Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

lenkabu
16. říj 2008

nelinkav:ja to chapu se statistikami novorozencke umrtnosti 😉 Proste tady jde zena vetsinou na potrat,v katolickych zemich treba je to jinak,urcite to ty statistiky ovlivnuje,ale rozhodne to neni jediny duvod proc z toho CR vychazi dobre.Podle pozitivnich tripplu snad nikdo na potrat nejde 😨 Ja se po tripplech nebala prave proto ze jsem se informovala o jejich nespolehlivosti a amnio byla jen moje volba,proste bych nemela cele tehotenstvi klid a stresovala bych se kdybych nesla,neposilam tam kazdou tehuli 😉 Slepota se z tripplu ani amnio ani nezjisti 😉 A DS by pro mne byl duvod k potratu,pro nekoho jineho ne.Tohle uz je na kazde zene.

animatua
16. říj 2008

po nasem amb. porodu chodil malou kontrolovat pediatr kazdy den, a vzdycky ji na dennim svetle poradne prohledl, jestli neni zluta.. rikal ze novorozeneckou zloutenku ma skoro kazdy dite, vrcholi treti den po porodu, coz se me i moje mala zdala trochu zluta.. pediatr ale rekl ze vsechno je v poradku, ze by musela byt o dost zlutejsi aby to bylo neco znepokojujiciho.. pak by vzal krev, aby vedel presnou hladinu bilirubinu

jak uz nekdo psal, nejlepsi na zloutenku je hodne kojit (dite pak vylucuje bilirubin) a davat je na denni svetlo

jinak v nasi ani manzelove rodine nikdo novorozeneckou zloutenku nemel, tak jsem tak nejak doufala ze nebude mit ani mala

animatua
16. říj 2008

lankabu: slepota z amnio nezjisti, ale amnio muze slepotu ditete zpusobit 😒 amnio muze natolik zmenit prirozene prostedi ditete, ze dite v nem uz neni schopno zit, dojde k predcasnemu porodu, kdy dite jeste treba nema vyvinuty zrak.. ☹

animatua
16. říj 2008

celkem vysoka dan za klid..

babalala
16. říj 2008

Už jsem to tu kdysi psala - s námi na pokoji byla novorozená míšenka - no paní doktorka z toho bylá celá paf - jak má poznat, jestli je žlutá, když je hnědá.. 😀

Lenkabu - naprosto chápu tvůj přístup, zrovna tak chápu přístup těch, které veškeré testy odmítají - každý pro to má své důvody. Ale nechápu gynekology, kteří matkám, odmítajícím tripple test nadávají do nezodpovědných hazardérek - a není takových doktorů málo.

haluskacz
16. říj 2008

tak tak, neni jich malo. A neostychaji se pouzivat velmi ostra slova. Ja chodila drivavejc k skvely gyndarce, byla to stara pani doktorka, mela hooodne zkusenosti a velmi lidsky pristup. Kdyz prisla rec na tripply, tak jsme se proste v pohode dohodly, ze na ne nechci. Vubec na me netlacila, nic mi nevycitala, chapala. Pak ale kvuli zdravotnim potizim prestala ordinovat a prevzal to po ni jeji syn, ktery ma uplne opacny pristup. Kdyz jsem mu samozrejme sdelila, ze na tripply nechci, tak do me zacal hucet, ze to si nemuzu dovolit, ze vubec nevim, co delam, ze je to nezodpovedny a ze to nemuzu odmitnout. Byla jsem z toho tak paf, ze jsem usoudila, ze bude lepsi na ne jit, nez se s nim cely tehotenstvi hadat nebo hledat nekoho jinyho. Dneska to vidim jako dost kratkozrake reseni, protoze kdyby tripply vysly pozitivni, patrne by me stejne tak tlacil do amnia a mozna i do potratu. Proste ten doktor se cejti zodpovednej za to, jak to dopadne, a bere jako svoji prohru, kdyz mamina, ktera k nemu chodila, privede na svet postizeny dite. Tohle ten muj konkretni dr. rekl temer explicitne.

babalala
16. říj 2008

Hm - Haluš, to je zajímavý názor - nikdy mě nenapadlo se na to kouknout z pozice doktora - akorát nevím, jestli je to jen jejich osobní pocit "selhání", nebo je za to někdo popotahuje shora - jakože za špatně vyvíjenou ideovou osvětu.. 😖

artuse
16. říj 2008

já se docela divím, kolik Dr. pořád doporučuje tripply, můj gyndař mi je nenabízel, nabídl a doporučil jen šíjové projasnění

lenkabu
16. říj 2008

animatua:ja vim jake ma amno rizika,poucila jsem se o tom dostatecne nez jsem sla....a je to podobne jak s porodem doma..naproste minimalni mnozstvi pripadu dopadne blbe 😉

Nemam rada kdyz dr sikanuji matky co nechteji tripply nebo amnio,to je neprofesionalni 😠

listicka77
16. říj 2008

V těch statistikách novorozenecké úmrtnosti hrají roli i jiné faktory - jednak určení toho, co je porod a potrat - např. u nás právě pokud dojde k předčasnému porodu do nějakého (nevím přesně jakého) týdne a dítě váží méně než něco (snad 800g), tak se to považuje za potrat, kdežto v jiných zemích za porod. Takže takovéhle úmrtí se u nás do statistik neuvede, jinde jo. Další faktor je např. to, jestli se dítě, které zjevně zemře, nechá zemřít hned a nebo se udržuje na přístrojích a zemře až poté, co už není "novorozenec" pro statistiku. Takže s těmi čísly se dá takhle kouzlit...

gedren
16. říj 2008

Lenkobu, no 0.5 - 1 % (ted nevim presne, kolik to je) mi neprijde jako "naprosto minimalni mnozstvi pripadu" :(. Ale tak co ted uz s tim, hlavne ze mas ditko v poradku, jen si myslim, ze v tomhle pripade je ta informovanost matky pred zakrokem (Tys samozrejme informovana byla, ale kazda neni) strasne dulezita!

lenkabu
16. říj 2008

Potrat u nas je do 24 tt a pokud ma dite pod 500 gr 😉

Ja ted cetla ze v Anglii se chodi normalne na interupci do 16 tt,to je docela drsny,zlata CR 😉

listicka77
16. říj 2008

Lenkabu, četla jsem rozhodně jiné údaje!

lenkabu
16. říj 2008

gedren:ono se to posuzuje jeste podle veku,ja mela riziko potratu nizsi nez 0,5% a ptala jsem se i ve fakultce jakje to s mnozstvim pripadu,dr co mi amnio delal (tady velmi uznavany odbornik) sam rikal ze to nepamatuje.Myslim ze hodne zalezi na tom kde se to dela a jak hodne se pak dodrzi klidovy rezim,casto tady ctu jak holky jdou 2 dny po amnio k holici apod....ale to riziko tam je,nepopiram,proto bych neposilala kazdou se spatnyma tripplama,at se rozhodne kazdy podle sveho vedomi.Ja bych se stresovala do konce tehu kdybych nesla a asi bych tim diteti vic ublizila.S informovanosti mas pravdu,mne vzdycky nadzvedne veta "musela jsem na amniocentezu".Nikdo nemusi.

bora.b
16. říj 2008

k tripplum v rakousich: vubec nevim, ze by mi je nekdo doporucoval. Ve tretim tehu neco bylo, ale jelikoz to bylo placene extra, tak jsem nekyvla, protoze by to muj zamer mimi donosit neovlivnilo (duvodu nekolikero)

lenkabu
16. říj 2008

listicko:ja to mam ze skoly,mozna je zmena...co jsi cetla?

bora:oni se tripply moc v zahranici nedelaji, u nas taky cekam casem jen sijove prosviceni.

listicka77
16. říj 2008

Lenkabu, nevím to jistě, myslím, že 26tt a 800 g (a snad zároveň i nějaká další podmínka - snad úmrtí do hodiny po porodu?). No nechci kecat...

lenkabu
16. říj 2008

listicko:to umrti teda nevim,ale jinak myslim ze je to 24 tt....ono to jde hrozne rychle dopredu, v prvaku nas ucili ze hranice je 28 tt a ve tretaku uz to byl 24 tt. PA co to prednasela teda rikala i ze zalezi na konkretni situaci a jak se k tomu zena stavi...ze treba zeny co maji uz treti dite a dve maly doma moc nechteji lezet 3 mesice v nemocnici s malo perspektivnim tehu a jiny je to u holky po tretim IVF.

listicka77
16. říj 2008

Lankabu, já mám na mysli spontánně proběhlý předčasný porod X potrat.

lenkabu
16. říj 2008

Ja taky 😉 Myslela jsem to tak ze kdyz byl cas tak se to s tou zenou konzultovalo 😉 Ale to byla jedna konkretni porodnice,kdovi jak to chodi jinde.Byla jsem tam svedkem toho jak zachranovali dite ve 25 tt a to bylo v roce 2005.

babalala
16. říj 2008

Lišti, Lenkabu - každá máte kousek pravdy - tady je kousek z vyhlášky MZ ČSR 11/1988Sb.

Základní pojmy

§ 2

(1) Narozením živého dítěte se rozumí jeho úplné vypuzení nebo vynětí z těla matčina, jestliže dítě projevuje alespoň jednu ze známek života a má porodní hmotnost

a) 500 g a vyšší anebo

b) nižší než 500 g, přežije-li 24 hodin po porodu.

(2) Známkami života se rozumějí dech nebo akce srdeční nebo pulsace pupečníku nebo aktivní pohyb svalstva, i když pupečník nebyl přerušen nebo placenta nebyla porozena.

§ 3

Narozením mrtvého dítěte se rozumí úplné vypuzení nebo vynětí z těla matčina, jestliže plod neprojevuje ani jednu ze známek života a má porodní hmotnost 1000 g a vyšší.

§ 4

(1) Potratem se rozumí ukončení těhotenství ženy, při němž

a) plod neprojevuje ani jednu ze známek života a jeho porodní hmotnost je nižší než 1000 g a pokud ji nelze zjistit, jestliže je těhotenství kratší než 28 týdnů,

b) plod projevuje alespoň jednu ze známek života a má porodní hmotnost nižší než 500 g, ale nepřežije 24 hodin po porodu,

listicka77
16. říj 2008

Aha, babo dík. Tak už asi vím. Tam šlo o to mrtvě narozené dítě X potrat. Že ta podmínka 28tt a 1000 g je u nás jiná než v zahraničí.

babalala
16. říj 2008

Stejně to nesedí se zahraničím - třeba v UK je to 24. týden - ale gestačního stáří, což odpovídá 26tt..

babalala
16. říj 2008

Jo - a ještě jsem se v té vyhlášce dočetla, že "Hlášení o narození živého nebo mrtvého dítěte podávají zdravotnická zařízení" - takže porod doma sice není nelegální, ale jestli se matrikářka šprajcne, tak doma narozené dítě není občanem ČR, pokud si člověk nedonese štempl od doktora.. 20 roků žádná novelizace..

lenkabu
17. říj 2008

babalala:dik 🙂

Nechci tady znit jako kruťas,ale ta hranice 28 tt mi přijde dobrá. Zachraňování děti ve 24 tt..to už je moc podle mne,mají strašně moc koplikací,postižení na celej život....to už si trochu hrajeme na Boha.Třeba pediatři a dětští ortopedové (zase lékaři,já vím) to nemají moc rádi protože vědí co apk ty děti čeká a že tráví život po nemocnicích.

Ale to už hodně odbíhám od tématu,radši mlčím 😉

tannawe
17. říj 2008

leni:na potrat bych nesla uz z principu. U druheho ditete jsme vsechny screeningy az na UZ odmitli. Clovek se vyviji a jak starne vidi veci jinak a v jinem kontextu.
A kdyz byla Ella druhy den na JIP v Motole tak jsem cely den prosedela na internetu,abych vedela do ceho jdu a proste jsem to brala jako dalsi zastavku na me zivotni ceste,neco co me na naucit pokore a prijimat i ty veci,ktere nejsou vzdycky dokonale...

tannawe
17. říj 2008

A jeste k amnio, v zivote by me tam uz nikdo nikdy nedostal. Stejne co se ma stat se stane a me uz se postizene dite narodilo,tak vim jaky je to pocit bezmoci a zoufalstvi. Mozna je amnio a testy dobra spis pro ty pary, ktere uvazuji o pripadnem preruseni problemoveho tehu...jako potvrzeni, aha...tuhle loterii jsme tedy nevyhrali, tak jdeme dal, zkusime to pirste ne?? Tim nikoho neodsuzuji, na to jsem moooc svobodomyslna. Jen jsem tim chtela rict, ze si nekteri lide mysli, ze kdyz se dnes rozhodnou problem "vyresit", ze to jeste neznamena, ze uz se jim do cesty nevrati. Vsechno nas neco ma naucit...

Jako prvorodicka jsem se sice o vsem informovala ze vsech moznych uhlu a stran /halt uz mam takovou povahu, /,ale i tak to vlastne byl straslivy stres a pozorovat na monitoru jak vjede ta jehla do delohy a videt reakci toho mimiska...to je cira bezbrannsot a uchvatnost a desivost cele scenerie spocivala v tom,ze clovek vidi, ze ta bytost uvnitr nej uz proste JE dokonala,jak si jinak vysvetlit, ze miminko instinktivne "odplulo" do mist, kam jehla nemohla dosahnout. Kdybych to nevidela tak bych si mohla byvala myslet, no vzdyt o nic neslo...ze? Musela jsem Ellinku jeste dlouho uklidnovat a ty bolesti v podbrisku po amnio asi dva dny, bych tedy neprala nikomu! A kdyz jsem se pri zakroku bavila s lekarem, jak je to zvlastni, ze se mimi takhle stahlo /vzdyt to byl takovy drobecek!/ tak mi rekl, ze uz trikrat se mu stalo, ze mimi na jehlu dokonce zautocilo! A to na lekare byl velmi osviceny a prijemny a lidsky...
😉

lenkabu
17. říj 2008

tannawe:ja to pri amnio nevidela,na uzv koukal doktor,ja ho mela za hlavou,ale vim ze dite uhyba...nektere,neter treba strkala nohy k jehle.Mne nebylo nic,bolesti zadny,pohyby v pohode,ale nekdo to muze mit jinak,ja to beru 😉 Dr tam byl skvelej,uklidnil mne a cela procedura byla hotova tak za 20 s,sla jsem tam vystrasena a nakonec to "nic nebylo".Souhlasim ze amnio je pro pary co jsou rozhodnute si postizene dite nenechat,kdybych si nechala dite s DS tak nejdu.A obdivuju kazdeho kdo se rozhodne donosit i dite s postizenim a cely zivot o nej pecovat,ja znam sve moznosti a vim ze na tohle nemam.

novako
17. říj 2008

Ona to bohužel není pravda, že Dr. nenutí do potratu. Mojí švagrové vyšly špatně nějaké testy (je to cca 8 let nazpátek). Mladá Dr., která jí oznamovala výsledky, ji samozřejmě tlačila do amnia. Když odmítla, tak na ní začala řvát, že co si dovoluje porodit postižené dítě. A po porodu se švagrová ptala, jestli je miminko v pořádku a když jim vylíčila tu anabázi, tak s ní začali jednat jak s onucí. Dítě okamžitě odnesli a ani jí neřekli jestli má holčičku nebo chlapečka. Musela se zeptat PA a ta jediná ji uklidnila, řekla, že holčička je v pořádku a že by se to hned poznalo. Podotýkám, že moje švagrová je naprostý kliďas, žádná hysterka!

Proto se vůbec nedivím, že se najdou ženy, které nechtějí rodit v porodnicích. Sice bych do toho nešla, ale jsem hrozně ráda, že taková iniciativa vznikla. Protože z ní budeme těžit všechny!

lenkabu
17. říj 2008

novako:to by se dalo žalovat nebo aspoň stížnost na lékařskou komoru 😉 Když se takovýmu chování nebudeme bránit,nebudou postihy 😉