Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

sisstin
9. říj 2008

halus: tak s nejednotností názor sester souhlasim, to je fakt pravda..a je to problém skoro všech porodnic 😉 že někdo řekne něco..a druhá zas něco jinýho..ale jako ty určitý pravidla tam jsou 😉

sisstin
9. říj 2008

zanet: mě se teda jako taky zeptaly, zda ho chci hned..nebo si chci odpočinout..výběr tam byl 😉

haluskacz
9. říj 2008

siss, no jasne, ale proc mi kurnik vnucujou, ze si musim odpocinout, kdyz se citim v pohode?

sisstin
9. říj 2008

halus: jo, to beru...mě se fakt sestra zeptala, zda ho chci..či ne 😉 nikdo mi ho násilím nebral..mě zas vadilo to, že si ho nechtěly vzít ani na hodinu, páč jsem tam fakt nespala ani hodinu za celý tři dny 😕 a na moji žádost, zda bych nemohla aspon dvě hodiny spát mi bylo řečeno, že nás teda nepustěj domů, když se neumim postarat.. 😅 na mě to bylo zas až moc rooming 😅

haluskacz
9. říj 2008

hehe siss tak to cumim, to jsem fakt nezazila.

sisstin
9. říj 2008

halus: ono je to všude jinak, ale v Pha porodnicích je to podle mě horší, než v těch menších 😉 ...a záleží, kolik maj porodů a já nevim co 😅 mně zas spíš přišlo, že tam nedělaj nic a chtěj se těch děcech rychle zbavit..když jsem tam byla já..tak se jim tam slunila si tři mimča..a tím to haslo 😕

kristi
9. říj 2008

mne se zeptaly, prvni noc si ji nechali ( od cca 20h), druhej den mi ji prinesli uz na pokoj a ja jim ji pak zase vnutila na noc...abych se vyspaala

alcatko.j
9. říj 2008

Ja se tady uz x hodin branim, abych neco nenapsala, ale uz to nemuzu vydrzet 😅 😅 😅

Reknu to asi tak 😅 JA bych v zivote doma nerodila a proc,bo jsem posera, bo bych urco umrela a vubec 😅
A o tom to je, ja si myslim, ze doma rodit muze ta maminka, ktera si veri, ktera si umi predstavit ruzne situace , ktere muzou nastat a ktera je na to pripravena..na porod doma se taky maminka musi pripravit, nejde si lehnout a bezrozmyslu vypudit decko, maminka se musi pripravit, zacina to vyberem vhodne PA, s tou si ta maminka musi vybudovat vztah, musi s tim dle meho souhlasit a byt pripraven i tatinek...a musi vyborne probihat tehotenstvi..pak taky to auto pred domem a porodnice ne dal jak 100 km 😅
jak se tohle vsechno splni, tak si myslim, ze porod doma, v domacim prostredi, v tom prijemnem intimnu, kdy sourozenecek spinka ve svem pokoji a rano se probere a uz ma sestricku a prituli se k mamince a sestricce v posteli ,kdy maminka odpociva ve sve vlastni posteli, dava si svou vlastni prijemnou vanu, vsude je klid, pijemne svetlo, mila PA atd at, tak v tom pripade, to fakt muze byt uplne bozi zazitek 😵

Ale ne za kazdou cenu.

sisstin
9. říj 2008

kristi: no mně se to vnucení už nepovedlo 😠 😅 😅

kristi
9. říj 2008

😀 hec, mne jo 😅

haluskacz
9. říj 2008

jo, tak y jsem si rikala, jestli by to v nejaky mensi porodce nebylo lepsi, ale volila jsem variantu nejblizsi. Ono prece jen rodit v aute bych fakt nechtela. Btw jedna kamoska mi nedavno popisovala porod - rodila v aute. Docela by me zajimalo procento porodu v aute behem presunu a prekotnych porodu u nepripravenych rodicek. Ja treba u tretiho ditete byla na variantu domporodu pripravena (akorat PA nestihala, tak jsem odjela radsi trochu driv nez uplne na posledni chvili), a kdyby se ten porod rozbehl rychleji, nez abychom stihali dojet, nebyli bychom tim tolik zaskoceni, zavolali bychom sanitku a nestresovali se.

alcatko.j
9. říj 2008

Jo a jeste, co se tyce doktoru asestrer, ja jsem teda citlivka a navic drzim hubu, at nekoho nenaseru, ale kdyz jde o hodne, tak si stojim za svym a je mi jedno, co si kdo o me mysli, a to byl pripad meho porodu, vicemene jsem ja poslouchala je a delala, co mne rekli, ale kdyz jsem porodila a nikdo se nemel k tomu, aby mi dal dceru k prisati, tak jsem se klidne slusne ale razantne zeptala a kdyz jedna sestra zvedla oci v sloup!!!!!Tak jsem se zeptala, jestli ji to cini velky problem a byl klid, hokky, musite se ozvat, musite bojovat, jde o vas a o vase decko, k cemu jsou pak narky tady a deprese po dalsi rok, musite se umet postavit za svou vec 😉

sisstin
9. říj 2008

halus: no to mě taky napadlo, když je Stop stav a posílaj ty ženský od čerta k ďáblu 😕

aniska
9. říj 2008

alci to hoore si napisala krasne 😵 a to dole tez, mas recht
ovsem bohuzial nie vzdy to plati. v mojom pripade ani asertivita a slusna ziadost neuspeli, urobili mi nastrih proti mojej voli, a to este dostal ten dr co bol pri mojom porode z toho amok ze co si to dovolujem a urobil ho extra large- problemy mam dodnes

sisstin
9. říj 2008

anis: myslíš, že ti schválně udělal obří nástřih proto, žes ho n echtěla? Tomu se mi nák nechce věřit 😕

mikca
9. říj 2008

taky bych nikdy do toho nešla pro mě je to něco nepředstavtelného...nevím ale mám s tím spojeno mooc rizik..takže já určo ne
jinak souhlas s alcatkem je zbytečné mít depsya užírat se děsnýma zažitkama , když se nic neudělá aby to tak nebylo pak už je ralativně pozdě..
ad schnek mrzí mě že jsi měla takové zážitky já rodila tak kde ty (podle indicii) a byla jsem tam prostě spokojená...a to jsem tam ležela jak před prodem tak po navíc jsem tam chvíli docházela i do ambulance a nenarazil jsem na nikoho kdy by mě nějak prudil...
možná ted řeknu něco za co mě sežerete, ale možná by se to chtělo zamyslet i na svým chovánía ne jen na chvání mudrua sester...(tím opravdu nemyslím nikoho konkrétního) ale z vlastní zkušenosti vím že ne jen setry ale i pacienti dokážou být dost protivnía nepříjemný 😝

kyri
9. říj 2008

alcatko, super - já si taky myslim, že je to hodně o nás, o co si řeknem, anebo jestli budem submisivní pipiny a nebudem si bránit to, na co máme nárok. ale představ si porodku, kde nemusíš bojovat a ni bejt asertivní, protože pa nebo dětská sestra ti sama řekne: tak zkusíme dát miminko přisát..? anebo ti ho nechá na břiše, přikryje vás oba a zahřeješ si ho ty, místo aby ti ho balila a nechala ležet ve vyhřívaným lůžku s tim, že ho "za žádnou cenu nesmíš vyndat"
časově to tu asistentku v přeplněné porodnici vyjde na stejných pár vteřin, jako obrácení očí v sloup a diskutování o tom, jestli jo nebo ne přisát/jo nebo ne na břicho...

uff, já když si vybavim ten domporod, co jsem u něj byla v únoru (kámoška). nebezpečnýho se tam nedělo naprosto nic, a ten nerušenej klid, co měli mamka, taťka a mimis, to bylo fakt úžasný. a celou noc spolu no, náročný to je, protože to všechno za personál musej odkroutit rodiče, ale za ten nerušený začátek to stojí 😵
a teda, porodní asistentky tam byly pak ještě párkrát v šestinedělí omrknout, jak se daří, příp. poradit, dětská mudra taky, takže péče zajištěná
(akorát já si teda nejsem jistá, jestli do toho půjdu tentokrát taky...)

kyri
9. říj 2008

mikco, já myslim, že rodící ženská, která má silný bolesti má vcelku právo na to být nepříjemná...
(hlavně poté, co personál, který neví, co jsou sociální dovednosti a podpora někoho, kdo je ve stresu, jí např. klade zbytečný otázky, případně ji někam tlačí a manipuluje)

taky jsme měli jednu takovou. porodní asistentky super, mudr vcelku ok, ale dětská sestra, co přišla po narození dítěte byla na tečku. fakt. dodneška je mi líto, že jsem ji neposlala do řiti. viděla nás minuty, a už nám servírovala svý moudra a rozkazy. no, mohla se aspoň zeptat, jestli máme zájem. neměli jsme 😠 dítěti tim nepomohla naprosto v ničem a nám taky ne, to si mohla jít radši vypít kafe nebo dělat jinou práci. my bychom se bez ní fakt - rádi - obešli.

sisstin
9. říj 2008

kyri: tak s tim moc nesouhlasim, mně taky nebylo n ejlíp..ale teda nepříjemná bych si nedovolila být 😉

elitera
9. říj 2008

Pořad jsem neviděla, nicméně principielně, čím víc pročítám Koně, jsem pro možnost volby. Sama doma rodit nechci, ale jestliže se na to někdo cítí, ať má tu možnost. Já sama bych ráda absolvovala ambulantní porod, byť manžel s tím je zatím jen dost málo sžit 😀. Pevně doufám, že se mi vyhnou zkušenosti, které má schnek. Chci se hned na začátku těhotenství domluvit s nějakou dulou a s ní probírat věci a ve finále i rodit (s manželem samozřejmě taky). Porodní plán mi přijde super věc, ovšem samozřejmě dokud nedojde k nějaký situaci, kdy jsem já nebo miminko ohrožená. Pak ať z něj klidně udělají vlaštovku a pustí z okna. K tomu sepsání - možná si najdu na netu nějakou inspiraci, ale z větší části ho míním psát sama.
(Možná mám zatím jen iluze, nejsem ani těhotná, ale doufám, že o tyhle iluze nepřijdu) 🙂

haluskacz
9. říj 2008

kyri, to musela byt nadhera.

sisstin
9. říj 2008

jinak, že někdo radí prvorodičkám mi nepřijde divný, to je snad normální ne 😕 kyri..docela tě obdivuju, že jsi věděla, co je teda moudro a co ne...já nikdy mimino neměla..takže bych si fakt nedovolila posuzovat, co je správně..a co ne 😕

mikca
9. říj 2008

kyry na to samozřejmně má právo 🙂 , ale ženská ketrá rodí v boletsech je taky poměrně citlivá rozrušená a já nevím co ještě tak se jí mužou právě ty otázky nebo to co po ní požadují zdát zbytečné..ale třeba vůbec nejsou..něco jiného je když vám nejdají mmičo hned po porodu nebo něco takového..ale po tom porodu se už můžete ozvat tam už bolesti nejsou..no apak na odd. je to taky přece o tom to nějak řešit,..
ale vím že né každý to dokáže ale taky věřím že i né každá ty sestry neprudí..

kyri
9. říj 2008

siss: a tak to já zas jo. nevim, proč bych musela být za každou cenu příjemná, když je mi blbě a někdo do mě dělá. když je to odborník a profesionál, tak to snad vybere, ne? 😉
od toho je to odborník a profesionál...
no, a já tam v tu chvíli jsem "klient" a ne ten, co má poslouchat a držet hubu. platíme si ty lidi tak jako tak - sice každej jinou částkou, podle toho, jak vysoký má vyměřený daně - ale já to beru tak, že já jsem zákazník a chci odpovídající servis 😉

sisstin
9. říj 2008

kyri: no, holt je to na povaze, já se snažim bejt ke každýmu slušná..zejména k lidem, který neznám 😎 a beru, že oni to taky nemaj lehký 🙂

sisstin
9. říj 2008

kyri: nebo spíš by mě zajímalo, co byly pro tebe ty "chytré" rady 😉 páč vim, že ty jsi taky AP..jestli třeba pro mě by ty rady byly úplně normální 😅

kyri
9. říj 2008

halus: byla 😵

mikco, no právě, rodící ženská je na úplně jiný vlně, než zbytek světa, a když jsem personál porodky, tak tohle přeci vim, a chovám se podle toho. takže zbytečně nedokazuju pacientkám, co všechno maj vědět nebo dělat, nehonim si triko na tom, co vim já, ale snažim se celej proces spíš harmonizovat, než rozdmýchávat konflikty. i když narazim na skutečnou "potížistku" - prostě je to o mně jako matce, jak k situaci přistoupim, jestli je pro mě výzva si obhájit to, co chci anebo se cítit jako oběť, a o mně, jako zdravotníkovi, jak dokážu komunikovat a řešit konfliktní situace tak, abych neponižovala, neshazovala a nemanipulovala pacienty...

kulicka
9. říj 2008

Me teda porodni plan hodne pripravil, takze Elitero, vrele doporucuju. Zatim jsem teda jeste neporodila, ale jako prvorodicka jsem taky nevedela VUBEC do ceho jdu. Coz asi nevim ani ted, ale aspon mam nejakou predstavu o tom, co se fyzicky, psychicky deje, co by se mohlo dit (komplikace) a jaky jsou metody (zasahy medikalni) a nasledky. Tim padem se bojim o hodne min. Proste jsem lepe pripravena.

Jinak muj plan bude, jak pises, slouzit v pripade, ze se vsecko bude odehravat v naprostem poradku. Jak bude komplikace jsem ochotna duverovat odbornemu personalu (coz jsem jim tam napsala, tak at se snazej 😀 ). Taky razim heslo, ze se slusnosti nejdal dojdes, ale obcas servat se vyplati. Bohuzel. Blby je taky to, ze (podle me) je pri porodu ta rodicka tak mimo (rozumej soustredi se na to nejdulezitejsi celym telem i dusi), ze na nejaky asertivni diskutovani proste nema. Proto vitam pritomnost manzela nebo jeste lepe duly/PA ve kterou ma clovek duveru.

mikca
9. říj 2008

víš kyri ono asi porodit dítě ze strany personálu není jako namazat si chleba s máslem ono to taky není pro ně nejjednodužšía tím že jsi klientka tak samozřejmně máš právo na to být nepříjemná a odpborníci ne ak píšeš 😝 ..ale vem si kdyby k tomu takle přistupoval každý..to by jsme pak opravdu rodili doma , ale bez lékařů a asistentek.. 😝

haluskacz
9. říj 2008

elitero, presne tak s tim porodnim planem - nekdy maji lidi pocit, ze porodni plan = tak to chci za vsech okolnosti, ale vetsinou se tam davaji formulace typu: "preferuji rodit bez nastrihu, pokud nebude jeho provedeni nutne". Ale to snad kazda rodicka, co si kdy sestavovala porodni plan, vi, a nikdy by nenapsala, ze nechce nastrih za zadnych okolnosti. Proste porodni plan je sdeleni o preferencich. Nektera rodicka si napise, ze ji nevadi medikace ke zmirneni bolesti nebo ze primo uprednostnuje medikamentozni metody, ze si preje epidural atd. Jina napise, ze nechce. A je lepsi to mit sepsany, protoze pak se muze lip soustredit na to, co se s ni deje. Taky je dobry tam napsat, ze si prejes byt predem informovana o kazdem zakroku, pokud nepujde o ohrozeni tveho zivota nebo zivota plodu. To taky bohuzel v nasich porodnicich jeste neni samozrejmost.