Používat dudlík - ano či ne? A proč?

kauculacek
7. srp 2010

Ahojda,
chtěla jsem se zeptat na názor - používat dudlíka (šidítko) ano, či ne a proč? Když ano, kdy ste ho začali dávat a myslíte, že to může ovlivnit kojení?
Mám 4týdenního chlapečka, začíná si cucat palec a myslím, že bude lehčí ho pak odnaučit dudlíka, než cucat palec. Ale přemýšlím, jestli to může nějak ovlivnit kojení, tak to házím sem. Děkuji za názory 🙂

brisalek
9. srp 2010

plny souhlas s prvnimi prispevky, jak je videt dudlik( a vetsinou ani flaska nic nezkazi) me mala dudlik nechtela, flasku jsem se bala.Byla hrozne uplakana neustale u prsa, mela reflux, doted uspavame u prsa....a prso bohuzel do postylky ani do kocarku nedate☹. Takze kdybych mela dam hned v porodnici.

evinka001
9. srp 2010

já jsem dudlík dávala hned v porodnici, sice některé sestry měly řeči, ale je to moje dítě,že.... Kojení to nikdy nijak neovlivnilo, nejmladší kojím doposud

beruska24.9.
9. srp 2010

Malou naučili na dudáka sestřičky v porodnici. Později jsem měla období, kdy jsem jim za to byla i vděčná. Kojila jsem 4m. a žádný vliv to na to nemělo. Horší byl přechod na flašku. To jsem malou naučila pomocí dudáka 😀
Teď ho má jen na spaní (ve dne i v noci). Během dne jen když ho náhodně objeví, protože ho špatně schovám.

Ségra dala dudáka mnohem později a jen na krátkou dobu. Pak ho zkušila úplně.

Mojí o hodně mladší sestřičkce se sebral dudák v roce (přinesla jsem ze školy, že to křiví zoubky) a pak si prokousala rukáv u pyžámka. Dle Dr. to způsobilo brzké a náhlé sebrání dudáka.

Sousedka má 2letou holčičku, která si stále cucá palec a nemůže jí to odnaučit.

Takže já jsem také pro dudáka. Palec se těžko odnaučuje, dudáka jednou zahodí 😉

cimlik
9. srp 2010

Ahoj, moji kluci měli dudlík od narození a na kojení to vliv nemělo. A přesně jak píše beruska. Sestra holčičce dudlík nedala, pak když holka byla pořád protivná a uplakaná, tak by jí ho ráda dala, ale malá už ho nechtěla. Zato teď jsou jí 2 roky a má několik prstů úplně ožužlaných do špičky a cucání prstů ji nemůžou odnaučit 😒 .

janicka006
9. srp 2010

cufinka..je hezké,že jste rozhodnutí,ale až ti začne miminko brečet jako když ho na nože bere a nic nebude pomáhat,chození,chování,houpání,masáž,flaška...tak myslím,že dudlík ráda dáš.A jinak jsem četla někde článek od nějakého odborníka a říkal co už tady někdo taky..jedodušší je odnaučit dudlík než-li palec.

lenalena
9. srp 2010

Ahoj, rozhodně dudlík zkus, když už si cucá palec, tak dudlík je opravdu lepší varianta, palec nezahodíš, dudlík ano 🙂 Navíc pak z cucání palce jsou prý křivé zuby i palec (to je možná jen pověra, to nevím) 😉

bobsove
9. srp 2010

Tak jsem moc ráda, že jsem tu na to natrefila. My zatím dudlík nemáme, ale poslední dva tři dny si zkouší narvat prsty do pusy a když jeden náhodou uloví, saje jak o život. 😖 Takže asi dudlík zavedeme (i když teda nevím, jak to bude, v porodce ho plival). Snad se povede, lepší než to cucání palce. 😒
U prvního dítka jsme dudu měli asi do roka, pak už jen na noc a pak jsem mu jednou dudlík schovala, že ho vzal ptáček a odnesl nějakýmu miminku, který moc plakalo. Nebylo to hned, prostě postupně dávat míň a míň, až to zkusit odendat úplně. Jo a když usnul, většinou jsem mu ho hned vyndala.

andelka
9. srp 2010

Dany měl poprvé dudlík ve 4 týdnech, musela jsem nutně od něj odejít, hlídala mamka a než jsem přišla, měl veliký hlad, takže poprvé vzal zavděk dudlíkem. Potom nějakou dobu mu pomáhal usnout, když měl velkou potřebu sání. Měli jsme silikonový od MAM. Teď už asi měsíc dudlík nechce. Zato objevil ručičky a cumlá si je a strká do pusy. Někdy zkouším mu dudlík dát, ale on ho nechce sát, on chce olizovat a samozřejmě dudlík mu vypadává. Tak si olizuje pěstičky.
Techniku kojení nám to asi zkazilo, od chvíle co dostal dudlík už neotevíral pusinku tak moc jako dřív, takže se hůř přisával a kojení pak trochu bolelo.

rajka
9. srp 2010

Ahoj. Syn trpěl na koliky a měl reflux, byl hodně plačtivý. Dudlíka měl od cca 2 týdnů, hodně ho uklidňoval a techniku sání mu to nenarušilo. Kojený byl do 2 let 🙂 .
Naproti tomu dcera mi nevzala dudlík do pusy. Jakmile ucítila gumu, letěl.
Je to hodně individuální.

kveluse
10. srp 2010

Ahoj, první dcerka dudlík měla také už v porodnici. Taky měla velké problémy s bříškem a já byla za to, že dudlík chtěla, vděčná, prtoože ji neuklidnilo ani prso. Na kojení to vliv nemělo - kojila se do 18 měsíců a měla to moc ráda. Chtěla jen klasickou kytičku a tu jsem sehnala v každé lékarně. Dudlík měla na noc do tří let - mě ho mamča nenutila a ještě v 6 letech jsem si cucala palec, i přes pepř a ocet atd 😉. Druhá dcerka ho zase odmítala, tak jsem jí ho nenutila, problémy s bříškem neměla, byla spokojené mimi i bez něj. Taky si jako několikaměsíční mimi zkoušela cumlat paleček, ale jen úplně maličko. Teď spí bez všeho, bez dudu i bez palce.
Strašlivě záleží na dítku i na situaci.

latunka
10. srp 2010

ahoj 🙂 Tak já po dudlíku sáhla kdyz jsme byli doma druhy den - takze malej měl pět dní, hned po porodu si začal cucat prstíky a kdyz je vzhůru tak je tam má pořád,takze určo lepší dudlík 😉 Akorát uspávat se snazim bez něj, protoze jak mu vypadne,tak začne békat - akorát ze mi usne jenom u prsa, tak stejně dřív nebo později bude usínat i s dudlem. Je hodně uplakanej,tak si nedovedu představit mu odpírat jednu z mála věcí co ho utiší - akorát dneska nechtěl ani dudla, tak snad se mu neomrzel 😒

butt
10. srp 2010

já jsem si v těhotenství řikala, že pokud to půjde, tak bych ráda dudlík nepoužívala....ale nakonec mi ho manžel nesl už do porodnice a já za něj byla strašně vděčná 😅 (malá naštěstí není vybíravá, nevymýšlela si, jakej dudík chce a vzala první, co dostala 🙂 )fakt ale je, že od začátku kojím jen přes kloboučky a v porodce dostávala dokrm z flašky, takže u nás nebylo co pokazit...malá dudlá skoro pořád, je spokojená a já taky 😀 a jak tu několikrát padlo, dudlík se bere líp, než pak palec..znám holčičku, co si ještě v první třídě cucá palec...

chaarleene
11. srp 2010

já jsem dudlík nedala, protože mám hodné miminko, moc nepláče, takže nebyl důvod 🙂 paní doktorka na přednášce o kojení říkala, že u dudlíku je jiný mechanismus sání než u prsu, takže se mimčo mate v době, kdy by si mělo zafixovat správnou techniku sání... ale že tak po 6-8 týdnech by neměl být problém...

malá si začala teď všechno cpát do pusy, samozřejmě včetně rukou, ale nedudá si je, spíš kouše 😀 když ji vidím s rukou v puse, tak jí to hned vyndám a hotovo 🙂 nicméně jsem podlehla tlaku okolí a zkusila jí dudlík dát - 3x ho vyplivla a tím to pro mě fakt končí 😀

dada78
11. srp 2010

môj malý chcel dudlík iba do pol roka, potom už nie, ale teraz by sa mi hodilo,keby ho chcel, lebo si zvykol zaspávať na prsníku a používa ho namiesto dudla 😒

dadous
11. srp 2010

ja bych tak rada dala maly dudlík jenže ona ho nechce, neví si s ním rady 😀 takže u nas jedou prstíky a to fest 😨

majdula
11. srp 2010

@kauculacek Mela jsem stejne obavy, predsevzeti "dudlik za zadnou cenu"... jenze Rada proste dudat potreboval, kdyz nemel prsicko, tak plakal, hledal, jenze bohuzel se nedalo mit ho permanentne pricuclyho, i kdyz jsem kojila rada a lito casu mi nebylo 😅 Tak jsme vytahli ten opovrhovanej dudlicek a stal se zazrak 🙂
Na kojeni to absolutne nemelo vliv. Kojim porad. Dudu ma jen na spani, resp. na usinani. Kdy se ho zbavime (to byla moje dalsi obava), uz neresim. Kdyz vidim, jak si moje o pul roku starsi neterinka dudla palecek, tak myslim, ze dudlicek je rozhodne mensi zlo.
A vlastne jakepak zlo - nas vsechny dudlicek zachranil 😵

ludka78
11. srp 2010

@kauculacek no s cumlikom je to tak, ze znizuje tvorbu mlieka. Je to taky tichy okradac, on zapricinuje laktacnu krizu okolo 2-3 mesiaca po porode. Ak mozem doporucit, nie nedavaj, su to len problemy.
Co sa tyka satia palceka, no hold je hladny. Ide asi o nizsiu tvorbu mlieka, je potrebne ju zvysit. Ak je po dojceni nespokojny, tak je potrebne pri dojceni stlacat prsnik. Je to ako ked stalcis tubu s pastou a z nej vytryskne. Menit prsniky zo strany na stranu, a pocas dojcenia aj viackrat. Mlieko sa tvori, podla toho aky je dopyt. Ak by si mu dala cumlik, tak znizis jeho potrebu mlieka, ktoru chce. Taktiez uzivat benedikt lekarsky a senovku grecku na zvysenie laktacie! Ako a co robit dalej najdes na nasej stranke www.mamila.sk najdes tam, Stlacanie prsnika http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po... a taktiez protokol na zvysenie prisunu materskeho mlieka. http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

po vacsine je to tak a aj z praxe viem, ze ak mamicka da cumlicek, rychlejsie prejde na flasu a skonci s dojcenim..

drzim palce

misa.ottovka
11. srp 2010

No tak já nejsem přílišný zastánce dudlíků, a nejvíc mi zaráží když ho maminky "tajně" dávají dětem kolikrát už v porodnici. Takže my jsme dudlík nedávali, malá ho ani nevyžadovala, a palec si cucá jen když jí trápí zoubky, takže v pohodě.

niki2
11. srp 2010

My jsme dudlika nikdy nemeli a prezili jsme taky. Spis byly neprijemne divne pohledy okoli, ze proc nedavam dudlika 😅 Mne osobne to prijde takove divne, dite breci, tak misto toho, abych zjistila pricinu place, tak mu vrazim siditko do pusy. A taky nejsem ochotna v noci nekolikrat vstavat a hledat vyplivnuty dudlik.
Kazdopadne deti s dudlikem je spousty, spise vetsina, a nemyslim si, ze by to mela nejaky spatny vliv at uz na kojeni nebo cokoli jineho.
Jo a k palci, prvniho syna ani nenapadlo palec cucat, druheho bohuzel ano a tam nepomohlo ani kdyz babicka zkusila onen zminovany dudlik 😀

bertica.h
12. srp 2010

ja som za dudlík.záleží samozrejme aj od dietata.
Dávala som obom dcéram silikonový NUK.

S kojením sme problémy nemali.Prvá dcéra kojená 2roky,druhá má 15mes.a kojím stále.
|dala som im dudel už v porodnici,najprv nechceli,hlavne mladšia .dudlík mala na pol hlavy 😀 😀
vypadala smiešne

ale dudlík mi určite pomohol..inak by som sa asi zbláznila.
takže ja som ZA.

sylvka
12. srp 2010

Ahojky,já bych mu ten dudlík asi dala.můj malej ho nechtěl,byl plně kojenej,ale zas byl problém že nebylo celkem jak ho utišit v těch třeba 2měsících.ale jak píšu,dala bych mu ho.

lin18
12. srp 2010

Já teda dudlík dávám čistě jen na noc...stejně ho jakmile tvrdě usne sám vyplivne. Přes den nevidím důvod...jenom je z toho olezlá pusinka. Ale nejvíc jsem dudlík ocenila v době kdy začal vše strkat do pusy...a to i venku...pak stačilo dát dudel a třeba s travičkou si jen hrál...trhal, prohlédl a zahodil. Teď jak je starší už tato finta nefunguje...dudlík vyplivne a lísteček strčí do pusy....
A jak už tu bylo psáno...lepší dudel než prsty...

lenkabu
12. srp 2010

Já ho chtěla dát oběma ale ani jedna ho moc nechtěla,starší ho definitivně plivla ve 2 měs, s mladší to bude asi stejné. S Vandou to pak bylo docela peklo pořád chtěla prs jinak se neuklidnila, až někdy kolem 10 měs se naučila na flašku s pitím místo dudlíka a trvá to doteď. že dudlík kazí kojení nevěřím a proč ho nedat:? Jak to dělá tenkdo ho odmítá a dítě mu řve,dává pořád prs nebo nechává mimino vyřvat:?

jeudi
12. srp 2010

říká se že je lepší dudlík než paleček .dudlíka mu sebereš ,ale paleček ne.a taky se říká že dudlík zamezuje vzniku náhlého úmrtí miminek takže já jsem klidně pro dudlík myslím že kojení to neovlivní nák významně

coxa
12. srp 2010

My jsme u obou kluků dali dudlíky (avent) hned po příchodu z porodnice, v porodnici jsme je používat nesměli kvůli kojení, ale doma ho hned dostali. 😉 S kojením nebyl a není žádný problém. Díky nim je ale podstatně jednodušší je uspat, jinak ho snad ani nepotřebují, jen na to uspání.

zamilovanadonej
3. říj 2012

Já dudlík vůbec nepoužívala, a u druhého taky nebudu. Je to zbytečné, nepraktické a žádný jiný tvor než lidé šidítka nemá. Syn si necucal ani prst, asi neměl potřebu něco cucat když to nepoznal.

bgregorova
3. říj 2012

Rozhodně ano, odnaučuje se lépe než prstíky.

eithelwing
3. kvě 2017

Momentálně to hodně řeším. 🙂 Dceři je týden a dudlík mi nutili už v porodnici, to jsem odmítla, hodně jsem se bála o kojení, dcerka pila velmi rozvážně, spíš líně. 🙂 Teď je dravá, až moc, bolí ji bříško a chování přestává zabírat. A když mi hodinu řve (ne fňukání, ale opravdu vyčerpávající křik) a přitom je nakrmená, přebalená, vše ok, tak jsem z toho byla hodně špatná. Párkrát tedy dudlíček dostala, většinou jí pomůže odříhnout si. A když usne, vyndám jí ho a ona klidně spí dál.
Když to jde uchovat ji, tak ji ukolébám v náručí, ale už to několikrát nešlo, proto dudlík. Snad se tím nic moc nezkazí. =(

majdapes
7. říj 2019

Maminky, přidávám také svůj nový postřeh v oblasti dudlíku. V porodnici mi kvůli malým bradavkám nasadili klobouček a už v porodnici jsem měla strach aby mi až se mi bradavky vytáhnout malý normálně sál. Kloboučky jsem mohla vysadit když bylo prckovi 14ct dní, a následujících 14ct dní jsme se fakt trápili s kojením. Prcek byl zmatený chvilinku se přisál a pak zase nevěděl co má dělat a tak nám každé kojení trvalo hodinu někdy i déle. v měsíci už se věděl jak má být přisátý a kojení nám šlo. čím víc mu to šlo tím víc ale chtěl být přisátý u prsu a prs jej dudat - jinak řev. Se strachem že když mu dám dudel budeme mít zase problém s přisátím jsem se dudlíku snažila vyhnout obloukem. Ale už to fakt nešlo. Ke konci už prakticky když nedudal bud mě nebo prst tak řval. Vzdala jsem to a dudlík mu dala. Ted mám kouzelené miminko. Dokáže si hodinu v kuse dudat a v pohodě ležet v postýlce pak na nějakou dobu usne a jak se vzbudí pije ještě lépe než před tím než jsem dala dudlík. můj postřeh - dudlík kojení nekazí a že malý uměl být zmatený.

kristyn.g
7. říj 2019

Dudlík mi přijde super, snižuje riziko náhlého úmrtí kojenců. Kojila jsem dva měsíce a ok, přestala jsem z jiných důvodů kojit. A psy Paleček mnohonásobně víc ničí zuby