Psychosomatické nemoci, co je za tím?

lynks
7. bře 2012

Když doktoři na nic nepřijdou, ale Vás něco pořád trápí - buď ekzém , který jste dosud neměla, nebo bolest zad, závratě.. začala jste přemýšlet, že je na vině vaše psychikaí? Hledám zkušenosti, příběhy, někoho, kdo to vníma podobně.

Začala jsem po porodu trpět bolestí zad, která se projevuje jenom někdy, před rokem se mi na pravé ruce udělal ekzém a žádná mast si s ním neporadila, dokonce se šíří dál. Jak se podívat do sebe a zkusit napravit to, na co mě projevy těla upozorňují?

cervena_vila
30. zář 2012

Ahoj. U nás v rodině jsou dispozice k psychosomatickým migrénám 😉

eveluska
30. zář 2012

@andu tim jsem chtela napsat, ze mozna to nemusi byt volani o pozornost nekoho jinyho, treba bude stacit, kdyz si budes sama sebe vic vsimat 😉

blandik
30. zář 2012

@eveluska - aha, děkuji. Myslím, že to mohlo sedět i na ten důvod, proč se mu ekzém rozjel - když jsem jakoby mívala pocit, že ho nedokážu uklidnit, že moje přítomnost nestačí, přitom jsem vnímala, že třeba u manžela se na bříšku a na holém tělě uklidní..a mě se zdálo, že u mě to nefunguje...a že mu vadí změny poloh...
Zkusím mu dávat více lásky..více se mu věnovat, ujistit..uričtě to nebude na škodu (to není nikdy 😵

@lynks - ono to právě taky zatím nevypadá až tak na ten ekzém, jen se drbal - jakože častěji za den, a teď tam má takové červené tečky, kůže je podrážděná -ale drbe se tedy tři dny průběžně...současně na něj lezla nějaká nemoc, já byla nachlazená, on to odnes jen s mírnou rýmou, že pár krát smrkl..takže na druhé straně imunita musí být celkem ok, když se mnou byl doma 24 hodin...
K té větě - nevím, ale mám pocit, že víceméně téměř vždy cítím, co, jak a proč chce, co se ho dotklo, co říkal, jak to myslel..ne že bych pak předjímala, nenechala ho domluvit, ale to napojení a vnímání tam je...citím, dkyž se mu něco nelíbí a proč...atd.

lynks
autor
1. říj 2012

@cervena_vila ahoj, jak jste to poznali, že je to psychosomatického původu? a co k tomu bylo za příběhy, poděl se prosím.

cervena_vila
1. říj 2012

@lynks No, moje mamka měla hrozné migrény s bolestmi v zádech v manželství. Rozvedla se a přestaly. Pak měla přítele, který postupem času zdědkovatěl. Byl z jiného města, kdykoliv jsme za ním přijely dostala mamka migrénu se zvracením. Když si spojila příčinu s důsledkem a objevil se na obzoru mladší, rozešla se a ... migrény přestaly. Teď je šťastně vdaná a migrénu neměla, co si pamatuju.
Já měla migrénu jen několikrát a vždycky v souvislosti se zvýšeným stresem a únavou. Třeba v počátku druhého těhotenství, to jsem byla hodně unavená a hodně na všechno sama. Když jsem párkrát na celé odpoledne odpadla, došlo mi, že nejsem nepostradatelná a že se nemusím tolik vyčerpávat. A další migréna už nepřišla.

cervena_vila
1. říj 2012

Mimochodem z psychosomatiky podezřívám i svou starší dceru, protože jí začal chronický kašel, když se narodilo miminko. Každé ráno po probuzení vykašlává. Teď má i rýmu, takže je celá zahleněná a kašle trochu víc. Trochu jí to zlepšilo, když jsem jí přestala dávat večer kakao, trochu jí to zlepšil Aerius, který na to dostala od doktorky a statečně ho jí každý večer, ale pořád to tam je. Doktorka říkala, že jako alergie/astma to má netypický průběh, protože většinou děti začnou ekzémem a to Leuška nikdy neměla. Mám s tím trochu problém, protože naší pozornosti má pořád hodně, pořád s námi spí v posteli, narozdíl od miminka, které už se nevejde a je vedle v košíku. Leuška nijak nežárlí, Mayu má ráda, já ji nevnucuji, (jako moje teta: "Leuško, co dělá Mayinka, Leuško, podívej, jak se směje. Leuško, pláče Mainka? A jak se má Maya? ...) navzájem jsou v pohodě, Maya je hodné miminko, i to kojení Lea dobře zvládá - třeba tak, že se přijde přimazlit, ale Mayu neodstrkuje. A stejně pořád kašle... 😖

A nechci vypadat jako krkavčí, ale Lea je pořád na prvním místě, žádné sesazené princátko. Miluju je obě, každou jinak - Mayu jako miminko, co mě potřebuje a Leu jako inteligentní a citlivou bytost.

andu
1. říj 2012

@eveluska : Díky .-) I tohle mě napadlo - zrovna nedávno jsem si říkala, že když jsem měla období bez ekzému, bylo to taky období, kdy jsem měla čas jen sama na sebe, byla svobodná, bezdětná a bylo to jen o mě -měla jsem na sebe prostě čas 🙂

Já si opravu myslím, že každá nemoc je o psychice...Některá více, některá méně... Ale dle mě i ta rakovina má původ v psychice.

Jinak, co jsem ještě vypátrala u sebe ve vztahu s ekzémem, zdrojem problému u mě je i vztah s otcem. Vlastně si rozumíme, máme se rádi. Jenže v tom je právě kámen úrazu. Sestra měla naopak s otcem celý život problematický vztah a já byla od mala ta, co mu vyhoví a je taková, jakou ji tatínek chce... Kdysi jsem byla u kinezioložky a u ní jsem si vytáhla mandalu Morálka... Až nedávno se mi to všechno spojilo (a to jsem u ní byla asi před 4 lety 🙂 )

andu
1. říj 2012

Jé a asi se mi to evidentně neodeslalo, ale ta kniha, o které jsem psala, se jmenuje Co nám tělo říká aneb po stopách nemocí a napsal ji Miroslav Hrabica...
@cervena_vila : K tomu kašli se tu mimo jiné píše, že to může být pokus o stmelování rodičů. Dítě se prý kašlem snaží změnit dusné prostředí, ve kterém žije. Což mi ale u vás moc nesedí, ale nevidím do toho, že ano 🙂

cervena_vila
1. říj 2012

@andu No, s tím kašlem je to blbý, že začal opravdu až po narození Mayi, ale dusno a střídavě oblačno máme občas asi jako všude.

blandik
1. říj 2012

@andu,
@cervena_vila
@cervena_vila - to je zvláštní s tím kašlem - náš měl ten ekzémek, pak pomalu zaváděné potraviny....a pak už alergie na BKM pominula, ale po jedné laryngitidě mu zůstal kašel, mírný, dusivý - když usnul, tak se cca do 20 minut dávil, jakoby něco polykal...a pak občas přes den pokašlával, jen tak nasucho, mírně...pomohlo vysadit vše mléčné, do dvou dní byl bez kašle..a pak další tři měsíce reagoval na minimální množství mléčného..pak se to zase upravilo, že ho mohl jíst /my mléčné obecně jíme vemli málo od jeho ekzem.období, něco tak co pár dní, a u malého to má spíše formu toho, že je to v nějaké potravině a občas jogurt)...a teď se mu ta citlivost na mléčné vrací, když je nemocný (ve smyslu nachlazený, kašel)..takže od podzimu do pozdního jara byl de facto bez mléčného...
@andu - a co když takový dusivý kašel má dospělý? bez nachlazení? Míval to manžel, když měl problémy v práci a pak když jsme měli období ponorky, když to bylo náročné s Miškou...
Nám v partnerském vztahu rozhodně pomohl výchovný přístup, který aplikujeme na MIšku, jakoby jsme se naučili to aplikovat i na nás - přestali jsme se kritizovat, dávat si příkazy, vyčítat si, věříme, že ten druhý dělá to nejlepší, co může, jakoby se "nevlastníme"...a kašel zmizel...

pelmisek
2. říj 2012

@cervena_vila kašel může být i o tom, že něco nechceme nebo nemůžeme říct.Prostě můžeme mít pocit, že to nikoho nezajímá a nebo že bysme tím třeba mohli někomu ublížit. Možná se ještě nevyrovnala s narozením setřičky a ačkoliv to navenek vypadá, že je to ok tak s tím ještě vnitřně bojuje, ale bojí se to říct nahlas a tak kašle. Mimochodem knížku od Hrabici znám - je výborná. Tuším, že Luisa L. Hay taky napsala knihu o příčinách nemocí a dá se to taky najít na netu.

lynks
autor
2. říj 2012

@blandik tak mě ještě napadlo k Miškovu ekzému: první příspěvek jsi psala - "já si připadala ty tři měsíce neschopná mu dát to nejlepší" - - takže když beru, že dítě je naše zrcadlo ( ukazuje nám naše pocity na sobě) tak mohla by jsi se opět cíti tak jako v té první větě? Brzo se ti narodí miminko a možná se obáváš, že už nebudeš schopná Miškovi dát to nejlepší.

Ale taky to mohly být ty maliny 🙂 jak to teď vypadá? pokračuje svědění? My jsme se vrátili od rodičů (byli jsme týden) a to co nás tam trápilo (knedlík v krku, stížené dýchání, soplíky, a průjem) je najednou pryč a bez léků. Tak to teď taky rozebírám, co mě tam dusilo, co jsem nemohla spolknout atd 🙄

lynks
autor
2. říj 2012

@andu spusta zajímavých věcí co píšeš, ale ne všemu rozumím...třeba kineziologie a ty karty...jinak souhlasím, že rakovina se spouští v hlavě. Víš co ,řeči lidí, můj děda kouří 40 denně a je mu 80, to je přesně ono, že má asi život rád a je v pohodě, užívá si tu cigaretu, nekouří ji s pocitem, že neměl bych, škodí mi to..

Kašel na sobě pozoruju když mám problém v partnerství.Když mám pocit, že bych se na to měla vykašlat...(nevím na co teď, jestli na chlapa nebo na staré vzorce v komunikaci) pravda je, že když jsem se rozvedla tak mě kašel přešel!

A od včerejška mě zas ukrutně bolí záda, tam jak vždycky a začla jsem si mantrovat " Přijímám zodpovědnost za to co se mi děje" a "Jsem uvoněná a snadno pluji životem" ..Zní to trochu neosobně, pokaždé si to malinko upravím jak to cítím.

Na zdáech mám takové malé spasma (křeč) a to bolí. Koukneš se mi prosím jestli v té knížce je hrudní páteř nalevo a co to znamená?

lynks
autor
2. říj 2012

jo a malý dodatek - -mléko jako alergen č.1. Na podzim a v zimě by se mělo vynechávat, nebo pít míň. Tělo hned začne hleny dávat pryč a jak je chladno, tak nestíhá dávat energii na ohřívání organizmu a snadno nastoupí rýma a nachlazení.
Pak taky jsem se dočetla, že citrusové džusy jsou v zimě taky NE,NE. Silně ochlazují a tělo je náchylnější na viry a bakterie zvenku.

lynks
autor
2. říj 2012

@pelmisek wow, to je terno. odpovídám a čtu příspěvky jak jdou, tak co jsem psala nahoře, vlastně až teď mě dalo smysl.viz kašel a nemoct říct co chceme, protože to nikoho nezajímá. Tak to je stopro můj případ.

cervena_vila
2. říj 2012

@blandik Dusivý kašel je taky potlačovaná agrese (krásně zobrazeno ve filmu Constantine)

cervena_vila
2. říj 2012

Jé, teď jsem si všimla, že jak mizí rýma, mizí i ten pravidelný ranní kašel. Uf, možná to přeci jen byly nějaké letní pyly. Uvidíme za rok.

lynks
autor
2. říj 2012

@cervena_vila to by ale znamenalo, že má alergii na pyly ,což je asi taky psychosomatika 🙂 Na alergie na pyly jsem zas četla, že vzniká u nepříjemné situace, která se opakuje, např. dítě chodí do nenávidené školky kde mají nějakou kytku a chytne na ni alergii. No ale nedá se to zevšeobecňovat (existuje tohle slovo, nějak se mi nezdá jak je napsané 🙂))
Asi nejlepsí je si psát deník, pomůže to člověku se dopátrat co se kdy stalo a změnilo a mohlo mít vlyv na tu danou nemoc

blandik
2. říj 2012

@lynks - hm, vidíš, tohle mě nenapadlo, a může to tak být...sice tyhle pocity jsem měla dříve, tedy bych řekla tak po tom dvacátém týdnu - pocity až - jak to můžu miškovi dělat, zcela mu změním život, už to nebude stejné...teď si připadám paradoxně v klidu, i miška se zdá být v klidu, žádné agrese, velmi dobře spolu vycházíme..já se nějak fixuji jen na ten porod, moc neřeším, co bude pak..je fakt, že možná ze mě více vypadne - tohle už nevzládám, nemůžu kvůli břicha, ale on to nějak všechno chápe a vychází mi max vstříc, chystá mi židličku, přesune se tam, kde mi je dobře, sám navrhne ložnici, že si tam můžu lehnout...Ale je fakt, že nějak vnitřně řeším ten rozdíl čtyř let, jak spolu budou vycházet a jak skloubím dva odlišné světy - třeba dvouleté a šestiletého...Jinak na miminko se právě hodně těším, nějak mám vnitřní jistotu, že tentokrát to všechno půjde, kojení, budu ji mít hodně u sebe, mám šátek...nějak si nepřipouštím, že by něco mohlo být špatně...
No, mě právě zaráží to, že byl teď od neděle do pondělí ty dva dny u babičky, a v neděli si to prý trošku škrábal a v pondělí to měl přihojené..dneska doma jsem ho viděla si to zase pár krát škrábat..nedokážu posoudit, jestli to je na ústupu...tak že by přeci jen něco doma, co ho dráždí?
@cervena_vila - a co je dávení? On třeba zakašlal tím suchým kašlem jen ráno a pak večer, ale když usnul, tak jakoby mu něco stékalo do krku a tím se dávil (dělo se mu to i v sedě, když usnul v sedačce...)..okamžitě pomohlo vysadit BKM...

Jinak my máme teďkom doma báječnou knížku - Michail Tombak - Je možné žít 150 let? a pak Vyléčit nevyléčitelné...není to o psychosomatice, ale o vlivu jídla, páteře, pocitu štěstí a dýchání na naše zdraví

lynks
autor
2. říj 2012

@blandik no tak dík za tip, určitě si ji pořídím, já jsem total knížkofil!
mě zaujala tahle
http://knihy-studanka.cz/?p=productsMore&iProdu...
Jmenuje se Encyklopedie léčivých potravin.

blandik
2. říj 2012

@lynks - vypadá zajímavě. Ten Tombak hodně vychází z místních potravin, a taky ukazuje, jak si huntujeme tělo a zdraví a co s tím...je to i o očistě organismu - tedy to je ten poslední bod ke zdraví, co jsem zapoměla napsat...musím za sebe napsat, že se docela rozhoduji, jakou stravu do sebe začnu po porodu přijímat, nevím, jak s ohledem na kojení...ale už delší dobu jsem v takovém divném stavu, že nevím, co mám v obchodě kupovat - mléčné výrobky jsme zrušili, uzeniny taky /nemluvím o paštikách apod.), občas tedy dáme šunku...ale i tak, chodím po obchodě a nevím, co dát do košíku...z různých stran vnímám, že přibývá vitariánů...

lynks
autor
2. říj 2012

@blandik změna začíná porodem 🙂 Vhodná portava je ta, po které se cítíš plná energie a spokojená. Na každého platí něco jiné, proto rady jako "mě pomohlo tohle a já bych bez masa/mlíka nemohla být", nic neřeší. Člověk si musí najít co se jeho tělu líbí. Můj muž říká, že chce jíst jenom to co ví že je jídlo (jakože co v ňom je)
já pro inspiraci chodím sem
http://www.jimejinak.cz

blandik
2. říj 2012

@lynks - aha, děkuji, dobré stránky...já třeba zjisila, že mi nevyhovuje lepek, zejména v kombinaci s tukem a cukrem- tydy klasické koláče, ale i pečivo, těstoviny..stejně tak mi moc nesedí mléčné výrobky a dumám nad masem...naše dítě třeba maso odmítá, ale miluje ryby...začali jsme ráno píše ovocnozelninové šTávy, a začala mi vyhovovat ovocná snídaně s oříšky, semínky a oliv.olejem...ale pak nevím, co dál..dávám si načas, abych zjistila, po čem mi je dobře a snažím se do toho nenutit - že odteĎ budu dělit bílkoviny a sacharidy..protože pak na sebe vytvářím tlak a nefunguje to...Jinak mám taky zásadu - kupuji to, co mi připomíná základní potravinu a z toho vařím...ne vždy se to daří..a hlavně mám pocit, že problém jsou chutě, jak jsme navyklí na ty průmyslové, zesílené...Někdy mě láká to vitariánství - tedy jen ovoce, zelenina, oříšky a semínka a vše syrové, max do 40 stupňů upravené, asi si to chci vyzkoušet, jak se potom budu cítit..

andu
2. říj 2012

@blandik : Já myslím, že jsi to s tím kašlem u manžela sama vystihla 😉 Zítra Ti na to mrknu přesně, ale mám dojem, že se u dospělých píš o tom, že člověk dělá něco proti své vůli a mlčí - dusí to v sobě... Což by ke krizi klidně mohlo být 😉

andu
2. říj 2012

@lynks : I na to ti hned zítra mrknu! 😉

blandik
2. říj 2012

@andu - ano, děkuji, dává to smysl.

andu
3. říj 2012

@lynks: Tak přímo žebra jsem nenašla. JE TU MEZIŽEBŘÍ. A píše se tu: "V hrudní oblasti vycházejí z míchy nervy, jež ovlivňují činnost srdce, jater, žlučníku a slinivky. Bolest mezi lopatkami či v mezižebřívnímej jako odezvu těchto orgánů Tvými reakcemi na různé životní příhody. Druhým lidem dávej přednost a mluv o nich vždy hezky, a Tvůj první hrudní obratel se bude mít "jako v bavlnce".Vše co děláš jinak, než je vhodné, duchovně bolí a funkčně oslabuje Tvoje srdce. Šetři se. Nesnaž se všechno strhnout na stranu dobra a zvládnout sám. Zapomeň na "tvrdé" jednání, neprosazuj tvrdošíjně vlastní vize. Dodržíš-li to, páteř i svaly okolo druhého hrudního obratle budou zdravé..." No kolem třetího obratle : "zachovej si čas i na vlastní zájmy", čtvrtý a pátý hrudní obratel, to jsou prý játra nebo hůře fungující žlučník. "Tuhnutí svalů kolem třetího a čtvrtého hrudního obratle je odrazem nespokojenosti s tím, co vnímáš svým zrakem, sluchem i ostatními smysly."

lynks
autor
3. říj 2012

@andu dík za takový podrobný popis , jsou tam i další obratle? já mám tu pravidelnou bolest a stuhnutí na 10tém hrudním (mi řekl fyziotereapeut) jakoby blíž k pasu. Tam jak jsou ledviny, tak podle toho soudím, že by to mohlo být něco se vztahem s partnerem - to jsou ledviny. ale že proč k tomu i záda. Jinak ledviny mám v pořádku. možná, že kdybych se o problém nestarala pak by šel víc do hloubky, do nitra, až k těm ledvinám.

lynks
autor
3. říj 2012

@cervena_vila U Hnízdila jsem byla a pak tam chodila na terapie. Byl na mě moc všeobecný, já čekala , že bude specifikovat, čeho by se mohl problém týkat. On jenom řekl "Nakládáte si toho na záda moc, proto vás bolí" a předepsal mi cvičení.