Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

haluskacz
9. říj 2008

ewusko, ale no tak, bez emoci 😀 Myslim si, ze ohrozit dite muze zena stejne dobre i tehdy, kdyz jde neinformovana rodit do porodnice. Mnoha komplikacim by se totiz dalo velmi dobre predejit, kdyby se rodicka informovala tak, jak se informuji zeny, ktere o porodu doma uvazuji. Predne bych rekla, ze v diskusi o domacich porodech by se tolik nemelo soustredit na prostredi, ale na pristup. V dnesi dobe mame doma dobre hygienicke podminky, ne jak tomu bylo v minulosti, kdy se doma rodilo bezne, ale problemy nastavaly casto prave kvuli nedostacujici hygiene.
Komplikace jineho druhu, a to takove, ktere nelze vnejsim prostredim ovlivnit, lze doma odhalit stejne dobre, ne-li lepe a driv nez v porodnici. Jak zde uz nekolikrat zaznelo, tak v porodnici na to kaslou, spolehaji se na to, ze tam maji pristroje, leky a operacni sal, takze neni nutne komplikaci odhalit vcas, ono se to vzdycky nejak vyresi. To je prave rozdil v tom pristupu. PA s rodickou mimo nemocnici (nebo, pokud by bylo mozne mit vlastni PA s sebou, tak i v nemocnici) nema na praci nic jineho, nez sledovat jeji porod, a tak muze prijit na problem daleko driv, a muze se to resit. Pokud je treba lekarsky zasah a rodicka je doma, pak se zvoli prevoz do porodnice. Ale u nas bohuzel na takovou zenu v porodnici koukaji skrz prsty a jejich "pomoc" pak podle toho taky vypada. A taky by mnohe zakroky vubec nebyly nutne, kdyby se na potiz prislo vcas.

Tedy abych to shrnula, vskutku jde predevsim o pristup. Kdyby u nas byla rodicka, jak pise bora, klientkou, lekari by k ni nepristupovali jako k tupemu dobytku, ktery o problematice nic nevi, a tudiz je povinen se podridit, asi by potrebu porodit doma u nas melo mene zen. A tem, ktere by i tehdy o to staly, by se to melo proste umoznit. Nasi porodnici se ohaneji nejmensi perinatalni umrtnosti, ale zustava otazkou, za jakou cenu. Jestli to neni spis tim, ze se tehotne zeny, u nichz je nejaka pravdepodobnost, ze by mohly mit postizene dite, posilaji houfne na potrat, a na zenu, ktera ma temer jistotu, ze postizene dite porodi, a to tak postizene, ze mozna zemre hned po porodu, se pohlizi jako na idiota.

animatua
9. říj 2008

podle me absolutne selhala Jilkova, moderator ma byt nezaujaty, ona od zacatku byla,ale vrcholem bylo kdyz zacala kricet Ale porod doma je nebezpecny!!! Kraaaaaaaaaava. Jsem malem neusnula jak jsem byla nastvana

animatua
9. říj 2008

lenkabu: da se na to mrknout na strankach ceske televize

aponchie
9. říj 2008

nejde to spustit,jen nektere porady z toho dne 😒

romana
9. říj 2008

ja myslim, ze at uz na porod doma mame jakykoliv nazor, tak to, co vcera bylo predvedeno v tomhle poradu, je objektivne katastrofa. zaujata jilkova, ktera vubec nenecha jednu stranu domluvit, jeden primar oznacujici matky za tupe ovce, kterym nekdo neco predhodi a ony to pak jen pozaduji, aniz vedi, co a proc. ten druhy zase vyzkumy, o kterych nema ani poneti, smahem ruky odmavne, hruza. a to, co rekla sovova o klystyru, to prece byla uz jasna rezignace, proc by tam neco vysvetlovala, kdyz by ji po prvni vete ta krav.ka stejne utla. a rozhodne nemam pocit, ze je ti doktori nejak prevalcovali, spis predvedli naprostou demagogii a neuctu.

kristi
9. říj 2008

no, tak bych chtela vedet, ktera z nas si pripravila osobni porodni plan bez toho, aby neco nekde opsala????? 😕

kristi
9. říj 2008

jinak ohledne Jilkove souhlas, vzdycky byla takova...

haluskacz
9. říj 2008

kristi, ja jsem nikde nic neopisovala. Sestavovala jsem si ho sama za pomoci duly, ktera se me ptala na preference. Jen mi pomohla v tom, abych vedela, na co se v tom planu zamerit.

aponchie
9. říj 2008

Jilkova je mi krajne nesympaticka,ale pockam si az to daji na net zatim to tam neni ..co rikali o tom klystyru?
ja nevim jestli bych rodila doma,mozna by bylo lepsi zridit porodni domy neco jako 3+1se zazemim operacnim,ale to nevim jestli je vubec mozne,nebo nekde pobliz nemocnice klidne v arealu nemocnice nejakej fakt ,ale krasnej pohodovej dum vilka treba jak v ruzove zahrade 😀

kristi
9. říj 2008

halusko, jasne, to mi pripada uplne v poradku. Takze zatim jedna maminka, kdo dal?

romana
9. říj 2008

kristi, a opsalas ho doslova, aniz bys vybrala jen to, co nechces, pripadne chces? on prece rekl, ze prijdou s necim, co jim PA predhodi a oni jim az v nemocnici vysvetli, co ktera vec znamena.

kristi
9. říj 2008

ja ho nemela 😉

haluskacz
9. říj 2008

mne na rozeni doma prijde dobry ale prave to, ze se rodicka nemusi nikam presouvat, pokud teda opravdu nemusi 🙂
Ze nemusi resit, jestli jako uz jet, nebo jeste ne, nemusi se tim stresovat, nedochazi ke zmene prostredi, a tudiz se porod nemusi zbytecne zastavit a pak zbytecne vyvolavat, jak tomu casto pri presunu do porodnice byva. Porodni dum je fajn, ale ten presun by tam porad byl.

aponchie
9. říj 2008

ja taky ne,ja jsem si rekla na miste co chci a co ne 😉

aponchie
9. říj 2008

no byl to je jasne po par dnech ,ale to mi prijde uplne v pohode,vsak z domu se taky a par dni presunes ven 😀

aponchie
9. říj 2008

ja te chapu jak to myslis s tim presunem,ale pokud by se mi tam libilo tak by me nevadilo z tama se presunovat zase domu 🙂

romana
9. říj 2008

dobre, no 😉 ale tim spis si myslim, ze kazda matka, ktera uz se rozhodne pro porodni plan, tak nad nim premysli. ale to byla opravdu jen ta nejmensi drobnost z tech nehoraznosti, co tam zaznely.

kristi
9. říj 2008

halusko, ja to beru. Mam kamosku, ktera z duse nesnasi nemocnice a chtela rodit doma - prvorodicka, trosku hysterka...vydrzela asi 5 hodin a pak mazali do nemocnice...nastesti vse ok.

lu777
9. říj 2008

ja teda porodni plan zkopirovala a pak upravila podle sebe..
ale tak to je snad vcelku normalni, ma nejakou zakladni jakoby strukturu, tak aby se v tom taky ten porodnik vyznal, ze... zvlast kdyby byla casova tisen

jinak ja mela porod vcelku ok, priste bych si teda vzala s sebou PA, ale fakt rada bych sla brzo domu, ten pobyt potom (az ted mi to zpetne doslo v plne mire) dost narusil prvni dny s miminkem... neustale vysetrovani, uklizecky, sestry atd. lezly do pokoje od 5 rano do pulnoci! a pak mi nekdo jeste rekl, ze v porodce je to lepsi, ze si tam odpocnu.. jako kdy??? 😅 clovek vecne sedel s odhalenym hrudnikem nebo stal nad pokakanou plinkou a nekdo porad rozrazel dvere... to mne teda vadilo nejvic...
nejak mi pripada, ze tam chybelo to opravdu podstatne: radost z cerstveho clovicka, soukromi a klid....

pokud je porod bez komplikaci, tak by tohle spolu s dobrou podporou kojeni melo byt smyslem oddeleni sestinedeli

rozhodne by mel mit clovek moznost volby, nakonec je to jeho dite...
mne prijde zvlastni, ze v porodnici vas vsichni kontroluji, meri, vazi, vysetruji... jednaji s vami nekdy jak s nesvepravnymi, jako kdyby to dite bylo statni nebo co 😀 😀

a pak jde clovek domu a dalsich xx let je vsechna zodpovednost a starost o dite jen na matce a otci

dava to smysl? mne moc neee 😅

lu777
9. říj 2008

a jinac by me taky jeste zajimalo jestli kazdy kdo je tak vehementne proti porodum doma je taky proti potratum...
napisu to ironicky: to je o hodne vetsi ohrozeni ditete nez porod doma 😅

kristi
9. říj 2008

romano: to ano, ja to teda nevidela cely, cca poslednich 10 minut, ale i to mi stacilo. I muj muz se rozciloval

dzany
9. říj 2008

lu777-no né že bych byla z porodnice nadšená a chtěla tam strávit 2týdny ale je jasně dáno že prvních 72hodín života je pro mimino rozhodujúcich 😉 ukážou se možné nemoci a právě od toho jsou tam ti doktoři aby ti když tak pomohli.
Následná péče je už na nás, ale já když jsem si nebyla něčím jistá tak jsem zabalila malou a běžela se zeptat naši doki a nikdy mně nevyhodila, vždy mi poradila.
Možno je to vše jenom o správně zvolené porodnici a doktorce.
Co se týče porodu doma - jsem zásadně proti (když třeba už není čas na převoz tak to je o jiném) ale proti potratu teda nejsem 😉 a potrat ti dělaj v nemocnici takže azs pod dohledem doktorů, takže nevím proč to srovnávaš 😒
Holky co se rozhodnou rodit doma i za pomoci nějaký PA nebo duly tak fakt nikdy nepochopím 😒 jsem zvědavá jestli by jsi nechali doma operovat třeba slepé střevo někým kdo má střední zdrávku!!! Zdarvý dítěte je pro mně přednější než nějaké předsudky vůči porodnicím.
Já jsem neměla žádny nadstandart nic, ale tady je běžný že na porodním pokoji stráviš celý čas, je to tam útulný, máš svojí sprchu a po ruce ochotný personál. tot můj názor

animatua
9. říj 2008

kristi: taky jsem neopsala porodni plan, sestavila jsem ho sama a konzultovala s dulou

kristi
9. říj 2008

animatua: to jsi druha 🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
kristi
9. říj 2008

gedren, tak jsem to myslela....i kdybych si ho sepsala sama nebo ho opsala, tak by mi byl uplne na houby, protoze to probihalo uplne jinak...

kristi
9. říj 2008

proto jsem taky rekla, ze souhlas s dom. porody mam az od druheho porodu, az kdyz clovek vi, co muze cekat

schnek
9. říj 2008

kristi, já si třeba plán nepsala, pže po návštěvě porodnice jsem nabyla dojmu, že vlastně všechno to, co bych chtěla, tam dělají automaticky a tedy není žádný plán potřeba... houby, byly to jenom kecy, nikdy už bych nerodila bez porodního plánu...

babalala
9. říj 2008

Kristi - rodit doma je právě spíše bezpečnější napoprvé - celý proces se rozbíhá pomalu a je mnohem víc času zareagovat na případné komplikace, než u porodů dalších. (Myslím statisticky - samozřejmě existuje i malé procento žen, které porodí první dítě překotně).

Zajímavé je, jak se některé odpůrkyně domácího porodu vehementně ohánějí frází "Hlavně neohrozit zdraví dítěte". Ráda bych věděla, kolik z těchto žen si vyžádalo epidurál nebo dokonce chtělo plánovanou sekci bez indikace, a jestli si v literatuře zjistilo, jaký to na zdraví dítěte může mít vliv..

kristi
9. říj 2008

balabala: no, to je dost diskutabilni, ja teda porodila dost rychle na prvorodicku, myslim, ze by ani dula nebo PA nestihla prijet 🙂 asi jsem v tom malem procentu lidi, teda.