Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

petraluk
12. říj 2008

Gedren jak se to veme 🙂 Ale už fakt dost 🙂

draga
12. říj 2008

babalala..k příspěvku včera 🙂 já to nemyslela tak jako že nepřemýšlí domrodičky o ničem...ale rozhodně si myslím, že nějaké záležitosti co kdyby...jdou až na druhé místo...asi jsem to blbě napsala ale myslela jsem to tak, že přemýšlí o porodu jako o zrození, kráse v pohodě, klídku...tak proč hned myslet na to horší...nic jsem tím nechtěla říct negativně 😉

johanda
12. říj 2008

anippe. hodně záleží i na porodnici. Já jsem ležela od 30 tt asi měsíc s oběma holkama na udržení a sestry mi cpaly každý večer, řečeno jejich slovy ,"malou fialovou tabletku" - rozuměj Plegomazin. Když jsem odmítla s tím, že to nepotřebuju (Plegomazin se dává na uklidnění, na udržení těhotenství nemá vliv) strašně se divili a říkali, že musí, že to mám předepsané.
U druhé holky, jsem měla komlikovanější těhtenství a dostávala jsem kapačky na udržení - na mou otázku, co to bude, mi odpověděli "taková tekutina", kterážto odpověď mě jako docela zvídavou a vzdělanou osobu neuspokojila, což jistě chápeš.
Mi prostě vadí přístup - děláme to nejlepší co umíme (nepopírám) a ty se neptej, páč tomu stejně nerozumíš. Ostatně, v nemocnici jsem dodělávala grant a každému jsem ochotně vysvětlovala, co to datluju a překládám, aniž by mě napadlo lékařům/ sestrám sdělit "tomu byste stejně prd rozumněli"

johanda
12. říj 2008

rozuměli, šmarjá ta gramatika 😀

lenkabu
12. říj 2008

To je hroznej zvyk a nemoc zdravotniku jit k pacientovi(rodicce) se slovy...nesu vam takovou tabletku 😝 🙄 Ja jsem to teda nedelala pac mi prijde ze z toho cloveka delate debila 😒

babalala
12. říj 2008

Lenkabu - poprvé mě něco na této diskuzi pobavilo a rozesmálo.. souhlasím s tebou - kdyby na mě čučeli králíci a křečci, tak se asi taky neuvolním a neporodím.. 😀 😀 😀
A taky souhlas s tím, že některé byty prostě pro domácí porod nejsou vhodné - já mám k dispozici rohovou vanu, takže jsem si užívala výhod jak sprchy tak "porodní stoličky" - v nějaké metrové vaně by to asi nešlo..

Draga - nevím, jak jiné holky, ale od okamžiku početí mám strach, že se "něco" dítěti stane.. a asi se ho nezbavím až do smrti - asi jako žádná máma.

A proti zdravotníkům a nemocnicím nic nemám - jsem vděčná za to, že nežiju v džungli, a že pro případ zdravotního problému, který vlastními silami nezvládnu, tady jsou.
(Mimochodem - tašku do porodnice jsem měla sbalenou od šestého měsíce, mražák narvaný jídlem a vyvěšené instrukce pro mého drahého od 36. týdne)

anippe
12. říj 2008

no a o tom to je! já jsem měla možnost porovnat přístup v jedné z brněnských porodnic s přístupem porodky v jiném okrese. Sto a jedna. Doma mají instrukce, na Obilnák jedině do pitevny 😝 Ale i přes šokující zažitky v Brně bych prostě svoje dítě neohrozila. Dokud, ale nedáme najevo, že se nenecháme ovládat a nebudem se ptát a zajímat, nic se nezmění.

radka.m.
12. říj 2008

tak jsem ještě tak přemýšlela,že člověk si tady pořád na něco stěžuje,já jsem taky už kolikrát narazila na nějakou nepříjemnou sestru,nemocnice mám dost prolezlý.ale zrovna tak může člověk narazit na nepříjemnou prodavačku v obchodě...tak by mě zajímalo,co by asi dělali ty,co nemůžou překonat po porodu 3dny na šestinedělí,co by dělali tak před 10-15lety,kdy se po porodu chodilo domů minimálně za týden,návštěvy neexistovaly,maximálně ukázat mimčo přes okýnko,vložky musely být jenom erár a tatínek u porodu bylo tabu.

draga
12. říj 2008

babalala to je ale trochu něco jiného...to je snad jasný, že má každá no spíš *skorokaždá* máma strach...jenomže v důsledku toho bysme teda radši ani neměly mít děti?? ...myslela jsem to dobře... 😉 chtěla jsem tím říct, že když jdu rodit těším se na ten pocit že budu mít mimíska u sebe, že bude všechno v pořádku...konec 😔 😉

johanda
12. říj 2008

Anippe, já myslím, že dítě nechce ohrozit snad žádná normální matka.
Lenkabu - on je ten zdravotnický zvyk, že pacient má "držet hubu a krok" zakořeněn občas dost hluboko. Navíc, jak už zde bylo jistě psáno, spolupráce s matkou u porodu přece spíše usnadní pododníkovi práci, ne?

anippe
12. říj 2008

😅 ..to nemá smysl

gedren
12. říj 2008

Drago, ja naopak myslim, ze domarodky maji prubeh porodu a vsechny mozny komplikace i co pri nich delat, podstatne lip zmapovany nez normalni rodicka, protoze s tim, ze se budou mozna presouvat do porodnice, realne pocitaj, a bohuzel taky musej pocitat s tim, ze to treba PA nestihne a budou rodit samy/s manzelem. Navic kazda knizka, kazdej letacek pro domarodicky obsahuje vycet moznych komplikaci a co pri nich delat. Bez toho by si podle me zadna mamina do domaciho porodu netroufla, 90 % pripravy spociva IMHO prave v ty priprave na krizovy varianty (jako napriklad, ze kdyz PA nestihne prijet, tak zda mam doma prislusny zdravotnicky material, zda manzel vi, co ma delat apod.), a jen zbylejch 10 % jsou ty svicky a hudba ;)

Co se tyce toho, jak se tvari zdravotnik a jak prodavacka: ja se samozrejme nezblaznim z toho, kdy se na me blbe tvari nekdo, kdo ma zrovna za sebou narocnou smenu.. Ale jedna vec je tohle a druha vec je, ze zdravotnici skutecne maji zakonnou povinnost informovat me o vsem, co delaji, a mit muj informovany souhlas (ne pausalni podepsanim jednoho papiru pri prijmu do porodnice, ja opravdu musim od nich znat podstatu kazdeho zakroku, co mi chteji delat, a musim s kazdym z nich souhlasit) (samozrejme ne v pripade akutniho ohrozeni zivota, ale to je taky zakonem osetreno, tam si muzou delat co chteji a zadny muj souhlas nepotrebuji, ani v tu chvili, ani pausalni predem). Takze mi vadi, ze to bud vubec nedodrzuji, nebo se tvari, ze je to obtezuje.

johanda
12. říj 2008

radka.m, sorry, ale argument, co by ženské dělaly před nějakými 15 lety je zcela mimo. Před nějakými 150 lety chodili lékaři k rodičkám rovnou z pitevny, aniiž by si myli ruce; k některým věcem se dospěje prostě časem, co se neosvědčilo nebo překonalo se opustí a nahradí lepším.
Stejně tak nepříjemnou prodavačku můžu poslat někam a odebrat se do jiného obchodu, což si teda dost dobře neumím představit na oddělení šestinedělí v slibně se rozvíjejícím poporodním blues (tedy do prdele ji poslati můžu, ale nervy z incidentu budu mít 10 x delší dobu, což jistě neprospěje ani mi, ani děcku)

draga
12. říj 2008

gedren však ano já netvrdím že nemají zmapováno a že nejsou informovaný...jen jsem napsala a myslela to dobře...že když jdeš rodit a ť je to doma nebo v porodnicic tak si ten porod chceš užít a netrápíš se dopředu s tím co nastane KDYBY...já třeba jsem se snažila myslet pozitivně...přemýšlet o něčem krásným...o tom jak budu mít Dalíska u sebe v náručí, jak bude vypadat až ho poprvé uvidím...a podle mě tady ta diskuze je o tom, že hned myslí všichni na to špatný...přece nejdeš rodit s tím, že se mimi narodí přidušený, že budeš krvácet...nebo jo???

gedren
12. říj 2008

Drago, no, asi uz to trochu chapu, jaks to myslela 🙂 Neco jako kdyz clovek nejde na tripple testy, tak se na nej tvarej, ze co bude delat, kdyz bude mit dite s downovym syndromem, pritom ho jednak s nejvetsi pravdepodobnosti mit nebude, druhak na to nema vliv to, zda jde na test, nebo nejde 🙂, a tretak to tak proste bere, ze to je zivot... A stejne tak domarodicka, bere to tak, ze se detatku muze neco stat doma i v porodnici, ale nerozumi ty presumpci viny a nezodpovednosti matky jen proto, ze se rozhodla, jak se rozhodla (stejne jako tomu nerozumi ta, co odmitne testy).

radka.m.
12. říj 2008

johando,nevím,proč by to bylo zcela mimo,tím jsem chtěla říct,že se ten přístup za 15 let opravdu dost změnil,jenomže většina jich chce všechno a hned ted.já sama mám tu možnost tyto dvě etapy ve zdravotnictví porovnat a proto si říkám,díky bohu za to,co je ted.a věřím,že za nějakých dalších 10 let ten přístup bude zase jiný.

lenkabu
12. říj 2008

Ja verim ze nase dcery uz budou rodit v tom idealu co se tady pokousime nastinit...pratelske porodnice otevrene alternativam a ze uz si nebudou muset volit porod doma pac porodnice =buzerace a stres.

Uprimne receno jestli se Vanda rozhodne rodit doma at mi to proboha nerika driv nez po porodu 😅

draga
12. říj 2008

gedren přesně tak 🙂) konečně jsem byla pochopena 😉

johanda
12. říj 2008

radko - argumentovat něčím, co už není nebo se nepoužívá se mi nezdá moc fér, no. Věřím, že dříve to bylo drsné a k rodičkám i dětem rozhodně ne šetrné. Obracet se dozadu a libovat si, že dnes je to v podstatě fajn v porovnání s minulostí je podle mě docela kontraproduktivní, protože v mnohých zdravotnících (i nezdravotnících) to vyvolává reakci typu "co by ti inovátoři vlastně chtěli".
Jáí nejsem nějaká cimprlína a snesu i docela drsný zacházení, chápu, že česká sestra/doktor má kolikrát dost a dovedu se nad to povznést,ale vadí mi, když s pacientem potažmo rodičkou zacházejí jako s nesvéprávným člověkem, který ničemu nerozumí, protože jsou na to zvyklí a dělají to s drobnými úpravami těch 15, 20 let.

vikinka27
12. říj 2008

radka.m, ja Ti poviem co by robili: vsetky zeny vo veku mojej mamy okolo mna maju skoro vsetky hrozostrasne spomienky na svoj porod. moja mama sa o mna triasla, a odporucala mi cisarak, lebo sa pamatala, co bolo s nou. druhe dieta mali iba preto, aby som mala surodenca...
dtto napr. svokra - svoj plan 4 deti zredigovala na 2 po porode, ktory mohol byt v sucasnosti aspon o trochu iny...
ide to sice dalej ako Tvojich 10-15 rokov, ale...
ja byt v tej dobe tiez na svoje porody spominam ako na najhorsiu okolnost v mojom zivote 😔
ale mam to stastie, ze v mojom okoli je "kvazimoderna" porodnica, kde som si aspon co-to mohla dovolit, vydiskutovat a stat si za svojim.... suhlasim s johankou, nie je to argument... ak vieme veci zlepsovat, preco sa to nerobi....

lenkabu
12. říj 2008

No nevim,vsechny zeny v moji rodine ve veku moji mamy vc. ni a i starsi na porod vzpominaji dobre,resp. takze to nebylo nic hrozneho.A docela nechapou nasi generaci kt. si nechava pichat epiduraly a porod resi jako nejakou hruzu.Mluvila jsem i se starsi PA kt. pamatuje i generaci nasich maminek a ta rikala ze jak rodi zeny ted je o dost horsi nez tenkrat pres veskere vymozenosti kt. proti nasim maminkam mame. Presne se jednalo o to jak porod zeny snaseji....rikala,ze ted kazda druha krici o analgezii jeste pred tim nez zacnou kontra,pak jsou hystericke ze to boli....driv bylo pry tohle vyjimecne,ted bezne.Mne nekdy pripada ze nektere zeny nebudou spokojene nikdy a celkove tak nejak "min vydrzime".Ale to uz dost odbiham od porodu doma 😉

kristi
12. říj 2008

Leni, to mas pravdu. Driv se tri dny po porodu uz makalo na poli 😉

aponchie
12. říj 2008

me kolegyne z prace(45let)rikala jak to bylo na prd driv v tom,ze nebyl ultrazvuk(asi prej byl,ale jen na veeelmi rizikove a to se posuzovalo vselijak)takze nevedela co se ji narodi ani v jakem stavu ..narodil s ekluk a mel problemy ne velke ,ale mel do hodiny zacal krvacet do mozku mel hydrocefalom nebo jak se to pise tu obrovskou hlavu a projevil se vrozenej problem asi ta trubice ci jak se to jmenuje..dite okamzite odepsali dali ji leky na zastaveni laktace a decko odvezli do Ostravy a ji nic nerekli!!!!nevidela nevedela kde je co s nim bude a nic jen ji rikali ze je to krypl at na nej kasle a ze stejne do rana umre...blablabla..dnes ma pres dvacet let je na voziku ,ale hejbe se a je veeelmi inteligentni a v pohode..a rodila prej priserne..hekarna,sestry doktori des prej je ted prochazka rajem 🙂

lenkabu
12. říj 2008

aponchie:fuj,hnus. S tim UZV mas pravdu..mamka mela se mnou hodne rizikove tehu,skoro cele odlezela v nemocnici ale uzv nemela ani jednou 😖

radka.m.
12. říj 2008

johando,asi jsi mě špatně pochopila,já jsem vůbec nechtěla argumentovat,ale chtěla jsem jenom říct,že za těch 10 let se ten přístup strašlivě změnil,takže třeba se jednou příznivci porodů doma dočkají toho,že porod doma už bude běžná záležitost,stejně tak jako porod v nemocnici,bez toho,aniž by někdo rodičky doma odsuzoval.

tannawe
12. říj 2008

Jinak mezi nami, me neprijde zas az tak zvlastni, ze hodne zen odsuzujicich domaci porody ma za sebou neprijemny a casto negativne ovlivneny porod v porodnici. Opravdu, je na tom hodne logickeho...

Stejne tak dokazu i pochopit, ze nekomu prijde opravdu usmevne zabyvat se vubec porodnimi traumaty atd. se slovy nase maminky nas porodily tak a tak a taky zijeme. Samozrejme, protoze cloveka neutvari jen porod pocitame-li jeho zivot na desitky let,ze? Ale castokrat je zvlastni, ze hodne lidi ma pak nutkani se vracet prave k vlastnimu porodu a proziva velkou uzkost a strach a v terapii nekdy dojde k velkemu zlomu prave na zaklade tzv.rebirthingu tedy znovuproziti porodu.
Ja nerikam, ze porod rovna se trauma na cely zivot, ale v mnoha pripadech je nadale spoustecem mnoha vzorcu ovlivnujicich kvalitu nasledujiciho zivota. Kazdy psychika reaguje jinak, a je jinak nastavena a vybavena resit konflikty a traumata obecne, ale clovek to vazne pak vidi jinak, kdyz se nad tim zamysli a venuje se tomu... 😉 😉

A ze psychika cloveka je mocna carodejka je u porodu obzvlast patrne...Ja bych rekla z toho jak to tady ctu, ze ten strach, ktery v mnoha zenach po obtiznych porodech zustal je jen stinkem toho, co jejich psychika musi na sobe nest...neni snade se totiz bez pomoci vyporadat s faktem, ze vas porod byl obtizny a potencialne vlastne doslo k ohrozeni zivota vaseho ditete. Tudiz vy mate logicke pocity co by kdyby...a to je prirozene. Je to vase vnitrni obrana i proti jistemu pocitu viny. I to je prirozene, vsechny neustale narazime na stret nasich prani s realitou. Myslim, ze vsechny maminky v teto diskuzi chtely rodit prirozene - to znamena prinejmensim vaginalne. Velke procento z nich nakonec skoncilo s CR, komplikacemi atd. Neni snadne to prijmout, to urcite, protoze kazda chceme pro sve deti to nejlepsi...ale zase podivejte se na to z druhe strany...

Rodit doma totiz zada celeho cloveka, velkou odvahu a silu do toho jit, to proste nemuze udelat nekdo kdo o sobe ma pochybnosti...a jsme zase u te psychiky, nebo ne??? 😉

kyri
12. říj 2008

tanawe: hezký 🙂
jj, pocit viny je prevít. ale dá se ho zbavit. však chyby (a teď nemluvim ani tak o porodu, ale obecně) neděláme schválně, ne? prostě to tak někdy vyjde. a všichni děláme vždycky to nejlepší, co umíme.

já bych teda nejradši byla divoška někde v "primitivním" kmeni, která je odjakživa konfrontovaná s tím, že prostě se o sebe (a dítě) postará tak, aby přežila, odjakživa bych se to taky od svých předků a vrstevníků učila (a naučila 🙂) a měla bych to jednoduchý, žádný zvažování, jestli na to mam nebo nemam, jestli využiju něčí odbornou pomoc nebo ne ... prostě by záleželo hlavně na mně, jak se s tím popasuju. anžto ale jsem ze střední evropy, tak se bojim, taky jsem zvyklá občas tu zodpověndnost za svý procesy svěřit někomu jinýmu, povolanýmu, jako skoro každá rodička a radši využiju relativní bezpečí porodnice.

no, anebo k tomu zázračně dozraju, než mi odbije 40tt, doma rozděláme oheň v krbu, dám si vanu, vyčadíme si ložnici magickou bílou šalvějí, zavoláme porodní asistentku a vystřihnem pohodovej a krásnej domporod 😵 😉

gedren
12. říj 2008

Kyri nebud mejdlo, rod doma, my se prijdem podivat!

josefa
12. říj 2008

gedren 😀

kyri
12. říj 2008

😀 a ze bychom daly domaci dvojporod?
sak jestli to na tebe zas prijde driv... ;)
holkam pustime krtka, chlapi ve volnym case muzou skouknout futuramu nebo novy it crowd a my muzem nerusene rozdejchavat kontrakce, prip. si frcet na otvirani hadi sily a probouzeni ci osviceni apod;))
jo, cetlas, jak se christine groffove pri porodu otevrela necekane hadi sila a ona se pak malem uchlastala, pac ji to desne vyhodilo "z domecku" ?