to ještě neslyšela, ale možný to, vím, že neplechu může dělat ten Rh negativní faktor u matky v případě dítěte s Rh pozitivním faktorem, proto tyto matky musí taky po porodu dostat injekci proti tvoření protilátek kvůli případnýmu dalšímu těhotenství

haluskacz
16. říj 2008

v zahranici (nevim, jak u nas) to kontrolujou porodni asistentky - kdyz zjisti vysokou hladinu bilirubinu, tak se vola dr.

lenkabu
16. říj 2008

Zajimave se to tu vyvinulo 🙂

ad zloutenka: v pripade rozdilu v Rh faktoru..matka -,dite + se odebírá krev na protilátky už v těhu a dá se předpokládat jestli budou velký problémy..pokud by matka vytvářela protilátky proti plodu,je to rizikové těhu a těžko by rodila doma.Neléčená žloutenka(silná) může způsobit mentální postižení dítěte.Ale zase o minuty nejde,i v případě domporodu by se určitě dalo dojet do nemocnice.

ad novorozenecka umrtnost:nikdo tady zeny s postizenym ditetem nasilim nehoni na potrat,lekari je k tomus ice spis tlaci,ale rozhodnuti je na matce a na doktory bych to opravdu nesvadela.Nebo jsme snad poslusne stoje ktere jdou na potrat protoze to rekl lekar?

tannawe:kdyby ti dr v tehu ukazala tezke formy epidermolyzy,sla bys na potrat aniz by sis zjistila vsechny informace o epidermolyze?Zjistila bys ze existuji i lehci formy apod...

Ja jsem s tou "prehnanou" prenatalni peci naprosto spokojena. Diky tomu se zachyti vetsina postizeni a zena se muze rozhodnout,neni postavena pred hotovou vec po porodu.Hodne zen si stezuje ze je ta diagnostika stresuje...to prominte,ale kdyby se poradne informovaly o tripplech apod tak zdaleka tak zdesene nebudou.Dalsi variantou je prosviceni sije a pak jsou tripply zbytecne,misto amnia se da udelat geneticky ultrazvuk.....ovsem ja mam pocit ze nekdy se tehulky ve strachu vyzivaji 😉

Ja osobne jsem mela ozitivni tripply,na amnio sla ale nikdo mne netlacil,bylo tomoje rozhodnuti stejne jako jsme byli s manzelem dohodnuti ze postizene dite si nenechame(hrozil DS),Nikdo nas k nicemu netlacil a rozhodnuti padlo driv nez bylypozitivni tripply.

lenkabu
16. říj 2008

A holky...nesijte prosim toli do lekaru - muzu,oni to nesli delat aby se citili nadrazeni,ale protoze chteli privadet na svet deti 😉 MOzna se nedovedou tak vcitit (jak kteri podle mne) a neberou porod instinktivne,ale hodne z nich jsou velmi kvalitni porodnici. Pripada mi to trochu nefer se do nich navazet protoze jsou muzi...leta bojujeme za emancipaci a muzum nadavame kdyz reknou ze do nejake profese (ryze muzske) nepatrime 😉

lenkabu
16. říj 2008

Omlouvam se za ty desny preklepy,blbne mi klavesnice 😖

nelinkav
16. říj 2008

lenkabu, asi po stopadesáté ohledně novor.úmrtnosti - jestli ženy jsou nebo nejsou jak ovce, které dělají, co jim dr.řekne se tu moc nemluvilo, spíš veškerá prenatální péče byla zmíněna v souvislosti se "skvělými" počty zemřelých při nebo chvíli po porodu... když se těžce postižné dítě, kterému by byl na světě vyměřen čas v hodinách nedáme možnost se narodit, statistiky to oproti státům, kde se to tak nepraktikuje, dost zvýhodňuje.
(Mmch. člověk nemusí být slepě poslušný, ale dr.dokáže vyvinout pořádnej tlak na těhuli ☹ Chtěla jsem odmítnout tripply, nešlo...)

na "přehnanou" předporodní péči není nazíráno asi tak úplně nadšeně právě z její nespolehlivosti. Vidíš, tobě vyšli pozitivní triply a dítě máš zdravé. Někdo jiný by už třeba taky šel na potrat...

Ad. k porodům postižených - porodit dítě, o které bych věděla, že přežije pár hodin, to nevím, jak bych se rozhodla.. 😔 Ale třeba down, příp.třeba slepota atd. dle mě ten důvod k přerušení není. Naprosto souasím s tannawe - když by se dítěti (příp.MM) něco stalo později, taky bych se jich nevzdala/nenechala je zabít. Princip je totiž stejný.

babalala
16. říj 2008

Ad novorozenecká žloutenka - většinou se projeví až druhý den po porodu, takže snad žádný spěch.. A primárním ukazatelem je přece zežloutnutí, myslím, že až při něm se zjišťují hodnoty z krve, ne?

Ad rutinní podávání ATB při pozitivním streptokokovi - další specialitka našeho vyspělého porodnictví, která není praktikována nikde jinde ve světě..

Lenkabu - co myslíš tím "nikdo nehoní ženy na potrat"? Ženě, která asi bude v dost špatném psychickém stavu, když ví, že je vysoká pravděpodobnost postižení, navíc doma třeba nemá podporu, možná stačí i lékařovo důrazné doporučení. Nevím o tom, že by se u nás standardně nabízela třeba pomoc psychologa, se kterým by taková těhotná mohla všechno probrat.
A ne všechny ženy běží hned do knihovny nebo na net, aby si ověřily informace, které jim lékaři poskytují. Spousta jim prostě naprosto slepě důvěřuje. (Což ale určitě není případ Tanawe 😉 )

nelinkav
16. říj 2008

mě by s ohledem na tu žloutenku zajímalo, jestli to poznáme u našeho bobíse. Páč já jsem od přírody taková do žluta (v létě hněda), zatímco manža je růžovoučkej 🙂

schnek
16. říj 2008

to poznáte 😉 já to poznala dokonce dřív, než mi to řekli doktoři 😉

gedren
16. říj 2008

No zloutenka se fakt pozna od oka 🙂 A hlavne dite taky vidi pediatr a treba kolem tech 72 hodin po porodu, kdy se musi odebrat krev z paticek, je to myslim uz videt docela pekne...

artuse
16. říj 2008

nelinkav: žloutenku poznáte, jsou nažloutlá i oční bělma 😉