Problém se jménem. Máte nějakou radu?

27. čer 2022

Holky, mám takový (pro někoho zvláštni) osobní problém. Máme syna 6m a dali jsme mu jméno, které mi k němu prostě nesedlo.. Neoslovuji ho jménem, už to trvá několik měsíců. Trápím se tím opravdu hodně. Jsem jeho máma a neříkám mu jménem.. To je prostě divný.. Sama si šíleně vyčítám, že jsme mu toto jméno dali..
Nejhorší na tom ale je, že to jmeno jsem pro syna vždy chtěla, ale teď ho nemůžu ani slyšet. Mám z toho dost často špatnou náladu a dávám si to za vinu, že za tohle si můžu já sama..
Rodina mu jménem samozřejmě říká, takže změna jména by mi přišla vůči nim asi špatný krok.
Druhé jméno je jediná možná volba, ale tím to první jméno pochopitelně nezmizí… Achjo.. Máte nějakou radu?

hezz17
27. čer 2022

Asi bych ho zmenila dokud je dite male.

autor
27. čer 2022

@hezz17 Děkuji za názor. Já se právě bojím hlavně toho, že mě to tak šíleně trápí, že to jen tak nedokážu přejít a žít s tím jeho jménem.. Jenže zase všichni už jsou na to jmeno zvyklí

kikca88
27. čer 2022

je to blbé se ptat ale jaké je to jméno? já jsem třeba nechtěla jméno ,co chlap vybral ( Teodor) znělo mi to tak tvrde ale jak mi rekl, ze jsem holkam vybrala jméno a toto jmeno je pro kluka super, tak jsem byla v pr a dala mu to jméno , v porodnici jsem mela problém na něj promluvit, nejhorsi bylo oznámení, všichni hned proc takove tvrde jméno, moje máti mi volala, ze se bala rict jmeno vnuka v práci, ale nakonec ji spadl kamen ze srdce ,když jeji nadrizena rekla, ze si přála Teodorka... bylo mi mizerne... uplne jsem si to vycitala a kluka litovala... a to dlouho... kluk ma ted rok a 2 měsíce a zvykla jsem si a musim říct, že se mi už jméno líbí, pasuje k němu , je to náš Teošek🙂 takže mate 2 možnosti přejmenovat nebo neřešit, clovek si zvykne🙂

mimi1004
27. čer 2022

To už se tu řešilo nedávno. Proč druhá diskuze?

pipi_puncocha
27. čer 2022

V 6 měsících je to miminku úplně jedno, takže jestli je to pro tebe opravdu velký problém, tak bych to změnila. Okolí si prostě zvykne. Nebo můžeš to jeho současné jméno posunout na druhé, prostřední. A první mít takové, s jakým budeš spokojená - jestli ale takové existuje.🙂

gruyerre
27. čer 2022

Pokud manžel bude souhlasit, jméno bych bez otálení změnila. Jako druhé jméno bych ho nepřidávala.

makovice88
27. čer 2022

@mimi1004 Asi to jeste nevyresila. Pritom cas bezi...

gracinka7
27. čer 2022

Jsou dvě možnosti. Buď jméno změnit a nebo si zvyknout. To si musíte rozhodnout doma.

ahyt
27. čer 2022

V detstvi jsem mela kamaradku Ilonu.A az nekdy v puberte jsem se dozvedela,ze se ve skutecnosti jmenuje Marcela.Rodice ji nechteli ofiko prejmenovat,tak byla pro vsechny Ilona.Jen moje zkusenost.😊

bunny123
27. čer 2022

Já znám zase Marcelu, jejíž jméno se nelíbilo jejímu muži, tak ji začal říkat Amálko a časem jí tak začali říkat i její rodiče 😀 To je ale už fakt bizár. Radu nemám, já bych taky byla pro, aby se jméno vybíralo do pár týdnů po porodu a nehlásilo se předem, kdy dítě ještě nevidím. Můj muž chtěl Oskara a úplně tě chápu, taky bych si nezvykla. Naštěstí máme holky 😀

j.a.n.i
28. čer 2022

Res to s partnerem a udelejte to, na čem se dohodbete vy dva. Zbytek rodiny si bude muset zvyknout.

pavcatko
28. čer 2022

My měli na intru holku, které jsme říkali Maruško a až časem nám řekla,že oficiálně je Anicka ale toto jméno používá jen na oficiálních místech.. takže i toto je řešení...

veraakubik
28. čer 2022

Muj manzel ma tetu a rikaji ji Hano..Kdyz jsem s chlapem začínala tak mi ji představily jako tetu Hanu a nazdar..Po par letech jsem se dozvedela,ze se jmenuje Anna a to vice mene nahodou kdyz jsem na Hanu chtela prat k svatku..Nikdo ji Anna nerekne,uprimne-Hana mi k ni pasuje lip… Proc to tak je,nevim..Moje rada-přejmenuj maleho dokud je takhle maličký a je mu to ,,jedno,,..Uvidis,ze na nove jmeno si ostatni brzy zvyknou a preci jen-je to tve a manželovo dite,takte pokud by souhlasil,tak bych neresila okoli..

sorboni30
28. čer 2022

A co takhle ho nechat pokrtit a dat mu druhe jmeno a budes mu rikat druhym? Mame doma kluky Vojtiska je pokrteny a druhe jmeno ma Vaclav. Druhy syn je Jindrisek a druhym jmenem Jiri. Obcas jim rekneme i jejich krtenym 😀
A budes to mit vyresene.. a nemuze ti nikdo rict nic..
Ps: jen napad pro tebe 😉

j.a.n.i
28. čer 2022

@sorboni30 Ti nevím, jaká je asi tak pravděpodobnost, že je věřící...

sorboni30
28. čer 2022

@j.a.n.i to mas jedno 😀 Ja jsem katolik, muj je evangelik. On jinak ale netihne k náboženství. Ja ano..a domluvili jsme se, ze dceru pokrtime. A
ex manzel nebyl ani krteny a nevěřil vubec a pokřtili jsme oba syny..a ex pak přemýšlel i sam ze by se nechal pokrtit 😀 To je fakt ruzne.. 😉

levandule_k
28. čer 2022

A jak se líbí manželovi současné jméno a jak se líbí manželovi nové jméno? Říkáš mu tím druhým jménem nebo mu říkáš třeba broučku atp.?

Začala bych synovi říkat třeba Karle na místo rodného Vaška a pokud bych cítila, že je to pravé jméno a manžel byl tomu nakloněn přejmenovala bych ho.

Asi tak, to jméno se ti nelíbí a nejde ti to přes pusu. Jako příbuzní a kamarádi se budou divit, někteří možná blbě komentovat, když ho přejmenuješ A co? Lidi se diví pořád. Za pár let to bude jen historka.

drakenn
28. čer 2022

@veraakubik Anně se kdysi říkalo i Hana, máme v rodině 2

eloana
28. čer 2022

mam kamaradku, ktera byla do cca 30 Vladimira a nechala se prejmenovat na Jaime. Hodne ji vadilo ,kdyz ji nekdo rikal puvodnim jmenem.... Bylo to tezsi,ale pak si nejak zvykli vsichni

kevi1
28. čer 2022

@sorboni30 na slovensku sa bezne Annam hovori Hana. Maminka ma tetu Hanu co je Anna 😅 zistila som to az v dospelosti ked sa mi do telefonu predstavila ako Anna F. a ja som uvazovala kto mi to sakris vola..

victress
28. čer 2022

@eloana jak se to vyslovuje to Jaime?

evik19
28. čer 2022

Mně taky docela dlouho trvalo, než jsem se sžila se jménem dcerky, taky jsem si říkala, že se k ní jméno nehodí a měli jsme jí dát jiné. Drželo mě to možná do jejího půl roku a pak mě to úplně přešlo. Dneska už by mě ani nenapadlo, že se k ní to jméno nehodí, dcerka svoje jméno miluje. Holky radí dobře, buď změnit teď hned (ale je potřeba počítat s tím, že někdo už tu změnu prostě nezvládne a bude mu pořád říkat původním jménem), anebo tomu dát ještě pár měsíců a uvidíš, že se s tím jménem nakonec sžiješ. Až bude syn starší, tak už bude na svoje jméno fixovaný a ze změny by byl smutný. Můj syn byl smutný, i když zjistil, že má jako pokřtěný ještě druhé jméno, Honzikové zase mívají krizi identity, když zjistí, že jejich jméno je ve skutečnosti Jan🙂

lela82
28. čer 2022

Mela jsem stejny problem letps u dcery. A jmeno jsem si doslova vyrvala zmenit. Vsichni na me nastvani, ale ja jsem to proste musela udelat. Sli jsme na matriku a za poplatek 1.000 Kc jmeno zmenili. Ale bylo to 14 dni po narozeni. Ale to je asi jedno…

pabka
28. čer 2022

Pokud to tak opravdu citis, jméno mu změn. Mě ke starší dceři jméno nesedí, je ji už 10 a lituji.. teď už ale změna nepřichází v úvahu. U druhé dcery jsem si naopak úplně jistá a ten pocit je proste k nezaplacení. Ale určitě je třeba probrat to i s manželem…

eloana
29. čer 2022

@victress dzejmi.....

2hanah
29. čer 2022

Je to Vaše dítě a Vaše jméno, zvyknou si i na změnu, někdo dřív, někdo později, ale zvyknou, vše chce čas. Držím pěsti, neotálela bych.

levandule_k
29. čer 2022

Proč se do toho bojíš říznout a udělat změnu?

pampeklec
29. čer 2022

@bunny123 To ale jde, nemusíš hlásit jméno dopředu (teda pokud se v posledních letech nic nezměnilo, ale to pochybuju). Byl to sice divný pocit, když se mě každá sestra ptala, jestli už jsem se teda rozmyslela... ale jejich problém 🙂 U mladší dcery už si to nepamatuju, ale určitě to bylo až po narození. Tam jsme nějak neváhali, tak asi hned ten den, myslím. Pokud bude třetí, plánuju to určitě udělat stejně - až dítě uvidíme, tak teprve rozhodneme jméno.

felixfelicis
29. čer 2022

@pampeklec my to tak udelali 3x a bylo to nejlepsi rozhodnuti🙂
Jeste vic divne mi prijde uvadet variantu pro holcicku i pro chlapecka a pojmenovavat tak nejaky imaginarni dite, ktery nemam.

bigbig
29. čer 2022

@felixfelicis My jsme si u druhýho syna nechali víkend na rozmyšlení (narodil se z patka na sobotu). Na náramku z porodnice má XY a příjmení. Ale bylo to zvláštní ho tam 2 dny mít a nevědět jak mu říkat. Nemohli jsme se rozhodnout mezi 2 jmény. Pak jsem výběru chvíli litovala (par dní), ale teď už je to v pohodě a mám dojem že mu to jméno sedne.