Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

haluskacz
20. říj 2008

novako, na to by mely odpovedet domarodky 😀 Ale ono toho zase tak moc neni. Kdyz jsem se na variantu domporod pripravovala, nakoupila jsem jednorazovy nepropustny podlozky, pripravila jsem si velkej igelit a stary prosteradlo. Na tom bych porodila a pak by se to dle stupne zaspineni bud strcilo do pracky, nebo vyhodilo. Nekdo povlika polstar do igelitu a nasledne do povleceni. Nekdo rodi ve vane, tam je to taky docela jednoduchy uklidit.

Co se tyce louze po prasknuti vody, tak na to jsem byla pripravena uz tyden pred porodem, nepropustnejma podlozkama nastlano vsude kolem, hlavne v posteli a na zidli u kompu 😀

dagina
20. říj 2008

Novako - no přeci porodní asistenka, né 😀 ?! Pro maminu jen to nej... 😉 .
Neli, jj, určitě to chce pečlivě zvážit i do jakého centra asist. reprodukce se bude chodit, bohužel i IVF může být byznys 😖 , to je pravda 😠 .

dagina
20. říj 2008

Jinak jsem pořad shlédla znovu, a opravdu děs a hrůza fialový tečky 😝 😠 .

kocicatko
20. říj 2008

Novako, např. u mě nebylo moc co uklízet 😉

Rodila jsem v kleče (čístečně i opřená vepředu - tedy něco jako kočičí hřbet 😉 ) a voda mi prdla až cca půl hodiny před Valeriánkovým příchodem... máme sice doma všude parkety, ale já jsem rodila na místě, kde je kobereček (abych pak neměla otlačená kolena) a pře něj jsme dali ještě tlustou deku a na ni nepromokavou podložku (dalších několik kusů bylo při ruce, takže když prdla voda, tak se to jen vyměnilo a bylo)

Když ze mě vyšla placenta, PA ji "chytla" do takového lavorku, který se pak velice snadno umyl a trochu krve sice cáklo na tu deku i PA na kalhoty, ale ta je ihned po porodu vodou vyčistila (bylo to fakt jen pár kapiček - odcáknutí, jak placenta dopadla do lavorku) a na té dece to samé - takže jsme to hned hodili do pračky a vyprala se... no a jinak nikde žádný binec nebyl... no vzhledem k tomu, že mám ráda pořádek a po porodu jsem se cítila skvělem tak i tašku do porodnice jsem hned vybalila a uklidila 😉

babalala
20. říj 2008

Dagino - trochu bych se zastala Xip - nabyla jsem z jejího příspěvku dojmu, že to s IVF nemyslela z medicínského hlediska, ale spíš z duchovního - prostě "Osudu svému neujdeš".. 😉

gedren
20. říj 2008

Lenkobu, no pokud nekdo opravdu nechce postizene dite, tak mu prece nic jineho nezbyva nez dite vubec nemit - protoze prece diteti se muze cokoli stat i behem zivota, a i s tim musim pocitat uz ve chvili kdy zasouvam, nejen s vrozenou vadou. Vzdyt je to jak pri svatbe - "v nemoci i ve zdravi" - akorat ze dite je podstatne vetsi zavazek nez svatba.

Jinak bordel pri domacim porodu, toho bych se bala asi tak nejmin. Vemu matrac, igelit, na to stary rucniky, prosteradla, a pohoda, ne? Ja jsem si pri zacatku porodu (necekanem) brutalne zakrvacela postel a taky se to vypralo 🙂.

dagina
20. říj 2008

babalala - z toho duchovního hlediska, když teda říkáš, že když Osudu svému neujdeš, mám to chápat tak, že nám to mimčo prostě není přáno a třeba za 5 let nám stejně odejde....

novako
20. říj 2008

Já si totiž představila sebe, jak jsem během poslední hodiny stihla docela slušně zaneřádit porodní sál. 😀 Snažila jsem se totiž držet na nohou, aby mi pomáhala gravitace, a mezi kontra jsem se přesouvala na různá místa. 😀 Jsem zkrátka chodící typ. 😀 Po porodu jsem se sice cítila fajn i jsem sama došla na pokoj, ale ještě třetí den se mi při delším stání hrozně motala hlava. 🙂 Tak si nedokážu představit, jak po sobě uklízím a peru. 😉

babalala
20. říj 2008

Dagino - proč si to vztahuješ jen ke svojí osobě? Vždyť něco smutného se může stát v každé rodině, ať už bylo dítě počato jakýmkoliv způsobem..
A z druhé strany - neznám sice tvůj případ, ale znám dokonce dva páry, kterým doktor řekl, že přirozeně nikdy neotěhotní. Jedni mají dokonce dvojčata.

dagina
20. říj 2008

Baba- no právě že se to může stát v každé rodině..., tak nechápu proč to "duchovno", ale to je fuk..., neplodnost není otázka duchovna, dá se v mnoha případech lečit jako každá jiná nemoc a nebo také ne 😖 . Jen znovu opakuji, buďte rádi, že to nemusíte řešit a řešíte spíše problém opačný - jak neotěhotnět 😅 .

haluskacz
20. říj 2008

dagi, to je nesmysl 🙂 a tak to xsipm urcite nemyslela. Kdybyste z nejakyho duvodu "mezi nebem a zemi" to dite mit nemeli, tak by se to dle meho nazoru nepovedlo. Ale ja se divam na veci trochu jinak.

nelinkav
20. říj 2008

novako, jak tak říkáš, že jsi chodící typ, tak můžu být ráda, že u nás nebude rodit manžel, páč ten i při blbým telefonování prošmejdí celej byt i s chodbou a koupelnkou 😀 😀

haluskacz
20. říj 2008

neli 😀 nemame nahodou stejnyho chlapa? 😀

nelinkav
20. říj 2008

halus, jestli bydlíš v Praze, tak stopro ne, to už by ten můj poděs nestíhal 😀 😉

lenkabu
20. říj 2008

gedren:já to tady už psala...pro mně osobně je rozdíl jestli se dozvím o postižení dítěte v 17 tt nebo se mu něco stane když už je na světě.Svoje dítě miluju teď mnohem a mnohem víc než když jsem ho nosila a kdyby se mu něco stalo,budu se o něj starat jak nejlíp dovedu.Otázka je jak bych to ustála psychicky,ale asi bych prostě musela. Ovšem pokud mám možnost zvolit si v těhu jestli porodím postižené dítě,tak volím ne.Kdybysme to vztáhli tak že kdo by potratil postižený plod,tak nemá mít děti,nemá je tak půl populace 😅

gedren
20. říj 2008

Lenko, ale tady jsme se uz nebavili o potratu, ale o tech rodinnych komunitach apod. Ze clovek proste stejne vzdycky musi pocitat s variantou, ze se jemu nebo detem neco stane a bude potrebovat pomoc - jinak by nemohl ani vylezt z baraku, natoz mit deti 🙂

lenkabu
20. říj 2008

gedren:tak to jo,já to blbě pochopila 😉

majsan
21. říj 2008

ja by som doma nikdy nerodila.bala by som sa bala keby sa daco stalo.predsa v nemocnici maju techniku aj vsetky zariadenia a dakedy taky porod doma moze znamenat katastrofu pre dieta alebo matku.nikdy sa nevie ako dopadne porod a co sa moze stat aj ked je tehotenstvo bez komplikacii.a kym dojdete do nemocnice moze byt neskoro

bora.b
24. říj 2008

novako, moje pa vsecko zaneradene nacpala bud do pytle cerneho, nebo do pracky, pracku zapla, povesil manzel, zadny velky neporadek 😉 toho bych se nebala. Ve spitale jsem taky mela pocit, ze po me zustal pekny svincik, ale jestli to nahodou nebude chovanim personalu - bud mi da najevo, ze rodim a strikam kolem, nebo se koncentruje na zdarny porod a pak na miminko a neporadkem me zatezovat nebude, jelikoz to k tomu patri, naprosto prirozene

hana_r
24. říj 2008

Jestli si chcete poslechnout pěkný pořad o porodu doma, podívejte se sem http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/?p_po... , 5. 10. byly Hovory o rodině o té petici, mluví tam i jeden lékař a podle pořadu Máte slovo, je to fakt pohlazení. 🙂

novako
25. říj 2008

bora: Moje PA byla fakt skvělá. To spíš šlo o můj pocit. 😉 Ona mi pořád říkala, že to zkrátka k porodu patří. 🙂

marmar1
25. říj 2008

No proboha kde jste rodily??...já teda měla vynikající personál!!..no a na co jsou ty kurzy všude a ty diskuze,není jednodušší si s těma co tam rodily napsat a informovat se jak to tam probíhalo???..a pak až si vybírat porodnici a navíc každá jsme jiná a jinak to vnímáme,někdo je citlivý a dotkne se ho i úplná blbost..já si myslím že rodit doma je prostě nezodpovědné,ale právo na to by měla mít každá maminka..o tom žádná 😉

jo a já měla štěstí,otěhotněla jsem hned první měsíc a jsem za to ráda a kdyby ne,jdu do všeho a dítě prostě chci!..a je mi líto všech holek které musí podstupovat nějaké IVF a já nevím co ještě,musí to být hodně nepříjemné a hlavně stresující ☹

a pořad jsem shlédla a co říct?..jílkoví je krovka,ale ty dvě domporodky teda taky..děs a hrůza 😖

sashka.mst
26. říj 2008

Ja som si iny ako porod doma nevedela predstavit a aby som to obhajila pred okolim, zosumarizovala som toto:

vo všetkých krajinách, kde ženy prevažne privádzajú na svet svoje dieťatko doma - Japonsko, Singapúr, Fínsko, Nórsko, Holandsko..., je najvyšia životná úroven a najmenšia novorodenecká úmrtnost. A naopak, najväčšia úmrtnost je v krajinách, kde sa detičky rodia v nemocniciach - USA, Litva, Poľsko, Maďarsko a Slovensko. http://www.cnn.com/2006/HEALTH/parenting/05/08/...
všetky svetové výskumy povrdili, že pôrod doma je minimálne rovnako bezpečný ako pôrod v pôrodnici, pričom takto rodiace ženy potrebujú oveľa menej, alebo žiadne zásahy do pôrodu a liekov na tlmenie bolesti - http://www.homebirth.org.uk/. Najprestížnejší medicínsky časopis British Medical Journal sa v tomto článku http://www.bmj.com/cgi/content/full/313/7068/1276 vyjadril v prospech domácich pôrodov.
Svetoznáma autorka Miriam Stoppardová populárnej odbornej literatúry v knihe Žena od A po Z o domácom pôrode píše: "Plánovaný pôrod doma môže byť tým najspoľahlivejším spôsobom, akým môžete porodiť svoje dieťa. Nedávna správa o stavu britskej spoločnosti dokumentovala, že akokoľvek 94% všetkých pôrodov sa udeje v nemocnici, nie sú o nič bezpečnejšie, niekedy sú dokonca nebezpečnejšie, ako pôrody doma".
Vo svojej ďalšej knihe Žena od A po Z ďalej píše: Pre ženy, ktorých tehotnosť prebieha normálne a očakávajú normálny pôrod, je domáce prostredie ideálne. Nanešťastie mnohé ženy, ktoré by mohli rodiť doma, sa na to nepodujmú, pretože pociťujú negatívny tlak zo strany svojich lekárov, poradcov a nemocničných pôrodných asistentiek. Väčšina tehotných žien je zdravá, a ako k takým by sa k nim malo pristupovať; tehotnosť nie je choroba. Ak všetko prebieha normálne, nie je dôvod, prečo by ste nemohli rodiť doma s pomocou miestenj pôrodnej asistentky. V súčasnosti sa dokázalo, že pôrod doma je rovnako bezpečný v prípade, že sme v poriadku a nie je dôvod, rpe ktorý by bolo treba si robiť starosti."
v pôrodnici je pôrod pre zdravú ženu riskantnejší http://www.rodina.cz/clanek5000.htm
slovenské pôrodné asistentky na rozdiel od ostatných z EU (okrem Litvy, ktorú sa mi nepodarilo zistiť), nemajú kompetenciu byť ako štátna lekárska pomoc pri domácom pôrode, čím štát zámerne nepomáha ženám v tom, aby rodili v domácom prostredí.
domáce pôrody u nás nie sú zakázané, ale ani štátom podporované a stáva sa, že ženy rodia bez pôrodnej asistentky, alebo s pôrodnou asistentkou zo štátov, ktoré nás obklopujú. V týchto štátoch pôrodné asistentky vykonávajú samostatnú činnosť a sú prítomné aj pri pôrodoch doma.
doma rodili aj známe osobnosti Pamela Anderson, Kelly Preston, Meryl Streep, Demi Moore...- http://en.wikipedia.org/wiki/Home_birth Nelly Furtado, Jade Jagger, Julianne Moore...
odkedy sa pôrody presunuli z domáceho prostredia do nemocničného, materská úmrtnost sa zvýšila http://www.baraka.cz/baraka/Marek/knihy/nova_do...
každý zásah do pôrodu podmieňuje ďalší - Michael Odent,Znovuzrozený porod. Tieto zásahy sú pre pôrodnice zdrojom financií a preto sa im nebránia, práve naopak. Najlukratívnejšie sú cisárske rezy a preto, aj keď sú životu nebezpečné, siahajú po nich pri prvej príležitosti. Kvôli nim ženy ponižujúco holia a nechcú im umožniť, aby pili a jedli ako potrebujú. V prípade operácie by hrozilo vdýchnutie obsahu žalúdka.
slovenské pôrodnice používajú postupy, ktoré Svetová zdravotná organizácia označila za nevhodné, škodlivé a nebezpečné už pred desiatkami rokov http://respektkporodu.cz/problematicke_postupy.php
pôrodnice nerešpektujú práva pacientky, keď majú vlastnú politiku a pravidlá, ako sa u nich rodí. "Rodí lekár" , ako mi povedali v mnohých pôrodniciach.
Zdravotný personál nepozná prirodzený pôrod bez zásahov.

s.arik
26. říj 2008

sashka,
moc hezké, díky! tvůj příspěvek jsem zkopčila do diskuze AP postřehy, kam také patří. některé ty odkazy bychom mohly dát i na české AP stránky, nevadí? 😵

kocicatko
26. říj 2008

Sashko, teda pěkně jsi to shrnula... je super, že se v tom souhrnu opíráš i o světové výzkumy a literaturu 😉 kéž by lidé otevřeli oči a četli, co je tam skutečně napsané...

dgm
27. říj 2008

Ahoj, ctu si to zde obcas, ale ne vsechno, takze je mozne, ze mi neco uteklo... V sobotnich LN - odebirame - vysel clanek o porodech doma, tak jsem se divala i na internet lidovky.cz a je to tam taky, tak vam to sem dam
http://www.lidovky.cz/rodila-bych-jedine-doma-0...

V tistenych LN je navic jeste velka fotka spokojene rodinky...
Preju moc stesti vsem, ktere se rozhodly rodit doma.

ma_se
27. říj 2008

Pekny den....tiez som rodila doma,ale nie preto,ze som si to vybrala,ale preto,ze sme uz nestihli ist do porodnice,bol to velmi rychly porod... 🙂

stellaartois
24. črc 2009

..no asi si by som to neriskovala .... http://zpravy.idnes.cz/chlapecek-ktereho-matka-...

titkovamiriam
24. črc 2009

fuuu ☹ .
inak ja som bola tiez hrdina ze po dvoch porodoch by som treti zvladla doma.zvladla ,lenze marek sa narodil s pravym uzlom o ktorom nik nevedel.narodil sa total modry a nebyt pristrojov a adrenalinu tak by som ho tu dnes nemala.

sirinka
24. črc 2009

ja by som sa tiez bala rodit doma aj ked s pomocou PA....asi tym, ze ako zdravotnik trpim roznymi paranoickymi predstavami, co vsetko by sa stat mohlo....som zbabela? asi, ale jednoducho mi viac vyhovuje, ked mozem na monitore pocut srdiecko mojho drobca a viem, ze keby nieco...mozu hned konat a nemusime cakat na prevoz...

a tie co sa rozhodnu rodit doma...hm, su to odvazne zeny a kiezby kazdy jeden takyto porod skoncil iba happyendom...