Přála byste si služby duly? Proč?

mamina
21. únor 2008

Dula – opora pro rodičku a její rodinu

"Dula" je starý řecký název, který se dnes používá pro speciálně vyškolenou ženu, jež nabízí především emocionální, psychickou a také fyzickou oporu rodící matce a její rodině. Dula ženě předává zkušenosti a informace, poskytuje emocionální podporu již během těhotenství, ženu (a jejího partnera) citlivým způsobem doprovází při porodu, rodině je nápomocná i v šestinedělí. Klade si za cíl přispívat k dobré tělesné a duševní pohodě matek a novorozenců. Dula neposkytuje zdravotnické služby. Doplňuje práci lékařů a porodních asistentek, avšak nezasahuje do jejich kompetencí.
Dula je připravena ženu doprovázet jak při porodu v nemocnici, tak v porodním domě nebo při porodu v domácnosti .

Jaké služby dula nabízí?

• psychickou a emocionální podporu ženy v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí
• spolupráci na přípravě porodního plánu
• nepřetržitý doprovod během porodu
• pomoc při hledání vhodné polohy nebo dalších nefarmakologických úlevových prostředků během porodu
• usnadnění komunikace mezi rodičkou či rodiči a zdravotníky
• podporu pro partnera a rodinu
• zkušenosti a podporu při zahájení kojení
• podporu nové rodině v šestinedělí, předávání zkušeností s péčí o dítě

Mám nabídku zúčastnit se kurzu pro duly.Ráda bych věděla,zda jste o této službě něco věděly a zda by jste o ni měly zájem a proč?Co by pro Vás dula a její zkušenost znamenala?Jaké s tím máte zkušenosti Vy?Prosím,pište mi všechno,co Vás napadne.Otázky,názory,rady...Budu se snažit odpovídat.Děkuju moc.Mamina

mamina
autor
26. únor 2008

Ekletazo,dula studuje dva roky,takže si myslím,že o porodu,problémech i patologii nějaké vědomosti má...I když samozřejmě doktor studoval roků 6.Tak by toho měl vědět o to víc... 😉
Koukni narodinu,je tam článek s zkušenostech porodů s dulou a píšou tam nejen maminky,tak i PA a lékař.Prý byl překvapený,jak jim to dobře šlo...(mýma slovama)Jen je problém,že je to poměrně nová služba,takže naší konzervativní společnosti bude trochu trvat,než si na to zvykne..
K těm penězům:myslím si,že pro peníze se takováhle profese dělat nedá.Na nastávajících maminkách jmění vydělat nejde(když pominu ty žraloky s miminkovskými oblečky-ti hrajou maminkám na hormony..)-nemají na to.Je to poslání,které se dělá pro radost a z lásky.Ale zase na druhou stranu-dokud to nebude služba hrazená z veřejného zdravotního poštění,něco si duly říct musej.Musej jíst,platit nájem,inkaso,daně,benzín-jako všichni ostatní.Je jen na dohodě,kolik to bude... 😉
Jo,dula nepodpořuje jen psychicky.Masíruje,pomáhá používat nefarmakologické způsoby zmenšení bolesti a povzbuuje,komunikuje s maminkou,tatínkem a lékaři.Může jim všem tu chvíli zjednodušit a zpříjemnit..Takže to není jen o psychice.

atelektaza
27. únor 2008

ja souhlasim s tim, aby si duly za své "služby" neco řekli. všichni, kteří mají co do činění s porodem to dělají kvůli lidem a živí se tim všichni, takže proč by neměli byt placeni, že? s tim souhlasim. spíš jde o to, že nevím v jakem rozmězí se to pohybuje finančně. pokud bych chtěla porod doma zajištěný pouze dulou - šlo by to? a jak by to bylo finančně? neuvažuju o tom, ale ráda bych to porovnala právě třeba s možností porodu doma s PA. nevím, zda je dula dostatečně kvalifikovaná na to, aby asistovala u porodu (sama bez doktora, PA...). to bych třeba ráda zjistila, abych měla širší obzory 😉 ... a výraz je jen na dohodě neni dostačující. (přeci si jedna dula neřekne 50 a druhá 8000). kdybych třeba hledala dulu - neznam pruměrné "ceny". jak poznam, jestli me s prominutím nenatáhla. proto se ptam.

atelektaza
27. únor 2008

jinak komunikace s lékaři - nevim, jestli je to plus nebo minus mít tam dulu. je to trochu pak jako komunikace na pediatrii-když za dítě mluví rodič. a ja zase od známé slyšela z jejího porodu, že doktor byl z duly spíše rozladěn při porodu. nevim, zda bych chtěla další adrenergní stimulaci u porodu (další stres). Nejsem proti dulám, to určitě ne, mají své místo v systému. jen možná přesněji hledám, odkud kam sahá to jejich místo.

lenkabu
27. únor 2008

atelektaza: porod jen s dulou nelze, sama u něj asistovat nemůže 😉 Mně přijde dula jako ideální věc pro maminy co mají velký strach z porodu...protože ten asi partner nezvládne,chce to někoho kdo je trochu nad věcí a informovanější.

mikca
27. únor 2008

maminka já bych opdlišovalawww.duly.cz, dvouleté studiu a dvouleté absolvování kurzu..je to sakra rozdí..dva roky studoujou PA na denním studiu jako všší odbornost..a dula absolvujekurz ketrý sice trvá dvy roky, ale je většinou jen jednou až dvakrát za měsíc jeden víkend...takže asi tady bych viděla ten zásadní rozdíl mezi PA a dulou
jinak určo nejde jen o psychickou podporuzastává "práci" taky u porodu .tzn i masáže apod když mamča nerozumí nějakému výrazu tak by ho měla umět vysvětlit, ale prostě nesmí zasahovatlékařských rozhodnutí.....

mikca
27. únor 2008

omlouvám se za překlepy ale malej se mi při psaní věnoval 😀

petra.vavra
27. únor 2008

ahoj, já měla na porodním sále svou PA(spolužačka ze střední) a neměnila bych jinak, měla čas se mi naplno věnovat a ve své podstatě veškeré ty intimní chvilky, které patří jen rodičům, prožila s námi(přestože chtěla být neustále diskrétní a pořád se ptala jestli nám to nevadí a tak) a musím říct, že jí zato budu vděčná do konce života a proto jsem jí na konci porodu ocenila tak jak bylo nejvíce možné a moje dcera má druhé jméno po ní....v životě jsem nezažila takovou péči....PA u porodu, která patřila k nemocničnímu personálu byla také úžasná, ale určitě by se mi nemohla tak naplno věnovat jako ta naše 😀 ....takže pokud máte tu možnost mít tam někoho takového jen doporučuji...

mamina
autor
27. únor 2008

Díky za názory,holky.Cením si jich.
Jinak po mně dula chtěla za návštěvu doma(krom první-ta byla zadarmo) 500 a k porodu asi 2 000.Ale zase to ke mně domů měla 70 km a do porodky skoro 200 km,takže dost peněz z toho by jí padlo na benzín.Myslím si,že ceny by se stanovovaly jinak,když by bydlela ve vedlejším domě... 😉 😀
O tom,že dula má 2 letý kurz jsem tu psala a o tom,že porod nevede taky.Porod vede lékař nebo diplomovaná porodní asistentka.Ale myslím,že kdyby se to nestihlo do porodnice,že by měla i zvládnout mimčo odrodit,ne? 😕 Fakt nevím.Jsem teprve na ten kurz přihlášená.Zatím jen sonduju,jestli by byl o to zájem...(Ekonomka se nezapře,co? 😉 😀 )
Prostě miluju miminka(sama jich mám zatím pět),porod mě fascinuje,chci pomáhat lidem a ekonomika to beze mně klidně přežije. 😉
Protože mě tohle zajímalo vždycky,dost toho mám vyčtenýho,hodně věcí znám z praxe s vlastníma porodama a péčí o děti,navíc jsem nejstarší dítě nejstarší dcery,mám cca 15 sestřenic a bratranců o 7 a víc let mladších.Zkuste hádat,kdo byl první na ráně,aby pohlídal... 😵 Nejspíš je jen málo věcí,které bych z péče o děti neznala. 😉 Tak si myslím,že bych těm maminkám mohla hodně dát-emočně i fyzicky..
Co myslíte?

mywiel
27. únor 2008

Moja svagrina je dula a ponukla mi svoje sluzby, len neviem ci ju znesiem... 🙂

atelektaza
27. únor 2008

mamina: ja si mysim, že tohle e dobré dělat jako vedlejšák nebo jako "koníček". jakmile na tom budeš nějak závislá (že to bude tvá jediná práce a tak), tak nevim jestli tě to uživí. jestli je o to takový zájem. Spíš třeba popřemýšlej, jakym zpusobem mužeš rozšíři své působení - můžeš zkusit delat třeba kurzíky předporodní přípravy. to je taky velice užitečná věc. případně v poradně pro ženy v nouzi (těhotné sociálně slabé a tak). takových organizací není mnoho, ale pár jse jich na netu našla. tam všude bys to mohla uplatnit.

mikca
28. únor 2008

mamina s tím porodem ..no měla by to zvládnout teoreticky, ale praxi s tím žádnou nemá, tzn že si to nemohla někde vyzkoušet ...ale radši bych volala záchranku než tam zůsrat sama s dulou při překotném porodu 🙂
jinak já jsem zdravucha a neměla jsem možnost dál studovat, tak jsem jeden čas i uvažovala o tom že bych si kurz duly udělala, ale pak jsem nakonec od toho ustoupila...radila jsem si dokonce o tom i s PA ..tady ve volny diskusi jak mám poradnu.(porodní_baba) a ta mi docela otevřela oči a sundala růžové brýle...takže jestli to chceš dělat, tak ti držím palceurčitě budeš super, ale řádně vše promysli 🙂

mamina
autor
28. únor 2008

Aklektezo,dej mi vědět,prosím tě,které organizace to jsou,jo?Já moc hledat po netu neumím.Nějak není pořád čas se v tom kloudně zorientovat.
Od Macešky mám nabídku dělat po mateřský v domě na půli cesty-s děckama,co vyjdou v 18 ven a nevěděj ani,jak si namazat chleba,natož jak se o sebe postarat,najít si práci apod.Jinak já jsem účetní,tak to můžu dělat taky,takže snad úplně bez jinýho příjmu bych nezůstala.Jenže tam jde o to,že jakmile jsou daně,tak bych se nikam nemusela dostat.To už bych radši vzala ten dům na půli cesty a k tomu navíc tu dulu.Jinak vím,že v Pardubickým kraji žádná dula zatím není,takže snad bych měla šanci se uživit. 😉
Mikco,s tím překotným porodem jsem myslela spíš na to,že bysme to nestihly do porodky. 😅 ROZHODNĚ nejsem takovej cvok,kterej by riskoval porod doma!! 😉

mikca
28. únor 2008

ale mamina já to tak myslela..když to nestihnu do porodnice stejně bych volala záchranku než tam s ní zůstat sama..nikdy to není takovej fofr aby se nestihla záchranka zavolat..když už toi nestihnu dojet tak oni dojedou za mnou....

mamina
autor
28. únor 2008

No,já nevím,ale záchranka to taky stihnout nemusí.Mě třeba praskla voda a holka byla za 20 minut venku-diplomovaný porodní asistentky ani nestihly natáhnout ruce. 😀 Pocit na tlačení jsem měla až při posledních dvou kontrakcích a zatlačit jsem nestihla.. 😉 Malou jsem zvedla z vody já,protože PA koukaly s pusama dokořán a nestihly zareagovat. 😨 No,a primáře jsem potkala na chodbě,když jsem šla porodit placentu.Že prý se na mně šel zrovna podívat,jestli jsem trochu postoupila. 😅 No,já myslím,že postoupila.Všichni tipovaly,že budu rodit až za pár hodin.. 😀 😀 😀
Ale samozřejmě,že bych tu záchranku volala taky.Ale kdyby to nestihli nebo kdyby jsme rodily v autě po cestě do špitálu,tak bych to prostě nějak zvládnout musela,ne?Třeba sousedka začala rodit na poli.Manžel jí zastavil autobus,aby ji odvezli do porodky,protože tam měl koně a další dvě batolata.A ona porodila bez pomoci sama v autobuse.Ven už vyšly dva... 😉 Takže tak.Člověk nikdy neví,co mu život připraví... 😉

atelektaza
28. únor 2008

mamina:
skouknu co jsem kdysi nasla (ale jak sem rikala - zas tak žhavý to nebylo co do počtu). co ty kurziky? ty bys delat nchtela? to je myslim jako stalost lepsi (idealne kdybys mela jeste třeba druhou dulu k sobě, mohly byste se zastupovat, když by jedna "rodila").
překotné porody jsou vec jiná...🙂 když to jde rychle, tak to většinou nevadí...spiš když se to zasekne☹
a nechces spiš tu PA? je to sice škola... ale zas je to jisté. a mela bys i větší možnosti jak pomoc.
u toho domu na puli cest by to byla spiš prevence - vysvetlit jim jak to chodí a spíš jak to udelat, aby neotěhotněly tak rychle.

mikca
28. únor 2008

moje setra se narodila doma upně bez lékařskéhoanebo jiného vedení..sanita dorazila až po porodu už jen porodili placentu a to už je něco přes třicet let. 😀 .je fakt že je to strašně individuální...ale jistota je jistota

mamina
autor
29. únor 2008

No,já myslela,že bych v tom domě na půli cesty byla jako na stálo,měla tu prevenci,jak říkáš+ bych je učila uvařit,uklidit,vyprat,hospodařit s penězma-prostě takový ty běžný domácí práce.A když by chtěla některá klientka doprovodit k porodu,tak bych šla samozřejmě s ní..A ve svým volnu bych chodila s ostatníma mamčama.
Jinak s tou vejškou na 2 roky PA-to je denní studium a to nevím,jak bych zvládala.Babičku na hlídání nemám,zato pět dětí jo..Jednou za čas si manžel může vzít pár dní volno,ale do školy bych asi s malou nemohla.Staníkovi jsou zatím taky jen 2 roky,takže školka v nedohlednu..
Odkud jsi?Že bys mi mohla hlídat...? 😎 😀

atelektaza
29. únor 2008

no ja jsem ted v tom švýcarsku 😀 . tak je pošli 😀

mamina
autor
29. únor 2008

Hele,tam mám kámošku!Její manžel je tam služebně,tak jsou tam s malým s ním... 😀

atelektaza
29. únor 2008

tak posli deti..můžou kolovat mezi nama🙂 ja tu taky nejsem furt... a když jsem, tak travim cely den v nemocnici(takže taky na prd). aspon poznaj svět🙂 ale tady by je bez milosti šoupli do jeslí.

xsipm04
1. bře 2008

mamina: Já si myslím, že jestli dulu dělat chceš, tak bys do toho měla jít. Po 5 dětech a těch ostatních dětech v rodině musíš mít zkušeností hafu. Ještě bych si k tomu udělala nějaký kurz na laktační poradkyni a můžeš pomáhat maminám krásně 🙂 Akorát budeš muset mít nějaké flexibilní hlídání, když máš nejmenšího takového prťouska. Ty porody se asi nejdaj naplánovat 🙂
Jinak mi přijde, že na dule je hodně důležité, aby mamce sedla. Někomu sedí víc takové mateřské tipy, jiným spíš kámošky, takže je jasný, že třeba nebudeš vyhovovat každému. Cenu za službu bych ale pak nastavila jako celek tj. jedna cena za porod, návštěva před porodem a tři po porodu. Protože krom u porodu si myslím, že budeš mít hodně co dát podpory maminkám v šestinedělí. K nám takhle chodila PA, ale myslím, že na to stačí jakákoliv jiná osoba, která má s miminkama zkušenosti. Krom té služby duly u porodu bych se snažila mamče poskytnout i psychickou podporu v šestinedělí a vůbec, dát takovou tu jistotu, že má komu zavolat, když je problém a nemusí se s každou drobností obracet na doktorku, která ji zas tolik nezná a má tam x jiných dětí. Tož tak 🙂

mamina
autor
1. bře 2008

Jo,já vím,ale než ten kurz dodělám,tak Betynce budou tři a to už může do školky.A do toho domu na půli cesty si ji prej budu moct brát s sebou. 😉

mamina
autor
1. bře 2008

Přesně to si představuju pod pojmem-práce duly. 🙂 Jen těch návštěv před porodem je potřeba víc než jedna.Dosažitelnost na mobilu 24 hodin samozřejmost.
Děkuju za tvůj názor.Ty bys teda dulu taky brala?

xsipm04
1. bře 2008

No, nemůžu teď říct na sto procent jestli jo nebo ne, neb další mimčo zatím nečekám, ale už teď vím, že až budu, tak o dule budu určitě přemýšlet. Nebrala bych ale každou, tj. mít tam dulu za každou cenu, ale jedna se mi líbila, že znala hodně z aromaterapie a jiných alternativních léčebných metod a vůbec mi byla moc sympatická, takže možná proto, že jsem ji potkala, budu o dule přemýšlet 🙂

atelektaza
2. bře 2008

jen k té aromaterapii - nevim, jak moc se to na "dulovskym"kurzu učí. každopádně - pokud bys chtěla aromaterapii rozumět, arometerapeutická škola ČR vypsala kurz víkendový -aromaterapie v těhotenství a porodu - www.aromaterapie.cz sekce kurzy (je to nekde uprostřed). kdybyste tam někdo šel, tak mi dejte vědět, jaký to bylo. Moc jsem tam chtěla jít, ale jsem zrovna mimo republiku. 🙄

etnicka
23. srp 2009

ja by som dulu pri druhom porode chcela. Chcela som ju aj pri prvom, ale nevyslo to.

etnicka
23. srp 2009

aha, este proc - hlavne kvoli psychickej podpore a staraniu sa o matku. Aj ked manzel je velmi scitany a sikovny, dula vie lepsie vycitit, co rodiaca zena potrebuje.