První pomoc, masáž srdce a dýchání

bledulka
19. led 2007

Ahoj všem.Při včerejším čtení jednoho z témat(omdlení dítěte při záchvatu)mě napadlo,že spousta lidí by nevěděla,jak vlastně reagovat ve chvíli,kdy je potřeba např. srdeční masáže.(potvrzují to i případy ode mě z práce,kdy se lidé bojí resuscitovat a pacienta nám přivezou v horším stavu jen kvůli tomuto strachu a nevědomosti)
Přiznám se,že prakticky jsem dítě neresuscitovala-pouze na modelu- a běžná pro mě byla pouze resuscitace dospělých.
Oprášila jsem tedy své knihy a něco z nich vypsala.Chci jen říct,že názory odborníků na různé metody se různí a tak se vám může stát,že informace zde uvedené,budou někde uvedené trochu jinak (tak to je ale skorou všeho 😉 )
Napsala jsem zde jen něco ohledně srdeční masáže a dýchání a dala tam odkaz na int. stránky,kde se můžete dozvědět více....

Pozn.čerpala jsem z těchto pramenů-Kompendium KPR-autor T.Vaněk,Intenzivní medicina-autor P.Ševčík a moje studijní materiály posbírané při přednáškách apod. A samozřejmě i internet(stránky vesměs odborné veřejnosti)

bledulka
autor
19. led 2007

VDECHNUTÍ CIZÍHO TĚLESA

Odstranění cizího tělesa z horních dýchacích cest se doporučuje pouze v případě, je-li dobře viditelné. V případě vdechnutí cizího tělesa a jeho přítomnosti v dolních cestách dýchacích vyzveme postiženého ke kašli v předklonu s oporou. U kojenců se provádí 5 úderů mezi lopatky v poloze.kdy je hlava obličejem dolů níže než dolní polovina těla). U starších dětí se při vdechnutí provádí 5 úderů mezi lopatky, při neúspěchu se střídají údery mezi lopatky a Heimlichův manévr vždy v sérii po pěti. Při opakovaném neúspěchu a trvajícím bezvědomí se zahájí resuscitaci. Heimlichův manévr se nedoporučuje u kojenců, obézních jedinců a v graviditě. Pro zajištění průchodnosti dýchacích cest u ležícího dítěte je třeba udržet hlavu v mírném záklonu a s předsunutou dolní čelistí.
Technika Heimlichova manévru: Postavte se zezadu za dítě, přidržte ho v předklonu a obejměte ho v oblasti nadbřišku, jedna ruka je mezi pupkem a hrudní kostí a je sevřená v pěst, druhá ruka uchopí první. Razantně zatlačte šikmo vzhůru. Úkon je možné provádět i na ležícím dítěti-dospělém:klečíte obkročmo nad nemocným, stlačení je provedeno stejným směrem. Neprovádí se u obézních, těhotných a malých dětí (nahrazeno stlačením hrudní kosti).

bledulka
autor
19. led 2007

SRDEČNÍ MASÁŽ A UMĚLÉ DÝCHÁNÍ U DĚTÍ

http://www.prvni-pomoc.net/uz2.htm

Pokud zjistíte,že vám dítě nedýchá,tak se podívejte se,zda má něco v pusince,co by mu bránilo dýchání . Lehce mu zakloňte hlavičku a pětkrát ho prodýchněte a zkontrolujte,zda má miminko srdeční akci-pokud ano-tak to stále průběžně kontrolujte-stejně jako to,zda dýchá Pokud nedýchá a srdíčko mu nebije,tak začněte s resuscitací,která obnáší jak dýchání,tak srdeční masáž

Novorozenci-
je účinnější způsob srdeční masáže, kdy prsty obou rukou jsou spojeny na zádech dítěte, kompresi (stlačení hrudníčku) provádějí palce přiložené na hrudní kost asi 1 cm pod spojnicí prsních bradavek. Poloha dítěte na pevné podložce, hloubka stlačení by měla dosáhnout třetiny tloušťky hrudníku.U novorozenců je poměr stlačení hrudníčku a dechů 3 : 1
Dýchejte do pusinky i nosánku najednou-musíte svými ústy obejmout nosík i pusu.

Kojenci
masáž je prováděna dlaní jedné ruky, poměr stlačení hrudníčku a dechů 5 : 1
Poloha dítěte na pevné podložce, hloubka stlačení by měla dosáhnout třetiny tloušťky hrudníku .Dýchejte do pusinky i nosánku najednou-musíte svými ústy obejmout nosík i pusu.

Větší děti
jednou nebo oběma rukama - podle fyzické vyspělosti dítěte. Dlaň dominantní ruky je položena do poloviny sterna, prsty se hrudníku nedotýkají, obě horní končetiny jsou napjaté. Je třeba zajistit polohu dítěte na pevné podložce, hloubka stlačení by měla dosáhnout třetiny tloušťky hrudníku.. Poměr stlačení hrudníku a dechů je 15 : 2
U větších dětí si už většinou musíte sami rozhodnout,zda budete dýchat do nosu či úst.Pokud si vyberete ústa,tak nosík při vdechu stiskněte,aby ten vzduch,co tam dýchnete šel do dítěte a ne ven.

Poznámka- to platí i u dospělých-pokud z nějakého důvodu nemůžete s miminkem dýchat (může mít velký úraz apod.) tak určitě aspoň masírujte-i to kolikrát stačí k záchraně.
U dětí nejdřív asi minutu resuscitujte a pak při neúspěchu volejte záchranku.U dospělých je to naopak-nejdřív volat a pak resuscitovat. ( Je to proto,že dítěti se většinou zastaví srdíčko vlivem nedostatku kyslíku-čím dřív ho dostane,tím rychlejší je možnost obnovení akce srdíčka.U dospělých bývá u srdeční zástavy příčina různá-např,infarkt atd )

Můžete na internetu najít různé poměry vdechů a stlačení a i rozdíl u poměru mezi jedním a dvěma zachránci.Názory odborníků se na to různí.Ale ať už dodržíte jakýkoliv poměr,tak hlavně resuscitujte!!!!!

bledulka
autor
19. led 2007

POPÁLENINY A OPAŘENINY
zamezíme dalšímu působení vysoké teploty, chladíme VLAŽNOU !! vodou (ne ledovou-stáhnou se maličké cévy,které tu kůži prokrvují a tím se zhorší následky popálenin)
popálenou kůži kryjeme sterilním obvazem-puchýře nikdy nestrháváme!!! Nedáváme žádné masti atd…(mám tím na mysli tak velkou popáleninu,která se musí lékařsky ošetřit)

http://www.prvni-pomoc.net/

nobody
7. črc 2008

to je dobrý vědět 🙂 🙂 😉

liviky
7. črc 2008

hele záchranář první třídy ze šachty praví takto:
jak děcko cosi splkně,
tak ho obrať hore nohami,
i val po plecach,i jak ani tak nevidě,
tak roztahni pulki,
i fukni a z gembi vyleči...i hotove 😀

Ps: to vypadlo z mé drahé polovičky,když přišel z venčení psa a ptal se co čtu!Řekla jsem že vážné téma,co se bude hodit a on totok 😀

nobody
7. črc 2008

😀

nobody
7. črc 2008

bledulka... a dokázal bys říct nějakýho člověku, který se snažil pomoct zraněnýmu a nevědomě mu poškodil míchu, že je nějvětší debil pod sluncem? 🙂

nobody
7. črc 2008

promiň..dokázalas?

lucenek
7. črc 2008

mám krásné instruktážní video jak dělat dětskou resku apod....vyštrachám najdu a hodím sem.....
nobody tvá otázka..ehm...no ty ses s tím setzkal?

lucenek
7. črc 2008

elaide to je přesně ono.... 😉

nobody
20. črc 2008

lucenek ... neee, ale občas se to stává

skuli
25. říj 2008

Mám tři děti a v poslední době často přemýšlím o tom,jestli bych je dovedla zachránit,kdyby se jim nedej bože něco stalo.člověk si něco pamatuje ze školy,ale na záchranu lidského života by to asi nestačilo.Určitě se na ta vaše videa podívám.Díky

danae
26. říj 2008

Jde vůbec v ČR jít na nějaký kurzy? My jsme před narozením dcery byli na kurzu od Červeného Kříže, ale to bylo v zahraničí. Ty kurzy byly hodně přínosné.

Mně se zdá, že v ČR je celkově málo kurzů pro veřejnost. Třeba my jsme od naší nemocnice v zahraničí absolvovali kurzy kojení, bezpečnosti dítěte, péče o dítě...asi pět kurzů, každý měl asi dvakrát tříhodinovou přednášku s názornýma příkladama a praktickýma ukázkama. Moc nás to bavilo a i jsme se hodně naučili. Tady jsou od nemocnic akorát Lamaze kurzy, nebo se mýlím?

skuli
26. říj 2008

danae-Kdyby šlo,určitě se tam přihlásím!

lucenek
26. říj 2008

holky v rámci týdnů zdraví jsou občas sem tam obdobné kurzy neboli sezení s přednáškou...ale souhlasím s váma pro veřejnost je toho strášně málo

alisek
22. led 2009

Má některá z vás zkušenost s kurzem první pomoci?? ráda bych něco takového absolvovala. díky za opovědi

lenkabu
22. led 2009

Holky,kontaktujte Oblastní skupinu červeného kříže u vás ve městě,většina kurzy pořádá. Učila jsem pro ně,má to dobrou úroveň.

O informovanosti veřejnosti mi nemluvte...bída a utrpení,chodila jsem učit na školy nebo do firem a děs. Nejvíc mně sralo že lidi si ani tu resku na modelu nechtěli zkusit,jim to přijde trapný nebo nevím. 😠 Nebo mi řekli že nic dělat nebudou páč by ještě ublížili 😒

lenkabu
22. led 2009

alisek:koukám že jsi z Chrudimi,tam funguje červený kříž dost dobře,pokud vím.Zkus to u nich.

suki
22. led 2009

super téma 😵 😵 potřebný
lidi o tomhle většinou neví vůbec nic-což je teda smutný a nebezpečný...mělo by to být povinné ve škole.

alisek
22. led 2009

lenkabau...uz jsem nasla odkaz na cerveny kriz a napsala jim, snad se to uskutecni driv nez to budu potrebovat
ja sama jsem zdravovedou skoro neprosla, naposled na zakladce a pak pri autoskole a tam tomu dali asi 3 hodiny videa ani jsme si nic prakticky nezkouseli, sama jsem zazila autonehodu, kdy lide pouze zastavili a zase odjeli ani nevylezly z auta, tak bych nerada nekomu neumela poskytnout prvni pomoc.

lenkabu
22. led 2009

alisek: v Chrudimi jsou fakt dobrý,určitě budeš spokojená 😉 to se super že si chce někdo kurz udělat dobrovolně

nobody
22. led 2009

suki ..jo, mělo by být .. protože hodně lidí sice tuší, ale když dojde na nutný zásah .. (i když teda jsou schopni to provést), tak někdy tápou

ale tápe i věda, protože někteří říkají jiný poměry vdechů a masáže než jiní
nevím, možná už je daný "standart"

lucenek
22. led 2009

nobody ono se ty poměry mění...v závislostech na výzkumu, obecně vzato lze rodzdělit KPCR na laickou a zdravotnickou....
laici:
KPRC kojence -úvodní 5x vdech pak 1:3 (1 vdech, 3x stlačení)
KPCR batolete -úvodní 5x cdech pak 2:15
KPCR školáka - úvodní 5x vdech , pak 2:30

Ty úvodní vdechy se dávaj oproto, že u dětí příčinou zástavy oběhu a dechu jsou v prvním případě dechové..aspirace apod

brundik
22. led 2009

Kurzy 1. pomoci porada prazska zachranka:
http://www.zzshmp.cz/vzdelavani-vyzkum/skolici-...
Byla jsem uz 3x, fakt doporucuju 😉

nobody
25. led 2009

lucenek ..díky