Proč ještě nemáte dítě? Na co čekáte?

elischka
26. led 2010

Milé dámy, také vás otravují tyto dotazy? Jak na ně reagujete?

S manželem jsme spolu 4 roky, 7 měsíců jako manželé, je nám 29, veškeré zázemí pro dítě je "zajištěné" a asi proto se tyto otázky z našeho okolí ozývají stále častěji. O to víc mě mrzí, že dítě skutečně chceme, snažíme se, ale zatím pořád nic....Některé "kamarádky" se mě ptají každý týden jestli jako "už". Začínám být podrážděná a i zlá...ale mám pocit jakoby jim to snad dělalo dobře.o( = > začínám se uzavírat do sebe, ale prostě nemám chuť a náladu každému vysvětlovat co a jak...

Nemáte nějaký jasný a všeříkající slogan, který by říkal starejte se všichni o sebe?

kubaka
20. čer 2010

@elischka - nakoukla jsem - to jsou naprosto nehorázné otázky - ode všech. Nebrala bych si vůbec servítky a drsně odplálkovala, až by je to tak šokovalo, že se podruhé nezeptají.
Spolehlivá odpověď by by mohla být např.: "A kolikrát týdně ty ho manželovi kouříš?" nebo "Ptám se snad já, kolikrát měsíčně souložíte?"a i vlastní matce. Nedá se nic dělat, pak se můžeš bavit jejich vykuleným zrakem a vyraženým dechem a budeš v té chvíli ty na koni a oni úplně zahnaní do kouta a v rozpacích. Stojí to za to, garantuju, že už je nenapadne se v životě zeptat 🙂 .

elischka
autor
22. čer 2010

@kubaka souhlasím s Tebou, když se mi trefná odpověď povede, tak vím, že ten dotyčný už se nezeptá nebo nemá hloupé narážky, ale někdy mě to zaskočí a to pak jen něco vykoktám a potom jsem na sebe i naštvaná.o(

domik124
20. črc 2010

ahojte, ja som na tom podobne. S manzelom sme 2 roky a rodina, kamaráti nás zasypávajú otázkami. Zatial sa vyhováram na skolu a potom si vymyslím nieco iné 🙂 Najhorsie je, ze sme v rodine jediny bezdetny par a hlavne babka mi pri ziadnej navsteve nezabudne pripomenut ,,ze už sme na rade". O našom probleme vie iba moja mamka. vsetky kroky smerom k babatku podnikame tajne. Uz som rozmyslala, ze zacnem vsetkym tvrdit, ze deti nechceme najbližších 10 rokov, ale to by mi nikto neuveril, pretoze je o mne vseobecne známe, že deti zbožňujem.

yanielka
21. črc 2010

opytajte sa dotycneho ci potrebuje radu, ak povie nie, tak povedzte , ze ani vy nie a ak povie ano tak mu povedzte, ze nech sa stara o seba....

elischka
autor
22. črc 2010

ach jo, tak mám zase pořádnou depku, už je to dva dny, co mi na mně zase jedna "chytrá kamarádka" vyzvídala, a protože jsem to tušila, připravila jsem se!!! Řikám jí, že se o tom nechci bavit a ona začala jakože proč? jestli nechci něco zakřiknout? a že když jsme "v pořádku", tak se nemám stresovat atd. Normálně jsem zase měla co dělat, abych se nerozbrečela.o( Už se fakt bojím, jít s někým na kafe, protože mi trvá čím dál tím déle se pak zase srovnat.o(

eveluska
22. črc 2010

@elischka - kasli na to, oni to urcite nemyslej spatne.... a co rict naopak "radi bysme, ale nejde to tak hned" nebo tak neco, kazdej hned pochopi a nebude se ptat, treba by se ti i ulevilo to nejaky kamaradce takhle normalne rict....

elischka
autor
23. črc 2010

bohužel odpověď "že bychom rádi, ale nejde to hned" většinou tazatele neuspokojí, chce rozebírat podrobnosti.o(
věřím, že od spousty lidí to je takové "konverzační téma", které se nabízí, ale já ho tedy nenávidím.o(

malalusy
26. črc 2010

Ahoj holky,četla jsem vaši diskusi. U nás tyto dotazy padaj taky neustále,taky mě to není pořád příjemný (ať už se snažíme,nebo ne) Vesměs z toho mám pocit,jak kdyby se nás ptali jak a jestli souložíme 😀 .

consti
26. črc 2010

Já už na rovinu říkám, že děti mít nemůžeme. To většinou tazatelům zavře pusu. Kamarádky vědí, jak o u nás je, takže ty to chápou a neptají se každou chvíli. Mně se teda osvědčilo říkat pravdu 😎 .

jankajs
26. črc 2010

Dobrá téma,
my sme s manželom 8 rokov, po piatich rokoch máme syna. Na svadbe ma jedna tetka z manželovej rodiny drzo chytila za brucho, že či čakáme 😖 ... pritom o svadbe všetci vedeli pol roka vopred. Neustále reči, že sa musíme brať, potom, prečo nemáme dieťa a kedy bude... na to som hovorila: dieťaťu sa nebránime, uvidíme, kedy sa zadarí. Po troch rokoch sme šli k lekárom, že teda asi nebude dačo v poriadku. Svokra mojej šéfke vykladala, že keď nemôžem mať deti, tak mám aspoň psa (pritom problémy mal manžel, čo šéfka vedela, lebo som chodila do centra a potrebovala som tým pádom viac priepustiek - tak som jej narovinu povedala, čo sa deje a že chceme mimi - našťastie u nás v práci s tým nikdy nebol problém - my sme boli taká svadobná a pôrodná partia - kto slobodný prišiel, do roka mal sobáš a vydaté zas otehu).
Potom, keď sme úspešne prešli prvý trimester, sme to slávnostne oznámili rodičom. Naši odložili šampanské na krstiny a svokra? Tá ma zrušila, že či si myslím, že mám vyhraté, že sa ešte môže všeličo stať... Normálne ma šokovala tým, že ona vlastne nebolo rada, že som tehotná. Asi preto, že všetkým stihla oznámiť, že nemôžem mať deti a ajhľa, čo som si to dovolila.
Potom všetci riešili súrodenca. Bohužiaľ, ani jedno embryjko sa neuchytilo, tak som našim po ďalších dvoch rokoch povedala, že budú mať len jedno vnúča, aj za to môžeme ďakovať Bohu a lekárom, inak by nebolo. Viac sa nepýtali. Kamarátky a kolegyne tiež vedia pravdu, ostatných odbijem, že pri hypo si ďalšiu materskú nemôžeme dovoliť. Niektorí sú v pohode, iní vyslovene hľadajú niečo, čo vás robí nešťastnými, aby sa uistili, že nie ste na tom až tak dobre. Závisť je strašná vec. 😖
Moja dobrá kamarátka je tiež dlho s manželom, a hoci sú obaja OK, deti nemajú. Veľmi ju to deptá, rozprávali sme sa, boli aj v centre na vyšetreniach, ale na UO nechce ísť. Hoci to v kútiku duše riešia a nesú svoje trápenie mlčky, inak sa tešia zo života, cestujú, majú pekný vzťah, a to druhým kole oči. Majú všetko materiálne zabezpečenie, drahé auto, krásny byt, dobrú prácu aj plat, chodia na exotické dovolenky... aj toto druhých - prevažne ženy - dráždi. Keďže to, čo nemajú je dieťa, škodoradostne za maskou súcitu a záujmu útočia na túto citlivú tému... Nepýtam sa jej. Čo chce, mi povie sama a keď bude mať na TT dve čiarky, viem, že budem medzi prvými, ktorí sa to dozvedia. Kočky, držím palce, je ťažšie odolávať ľudskej zákernosti... ☹

lenka_da
27. črc 2010

kym sme nemali deti, zvykla som na tieto drze otazky odpovedat "ked to bude aktualne, budes prva, komu to poviem" a k tomu je dobre pridat ironicky usmev 😠

consti
27. črc 2010

Jo a ještě jedna poznámka k tématu. Asi před rokem se mě jedna známá na ulici taky ptala, co my a děti. Upozorňuji, že je to holka stará jak já (28 let) a v té době, kdy mi udělala tuhle přednášku byla bez přítele, svobodná a bez dětí. Začala do mě hučet něco v tom smyslu, že jéé, vy jste se brali už před dvěma roky a děti jako ještě nemáte, jo? No to mi nepovídej, že jsi jedna z těch moderních žen, co čekají s dětma až po třicítce. A napřed si pořídíš psa místo dítěte atd. No koukala jsem tehdy na ni jako puk a už ani nevím, co jsem jí odpověděla 😅. Tehdy jsme se o mimčo snažili asi půl roku a nic...Jo a toho psa jsme si nakonec pořídili😀. Ještě, že jsem se s ní znovu nepotkala i s naším hafanem, to by byly zase řeči 😎 😀 .

elischka
autor
27. črc 2010

@consti ...tak spolužačky a jejich nová role supermámy by asi taky vydalo na jedno tučné téma - když se "odvážím" říct svůj názor k nějakému jejich "problému" s dětmi, tak téměř všechny mě uzemní něčím v tom smyslu, že o tom nemůžu v podstatě nic vědět a že si mám počkat na své (asi abych byla plnohodnotná nebo moje názory...)

consti
27. črc 2010

@elischka no to mám taky ráda 😎 . Naštěstí se většinou už těchto debat prostě neúčastním 😉 .

elischka
autor
27. črc 2010

@consti no to já dobrovolně taky ne, ale bohužel jsem ten typ, že když si někdo naběhne, tak smečuju 🤐

nika251
28. črc 2010

Ahojte. Nam ked sa dakto v minulosti 😉 zastaral do toho tak som vzdy odpovedala ze najskor dokoncim skolu a az potom volakedy poriesime dieta a ak maju zaujem, ze ich o nasom zamere budeme informovat. No poviem vam, nikto sa viac nepytal.Aj preto ze to bolo rozumne zdovodnenei a aj preto lebo som im dala na drzovku najavo, ze ich do toho asi moc nie je 😎 ☹

london_ke
20. srp 2010

Ahojte,ono to asi rozculuje kazdeho 🙂)) podla mna,inteligentny clovek sa na to pytat nebude,pretoze su jasne len dve odpovede. Bud ze deti nechceme, alebo chceme ale nedari sa. A pri tej druhej moznosti odpovede,by inteligentnemu cloveku mohlo dojst,ze ak je to tak,tak sa radsej nepytam vobec...lebo to toho dotycneho bude trapit
My sa snazime odpovedat vetou: Neboj sa,ak to pride,dozvies sa o tom , nemusis sa stale pytat,ci necakame...
Alebo odpovedam ze ano,cakam,kazdy mesiac na vyplatu 🙂)

elischka
autor
23. říj 2010

tak mám takový pocit, že má matka začíná ztrácet mezi kamarádkami "kredit", jako první z nich měla dítě, tj. mě, ale teď už některé z nich jsou i dvojnásobné babičky, sakra, co jí to jen dělám....a očividně by se mnou chtěla absenci vnuka/vnučky rozebírat, ...no tak to ani náhodou, aby to pak probírala při tom jejich babinci jako horké téma...ach jo...

elischka
autor
21. pro 2010

normálně 14 dní bez zakéhokoliv náznaku či konkrétního dotazu!...jdu psát červenou tužkou do kalendáře.o)

ianitka
21. pro 2010

@elischka 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
to ja len tyzden... 😉

elischka
autor
21. pro 2010

@ianitka bylo období, kdy i týden byl úspěch.o)

anysek85
21. pro 2010

Holky, že to řešíte... 🙂. Někteří lidi jsou prostě blbí a mají potřebu drbat. Mně je 25, mám dokončenou VŠ (klasické magisterium na státní univerzitě), skvělou práci, slušnou praxi a na mimino někteří reagují stylem: 😕 😖 Táááááááááák mladá, chudinko a jak se vám to stalo... (asi chtějí detailní popis 😀 ). Naopak však blízká kamarádka z jedné ulice, která je stejně stará, čelí od těch samých lidí opačné šikaně - chudinko, pořád nikoho nemáš a kdy chceš mít dítě, už nemáš moc času, už se ti to krátí...!!!!

To dle mého názoru mluví za vše 😝. Nenechte se těmi chudáky rozhodit, to je totiž přesně to, o co jim jde 🙂 😉.

klincek
23. pro 2010

na otazku "kedy bude svadba?" existuje jedna pekna velavravna odpoved: v sobotu 😅 . je vtipna a kazdy, komu to normalne myslim, pochopi, ze sa nema pytat..raz sa mi nieco podobne podarilo (neumyselne) v suvislosti s neterou..je to male dieta a pytala sa tak uprimne, ako to len deti vedia, takze sa na to neda reagovat cynicky ani protivne. tak som jej povedala, ze deti budeme mat, ked sa nam nejake narodia. jej to uplne stacilo, dostala vysvetlenie primerane svojmu veku a bola spokojna. ale mozno aj dospelym by sa tym dali zapchat usta 😀

many
23. pro 2010

Dobrý téma 😀 my s manželem vždy říkali, do 30ti času dost 😉 není kam spěchat 🙂
a taky jsme byli toho názoru, vzít se a trošku zařídit byteček, jak je to vše zaráz, tak to je pak dost na nervy,..... a někdy to nedopadá pak dobře, když to tak u některých vidíme nebo jsme viděli ☹
No my se brali ve 27 a chtěli jsme do 30ti počkat 🙂 a pak manžel řekl, víš co , vynechej prášky a zase budou dřív větší a zase si pak budeme moc začít dřív užívat 😀

many
23. pro 2010

takže první jsem porodila ve 28 a druhý porodím ve 30ti 😀

elischka
autor
4. led 2011

@klincek hezky řečeno, ale bohužel tu dětskou upřímnost odrostlejší individua postrádají
@many to je hezké, že se vám to takhle pěkně podařilo.o)
@anysek85 řešit/neřešit...ono se to snadno řekne.o(...samozřejmě, že vím, že to je obyčejné tlachání, ale poruč mozkovně.o)

ianitka
4. led 2011

tak posledne dva tyzdne len lahke naznaky..... nejake mi je to podozrive 🙂

eveluska
4. led 2011

@anysek85 mam uplne stejnou zkusenost, dodelala jsem vs, brali jsme se 2009, mimko jsme planovali a chteli a kdyz jsem byla v 2010 tehu, stejne spousta lidi : to jste CHTELI? takhle brzo miminko???? muzi je 34, takze nijak BRZO mi to neprijde 😅 ale lidi jsou tupy a zly, nechce se jim verit, ze to nekomu treba fakt vyslo tak, jak si pral, ze to nebyla "nehoda" 😝

anysek85
5. led 2011

@eveluska My jsme miminko plánovali cca o pár měsíců později (cca o 6), ale nejsme blázni a vážíme si života a opravdu si myslím, že v dnešní době, kdy má tolik lidí problémy počít, by se druzí měli radovat s námi, že nám to vyšlo krásně, přirozeně, bez nervů a stresů a mezitím nás lidi na našem maloměstě hnusně pomlouvají, jak jsme blbí a neschopní (Ona má takovej flek v takové firmě a jde na mateřskou!!! To má utrum, paní, co?! No když jsou blbí a neumí si to "zařídit"). Lidi jsou fakt svině. A jak říkám, druhý holky, co mají s problémy s početím, nebo hledáním partnera, tak si zažívají úplně to samé.

@elischka Já vím, že je to těžké, ale chci jen říct, že si i lidé, co to dítě mají, nebo čekají, zažívají od těch samých sviní to samé a je potřeba to pustit k vodě, i když je to těžké, ne-li nemožné.

many
5. led 2011

jojo holky, dost lidí je nepřejících 😖 to vidím i u nás, téééda, že vám to tak vychází,...... a jakým tónem to říkají,.... 😖 to už člověk pozná,jestli ti to přejí a nebo ne