Právní a finanční stránka dvou a více generačního bydlení

blahova_andrea
2. črc 2013

Ahoj holky, vím, že se tu společné bydlení s rodiči některého z partnerů řešilo mnoha způsoby, ale napadlo mě, jak je to u vás, co tak žijete konkrétně po finanční a právní stránce věci? Žijete u rodičů zdarma, platíte vše včetně symbolického nájmu jakoby do "fondu oprav" nebo jen přispíváte na spotřeby energií? A co po právní stránce? Je na vás část domu napsána nebo vám tam pane nic neříká?
Zajímá mě to, protože přítelova první žena dosud bydlela s dětmi u jeho rodičů v domě a teď se stěhuje k novému příteli a patro se uvolnilo. Bylo nám nabídnuto si ho spravit a jít tam bydlet, abychom nemuseli být věčně někde po podnájmech. Úspora financí je jedna věc, ale já si vždy dost zakládala na soběstačnosti, samostatnosti a soukromí. Dosavadní obyvatelka tam nikdy nedala ani korunu, patro vybydlela s prominutím těm slušným hůř jak cikáni a o vztazích v domě a všeobecně jejím chování ani nemluvě. Troufám si říct, že jsem dost jiná než ona a že na slušném chování a spolužití si zakládám, rodiče nezneužívám a od skončení školy jsem zvyklá si veškeré své výdaje hradit, byť jsem bydlela nějakou dobu ještě u rodičů.
Co tím chci říct? Mám problém s tím, že by přítelovi rodiče třeba nic nechtěli od nás platit a já bych se pak cítila jako vyžírka u cizích a ne jako dospělá osoba doma. A také mám problém opravovat patro, vrážet peníze někam, kde mi nic nepatří a kdyby se nedejbože něco rodičům stalo, tak přítel je ze čtyř dětí a řešilo by se dědictví části domu, které jsme zvedli hodnotu.
Toto vše je zatím hudba budoucnosti, protože já se tam teda rozhodně neženu z více důvodů, takže rozhovory na tato témata nás teprve čekají až dáma bude opravdu pryč, ale zajímalo mě, jak to mají ostatní. Jestli jste to řešili a jak nebo jste to nechali jen tak plynout a budoucnost neřešíte. Jaké máte ohledně těchto věcí se starší generací dohody apod. Třeba mi to pomůže utřídit si vlastní myšlenky a třeba se víc přiblížit realitě.
Díky všem za příspěvky. Ája

spagatice
2. črc 2013

Bydlíme v době, kde první patro obýváme my a přízemí tchýn s bratrem. Bydlíme tu víc než 6 let a od začátku s tím, že dům bude přepsán na manžela. Tak už tomu taky je. Energii, vodu, uhlí, daň z nemovitosti, pojištění domu a domácností platíme přesně napůl s tchánem (on platí i za svého bratra). Opravy a úpravy domu platíme my a platili jsme i v době, kdy dům nebyl ještě náš.

blahova_andrea
autor
2. črc 2013

@spagatice a nikdy jste o tom přepisu nepochybovali? pevně jste věřili, že ty peníze jsou investice do vaší budoucnosti a ne do cizího? já třeba mám už hodně negativního v tomto směru za sebou, takže už žádným slibům nebo řečem o krvi a rozumu nevěřím, ale zase ani nejsem v pozici, aby za tchánovci přišla a řekla: "díky za nabídku k výhodnému bydlení, ale leda, když na mě napíšete část domu." to bych si nedovolila. ale zase odmítám dělat rekonstrukci něčeho cizího ☹

evcounek
2. črc 2013

no tak my máme taky předělané patro u manželových rodičů. Domeček bude jednou pravděpodobně náš, protože švagrová bydlí v Praze tak tu bude mít těžko ještě baráček (máme ho slíbený tak poctivě šetříme). Jinak máme svoje hodiny (voda, plyn, eletrika). Zálohu platí tchánovci a když přijde vyúčto tak nás oberou o peníze 😀 (stím se počítá - obálkový systém co měla moje babička) opravy jsme zatím neplatily, protože, žádné nebyly, ale jednou to určitě přijde tak pokud to bude ještě na tchánovcích tak nás oberou o půlku financí, ale co by zase člověk neudělal pro krásný domeček že.

evcounek
2. črc 2013

@blahova_andrea no u nás to bylo z popudu finančního. něco jsem měli našetřeno a aby jsem si nemuseli vzít půjčku tak jsme předělali patro nad tchánovci. V té době kdy jsme předělávali patro a plánovali svatbu jsme v podstatě ani neměli jinou možnost. domky a byty drahé a tohle byla dobrá varianta. Nehledě na to že určitě budou jednou tchánovci potřebovat pomoct a nebudou se moci o tak velký domek postarat. Teď pokud by se něco stalo mohli by jsme jít do bytu po mém dědovi (sice 2+1) ale co bylo by to naše nebo do domečku ke strejdovi (bydlel s mojí babičkou,ale to by bylo keců ten je na vesnici)

blahova_andrea
autor
2. črc 2013

@evcounek no tak přítel taky vyzdvihuje finanční stránku věci, kterou samozřejmě vidím a v našem případě je to důležité. jsme sociálně slabší a takto po podnájmech taky vrážíme do cizího. to, že se jedná o vesnici (proti kterým se odjakživa ježím) a ještě to, že tam vlastně já budu ta druhá, co někoho vyštípala nebo nahradila, s kým se tam nikdo nebude chtít ani bavit ani tam není kam jít, to je pro mě prostě příšerná představa. my teda další varianty ani nemáme. až nám tu vyprší smlouva, tak buď to a nebo hledat další podnájem. nemáme co zdědit ani žádné výhodné známosti ☹

evcounek
2. črc 2013

@blahova_andrea hmmmmmmmmmm tak to mi je moc líto, ale snad se to brzy zlepší. my teda bydlíme ve městě, ale já bych byla si spíš pro vesnici. Vždy jsme měli doma slepice, kráslíky, kachny a strejda měli i prase (to už je ale skoro 20let) jahody, maliny, jabloně, mrkev petržel, revíz, angrešt ... a tady mi to prostě chybí. sice tu máme pidi zahrádku, ale to je okrasná a když synek náhodou něco utrhne tak je skoro oheň na střese ☹ (i když už si babičku a dědečka dokázal ochočit přece jen jim to vadí)

blahova_andrea
autor
2. črc 2013

@evcounek co z toho všeho myslíš, že se u nás zlepší? 😀 já jsem teda městský dítě a zahrada je pro mě jen rekreační oblast - gril, bazén, dětské hřiště apod. já jsem schopná zabít i umělou kytku. už ve škole jsem měla raději dílny než pěstitelky 😀 mít zahradu, tak tam něco málo pěstuje přítel, ale já teda ne. tchánovci mají slepice, myslím, že měli i králíky, ale nevím jestli ještě mají a zahradu mají tak půl na půl. mě na vesnicích vadí ta mentalita, jak se každý o každého stará, všechno chce vědět, do všeho kecat a taky to, že tam není kam chodit. tady sice jsou kolem silnice aspoň chodníky, což ve spoustě vesnicích stále nemají, ale já i syn máme prostě rádi lidi a rušno. teď bydlíme na malém městě a pro mě je to strop. jsem tu spokojená, protože je tu dost klidu i soukromí a občas i trocha toho ruchu a hlavně jsou tu všechny úřady a tak. ale když o současném domově mluvím, tak prostě říkám, že bydlím na vesnici 😀

evcounek
2. črc 2013

@blahova_andrea no tak my bydlíme asi na trošku větším městě Rakovník, a já bych byla pro tu vesnici Lišany asi 5km od Rakovníka. je pravda, že úřady tam teda nejsou,ale chodníky i silnice už skoro ve všech ulicích mají a kde ne tak snad nejpozději příští rok. Lidi jsou tam rozumný já je skoro všechny znám tak mi to přijde normální že se zajímají a radí, ale když je toho moc tak utnout hned v začátku.
pokud jsi městské dítě tak to by byl asi s vesnicí problém. Já jsem křížená 😀 (mamka z vesnice a taťka z města) ale přijde mi to jak by byly oba z vesnice jelikož bydlí v Rakovníku v paneláku tak mají kousek za rakovníkem zahrádku kde mají zvířectvo (teď momentálně jen slepice, ale králíci snad budou příští rok) a ovoce a zeleninu.(tak jsem to asi podědila od malinka jsem byl na zahradě a jela jako taťka setí sázení, pletí sklizeň, kydání sbírání vajec, krmení... jelikož sestřička je spíš městský typ i když né z vlastní vůle je totiž alergik)

blahova_andrea
autor
2. črc 2013

@evcounek tak jako křížená jsem taky. rodiče jsou z vesnice oba a vyrůstala jsem dost u mamčiné mámy na vesnici, ale právě mi to prostě moc nesedlo. jako dítěti jo, to člověk nic neřeší a jen lítá a hraje si, ale jak jsem rostla a začala mít svou hlavu a názory, tak ee. vesnice nic pro mě. bydleli jsme s našima v brně a zahrádku jsme měli a já ji nenáviděla 😀 no alergik jsem taky, tak to je dobrá výmluva na některé práce 😀