Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

animatua
17. říj 2008

lenkabu: i o tom je iniciativa normalni porod, aby se neco takoveho vubec nedelo..
btw. vsichni vime, jak konci stiznosti na doktory.. v odpadkovem kosi 😒

tanawe: pri tvem popisu amnio jsem se malem rozplakala

kocicatko
17. říj 2008

K té slepotě - neověřovala jsem, zda se z amnio pozná - jen jsem to plácla jako druh postižení, takže za nepodloženou nepřesnost se omlouvám 😉

Když jsem já byla těhu, v různách statistikách jsem se dočetla, že úmrtnost následkem amnio bývá kolem 2-5% (nepamatuju si už co bylo v jaké době), což je teda docela dost - když si vezmete že umře 2-5 dětí ze sta..no pro mě je to hodně na to, abych na amnio nešla... dost alarmující je pro mě fakt, že tím se dá úplně zdravé dítě zabít, tak proč to riskovat...

Na druhou stranu tripply třeba něco odhalí, co se dá případně léčit, nebo včas řešit, ale trochu lékaři maminky nutí k přesvědčení pěstovat si tu "čistou rasu", což mi připadá víc než ubohé... sice je super mít "jistotu", že dítě bude v tu chvíli zdravé, ale počínaje jeho narozením je stejně veškerá jistota fuč a vše je v rukách osudu.. .takže pokud to někomu stojí za tu chvilinku "jistoty", nechť si amnio nechá bodnout... 😔

lenkabu
17. říj 2008

On je rozdil mit moznost si zvolit jestli porodite postizene dite nebo kdyz ma vase dite pozdeji nehodu a skonci postizene 😉 Ja nerikam ze mame vsechny jit slepe na amnio,ale neprijde mi fer o tom mluvit jak o moru.Je dobre ze tu moznost mame.

animatua
17. říj 2008

pavdepodobnost umrti ditete pri amniu je 1:100, pravdepodobnost ze se narodi postizene dite je 1:800 😒 ☹ super ne?

gedren
17. říj 2008

Kociciatko, tripply (ani sijovy projasneni apod.) prave neodhali nic z toho, co se da lecit, resit apod. Ty jsou opravdu jen k tomu, aby se dalo pripadne prerusit tehotenstvi (bavila jsem se o tom s kamosem porodnikem, ze na ty vady, ktery je dobry znat pri porodu a hned operovat apod., je pak az ten utz ve 20tt)

Lenko, no tam asi uz dost zalezi i na tom nabozenskym presvedceni, pro nekoho se dite stane samostatnou zivouci bytosti porodem a pro nekoho uz pocetim. Neumim se teda uplne vzit do mysleni lidi, pro ktere to "v 6tt jeste neni dite, ve 12tt uz jo" (pripadne doplnte konstanty podle chuti), tam si myslim, ze je to strasne tezky urcit, takze ja se drzim toho, ze oplodneny vajicko je proste uz ziva bytost.

kyri
17. říj 2008

tanawe: teda, mimi útočící na jehlu - mam husí kůži 😖
a taky bych amnio nepodstoupila, ani kdyby mi říkali, že porodim krokodýla...

kocicatko
17. říj 2008

Lenkabu, asi jsem nepochopila Tvůj příspěvek - jak myslíš rozdíl? Ano, rozdíl je v tom, že dítě od narození poškozené si užívá života tak, jak se narodilo, vše mu připdadá naprosto přirozené, protože jinou variantu nezná, zatímco zdravé dítě, které v průběhu života potká stejné postižení se s tím musí fyzicky i psychicky vyrovnávat a leckdy se třeba ani nevyrovná...

Gedren, nějak hlouběji se o problematiku triplů nezajímám, ale myslela jsem spíš, že pokud testy prokáží, že třeba některý orgán se nevyvíjí jak má, dá se to třeba léčbou podpořit, ale je fakt, že to je asi blbost... přeci jen rvát zase do matky i míma nějaký chemky, který třeba ani nezaberou - no, nedává to logiku... Beru to tak, že jak to má být, tak to bude a tripply nebo amnio (ač na tripplech jsem byla) příliš neřeším...

kocicatko
17. říj 2008

Jo a ještě jedna věc - sousedka měla lékaři témeř jistojistě potvrzeno (testy, screeningy apod) že její syn bude mentálně poškozený, patrně mongoloidní a celé těhu měla díky tomu naprosto šílené - pořád ve stresu, po doktorech a jak to dopadlo? Z těch 100% předpovědí vzešel naprosto zdravý krásný syn, který se už leta těšímu bezvadnému zdraví a učení zvládá na 1... kdyby tehdy šla na potrat...

draga
17. říj 2008

kočky uhly jste od tématu 🙂)
jinak abych to trochu rozvířila...ústavy jsou plný postizených dětí a lidí...ne každý má na to aby se o postižené dítě staral,,, v tomhle případě si myslím, že je lepší když rodiče rozhodnou těhu ukončit......taky záleží na postižení a postižení....na druhou stranu znám holku co si strašně moc přála mít dítko, otěhotněla, nějaký komplikace...amnio...no a zrovna byla ta jedna co jí mimi po amniu umřelo...bylo to v době kdy já měla Dalíčka v bříšku.... hrozný... 😢

bora.b
17. říj 2008

kyri, to bud rada, ze neznas Nemy vykrik - film o tom, kterak vypada potrat vevnitr. asi ne miniinterupce, nikdy jsem to nevidela, pac mi popis stacil, ale se to u nas propagovalo a promitalo v ramci katolickeho boje proti potratum. Pry to miminko fakt te vakuovce uhyba, snazi se schovat, a kdyz prijde na okamzik zabiti, tak otevira pusu v nemem vykriku.

uhybani behem amnio je nereklamni hlaska, soukrome pozorovani, ktere me neskutecne utvrzuje v tom, ze vyse zmineny film shlednout nehodlam. husi kuzi mam taky

bora.b
17. říj 2008

draga, ja myslim, ze to uhybani od tematu neni, ze to k prirozenemu porodu patri.
v knizce porodnich pribehu co vydalo aperio, je pribeh jedne katolicke rodiny: prvni triply a amnio vysly negativne (tedy musela bych dohledat, co presne), gyndr cpal na potrat, dite se narodilo normalni, druhe dite bez negativnich testu - narodilo se s ds, treti dite: testy negativni, doktor cpal na potrat, dite se narodilo uplne v poradku.
dana maminka tvrdi: kdybych dala na dr, mam jen jedno dite, a to postizene. ze jsem dala na boga, mam tri, z toho dve zdrave a jedno ds

novako
17. říj 2008

Bora.b: Ani to nepiš. Nemůžu na to ani pomyslet. 😔

Draga: Ono je odložit dítě do ústavu a odložit. Viděla jsem moc hezký dokument o Táně Fischerové. Už prostě nemá sílu se o svého syna starat, tak syn žije převážně v ústavu. Ale tráví s ní prázdniny, Vánoce, víkendy...

tannawe
17. říj 2008

Me proste prijde,ze moderni clovek ma tendenci mit rad rychla reseni, jednoduchy zivot, nejak moc si to nekomplikovat. Proste obecne konzumovat produkty, ktere nam spolecnost nabizi. Na tom neni nic spatneho, proste se tak vyvijeme jako civlizace, ale je az s podivem kolik maminek pak v prubehu let dospiva k tomu, ze takhle zit nechce, ze jim to nevyhovuje. Jako by se ten trend vlnil jako nemy had, o nekoho se otre, nekoho necha zcela chladnym a nekomu nazene husi kuzi.
Jinak kdybych si to amnio proste neprozila tak bych si mohla myslet neco o mytech, ale tim, ze jsem na svoje deti opravdu hodne napojena a ony na mne tak to byla jedna z veci, ktera me jen utvrdila v tom, ze duse sestupuje uz pri poceti a my zide verime, ze az pri porodu andel pod nosankem zmackne diteti takovy ten dulek, aby si pamatovalo z toho astralna co nejmene...nekomu vice nekomu mene...fakt hustotka... 😀

lenkabu
17. říj 2008

animatua:jak to myslíš že pravděpodobnost postižení je 1:800?Tak to přece není,pro každou maminku se to riziko stanovuje zvlášť.Já měla třeba 1:700 a na diskusi o amnio potkala i holku co měla riziko 1:2.

kocicatko:asi jsem to špatně napsala...reagovala jsem na argument že se mému dítěti může něco stát i během let a pak budu mít stejně postižené dítě.Já v tom vidím rozdíl....kdyby se něco Vandě stalo,tak si ji samozřejmě nechám a budu se o ni starat a pořád ji milovat,ale pokud mám v těhu možnost se rozhodnout jestli budu mít postižené dítě,tak volím ne.Por mně to není stejné,svoje dítě teď miluju mnohem víc než v těhu,takže i pak je volba jiná.

gedren:pro mně osobně je to dítě od chvíle kdy má srdeční akci,to už bych na potrat nešla.Ale je to jen můj osobní názor.

lenkabu
17. říj 2008

Dokument o Táně Fisherové jsem viděla taky a líbí se mi to....když byl Kryštof malý,starala se o něj a pak ho dala do ústavu a bere si ho na víkendy,prázdniny,svátky.Asi bych to udělala stejně a halvně z toho důvodu že dítě bude určitě žít déle než já a musí mít někoho kdo se o něj postará až zemřu.Prostě by mělo znát i jiné lidi,co by pak dělalo, zvyklé jen na mně?

lukin
17. říj 2008

lenkabu: Nemá dítě srdeční akci náhodou už nějak na začátku těhotenství? 🙂

No a k porodu doma, osobně nikoho neznám, kdo rodil doma a jaksi ani znát nechci. Kdybych náhodou ještě někdy rodila, tak volím rovněž porodnici, ale odešla bych už asi za dva dny a ne až za pět ☹

lenkabu
17. říj 2008

lukin:ma,nejak od 6-8 tt 😉

babalala
17. říj 2008

Lenkabu - ten poměr 1:800 Anima asi myslela jako statistický průměr.. ale statistiky jsou ošidné.
Jinak souhlasím s tebou, že bych zachraňovala až děti od 28. týdne GS - ony ty slavně zachráněné dětičky většinou nemají moc šťastný život - ale to říkám jako matka absolutně zdravého děcka počatého na první pokus. Kdybych se konečně dohrabala k miminu po pěti cyklech IVF a ono se mi narodilo předčasně, tak asi taky sobecky škemrám u doktorů, aby udělali, co je v jejich silách..

Tanawe - díky za vysvětlení dolíčku!!! Bambu už mě asi půl roku otravuje s dotazem, proč to tam má.. 😉

lenkabu
17. říj 2008

babalala:riziko u amnia je divny zprumnerovat,to snad ani nejde 😅 S temi predcasne narozenymi detmi jsme prehnali moznosti mediciny...byt to moje dite tak asi samozrejme chci at ho zachrani,ale kdyz na tokoukam racionalne,tak mi to neprijde moc jako uspechy.

tannawe
17. říj 2008

babalala:jeden rad poslouzi... 😉

babalala
17. říj 2008

1:800 je to riziko vrozené vady. Riziko u amnia jsem někde našla 0,5 - 2% - podle pracoviště, zkušenosti doktora - ale ten, kdo opravdu po amnio potratí, má asi nějaká procenta u pr... 😒

kyri
17. říj 2008

boro, ale viděla jsem němý výkřik - asi v patnácti, zrovna, když moje máma zjistila, že je neplánovaně zas v tom. no, měla z toho fakt haluz, páč si nebyla jistá, jestli to dítě chce. já si to pamatuju už jenom matně (ten film).
no - ségra se nakonec narodila a v pohodě. máma to celý přehodnotila a asi i předtim byla ten typ, co by na potrat spíš nikdy nešel, než šel...

draga: jejda, vidiš, já bych zas právě řekla, že je lepší, to dítě teda do ústavu dát, když mam pocit, že to s nim doma nezvládnu, ale aspoň mu dát možnost se narodit...
(vzhledem k tomu, že jsem se s lidmi s postižením napracovala až až, tak rozhodně nemam pocit, že smrt je lepší než ústav, případně denní stacionář)
přemýšlela jsem totiž o tom, jaký to je, když se v tom 20-22tt to dítě narodí a ještě žije - to ho pak nechaj umřít v kýblu, nebo co dělaj...? ono se samo pravděpodobně ani nenadechne, ale stejně, než dotepe pupečník, tak prostě žije a vnímá, i když má třeba ds. tak to mi přišlo drsný...
ale nevim, jak se tyhle "porody-potraty" prováděj. jestli se ty děti prostě naroděj, a pak umřou, anebo jestli se nějak "zařídí", aby umřely dřív...? 😖

gedren
17. říj 2008

Lenko, no ale kdyz se ty vsechny screeningy delaj az po tom, co uz dite srdecni akci ma, tak jsou v Tvym pripade, kdyz bys stejne na potrat nesla, zbytecny, a amnio i zbytecne rizikovy, ne? Mne to prave prijde uchylny, ze se resej ty screeningy a potraty kvuli vrozenem vadam a pro tyhle ucely je to eufemicky plod a shluk bunek a nezijici tvor a pomalu stejne stary dite se pak pri predcasnym porodu zachranuje a uz se povazuje za dite...

babalala
17. říj 2008

Kyri - asi před patnácti lety byla velká aféra v Olomouci - miminko kolem 20. týdne tam hodili na balkon, bylo nějak kolem nuly.. už si to moc nepamatuju, možná, že to byla dokonce dvojčata.

bora.b
17. říj 2008

kyri, se mi v noci zdalo, ze delam ve stacionari, ani se me neptalia a jela jsem... tyhle diskuze cist na noc neni dobry...

k tem porodum/umrtim - evropa je jeste humanni, v usa (info 2000) se dal i porod v terminu vylozit jako potrat: pokud se dana osoba/dite nenadechne, neni to zive narozena osoba, ale potrat, takze se dite votoci, porodi prdelkou, zabije, doporodi hlavicku, a v papirech stoji potrat 😢
(tak co tady cesi machrujou s novorozeneckou umrtnosti, vsecko je to jen matrix, hra s cisly a jejich interpretaci)

sylviiik
17. říj 2008

Vždycky když dočítám tuhle diskuzi, napadne mě, co ještě není a co už je zasahování do přirozeného běhu věcí. Potrat je všeobecně brán jako nepřirozený zásah. Ale co IVF? Třeba je příroda (nebo někdo jiný...) moudřejší než my, když neumožní, aby se některým párům podařilo zplodit dítě přirozenou cestou. Tohle neberte jako můj názor, jen jako námět k zamyšlení.

Nějakou dobu jsem pracovala jako asistentka IVF a samozřejmě jsem všem našim klientkám přála to jejich vytoužené miminko. Jednou se debatovalo o postižených dětech a přednosta řekl, že z velké části je vlastně "vyrábí" lékaři. IVF - následná vícečetná těhotenství, děti s nízkou porodní hmotností, nedonošené děti...

Ještě mě napadá jedno přísloví, snad ho moc nezkomolím: Pokud chceš někoho soudit, měl bys nejdřív ujít tisíc mil v jeho botách.
Myšlenka snad zůstala 😵

kyri
17. říj 2008

😝
ježiš, fakt to neni dobrý, tyhle diskuse číst...
(boro, si děláš srandu?)

baba: a nejmenovali se ti doktoři vajdík a hlobil? něco jsem zaznamenala. ale mam pocit, že ty děcka byly starší, ne?

babalala
17. říj 2008

Sylvi - ale postižené děti se rodily i před IVF..
A IVF docela fandím, protože teď se odhaduje, že už každý desátý pár má problém s početím a má to vzrůstající tendenci, takže třeba za sto let už žádné dítě nebude počato přirozenou cestou..?

sylviiik
17. říj 2008

Boro, to USA, to je strašný 😔 jen mě to utvrzuje v nesympatii k tomuto státu. Jediné co jim závidím, jsou ty národní parky.

babalala
17. říj 2008

Kyri - já už fakt nevím - akorát jsme to řešili ve škole, jeden spolužák měl otce gynekologa a ten dotyčný způsob schválil, že postupovali správně - dodnes nevím proč.