Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

alisek
8. říj 2008

tak jsem se taky dívala a byla to docela fraška...matky zastupující porody doma bez názoru a mávající příručkama, bez vlastního názoru mě moc jistoty nedodaly a na druhý straně odborníci, lékaři a kapacity v jedné osobě jednaly nadřazeně, arogantně....čekala jsem lepší debatu a hlavně k věci. Proč se ženy sice v menším procentu uchylují rodit doma a ne v zařízení jako je porodnice?! Doktoři obhajovali pouze jeden způsob porodů bez jákehokoliv jiného názoru na danou věc, už jen to jak říkaj rodičkám..PACIENTKY, copak je těhotenství a porod nemoc??? Mluvili o ideálním stavu v nemocničních zařízení a to je tak z jedný třetiny. Nejsem zastáncem porodu doma, ani bych si to nelajskla ale vadí mi i ten přístup od nemocničního personálu..dělej to co ti říkáme jinak bude problém, tady velíme my a ty poslouchej. Jsem zvědavá na svůj porod ale myslím, že nebudu ideální rodička 😀

martek
autor
8. říj 2008

abych to shrnula, nez pujdu spat
delejte si kazda co chcete 😀 v dobrem slova smyslu 😉
ja jen chtela znat jine nazory a rada jsem prezentovala moje (ac mozna pro nekoho prizemni a hloupe)

dobrou noc 😔

kulicka
8. říj 2008

Martek tak tak : kazdy je zodpovedny za sva rozhodnuti a taky za ne ponese nasledky 🙂
Brou vsem 🙂

schnek
8. říj 2008

já si zaplatila nadstandart a stejně mi to nebylo k ničemu, bylo to tam nechutný od začátku do konce... PA si zaplatím a peněz nelituju, jen pro někoho i ta finanční stránka může být omezením a tím pádem je to překážka a je donucen jít do porodnice, ačkoli by tam nechtěl. Nemá cenu to probírat kolem dokola, stejně se tím nic nezmění 😉 jinak netvrdím, že doma je to lepší a v porodnici špatný, záleží na každé ženě, jejich pocitech a preferencích, zdravotní stavu a celkovém průběhu jejího těhotenství 😉

babalala
8. říj 2008

Vůbec nechápu smysl tohoto pořadu. Obrovsky obsáhlé téma, o kterém po odborné stránce do hloubky skoro nikdo z veřejnosti nic neví, to nemohlo dopadnout jinak než jako exhibice zaujaté a neobjektivní Jílkové.
Naprostá ztráta času.

kaca007
8. říj 2008

tak já to taky viděla a prostě ty PA... no to byl vzorek teda... neuměly vyjádřit svůj názor vůbec, neměly argumenty, opíraly se o příručky, o výzkumy,ale už nám nebo vysvětlily o jaké
takže na základě této diskuse... pro mě je porod v nemocnici jediné správné řešení. jsem také zastáncem baby friendly hospital, to jednoznačně, ale pořád je to hospital
...
nevím jestli diskutující byli zvoleni špatně, nebo je to opravdu reprezentativní vzorek PA, každopádně to byla fraška
neodpověděly v podstatě na žádnou otázku, např. na přímou otázku, čím je klystýr škodlivý. to by mě fakt zajímalo, ale nedozvěděla jsem se to. kdyby aspon řekly, že to může být ženě nepříjemné, pokud je k tomu nucena... ale ony neřekly nic. na předsedkyně hnutí prý přijala pozvání jako předsedkyně, nikoliv jako matka. asi za pět minut vykřikuje "proč se nezeptáte mě jako matky?" no děs, překřikování jak na trhu

tak jak říkám, bud chyba moderátora, nebo špatně zvolení diskutující anebo to je opravdu tak, že jedné straně chybí argumenty...
at tak či tak, každá máme právo na svůj názor (některé vaše názory obajující porody doma jsou pro mě opravdu přijatelné - ale bohužel v diskusi nezazněly), mé rozhodnutí je jasné.
porod není operace, je to fyziologická záležitost, ale proč si nedopřát špičkovou lékařskou péči pro případy.... zánět v zubu a jeho následná léčba je taky fyziologická záležitost a jak jsme rády, když si můžeme zajít k zubaři a ne čekat doma, až se zub vyléčí a jak jsme rády, že nám v případě nutnosti dá znecitlivující injekci....

ene
8. říj 2008

Chybu vidim jednoznacne na strane diskutujicich. Jak ze strany PA, ktere poradne nedostaly slovo, a kdyz, tak se neumely vyzvejknout. Vidim to tak, ze vsichni zucastneni ve studiu vedeli, o cem je rec, ale nam u televize to nerekli (napr. ty brozurky, kterymi si tam listovali..). Primar byl zase neskutecne arogantni hovado (i kdyz to je vlastne spravne vybrany vzorek porodniku, takovi jsou snad ve vetsine, alespon co tu ctu 🙂.. Treba tvrzeni, ze porodni plan si stahuji fanaticke matky z internetu a nevedi, co v nem stoji.. Porodni plan jsem nemela, ale rodit pod takovym doktorem, tak si tam fakt radeji napisu, ze dite nechci prikrmovat UM - nechci, aby umrelo hlady, ale chci mit pravo o tom byt informovana vcas a dat ten pokyn sama. Kdyz mi prinesou dite narvane UM, a ja chci akorat kojit, to je podpora laktace jak hrom 😠 A mnoho dalsiho.. skoda, ze tam nepadlo tolik zajimavych myslenek, ktere k porodu doma patri.

babalala
8. říj 2008

Pokud tě to opravdu zajímá, Kaco, tak klystýr "může způsobit kolitidu (zánět tlustého střeva), gangrénu a alergický šok."
Ale už samotný fakt, že se paní Jílková zaměřila na tak naprosto nepodstatnou věc, ukazuje, jak je neprofesionální, a že jejím cílem bylo akorát vyvolat bouřlivé emocionální reakce a nahnat si tak sledovanost, ne cokoli vyřešit. 😖

kocicatko
8. říj 2008

Kaca007, myslím, že "chyba moderátora" - moderátorka se dle mého názoru chovala naprosto neprofesionálně!!! Nejen, že byla od začátku agresivní vůči "levému křídlu", ale viditelně byla na straně "pravých" a nezajímalo jí, cpo "leví říkají"

Ať už P.S. neb I.K. chtěly promluvit o čemkoli, skočila jim do řeči, setřela je, nebo klidně nechala diskuzi neřízeně se valit dál a nechala do toho vykřikovat dva, podle mě, arogantní a ne zrovna pravdomluvné "profesionály". Oba jsou to chlapi, takže těžko se můžou vžít do pocitu matky, které se dítě třeba okamžitě nepřisaje a oni mu radši strčí UM aby náhodou do druhého dne neumřelo hlady:?????????!!!!

Jej, radši končím, nějak to ve mě vře a nechci tu vyvolat nějaké negativné emoce... ale teda nasejřilo mě to neskutečně - bohužel levá strana neútočila, takže pravá strana vypadala jako oraculum s božskýma rukama, které umí zázraky... ale o tom, kolik neštěstí a "nehod" se stane pod rukama lékařů v porodnici, o tom se bohužel mlčelo... škoda...

xsipm04
8. říj 2008

Teda, já jsem z toho taky vyloženě na... (víte jaký slov chci napsat 😀 )

V programu jsem si přečetla tohle: V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou tedy připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dvě dvojice odborníků a čtyři občané. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice "otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Já to viděla tak, že Jílková stála na straně doktorů, ostatní tam pouze shazovala, skákala jim do řeči a překrucovala, to co řekli. Sice jsem slyšela, že její přístup k porodům je čistě lékařský, ale myslela jsem, že zachová profesionalitu a bude vystupovat pouze jako moderátor a ne jako soudce.

Taky si myslím, že tam holky porody doma moc dobře neobhajovaly, ale ono je to tak, že kdo se tak rozhodne rodit doma, ví, proč to dělá a rozhodně to nepořebuje před nikým obhajovat. Myslím, že je tam trošku zadupaly ti dva arogantní chlapy, jejichž pozici tam Jílková ještě utužovala. Proto si myslím, že tam Petra S. házela jen ty argumentace, že je to založeno na vědeckých poznatcích, protože kdyby tam začla něco vysvětlovat, tak by jí to zabralo minimálně 10 minut a Jílková by jí to po pár vteřinách stejně utla a vyšla by z toho ještě hůř.

Podtrženo, sečteno, byl to bulvár a kdo hledá seriozní informace, tak nad tímhle mávne rukou.

Jo a taky mě pobavilo, když Jílková řekla a co řeknete těm maminkám, které tohle vidí a na základě toho se rozhodnou rodit doma. To by mě zajímalo, kdo se o takhle důležitý věci rozhodne jen pro to, že vidí, že doma rodil někdo jinej 😝

Jo a teda taky mě pěkně naštval pán doktor, když tvrdil, že tam za ním chodí s porodním plánem ve kterém mají zkopírováno z netu něco, o čem ani nevědí, co to znamená. Snad si každý vytváří porodní plán podle sebe a píše si tam jen tolik, na čem mu opravdu záleží a o čem je přesvědčen.

ladunka
8. říj 2008

Na uklidnění podobně rozčilených jako např. kocicatko a já 😉 doporučuji rozhlasový pořad Hovory o rodině ze dne 5.10.08, velmi zajímavě a nebulvárně tam hovořili o normálnosti a potřebnosti přirozených porodů např. dětská psycholožka a MUDr. Koucký, velmi oblíbený porodník z porodnice u Apolináře. http://www.rozhlas.cz/radionaprani/archiv/?p_po...

kocicatko
8. říj 2008

Ladunko díky 😉

Jo a ještě něco - o "pravdomluvnosti" pánů "profíků" není pochyb, ale i ta "skoro mrtvá maminka" podle mě lhala... jak mohla nerodit na zádech a přitom málem skopnout dítě? Toť otázka... a to, jak nad každou odpovědí na otázku z "křížového výslechu" .K., to jí na věrohodnosti moc nepřidalo.. tedy takhle to působilo alespoň na mě...

No je toho hodně, co by se dalo komentovat... ale to jsme tam asi viděly všechny...

listicka77
8. říj 2008

Na toho Kouckého jsem fakt zvědavá, to je porodník, který ty zahraniční výzkumy čte a na rozdíl od pana porodníka, co byl v Máte slovo, by neřekl o studii dělané na 54 tis. matek, že je to nesmysl.

babalala
8. říj 2008

No - když už na to jdeme matematicky a logicky, pan přednosta řekl, že doma se v ČR odehrává "řádově 200 porodů ročně, ale nikdo to neví přesně", ale přitom s naprostou jistotou tvrdil, že "každý druhý porod doma stejně končí v porodnici"..

kocicatko
8. říj 2008

Lišti, taky lituju, že si tam nepozvali někoho rozumnějšího a především informovanějšího 😖

listicka77
8. říj 2008

Kočičátko, ale kdyby tam měli Kouckého, tzak ten se nebude hádat a dělat z domorodek fanatičky, co hazardují se svými životy a životy dětí. A o to přece šlo, ne?

ladunka
8. říj 2008

Pokud mám správné informace, tak tam dlouho nikdo z doktorů nechtěl přijít.

kocicatko
8. říj 2008

Lišti, já měla namysli toho Kouckého - jako že on je ten rozumnější a informovanější 😉

Tak dobrou - snad z toho nebudu mít noční můry 😀

aponchie
9. říj 2008

da se to shlednout nekde na netu?

cherub
9. říj 2008

Tak jsem se taky koukala a nestačila jsem se divit 🙄 Mě je jedno kde si chce kdo rodit, pokud si matka na sebe vezma všechna ta rizika, tak prosím, ať rodí doma jen za pomocí PA... je to její věc a děj se vůle boží 😉

ale ta diskuze na čt1 byla šílená... co to tam bylo za pitomou nánu, která obhajuje porody doma ale vlastně ani neví proč? Nedokázala říct jediný normální důvod, proč nejít do porodnice... a ta prezidnetka hnutí (nevm přesně čeho) mě taky dostala svým názorem - nenázorem na klystýr a pochopila jsem že je úplně mimo... a co se týče přítomné PA, tak bych ji nenechala ani zkontrolovat stehy, když nebyla ani schopná odpovědět, jak by s naslouchátkem zachránila dítěti život v případě nalokání se plodové vody 😠

lenkabu
9. říj 2008

Kdyby se to dalo nekde jeste zkouknout,budu rada za info.

Muj nazor na porod doma uz je asi na MK dost znamy 😀 😀 😀 Jsem proti...s nekterymi argumenty zastancu porodu doma souhlasim:PA nebo dula doma se vam bude urcite vic venovat-na druhou stranu si PA i dulu muzete vzit do porodnice.Personal v porodnici muze opravdu udelat z porodu horor...ovsem dnes si muzete vybrat porodnici kt. je naklonena alternativnim porodum, porodu ma malo a dost casu na vsechny.Dalsi alternativou je ambulantni porod.

Porod doma je dle mne nezodpovednost..nechci nikoho urazit,ale jinak to proste nemuzu napsat. Protoza JA nechci rodit v porodnici,ohrozim sve dite i sebe porodem doma.Za vsechny komplikace porodu opravdu nemuze lekarsky personal jak casto slycham (proc by potom u porodu umiralo tolik zen v dobach kdy se rodilo jen doma,ze) a ne vsechny komplikace se ohlasi pul hodiny predem.....co takhle vyhreznuti pupecniku?Krvaceni rodicky kvuli neodlouceni placenty?Holky,v podobnych pripadech je odvoz do porodnice proste pomaly a dojedete pozde, jde o vteriny.

kristi
9. říj 2008

co to tam bylo za tu kravku?? jak se rozhodovala podle vyzkumu, ty jo. Tak to jsem mela chut rozbit televizi. Videla jsem jen kousek a totalne mi to stacilo.

jinak ja jsem vcelku pro ALE. az u druheho porodu, pokud prvni byl bez komplikaci, s autem pred barakem, s PA doma a jakmile se neco zacne dit, tak proste jet do nemocnice.

bora.b
9. říj 2008

lenko, driv rodily doma zeny vsechny, bez ohledu na zdravotni stav. a odvozy do porodky nebyly. v dnesni dobe smi rodit doma jen zenska nerizikova, to si tu v zahranici hlidaji. to se neda srovnavat.

Ta diskuze musela byt silena.

spis by me zajimalo, proc se obecna diskuze o zlepseni ceskeho porodnictvi, jak ji ma v programu Hnuti za aktivni materstvi, neustale svazi jen na porody doma?
v rakousku jsou to jen 2-4% porodu, a to proto, ze pristup porodniku v porodnicich je lidsky, profesionalni, a rodicky jsou klientky 🙂
(vetsinou, existuji tu totiz i fabriky s pristupem velice ceskym 😉 )

navic je moznost vzit si vlastni pa do porodnice a mistni personal na ni nebude koukat jako na konkurenci a ztezovat ji zivot.
a pa maji smlouvu s pojistovnou, pokud chteji, je to pro ne i pro rodicku min papirovani.

nechapu, proc by profesionalni pristup plny respektu mel byt nadstandartem, za ktery si musi rodicka platit extra 😢

lukin
9. říj 2008

Dá se to shlédnout v archivu CT1. Zadejte si jejich stránky a vyberte si pořad Máte slovo s včerejším datumem.

Jinak Máte slovo jsem viděla asi 3x a štvalo mě, jak je Jílková zaujatá a někoho třeba ani nepustí ke slovu. Myslím, že se do tohoto pořadu vůbec nehodí.

No a domácí porody? Nesouhlasím s nimi.

kristi
9. říj 2008

vsak to tam ten prednosta rikal, ze by se porodnice mely snazit o empaticky pristup a prostredi, ktere je rodickam prijemne, vlastne asi tak nejak o tom to je. Porodnici si clovek vybira podle toho, jaky a jak jsou vybaveny por. saly a jak prijemny je tam personal...

lukin
9. říj 2008

Aha, tak v archivu to ještě není, ale během dneška by to tam měli dát.

ewuska
9. říj 2008

nikdy bych nerodila doma! nevím jak někdo takhle může ohrozit dítě 😕 Při mým porodu měl můj syn omotanou pupeční šňůru a díky tomu že jsem byla v porodnici a dělali mi monitor, na to včas přišli a mohli s tím něco dělat. Nechci ani domyslet jak by to dopadlo kdybych rodila doma ☹
Ikdyž jsem měla o porodu jiné představy, byla jsem ráda že mi dr. pomohli a udělali vše pro to aby jsme oba dva byli v pořádku 😉

A že se chlap (doktor) neumí vcítit? to si myslím, že je taky kravina. Mě rodil pan primář, který nám vyšel vstříct jak jen mohl.

a řeči o tom že klystýr je škodlivý? je to ta nejmenší část celýho porodu, kterou ani necítíte a myslím že je to mnohem leppší než když se dítě narodí do .....(víte co myslím 😉 )

kristi
9. říj 2008

tohle je spis o tom,ze si fakt na diskuzi vybrali blby lidi, ty zensky neumely mluvit a chlapi je fakt prevalcovali, protoze ti znaji fakta

ladunka
9. říj 2008

bora má pravdu. Z diskuze a snahy o porody přátelské matkám a dětem se dělá, a možná záměrně, boj porody doma x v porodnicích, ale to vůbec není ten problém českého zdravotnictví. Problém je, že je velmi nesnadné získat u nás v porodnici péči, která nebude ohrožovat ani matku ani dítě. A je jednodušší houfně odsuzovat "nezodpovědné" matky domarodičky, než se věnovat změně poměrů v porodnicích.

Máte slovo je evidentně pořad, který má svým bulvárním charakterem zvýšit sledovatnost ČT1. Taky mě nadzvedl, ale pak mi došlo, že je to podobné, jako bych se rozčilovala, co za do nebevolající hovadinu zase napsal včerejší Blesk..

A ta debata, jestli jako "jsem nebo nejsem" pro porody doma, zdá se mi trochu podobná jako hlásat, jestli jsem pro misoionáře nebo na koníčka, jestli mi rozumíte.. 🙂

kristi
9. říj 2008

ja jako nevim, mne se porodnice v CR zdaji v poradku - jasne, jak kde. Ale vesmes je to proste ok. Taky co bysme vic mohly chtit, kdyz uz jedeme 3 rokem babyboom a preplnenost