Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

sisstin
13. říj 2008

dagina: já to jako chápu v okolí hráze a stydkých pysků..ale třeba na Venušině pahorku? 😕 Jako z medicínskýho hlediska nevidim důvod 😕 pak estetika už je věc druhá 😅

dagina
13. říj 2008

No a nedej bože aby dr. musel na sál přijít s křovinořezem 😀 😀

tannawe
13. říj 2008

Co se holeni tyce tak je fakt nejlepsi se holit prubezne cele tehotenstvi - protoze hormony udelaji sve a neroste jen miminko jak o zivot, ale i ochlupeni nekterym holkam dost buji...- a pred blizicim se porodem proste udrzovat v takovem stavu, aby clovek mohl i v noci odjet a neresit hned jezisi mam prales...rychle doholit...
A myslim, ze kdyz rozumna sestra da na vase slova, ze uz jste oholena - protoze se vas zeptaji zda vas mohou "zaholit" /nadherny slovo/, tak neni problem a fakt bych to resila az jako posledni vec...

A klyzma? Zadna lahudka to neni, co si budeme nalhavat, urcite si dokazu predstavit, ze delat klystyr treba sedmi zenam za smenu musi byt taky uz poloautomat. Zalezi hodne na povaze, jako u vseho. Nekomu je to uz z principu neprijemne, jen pomyslet, ze mu kdokoliv cokoliv strka kamkoliv...a nekdo to bere pragmaticky...
Podle me je urcite lepsi si klyzma nechat dat nez pak mit strach poradne zatlacit.
A urcite byste si taky nechaly dat klystyr od nekoho kdo vam aspon trochu naznaci, ze s vami souciti nez od sestry, ktera k vam napochoduje se slovy tak se ohnete... 😀

sylvar
13. říj 2008

křovinořez???
já se holím stále úplně dohola, jen takovej malej ostrůveček nahoře si ponechávám 😎
klystýr jsem si dát nenechala, PA mě ani nenutila, oholená jsem do porodky přijela takže dobrý, jen mi PA v přípravárně řekla,ať teda do porodu skáču na míči(což mi teda nevyhovovalo, tak jsem se sprchovala snad 2hodiny 😅 a rozhodně jsem se teda nebála tlačit 🙂

sisstin
13. říj 2008

mně tu sprchu pak zakázali 😠

animatua
13. říj 2008

sisstin: a z jakyho duvodu? 😲

andelka
13. říj 2008

shnek: Nejsi jediná. Mně holení taky vadí. Zkoušela jsem to různě a taky nic moc. Když se holím po směru, tak to neoholím do hladka a škrábe to. Proti směru mám zas pupínky, které jednak svědí a jednak hnisají. Ještě mě napadl depilační krém na oblast bikin, což je asi jediná možnost, jak být na porod bez chloupků tam dole. Manželovi bych klasický strojek do rukou nesvěřila. Jsou to takové detaily, ale pro pocit pohody důležité. Klystýr mi asi vadit nebude, spíš budu doufat, že přirozeně zrychlí porod. 😉

binki
14. říj 2008

ono to jde i jinak, pěkně všechno vyškubat voskem 😀
spíš se zeptám, vám nevadí, že vám udělají klystýr a pak je jeden záchod a jedna sprcha pro všechny? tchýně mi říkala, že když rodila ona (a to je 30 let zpět), tak každá rodička měla svoji sprchu a svůj záchod!

petraluk
14. říj 2008

Binki v každý porodnici snad není jen 1 záchod 😕 U nás byli 2 😀 A teď v tý nový porodnici má každý porodní sál soji sociálku, takže super 😵

kristi
14. říj 2008

na kazdym sale jsme meli svoje wc a sprchu

animatua
14. říj 2008

ja jsem taky mela svoji sprchu a wc, bylo to mimo jine moje kriterium pro vyber porodnice 😀

haluskacz
14. říj 2008

zensky ukecany, to se neda docitat... 😀

jeste tedy ke klystyru jedna zkusenost navic: mne klystyr dali pri prvnim porodu, jsem se nijak nebranila, protoze zadnej prujem pred porodem se nekonal. Akorat teda veeeelkej problem byl, ze na tom porodnim pokoji byl zachod spolecny se sprchou za plentou. Takze kdyz jsem se po tom klystyru vycistila, vsude to jeste dlouho po akci desne smrdelo, nejvic ve sprse.. to bylo k zebliti. Takze podruhy jsem mela Yal a odkracela na zachod jeste pred presunem na porodni pokoj, potreti jsem si ho chtela dat doma, ale nestihala jsem to a v porodce se to taky nestihalo. Bobecek jsem teda na zacatku vytlacila, ale nebylo to nic hroznyho - rozhodne daleko lepsi nez ten puch u prvniho porodu.

artuse
14. říj 2008

ad klystýr - já ho chtěla, pže jsem měla trochu zácpu a fakt se mi hodně ulevilo a nebylo to nic strašnýho 😉 ale wc i sprchu jsem na porodním boxu měla sama pro sebe, takže pohoda
ad holení - mě vůbec neoholily a ani se mě na to neptali, tak jsem nic neříkala 😀 a čas byl, žádnej překotnej porod, takže asi záleží na porodnici

gedren
14. říj 2008

Ja mela v cekacim pokoji svuj zachod, ale mam dojem, ze mi tam couraly i maminy z jinejch pokoju, co svuj nemely 🙂...a po presunu na porodni pokoj kdyz jsem chtela na zachod, tak to bylo dost daleko a byl erarni. Takze v tomhle fakt zadnej odvaz 🙂, tak jsem docela rada, ze jsem v techhle podminkach zadnou klystyrovou story absolvovat nemusela, dost ze jsem blila i po pozreti susenky a napiti se vody...

elitera
14. říj 2008

Online rozhovor s Ivanou Königsmarkovou v Respektu:
http://www.respekt.cz/rozhovory-detail.php?sel_...

haluskacz
14. říj 2008

dobrej rozhovor

nelinkav
14. říj 2008

Tak ten rozhovor už je o něčem jiným než v "nemáte slovo" - aneb jak se i chytrá ženská může "složit" pod palbou otázek arogantních chlapů a hysterické moderátorky. Tady v tom rozhovoru je její práce víceméně oceńována, příp. se probírají otázky k věci, jen Mirek Sadílek má tendenci se navážet, že se povyšuje... A to ještě mluví z vlastní zkušenosti 😀 Jen doufám, že brzo přide doba, kdy chlapy přestanou kecat do vyloženě ženských záležitostí (a to nemluvím jen o porodu, ale i "nechutnosti" kalíšku apod.)

kyri
14. říj 2008

nelinka: někdo považuje kalíšek za nechutný? 😅
(co jsou teda potom vložky...)

kyri
14. říj 2008

páni, já koukám, co má u toho rozhovoru ik za foto - to je její aktuální vizáž? nepoznala bych ji.. 😕

bora.b
14. říj 2008

ja bych rada pozde ale prece dodala znalosti rakouske o holeni a klystyru: holeni se tu neresi, pouze v pripade nouze, pac to jde raz na raz ( kdyz si rozbiju hlavu, taky neresim, jestli dojedu do spitalu voholena nebo voni to vojedou tesne pred)

ad klystýr: je to uzasna vec. za jistych predpokladu. bud jsem vitarian a vim, jak klystyr cisti a pomaha, nebo potrebuju rozbehnout porod. mam tu uz nakou dobu rozprekladanou knihu rakouske "indianske" pa, ktera o klystyru za jistych podminek hovori jako o pozehnani - ve spojeni s poradnou koupeli - a nejak mi to logicky vice nez zapada.

implikovat vse za vsech podminek je vice nez podivne

jak psala schnek: "ale nějaká komunikaci by měla probíhat"

bora.b
14. říj 2008

"...zajímalo by mě, čím si vysvětlujete, že u nás ještě nefungují porodní domy jako v jiných zemích EU a proč matkám není stejně tak nabízen ambulantní porod? Moje sestra žije v Německu a její gynekolog jí v těhotenství dal možnost volby: klasická porodnice (s možností porodit do vody - tuto nabídku nakonec využila), ambulantní porod, porod v porodním domě (kterých je hned v Bavorsku několik). Doma rodit nechtěla. Na otázku, co by jí z toho doporučoval se jí dostalo odpovědi v tom smyslu, že to přeci záleží jen a jen na ní a doporučil jí, aby se poradila se svou osobní porodní asistentkou. Do ruky dostala seznam akreditovaných porodních asistentek z okolí, asistentka se jí věnovala před, během i po porodu, což hradila zdravotní pojišťovna. Jak je možné, že kvalifikované vysokoškolsky vzdělané porodní asistentky v ČR nemají stejné postavení jako porodní asistentky jinde v EU?
Děkuji Vám za odpovědi..."

no tohle je krasa, konecne nekdo bez zaujeti, bez televiznich obrazovek a docela normalne, tedy neagresivne, klade otazku, ktera je TOU otazkou: proc to v cr nefunguje?

nelinkav
14. říj 2008

pardon, že mimo téma: jo, kyri, když jsem začínala s kalichem a hledala o tom info, narazila jsem i na takový odborný názory - samozřejmě chlapů, někteří si totiž myslí, že maj patent na rozum a myšlenka, že by nám do něčeho nemohli kecat je zřejmě dos deptá 😀

bora, jo, to je přesně ono - o tomhe měla být tak diskuze na čt. Pak by se na to možná pár lidí dívalo jinak, takhle některým zůstala skryta podstata věci.

bora.b
14. říj 2008

neli, ad nechutny kalich: kolegum muzum je totiz casto nechutna predsava, ze bychom do sebe strkaly neco bez jejich vedomi, co je vetsi nez tampon 😀

jestli to neni i duvod porodniku-muzu? jak to, ze si nekde, co se intimnich zalezitosti tyce, muzeme byt coby zeny sobestacne?

nelinkav
14. říj 2008

Můj názor (jen názor, nejsem odborník na podobný věci ani jsem se nepídila po nějakém výzkumu nebo tak) je ten, že možná proto se většina lékařů tak brání diskuzi o jiném přístupu k rodičkám v porodnici. Zatímco oni na to jdou vědecky, PA a valná část budoucích matek porod a věci související bere spíš tak nějak instinktivně. No a když se tento přístup rozšíří, nebudou oni těma, co celou akci řídí, páč by to šlo podle žen... Já myslím, že jim vadí ta myšlenka, že někde nebudou potřeba.

bora.b
14. říj 2008

neli, mam vic nez pocit, ze mas pravdu.
porod na koze rozsiril ludvik fransouzsky nevim kolikaty, jelikoz ho rajcovalo na to koukat, pak prisli porodnici na to, ze se jim tak lip pracuje, tak si to zacli opakovat.
nasi porodnici jsou, co se treba polohy tyce, opozdeni o pet stoleti.
kdyby uz dali na newtona, brali by polohy s pomoci pritazlivosti (hlasa i prirucka rakouska, ze pritazlivost porodnimu procesu prispiva)

ti chlapi na to totiz nejdou jen vedecky, oni na to jdou chlapsky, a neustale se snazi si dokazat, ze zijeme v patriarchatu.
ale my zijeme matriarchatu, pac zenska vi, o cem to je. (feministka nejsem, matka ano, i kdyz uz mi par chlapu nadavalo)

nelinkav
14. říj 2008

bora, taky nechci vyznívat jako nějakej odpůrce chlapů, naopak s nima vycházím dobře a toho svýho miluju nade vše 🙂 Ale právě průběh toho porodu je ukázkou, jak chtějí mít všechno pod palce - i to, co jim z logickýho, přírodního hlediska nepřísluší. Třeba ta poloha na koze jim vyhovuje pro lepší přehled, ale zas de facto může brzdit porod (neboli by možná ani nebylo tak nutný, aby tam čuměli, páč by dítě dřív vylezlo samo 😀 - neberte mě nikdo doslova, jednak jsem ve vystihutí myšlenky někdy neohrabaná a ještě to tu líčím spíš s nadsázkou 😉 )

bora.b
14. říj 2008

ono neli, ja mam pocit, zes to vystihla uplne presne a zensky. ja furt mam pocit, ze je potreba formulovat jako v televizi, aby te nikdo neroznes na kopytech, ale ta normalni neemocni formulace tomu vetsinou dava korunu:
"neboli by možná ani nebylo tak nutný, aby tam čuměli, páč by dítě dřív vylezlo samo "
... si myslim osobne

nelinkav
14. říj 2008

oh bora, děkuji za jakous takous lichotku (já to tak budu brát 😀 😀 ). Před pár dny se tu večer sešla partička co by směle mohla vést "hnutí proti domporodům" a já, ač měla cukání, nesebrala jsem odvahu vyjádřit tu svůj názor, protože jich bylo moc a i když se oháněli neustále jedním argumentem, mě když někdo vyděsí, dopadnu jak ty PA u Jílkové - nedokážu se adekvátně hájit. Tak jsem si počkala, že přijde gedren, haluska a spol., který umí v klidu a zasvěceně argumentovat 🙂 Holky nezklamaly,tak jsem ráda 🙂

Ale abych se vrátila k úplně původnímu tématu: přesně to vystihla tahle otázka:
Mýlím se moc, když řeknu, že to vůbec není otázka "Kde", ale že debata a snaha o změnu se vede o "Jak"? Protože moje matka rodila nahá na sále s nohama na roznožce, kolem chodili medici a ona na tom sále čekala ve stoje hodinu... Moje žena bude rodit v prosinci a věříme, že dnes to bude zcela jiné, přesto, že hodláme rodit v porodnici. Kéž by se lidský a ohleduplný porod stal normou a ne aby to stále byl "lékařský úkon" a děti a matky "subjekty".

animatua
14. říj 2008

co se tyce porodu, tak verim v zensky instinkt, ikdyz jinak jsem az prehnane racionalni 😅 porodu jsem se posledni mesice tehotenstvi dost bala, nekdy jsem i ze strachu zacala brecet, mela jsem z toho dost stres.. Predstavovala jsem si,ze kdyz mi zacnou kontrakce, tak se psychicky ze strachu uplne slozim, ze budu hystericka a ze budu panikarit.. kdyz jsem si ale uvedomila ze zacinam rodit a ze to co citim jsou konktrakce, zadna panika ani strach ani hysterie se nedostavily.. proste jsem citila ze vsechno je a bude v poradku, a taky bylo 🙂

nechapala jsem, kdyz jsem nekde cetla ze rodici zena je na jine planete.. ted uz to chapu

nelinkav
14. říj 2008

animatua, teď jsi mi dodala naději 😅 Já jsem z porodu tak připosr.ná, že chudák manža neví co se mnou, jak mi pomoct. Jedinou myšlenkou, co mě jakž takž udržuje v normálu je pomyšlení na ambu.porod, kterej by mě aspoň ušetřil té nemocniční mašinérie (která mě děsí snad víc než ty bolesti). Tak teď jen nějak připravit psychiku, abych to celý zvládla tak, že budu moct vzít kramle 🙂