Připravujeme dětský pokoj, poraďte vlastními zkušenostmi

elielizabeth
9. črc 2014

Zatím jsou děti v postýlkách v ložnici a hrací koutek mají za gaučem ve velkém obýváku, aby byli pod dohledem. Pomalu ale jistě začínáme přemýšlet nad zkompletováním dětského pokojíku. Dcerka má dva roky a syn půl roku. Chtěla bych poradit od maminek, které už dětský pokoj mají a mají i třeba větší děti, co se dětem v pokojíku moc líbilo, co vám nebo dětem tam pak nakonec chybělo... Chci hlavně, aby to byl pokoj pro super hraní. Pokoj má přibližné rozměry 3mx5m (něco málo na víc) a strop je 3,7m vysoko. Předem moc děkuji za nápady či fotky 🙂

veruska007
9. črc 2014

Já mám děti 5, skoro 3 a skoro 1, taky plánuji předělat pokojíček - nicméně ještě určitě ne definitivně. To plánuji až budou minimálně dva starší ve škole. Přijde mi, že okolo předškoláku a první třídy se potřeby dětí hodně mění. Takže za mne - s definitivní podobou bych ještě počkala. My totiž zatím ještě pořád každou chvíli stěhujeme a předěláváme nábytek - a to ještě nemáme psací stoly.

elielizabeth
autor
9. črc 2014

@veruska007 No my jsme prvně chtěli udělat už podobu, ať jim to vydrží dlouho, ale pak jsme si řekli, že jsou malí a hrát si budou ještě dlouho (s panenkama, kreslit, pexeso, člověče,...) tak že jim uděláme spíš na hraní a menší postele a pak nějaký studentský, ale to je až za dlouho 😀
O škole jsme uvažovali, kam se stoly... a vzhledem k tomu, aby měli v pokoji dost místa, tak využíjeme místo v obýváku, kde je teď hrací koutek a uděláme stoly. Kdyby jedno dítě psalo úkoly a druhé si chtělo hrát, tak aby ho nerušilo a zároveň jim budu moci pomáhat i "za provozu".
Jé a můžu se zeptat, jak je asi ten 5ti letý vysoký? Vzhledem k našim prckům uvažujeme nad postelemi délky 180cm. Ty 160cm se mi zdají moc maličké na postel, ale 180cm by mohla vydržet, ne? Tam bych se se svou výškou vyspala i já 😀

jappa
9. črc 2014

Postele bych rozhodně koupila rovnou velké. Těm menším děti hrozně rychle odrostou. Bohužel jsme ji malýmu koupili , a už v druhé třídě si stěžoval, že je mu malá, tak jsme kupovali jinou. Už bych tu malou nikdy nekoupila.

veruska007
9. črc 2014

@elielizabeth 5letý má skoro 120 cm. Ve třech letech dostal už dospěláckou postel (200x90), prostřední ji dostane za měsíc 🙂. Tu prostřední velikost bych nekupovala, cca 160 cm, uvádějí, že je do 6 let, to je na houby.
U nás se spíš mění skříně na hračky - miminkovské hračky zaberou víc místa (máme v takových látkových koších), kluci už chtějí mít vystavená autíčka, lego bude hitem ještě asi dlouho, ... ale kluci už malují, takže malý stoleček a židle z Ikei - ale staršímu už začíná být malý. Sem tam přidáme či odebereme skříň na hračky nebo knihovničku. S věkem bude zbývat skříněk a škatulí na hračky a přibývat psací stoly a knihovničky.
No, jsme v paneláku, takže místa taky není nějak moc.
Jo, co se týče postelí, rozhodně bych nešla do patrových a zvýšených. Kluci jsou hrozní divoši, aspoň ti naši, na návštěvě z nich skáčou nebo se strkají dolů, doma bych to psychicky nevydržela 😉

elielizabeth
autor
9. črc 2014

@jappa A měli jste tu klasickou dětskou, co je 160?

elielizabeth
autor
9. črc 2014

@veruska007 No prvně jsme uvažovali o patrové, ať využijeme ty vysoké stropy, ale zatím z toho sešlo. Chtěli jsme nechat udělat nějaké alespoň 50cm nad zemí, ať se pod ně dostane parní mop, vysavač... Mám docela hrozné astma, takže tím parním čistím několikrát denně. A viděla jsem i, že měli pod postelí prostor a šuplíky byly pod matrací jako pod roštem. Dcerka má 2 roky, ale nějak nám neroste, měří nějakých 79cm. Tak uvažujeme, když uděláme ty 180cm, jestli to třeba do 10-12let vydrží a pak bychom udělali, až budou rozumní to zvýšené patro... A s čím si kluci vyhrajou? Na co se mám připravit? U holčiček vím podle sebe a mladší sestry, ale bráchové už byli velcí, takže jsem trošku mimo. A manžel se těší pořád jen na obrovskou autodráhu 😀

novynka
9. črc 2014

@elielizabeth podle mě nedělat pokojík vyloženě pro malé děti, např. krteček na stěnách, koberec se zvířátkama, apod.... já mám v plánu koupit jednobarevný koberec a navrch pak jen malý kusový třeba s dráhama na autíčka, který se může, až budou větší, dát pryč... stejně tak udělat třeba jen barevné stěny, určitě ne tapety ;) a pak mě u vás napadá, využila bych těch vysokých stropů na zavěšení nějakého houpacího křesílka...

veruska007
9. črc 2014

@elielizabeth My máme koberec zelení s drobnými proužky, vypadá jako tráva 🙂. Vymalováno modro-zeleně, jako krajina a obloha, namalovaná zvířátka. Barvy míchané z Baumarktu v Globusu, spokojenost maximální. Postel máme se třemi šuflaty pod roštem, ze Sconta, cca za 2,5 tis. jednu. Tříletý měří cca 105 cm.
S čím si kluci hrají: starší už si rád kreslí, čte i knížky s měkkými stránkami, super jsou encyklopedie, ale i dětské knížky. To má asi každé dítě jinak. Hodně frčí dřevěná vláčkodráha (tři sety, aby se všichni podělili), obrovská krabice dupla (jakmile je někde v akci, tak kupujeme 😉 ), hodně autíčka, garáže, skládačky, kostky (2 škatule), oblíbení plyšáci. Momentálně frčí domečky, které si staví ze všeho, co je po ruce. A od 2 let mladšího se rádi zavírají sami v pokojíčku a nás vyhánějí.
Ale jsou fakt raraši, hlavně prostřední - říkala jsem si, že bude akčnější, když v 1,5 roce lezl na parapety u okna a skákal dolů, na linku, na stůl... leze všude, kam se dá. Nic patrového bych nedala. Stačí mi knihovna, po které šplhá a sem tam sletí s nějakou policí ☹.
No, a k tomu kočárek pro nejmladší, houpací kohouty, velkou tatrovku, kolečka, kuželky, míče... máme pokojík cca 16m2. Tak tak to srovnám. Už se těším, jak bude malá starší, třeba kolem 2 let, zbavím se dvou košů dětských hraček. Plyšáci jsou pod postelí. V knihovně se tísní knížky a autíčka.
Taky plánuju předělat pokojíček, jedno stěhování mě čeká do měsíce, prostřední bude mít 3 a dostane velkou postel (takže budeme šoupat se vším, aby se tam vlezla) a další v září, kdy ke klukům dáme berušku. A pak uvidím, jak dlouho budou chtít být spolu. Máme ještě jeden pokojík jako pracovnu... až půjdu do práce, tak se ho vzdám 🙂. Pak uvidíme, jestli třeba časem budou mít děti ložnici a pracovnu/hernu nebo kdy budou chtít oddělení kluci/holky nebo jak se budou navzájem snášet (prostřední je největší divoch, možná bude muset být sám on).

elielizabeth
autor
9. črc 2014

@novynka Mě se ani nelíbí ty dětské motivy. Pokoj na hrubo jsme měli hotový, když jsme rekonstruovali a čekali dcerku, takže na podlaze plovoučka a koupený huňatý koberec (aby se mohly děti válet, ale asi budu každý den vysávat 😀 ) A tři zdi zelené a jedna vínová. Ten koberec není přes celý pokoj, takže nějaký malý kobereček s dráhama pro syna je super nápad, děkuji. Chtěla jsem tam dát to houpací křesílko, jak píšete, ale mám strach, aby si nějak neublížili. Manžel říkal, že radši klasickou houpačku do předsíně, tam je ten strop stejně vysoký a je dlouhá asi 8 metrů a pod dohledem 😀

elielizabeth
autor
9. črc 2014
krystalka
10. črc 2014

@elielizabeth - my jsme dělali synovi pokojíček kolem 2 let, v té době si tam ale ještě jen hrál a spal tam jen někdy po obědě, trvale se tam nastěhoval až těsně před 3.rokem....Dávali jsme mu tam už klasickou velkou postel, ale s vyšší a delší zábranou - asi přes dvě třetiny délky postele....měl tam malý stoleček a židličku, komodu a regálovou sestavu na knížky a krabice s hračkami....co se nám osvědčilo, tak to byla velká bílá magnetická nástěnka, která je zároveň i jako tabule na psaní stíratelnými fixy....nad ní jsme ještě měli přidělanou roli papíru z Ikey a ten odmotaný kus jsme vždycky přicvakli magnetkami na tu tabuli, aby se mu to při malování neposouvalo.....pokojíček máme tedy velmi malinký - jen 2,5 x 3,20, navíc podkrovní, takže jedna stěna zkosená, na jedné stěně v rohu dveře, na té zkosené střešní okno, na třetí normální menší okno a na čtvrté výstupek komína - fakt to byl docela oříšek....teď je mu 6 a má tam velkou postel, větší psací stůl se židlí, jednu větší šuplíkovou komodu a jednu menší jako noční stolek a rohovou regálovou sestavu, co tam byla....skříň na oblečení má v předsíni v přízemí, to už se tam fakt nevešlo, ale je to vlastně i praktičtější, protože se stejně obléká i svléká jen dole, takže to takhle maximálně vyhovuje.... Jinak, co se týká barevnosti, tak jsme to už tenkrát dělali tak, aby to bylo takové neutrálnější a snadno obměnitelné s věkem, takže stěny má bílé, nábytek světlé dřevo (většinou smrk), koberec světlounce zelený jednobarevný a k tomu sytě modré doplňky a sem tam troška oranžové a žluté....třeba kapsář za postel jsme schválně udělali tak, že z jedné strany má vláček s vagonky (kapsami na plyšáky) a z druhé strany je jen modrý...až ho vláček omrzí, tak kapsář jen otočíme a z druhé strany je to jen hladké modré polstrování bez kapes a bez obrázku....na stěnách má pořád tu tabuli - teď je nad stolem jako nástěnka (v září jde do školy) a rámečky na obrázky ze světlého dřeva, ve kterých si průběžně obrázky obměňuje - začínali jsme obrázky-pohlednicemi tady odtud www.obrazkovyostrov.cz a postupně si tam pak dával obrázky autobusů, metra apod., teď tam má fotky kamarádů ze školky a naší rodiny.....

krystalka
10. črc 2014

@elielizabeth - jinak k těm hračkám pro kluky...u nás od necelých 2 let vede dřevěná vláčkodráha, za chvíli mu bude 6,5 a sbíráme to pořád, má toho už obrovské množství, pořád je v pokojíku rozestavěná nějaká trať 😀 , potom máme menší koberec - nebo spíš takovou podložku se spodní pogumovanou stranou, se silnicemi a městečkem a hromadu angličáků k tomu....občas vytáhne Lego...ale stavebnicový moc jinak není....a druhou nejoblíbenější hračkou po vláčkách, jsou kloubové autobusy a tramvaje s otevíracími dveřmi.....jinak dost prostoru mu zaberou i různé "výtvarné" pomůcky - hromady papírů, čtvrtek, barevných papírů, pastelek, fixek, lepidel, ozdobných děrovaček a nůžek a tak různě....no a potom potřebujeme dost místa na ty obrázky a výtvory 😉 , taky má hromadu knížek....jinak je spíš takové venkovní dítě, takže nejradši někde lítá na kole, koloběžce, po zahradě a tak.....

tapetadekorace
Odpověď byla odstraněná
Zobraz