Předporodní kurzy. Šly jste rodit "nepřipravené"?

duhovakony
17. kvě 2018

Holky chci se zeptat.... chtela jsem chodit alespon na predporodni kurzy,zezacatku tehotenstvi je to podle me zbytecne,pak doma byla nejaka onemocneni atd a ted dozarizujem baracek takze sem rada ze muzu vydechnout vecer...do porodu mi zbyva neco pres 70dni,a proste nevim zda nejaky ten kurz stihnu,tak se ptam je mezi Vami i takova ktera sla rodit ,,nepripravena" aspon obcas o porodu neco prectu nebo skouknu ale bojim se aby to nebylo malo...nebo mozna jeste nejaky kurzik stihnu...nevim..diky za odpovedi

market119
17. kvě 2018

Ahojki termín mám 2.6 a nebyla sem, chtěla sem ale ležela sem v nemocnici a pak už sem to nestihla.. Ale sestřenka ani kamoška nebyly a v pohodě ( prý je to zbytečný) dokonce mi říkala sestřička, že je to někdy lepší nejít protože si to pak ta maminka vsugeruje a je zbytečně ve stresu, tak nevím. .

pandora197
17. kvě 2018

Určitě to zvládneš i bez kurzu,ale já za něj byla třeba ráda.Vedla jej přímo porodní asistentka od nás z porodnice,kam nás i vzala,provedla a vše ukázala a já byla tak nějak klidnější.Nicméně informací dnes seženeš všude dost i bez absolvování kurzu.

hanih
17. kvě 2018

Tak určitě to půjde i bez kurzu 🙂 Ale já taky byla ráda, že jsem na něj šla. Bylo to nejen o porodu, ale ukázali nám i porodní sál, dali nějaké informace ke kojení, řekli něco k šestinedělí a jak o sebe a miminko pečovat, jak cvičit po porodu, jak provést první pomoc miminku, dokonce to měli udělané tak, aby i tatínci, kterých tam bylo mimochodem docela dost, měli představu, co, jak a kdy se bude dít. Takže bych to shrnula, že kurzy, pokud jsou dobře udělané, přínos mají, ale nezbytné samozřejmě nejsou 🙂

pavlinar
17. kvě 2018

Ahoj, určitě to jde bez toho. Já jsem teda na kurzu byla, něco jsem se dozvěděla.. ale já jsem si právě nic moc nezjišťovala a nestudovala, abych se nevystrašila. A na tom kurzu to hodně brali tak, že jako vlastně už všechno víme, a nemá cenu to tedy opakovat, když už jsme si jistě vše zjistili. Pro mě bylo nejcennější slyšet, že vše zvládnu, že i když si něco zapomenu tak mi to půjčí, že PA mi pomůže a sestry na šestinedělí vše ukážou.. a taky seznámit se s prostředím, taky nás vzali na sál.. Teď zpětně bych si o tom asi zjistila víc, jak probíhá porod jsem fakt netušila, a byla jsem hodně překvapená :D
Takže za mě kurz ano, ale jen pro můj klid a že jsem si o tom nechtěla číst sama, a ta informační hodnota až tak velká nebyla.

35_a_budu_mamka
17. kvě 2018

Ja jsem sice byla, ale jedine v cem mi to bylo asi dobre, byl pocit, ze to zvladnu, zbavilo me to trochu strachu z porodu. Ovsem po prijezdu do porodky jsem stejne poslouchala rady porodni asistentky, takze dnes povazuji kurz za zbytecny😎

michalelka
17. kvě 2018

Já jsem byla až na konci těhotenství na takovém dvouhodinovém kurzu porodnice, kde jsem rodila.. dozvěděla jsem se něco z teorie, kdy jet do porodnice a tak.. fajn bylo slyšet a vyzkoušet si všechny možný i nemožný úlevový polohy.. ve výsledku jsem nic z toho při porodu nevyužila a sama PA mi po porodu říkala, že je to takhle intuitivně lepší..

duhovakony
autor
17. kvě 2018

Holky diky moc za rady jste zlate. Ovsem na tu prohlidku porodnice pujdu to mam domluvene...☺

pajita
17. kvě 2018

Jemnezrozeni.cz, pristi vikend jdeme s manzelem na 2 denni kurz po 8 hodinach a uz se tesim 🙂 jsem po cisari, taktze uvitam ten kurz s radosti 🙂

priefi
17. kvě 2018

@duhovakony jsou i rychlokurzy, ktere jsou na 1 den, treba bude i nejaky pred Tvym terminem porodu. Ale urcite bude i spousta videi na youtubu. Jsou dva zpusoby dychani, hluboky a na pejska. Hlubokym dychanim se vydychava kontrakce a pejsek pred tlacenim (stejne budes pejskovat i na konci pri kontrakcich, teorie je teorie, praxe je praxe) s tim, ze na zaver se poradne nadechnes a tlacis a pak az vydechnes. U tlaceni mej zavrene oci, jinak Ti porupaji cevky v ocich. Tlac jakobys tlacila, kdybys mela total zacpu a byla odhodlana zacpu pokorit (blbe prirovnani, ale je to tak). Prioadne jeste si muzes rici o epidural, v nekterych porodnicich delaji i zkousky pred podanim, tak kdyz Ti budou davat kanylku a nebudes jeste rozhodnuta, jestli epidural chces nebo ne, tak pokud delaj vysetreni a pripravu, tak si o nej rekni, aby ti ho pak rovnou mohli dat, az si o nej reknes. Priprav si kdyz tak porodni plan a zbytek teda zalezi na miminku. Preji rychly pohodovy porod bez komplikaci a at jsi Ty i mimi v poradku a zdravi 😊

duhovakony
autor
17. kvě 2018

@priefi dekuju😊👍👍

blackhole
17. kvě 2018

Ahoj, na žádném kurzu jsem nebyla a co se týče přípravy na porod, akorát jsem pila maliník a cvičila s Aniballem - a ten fakt pomohl (dlouhá 1. doba porodní, nejdříve mi praskla voda, kontrakce nikde, otevírala jsem se 2 dny, nakonec porod s oxytocinem, takže de facto vyvolávaný). Epidurál byl skvělý, bez něj bych to nedala (ale to neznamená, že sedne každému).

bacika
18. kvě 2018

@duhovakony Jasně že to zvládneš i bez kurzu. Ven ho dostaneš tak nebo tak 🙂. Já jsem na kurz chodila, ale stejně se mi úplně všechno vypařilo a bylo to jako bych tam nebyla, takže úplně v pohodě, sestra ti řekne co a jak máš dělat 🙂

duhovakony
autor
18. kvě 2018

@blackhole o tom anibalu jsem cetla a jsem hodne na vazkach nekdo je pro nekdo proti...🤔

duhovakony
autor
18. kvě 2018

@bacika jasny ven proste musi☺ dekuju za radu

priefi
18. kvě 2018

@duhovakony ja ho mela a doporucuji,.zpevni svalstvo, takze tlaceni bude silnejsi a hlavne po porodu to svalstvo.nebude tak bolet, protoze uz bude zvykle. Zaroven to natahuje i hraz, ale ja zacala cvicit pozde, takze me nastrih neminul 😉

blackhole
18. kvě 2018

K tomu Aniballu - neměla jsem nástřih ani poranění a cvičila jsem od ukončeného 36. týdne každý den. Předtím jsem to konzultovala s gynekologem, který souhlasil (těhotenství jsem měla fyziologické bez větších problémů). Vytlačování bylo někdy nepříjemné, ale nekrvácela jsem u toho a neměla jsem ani žádné další potíže.
Moje máma měla skoro na chlup stejný průběh porodu včetně nutnosti oxytocinu, akorát v té době ještě nedávali epidurál (což si nedovedu představit) a potrhala se až na záda :( Tak jsem si říkala, že možná mám geneticky danou menší pružnost svalů pánevního dna, resp. hráze (je to jen moje hypotéza) a chtěla jsem se na to trochu připravit.

badyr
18. kvě 2018

@duhovakony já jsem na kurz jít nechtěla, byla jsem se jen s manželem podívat v nemocnici, kde jsem chtěla rodit, chtěla jsem pít maliník, trochu jsem uvažovala o anibalu. Ve finále bylo vše jinak, rodila jsem hodně předčasně, musela jsem do jiné porodnice, kde jsou na předčasné porody připravení, maliník si dávám teď a anibal jsem ani nestihla koupit. Porod jsem nakonec nějak zvládla, spíše jsem se blokla trochu psychicky, kvůli tomu, že to bylo tak brzo, ale i bez kurzu si myslím, že to každá žena zvládne 😉

vanea
18. kvě 2018

Jestli tě to uklidní, tak já šla připravená s několika kurzy, a jelikož jsem v porodnici strávila porodem asi hodinu a půl ( a půl hodiny z toho zabral příjem na box:D), bylo mi to naprosto k ničemu, akorát jsem si furt opakovala "klid, dýchej, uvolni se" =D stejně je každý porod trošku jiný, společné mají to, že jsou jakési pravidelné stahy, musíš dýchat jak je ti příjemné, snažit se být klidná a (ač se to zdá zvláštní) uvolnit se, co nejvíc..prcek nějak ven musí, biologicky to znáš a co ti bude u porodu příjemné, to nevíš=) pokud jsi zvědavá jako já a chceš to detailně (tj jak prcek při porodu rotuje např.), tak se ti to vyplatí spíš informačně... je to fajn i z toho hlediska, že třeba víš co můžeš požadovat, co můžeš odmítnout..to se vyplatí vědět a být třeba dopředu nějak domluvená s tatínkem, aby kdyžtak mluvil za tebe, kdybys už na místě nemohla (je dost nepříjemné mezi kontrakcema diktovat podmínky, třeba že chceš rodit ve stoje/v kleče)..u toho jsou fajn kurzy přímo v porodnici, ve které budeš. Protože co můžeš a nemůžeš má každá porodnice trošku jiné..takto bude doprovod k porodu vědět, co a jak...u nás se to manželovi hodilo🙂 držím palce k porodu <3

duhovakony
autor
19. kvě 2018

@vanea jo dekuju moc 😊

duhovakony
autor
19. kvě 2018

@badyr a v kolikatem tydnu si rodila?

duhovakony
autor
19. kvě 2018

@blackhole dekuju za prinosnou radu😊

duhovakony
autor
19. kvě 2018

@priefi a kdy jsi zacla cvicit,ze uz je to bylo pozde?☺

badyr
19. kvě 2018

@duhovakony ve 33.týdnu. Chtěla jsem rodit ve Vítkovicích, ale tam bych mohla až od 35.týdne

priefi
19. kvě 2018

@duhovakony myslim, ze po 38tt, protoze mi to dr.stopnul. myslel, ze mam.kvasinky a chtel i nasadit lecbu, ale ja lecit nechtela (nic me nesvedelo) a cekala.na vysledky. Jeste ze tak, protoze vse bylo ok a lecba vag.tab.neni na konci 3.trim.zrovna nejlepsi. Tak az mi rekl,.ze je vse ok, povolil i cviceni. Cvicila jsem 2x denne, abych to dohnala. Ale nacvicila jsem malo, tusim, ze jen 28 cm, ale ted si nejsem jista, jestli ne min. Musela bych se podivat.

bacika
21. kvě 2018

@duhovakony Přesně tak 😀, tak proto bych to nějak nehrotila a nestresovala se proto, mě se v nemocnici i ptali na příjmu, jestli jsem někam chodila.

leymea
21. kvě 2018

Zvladnes to i bez 🙂 ja na zadnym kurzu nebyla a porod jsem zvladla skvele. Ja se na porod tesila, nemela jsem strach a verim, ze i diky tomu jsem mela krasny porod. S Aniballem jsem necvicila a nastrih jsem nemela. Bohuzel me malej raminkem natrhnul, ale to by se stalo i kdybych s nim cvicila. 🙂 nejdulezitejsi je se hodit do klidu a tesit se. Cekaji Te nejkrasnejsi chvile v tvem zivote 🙂 preji krasny a rychly porod 😊

duhovakony
autor
22. kvě 2018

@leymea dekuju!😊ano ja se nebojim hrozne se tesim az tu lasku malou uvidim,ale tak clovek to bude delat poprve tak ma mooc otazek,takze sem rada za vase odpovedi☺

duhovakony
autor
22. kvě 2018

@bacika dekuju.. ja se nestresuju😊😀jen sbiram informace jako prvnicka☺

leymea
22. kvě 2018

@duhovakony ja se treba divala na Male lasky a i slovensky Babyboom. Aspon jsem vedela co me ceka 🙂 😀

duhovakony
autor
22. kvě 2018

@leymea to ja taky a na konci vzdy s nima brecela dojetim😀