Pouští vás v autobuse sednout v pokročilém těhotenství?

vendeta
17. pro 2007

Chtěla jsem se zpetat jakou máte zkušenost se sezením v autobuse v pokročilém těhotenství? Pouští vás lidi, museli jste si někdy o to říct?..... 😉

paolin
19. pro 2007

v prvnim tehu nic moc, pak s kocarem traga a ted je to lepsi, pac jezdim s Vituldou bez kocaru. ale parkrat se mi stalo, ze jsem visela s deckem v naruci na tyci a nikdo me sednout nepustil. fakt supr pristup...posledni zazitek byla cesta s kamoskou, ktera mela tyden pred porodem a nechali ji stal pul hodinky, nez vystoupila. no a nejhorsi zazitek byla cesta za kamoskou, ke ktere jezdi bus jednou za pul hodinky. na zastavce jsme byli prvni a kdyz autobus prifrcel, tak na nas jaksi nezbylo misto. vsichni se mi nacpali pred kocar a smitec. zirala jsem do toho busu a nechapala. ridic jeste chvili cekal, jestli nekdo z tech sobcu neuvolni misto a nepusti me-aby si pak stoupl na schody a v poho se vlezl. no pak zavrel a odjel a ja mela v ocich slzy bezmoci a vzteku. nejak te dnesni dobe prestavam rozumet. lidi by se nam sebou vazne meli zamyslet.. ☹ 😠

sisstin
19. pro 2007

jo..a taky se mi líbí..jak důchodci stojej mezi dveřma...i když je místo..aby se nestalo, že by nevystoupili...jooo..a taky..když se 80-letej a 85-letej dohadujou, kterej je starší a kterej vystupuje dřív=kdo bude sedět u okýnka 😀

kacka.va
19. pro 2007

jojo, to znám, když je něco levnýho, tak tam stojí fronta důchodců s RVHápkama. Jo a pak jsem se pobavila, když jedna baba stála nad máslem a každýmu nutila, jak je levný, že se to vyplatí, stálo asi 22 Kč, ale už se baba nepodívala, že je to jen 200 gramový, takže vyšlo stejně draho jako jiný 250 gramový (teda to bylo ještě před zdražením). No prostě viděla cenu, ale nekoukla na váhu. Já se smála jak debil 🙂

paolin
19. pro 2007

to je taky dobry 😀

sisstin
19. pro 2007

no váhy v přepočtu na Kč jim neříkaj nic 😔 😅 😅

sisstin
19. pro 2007

založila jsem nové téma 😀

anka.
19. pro 2007

hehe ahoj holky tady je ale sranda... 😀 😀 😀 Máme koukám podobný zkušenosti s důchodci 😅 Naposledy dneska mě omlátila jedna bába svejma taškama - nejdřív jak si musela zabrat místo a potom jak se musela PŘIPRAVIT na vystupování 😠 (už jsem měla fakt chuť něco na ni zařvat)

sisstin
19. pro 2007

Starší generace..ve Volné diskuzi 😀

anka.
19. pro 2007

siss_hehe intuice mě nezklamala - tušila jsem správně 😀 😀 😀 (není to nelegální - něco jako fašismus?! 😀 😀

sisstin
19. pro 2007

anka: 😅 😅 😅 😅 -ještěrismus 😔 😅

anka.
19. pro 2007

spíš antiješterismus 😀 no nic jdu se tam přesunout 😉

ronie
19. pro 2007

jé paolin to bych si teda nenechala líbit a všechny nejdřív seřvala a pak bych jim přejela haksny kočárem 😀 😀

binki
19. pro 2007

hehe a dostaly jste některá jako já po císaři baťohem nebo taškou do břicha? jeden den jsem cestovala na úřady a třikrát mne dav nabral a to teda nejsem tintítko.

evisa
20. pro 2007

musím říct, že sice jsem neměla mega pupek, ale asi jsem vypadala vždy že sebou brzo seknu, že mě skoro vždy v praze pustili sednout. jediní, kdo se chovali jako hovada z pralesa /sorry, ale jemnější výraz v této souvislosti nemám/ byli turisti. nevím, jestli se doma chovají stejně, ale tady vypadali, že si inteligenci zapomněli přibalit. nepustí sednout, neuhnou, naopak jsem několkrát v metru do břicha dostala pěstí

kathus
20. pro 2007

mno tak dneska sem se vazne nastvala trida decek jela MHD kdovi kam... do autobusu se rvaly jak prasteny aby si jeste rychle sedly ... nebo aby jim nahodou nekdo nezasedl .... ucitelka delala ze nic nevidi ... a deticky sedely a starsi stali ... nastesti se jeden pan slitoval a pustil me sednout,ale s poznamkou na celou MHD, ze sou decka pekne nevychovany a ucitelka jim ani neumi nic rict .. ze asi na tom s vychovanim nebude o nic lip nez ty deti ... nakonec se i probudil ridic a vsechny decka vypakoval z mist at si stoupnou ...

vivian
20. pro 2007

Dneska jsem jela metrem s malou (v baby vaku) přes půl Prahy. Myslela jsem, že "neviditelný" jsou jenom těhule, ale neviditelný jsou zjevně taky mámy a dokonce i jejich děti 😀 Že mě nikdo nepustí sednout, to mi až tak nevadí, metro v pohodě ustojím, ale nemuseli by kreténi chodit jak s klapkama na očích a batohama otloukat miminku hlavu... A jsou to fakt téměř výhradně mladí muži, kdo je v pražské MHD "vzorem ohleduplnosti". Proti starším lidem nemůžu v tomhle směru říct půl slova, ale mladí chlapi jsou tady v Praze fakt kapitola sama pro sebe 😠

svetluska.l
29. pro 2007

Ahoj holky,tak mam taky podobny zazitky jako vy....vetsinou si sednu,je misto,ale kdyz neni,nedokazu nikoho vytahnout z mista..radsi to nejak ustojim:(No a jednou jsme jela plnym busem,stala jsem nad mladym pareckem..mohlo jim byt tak 25,nevim...bricho sem mela vystrceny pred jeho oblicejem,jen si me zmeril a nic...stala jsem asi 10 min,pak se uvolnilo jedno misto asi o dve rady dal a predstavte si....to misto zablokoval takovej mladej kluk...rom,od kteryho bych to teda necekala a na celej bus na me volal,at si jdu sednout a jeste serval chlapy v celym buse,jaky maj vychovani...fakt me potesil 🙂

draga
29. pro 2007

svetlusko tak já se musím přiznat, že jsem žila těhotná v Praze a skoro vždycky mě pustil právě rom ...je to fakt síla, a nejhorší byly takové ty "madam středního věku" 😉

susik77
29. pro 2007

ahojte, mne v 40.tt tehu obsadila posl. miesto v tramvaji v prahe asi 20-rocna holka ☹
a v metre na mna vsetci cumeli ake mam brucho-v 3.trim.a nikto ma nepustil...bala som sa, ze s kocikom to bude este horsie, ale zatial mam len pozitivne skusenosti.zatial som len raz musela poprosit aby mi pomohli do busu, vacsinou sa vzdy niekto najde, kto mi hned pomoze, na moje prekvap. aj mladsi odo mna 😉
ludia su nejaki milsi ked vidia male mimco, aj sa mi casto prihovoria...fakt som to v Prahe necakala 🙂

kristina_tvb
29. pro 2007

ahoj holky, no ja mam v Brne, teda vacsinou len zle skusenosti. Cestujem salinou do prace kazdy den, brucho strkam najma mladym az do tvare, ale zjavne ich to nezaujima. Je to hruza. A tiez sa mi uz zopar krat stalo, ze som striehla, ci sa nieco neuvolni, a ked sa aj uvolnilo a vybrala som sa smerom k nemu, rychlo to nejaka mlada holka alebo chalan obsadili...takze smola.

krista
29. pro 2007

Kristi to jsme na tom stejně, minule se mi chtělo v autobuse brečet, už z toho mám deprese ☹
Ten den jsem doma spadla, byla jsem na vyšetření v nemocnici a naštěstí všechno v pořádku a jela jsem busem domů, nastoupila jsem do totálně zaplácanýho busu ... to jsem teda nějak zkousla, ale když se uvolnilo místo asi o 2 zastávky dál a já se vydala tím směrem tak mě převálcovala holka s klukem 🙄 Ještě do mě šťouchli že jsem druhou chytla o tyč, byla jsem ještě vylekaná z vyšetření v nemocnici, řidič brzdil jako dobytek, měla jsem strach, abych se zase nebouchla ... pak když se asi o 3 zastávky dál uvolnili místa, tak jsem byla tak znechucená, že jsem si už ani nesedla, stejně chyběli domů už asi jen 2 zastávky 😖

Co se týče kočárku, už jsem oznámila manželovi, že z autobusu mám opravdovou depresi a bude mi doma nechávat auto pokud budu potřebovat s mimi do města, jinak jsem si našla dětskou doktorkou kousek od domu, tak doufám, že zase tak často do toho města nebudu muset, jinak jsem hodně zvyklá chodit pěšky, tak snad to půjde 😉

anta
30. pro 2007

Ty lidi se fakt chovají jako dacani, já před těhotenstvím dojížděla do Prahy busem, věčně byl naflákaný, pak jsem chvíli byla těhu a udělalo se mi v busu dost špatně, tak jsem musela požádat nějakou paní, jestli by mě nepustila, že mi je zle. Nejhorší bylo, že to na mě ani nebylo vidět, těhu průkazka žádná, tak jsem z toho fakt měla dost strach, že i když bych měla mít bříško jak balón, takže mě nikdo nepustí, kazilo mi to naprosto náladu. Ale vše se v dobré obrátilo, teď již pracuji ve městě, kde žiji, práci mám 5 minut od baráku a dobrý. Mně to dacanský chování od těch mladých a vůbec lidí, kteří vás nepustí ani sednout i když na to máte nárok, dost rozčiluje.

berynka
30. pro 2007

Ahoj holky,
je to děs! Taky jsem v těhu neměla dobré zkušenosti s tím, že by mne někdo pouštěl v autobuse nebo v metru sednout ☹ . Autobusem jsem jezdila prakticky do porodu a taky se mi stalo, že jsem v 35tt na trase Beroun-Praha celou dobu stála. Všichni si zarytě četli a neměla dost odvahy někomu říct, aby se zvednul.
Občas byly i světlé výjimky... klasicky tak čtyřicetileté paní s obrovskýma nákupníma taškama a jednou mne pouštěl na své místo dost podnapilý chlapec ukrajinské národnosti 😀 . To mne fakt potěšilo.

Jinak je hrozný už jenom to, že lidi nerespektují vyhrazená místa. Sedají si tam automaticky, i když je jinde volno.
Pamatuju se třeba v Anglii v autobusech MHD, jsou místa a prostor pro kočárky, tam by si nikdo nedovolil sedět, když vidí maminku s dítětem. A pokud by se nezvedl, tak si to vyřídí řidič. A pěkně ho vypakuje. To ovšem u nás nehrozí 😠 .

svetluska.l
31. pro 2007

Ahoj holky,tak jsme tu znova se svym vcerejsim zazitkem...jeli jsme navstivit tchyni vlakem,nastoupime,vsude uplne plno,jen na jednom miste je polozena bunda.Tak jsem tam po chvilce zamirila,pac prece jen brisko tizi a o zvednuti bundy si jeste reknu/o cloveka uz ne:(/,tak tam jdu,sklonim se a velice slusne povidam...."muzu vas poprosit?" a ukazu na tu bundu,jako aby si ji zvednul.Ten chlap..cca 50 se na me podival takovym pohledem,ze bejt mi dobre,tak se otacim a jdu stat do nejzazsiho kouta vlaku ☹ Normalne na me hopdil takovej pohled,co ho jako otravuju,vypadal jako kdyby mel pro tu bundu koupenou jizdenku prvni tridy a ja ji z toho mista vyrazila...no fakt des!!!!A to byl vlak uplne plnej,stali tam i jini lide nez ja jeste prede mnou...on nemel tu slusnost dat pryc bundu!!!!!jak pak muzeme chtit,aby nas pustili sednout sami????? 😠

lukin
31. pro 2007

svetluska: Tak to je vrchol!!! Co přesně řekl na to, že ji pryč nedá? A jak jsi pak reagovala ty? Takové sobce fakt nesnáším.

svetluska.l
31. pro 2007

Luki nerekl vubec nic..jen na me nejakou dobu ziral pohledem,ze me asi brzo zavrazdi a po nejake/dost dlouhe/ dobe tu bundu teda vzal a dal si ji na klin...a pak uz se na me ani jednou nepodival.Bundu mam obepinaci,takze ve 30tt uz je mi brisko fakt videt...nechapu tu neslusnost...ja se i ted citim blbe kdyz sedim a nastoupi nejaky starsi clovek...tak aspon portadne vystrcim brisko,aby videl,ze ho nepoustim z neslusnosti,ale ze sem tehotna a i tak mam vazne blbej pocit....Nu ale ted jsem si precetla v prepravnim radu,ze na mistech pro invalidy ma tehotna zena pravo se posadit a ostatni si tam smeji sednout pouze v pripade,ze si tam nechce sednout nekdo,pro koho sou tato mista urcena....asi to snad budu opravdu vyzadovat...ted s tim briskem uz to vazne neni sranda...zvlast kdyz je plno a stouchaj do tebe batohama nebo loktama 😒

e.k.t
22. led 2008

S ježděním v prostředcích hromadné dopravy nemám problém, dokážu si říct o uvolnění místa, dokud jsem nebyla těhotná, pouštěla jsem vždy tak teď si řeknu, přednostně si vybírám místa pro invalidy a ještě taky místa kde sedí mladíci. Žádám s úsměvem, a jistotou, protože na to mám právo. jednou nastal konflikt s jedním asi 30 letým chlápkem, který dělal že neumí číst když jsem už vytáhla i průkazku, ale měl smůlu byl blízko řidiče busu, který když zjistil že mám problém s uvolněním místa přednostně určeného pro těhotné a invalidy, přesně tak to u něj bylo napsáno, vstal a vytáhl ho za límec s tím že jestli má problém zamolá strážníka a ten mu rád napaří pokutu za porušení přepravního řádu. Ještě se mi za něj jako za chlapa omluvil. Jinak to vždy bylo v pohodě.
Holky nebojte se říct si o to, maximálně to neklapne napoprvé.

zuzik03
22. led 2008

ja ted presedlala z auta zpet do mhd a mam same pozitivni zkusenosti - i kdyz nemam velke bricho, da se v klidu prehlednout, tak kdykoliv si nesednu, protoze treba brzo vystupuju, tak mi lidi nabizi misto. Ted jsem jela vlakem na Moravu a pruvodci mi temer automaticky vyndal muj minikufrik na peron. Takze nejsou jen ignoranti, je to asi dost o stesti 🙂

nara
22. led 2008

Ahoj holky, musím říct, že já mám z Prahy převážně kladné zkušenosti, až do 34. tt jsem jezdila do práce přes půlku Prahy, pokud byl autobus ještě jakžtak přehledný, vždycky mě někdo pustil sednout, převážně chlapi v montérkách(!) - dokázali mě zavolat i přes půlku autobusu, když venku přituhlo a začalo jezdit víc lidí a já jsem se dostala už jenom na schůdky, bylo to s rostoucím bříškem peklo hlavně v zatáčkách a při brždění, ale nemohla jsem si stěžovat na to, že mě nikdo nepustí, protože mě vlastně nikdo neviděl i kdyby mě někdo chtěl pustit, tak by musela vystoupit půlka autobusu. Tak jsem si našla jiný spoj, na který jsem sice musela o půl hodiny dřív vstávat, ale byla jsem v klidu a cesta do práce pro mě nebyla už žádný stres. Jinak jezdím pořád metrem, tram i busem skoro denně a už mám vychytaný, ve který stanici se mi vyplatí nastupovat veprostřed, kde vpředu nebo vzadu, aby tam nebylo narváno a případně si to nechám raděj ujet a počkám 3 min na další spoj. Jinak jak už jsem zmínila, nejvíce mě pouštěli hlavně ze začátku ti dělňasové, několikrát se mi stalo, že jel zamilovaný pár a slečna zvedla svého milého (tady teda klobouk dolů), teď mě začaly pouštět ženský středního věku - a dost často si neodpustí poznámku, vy jste teda už na rozsypání 😀 . Nejhorší zkušenosti mám naopak se zmalovanýma třicátnicema v minisukních a stejně starýma chlapama v padnoucích oblecích, důchodci mě také nepouští, ale na ty se většinou moc nezlobím. Je fakt, že mi kolikrát nebylo nejlíp a nikdo mě nepustil, ale tak v 80 %, bylo-li to možné, mě vždycky někdo pustil a teď už teda skoro ve 100% 😉
Při výstupech si akorát pořádně hlídám bříško, natahuju ruce v před a okolo, aby do mě nikdo nevrazil. Spíš se snažím počkat, až ten hlavní dav opadne a pak už je to v klidu. Ale je mi jasný, že v menších městech, kde nemá mhd tak hustou síť, si člověk těžko nechá něco ujet. Jinak vždycky jsem pouštěla sednout starší lidi a maminky, takže teď se mi to asi vrací 🙂

sturnus_vulgaris
22. led 2008

Doufám, že můj příspěvek nikoho nevytočí, ale pokusím se Vám ukázat problém i trochu z jiné strany. Píšu to z pozice ženy, která ještě těhotná není, ale kterou dost možná jednou taková situace potká (doufám). Souhlasím, že nepustit sednout staršího člověka, člověka zjevně nemocného nebo invalidního nebo ženu v pokročilejším stádiu těhotenství je hulvátství. Nicméně jak tu už padlo, někdy je opravdu hodně těžké na první pohled poznat, jak na tom kdo je. Opravdu jsou chvíle, kdy váhám, jestli ta ženská je tlustá nebo těhotná. Zažila jsem u nás v práci případ, kdy jedna moje kolegyně letěla té druhé naproti, aby jí pomohla s těžkou krabicí, se slovy: Ty to přece teď ve svém stavu nemůžeš tahat... Akorát, že ona těhotná nebyla... Trapas jak hrom. Na druhou stranu jiná kolegyně vypadala v sedmém měsíci jako jiná tak ve čtvrtém, u ní jsem si toho těhotenství opravdu dřív nevšimla. Úplně stejně to ale může být i v jiných případech. Jsou lidi, kteří se naštvaně ohrazují, když je pustím sednou, protože přece "nejsou tak staří" (je to ale spíš menšina), na druhou stranu jsou takoví, kteří by klidně stát vydrželi, ale s ostrými lokty se derou na místo a neslušně a nevybíravě se dožadují svých práv. To se pak nelze ani divit, že na takové je každý alergický a dá jim to vyžrat. Stalo se mi například jednou, že jsem pustila staršího chlápka sednout. Asi tam stál už delší chvíli, ale opravdu jsem si ho nevšimla, protože před ním stáli lidi. On mi ještě vynadal místo poděkování, jak to, že ho pouštím až teď. Dotčeně mou nabídku odmítl. No a já jsem jen pokrčila rameny a sedla jsem si. Zaplatila jsem si jako on, tak co, vnucovat se přece nebudu, zvlášť někomu, kdo se neumí chovat.

To, co jsem popisovala, jsou samozřejmě extrémní případy. Ale kolikrát mě napadlo, jestli bych poznala člověka, který se třeba vrací tramvají z chemoterapie, nebo člověka se kterým háže chřipka. Nebo prostě jen někoho, kdo je třeba po nějaké operaci a neměl by stát. Prostě asi ne. Stejně jako nemám za zlé, že mě požádala žena s kočárkem, když jsem byla po operaci a nesměla jsem tahat těžké věci. Ona se sice tvářila, jako bych byla simulant, ale já jsem nelhala. A konec konců, i kdyby jo, co by nadělala. Pomoc by každý měl brát jako dobrou vůli, ne jako povinnost, kterou si bude uraženě vynucovat. To prostě nefunguje.

Stejně tak si myslím, že je to kolikrát těmi těhotnými nebo staršími zbytečně vztahováno na jejich osobu, že je nikdo nepustí sednou. Jak tady např. padlo, že ti lidi někoho "záměrně přehlíželi a koukali z okna", myslím, že někdy ty budoucí maminky zapomínají, že třeba jedou večer, kdy se lidi vracejí z prace, ve které třeba celý den stáli, a tak je bolí záda, nebo prostě mají plnou hlavu problémů, a tak neignorují schválně, jsou prostě jen zamyšlení.

Já říkám: Když někdo něco chce, má o to požádat. Slušně. Kdyby za mnou někdo přišel a poprosil mě, abych ho pustila sednout, protože..., určitě bych neodmítla, pokud bych sama nebyla v situaci, kdy bych se cítila špatně.