Proč srovnávat, co kdy které dítě umí?

bereninka
30. kvě 2009

Ahoj holčiny,

všimla jsem si, že trendem naší doby je porovnávat děcka. kdo už leze, sedí, stojí, kolik kdo přibral a jak jí. Přímo to nesnáším!!!! Každé dítko je jiné, jinak se vyvíjí, někdo umí dříve mluvit, ale později chodí a naopak.
Mám kamarádku, která se od doby, co porodila, naprosto změnila.
Děcko má o tři dny mladší, ale od začátku se nebaví o ničem jiném, než že soutěží, co už její kluk umí a co umí náš.
Píše i sms s výpisem, co umí a chce, abych jí napsala, co umíme my!
ne jednou mne mrzelo, že náš kluk ještě neumí to, co její. I když úplně ji to nevěřím (např, že jí ve 4 měs. lezl i seděl atd.),a le i tak mně to vždy vyvede. Už jsem jí napsala, aŤ mi to enpíše, že rozhodně nechci soutěžit a že jsem ráda, že mám zdravé dítě.

Jak vy zvládáte soutěživochtivé mamky, které srovnávají a také si vymýšlejí.

Jinak mi taky vadí, když maminky děto drezurují, aby už jim lezli, chodily atd. Co vy?

sisstin
30. kvě 2009

bereninka: haha..tak to je suprové téma 😅 😅 😅 😅 náš malej je spíš pozadu...sedět začal v 9m, chodit v 16m..zatím vůbec nemluví apod., a opravdu pro některé maminky je jediná zábava porovnávat a následně se strašně divit, že to tvoje dítě to ještě neumí 😅 😅 😅 😅 jako už jsem vcelku odolná...ale někdy se třeba bojim, jestli fakt něco není v nepořádku 😉 já to prostě beru tak, jak to je..však on všechno dožene..ale fakt je to někdy na palici 😝

tetes1
30. kvě 2009

Ahoj,
hodně doufám v to,že se mi tohle "soutěžení" vyhne. Říkám si,že ještě nejsem tak stará,abych si vybíjela své ambice přes malé miminka, to si raději zasoutěžím sama za sebe třeba ve sportu. A ještě jedna věci, přeci každému i v dospělosti trvá něco déle a něco kratší dobu než se naučí, tak stejný prostor ponechme i svým dětem. Líbí se mi chodit s mimčama od malička na plavání, či na nějaké "cvičení" pro kojence na nějaký rozvoj motoriky, třeba cvičení na balonech apod., ale dítě posazovat dřív než si začne sedat samo a to jenom proto, že kamarádky Pepíček už v téhle době seděl, to považuji za prasárnu vůči tomu dítěti.
Nevím jestli je to možné, ale zkus kamarádku vypouštět z hlavy.

mikulka
30. kvě 2009

Juuuu, tak to je taky téma pro mne.
Já nemám ráda, když maminky na děti spěchají, protože jim tím ubližují. Třeba jim dávají dříve příkrmy, posazují je atd. A pak se chlubí, že jejich dítě už sedí a tak.
To je asi fakt trendem dnešní doby, že se spěchá a tudíž i na děti. Každé dítě má přitom svůj čas a v ten si určí co kdy budou dělat.

Já když se setkám s takovým srovnáváním, tak si jen pak říkám, jestli nemám malému nějak taky pomoci, aby to či ono uměl dříve? Nějak mu to ukázat. Ale asi ne, asi si na vše přijde sám, ne?

Ale poraďte holky, co říct, když za mnou přijde kamarádka s holkčičkou o měsíc mladší a řekne, že jí už leze měsíc a co ten můj? Mám říct pravdu, nebo lhát, nebo ji odbít? 😝

Jak reagujete na takové poznámky a srovnávání? Většinou se stejně ptaj maminy, kterým dítě něco umí napřed a chtěj se s tím hoooodně pochlubit, že jo? 😉 😠

sisstin
30. kvě 2009

mikulka: já jsem nikdy nelhala, prostě jsem jen řekla, že to dítě je šikulka, že my to ještě neumíme a tím to zhasne 😉 já jsem taky nikdy neposazovala, netahala ho za ruce jak opici, aby chodil...a taky jsem se naposlouchala, zejména od starší generace 😝 , proč ho chudáčka nedám sedět, že nic nevidí..proč ho chudáčka nevodim za ruce..proč chudáčkovi nedávám čokoládku....na slovo chudáček jsem fakt silně alergická už 😅

mobina
30. kvě 2009

Taky nejsem matka, která by se chlubila. Nějak to prostě neumím přijít a začít jmenovat, co už umí nebo neumí. Spíš mě potěší, když si toho dotyčná všimne sama a pochválí 🙂 Když se někdo chlubí, jednoduše ho odbytu otřepaným "je to ale šikula" a dál to neřeším.

tetes1
30. kvě 2009

berenika a mikulka, koukám, že máte stejně stará dítka, tak né že se začnete předhánět 😀 😉 😀

mikulka
30. kvě 2009

tetes: ha 😀 😝

dvojka
30. kvě 2009

berenika-tak z takové kamarádky bych byla na mašli.Mám tady u nás něco podobného.Kamarádka mi píše každý týden maily,co už ta naše umí a hrozně se diví když odepíšu že skoro nic...Někdy už jsem dot na nervy,pač mi to pak vrtá v hlavě,že ještě neděláme to či ono.Mám i hrůzu potom jít na kontrolu do poradny
Nevěřim že jí dítko samo sedělo ve 4 měsících-to ho určitě popotajovala na šnůrce nebo mu dávala něco za nohy aby se odráželo a sedět jí mohlo samo,ale mělo nejspíš samej polštář okolo sebe 😀

l26
30. kvě 2009

ahojky,dítě sice nemám,ale ségra má 2-letou holčičku a můžu říct,že si prožila od kamarádek to samý,že ta její už chytá to a to,že otáčí rychle hlavičku za věcma a jakto,že S.ještě ne,pak,že už začíná sedět a dokonce i chodit,ségra z toho byla taky na mrtvici a pak pořád přemýšlela,co je se S.špatně,ale nakonec jí dr.řekla,že je vše v pořádku a záleží na dítěti,kdy to a to začne dělat,že tím,že by jí popoháněla tak í akorát ublíží,teď to samý prožívá s nočníkem,ještě se jí prostě na nočník nechce a všude jí holky pořád říkaly,že už by dááávno na roce měla sedět na nočníku,ale dr.řekla,že to není pravda,až příjde ten její instinkt,že na ten nočník má jít,tak půjde sama a taky že jo,už začíná chodit sama,takže nucením a předháněním se nic nezmůže,ba naopak uškodí.
Takže nechte to na svých dítkách,až se budou chtít přetočit,tak se přetočí,až se budou chtít postavit a udělat první krok,tak to udělají sami 😉

smardik
30. kvě 2009

berenika super téma 🙂, malý měl ted 7 měsíců a furt jen poslouchám on se ještě nepřetáčí, nesedí, nejí normální jídlo, nesedí na nočníku? ta a ta to dělala od 5měsíců, neměla bys s ním někam jít. už jsem slyšela že je opožděný a blbý když se nepřetáčí - v úterý se mi 5x přetočil a od té doby nic, prostě nechce

dvojka
30. kvě 2009

tohle je opravdu super téma 😵

smardik
30. kvě 2009

mikulka já říkám že to ještě neumíme, že vše má svůj čas a až to bude potřebovat nebo tak začne to dělat nebo se o to snažit 🙂.

berynka
30. kvě 2009

ahoj holky,
tuhle radu jsem už tady někde dávala do placu 😉 ... ale když se někdo nezřízeně chlubí pokroky svého dítěte, tak je nejlepší říct něco jako: "No, tak náš Ervínek (Tomášek, Janička, Péťa...) sice ještě nesedí (nechodí na nočník, neleze, nepije ze skleničky...), ale už dočítáme Idiota od Dostojevského!!!" 😀

sisstin
30. kvě 2009

😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅

karotky
30. kvě 2009

Tak já taky přispěju troškou do mlýna. 😀
Má jednu kamarádku,která má o měsíc starší holčičku a kdykoliv jsem měla to "štestí" se s ní sejít,tak to bylo(z její strany)jen o tom,v čem je Anička napřed.Náš Adámek nebyl kdovíjaký rychlík,ale mě to nevadilo.Lézt se naučil v 10.měsících,chodit ve 14.měsících a teď už začíná pomalu mluvit.Tzn.,že už se s ním docela schopně domluvím a rozumí mu i pár lidí z okolí. 😀
Vždycky,když máme tu čest s Aničkou a její maminkou,tak mě vždy vítá se slovy:"Představ si,..............Anička už rozvazuje!" 😕 😅
Já se pousměju a čekám na první větu,ale většinou začne Adam,protože ho do ničeho nenutím jako ona:"Řekni to a tohle,..........."
Jednou jsem se o tom bavila s jednou známou,co mají o měsíc mladšího kloučka a ta se začala chechtat:"No,............náš Honzík taky docela slušně rozvazuje.Akorát je problém v tom,že mluví tatarsky nebo čínsky,protože mu vůbec nikdo nerozumí." 😀 😀 😀 😀
Díky ní jsem přišla na to,že je fakt nejlepší takové lidi odpálkovat nějak humorně a s nadhledem,jak už tu psala Berynka.Viz. Idiot od Dostojovského. 😀 😀 😀

kyri
30. kvě 2009

... a moje dítě už docela slušně řídí dvouplošník, a co to vaše...? 😀

kyri
30. kvě 2009

dostojevskij = 😀 😀 😀 (fakt dobrý 😉)

herminka
30. kvě 2009

Děti sice zatím nemám, ale moje sestra měla podobnou kamarádku. Ta měla dceru téměř stejně starou jako je synovec (+- pár dní) a sestra od ní každou chvíli dostala SMS "Janička už umí to a to". Sestra to neřešila. Teď je malá té kamarádky neurotické dítě (objektivně posouzeno lékařem) 😒

soanpe
30. kvě 2009

tleskám za téma 😀

malá se mi asi ve 4měs. sama otáčela, pak zjistila, že ji to asi nebaví 😅 tak leží zase jako placka.

takže každý dítě je fakt jiný.
A asi proto nám zuby vyrostly tak nějak dřív ve 4 a půl měs 😀 .
kamarádka má o měsíc staršího kluka a zuby nemá, ale cpe do něj piškoty, pomeranče,hroz.víno...
my jsme s píktmy začly před 3týdny a držím se při zemi, abych jí nezatěžovala zažívání
kamarádka se diví, že ještě nesedíme, nejíme červený maso, nepijeme šťávičky...

sejří mě tohle srovnávání, posledně jsem to nevydržela a při dalším srovnávání jsem pronesla, že naše malá recituje básničky na povel. a zeptala se, umí tohle váš xy
dotyčná koukala jak péro z gauče a mám klid 😎

fiallinka
30. kvě 2009

no, já rozhodně nejsem matka chlubivka, ostatně Juráš je spíš pozadu, ale na druhou stranu jsem se sama dost často ptala kámošek se staršíma dětma, kdy jejich děti uměly to nebo ono...byla jsem opravdu hodně vystrašená, Juráš byl o měsíc dřív a jeho narození provázely dost blbé okolnosti, takže jsem se potřebovala ujišťovat, jestli není na některé dovednosti moc pozdě...a přiznám se, že mám jen samé fajn kámošky, které mne spíš uklidnily, než aby se vychloubaly 🙂. Akorát teda i k těm dotazům ohledně srovnávání dětí může být rozumný důvod (nemyslím tím chlubení)...

urbi
30. kvě 2009

skvěle! tohle téma je něco pro mě.... mám pocit, že poslední dobou nedělám nic jiného než poslouchám, co už dětičky kolem umí a náš Filípek ne... tuhle mi dokonce přišla sms od kamarádky se stejně starou holčičkou s textem: musíš přijít na návštěvu, ať porovnáme, co už umějí a kdo je šikovnější!!! já myslela, že mě rubne, to mám fakt tak chuť poslouchat, že mám nemotorné tlusté dítě, které se nepřetáčí, nemá zuby apod....

já vždycky říkám: ten nahoře nerozděloval stejně, můj je sice pomalejší, ale zato mu bylo naděleno na kráse - přetáčet a chodit se naučí, krása je neměnná 😀 😀 😀 😀 to je sranda, je mi totiž líto toho, že to pak jakoby odnášejí ty dětičky - odnášejí to, že jejich matka je natolik nesebevědomá, že si honí triko na dítěti.... ach jo..

a navíc mám pocit, že si často lidi vymýšlejí.... já jsem asi i trochu v tomhle "přísná" na Filípka - tzn. že když už se náhodou otočí na bok, místo, abych se tím chlubila, tak mám pocit, že tam omylem přepadnul 😀 ale tohole rozhodně neřešim, je mi to fakt jedno a nikdy bych nechtěla dopadnout tak, že se budu chlubit a chvástat svým dítětem - jsem pyšná máma, hrozně moc, když lidi koukají do kočárku a upřímně se smějou tomu, jak se tam řehtá a "povídá si", jsem tak pyšná, že bych vyletěla na měsíc.. a to budu vždycky, ať už bude chodit v půl roce nebo ve dvou letech, ať už bude mít samé jedničky a VŠ nebo bude šikovný truhlář 😉 😵

bereninka
autor
30. kvě 2009

Holky zlatý, to jsem ráda, že máte podobnou zkušenost. Mně, když jsem dneska mluvila s tou mou kamarádkou bylo pak zase tak líto, že my ještě nelezeme a ona už si prý suverénně stoupá. Možná to není pravda, ale já z toho byla smutná a přemýšlela, jak toho mýho klučíka učit lézt.

urbi, vy máte ale na přetáčení dost času! I na ten bok.

soanpe, to je super !

A Dostojevskyj taky.

Manžel mi říká, že příště té akmarádce mám říct, že malej už chodí do gymnázia a konec.
Já se s ní vlastně už ani nechci bavit, protože ty hovory jsou vždy o tom, co už její děcko umí a mně to vždy pak mrzí. Jenže pak jí stejně zvednu telefon.

Jenou jsem jí napsala, že se divím, že mi o malém nikdy neřekne, jaký je! Jen přoád CO umí, ale ne jaký je.
Já o svém malém mluvím tak, že je to hodné, pohodové dítě, které se často směje a není náročné. Ale nemluvím o něm jako o věci, která umí dělat to či ono. Tak o svým dětech někdy mluví ty srovnávací mámy.
Chudáci děti.

Jo a když jsem ejdnou byla u té kamarádky, tak svýho kluka vysloveně drezuruje, furt byl na míči, posouvala mu kolena dopředu a tak, furt něco, až plakal, jak byl unavený!!!! 😠 😠 😠

soanpe
30. kvě 2009

já si s malou furt povídám,i když vybírám mouku, tak jí řeknu,že kupujeme hldkou na linecký a ona kouká a poslouchá a směje se, když jí řeknu, že máma je slerrrrrrroooooza, protože nekýkoupila máslo na to linecký...

a tohle je pro mě víc, než kdyby mi ted v půl roce běhala a hrála golf 😀 😎

urbi
30. kvě 2009

Bereniko, jj má na to ještě čas... má i lehkou koordinační poruchu na pravé straně, budeme teď cvičit Vojtovku, ale přesně jak píšeš, přeci to není o tom, CO umí, ale že jsou!

ten tvůj poslední odstavec.... to je fakt smutný... to je už fakt šílenost ☹

soanpe
30. kvě 2009

holky, aktuální téma 😀 😀 😀

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

bereninka
autor
30. kvě 2009

soanpe, to je peřsně k tomu,a by pak člověk dumal, proč moje dítko ještě neumí to či ono.

soanpe
30. kvě 2009

moje dítě umí to, co se samo naučilo 😎 😀

kubaka
30. kvě 2009

Jo, bezva téma - zrovna dneska jsem se s jednou maminkou překvapivě shodly, proč je taková tendence pořád děti něco odnaučovat, učit, převychovávat, předělávat - proč je prostě nenechat vklidu vyvjíjet jejich vlastním tempem - už aby uměly to či ono, aby se odnaučily to či ono - děti jsou akorát stresované a bržděné.
My lezli v šesti, chodili v jedenácti, do dvou pili mlíko a dudlali a máme pořád plenky a nemluvíme - a jsme imunní vůči nějaké manipulaci - takže Marián má docela dobrou psychickou obranyschopnost. 😀, kdybych náhodou hodlala mít doma cvičenou opičku. 😀

Na kamarádky platí nezájem - jednu, která si ze mě akorát dělala diváka geniality vlastní dcery, kterou předváděla jak artistu - jsem umořila nezájmem - nakonec odpadla. 😝

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz