Psychosomatické nemoci, co je za tím?

lynks
7. bře 2012

Když doktoři na nic nepřijdou, ale Vás něco pořád trápí - buď ekzém , který jste dosud neměla, nebo bolest zad, závratě.. začala jste přemýšlet, že je na vině vaše psychikaí? Hledám zkušenosti, příběhy, někoho, kdo to vníma podobně.

Začala jsem po porodu trpět bolestí zad, která se projevuje jenom někdy, před rokem se mi na pravé ruce udělal ekzém a žádná mast si s ním neporadila, dokonce se šíří dál. Jak se podívat do sebe a zkusit napravit to, na co mě projevy těla upozorňují?

lynks
autor
7. bře 2012
lynks
autor
17. bře 2012

Tady opravdu nikdo ničím netrpí? Hmm.....

orchidie
19. bře 2012

ja tedy trpim jak na bolesti zad, tak na ekzem prave ted od druheho porodu 🙄 ale AE jsem mela uz jako dite a bolesti, zad take od puberty, kdy jsem hodne sportovala a velmi rychle jsem vyrostla do vysky. Ted po porodu se mi oboji zhorsilo kvuli permanentni unave, mame deti o rok od sebe. Ac je starsi dcerka naprosto bezproblemova, jsou to porad 2male deti, o ktere se musim starat a to neustale. Manzel byva v praci az do vecera a babicky tu zadne po ruce nemame. Od deti si v podstate odpocinu jen vecer a to je mi lito v 8h vecer jit spat... Pri druhem porodu jsem ztratila hodne krve (1l) a to mi taky asi nepridalo. Nejhorsi jsou bolesti zad, syn uz ma 8kg a hned tak asi chodit nebude...
Jam resite ekzem a jam bolesti zad? mne se ekzem zlepsil pravidelnym mazanim a vetsim mnozstvim spanku, ale na zada cvicim a porad boli pri pretezovani☹

lynks
autor
23. bře 2012

@orchidie Ahoj! Díky za příspěvek. Zajímavé je, že jsou to stejné dvě věci, co mám od porodu já. Když už jsem vyzkoušela všechny fyzioterapie, rontgen a nic na zádech nenašli (bolí mě vlevo veprostřed zad, taková pálivá bolest) tak jsem byla za psychosomatickým fyzioterapeutem, ten řekl, že si toho nakáládám příliš na záda (míněno obrazně)Je to tak, jak říkáš, člověk o tom ví, ale jak to změnit.Jsem tak trochu doufala, že to ten doktor řekne, přesný postup jak zvolnit 🙂 No a ekzém jsem zas vyčetla že jsou hranice - tzn. nedržíš pevně svoje hranice, nedupneš si o svůj klid a svoje práva.V dubnu jdu k psychosomatické dermatoložce v Dejvicích, tak jsem zvědavá co řekne.Já teď mažu ekzém sezamovým olejem s cibulí, měla bych to dělat ale pravidelně, na což zapomínám.Jestli to není z toho 🙂 že mi chybí disciplína (ano, chybí) a ten ekzém mi zo má ukázat?

N bolesti zad - pořád chodím na fyzio, a teď jsem začala cvičit 5 Tibeťanů ráno. Snažím se nepřepínat - když vařím, uklízím a zjišťuju, že mě začínají boelt záda, nebo začínám být nervozní, že nestíhám a syn pořád po mně chce pozornost - tak vše nechám a jdu relaxovat s ním.
Vy jste s tím někde byla?a můžem si tykat? Díky.

orchidie
10. dub 2012

@lynks juu, tak psychosomaticky dermatolog, to je neco... I psychosomaticky fyzioterapeut by mi bodl. Protoze to, cos tady psala presne odpovida a trochu mi to vlastne i pomohlo si to uvedomit, ze to taky presne tak mam. AE jsem mela malicko v detstvi a vlastne od mych asi 8let az do 28 jsem o nem nevedela. A az ted po porodu se mi zhorsil prave tim, ze si kvuli detem a peci o ne nedokazu uhlidat hranic meho prostoru.
Ja se ted v pondeli chystam si domluvit schuzku s panem, co dela cinskou medicinu, abych si prave trochu pomohla od vycerpani skrze podporu sleziny, jater a ledvin, pac citim, ze to vycerpani s tim souvisi 🙄

orchidie
10. dub 2012

@lynks a dal ti treba ten psychosomaticky fyzioterapeut i nejake rady, jak se vyhnout pretezovani zad? protoze ja mam pocit pretezovani i kdyz si prave hlidam techniku zvedani, kdyz zvedam mladsiho synka, ale stejne me zada po ranu boli. Tusim, ze to souvisi vsechno i s kojenim v noci, kdy kojim sice v leze, ale i tak proste usnu na boku v nepohodlne poloze. Nejradeji bych s kojenim prave kvuli bolestem zad sekla, ale je mi to kvuli synovi lito... 😅

lynks
autor
11. dub 2012

@orchidie konkretni radu mi nedal.jenom ze mam pravidellne cvicit. Ja to zas mam nejvic kdyz myju nadobi.a kdyz je ve mne stres, ze nestiham domaci prace.
Taky si myslim, ze by bylo skoda prestat kojit. Odeprit mu takovou blizkost mamy .
Dalsi vec co zjistuju je, ze to co citim, ze bolest vyvolava je pravda-intuice je nejvic. Ale stejne pak nevim jak to zmenit. Napada te nejaka jina psychicka pricina tve bolesti zad?

lynks
autor
11. dub 2012

@orchidie tu cinskou medicínu bych taky zkusila. Dej vědět co řekl, jsem zvědavá.Schůzka u dermatoložky propadla, divná náhoda, neseděla adresa, půjdu příště. ALe zatím mi skvěle zabírá sezamový olej s cibulí.A taky knížka o stanovování hranic.Byla jsem na rodinných konstelacích a ty to hodně rozhoupali.

orchidie
12. dub 2012

@lynks ja jsem taky o rodinnych konstelacich premyslela. Zada mam bolava na 100% ze stresu a dle meho z pocitu, ze "neunesu" peci o nase dve deti, ze proste nezvladnu se o ne oba dobre postarat, aby nestradali, hlavne po psychicke strance. Bojim se, abych kvuli synkovi nezanedbavala rozvoj starsi dcerky a kvuli vychove z moji rodiny se podcenuju. Takze se snazim drzet za kazdou cenu, pro deti. Nekdy bych chtela, aby me nekdo trochu politoval a uznal, ze toho mam proste hodne, ale nechci si o to rikat. Na druhou stranu v sobe tim nechci zivit pocit, ze jsem slaboch. Manzel ma maminku zdravotnici, ktera vzdy a vse vydrzi (svagrova je navic mentalne postizena, takze tchyne je proste "drzak" a nemuze nikdy polevti, ac by uz na to mela narok v pred-duchodovem veku). Takze muj muz vzdy zkonstatuje, jak to zvladam skvele a ze to neni tak hrozny a odejde na cely den do prace. Od deti ma odstup, kdezto ja az do nedavna temer zadny. 24/7 jenom s nimi a zadny oddech, to se podepise i na psychice... Tady bohuzel hraje roli i to, ze tady pobliz zadne prarodice proste po ruce nemame, aby nam nekdo pomohl. Ale nasli jsme si slecnu na hlidani, aspon na par hodin tydne a ja uz taky vic vyrazim ven. Kojime uz tak ze 70%, takze uz je to i dostupnejsi, protoze se dokaze o maleho postarat vic uz i muj muz. Ovsem roli asi hraje i to, ze syn uz ma urcite pres 8kg, cili jeho unest i fyzicky je makacka. Je absolutnim opakem sve starsi sestricky, ta ma v 19mesicich 10,5kg, spavala nam od 2mesicu celou noc a v podstate se nam s jejim prichodem na svet ani moc nezmenil zivot.
Co je to za knizku o tom stanovovani hranic?

lynks
autor
13. srp 2012

@orchidie Ahooj, dlouho nic až ted mám psavou 🙂 Jak se vee? co záda? pořád toho máš asi dost viď. Slaboch rozhodně nejsi, to spíš opak! takhle se odevzdat dvěma dětem! Si úžasná, že to zvládáš! Klidně ti budu psát slova povzbuzení já, když se od manžela nedočkáš 🙂)) Já to mám to samý, dá mi rady co mám dělat ale pochopení nic.
Tu knížku o stanovení hranic jsem četla už dlouho, musím kouknout kterou jsem myslela. Ted jsem četla od Naomi Aldort, a ta se mě dost líbila. No každému něco jiného zavoní.
Napiš jak se máte, ahoj

lynks
autor
13. srp 2012

jo a jak se to vyvíjí u nás:

ekzém mi zmizel, jak jsem si uvědomila, že chci malého praštit když (podle mě) zlobí a začla jsem si ulevovat prásknutím rukou do polštaře, nebo o zem, prostě jsem tu vzteklou energii vybila 🙂 Malému jsem vzápětí vysvětlila, proč jsem bouchla, protože se lekl.
Záda mě bolí míň, a to pokaždé (jak jsem vysledovala) když mám v hlavě svůj plán a nejsem schopná ho dodržet a už to tuším, že mi to nevyjde, a začnu se stresovat atak se ozvou i záda.
Pořád chodím na fyzio, je to relax, masáže a tak, a hlavně jakmile začnu cítit , že jde na mě stres a ubývá mi trpělivost, zastavím se a řeknu si, co chci právě v tu chvíli nejvíc a udělám to. Třeba sednout si na verandu, nebo když je doma muž, tak předávám opratě jemu 🙂 a když malý moc vyvádí, sednu si k němu a věnuju se mu a kašlu na to co je "pořeba" udělat. Tenhle celý komplex změn, možná změnil i moje fyzické problémy.Kdoví ať odpoví 🙂)

eveluska
30. zář 2012

ahoj, tak jdu se svou troskou do mlyna 🙂 Ja u sebe vidim z unavy a stresu, po porodu/dech hned nekolik veci - zada, zhorseni pleti, v 6ti N i trochu exem kolem pusy .... zacala jsem chodit pravidelne na masaze a celkem to pomaha, celkove mam pocit, ze mi pomuze jen se poradne treba tyden v kuse vyspat 😀 Ale co jsem chtela napsat, ze uplnou nahodou jsem po jedny masazi zkusila reiky - vylozene psychicka zalezitost... no a zajimavy je, ze jsem zacala pak na nej chodit vic jak na ty masaze a pomohlo mi to na vsechno vyse uvedeny .... trochu se snazim o jogu a kazdou chvili se behem dne zastavit, poradne se narovnat, protahnout, usmat se do slunce a celkove to proste pomaha, takze to urcite krom toho nevyspani a fyz. vycerpani, bude opravdu hodne psychicky 😉 Taky jsem na nejakych strankach nasla psych. priciny vsech nemoci - a ja casto trpim na migreny.... snazim se opakovat tu "mantru", co tam je, cilene se zamerovat na tu chybu, co delam a svete div se... i na uz rozjizdejici se migrenu to pomuze 😲 (neni to jen klasicka bolest hlavy, mam opravdu slaby migreny se svetloplachosti a tim vsim...)

lynks
autor
30. zář 2012

@eveluska to je super,že vidíš změny, dík za příspěvek. Jakou stránku máš na mysli? Ráda se podívám. Těší mě, když vím, že někdo někde něco dělá pro to, aby měl lepší život. Né jenom sedět a čekat, co který doktor řekne. Joga je fajn, zklidní tělo i mysl. reiki dělám taky, škoda jenom, že když si uděláš kurz, tak tě to automatický někam nehodí..jakože k uvědomení si sebe sama, stejně musíš na sobě pracovat 🙂

k tomu exemu kolem pusy mě hned napadlo - nelíbí se ti co říkáš.. ale to je můj pohled, co píšou ty stránky? Je snadné si najít příčinu, ale v praxi si to uvědomit a zbavit se toho, je na dlouhé lokty, vid...

andu
30. zář 2012

Koukám na Koně po delší době a hle na co narazím... Náhoda to není 🙂 Celý život trpím ekzémem a konečně se mi daří po krůčících rozkrývat jeho pozadí.... 🙂 To je tak na úvod, jdu si pročíst tuhle stránku 🙂

eveluska
30. zář 2012

@lynks ta stranka je tady http://www.moje-pravdy.cz/index.php?option=com_... je takova dost amaterska a vypada az sektarsky, hlavne, kdyz tam jsou napr. psych. priciny nemoci jako rakovina apod. .... ale proste zajimavy to je, hlavne u veci jako bolesti hlavy, zad, obezita, akne, exemy.... To "kolem pusy" bylo silny slovo, mela jsem ho jen trosku pod jednim koutkem pusy a vzdy jen cast 6ti nedeli a pak uz ne, takze hormonalni nerovnovaha asi velka.... no je ale fakt, ze hledat nejakou pricinu podle ty lokalizace me nenapadlo... Jj, jedna vec je si uvedomit chyby, ale skutecna naprava je vec dalsi a vetsinou asi na celej zivot prace 😅

andu
30. zář 2012

A bolesti zad, Souhlas, nakládání příliš velkých břemen 🙂 A @eveluska: na ty stránky jsem taky při svém pátrání narazila... Pak jsem ztratila a díky Tobě zase našla! Děkuji 🙂
U mě je ten ekzém ještě hlouběji zakořeněn, řekla bych, neb období bez ekzému jsem ve svém životě měla snad jen 3 roky...

lynks
autor
30. zář 2012

@andu to ano, ale jak do pekla má člověk zjistit , co přesně nakládá moc 🙂 já zjistila, že u mě to je přílišné požadavky sama na sebe v danou chvíli...napr.nalinkovaný den co musím stihnout a pak neschopnost to dodržet...jako...do 9 ti s emusíme nasnídat, pak chci ven s Viktorem, ale jenom na tak dlouho abych stihla navařit oběd...a tam to už stejně začne padat na tom, že on nespolupracuje..tj. učí mě, nebo ukazuje mi , že to není správně. : 😎

jo a teda ekzém...fúúú to musí být otrava mít ho takhle dlouho, já ho nikdy neměla a pak celý loňský rok, teď už úplně bez, a doktoří mastičkáři se můžou jít klouzat...ekzém je totálně psychika si myslím.

eveluska
30. zář 2012

@lynks mne na ten exem pomohly oblicejovy olejicky od nobilisu a saloosu, ale ja jsem hodne smyslovej clovek a mne to proste nadherne voni, takze tezko rict, jak velkou roli hrala skutecne "kosmeticka kvalita" a kolik ten pozitek, ze to tak krasne voni a hezky se roztira 🙂

blandik
30. zář 2012

@lynks - vracím se k Miškovi - myslím, že Miška je hodně citlivý. Porod byl klasický, tak jak bývá, bez nějakého velkého bondingu (to jsem netušila, že existuje v té době), takže na bříšku asi minutu, pak obléct, položit do postýlky, pak zkusit přisát a pak jsem ho viděla až další den ráno...kojení nešlo, mlíko nebylo, až pátý den, a to ho odnesli na dva dny na svícení žloutenky - já z toho měla pár hodin bych řekla silný stres, brečela jsem, takové to bylo zvláštní, strašně mi vadilo, že tam není se mnou, jakobychom byli jedno a on tam nebyl...pak jsem se uklidnila...u mě to asi vedlo k tomu, že jsem pak si potřebovala dokázat, že se dokážu o něj co nejlépe postarat, potřebovala jsem mít max jistotu, že by se o něj cizí postarali dokonale (tím narážím na tchýni, která mou důvěru zklamala a já ji nebyla schopná ho svěřit ...)...(byla jsem teď na přednášce Michaely Mrowetz a ta povídala, že právě ta absence rané péče, bondingu po porodu vede k tramatům (to že dítě odnesou) a že to vede k tomu, že buď mámy pak mají pocit zvýšené odpovědnosti, nechtějí dítě dát z ruky nebo naopak přestávají jevit o dítě takový zájem...takže první měsíce jsem bojovala s kojením a byla to hlavní náplň mé "práce" a péče, kojit, odsávat, umělé mlíko a furt dokola, k tomu doma rekonstrukce...až to utnul manžel, že takto to dál nejde a já si připadala ty tři měsíce neschopná mu dát to nejlepší, co jsem v té době mohla...přitom malý nebyl moc kontaktní, neuklidnil se, když jsem ho chovala, neměl rád změny poloh...Tu alergii měl zváštní, tedy ne tu rychlou reakci (sIgE) ale nonIgE - tedy s velkým zpožděním, měl tedy jen dvě kolečka na tváři, jinde nic...a asi v půl roce jsme přišli na dobrou metodu boje - správnou mast, a do devítí měsíců to bylo pryč..nicméně další potraviny naskakovaly pomalu...
Věřím, že to všechno má svoje souvislosti, i když já i manžel jsme taky alergii (já tedy až po dvacítce) a manžel od dítěte...Te´d si nejsem jistá, že to je ekzém....ale před dvěmi týdny měl den horečku, bez dalších projevů a já mu dala ty maliny - jde o maliny přelité horkou vodou, on je pak vyjí s tím výluhem, a je to do jisté míry kyselé..a já si všimla, že má z toho trošku průjem (jednorázový)..ty maliny měl pak vícekrát za sebou a pokaždé trošku vedoucí k průjmu...a teď byla zase mírně nachlazený (spíše já a on jen nepatrně), tak preventivně jsem zase dva dny zkusila maliny a on se začal drbat na těch místech, kde měl ekzém...nejprve na jedné, pak na druhé...nevím, porod se kvapem blíží, je fakt, že jsem na něj poslední týden občas vyjela kvůli hračkám, ale nebylo to moc dramatické, myslím, že jsem i ventilovala takové to - už se nemůžu hýbat atd..No uvidíme, nezdá se mi být nervózní, ani více živý, agresivní, zdá se mi právě dost v klidu ohledně toho, že čekáme miminko..je fakt, že o víkendu na chatě někdo pronesl - že jak se těší na sestřičku a pak ten člověk dodal - já už se tak těším, ta malá miminka jsou tak krásná - a já cítila, že miška hodně zporozněl, že mu to zavrtalo v hlavě (nevím, měla jsem ten pocit, že ta věta neměla být vyslovena)...No, tak nevím..máš nějaký nápad?

eveluska
30. zář 2012

@lynks pro me z tech zad je nejzajimavejsi tohle
KRČNÍ PÁTEŘ

Odmítání vidět jiné stránky problému.

Pružně a nenuceně beru v úvahu všechny stránky problému. Věci lze vidět nekonečně mnoha způsoby. Jsem v bezpečí

Myslim, ze to ma hodne spolecnyho s tim, ze to dneska lidi nejcasteji boli... svadi se to na pocitace a sedici zamestnani, ale jestli to nahodou neni dost taky tim, ze kazdy vidi jen svoji pravdu, svuj nahled na problem, ze se citime neustale necim ohrozeni.....

andu
30. zář 2012

Rozhodně souhlasím s tím ekzémem a psychikou... A teda musím říct, že to pátrání je sakra těžké! Na štěstí mám teď období, kdy mi to samo docvakává... Různé souvislosti a podobně... Je fakt, že jsem se musela hodněpitvat i v minulosti, ale řekla bych, že jsem na správné stopě .-))) Pro mě je spíš problém, jak to řešit. Něco vím, tuším, v čemproblém je, ale nevím, jak odstranit zažité vzorce.. Dost se inspiruju Ruizem a Tollem, ale jen o čtení to není že jo 🙂
A ještě mám výbornou knížku o psychických příčinách nemocí... S tím ekzémem mi moc nepomohla, ale s těmi zády vcelku ano... Kdybyste mě mučili, nemůžu si na název vzpomenout! :D Ale hned zítra to sem napíšu, pokud si ještě nevzpomenu dnes - ležím v posteli a už jsem dost líná to jít hledat 😀

blandik
30. zář 2012

@eveluska - tedy ono to vyznívá trošku jinak - uvědomuji si zpětně, že jsem si ho první měsíce neuměla užívat, spíše jsem fungovala jako stroj - podat dobrou péči, nemůžu říct, že by to bylo automatické zacházení - strašně moc jsem to prožívala, byl to můj brouček, prostě láska..ale nedokázala jsem se jen tak zklidnit a dát si ho na tělo a jen tak na něj hledět a prožívat tu lásku, aby proudila..jestli mi rozumíš..Reaguji tím na to, co jsem psala - že neměl rád změny poloh, neuklidnil se, když jsem ho vzala...tím jsem spíše chtěla napsat, že tohle byl můj pocit, přitom dnes vím, že to nebylo o něm, ale o mém pocitu z té situace..

andu
30. zář 2012

@blandik: Vypadá to na alergii na maliny, ale co jsem si tak vybavila při svém pátrání, ekzémem jsem na sebe strhávala pozornost... Věděla jsem, že mě mamka bude mazat, že budu středem pozornosti. Taky to je jakási moje forma obrany a nesouhlasu

lynks
autor
30. zář 2012

@blandik dík za důvěru, že jsi to všechno tady napsala..nic mě teď nenapadá, popřemýšlím, jediné co jsem zpozorněla bylo"kolečko" ekzémové, to jsem totiž měla i já....ten druh kolečkového ekzému, jestli to něco nebude...hmm.

zdá se ale, že by to mohly být ty maliny....totiž u nás podobně, ale s vínem domácím...něco se mu udělalo na obličeji, spíš vyrážka a průjem taky.

a klobouk dolu, dobrý postřeh s tou větou na chatě, ty teda opravdu vnímáš Miška naplno..

blandik
30. zář 2012

@andu - on ty maliny dříve občas dostal k pití, a bylo to ok, jenže teď je dostal třeba 3x denně. Vyčetla jsem to v Tombakovi (jestli znáš - Je možné žít 150 let, Vyléčit nevyléčitelné) a on tam psal, že max dávka je tak 3-4 lžíce denně - a to myslel dospělého) - asi jsem přepískla dávku...ale i tak mě zaráží - že maliny měl v po, ut, st a ekzém se vyrazil asi až ve čt, pá, so a dneska se tedy drbal i na druhé tváří...Co se týče strhávání pozornosti - u nás to asi nebude, protože naposled nějaké mazání probíhalo, když byl miminko a vlastně jsem mu až teď řekla, že to na těch tvářích vypadá jako ekzém, co měl jako mimi...

Jinak je zajímavé, co píšete o těch zádech - já po porodu měla taky bolesti zad a pak mě trápily suché klouby na rukou) - nidky jsem dříve neměla ekzém...tohle jsem připisovala tomu, že si pořád myju ruce, že jsou přesušené...

eveluska
30. zář 2012

@andu to jsem presne nasla---- exem ze je detska forma volani o pozornost, touha po lasce... i to muze sedet na to moje 6ti nedeli, znicena z porodu, "nepochopena", potreba byt "opecovavanym ditetem"... volani o pomoc, ze uz nemuzu, touha po objeti, pozornosti..... napsala jsi to myslim dost presne 😉

eveluska
30. zář 2012

@blandik to melo byt i pro tebe - ze Miska asi potrebuje ujistit o tvoji lasce, zvysit sebeduveru, ujisteni, ze vsechno je v poradku a tak, jak ma byt, i jeho a tvoje obavy ze jsou v poradku 🙂

lynks
autor
30. zář 2012

@andu to je dobrý postřeh! strhávat pozornost...hmmm to mě nenapadlo.dík

blandik
30. zář 2012

@lynks - no ono se to ve mě te´dkom dost probírá,na té přednášce o bondingu jsem byla před dvěmi týdny, tak se mi zpětně odehrává to, jak jsem prožívala porod Mišky, a to jakou má citlivou povahu, jeho fixaci na nás, která tedy po tom třetím a půltém roce silně klesá, citím, že jdeme správnou cestou, nenutíme atd..a že se rozvíjí jako poupátko, přesto (aniž bych si to vyčítala nebo měla pocit viny) vidím, že ten začátek byl jaký byl a že to možná v kombinaci s jeho citlivější povahou /atopici obecně mají citlivější povahu co tak vím) vedla k určitým věcem...ano, měl kolečko na jedné tváři, pak na druhé...pak se mu co si vzpomínám udělalo i kolečko na předloktí..vždy to byl hrubý ekzém (ne ten suchý, měl spíše onu subakutní formu - hrubá kůže, vystouplá), takže jsem to nepromazávala, ale musela spíše současně mírně mastit a vysušovat...děkuji moc za pomoc:o)

eveluska
30. zář 2012

zajimavy, jak to clvk vidi spis na ostatnich nebo to takhle lip pochopi 😉 S tim "koleckem" ... to mi pripomnelo, ze jsem si toho vsimla u mamky ve vlasech, kdyz jsem ji strihala a rikala jsem ji.... ze toho ma moc, ze cely jeji telo vola po odpocinku a ona to porad nevidi, ze to jsou signaly.... no a a nejaky cas po porodu po par mesicich maratonu v honbe za dokonalou domacnosti a detma a spoustou aktivit a stihly pevny postave ( ted uz jsem opravdu pochopila, ze po porodu proste zmeny jsou 😉 ) se mi to udelalo taky.... tak jsem si uvedomila, ze to je s.o.s. a i kdyz uplne zvolnit jsem se neprinutila, tak jsem si aspon denne rikala, ze "mam pravo byt unavena, mam pravo na odpocinek" a nevim cim, ale kazdopadne uz to ve vlasech nemam 😵