Prosím těhulky o pomoc s bakalářskou prací

cukrik123
6. pro 2012

Ahoj dělám na bakalářské práci s názve "Etické aspekty prenatální diagnostiky" - volně přeloženo jaké jsou zkušenosti maminek s přístupem lékařů k jejich dobrovolnému rozhodnutí jaká vyšetření během těhotenství chtějí podstoupit a jaká ne. Jsou nucené nebo je to čistě na nich?
Potřebuji trochu pomoct s tím jak to vlastně funguje v reálu. Sama mamčou ještě nejsem a tak nemůžu čerpat z vlastních zkušeností. Hodně by mi pomohlo kdyby jste mi napsali co a jak. Myslím si že suchá teorie sice poodhalí ale jedině přímé názory těch co si tím prošli jsou to pravé, co má nějakou hodnotu.
Pokud máte nějaké zkušenosti s kulturními odlišnostmi nebo překážkami (víra, kultura, hodnotový žebříček, vyšetření lékařem opačného pohlaví...) byla bych moc vděčná kdybyste mi o tom napsali.

Všem předem děkuji za pomoc.

andelka
7. pro 2012

No, já jsem se s ničím nějak moc necukala..jen Triplle testy jsem odmítla..resp. je po mně gyndr ani nechtěl, on sám považuje NT screening za dostatečný a pokud je v pořádku, tak na Triply neposílá. Jinak jsem absolvovala běžné krevní testy 2x během těhu, ve 12tt NT screening (krev+utz), ve 20tt velký utz, v 22tt echo srdíčka miminka, 26tt test na těhotenskou cukrovku, 30tt další utz, 36tt test na přítomnost streptokoka a od 37tt monitory srdeční akce a stahů dělohy.

anetka1701
7. pro 2012

Žádný z vyšetření, který jsem absolvovala mi nebylo "proti srsti" a dala jsem na názor a zkušenosti lékařů. Navíc jsem se sama u obou těhotenství absolvovala i NT screening, který není povinný. Nesetkala jsem se s žádnou negativní zkušeností s lékaři, jako bylo nucení do něčeho, co jsem sama nechtěla.

nadja73
7. pro 2012

jedine, co jsem odmitla byl odber plodove vody. Prvorodickou jsem byla v 37 l;etech, ale moje vysledky jak z 1. NT screeningu, tak i z tripple testu, tak i z ultrazvukovych vysetrenich byly nadprumerne vyborne. I lkdyz veda postoupila a mam k nasemu ceskemu zdravotnictvi velkouo duveru, tak z mozneho potratu po odberu jsme se rozhodili tento zakrok nepodstoupit. A vyplatilo se. mam 2 krasne zdrave holcicku a pri druhe mi bylo 39 let a opet vysledky byly nadprumerne. Jinak jsem absolvolvovala vsechny doporucene vysetreni.

pulsatilka
7. pro 2012

ja som okrem klasickych vysetreni v tehotenstve (v CR) absolvovala aj screening v 1. trimestry. Navrhol mi to lekar (problem v prvom thotenstve) a ja som chcela aj geneticke vysetrenie...vsetky vysetrenia boli po vzajomnej konzultacii. Navyyse som absolvovala viac ultrazvukov (mala som rizikove tehu.) a aj castejsie kontroli krvi,kvoli protilatkam (som Rh - ). Mala som naplanovanu SC, ale kedze neboli pred porodom problemy dostala som na vyber ako chcem rodit... :D Ja mam len super spomienky na pracu lekarov... 🙂

sarkar
10. pro 2012

@cukrik123 ahoj, mě Dr. doporučoval screening v 1. trimestru, na který jsem ale nešla - nějak mi to přišlo v mém případě zbytečný. Ne, že by mě do toho nutil, říkal, že to je nepovinný, ale bylo na něm vidět, že se mě snaží přesvědčit, abych tam šla, dokonce mi vypsal i žádanku a dal mi jí domů. Když jsem mu pak říkala, že jsem tam nebyla, tak nic neřekl. Spíš než s nátlakem od Dr. jsem se setkala s nátlakem tady na MK, když jsem se někde zmínila, že váhám, jestli jít nebo nejít a že se mi tam spíš nechce, tak jsem hned byla za příšernou nezodpovědnou matku...
Jinak jsem zatím byla akorát na testu na cukrovku, tam jsem šla dobrovolně, přišlo mi, že tam už to má pro mě větší smysl a nemám v plánu odmítat žádná další vyšetření (ani nevím, kolik mě jich čeká, těhotenství probíhá v pořádku).