Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

tannawe
9. říj 2008

Zajimave na tom celem je ten fakt, ze clovek, ktery rodil doma nebo rodit doma chce se neustale musi dokola obhajovat a pomalu dokazovat vsem, kteri z jakehokoliv duvodu jsou proti porodum doma, svoji svepravnost rozhodovat o zivote svem a zivote ditete...
Mozna v celem tomhle "nafouknutem" procesu proti "carodejnicim" jde o to, ze ten, kdo ztratil duveru sam v sebe se radeji spolehne na lekare nez aby zkusil neco jineho. Ohanet se donekonecna frazemi bezpecne rodit tam ci onam atd. mi prijde usmevne, protoze dnes a denne kdyz si sednete do auta tak se vystavujete i s detmi tak enormnimu nebezpeci, ze na to nelze ani myslet, protoze byste asi autem nejezdily.
A to ze porod je pro cloveka primarnim zazitkem je proste neoddiskutovatelny fakt...tak proc nemit moznost volby bez toho, aby se clovek musel citit na pranyri a musel si i v ramci napr. ambulantniho porodu pripadat jako cerna ovce.
To mi prijde absolutne absurdni. Kazdy clovek by mel mit pravo na to zvazit dle svych moznosti situaci a rozhodnout se podle sveho nejcistsiho vedomi a svedomi a nasledne podle toho jednat. Ale pokud se dnes rozhodnu porodit doma a nastanou komplikace, ktere nastat muzou tak ci onak, tak pri prijezdu do porodnice pravdepodobne clovek ihned dostane nalepu AHA tak tady mame tu co rodila doma a nezvladla to.
To, ze komplikace nastanou v mnoha pripadech v porodnici /ted nebudu rozebirat proc...atd ./ tak tam se to bere zcela standartne a je to koser...

Takze mit moznost volby je to oc tu bezi a mit tu moznost volby tak abych nemusela pocitovat buhvi jaky tlak spolecnosti, ze jsem asi nejaka "divna", kdyz uvadim sebe i sve dite do tak enormniho nebezpeci jako je porod doma...
Vzdyt je to absurdni...

haluskacz
9. říj 2008

jeste bych doplnila - mozna si myslime, ze trauma nemame, protoze nemame to srovnani, jak by nam bylo na svete, kdybychom prisli na svet v privetivejsich podminkach.

kyri
9. říj 2008

😀 tak nestíhám z martek - srovnávat porod se slepákem a operací srdce... 😅
jako, to cos uvedla jsou patologický stavy, porod sám o sobě ničím patologickým není...

a na včerejší demonstraci na palačáku mi došlo, v jakým mikrosvětě tady v čr (a asi i sr) žijem. ta ženská, co tam přišla jako zahraniční host (debra ... nepamatuju si příjmení) to docela trefila a bylo na ní hlavně vidět, že ona je ze světa, který neprošel totáčem - v západní evropě se vždycky rodilo doma bez toho, aby to bylo trestný, vždycky tam existovaly porodní domy, i když nejvíc ženských tam taky rodí v porodkách. ale nikoho nenapadne se nad tím pozastavovat, případně tam odpadá nutnost cokoli prosazovat (jako třebas právo volby), protože to tam nikdy nepřestalo existovat.
porod není něco, co by se nutně muselo odehrávat ve špitále...
(a jako - když čtu občas porodní příběhy, který dopadly blbě v porodce, tak to je fakt zoufalý tím, že člověk teda důvěřuje těm "odborníkům", a oni zrovna nemaj den, tak jim vykrvácí rodička, nebo se předčasně odloučí dítěti placenta a nikdo si toho nevšimne, nebo na monitoru zmizej ozvy, je tam s rodičkou jen asistentka-žákyňka a nikdo jiný není k sehnání - to teda by člověk brečel spíš, než nad domporodama)

zanetka82
9. říj 2008

lu777 asi jsem opravdu měla jen štěstí. Já jsem ráda že mojí klucí jsou zdraví. Já měla teda první porod dlouhy a byla jsem ráda že jsem v porodnici, kde mě mužou zkontrolovat a byt připravení na nejhorší. Rodila jsem 2 dny ukrutnych bolestí bez epidurálu a ruznejch sraček. ke konci už malemu slably ozvy a došlo malem na císař. O manžela se musely chvíly starat sestřičky (v jedné chvíly nevěděl co bude) 🙂 sním. Nakonec jsem se otevřela a maly vyklouzl na svět a jak píše Kristi. Musely my skakat po bříše aby jsem ho vytlačila, šel ručičkou na před tak mě musely i nastřihnout. ALE já byla ráda za to že je venku a že je zdraví. Maleho neměřily jen ho otřely a vysaly mu nosanek. Pak jsme s ním mohly byt 2 hodiny o samotě. Říkal muj manžel já si ztoho totiž nic nepamatuji. Byla jsem v bezvědomí a hodně krvacela. ☹

kristi
9. říj 2008

absurdni to je, holt evidentne se jeste mame co ucit, no. Snad to tedy casem bude jen lepsi a lepsi

kyri
9. říj 2008

boro - ona se ta hnutí zaměřují hlavně na zkvalitnění péče a přístupu v porodkách, jenže málokterý vedení porodnice na to slyší...

sisstin
9. říj 2008

já bych doma nerodila, ani kdyby mi za to chtěli dát milion..to je moje noční můra....ale u ostatních je mi to fuk, at si každej rodí jak chce 😎

tannawe
9. říj 2008

kristi: a nezlob se na me ohanet se vetou typu trauma z toho nemame...je prinejmensim trochu irelevantni. Protoze pokud se o tematiku zajimas tak zjistis, ze poporodni trauma, dokonce i trauma prenatalni, maji velky vliv na dalsi zivot cloveka. Nerku-li primarne nam pomahaji utvaret si mnoho dalsich veci v naslednem zivote. Pokud bys kdy podstoupila regresi, tak bys vedela o cem mluvim. Jde jen o to, ze tve vedomi tyhle informace neni schopne samo od sebe vyhledat...protoze jsou ulozene v podvedomi...a to,ze prichod na svet by mel byt pokud mozno nejakym zpusobem vedeny ohleduplne prevazne pro novorozence je myslim vec, ktera stoji za uvahu.
Rozeni v porodnicich je vymozenost poslednich padesati sedesati let a pokud se na to divame holisticky tak vidime, ze ta nase civilizace takzvane moderni se v tom tedy zmita az beda.

Mezi nami: procento drogove zavislych deti neumerne vzrusta, nasili, agrese...proste zacit u tech porodu je jen krucek k tomu nejak se snazit uvedomele zit svuj zivot a vychovavat takove generace, ktere by dokazaly posleze napravit chyby svych rodicu a prarodicu. Ja nejsem zastance zpet na stromy, ale myslim si, ze jsem vsichni zodpovedni za to jakym zpusobem zijeme sve zivoty. Takze ja kdyz muzu ovlivnit to, jak se narodi me dalsi dite tak pro to udelam max. Abych posleze nemusela terapeuticky resit to, co pri porodu vzniklo...

Traumata muj vecny favorit, to by ses divila kolik deti takova traumata v sobe nosi...mozna patris mezi ne a ani o tom nevis... 😉 😉

schnek
9. říj 2008

a co třeba trauma matky, který po tom břiše skákali? to přeci není o tom, že porodit doma je pro mě pohodlný... já neměla sílu ty skoky odmítnou a byly nesmyslný, nikdo mi nedal jedinou šanci pokusit se sama zatlačit... mohli mi klidně zlámat žebra, protrhnout dělohu nebo způsobit dítěti i závažný zranení i s následkama do budoucna... to je ten skvělej špitál? mohli zabít mě i dítě...

zanetka82
9. říj 2008

Kocicatko.... 😉
Já teda nevím kde 40 vtrhnou do pokoje ale já rodila v porodnici kde se ne mě přišly podívat 2 za cely den 😕
navštěvy jsem měla 9 do 9 sprchu pro sebe. Oběd jsem si taky mohla vzít na pokoj. Jen když jsem potřebovala poradit jak se sebou nemo s miminkem tak jsem zazvonila a někdo přišel. 😉

kyri
9. říj 2008

jo, haluš, naprosto souhlasim - co oči nevidí, to srdce nebolí... 🙄 😉

kristi
9. říj 2008

tanwae: ja to uznavam, ale nase matky tuto volbu proste nemely, holt tenkrat to bylo lehnou, roztahnou nohy, skocit na bricho a ani tata za mnou nemohl, dyk nas ukazovaly z oken...

no, tak oproti tomuhle jsme uz trochu dal, to snad vidite vsechny, ne? a casem se upravi i to, co tedka jeste neni tak bezne.

regresi podstupovat nechci, ja jsem rada, ze ted jsem takova jaka jsem, mela bych trauma urcite a nevim, zda by regrese pomohla vyrovnat se s tim, takze tak.

zanetka82
9. říj 2008

Schnek...já u prvního tlačila 30 min. a nešlo to . Bohužel malemu slably ozvy a skočit musely . Díky bohu 😉

tannawe
9. říj 2008

ja nevim, mozna je to cele o tom, ze ty porody jako specificka vec zenskyho sveta jsou ted vicemene v rukou tech erudovanych panu doktoru....kteri opravdu vedi strasne mnoho z osobniho prozitku o menstruaci, porodnich bolestech, poporodnich splinu, kojeni atd.
Chlap jako takovy zamereny resit problemy dozajista dokaze "procitit" problematiku rodici zeny, jeji obavy, strachy atd, ktera by spis nez reseni "problemu"potrebovala empaticky povzbudit atd.
Ja nechapu, proc se do zenske zalezitosti vlastne vubec namontovalo tolik chlapu.
Zajimam se hodne o "prirodni" narody atd. a muzu rict, ze jen u velmi malo spolecnosti jsou muzi soucasti porodniho procesu a kdyz uz tak jsou ale ve svem vlastnim muzskem spolecenstvi, kde napr.pomoci specialnich porodnich tancu pomahaji na vlne podvedomi zene tlacit atd.
Je to fascinujici. Normalne kdyz se na to clovek diva tak si vlastne rika, kdy ti chlapi zacnou rodit taky ne?? 😀

kristi
9. říj 2008

no mohli by, aspon bychom se vystridali 😀

schnek
9. říj 2008

zanetko, a kdyby ti protrhli dělohu, taky bys jim děkovala? já jsem byla zdravotnicky vedeným porodem a to v Baby Friendly Hospital tak hotová, že ještě rok jsem měla z porodu deprese... a tím nemyslím bolest atp., ale to jak se mnou a mým dítětem bylo jednáno a nakládáno... a když to tedy porovnám, tys tlačila a nešlo to, já nezatlačila ani jednou a už mě válcovali... nedostala jsem jedinou příležitost být v některém směru samostatná, rozhodnou o čemkoli (a to během celého porodu) a jednali se mnou jak s posledním hadrem na podlahu...

sisstin
9. říj 2008

ja mam akorát pocit, že některé ženy nemají vůbec žádné zdravotní vzdělání, ale jako kdyby sežraly celou moudrost světa..všechno mají vyčtené z netu..a pak si samy stanovují diagnozy..a přitom ví prd, proč co jakej doktor udělal..a jakej k tomu byl důvod 😉 neříkám, že každej doktor je genius a dělá vše správně...ale pořád na to má aspon školu...můj názor 😎

zanetka82
9. říj 2008

Schnek....to je mi moc líto ale ják říkam vybrat si jen lepší porodnici, je pro mě lepší než rodit doma. 😒

kristi
9. říj 2008

schnek: divny.....a proc sis tu porodnici vybrala?

tannawe
9. říj 2008

Vis co je zajimave?
Ze kdyz se clovek ohradi a je asertivni, coz co si budeme nalhavat je kolikrat pro rodici zenu dost narocny ukol..., tak je v mnoha pripadech za potizistku, ktera si ledascos precetla a bude nam rikat jak mame delat svoji praci. Pro lekare a sestry je proste vas jedinecny porodni pribeh jen a jen prace...malokdo to bere jako poslani. V dobe babyboomu pri osmi az dvanacti porodech za noc ve velkych porodnicich jde asi velmi tezko kazde matce umoznit prozit porod jejiho vysneneho miminka tak jak si predstavuje.
Realita versus prani...casto krute probuzeni...

sisstin
9. říj 2008

já to tak brala, že je to jejich práce a nebudou zrovna z mýho porodu vycvrklý..tak to prostě je..a bylo mi to fakt jedno 😎 prostě záleží na povaze....já žádný trauma nemám, byla jsem v porodce spokojená...ale jsem ráda, že už nikdy rodit nebudu 😎 mně je z porodu doma úplně blbě..z tý představy..jak s e válim ve svojí posteli a rodim..fuj 🤐

ale když je to pro někoho krásná představa..a z nemocnice má trauma..tak proč ne... 😎

kristi
9. říj 2008

tanwae, to chapu. Jiz jsem uvedla vys, ze pokud uz mame 3 roky babyboom, tak proste tam neni asi moc prostoru na nejakou vetsi empatii apod.

tannawe
9. říj 2008

sisstin: 😀 ses typek

schnek
9. říj 2008

protože byla BFH a slibovali, že dělají, co jsem chtěla, tzn cokoli se dá odmítnout, partner u porodu, dítě na břicho, neodnáší ho, podpora kojení atd. Nic z toho nesplnili...

schnek
9. říj 2008

plus tedy byla kompletně nadstandart, za porod a pobyt se platilo 2500, což jsem brala jako polatek za pohodlí a hlavně za přístup... ono když si to tam jdete prohlídnou, všichni se na vás usmívají, slibujou modrý z nebe a někdy ještě něco k tomu jako přídavek a potom tam dojedete rodit, realita býva často zcela opačná... bohužel... a to nemluvím o tom, když tam kamarádka zavolala známé (setře) a zeptala se na mě, to byly kyselý obličeje...

aponchie
9. říj 2008

prosim vas vam ten odkaz na ten porad jde pustit?me ne prave

kristi
9. říj 2008

schnek a to jsi o te porodnici necetla predtim, nekde v diskuzi? nebo jsi byla jedina s timhle zazitkem? zadny recenze??

schnek
9. říj 2008

kamarádka tam rodila 2x, maximálně spokojená a celková recenze ohromná spokojenost

aponchie
9. říj 2008

btw taky nechapu ty chlapi (porodniky gyndare)jak maji takovety hlasky :vsak co porod ste zvladla zvladnete i toto...to je takova hovadina to fakt nechapu co ten chlap o tom vi???za prve a za druhe znam horsi bolest nez je porod a to bolest zubu 😝

aponchie
9. říj 2008

y