Proč ještě nemáte dítě? Na co čekáte?

elischka
26. led 2010

Milé dámy, také vás otravují tyto dotazy? Jak na ně reagujete?

S manželem jsme spolu 4 roky, 7 měsíců jako manželé, je nám 29, veškeré zázemí pro dítě je "zajištěné" a asi proto se tyto otázky z našeho okolí ozývají stále častěji. O to víc mě mrzí, že dítě skutečně chceme, snažíme se, ale zatím pořád nic....Některé "kamarádky" se mě ptají každý týden jestli jako "už". Začínám být podrážděná a i zlá...ale mám pocit jakoby jim to snad dělalo dobře.o( = > začínám se uzavírat do sebe, ale prostě nemám chuť a náladu každému vysvětlovat co a jak...

Nemáte nějaký jasný a všeříkající slogan, který by říkal starejte se všichni o sebe?

mamutka
9. bře 2010

ked sa vas niekto vazne pyta kazdy tyzden, tak im poradte, ze by mali obmedzit prijem THC, hulenie marisky vyrazne poskodzuje kratkodobu pamat!!!

elischka
autor
9. bře 2010

poki: souhlasím s Tebou, nikomu to nevysvětluju, prostě nemáme a nikomu do toho nic neni - ale o to víc to bolí, protože moc chceme. Já mám pocit, jakoby nikdo nemyslel a nikoho nenapadlo, že může být někde problém.o(

len
9. bře 2010

Eli, nemůžeš hned od každýho chtít, aby používal mozek, jsi nějaká náročná 😉
Dle mýho existujou tři řešení:
1) Na rovinu jim vše říct (riziko - do měsíce o tobě bude vědět i ta poslední bába ze sousedství, že tys ta chudinka neplodná a asi nějaká divná)
2) Vyhýbavá odpověď nebo libovolná nepravdivá výmluva (riziko - dotyčného tato odpověď neuspokojí a bude mít potřebu ti ji vyvracet, popř. se tě za týden zeptá zas)
3) Na rovinu říct, že do toho nikomu nic není a nemáš náladu se o tom s nimi bavit (riziko - budou tě stejně drbat za tvými zády, ale aspoň budeš mít klid).

Prostě očekávat, že tihle lidé moc moudrosti nepobrali, uvědomit si, že pokud někdo rejpe, chyba je čistě na jeho straně a zkusit se od toho oprostit a nepřipouštět si to. Prostě lidi se nezmění, budou rejt dál a pokud nechceš, aby tě to dál trápilo, holt se musíš změnit ty 😒 Z dlouhodobýho hlediska je to jediný možný řešení, najít si nějakej přijatelnej způsob, jak je odpálkovat, a v ten moment je pustit z hlavy 😉

U mě to občas vede k dost zvláštním situacím, ale když se tě pět potenciálních zaměstnavatelů zeptá - co vy a děti - šestýmu a dalším už s úsměvem odpovídám - když už se teda dotýkáte té soukormé sféry, která nemá s prací nic společného, tak já vám na rovinu odpovím - já děti mít nemůžu. Do jednoho totální šok a vidíš na nich, že by se nejradši hambou propadli do země. A já tam sedím a usmívám se a cítím se, že tentokrát jsem ze sebe neudělala blbce já. Ale chce to tréning 😒

grettka
9. bře 2010

len, klobuk dole, ze dokazes odpalkovat takuto vysostne intimnu temu pri pracovnom pohovore... ja by som pri svojej povahe asi nezvladla...
stretla som sa s tym len raz, ze sa ma nadejny zamestnavatel pytal takuto otazku ale ja v soku som sa nezmohla na ziadnu odpoved...

len
9. bře 2010

Grettko, práci už hledám dost dlouho a byla jsem na x pohovorech (a zákon-nezákon, fakt se na to ptají skoro všude 😝 To víš, ženská třicátnice 😝 ). Ze začátku totální šok, pocit, že někdo bodnul do mýho nejcitlivělejšího místa (a navíc ještě protizákonně 😀 ), jenomže co na to taky říct, že jo 😒 Ale jak říkám, pár pohovorů mě vytrénovalo natolik, že už nemám problém jim tohle vypálit (přitom známýmu v hospodě to jen tak mezi řečí neřeknu 😀 ). Párkrát jsem se dokonce dostala do absurdní situace, kdy mě potenciální zaměstnavatel utěšoval, že známé jeho známé taky doktoři řekli, že děti mít nebude, a teď má dvě 😀 Místo toho, aby přijali s povděkem, že jim nezdrhnu hned po zkušebce na mateřskou, mě ještě povzbuzují, ať to nevzdávám 😀

elischka
autor
10. bře 2010

len: přesně jsi vystihla tři možná řešení a taky jsem dospěla k tomu, že změnit se musím já! Takže poctivě pracuji na proměně mé kůže na hroší. Někdy ze sebe mám radost, jak se to daří. Ale pořád se najdou situace, kdy mě něco nebo někdo překvapí, šokuje a tím mě vykolejí a tím pádem se někdy dostavuje ten zmáný pocit, že selhávám.o(

eveluska
10. bře 2010

elischka - nektery lidi si nevidej do pusy a i slusnyho clvka pak donutej, aby byl pekne drsnej a hnusnej - mne se treba taky kazdej, komu do toho aaabsolutne nic nebylo, ptal proc s nikym nechodim (kdyz jsem asi rok, dva nemela "oficialniho pritele" a to mi bylo asi 19!!!) tak nejdriv jsem nejak mlzila a pak uz jsem jim rovnou vpalila, ze nedelam kompromisy, ze nez mit na krku nejakyho kretena jako nekdo, tak jsem radsi sama -- no a bylo ticho po pesine, staci proste uhodit hrebicek na hlavicku a lidi ztichnou .... nektery lidi to asi nemyslej spatne, ale nektery docela jo - jsou zensky, kt. se bojej bejt i chvilku samy a kt. si napr. bez ditete pripadaj bezcenny a podle toho soudej i tebe ... vyprdni se na ne, bud klidne drsna, jak radej holky tady a drzim palce, at se vam to povede 🙂

(my se napr. brali loni v cervnu a asi 4 mesice jsem proste nemela po 10ti letech HA, tak jsme si rekli, ze se tim nebudem stresovat a pak se nam to povedlo hned asi napodruhy nebo napotreti-nevim, pze neslo o cileny "snazeni" - takze by clovek rek, ze uplne v pohode a brzo 🙂 no a presto uz v zari taaakovejch dotazu debilnich - tak jsem pak normalne rikala, ze to by sice bylo krasny, ale at si zkusej do tejdne po 10ti letech HA otehotnet sami - no a bylo taky ticho 🙂 )

anta
10. bře 2010

Elischka, hlavně že ostatní to vědí, co byste měli, že? Jako ta zvědavost ostatních je až nemožná a nechutná.Ježiš, jak se všichni do druhých montují a radí. Já chodila ještě s břichem (těhu s prvním dítětem) a lidi se mě ptali, jestli přijde i druhý dítě, no já šla do vejvrtky! V duchu jsem si říkala, že si snad ty lidi dělají pr*el!

elischka
autor
10. bře 2010

jj, holky, drsním co to dá.o)
eve: s tím, "proč nikoho nemáš" jsem se setkala taky, ale změnilo se to v momentě, kdy jsem se přestěhovala a nebyla lidičkám na vesnici na očích:oD (úplně jsem nenáviděla narozeniny, kdy mi všichni příbuzní přáli "ať už konečně s někým začnu chodit", fakt hodně trapné)

pett7
10. bře 2010

ahoj, škoda že jsem si tohle téma nepřečetla dřív aspon bych vedela jak odpovídat na trapné otázky.... když jsem řekla že to nejde tak jsem se ještě dočkala rad jak to máme dělat aby to vyšlo no děs... 😲 ted už dítě mám a sotva se narodil hned se každý ptá kdy bude další už mi to leze na nervy...a o tom jak každého zajímá jestli kojím ani nemluvím...už jsem se trochu naučila odpovídat na otázku otázkou proč se ptáš a většinou to zabere...

anta
10. bře 2010

Eli, neboj, my se tě ptát nebudeme 😉

elischka
autor
10. bře 2010

taky nejčastěji odpovídám "proč to chceš/chcete vědět?"
Je fakt, že někdo to používá jako řečnickou otázku a považuje za samozřejmé, že to je jediné téma, o kterém se může po svatbě bavit.o(...ale se mnou se dá bavit úplně normálně o čemkoliv!!! 😀

elischka
autor
10. bře 2010

anta: klidně se ptejte, tady se ráda vypovídám a je to pro mě regenerující.o)

anta
10. bře 2010

Jasně 😉 Já teda osobně nemám ve zvyku se lidí ptát, proč třeba nemají dítě a vůbec se někomu cpát do soukromí a starat se o druhý, no tak to vůbec ne a to z toho důvodu, že jsou mi ostatní lidi fakt dost putna 😅 😅

elischka
autor
10. bře 2010

přesně, já se o nikoho nestarám, tak proč se najednou všichni starají o mě, že? 😠

kauculacek
10. bře 2010

Já osobně se teda taky nikoho neptám, proč ještě nemají.. Co mě je do toho..

eveluska
10. bře 2010

trochu jsem se upsala - 4mesice jsem nemela cyklus 🙂

eya
10. bře 2010

ahojte,ja som mala zase opacny problem,mna sa zasa stale vypytovali preco som mala tak skoro deti(prve sa mi narodilo ked som mala 18 a to som este k tomu bola slobodna mamicka a vtej dobe 😝 teraz mam 35)ze si pokazim zivot ,ze som mlada a sprosta... a tie stare klebetne babky susedky no hrooza.Ludia preto radsej klebetia o druhych lebo sa boja ze sa bude klebetit o nich a sami maju co zakryvat.ja som bola kedysi taka tutka nevedela som si usta otvorit a teraz uz s tym problem nemam.

acimedaca
10. bře 2010

já se přidávám, je to hrozný...my zatím děti neplánujeme, jsem spolu 8 let, půl roku manželé....než jsem se vzli, tak to bylo pořád "kdy už se vy dva budete brát"......tak jsem z toho kvetla....a jen co jsme se vzali, tak už na svatbě do nás rejpali, kdy budeme mít děti....a je to hrozný, co je jim vůbec do toho, copak já až budu chtít dítě tak snad každýmu mám zvolat..."hele, zrovna se začínáme snažit" ?????
tak jsem začala říkat, že děti jedniě, až bude moje máma v důchodu, aby mohal hlídat.....a ona půjde až za 14 let 🙂 ...tak některý lidi to dost uzemňujě 🙂

grettka
10. bře 2010

ved to, co koho do toho, ze? ja sa tiez nikoho nepytam... pripada mi to ako zasah do sukromia toho druheho... ked o tom zacne ta osoba sama hovorit, tak potom sa pripadne pytam podrobnejsie, ale to zalezi od situacie a hlavne dusevnej blizkosti s danou osoby.. ja mam totiz strasne zabrany klast taketo intimne otazky..

pancake
10. bře 2010

to je moja sukromna vec. by som povedala a viac by som sa na tuto temu nebavila s nikym.!! 😝

elischka
autor
10. bře 2010

bohužel lidi se zábranami klást takto intimní otázky jsou v silné menšině

len
10. bře 2010

Ale kdepak, většina lidí se nezeptá, ale pak stačí jeden blbec a rozhodí tě 😉
Tak se nenech rozhodit a přestaň se tím trápit, protože oni se fakt nezmění 😉 Dokud si to budeš připouštět, tak to bude trápit TEBE.

elischka
autor
10. bře 2010

a nebo se ptají za Tvými zády.o( shání "informace" od rodičů, sourozenců, spolužáků....prostě od kdekoho, každej drb dobrej.o(

len
10. bře 2010

Nojo, ale co s tím naděláš? Můžeš je maximálně poslat do pr**** veřejně a hromadně. Tím nechci říct, že bych s nima souhlasila, ale pokud se budeš užírat takovýmahle věcma, tak opravdový problémy tě pak srazej na kolena 😖 Taky jsem to řešila a opravdu jediný, co mi zabralo, bylo vyřešit to radikálně a odříznout se od toho. Ne vždycky to jde, ale snažit se maximálně 😉 Fakt mi věř, že jsou v neplodnosti daleko horší věci než rejpavý okolí 😝 Mysli si o nich, že je to banda magorů (je 😉) a opravdu se nad to zkus povznést. Když to neuděláš, bude tě to ubíjet o to víc 😒 A takovou radost jim přeci neuděláš, ne? 😉

bellada
11. bře 2010

Ahojte, necitala som uplne celu temu, len niektore prispevky a musim povedat, ze mnohe z toho co pisete zazivam aj ja. S manzelom sme spolu 12 rokov, z toho 2 roky manzelia. Najprv sme pocuvali reci preco sa konecne nevezmeme a ked sme sa zobrali, mala som pocit, ze to vlastne robime kvoli okoliu, ja osobne nepotrebujem papier na stastny vztah, lebo ten som mala aj bez neho. Teraz zase tie reci o detoch... 😠 samozrejme chceme deti, aj sa snazime, ale nedari sa...zacinaju mi z toho petekat nervy 😖 ja uz rozpravam aj take, ze ved si kupime psa, s nim bude menej starosti...alebo, ze nemam pocit ze zijem len preto, aby som rodila deti, za plnohodnotny zivot moze zena prezit aj bez deti...jednoducho ja sama mam pocit, ze ak sa nam predsa len nepodari mat deti, tak to nebude zivotna tragedia a aj tak mozme byt stastny a prezit krasny zivot, ale neustale narazky okolia mi vnucuju pocit, ze nie som dobra zena, alebo ako by som bola clovek druhej kategorie, ked nemam deti ☹

acimedaca
11. bře 2010

bellada: ty mi mluvíš z duše 🙂

severaseptima
11. bře 2010

My sme sa zasnubili s milovanym manzelickom po pol roku, brali sme sa po 9tich mesiacoch a to som bola zarucene tehotna...brali sme sa na jesen a uz zaciatkom roka som pocula, vraj som porodila dvojicky... 🙄 ked sa ludia presvedcili ze som fakt este nebola tehotna zacali tieto otazky....Uz ste spolu vyse roka a pol...nasa Majka uz ma rocneho chlapca a to sa brali este pred vami...Alebo a kedy uz urobis konecne z maminy babku? minule sa nam tak zavistlivo divala do kocarika (o com silno pochybujem, pretoze moja mama isto neni ten typ co by sa zavistlivo dival do kocarikov....) A uplne najradsej mam toto: ty si z tych modernych zien co nechcu mat deti?

CO tito ludia cakaju? ze budem chodit od jedneho k druhemu a vsetkym hovorit ze este nemam dokoncenu skolu, ze byvame v prenajatej garzonke, ze manzel robi len na polovicny uvazok, ze som prekonala vaznu chorobu a cakam kym sa mi vycisti organizmus? Jedna moja spoluziacka, taky biflos, furt chodila za mnou a pytala sa, ze kedy uz budem rodit...tak ma to nas.alo, az som sa jej velmi hnusno povedala ze ked si ona najde chlapa...potom ma to mrzelo, nemala som byt taka skratova, ale co uz...kazdy ma hranice svojej trpezlivosti 🙂

elischka
autor
11. bře 2010

Bell: úplně přesně jsi popsala, to co za poslední půl rok cítím i já. Zatím nepropadám panice a tuto diskusi jsem založila proto, aby se nás tady takových sešlo víc.o) A přesně jak píše len, stačí jeden blbec a rozhodí mě (byť třeba jen na večer, ale škoda večera, že?.o)) Na druhou stranu, mě ale každé takovéto vykolejení posiluje a je jich čím dál tím méně - myslím, že jsem na sobě odvedla kus práce!.o)
To, že se nám nedaří, OK akceptuji to a budeme to řešit - nejsem ovšem ochotna o tom každému povídat na potkání, nehledě na to, že se to netýká pouze mě, ale i manžela, který k tomu má jistě také právo něco říci, ne? (nechce samozřejmě a už také chudák začíná čelit těmto dotěrným otázkám - ono i pro chlapa to není nic příjemného, i když to nepřizná)

srdcko81
11. bře 2010

Ahojte
Dobra tema
A teraz moj pribeh.
S manzelom sme spolu 9rokov z toho 5,5 roka manzelia.Mám 28 a manzel 30.deti este nemáme.Mám zdravotne problemy-nie vsak zenskeho charakteru-ale to aké mam stastie tak este aj to sa moze stat 😔
Chceli by sme babo a velmi ale najskor musim byt v poriadku.Uz sme dokonca preberali aj otazku toho,ze co ak budeme bez deti? 😔
Ale k veci-lezie mi to vsetko na nervy tie otazky atd.Vyslovene alergicka som na nárazky svokry 😠 A najviac ma minule nastvala svagriná(manzelova segra)ktorá je vydatá 7 rokov a teraz je na zaciatku tehotenstva ona má 33 ajej manzel 40.Nesnazili sa doteraz robili karieru.A ona mi zapotila ze kedy uz ja budem mat deti-ze uz som stará.
Mala som chut sa jej spýtat ze kde bola pred 5timi rokmi ,ked mala moj veK?Tak som sa vyrevala ze az no.
Ono je to tak.
Ked sa zena vydáva-zarucene sa musi.Ked sa babo nenarodi do polroka od svadby-na 100% potratila.A ked su uz manzelia dlhsie zobratí-tak su stopro neplodní.Ide ma z týchto reci trafit. 😠
Pred dvomi rokmi som rapidne schudla z problemov a uz ma suseda ohovarala ze držím vseliake diety aby som otehotnela.A dokonca jej to mala povedat moja babka-take nervy ma chytili-ale som si ju odchytila a som jej povedala ze co si o nej myslim a nech sa stará o seba a ci videla moj zdravotný záznam.
Teraz za dva týzdne máme velku rodinnu akciu-tak sa mozem tesit-zatial mi vymyslite nejaku dobru vyhovorku-lebo uz som z toho unavená 😔