Proplacení dovolené během mateřské

balabela
5. črc 2016

Hezký den všem,

potřebovala bych poradit s mojí situací. Kvůli rizikovému těhotenství jsem byla na nemocenské a 24. června jsem podala žádost o mateřskou, termín porodu mám 6. srpna. Pracovní poměr mi potom zanikl 30. června (smlouva na dobu určitou). Včera mi nečekaně, alespoň pro mě, dorazila proplacená dovolená od zaměstnavatele. Mění se tím nějak výpočet mateřské? Počítá se případně tohle proplacení jako příjem, o který se mateřská zkrátí? Vůbec nevím, s čím teď můžu počítat 😒 Myslela jsem, že se dovolená proplácí až po skončení mateřské, během rodičovské ..

Vyznáte se v tomhle někdo? Můžu počítat s plnou mateřskou, nebo mi ji zkrátí o ty peníze za proplacenou dovolenou?

Díky moc za všechny postřehy! 🙂

astyna
5. črc 2016

Asi bych si zavolala do firmy, jestli tu dovolenou započítali do rozhodného příjmu pro výpočet PPM nebo ne. Já si dovolenou vybírala před odchodem na mateřskou také, příjem se mi započítával do rozhodného a podle toho se stanovil PPM.

A rozhodně nemyslím, že se ti tím zkrátí PPM, spíš zvýší 🙂

terry1512
5. črc 2016

Pokud ti ji napočítali do DVZBtak tivto MD max.zvysi. Jinak při zkončení smlouvy se dovolená standardně proplácí.Md se krátit nijak nebude.

j.a.n.i
6. črc 2016

@terry1512 Jelikoz je od 24.6. na ppm, tak ji dovolenou proplacenou v cervnu zdo dvz zapocitat nemohli.

lenoulinkaa
6. črc 2016

Je to jak píše @j.a.n.i . Vyměřovací základy pro výpočet PPM jsou 12 měsíců zpět počítáno od května. Nemocenská výpočet nekratí, za tu jsou vyloučené doby.

lenicka2323
5. pro 2018

Dobrý den, obracím se na vás s radou ohledně proplacení dovolené po mateřské kdy se přechází na rodicak zazadala jsem si o proplacení jak. Jsem byla domluvená s účetní tak jsem se chtěla zeptat kdy se proplaci stará dovolená jestli v prosinci či v lednu? Na rodicak jsem šla 1.12.2018 děkuji za rady

lenoulinkaa
5. pro 2018

@lenicka2323 řádná dovolená se čerpá bezprostředně po skončení PPM. Takže teď bys měla postupně čerpat dovolenou. A až ji vyčerpeš, tak následujícím dnem nastoupíš fakticky na rodičovskou dovolenou.

terry1512
5. pro 2018

@lenicka2323 dovolená se neproplaci,ale čerpá. Ze zákona ji proplatit lze pouze při konci pracovního poměru.
A ma bezprostředně navazovat na konec MD.
Peníze za dovolenou budou v následujícím měsíci po čerpání. Tzn. Čerpání v prosinci, peníze budou v lednu.

Taky záleží kolik dní to je. Může to být i rozdělené do 2 měsíců pokud je jí hodně. Počítají se jen pracovní dny na čerpání dovolené.

lenicka2323
5. pro 2018

@terry1512 no účetní mi řekla ať si normálně jdu na tu rodičovskou jak mám a že mi pošle i tu dovolenou.. Oni nám to dělaly i v práci že nám dovcu proplacely ale psanou jsme ji měly jako že jsme ji braly.. Na nemocenské jsem byla od 24.10.2017 pak od 19.5.2018 na mateřské a teď od 1.12. Na rodicaku je to moje první dítko tak se v tom vůbec nevyznám

lenicka2323
5. pro 2018

@lenoulinkaa no já už na ní jsem právě od 1.12 účetní mi řekla ať jdu normálně ale že mi to proplatí

j.a.n.i
5. pro 2018

@lenicka2323 Nejsi, pleteš si rodičovskou dovolenou a pobírání rodičovského příspěvku.

lenoulinkaa
5. pro 2018

@lenicka2323 jestli si nastoupila na PPM 19. 5. , tak jsi ji měla do 30. 11. Pak bys měla čerpat dovolenou 20-25 dní a pak teprve na rodičovskou dovolenou. Ona ti účetní něco říká, ale jsou to kraviny.

lenicka2323
5. pro 2018

@lenoulinkaa Tak jsem teď z toho úplně zblblá 😁byla jsem si klasický žádat o rodičovský příspěvek ten mi přijde po prvé za měsíc prosinec v lednu ale má mi dojít i ta dovolena zaslala jsem účetní i formuláře vím že by se dovolená proplacet neměla ale nám to v práci celé roky klasicky proplaci jelikož jsme možnost vybrat dovolenou ani neměly nebo jen třeba 5 dní.

lenicka2323
5. pro 2018

@j.a.n.i a jaký je v tom rozdíl? Byla jsem si zažádat o rodičovský příspěvek který mi běží od 1.12. 2018

j.a.n.i
5. pro 2018

@lenicka2323 No, rodičovský příspěvek jsou peníze od UP a ty se dají čerpat souběžně s čerpáním dovolené. A rodičovská dovolená je volno z práce a tedy nejde čerpat současně s dovolenou - protože technicky nejde čerpat 2 volna najednou.

lenicka2323
5. pro 2018

@j.a.n.i super já to úplně popletla přesně tak to myslím že čerpám peníze z UP těch 220.000kc jak jsem si měla rozdělit na určitý počet měsíců pro mě je to vše novinka tak právě nevím ani kdy čekat za tu dovolenou 😊

lenoulinkaa
5. pro 2018

@lenicka2323 Účetní ti snad vždycky řekne, že ti to proplatí, i když to čerpeš. Asi je to takový slang. 😀

lenicka2323
5. pro 2018

@lenoulinkaa a kdy mám tedy čekat že to pošlou? 😁Já si právě nepamatuju zda nám to chodilo prosinec nebo leden už je to nějaká doba

lenoulinkaa
5. pro 2018

@lenicka2323 když budeš čerpat v prosinci, tak ve výplatním termínu v lednu jako klasickou výplatu od zaměstnavatele.

lenicka2323
5. pro 2018

@lenoulinkaa moc děkuji za rady a ochotu vážně se v tomhle moc nevyznám. mám to čerpání právě napsané od 1.12 tak jsem zvědava kolik dní nakonec proplatí 🙏😁

lenoulinkaa
5. pro 2018

@lenicka2323 budeš mít za letošek plný nárok 20 nebo 25 dní, eventuelně jestli ti zbylo ještě něco z roku 2017. Navíc tam jsou svátky, tak to může být docela pěkný 🙂

lenicka2323
5. pro 2018

@lenoulinkaa to je pravda bylo by to fajn ten rodičovský příspěvek není žádná sláva ==

j.a.n.i
5. pro 2018

@lenicka2323 Tak to ti přijde v lednu a pak ještě asi něco v únoru, protože jestli máš celou dovolenou, tak se to jen za prosinec nestihne vyčerpat.

lenicka2323
5. pro 2018

@j.a.n.i měla bych právě mít i něco z roku 2017 ale nepamatuji si přesně kolik dní a nemělo by se to nějak krátit ty dny ? Něco mi právě říkala známá co dělá účetnictví

j.a.n.i
6. pro 2018

@lenicka2323 Abych mohla odpovědět na krácení, tak bych potřebovala vědět jak rok 2017, tak 2018 cos dělala - myslím práce - PN - PPM a přesné datumy. Ale spíš bych tipovala, že za rok 2018 se nic krátit nebude.