Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

haluskacz
10. říj 2008

samozrejme nechci nikoho presvedcovat, aby rodil doma, to by byla hovadina, protoze nekdy je opravdu lepsi do te porodnice jet, i kdyz puvodni plan byl doma zustat. A nekdo by se doma citil ohrozen a naopak v porodnici v bezpeci, coz je velmi vyznamny faktor pro prubeh porodu.

Jen bych rada podotkla, ze se moc casto neuvazuje o tom, ze prubeh porodu velmi snadno narusi prave presun do porodnice, to, ze se zena musi zabyvat tim, kdy ma vyrazit, kolikrat tam jede brzo a poslou ji jeste zpatky, takze to telo nejak na vnejsi nepohodu reaguje a porod se muze zastavit. Dost casto v porodnich pribezich zazni: "mela jsem kontrakce po trech minutach, docela silne, jeli jsme do porodnice, a jakmile jsme prisli na prijem, kontrakce ustaly". Pak by kolikrat stacilo, aby rodicka mela dostatecnou dobu na to, aby se uklidnila, ale to se bohuzel nedeje. Protoze jde na monitor, sepisovat dotaznik, pak ji vnitrne vysetri, pripadne jeste servou. No, a kdyz se ten porod dlouho nerozbiha, prijde na radu prostaglandinova tableta, nasledne oxytocin, dirupce, a protoze je to umely zasah ve chvili, kdy telo prirozene reaguje na neprimerene podminky, nemusi to vyjit a konci to cisarem. Dotycna rodicka je pak stastna, ze ji a dite zachranili, ale pritom by nic z toho nemuselo nastat, kdyby cely porod od zacatku do konce probihal v klidu. To je ovsem v mnohych nasich porodnicich bohuzel utopie.

andelka
10. říj 2008

Mně tam právě taky chyběla skoro všechna támata nebo otázky, které avizovali. Nemělo tam hít jen o to, jestli je porod doma bezpečný nebo ne (stejně se pro něj rozhodně jen málo těhulek), ale v jakém stavu české porodnictví je, že to ženy donutilo k tak riskantnímu kroku? Měla by se udělat revize přístupů, jestli je nutné podávat některé léky, urychlovat porod, jestli některé lékařstké postupy porod naopak nekomplikují a nezastavují.
Lékaři v pořadu mi přišli strašně arogantní, rodit bych u nich nechtěla. Doktor, který si myslí, že má patent na rozum a hraje si málem na pánaboha, to je tragedie.

hupcza
10. říj 2008

taky se přidám

mám dojem, že největší problém je ten, že k těhotenství a následně porodu se u nás přistpuje jako k nemoci, kterou musí lékař léčit
což je samozřejmě blbost na druhou
není to nemoc, ale ta nejnormálnější věc na světě

nejsem zastáncem porodů doma
taky pojedu do porodnice

ale tam chci přirozený porod!!!
nechci žádný debilní epidurál, žádné oblbováky, nechci se zpovídat lékaři, že nechci léky, protoe nejsem nemocná - jenom rodím
nechci si vydupávat obyčenou věc - že si budu v klidu rodit a pokud bude vše ok, nechají mě jen s PA
nic víc, ale nic míň

sylviiik
10. říj 2008

Nebudu tu soudit, kdo má pravdu, kdo ne, opravdu je to věc každé z nás jak se rozhodne a co je pro ni příjemnější, ale když jsem četla Haluščin příspěvek z 11.32, jakobych se viděla...

Přenášela jsem ani ne týden a pozvali mě na vyvolání. Noc předtím přišly pravidelné kontrakce, bohužel ráno na monitoru to příliš přesvědčivě nevypadalo. Následovalo známé schéma - prostaglandiny, dvě hodiny trápení, další dávka a opět nic. Potom dirupce a zase bez výsledku. To už jsem nemohla vydržet a řekla si o epidurál( o kterém jsem původně ani neuvažovala). Když na monitoru začala klesat srdeční frekvence mimča, zavedli mi ještě sondu dovniř na jeho hlavičku, aby mohli sledovat saturaci. To už za mnou přišel pan doktor, že se jde domluvit ohledně sekce... Když jsem slyšela, že dítě může být ohroženo, dál jsem o ničem nepřemýšlela a podepsala souhlas. Byla jsem vděčná, že ohlídali situaci a pomohli mi přivést na svět zdravé dítě. Jako důvod nepostupujícího porodu bylo uvedeno špatné naléhání hlavičky.

Ale s odstupem se ptám sama sebe, jak by to bylo, kdybych na vyvolání nešla a ještě pár dnů počkala, jestli se porod nerozběhne sám. Jak nepřiměřeně zasáhly prostaglandiny do průběhu, jestli bych při přirozených kontrakcích taky žádala o epi, jestli se srdeční frekvence miminka nezačala snižovat až po tom epi... Prostě už nejsem tak přesvědčená o tom, že vše bylo tak, jak to být mělo.

Na přístup zdravotníků na porodním sále si nemůžu stěžovat. Co se týče šestinedělí, už to bylo horší, ale protože jsem sama zdravotní sestra, je mi jasný, že je to hlavně chyba systému, kdy na 30 ženských jsou tam dvě sestry a vedení lpí zejména na tom, aby byla vpořádku dokumentace 😒 Pak už je to jen o povaze každé z nich, jestli se nechá semlít a stane se z ní neosobní rutinérka, nebo si radost z práce nedá vzít a většinu času je milá, empatická.

Sestry z novorozeneckého oddělení byly fajn, ale opět stejný problém: Na noční byly tři a než oběhly všechny nové maminky, aby předvedly koupání, tak zase nestíhaly dovézt děti na kojení nebožačkám po CS 😒 Porodila jsem v půl druhé a chlapečka mi přivezly snad v sedm večer a to asi na 5minut, kdy jsme se nemohla skoro otočit na bok, takže opravdu skvělé podmínky pro kojení.

Pro mě je v současné době ideální představa ambulantního porodu.

hupcza
10. říj 2008

sylviik: jj ambulantní porod by pořešil i to šílené množství "pacientů", kterým vlastně nic není krom toho, že porodily
když si vezmu, že potrat člověku udělají a druhý den šupajdí domů a porod je teřba vyležet, rozum mi to nebere

animatua
10. říj 2008

no hlavne po porodu clovek muze lezet i doma, a je vic v klidu nez v nemocnci kde je furt srumec..

amb. porod fakt doporucuju 😉

lenkabu
10. říj 2008

Amb.porod mi prijde jako skvely kompromis 😉

Souhlasim se sylviiik v tom ze personalu je v nemocnici malo...ja casto stihala sotva ty zakladni veci a za 12 hodin si skoro nedosla na wc, o jidle ani nemluvim..a bylo mi to lito pac jsem z odvedeny prace nemela dobrej pocit,ale fakt se to nedalo stihnout. ☹ Ovsem prepracovanost neni omluva pro hrube chovani 😉

lu777
10. říj 2008

Hupcza : moje slova... me dodelavalo jak me nazyvaly "pacientkou"...
sakra, kdyz se mi narodi bez problemu zdrave mimi, tak snad nejsem nemocna, ale naopak zdrava zenska!

jak v Monthy Pythonovi jak jde ta pani na porodni sal : nechte to na nas, my jsme odbornici... a pak na ni provedou serii ukonu a zas odejdou a dite vezmou sebou a ona je tam sama na tom sale 🤐 😅

bertica.h
10. říj 2008

Nečítala som Vaše názory,je ich veľa.
ale tie ženy mi prišli ako nevzdelané a hlavne čiste sebecké.Ked už oni nemju záujem o svoje zdravie..dieta by im malo by´t najcennejšie..viem,že prístup lekárov vie byť hrozný..ale..máme možnosť porodnicu vybraťr..nepáči sa nám jedna..ideme do druhej..máme možnosť vybrať klystír,holenie,dieta snád v každej porodnici pri bezprobl.porode daju na bruško mamičke,prvé prisatie je čo v najkratšej dobe..a ak nieje..mali sme si vybrať inu porodnicu..ja osobne som mala jednu porodnicu pod oknom,dokonca v nej manžel robil lekára.ale neccheli sme..vedeli sme prečo..
A tak sme išli do 30min.vzdialenej..a nieje nič,čo by som mohla personálu vyčítať..pomohli mi,bsestry po porode mi pomáhali s kojením..

Tie ženy sú také..naozaj feudálne..je krásne ked sa spolieha niekto na reč svojho tela..psychiky..ale predpovedať nevie nikto čo sa stane..a potom nastanu komplikácie a rýchly prevoz do enmocnice a lekári by sa aj roztrhať mali aby zachránili mamičku aj dieta..

Je to podľa mna veľká nezodpovednosť rodiť dieta doma..može byť akokolvek šikovaná asistentka..dokonca porod može by´t aok..ale tá rýchla popor.starostlivosť..hypoxia dietata..alebo hocičo..možno by bolo treba kliešte,vakuuextraktor..nástrih..ja osobne by som doma nerodila.koli sebe ani koli dietatu.

8no,ambulantný porod može byť dobrý kompromis.Pre ženu,ktroá po nom túži..ja si to ale neviem predstaviť..

ygreen
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ygreen
10. říj 2008

hupcza: moc ti přeju aby byl tvůj porod ta "nejnormálnější věc na světě" a třeba bude vše v pořádku abys měla přirozený porod!!! Ale dej si bacha, abys pak nebyla zklamaná, že to není tak úžasné jak sis vysnila. Taky můžeš lézt po všech 4 na zemi a žebrat aby ti Epidural píchly třeba mezi oči, jen ať ta bolest na malou chvilku přejde a ty se můžeš alespoň nadechnout.
Ovšem tato věta - nechci žádný debilní epidurál, žádné oblbováky, nechci se zpovídat lékaři, že nechci léky, protoe nejsem nemocná - jenom rodím - myslím velmi pobaví všechny maminky, které absolvovali težké porody a že jich není málo. Možná budeš o "debilní epidural" žebrat 🙄 No, však máš ještě dost času a už teď se těším na tvůj příspěvek v tématu Jaké to bylo.

dagina
10. říj 2008

Ygreen, jj, po příspěvku Hupczy jsem měla cukání napsat, zda vůbec chodí do poradny, když je těhotenství a porod ta nejpřirozenější věc na světě a doktoři k tomuto stavu nejsou vůbec potřeba... . Na co jsou teda podle takto smýšlejících matek kontroly na gyndě, odběry krve, UTZ...?!

vikinka27
10. říj 2008

ygreen, prosim, nenadavaj sprosto na niekoho kto to nepocituje rovnako ako Ty.... 😲
vela je ciest... a zivot je rozmanity...
niekto chripku prechodi a niekoho polozi... ale nebude ten niekto kto ju prechadza utekat k doktorovi, ked nemusi... usetri cas (a peniaze) pre toho, koho to zobralo viac...
to bolo len prirovnanie, neznamena to, ze podcenujem porody.... akurat je to o tom, ze nie vsetci sme rovnaki...

xsipm04
10. říj 2008

Jednou větou, KDO ODSUZUJE ženy, které se rozhodly rodit doma na základě jednoho zkresleného bulvárního pořadu a sám bezmezně věří lékařům a přebírá naprosto nekriticky jejich nepodložené výroky, je u mě NEZODPOVĚDNÝ MAGOR.

elitera
10. říj 2008

Ještě trochu toho fanatismu, dámy, prosííím... 😉

ygreen
10. říj 2008

magor je to nejmírnější, co jsem si dovolila napsat a vyjádřit tak co si myslím 🙄

ygreen
10. říj 2008

Já ten pořad neviděla 😝
Ale zato jsem použila rozum.

elitera
10. říj 2008

Rozum? A kdes na něm byla? Na to místo radši nikdy nepůjdu 😝

ygreen
10. říj 2008

viki. já věřím, že porod doma může být skvělý v tom případě, že přijde rychle, bezbolestně, bez komplikací a to miminko i maminka budou mít nad sebou šťastnou hvězdu

elitera
10. říj 2008

Tolik nenávisti vůči přirozenosti na jednom místě jsem snad ještě neviděla...

ygreen
10. říj 2008

xsipm: nevěřím bezmezně lékařům, ale věřím v eliminaci rizika a to znamená, že dvě ruce sebelepší PA nedokážou zachránit dítě či matku v případě nějakého průseru.

elitera: dle tvého mota usuzuju, že jsi s každým rychle hotová. A nebudu svů názor obhajovat před někým kdo porod pravděpodobně nezažil. Nemá to cenu, sama uvidíš, jestli bys to zvládla doma, tedy pokud nebudeš doma rodit.

ygreen
10. říj 2008

elitera: někdo přirozeně neporodí, byť by sebevíc chtěl 😔

josefa
10. říj 2008

ygreen, 4x omotana snura nebyla videt na predporodnim ultrazvuku? 😕

ygreen
10. říj 2008

A přirozeně můžeš rodit i pod dohledem lékařů, nebo máš pocit že na PA je něco přirozenějšího než na MUDr? Vždy záleží na koho narazíš. Já měla milého doktora a protivnou PA.

ygreen
10. říj 2008

josefa: to není vidět. Ptala jsem se a bylo mi vysvětleno, že utz funguje na bázi nějakých řezů, tudíž to vidět nejde. Dělali mi utz ráno, kdy mi porod vyvolávali. A ještě se sekli o 400g.

bertica.h
10. říj 2008

elitera..čo je prirozdenosť?
porod je prirodzený,ale občas mu treba pomocť.
Nevážime si,že máme inkubárory,že máme gynekolog.náradia,ktroé našim detom vedia zachrániť život?

Prečo ženy umierali ked rodili doma?a rodili ich skusené porodné baby?lebo im chýbali prístroje.

Myslím,že každá normálna mama oželie na úpár dní prostredie domova a pojde do tej porodnice.

áno,porod doma može byť skvelý..ale to Vám dá záruku,že bude???

Nikto.

občas si nevážime čo nám može náš systém ponuknuť..nadávame,že nič nám nedáva..a ked nám ponúka..neprijmeme to..

bertica.h
10. říj 2008

som uplne šokovaná názormi niektorých Vás.. 😒 😒

babalala
10. říj 2008

Dagina "..Na co jsou teda podle takto smýšlejících matek kontroly na gyndě, odběry krve, UTZ...?!" - no přece na to, aby bylo podchyceno a zlikvidováno co nejvíc "kazového matriálu" a mohla se vykazovat úžasně nízká perinatální úmrtnost..

josefa
10. říj 2008

ygreen,dik za info, ja mela za to, ze tohle by uz videt melo jit, kdyz videj kde jakej zahyb.

ygreen
10. říj 2008

Bertica: hezký, pravdivý a jemný 😵 taky jsem to tak měla napsat a nebylo by mi nadáváno 😀 😀