Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

animatua
11. říj 2008

lenkabu: neni zakonem zakazany, je ale verejnosti odsuzovany, coz plyne uz i z teto diskuze ☹

androna
11. říj 2008

lenkabu moznost volby aku si predstavujeme my tu teda neni. 😠

ygreen
11. říj 2008

animatua: ale já jsem souhlasila s tím co jsi napsala 😉

alcatko.j
11. říj 2008

ygreen, v pohode, mne se libi, ze to priznas 😅 😵
No proste vsude je neco, jak je takove ozehave tema, emoce litaji vzduchem a uz to jede..to tak byva..

Abych to krapet odlechcila 😅 Ja kdyz jsem byla v tom, tak jsem si tiskla ruzne clanky o tehotenstvi, kojeni, vybavicce atakdale atakdale a skladala jsem si to do slozek a pak po vecerech studovala, takze ja, rodicka v porodnici jsem faaakt byla pripravena a nesrala jsem na to 😅

draga
11. říj 2008

holky teda já nevím já jsem asi divná...já se koukla na ten pořad v klidu a bez emocí...a musím říct, že mě ty domrodičky ani porodní asistentka divný nepřišly...byly spíš takový zavalený názorem druhé strany, že se ani nedostaly ke slovu ...vlastně ani neměly možnost to pořádně vysvětlit...Jílková se k nim teda chovala tak arogantně že jsem se divila, že se ty holky nesebraly a neodešly domů...to nebyl diskuzní pořad...ani mi nevadil pan primář a pan nevím kdo..oni si zase zastávali to svoje ale Jílková byla jako hysterka...přitom to šlo říct normálně v klidu...no nic to jen tak abysme neodbočovaly od tématu 😀

ygreen
11. říj 2008

na tom se shodneme všechny ať zastánkyně lékařů nebo PA - VŠECHNY BYSME SI PŘÁLY KVALITNĚJŠÍ PORODNICE, MILEJŠÍ PERSONÁL, VĚTŠÍ MOŽNOST VOLBY, proti tomu žádná. A pokud by nás brali v porodnici váženěji a dbali na naše přání, byla bych maximálně šťastná. Bohužel to tak není. I když se všechny porodnice prezentují opačně.
Původně šlo ale o to, zda domporod ano či ne.
Dle nás hazard s životy, dle vás kvalitnější vstup do života a žádné trauma rodičky i dítěte

ygreen
11. říj 2008

alcatko: já chtěla sprcu, míč apod. Nakonec jsem jen bulela v křesle na monitoru. Všechno ostatní bylo horší. A popravdě jsem ráda za to jaká jsem - nemám teď pocit určité beznaděje za to jak to dopadlo. Kdybych ji měla, asi by mě to trochu sžíralo.

A já prostě co se týče takovýchle témat, cikorek a náboženství, hoří mi koudel u prd.le 😀 😅 😀

alcatko.j
11. říj 2008

A ja bych si moc prala svetovy mir 😅 😅 😅 😅 😅

A toleranci vsech 😅 Vidte Kvetnacky 😉 😅 😅 😅 A ted dostanu sodu 😅 😅 😅 😅 Ygreen, to neni na tebe 🙂

ygreen
11. říj 2008

Jílokvá je šílená, člověk by jí nafackoval za to jak skáče lidem do řeči.

ygreen
11. říj 2008

Světovej mír nééé, to bych neměla v práci placený přesčasy 😀

draga
11. říj 2008

no ale tady to bylo až nehcutný...ta holka chtěla něco říct ještě ani nezačala a ona už na ní hudry hudry...bych normálně fakt odešla 😀

lenkabu
11. říj 2008

Nevite nekdo jak rodila pani Jilkova?Treba ma mindrak 😀 😀 😀

draga
11. říj 2008

Leni podle mě CŘ 😉

draga
11. říj 2008

teda beru to podle skorovšech celebrit 😉

lenkabu
11. říj 2008

No to je fakt,ja mam dojem ze jen Linda Rybova rodi spontanne 😀 😀 😀

draga
11. říj 2008

a zrovna ta by mohla CŘ z důvodu že je prťavá 😉 jo a ještě ta no teď s ní byl rozhovor Alice Bendová ale druhý dítě fakt rodit nebude to byla tak strašná bolest, že jedině CŘ 😉 😎 no nic to jen tak na okraj 😀

lenkabu
11. říj 2008

Chudinka,ji to bolelo 😅 No vsechny ostatni to lechta...

Ale to odbocujem,jeste nam tozamknou a kde se budem emocionalne ventilovat 🙄

draga
11. říj 2008

tak radši už neodbočujme 😉

lenkabu
11. říj 2008

Tak k tematu...uz hodnekrat tady bylo receno,ze u domporodu PA pozna predem vsechny komplikace...a mne porad behaji v hlave ruzny o kterych jsem presvedcena ze je poznat nemuze 😅 Jak treba pozna dopredu ze se neodlouci placenta a ta zena bude krvacet?Nebo ze vyhrezne pupecnik?A co bude delat kdyz to dite pujde rukou napred a rodicka ho proste nevytlaci...transport s miminem v porodnich cestach?

Je mi jasny ze tu nikdo neni PA a nebude mi to vysvetlovat,ale proste to nemuzu pobrat 😅

draga
11. říj 2008

leni ale ty holky prostě nepřemýšlí že by mohlo být něco špatně...a to je právě to že nemají strach a chtějí si ten porod užít...pokud něco nebude tak jak má bude se to řešit až za pochodu ale proto se nemusíme na ně zlobit...přece jen my právo volby máme ... 😉 např. já než jsem prvně rodila a četla si o tom tolik knížek vůbec netušila, že se rodí i něco jako placenta 😎 a že to může být někdy komplikovanější než samotný porod... 😔

lenkabu
11. říj 2008

Ja nevim jestli je to odvaha,vira nebo silenstvi 😅 Neznam teda jedinou zdravotnici co by si lajzla porod doma..ale asi je to logicky,vsude vidime patologie.Ja mela strach i z toho ze bude stop stav a poslou mne do maly nemocnice 😅 Proste u mne prichazel v uvahu jedine porod ve fakultce s vynikajici neonatologickou peci.A nemyslim si ze bych nezvladla porod doma...dokonce si myslim ze bych ho urcite zvladla,jen by mi to zodpovednost nedovolila.

xsipm04
11. říj 2008

lenkabu: Vidíš, na ČT jednou běžel dokument Domorodky, kde byly zachyceny příběhy tří žen, které porodily doma. Jedna z nich byla dokonce lékařka 😉

lenkabu
11. říj 2008

xsipm04:to nemela asi moc duvery v kolegy 😀 😀 😀 Ne,delam si prcu, odvazna zena 😉

babalala
11. říj 2008

Fakt nevím, proč tady ještě přispívám, když evidentně názory druhé strany nikdo nečte, ale nedá mi to..

Draga - to je super, že víš, o čem druzí přemýšlejí a o čem ne.. 😉

Lenkabu - Je přece naprosto běžné, že se placenta neodloučí i několik hodin po porodu, ale není to smrtelné a je u toho spousta času na přesun do nemocnice. Navíc u domácích porodů je běžné okamžité přiložení dítěte ke kojení, čímž dojde k vyplavení další dávky oxytocinu, což porod placenty urychlí.

Krvácení je většinou reakcí na velké a nepřirozené dávky umělých hormonů, což je také doménou porodnic. Často je také způsobeno poraněním dělohy při tlačení rukou - sice nedoporučovaná, zato hojně užívaná nemocniční metoda.

Neustále zde probíraný výhřez pupečníku - výskyt asi u jednoho promile porodů (u 0,3 promile domácích porodů) ,důsledek předčasné dirupce vaku..

Transport s miminem v porodních cestách určitě není příjemný, ale zase tak hrozná porodnická komplikace to nejspíš nebude, soudě podle toho, kolik znám případů, kdy žena ještě musela po příjezdu do porodnice vyplňovat papíry, než jí vůbec vyšetřili a uvěřili, že už jí hlavička čouhá mezi nohama..

A mimochodem, o existenci placenty a jejího porodu vím tak asi od svých jedenácti let.. 🙂

lenkabu
11. říj 2008

babalala:mas pravdu castecne...neodlouceni placenty muze byt velmi zavazna komplikace..resp.pokud se placenta odlouci jen castecne,muze zena velmi prudce krvacet.Prilozeni to muze a nemusi ovlivnit.Stejne tak pupecnik...muze vyhreznout i u nahleho samovolneho prudkeho odtoku plodovky,nejen dirupce.A mimino v porodnich cestach se muze dusit a nemusi....ta moznost vazne komplikace kt. se predem nepozna tam proste je.

markytkaaa
11. říj 2008

Tak především ta diskuze měla být o názoru ... já jsem názor prezentovala tak jak jsem prezentovala ...
Nemám mindrák z CŘ ... ano je mi sice zpětně líto, že jsem malého neviděla hned po porodu, že jsem neměla možnost mít ho na břiše a prožívat s ním první minutky jeho života, ale nedalo se nic dělat ...
Jak už jsem psala prve, bylo mi doporučeno rodit doma - bezva těhu (a to jsem si opravdu užívala, sháněla informace, četla knížky, brouzdala netem ...), mladý věk, statná kostra i na větší mimi ... jsem opravdu ráda, že jsem se rozhodla pro nemocnici a hlavně dohled nad mým i synovým zdravotním stavem ... díky hrozící hypoxii, kdy byl CŘ skutečně otázkou minuty, by určitě nepřežilo moje dítě a možná ani já ne ...
Nicméně se necítím jako horší matka, která se pro dítě nesnažila udělat všechno na světě. Dýchala bych pro něj ... a né o nic míň než domporodka.
Beru to jako prostou nezodpovědnost a hazard se dvěma životy zároveň ... a to dle mého osobního názoru prostě není normální.

kocicatko
11. říj 2008

Lenkabu, po porodu placenty PA placentu zkontroluje, jestli je celá, nenarušená a pokud by nebyla, tak se jede do porodnice, to je jasné... na neodloučení už reagovala babalala - přesně tak to bylo i u nás.. oproti tomu vím, jak to v mnohých (především velkých) porodnicích chodí (bohužel i následkem množství rodiček) - spěchají na odloučení placenty, tudíž žena je ve stresu, placenta se neodlučuje a vše končí podání oxytocinu... zatímco když jsem měla možnost v harmonickém domácím prostředí Valeriánka přiložit (v klidu, bez stresu, bez spěch - na jedno prso moc nereagival, zkusili jsme druhé a v pohodě se přisál...) tak placenta na sebe nenechala dlouho čekat...

A vyhřeznutí pupečníku je podle mě hodně ojedinělý jev, ale když se stane, může se přihodit doma tak jako tak - i když maminka plánuje jet do porodnice a pupečník vyhřezne dřív (při silném odtoku plodové vody) než vyrazí... i přesto je podle mě lepší mít pořád při ruce zkušenou PA než být na to sama...

Co se toho dušení týče, tak miminko zatím nedýchá, takže i v porodních cestách dýchá přes pupečník...

babalala
11. říj 2008

Lenkabu - ale já přece nepíšu, že k těmto komplikacím u domácího porodu dojít NEmůže - samozřejmě, že může! Ale jejich pravděpodnost je mnohem nižší, než je lékaři v médiích prezentováno. Kdybych nečetla odborné publikace a o komplikacích při porodu věděla jenom to, co se můžu dozvědět z populárních časopisů, nebo třeba z pořadu Máte slovo, vyvodila bych si, že pravděpodobnost nějaké komplikace je tak 1:1, nebo spíš, že porodit bez problémů je jako výhra v loterii. Ale tak to opravdu není!

Mimochodem - někdo se tady ptal, kdo opravdu rodil doma. Doma jsem rodila prvních 20 hodin. Všechno bylo v pořádku, ale po několika probdělých nocích a po šesti hodinách druhé doby porodní jsem najednou pocítila velkou únavu a uvědomila jsem si, že to bez chemie bohužel nezvládnu. Moje PA taky doporučila převoz. V klidu a bez hysterie jsme odjeli do porodnice, kde jsem za pomoci dalších dvou úžasných PA za 15 minut konečně dorodila..
Měla jsem i nástřih, syn měl holt hlavu jako melounek. 🙂 Ale nástřih i kapačka měly smysl, nic rutinního, takže jsem se smířila s tím, že porod neproběhl stoprocentně přirozeně, jak jsem původně chtěla.

nikka.vo
11. říj 2008

Tak jsem přečetla v rychlosti dnešek...Uff 😅

Co tak pozoruju, tak nejvíc těch co reagují (ne všechny, ale většina) horlivě, trochu i podrážděně, odmítavě a nechápavě jsme (ano i já) ty, které zažily komplikované porody,které by bez rychlého lékařského zákroku nemusely dopadnout dobře a to nepochopí žádná,která to nezažije a to nás snad i trochu omlouvá. Snad! Jsme prostě na tohle téma háklivější a za sebe jsem tu už psala, že bych to asi neviděla tak tragicky, kdyby se mi nestalo to co se stalo. A věřim tomu, že i víc holek tady by reagovalo míň podrážděně 😉

Holkám domporodkám tu jde prostě jen o stejná práva,proč by to měly mít kompikovanější si sehnat PA na domporod apod.Samozřejmě mají právo a možnost si třeba zaplatit svou gyndařku, pokud nechtějí aby je ošetřoval cizí dokror a vícero věcí se dá taky vyřešit, ale komplikovaně. Tohle už chápu, vstřebala jsem informace co tu domporodky psaly a beru to už trošičku jinak, nicméně názor jsem nezměnila. Zkuste to fakt brát z opačnýho konce, každý jsme jiný a každý má ideál postavený trochu jinak. Holky domporodky nikdy nepoc€hopí co se může stát dokud se to nestane, nepřeju nikomu, aby nakonec z domporodu byl komplikovný porod a nakonec třeba sekce, nebo nedej Bože úmrtí miminka, ale zase by mě zajímalo, jak by potom ta maminka mluvila o domporodech. 😔 Ale beru to, že v zahraničí to funguje a snad kdyby se umíralo,tak domácí porody zakážou,ale nezakázali,tak asi není to procento vysoké, proč to tedy neumožnit u nás? Trochu si už protiřečim, protože s tím nesouhlasím, ale žena by měla mít právo kde chce rodit, ne že nás všechny houfně posílají do porodnice, kde se k nám v některých případech koukají jak na otravný hmyz. Já tu zkušenost nemám, ale je nás dost takových. Tak když není na výběr, tak ať ty služby alespoň stojí za to...

třeba ygreen až vychladneš jako já, tak to taky budeš brát trochu jinak 😉 Máme v sobě bohužel už zakořeněný strach, ale řekni si upřímně, kdyby to tu bylo už pár let zaběhnutý a rodilo se nějakej ten rok klidně i doma, ani na minutu by si před prvním porodem nad tím neuvažovala, že by si třeba rodila doma? Nebo by si to hned smetla ze stolu? Po mém prvním porodu vim, že bych ani vteřinu nezauvažovala, ale před ním bych se možná zamysela, jestli by to doma nebylo lepší, když už je to léta praxe ověřené. U nás to ověřené praxí není (v zahraničí ale ano) a proto k tomu máme takový odpor a k tomu vlastní zkušenost ... 😔

No takže co tím chtěl básník říct: Neobhajuju tu domácí porody,to absolutně ne, jen se chci zastat domporodek (ony to sice nepotřebují ALE ... 😅 ) protože občas je nutné se trochu vcítit do druhých 🙂

za případné chyby se omlouvám,mozek mi už odebírá ku spánku 😅

nikka.vo
11. říj 2008

Bože,fakt jak tatar jsem to napsala 😔 , jdu spát 😅