Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

f.nina
10. říj 2008

Také jsi myslím že dnes je spoustu možností žijem přece v 21.St. že jo..... 😉

listicka77
10. říj 2008

suki, já jsem chtěla naznačit, že to, že se rodička necící v porodnici z nějakého důvodu dobře, může právě způsobit ty komplikace. takže nejde o "pohodlí a krásu", ale taky o to zdraví miminka, které tím právě může být ohroženo.
jenže to je jak mluvit do dubu. proč v německu, rakousku, británii... nikdo nenazývá ženy rodící doma hazardérkami, co pro vlastní pohodlí riskují zdraví své a dítěte? věřím, že i u nás přijde doba, kdy porod doma bude standardní (i když zcela menšinovou) součástí porodních služeb a nikdo se nad tím nepozastaví.

animatua
10. říj 2008

f.nina: taky teto vete tleskam, proto je podle me pobyt v nemocnici nekdy hlavne psychickemu zdravi ditete nebezpecny..

ad holeni a klystyr: je jedno jestli se nekomu libi "bobr" nebo ne, kdyz se personal nemocnice kazdy den diva na vykaly, muze se divat i na neoholene prirozeni.. pokud se nekdo po holeni osype, k tomu poporodni opuch rodidel, to musim byt super 😝 takze to at se radsi rodicky neholi, da se to zvladnout i tak. neprokazalo se, ze by pripadne infekce popordnich siti souvisela s pripadnym ochlupenim.. Klystyr podany v kontrakcich muze byt taky super zazitek, o tom zadna 😝 😝 😖

Kamaradka rodila v nemecku, rodi se tam prevazne ambulantne, aby nekdo rodickam vnucoval holeni a klystyr nikoho ani nenapadne..

Pokud se nekdo chce holit, chce mit klystyr, chce byt v porodnici pod dohledem treba 14 dni, at je.. ale kdyz nekdo nechce tak proc ho k tomu nekdo nuti????? Copak se to fakt neda pochopit, ze kazdy ma pravo volby???

radka.m.
10. říj 2008

věřím,že taková doba s hazardováním zdraví u nás nepřijde.nechápu,proč se mermomocí snaží někdo přirovnávat česko k německu...to je jako se má u nás deregulovat nájemné kvůli eu,ale že lidi ve většině státech v eu už mají daleko větší platy na ty nájmy,to už taky ti nahoře nepřemýšlí,že?ale to by bylo zase úplně jiné téma,tak se budu držet daného tématu.

suki
10. říj 2008

pro mě by tato věc není přijatelná asi hlavně z důvodu toho, že jsem prostě zdravotník a ty informace mám podrobné a stále před očima. NIKDY opravdu NIKDY a u NIKOHO není jistota nekomlikovaného porodu a pak se z toho porodní asistenka doma zblázní, protože je školená na porody a ne na resuscitaci matky nebo dítěte, či zástavcu krvácení apod. komlikací, kterých je víc, než si mnohé z vás umí vůbec představit. Dokonce i selhání ledvin či jater jsem ve své praxi viděla a veřte mi, že to neskončilo vůbec dobře. Tím nechci strašit nastávajíci maminky, ale jen dát do povědomí, že v porodnici je vždy více možností, jistota a hlavně vše v pravou chvíli na pravém místě.

suki
10. říj 2008

ale pokud má na to někdo žaludek a nebojí se o sebe ani o své dítě ať si doma klidně rodí. Já do toho teda rozhodně nepůjdu, ani kdyby mi domů přišel celý tým porodních asistentek v čele s doktorem. 🙂

suki
10. říj 2008

Dobrou noc 😎

animatua
10. říj 2008

suki: tak si rod v porodnici, nikdo ti nebrani

ale doprej i ostatnim to pravo se samostatne rozhodnout

listicka77
10. říj 2008

suki jistota? jaká jistota prosím tě? děláš jako kdyby v porodnicích matky a děti neumíraly... co ten případ vykrvácení po sekci letos v děčíně?

suki
10. říj 2008

to jsem nikdy neřekla, že matky v porodnici neumírají, ale rozhodně tam mají vetší šanci na přežití, když se něco stane. Hrozné věci se stávají, ale nevím proč bych tomu měla pomáhat , tím, že se ještě víc budu vystavovat nebezpečí. A tím opravdu končím a jdu spát.

radka.m.
10. říj 2008

samozřejmě,že v nemocnici je větší šance při komplikacích,ale když je ve špitále průšvih,je za to zodpovědný lékař a kdyby byl průšvih doma,tak za to bude zodpovědný kdo?

anippe
10. říj 2008

anima: nechápu kde bereš tu drzost si myslet, že se celé těhu o nic nezajímáme a potom poslušně roztahujeme na koze nohy a tlačíme na povel 😠 většina z nás sbírá informace, platí si kurzy, diskutuje se svými lékaři , pečlivě vybírá porodnici a zvažuje co je a není pro mimi to nej!

kocicatko
10. říj 2008

S dovolením, zareaguji k tématu... mám k tomu pádný důvod - rodila jsem doma.

Bezproblémově, bez nástřihu, bez natržení a zdravá jsemjá i Valeriánek.

Pročetla jsem teď několik stránek, které jste napsaly, tak se omlouvám, ale už si nepamatuju kdo co psal, ale reaguji především na berticu, daginu, cherub a další...

Nevnucuju nikomu, ať rodí doma, ale prosím vás, nechte si ty davové názory (to co dělají všichni opravdu nemusí být ideální pro všechny!) - je to papouškování toho, co jste někde slyšely a předpokládám, že jen minimum z vás, které tu vykřikují, jak je porod doma rizikový a nebezpečný etc. o tom četlo něco jiného než nějakou diskuzi. Nebo se zeptám jinak - co jste četly? Pošlete mi odkaz na statistiky a na literaturu? Ráda se poučím...

Doma jsem rodila po několikaměsíční přípravě (taška do porodnice byla i přesto u dveří a dvě porodnice mám do 5 minut), PA mě znala rozhodně lépe než vás nějaký doktor, který měl zrovna službu, v průběhu porodu do mě zbytečně nesahala, dítě průběžně poslouchala, pohmatem doporučila ležet na levém boku kvůli dorotování, což jsem uposlechla) a po cca 4 hodinách výrazných kontrakcí jsem porodila syna (3500g a 50 cm - vážen a měřen až druhý den). Bez jakýchkoli medikamentů - naprosto přirozeně a také hladce. Ač měl šňůru kolem krku, tím, že ho ze mě nikdo netahal, naprosto nic se nedělo - vyklouzl krásně a šňůru PA ihned "odmotala")

Proč jsem rodila doma? Protože jsem nechtěla ohrozit své dítě ani sebe!!! Znám spoustu příběhů (bohužel i se špatným koncem) a to vše z porodnic!!! Malých i velkých, na tom v konečném důsledku nezáleží, ale když vám dítě přidusí, zlomí mu drsným hopsáním na břiše klíční kost, přiškrtí ho pupeční šňůrou, rozervou nebo nastřihnou vás tam dole tak, že si ještě rok pořádně nesednete a později se budete pomočovat - o tom, že sex vás přestane bavit ani nemluvím, zanesou do vás infekci, nakazí vás streptokokem, špatnou manipulací zašktí dítěti ručku, že ji má nadosmrti téměř nehybnou, způsobí ochrnutí celého těla - to všechno je jen pár zkušeností mých známých nebo lidí, kteří se v jejich okolí pohybují... je toho fakt dost a to nemluvím o tom, co jsem kdy kde četla - toho je ještě víc!!! A vše se stalo v té "bezpečné" porodnici, s tím "profesionálním" lékařským dohledem. Proč tohle všechno pomíjíte a vykřikujete tu pouze to, že porod doma je nebezpečný??? Pokud vše postupuje jak má, je stejně "nebezpečný" jako porod v porodnici - pokud se má něco přihodit, přihodí se vám to kdekoli... jestliže vám doktor něco provede s dítětem v porodnici, třeba by se mu v tu dobu stalo něco i doma... kdo ví...

A ještě jedna věc - ano, dřív se rodilo doma a děti umíraly - rodilo se za děsivých hygienických podmínek a když se něco zkomplikovalo, neexistovaly záchranky, taxíky a každý neměl před domem auto a za rohem vybavenou porodnici..a bylo toho ještě mnohem víc, ale to těm, kteří nechtějí poslouchat asi nemá cenu říkat...

Toto je můj názor, byla to moje volba a jsem za to ráda. Udělala jsem to rozhodnutí správně - stojím si za tím, stejně jako jiná maminka je ráda za to, že rodila v porodnici.

Dobrou noc.

listicka77
10. říj 2008

anippe: já zase nechápu, proč nedokážeš pochopit, že žena, která se extrémně stydí (a nemůže si poručit) a sáhne si do ní x chlapů, které předtím v životě neviděla, se může natolik křečovitě stáhnout, že se prostě přestane otvírat, až nakonec dojde na sekci! a že je sekce pro rodičku rizikovější, o tom snad není sporu! neříkám, že většině žen je vyšetření příjemné, to ani náhodou, ale obvykle to přežijou bez vetších problémů. no ale některé prostě ne.

a že okolnosti porodu jsou velmi důležité pro psychiku novorozence, o tom už je v zahraničí taky dost studií.

ad srovnávání s německem: v čem jsou jako německé ženy jiné? nějaké rozdíly v anatomii porodních cest, kterých jsem si nevšimla? v čem se tak odlišují porodní asistentky německé od českých? proč to tedy nejde srovnávat? proč rodit doma v německu může být "normální" a u nás "hazard"?

anippe
10. říj 2008

listicko, ale já to dokážu pochopit 😉 a jsem pro, aby takové ženy rodily v porodnici (v dosahu lék.vybavení a odborné péče) jen za asistence PA a ty to měli proplácené pojištovnou!

anippe
10. říj 2008

taky si uvědomuji že je jen menšina lékařů ( ale dá se najít)dnes ochotna diskutovat, vysvětlovat a dělat kompromisy, ale věřím že tohle se s časem zlepší, stejně tak jako že budou za svoje chyby z nedbalosti tvrdě potrestaní! ale to je do jiného tématu

cherub
11. říj 2008

Kocicatko, nejsem jak ta tupá paní s diskuze na čt1 a neopírám se o příručky, články a statistiky 😵 O domporodech jsem nikdy nic nečetla.... Je to prostě můj osobní názor, považuji to za nezodpovědné a sobecké... nicméně ať si každá žena rodí kde chce, je to její právo 😉 Ale jsem zásadně proti 🙄

bertica.h
11. říj 2008

ach jaj..no baby.ked sa predsa "stydím"tak to je moja vec..a možem si vybrať elkára..a také názory,že si lekári hrábli ..rčite bolo pre nich veľmi vzrušujuce vidiet rodiacu ženu,krajší pohľad ani vidiet nemohli..také blbosti tu niektoré potrepete..

Neiktroé su popravde lenivé hladat dobrého lekára,preto ptom nadávaju na toho,koho pri porode mali.
ja som moju PA čo ma rodiala aj gynekolog.videla len tých pár dní v porodnici..a bolo to super...nikto si na mne nič nevybíjal..opakujem:bola som max.spokojná.

a vy,čo ste riodili doma,mali ste veľjké štastie,že je všetko ok

radka.m.
11. říj 2008

co tohle je za blbost,že během porodních bolestí se v někom hrabají lékaři,to bud musel být nějaký komplikovaný porod,jinak by se v ní nehrabali proto,že jim to dělá dobře.mám teda 4 děti a při posledních dvou se na mně lékař při porodu pomalu nepřišel sni podívat,až na konečnou fázi,kdy šli děti ven.pokud bylo potřeba něco zkontrolovat,prohlížela mě porodní asistentka a ještě jsem teda neslyšela,že by porodní asistentkou byl chlap,když už se tady zminuje o stydlivosti.

bertica.h
11. říj 2008

ja teraz premýšlam..že ani neviem ako to bolo u mna..tuším PA a ku koncu tiež lekárka..

radka.m.
11. říj 2008

když jsem skoro před 15lety rodila první dceru,tak mohl teda jenom lékař,ovšem doba jde dopředu,pa musejí mít stále větší a větší vzdělání,tak ted můžou prohlížet pa,samozřejmě,že po ruce je stále lékař,kdyby se něco nelíbilo,nebo nezdálo,takže o tom stydění před lékaři ty řeči opravdu nejsou na místě. 😉

anngie
11. říj 2008

ahoj, dovolím si vyjádřit svůj názor. Jsem ráda že se konečně našla mamina co rodila doma. Budiž jí přáno že všechno dopadlo dobře. Ovšem nesdílím její názor a sama jsem toho názoru že porod doma je nebezpečný a nikdy bych doma nerodila. A to z důvodů které tu byly řečeny výše. Rodila jsem v porodnici za přítomnosti PA, porod probíhal celkem bez komplikací až na křížové bolesti které mě dost potrápily. Byla jsem vděčná za epidurál - taky tu někdo psal že chce rodit bez oblbováků.....no myslím si o tom své. Každopádně každá máme svůj názor, když chce někdo rodit doma a riskovat dva životy, budiž. Já vsázím na jistotu a vědomí že kdyby něco, tak mi pomůžou lékaři.
Přeji všem krásný víkend a stejně tak úžasná a zdravá dítka jako mám já.

haluskacz
11. říj 2008

mile damy, mozna by neskodilo naucit se trosku kultivovanejsimu projevu. Pokud budete druhe osocovat a nadavat jim, asi se nikam v diskusi nedostaneme. Nicmene vam jde spis zrejme o to, abyste mohly urazet. Pokud se vas projev zmeni k lepsimu, bude to dukazem, ze chcete diskutovat. Pokud nikoli, patrne si vetsina ctenaru teto diskuse maximalne neco pomysli.

tetes1
11. říj 2008

Nejprve přeji pěkný den 🙂
Já osobně mám jasno v porodu v nemocnici, ale chápu, že je to pro někoho natolik stresující prostředí, že chce rodit doma. Každý si stojí za svým názorem, ale abych pravdu řekla moc se mi nelíbí, přehnané projevy typu: Proč jsem rodila doma? Abych neohrozila sebe a své dítě a následný výčet případů,kdy se v nemocnici přihodilo něco špatného. Přijde mi to poněkud přehnané zvolání.Nejsem znalcem statistik,ale troufám si tvrdit, že porodů v nemocnici je přeci jenom víc, tudíž asi i špatných zkušeností,kdy lékař něco zanedbal.Pokud tomu dobře rozumím, tak zastánkyně porodů doma, tak volí buď z důvodů stydlivosti či jakéhosi chápání přirozenosti a mě by zajímala jedna věc. Když by mělo být všechno tak přirozené, co třeba ultrazvuky,co vyšetření v těhotenství? Vždyť to tedy přeci musí být taky hrozně nepřirozené? Takový 3D ultrazvuk? Na mě to totiž působí tak, že porodem doma by jsme se chtěly "vrátit" k přírodě a přirozenosti, ale na druhé straně využíváme takovéhle nadstandarty? Aby to bylo dobře chápáno, vůbec to neodsuzuji jenom by mě vlastně zajímalo proč? Proč vyšetření cizím člověkem ano, ale porod ne? Neprotiřečí si to?Co třeba IVF,taky naprostá nepřirozenost?
A ještě jeden aspekt ve spoustě žen asi opravdu bude porod doma spjat s nebezpečím, to je subjektivní dojem se kterým ani zastánkyně nemohou nic udělat. 😉 A je bohužel velký rozdíl v tom jestliže se vám podaří počít první měsíc a opravdu v uvozovkách řečeno si svého těhotenství tolik nevážíte,prostě to berete jako naprosto normální věc a když se snažíte opravdu dlouho a musí vám k tomu pomoct lékaři máte pak celé těhotenství daleko větší strach, proto vám pak přijde porod doma opravdu nebezpečný byť jak některé tvrdíte být nemusí nebo dokonce není.Když jsem byla těhotná přirozeně brala jsem to sice jako zázrak a parádu,ale klidně jsem si dovolila jít sportovat a nepozorovala každé píchnutí bohužel to nedopadlo dobře, dneska když nám to vyjde podruhé bych si už něco takového prostě neriskla byť objektivně to vůbec nemůže vadit, ale subjektivní pocit dělá opravdu hodně.
Jinak každé z vás přeji, aby své volby nelitovala a bylo to dle vašich představ.

macik
11. říj 2008

tetes-já si myslím, že ty které chtějí opravdu rodit doma, se často taky nehrnou na utz a pod.....ono totiž rentgen byl taky kdysi považován, za neškodnou proceduru pro těhotné...až za dlouho se zjistilo, že to tak není a přitom lékaři ujišťovali pacientky, že je to bez problémů....co když je to podobné s utz, jen se na to dosud "nepřišlo"...řekla bych, že to jde ruku v ruce a holky co roděj doma, neabsolvují těch utz tolik..

artuse
11. říj 2008

každá žena by měla mít právo rozhodnout se, kde rodit...a věřte, že ty ženy, které z vlastní odpovědnosti chtějí rodit doma, mají o porodech načteno a nastudováno mnohem více než kterákoliv z nás, mají svoji PA, se kterou se vídají už v průběhu těhotenství, samozřejmě se musí jednat o zdravou ženu a nekomplikované těhu.. a prostě raději, než rodit v porodnici rodí doma...mně osobně se velmi zamlouvají porodní domy a snad i ambuporody...velkým neštěstím v nemocnicích a porodnících je, že na vás nemají čas, když porod trvá déle než je podle lékařů vhodné už jej urychlují, různě do něj zasahují a často zbytečně, za další je tam velmi stresové prostředí, i já jsem měla bohužel vyvolaný porod a trochu mě to mrzí, neříkám, že to někdy není vysloveně nutné, tak jako je občas nutný císařský řez, apod. Žádná z nás určitě nechce ohrozit život dítěte, zdravotníci by se měli začít víc zajímat proč se zvyšuje počet žen, co nechtějí rodit v porodnici, v celém systému porodnic by se mělo něco změnit, to potrvá asi hodně dlouho...částečným řešením podle mě by bylo zřízení více porodních domů...ke mně osobně se v porodnici nějak zle nechovali, ale nacházím desítky věcí, ze kterých jsme byla dost hotová

jajinak
11. říj 2008

Radko.m.,to,že se na Tebe přišel jen dr.podívat a nehrabal se v Tobě,to ale většinou neplatí.Já jsem byla při 1.porodu v porodnici přes 12 hodin,než se kluk narodil a co 2-3 hodiny se ve mě dr.hrabal a ještě mě v těch největších bolestech roztahoval. 😝 Bylo to to nejhorší,co jsem kdy zažila.Taky proto,že jsem se už dopředu bála tohoto vyšetřování,postupoval porod pomalu.Při 2.porodu jsem se zařekla,že budu dělat všechno proto,abych tam přijela co nejdéle.Skoro se mi to povedlo.Snažila jsem se to co nejdýl udržet doma,naštěstí mi doma nepraskla voda,takže to šlo.Do porodnice jsme přileli 2 hodiny před narozením.Takže mě stihli vyšetřit jen 2 krát-při příjmu a těsně před porodem.Když si představím,že bych tam zas byla celej den,tak by to určitě tak dobře nešlo.

sylviiik
11. říj 2008

Artuše, naprostý souhlas...

A mrzí mě, že to tu spadlo na takovou úroveň.

alcatko.j
11. říj 2008

Holky...jsem docela dost v soku, kleslo to na tak nizkou uroven, ze nemam slov...nebudu se vyjadrovat k domporodum, to jsem udelala uz driv, ale ted jsem celkem peclive cetla asi 5 stran dozadu a tabor tech, co jim pripada domporod mimo misu, ten by se mel zamyslet, nad svym projevem, svym vyjadrovanim...narozdil od privrzenkyn domporodu, si pomalu "dohuby"nevidi a jejich vyjadrovani hranici s urazkami 😔

ygreen
11. říj 2008

V ideálním světě by byly porodnice tiché, klidné, domácí, po dobu porodu s námi byli jen hodné a milé PA a lékař by za námi chodil jen ve vážných případech.
Ale tenhle babyboom nemá hodně co do činění s ideálem. Porodnice praskají ve švech, tak se nedivte, že není čas na různé "rozmary" vyčtené ze zahraničních knih čas. Takže je nutné brát v potaz i to, že lékaři jsou jenom lidi a nemají prostě čas na to se každé pacientce maximálně věnovat.
Dost se divím, že v Praze není ani jedna privátní porodnice, která by tyto maximální nároky pacientek splňovala. V těchto letech by zcela jistě velmi prosperovala. A i já bych si s radostí zplatila vynikající služby. Ale ta možnost není.

A k těm co nás srovnávají s jinými evropskými zeměmi - naše zdravotnictví možná stojí na sociálních a komunistických základech, ale fakterm je, že máme jeden z ejlepších zdravotnických personálů na světě. NAši lékaři mají ve světě jméno. Můžeme se pyšnit druhou nejmenší novorozeneckou úmrtností na světě. I proto Houdová přiletěla z USA porodit k nám.
A pokud se někomu přímo nepřipletete pod kudlu, tak máte možnost volby. Můžete odejít z jedné nemocnice do druhé (v Podolí mě naštvali, tak jsem spustila povyk a když nedošlo k nápravě, tak jsem odešla na BUlovku, kde jsem byla velmi spokojená). Změnit lékaře, žádat služby, nadstandardní služby. Bohužel v porodnictví se ještě tak daleko nezašlo. Doufám, že až budu mít druhé dítě budu si moct lépe vybírat.

Na sestrách na novorozeneckym mě hrozně štvalo, že každá učila kojení jinak a každá měla pravdu. Když jsem řekla že jiná sestřička mi to ukazovala jinak, tak mě taková stará rachejtle sprdla, že to neni možný a že si vymejšlim. Ale já si myslela svý a na pokoji se starala o syna dle svého nejlepšího mínění. Důležité bylo, že pediatričky a gynekoložky byli špičkový 😉

A k prohrabování - že nejsou zrovna citliví - když mi primář zaváděl tabletku myslela jsem, že vyskočim z okna, ale nejsem citlivka a tak to neřešim. Ale je to i o tom, že nejsem citlivka a ni háklivá, druhý den po šílenym porodu jsem sice hekala na JIPce, ale byla jsem psychicky naprosto v pohodě, vůbec jsm to neřešila. Ani to, že mi syna kvůli přeplněnosti všech oddělení přivezli jen dvakrát za 24 hodina navíc 15 hodin po porodu na 5 minut. O nějakém přikládání na tělo jsem si mohla nechat jenom zdát. A o kojení dlouhý čas taky. Ale i tak jsem byla šťastná, že mám krásného a zdravého syna a veškeré nesplněné tužby a nepohodlí mi byli rázem šumák.