Proč bydlíte tam, kde bydlíte? Doma nebo v cizině

tlapicka
15. říj 2008

Inspirovala me odbocka v jednom tematu pro toto tema... Lide jsou ruzni, kazdemu vyhovuje neco jinyho a mne by zajimalo, jestli opravdu hlavnim duvodem, kde kdo bydli jsou penize nebo jestli i v dnesni dobe zalezi na jinych faktorech 🙂

tlapicka
autor
15. říj 2008

a jak se vlastne ma rodina v GB ?

kdo zijete jinde: Je nekde porodne? 🙂

nemuzu si pomoct, ale mam pocit, ze takove davky jako v cesku nejsou snad nikde!

miluska.woolley
15. říj 2008

Nazdar Tlapi,
vsude je neco, jak pise Kitty. Shodli jsme se se znamymi na tom, ze jakmile clovek zije nejakou dobu v jine zemi, vzdycky uz bude srovnavat, tohle je lepsi v CR, tohle je lepsi v Nemecku... Idealni misto neexistuje.

Ja jsem tu 3,5 roku, stehovala jsem se za manzelem. Ten je tu kvuli praci.
Ze zacatku to tu byl pekny narez, bez jazyka, cizinec, bez kamaradu... Ted uz jsem si ale zvykla, mam nove kamarady, zname a zpatky do CR bych zatim asi nechtela. Mam to tu rada a po navsteve u nasich uz se zase tesim domu. V budoucnu nas pravdepodobne ceka presun do manzelovy rodne Britanie, strach z toho nemam, uz jsem tam rok zila, vsak si zase zvyknu.

S tema davkama v CR mas pravdu a to porad hudrujou jak maj malo 😉 .

mumumu
15. říj 2008

Otázka je pro všechny? I pro ty, co žijí v ČR? 😕
Proč ne, žejo...
Žiju v ČR proto, že zatím nebyl důvod se přestěhovat jinam, manžel tu podniká a trvalo mu dost dlouho si firmu vybudovat, žijeme z ní, takže bez ní bychom museli začínat od nuly...no skoro, tak neschopní zas asi nejsme🙂.
V minulosti jsem měla možnost trošku poznat život v UK, jeden čas to vypadalo, že tam budu i (trvale) žít. V tu dobu mi to připadalo celkem normální, nebála jsem se toho, zázemí jsem tam měla, ale tak hluboce jsem to tam zase nepoznala, abych dokázala srovnávat, navíc je to už cca deset let...
Manžel začíná spolupracovat se zahraničními partnery, otevírají se určité možnosti a kdyby na to přišlo, asi nebudu proti životu jinde, i když už teď by to bylo po všech stránkách těžší...s dětmi, už se nestarám jen o sebe... Ačkoli jsou místa, kde je určitě moc krásně (CAN, NZ), asi bych nechtěla za moře. Prostě kvůli té vzdálenosti. Vím, že letadlem je vše blízko, ale jednak jsem v něm zažila panickou ataku a za druhé s leteckou dopravou příliš nesympatizuju ani z hlediska ekologie.

tlapicka
autor
15. říj 2008

diky za prispevky 🙂

uz jsem si tech zemi vyzkousela taky nekolik, libi se mi vsude, lide jsou vsude stejni, ale jak starnu, tak se mi libi, kdyz nas stat podpori... ze muzu jit k doktorovi, ze mame jako rodina ulevy na danich, ze nam pridaji nejakou kacku na mrne apod. ...

caira
15. říj 2008

kitty souhlas, ja uz bych do cr taky nesla..
Ja teda osobne londyn jako takovy nesnasela, ale u nas v Readingu to miluju 😀 i kdyz jsem dneska zjistila, ze v sedmi mesicich je uz pozde dat dite na cekaci list na pre-school co zacina ve trech letech veku 😀 😀 😀

Kopcik a vratis se zpet do UK? ja te obdivuju, ze dokazes zit v cr po takove dobe v UK, ja jsem tu polovinu tveho casu a uz si nedokazu predstavit se vratit. 😕

misicka455
15. říj 2008

Já žiji v české republice a nikam jinam by mě nikdo nedostal . A proč , proto že mám tady sví jistý a začínat někdena novo - tak to jsem srabík 🙂

monina8
15. říj 2008

Cauky holky,tak me vzdy lakala cizina,jsem ceska,ale vubec se tak necitim,takze sem vzdy chtela bydlet v cizine.Bydlela sem 2roky v nemecku,v Koline nad Rynem,a muzu rict ze dobry.Ted se budu stehovat za manzelem do Bahrajnu,to bude trochu jiny kafe,ale hrozne se tesim!Rozhodne sem pro,pro zivot jinde nez tady.Tady je zivot slozitejsi rekla bych.Vsechno je cim dal drazsi,pro rodinu s detma je to fakt tezky.Myslim,ze ve svete,zalezi taky kde,sou lepsi podminky pro rodiny s detmi.

klaras
16. říj 2008

ahoj..ja ziju v Australii, manzel je Australan.jsme tu moc spokojeny..krasne priroda, kousek na plaz..lidi moc prijekni 🙂

kopcik
16. říj 2008

caira: no ráda bych. pořád vše srovnávám s UK. záleží na tom, jestli tady dostanu práci po mateřské. pak bych musela přesvědčit manžela. jediné co mi na UK nevyhovuje, že když už je dítě, tak ho horko těžko dostat někde do školy... 😒 ale mám tam všechny kámoše, měla jsem skvělou práci, do které bych se mohla kdykoliv vrátit, znám tam každou uličku. londýn bych prošla i se zavřenýma očima. a tady mi někdo řekne ulici a mi chybí A to Z 🙂

kopcik
16. říj 2008

a co si budem namlouvat- chybí mi next, primark, river island.... 😉

elitera
16. říj 2008

Já jsem Češka jako poleno a míním jí i zůstat 🙂 Akorát jsem se teda přestěhovala na Moravu.
Byla jsem měsíc v USA (Louisiana) a neláká mě to dlouhodobě ani trochu. Vím, že měsíc je krátká doba, možná to byla i "nedobrá lokalita", třeba na Floridě by bylo líp, ale byla jsem šťastná, když jsem se vrátila domů 😵

simply.vero
16. říj 2008

Já jsem v ČR naprosto spokojená a doufám, že mě to už jinam nezavane, a pokud, tak maximálně dočasně. Po několika studijních a pracovních zahraničních pobytech, kdy jsem poznala, jak to chodí jinde, jsem teprve schopná ČR docenit. Myslím, že se tu (i z ekonomického a politického hlediska) žije fajn, přinejmenším to jinde není o moc lepší (podotýkám, že mám zkušenosti hlavně s jižní Evropou, po pobytu ve Skandinávii bych možná mluvila jinak 😀).

Každopádně přesně vím, co mi jinde chybívalo nejvíc - český (potažmo moravský) smysl pro humor.

Rozhodně ovšem takový nějaký "střednědobý" zahraniční pobyt (typu Erasmus nebo letní brigáda) doporučuju každému coby způsob rozšíření obzorů a prevenci naší typické české ufrflanosti.

mmmk
16. říj 2008

Myslim, ze Ninule a Tlapicka uz shrnuly vetsinu vyhod Nemecka. Ja mam zkusenost se tremi nemeckymi mesty ve trech spolkovych zemich. Prvne jsem byla teda pracovat jedny prazdniny jako servirka v kavarne. To nepocitam 😀 Pak jsem byla na Erasmu ve Wiesbadenu, dva roky jsem zila v Chemnitz a ted bydlime kousek od Stuttgartu. Jeste bych k tomu, co bylo napsano, dodala, ze je rozdil v mentalite lidi v zapadnim a v byvalem vychodnim Nemecku. Mela jsem uz te vychodni ufnukanosti dost. Na potkani mi kazdy vykladal, jak jsou zapadaci strasni a zli (ano, "zabrali" je a lejou jim tam prachy na vystavbu a rozvoj). Naopak tady na zapade se mi libi, ze to, ze nejsem Nemka, nikdo nebere jako prekazku, nikdo se nepta, odkud jsem.
Nemam rada zobecnovani a nerekla bych, ze jsou Nemci studeni nebo despoticti. Je to kus od kusu jako v CR (takze by se dalo rict totez o Cesich). Kousek ode me bydli kamaradka, kterou mam uz od skolky, nasla jsem si i nove kamaradky a ty ceske mam na druhe strane skypu, tak to taky jde.
Jestli se vratime, opravud netusim. Moc se mi nechce, ale nevim, co bude za 5 let. Muj manzel je moc spokojeny v praci (ma 35 dni dovolene 😀), proto nas to zatim zpatky moc netahne 😉

A co se mi tu, jako bezdetne, libi? Ze lidi po svych psech uklizeji, ze psi muzou do vsech obchodu snad krom potravin (i do lekarny smeji). Kdyz dojdeme s nasim psem do restaurace, cisnik mu hned prinese misku s vodou. Lidi jsou komunikativni, bydleli jsme tu 14 dni a holka z baraku mi nabidla hlidani kocky behem delsi nepritomnosti. Navic tu nikdo neresi politiku 🙂

Jen me mrzi, ze kdyz prijedeme do CR a vsichni se nas ptaji, jak se mame, tak jim nejak nevoni, ze slysi, ze dobre a jsme spokojeni 😅 Kdybychom tu nebyli spokojeni, tak tu proste nejsme 😵

poletucha
16. říj 2008

tlapicka-bohuzel na tvoje otazky neumim odpovedet. Zdravotnictvi je tu pry zdarma pro rezidenty,ale nevim,na jaky urovni...nastesti jsme zatim nepotrebovali. Davky a ulevy na deti...netusim, o to bych se zajimala az by se mi podarilo otehotnet. Momentalne litam skoro kazdy mesic do Prahy do CAR, nechtela jsem to resit tady i z duvodu jazykovy bariery. Spanelsky se zatim ucim a anglicky tu skoro nikdo neumi 😒 No u nas je vsechno jeste slozitejsi prave z toho duvodu,ze klidne za mesic muzeme byt poslani treba do Italie,Nemecka,UK atd. Takze takovy ty socialni vyhody zacnu zjistovat,az bude jasno,kde zakotvime 😀
Ale urcite takovy vyhody,jako v CR nikde nejsou....socialni davky,spolecny daneni,statni zdravotnictvi (na urovni),statni skoly (na urovni) a spousta dalsich. Jak uz tu nekdo psal, lidi v CR si takovych vymozenosti nevazi a furt akorat frfnaj 🙄

ninule
16. říj 2008

Tak jsem to prelouskala a taky jeste pisnu neco k Nemecku..

Je jasny, ze lidi jsou hodni i zli vsude.Ale je fakt, ze v CR vsichni zavideji, kontroluji sousedy atd atd.
TAdy vim, ze kdyz mi sousedka rekne, ze se na ni muzu kdykoli v mimcem obratit (je ji cca 70), ze to mysli vazne a neplaca to jen jako nejakou slusnackou spolecenskoufrazi.Tady se nikdo nezajima o to, zda mas 3 auta, 8 neb zadny,kazdymu je to putna.

JAk tu uz holky psaly-spech tady neexistuje.Vsichni jsou v klidku, potkavam kravataky, jak si jdou ve skupince pomalinku z obeda zpet do prace, rechtaji se, vykladaji,proste pohodari.

Dalsi poznamka-dyz vidi autobusak ci tramvaj dobihat lidi, tak pocka a nezavre oci primo pod nosem, jak jsem to zazila mnohokrat v Brne po ceste do prace.

Zdravotnictvi super, co jsem moc ocenila, byla por. asistentka, ktera k nam chodila 2 mesice po rporodu a dost mi jakozto prvorodicce pomohla.S dr. mam taky jen dobry zkusenosti-byla jsem tehu po IVF, cekali jsme dvojcatka, jedno odeslo, dostala jsem zanet, kazdy dva dny mi brali krev, aby videli, zda se infekce nehorsi.Dojela jsem ke svymu gyn. v CR s tim, ze mi ma jeste brat krev, at se nic nezanedba.A ten vul mi rekl, ze mne zadnou krev neveme, ze nechape na co jako...

TAk az me zas napadnou jiny veci, tak je pripisnu...

mmmk
16. říj 2008

Ninu, s tim cekani autobusu souhlasim, to jsem zazila jak na vychode, tak na zapade 😉 Taky je tu uplne zelezny pravidlo, ze kdyz stojim u prechodu, kde neni semafor, auta vzdycky zastavi. Nebo kdyz jezdim po meste autem a potrebuju treba prejet do odbocovaciho pruhu, ridici me pusti. To se mi treba v Brne v zivote nestalo, ze by me nekdo pustil 😅

Ted jsem presla ze statniho do soukromeho CARu a citim se tam jako v bavlnce. Kupodivu ze me nechteji sedrit kuzi, vsichni jsou tam uzasne vstricni, ochotni, v cekarne je pristroj na kafe, denni tisk 😵 Dokonce abych tam nemusela zbytecne jezdit kvuli receptu, poslali mi ho postou 😵

Lidi tady mi prijdou treba daleko tolerantnejsi nez vetsina Cechu (tim myslim k jinym narodnostem). A co se mi tu libi asi uplne nejvic, ze tu nejsou sousedi a lidi z meho rodiste a tudiz se mym rodicum nedonese, kdy jsem kde byla a s kym a ze jsem nesedela doma na zadku a nevarila manzelovi. Nikdo na me necumi, kdyz si jdu zabehat a kazdemu je sumak, ze mluvim s manzelem jinak, nez nemecky 😀 Nekolikrat jsem byla v Brne v MHD svedkem toho, ze treba jela zenska zahalena v satku a nekolik lidi na ni melo velmi vulgarni poznamky nebo na chlapky (patrne asi Indy), co delaji v IBM. Tu je to kazdemu jedno 😵

mari2
16. říj 2008

Ve Spanelsku je to podobne se zdravotnictvim jak v te Kanade - uroven statniho je nejista (ale hlavne dlouhe cekaci doby) a soukrome je jen pro ty, co na to opravdu maji. Navic jak uz ve spouste zemi, zubar se plati (krome vyrthnuti zubu teda... 😒 ).

Jinak ja tady ziju momentalne kvuli me praci a memu partnerovi, nevim jestli zustaneme ve Spanelsku nebo poputujeme dale, kazdopadne bych se odstehovala do vetsiho mesta (tady je to fakt mini...)

zanett
16. říj 2008

K tomu zdravotnictvi; vsechny zakroky, ktere jsem si tady v UK nechala delat (lonska operace kolena, zubni rovnatka atd + nekolik zkroku, ktere mel MP) byly vsechny soukrome - dalo by se i statne a bylo by to levnejsi (financne), ale za cenu nervu, snizene kvality pece atd atd atd (takze bychom usetrili financne, ale investovali bychom do toho jinak)....takze mne osobne nevadi soukrome zdravotnictvi samo o sobe, protoze vetsinou dostanu to, co si zaplatim (vynikajici peci + XY nadstandartnich bonusu), jde spis o to, JAK (ci malo) to stoji. Treba rovnatka, ktery ted nosim, mne staly zhruba tretinu meho rocniho (!!!) platu, takze obrovska palka (teda splacim je, samozrejme...neplatila jsem je naraz), ale zase na me ma Dr cas, kdyz tam prijdu a celkove trvam na ukazkove peci (no aby ne za ty prachy 😝 )...

zanett
16. říj 2008

..melo tam byt 'JAK moc' (ci malo) atd...

poletucha
16. říj 2008

mari2 - a muzu se zeptat kde jsi?

tlapicka
autor
17. říj 2008

zanett: diky za info...mas zkusenosti nebo zpravy, jestli zvladaji hradit soukromy zdravotnictvi i rodiny se dvema detma treba? nebo maji deti nejake ulevy?

jinak jsem asi prototyp netolerantniho cecha, protoze hnedka u baraku (bydli tu vetsinou turci v okoli) mame hriste, ale ja tam vzdycky zbiram odpadky, kterych je tam tuna. proto tam nerada chodim. na jinych hristich, kam chodi vetsinou nemci a jini arabi, nebo jak osklive rikam cmoudy je krasny poradek... nevim cim to je... vychovou?
takze si tady pozvolna pestuju lehkou averzi k turkum, ale je to asi nase chyba, ze bydlime ve spatne ctvrti...

zanett
18. říj 2008

tlapi - ted jsem te asi nepochopila 😅 ; myslis zdravotnictvi tady v UK? No my s pitelem bydlime s jeho dvema detma, ktery ma z prvniho manzelstvi - je to tak, ze treba zubar je pro dospele kompletne soukromy, ale pro deti je zdarma (hrazen statem), takze treba dcera MP taky ted nosi rovnatka (shodou okolnosti uplne stejna, jako mam ja), ale ona to ma zadara (pac je 'dite'). Jinak tezko rict, protoze decka nikdy nepotrebovali nejakou spesl peci a kdyz uz jim neco bylo, tak statni zdravotnictvi si s tim hrave poradilo. Ja myslim, ze to zacne, az je clovek starsi, tak se frekvence nutnosti zakroku zvysi a to je pak palka, takze rodina jako takova (pokud jsou deti normalne zdrave), za soukrome zdravotnictvi asi moc neutrati (deti jsou tu drahe z jinych duvodu, hlavne poplatky za vzdelavani a pridruzene zalezitosti atd, to je palka 😝 )...Jinak, musim rict, ze kdybych mela dite ja, tak vzhledem k tomu, jaka jsem citlivka, tak by se nam to decko hodne prodrazilo, protoze ja bych odmitala rodit v NHS porodnici (statni), ja bych si radsi zacalovala vsechno soukromy 😅 (ale vzhledem k tomu, ze na to nemam, tak si neporizuju decko 😀 )

mmmk
18. říj 2008

Tlapicko, myslim, ze to je naprosto normalni. Ja tu averzi mam uz davno. Jedini Turci, co dokazu vydychat, jsou nas domovnik a jeho dva synove (nemuzu ale ani citit domovnikovu starou, co ani po 20 letech v Nemecku nemecky neumi), ti si totiz vazi toho, ze bydli ve "slusne" ctvrti. Makaji jako mourovati, protoze si ceni toho, ze je lidi docela berou. Zbytek, co znam, se povaluje kolem tech nechutnych kebabhausu a dela jedno decko za druhym a predevsim nemaka! Pak na ne delaji slusni lidi. Ale to nemusim rozepisovat, takove "mensiny" jsou i CR 😝
V meste, kde zijeme, je skutecne hodne cizincu, casteji nez nemcinu slysim italstinu, rectinu, chorvatstinu, spanelstinu... Ale tihle lidi nijak nevycnivaji. Vsichni pracuji, chovaji se slusne, nedelaji bugr 😉
Treba me prekvapilo, kolik decek si chodi hrat ven. Mame za domem (krom materske skolky) detske hriste a pak takove oplocene hriste na micove hry. Na obou hristich jsou decka, co skonci skola az do vecera. Docela me to tesi, ze nevysedavaji u televize 😉

karot
18. říj 2008

Pocházím z Vysočiny a do Pardubic jsem se odstěhovala z toho důvodu,že tu měl (můj tehdá budoucí) manžel z části zajištěné bydlení. 😉
Vyrůstala jsem v malém městě(6000 obyvatel),takže přechod na Krajské město chvíli trval.Už jsem si zvykla a začínám vidět i určité výhody,jako určitá anonimita(znají mě tu jen lidi,kteří jsou od nás vzdálení max. 1 blok) ,dostupnost lékařské péče,minimální dojíždění apd. 😵
Ale do Prahy/HK/Brna/Ostravy by mě nikdo nedostal ani heverem. 😀
Na moc velké aglomerace nejsem stavěná a chyběla by mi příroda.Tady v Pardubicích je od každého trochu. 😉

binki
18. říj 2008

stěhovala jsem se mockrát a ráda, vlastně cestování je pro mne druh relaxace a výzva (no a se synem i adrenalin), ráda jsem jezdila i na služebky, kterým se všeobecně u nás lidi spíš vyhýbali 😀