Psychosomatické nemoci, co je za tím?

lynks
7. bře 2012

Když doktoři na nic nepřijdou, ale Vás něco pořád trápí - buď ekzém , který jste dosud neměla, nebo bolest zad, závratě.. začala jste přemýšlet, že je na vině vaše psychikaí? Hledám zkušenosti, příběhy, někoho, kdo to vníma podobně.

Začala jsem po porodu trpět bolestí zad, která se projevuje jenom někdy, před rokem se mi na pravé ruce udělal ekzém a žádná mast si s ním neporadila, dokonce se šíří dál. Jak se podívat do sebe a zkusit napravit to, na co mě projevy těla upozorňují?

dana3262
14. lis 2012

Ty antihistaminika chápu. Nas bere zas antialergika. Taky z těchhle důvodů. Co ale nechápu je, na co mel atb kdyz neměl vytery, odběry nebo cokoli, co by ukázalo na co ty atb. Každopádně me osobně se vubec nezdá to plavání. Bazény jsou semeniste bacilů + chlor a uz je i prokázány, ze deti, co chodí v kojeneckym i batolecim věkupravidelne mlavat mají větší sklon k astmatu a respiracnim chorobám. Jinak my mame peknyho chudinku, co se imunity týče. S tou psychosomatikou je to zajímavý. Naše doktorka mi vždycky rikala "vem si půlku zyrtecu", žádný další doktor to dospělému uz nikdy nepredepsal, dokonce tvrdili, se to je nesmysl 🙂 nam to doma pomáhalo 😀

pelmisek
15. lis 2012

@lusy82 no já bych se teda ještě zamyslela nad těmi průduškami vzhledem k tématu tohoto fora. My jsme s tím zrovna teď cca měsíc bojovali a bylo to o dusném prostředí doma a taky o tom, že Veru radši nemluvila a dusila to v sobě - má vadu řeči a dost jí štve když jí nerozumíme a tak radši nemluví vůbec. Včera jsme byly na kinezce na odbloku tak čekám jak se to vyvine. Mimochodem já jsem také řešila něco podobného - dusím v sobě něco co musí jednou za čas ven a pak je to fakt megavýbuch!

lusy82
15. lis 2012

@lynks Díky za vyčerpávající odpověď. Rady na jídelníček pro mylýho jsou sice fajn, ale bohužel malému to moc nevysvětlím 🙂 😉 Já jsem rádaže alespoň jí to co jí. Je dost vybíraví a to zkouším co se dá do ničeho ho nenutím, ale ani mu nenabízím nic jiného když odmítne nějaké jídlo. Prostě když nechce co uvařím má smůlu. Dávám mu vybírat jen snídani nebo svačinu a to samozřejmě jen z toho co chci aby jedl. Mléčné výrobky si myslím že nemám tak moc jednou denně a 2x kojení si myslím, že je akorát. A samozřejmě také koukám aby to bylo bez chemie. S tím cukrem je to tžké, já jse sladkosti dávat nechtěla až tak max od těch dvou let a zo jen občas a zdravější varianty, jenže bohužel, to bysme nesměli nikam chodit a být izolovaný, tak holt jsem trochu polevila. Jediný co nechci je když kamarádky nechávají své děti jíst i brambůrky a pod. To jdou na mě osipky a malej to chudák nechápe proč on jediný nemůže a je boj. Tohle je pro mě dost nepříjemný.
No s tím Aeriusem nevím, ono mu to vážně pomáhá, takže jsem na vážkách mám strach aby vážně u něj nenastalo to astma, i když na to máme ten Ecobec a jemu to pomáhá se z té nemoci dostat. Když jse mu ho nedala tak se trápil s kašlem týden a po třech dnech se mu to zase vrátilo a pak už jsem mui ho dala. Je to těžký, většinou dávám na svůj instinkt, ale tady nevím.
S kojením to mám tak jak sem psala, chtěla jsem aby se sám přirozeně odstavil jenže nějak mi to kojení už vadí. Teda ne kojení samotné, ale to jak u toho jiřík děla skopičiny je to nepříjemné a někdy až bolestivé. Takže ve finále místo toho abych si užívala blízkost malého tak se rozčiluju, nadávám mu a těším se až dopije. Na požádání myslím že mu nenabízím, ale ani neodmítám.

lusy82
15. lis 2012

@lynks Jo a ještě k těm průduškám. Zapoměla jsem že malámu bylo většinou naměřeno vysoké CTP ( jestli to píšu správně 🙂 😉 ) a vždy tam měl nález podle poslechu. Moje doktorka si myslím, že je v tomhle dost opatrná a zároveň nechce moc otálet aby něco nezanedbala ( třeba to astma ), takže antibiotika by taky normálně hned nedala, ale zase třeba s tím že nás poslala na respiračn a dala ten Ecobec si myslím že taky udělala dobře, i já měla strach.
A ještě jsem zapoměla dodat, že na tom respiračním , nám naměřili imunitu dobrou ale na spodní hranici ( což dávám za vinu těm Antibiotikům ) proto ten Aerius. Jinak taky jsem se divila když jsem četla příbalový leták na co to je, proč nám to dali na posílení imunity. Možná že to astma se bere také jako alergie nevím. Jsem si spíš říkala že bych to měla brát já s tou mojí celoroční chronickou rýmou. 🙂

lusy82
15. lis 2012

@cervena_vila A proč jsi nedávala mléčné výrobky?
S tím svlíkáním to máme stejně. Dneska byl dokonce celé dopoledne nahatý, tak jsem ho apoň přesvědčila ať si zaleze po deku, když koukal na pohádky. Nejhorší je tu u našich, To pak celý den posloucháš jak nastydne a celou doobu je tam pak dusno, protože mámě to vadí pořád něco pronáší a já jsem samozřejmě hrozná nezodpovědná máma. Třeba máma nechápe, že mu ještě nedávám tílko. Mě stačí, když mu zastrčím tričko do punčocháčků a záda jsou zakrytá. Co mu pak budu dávat v zimě? A obzvlášť když u nich pak mají přetopeno tak by v tom tílku a tričku s dl. rukávem byl chudák. A to nemluvím o tématu bačkůrky... 😝

lusy82
15. lis 2012

@dana3262 S těma atb jsem to psala nahoře Měl vysoké CTR a nález podle poslechu. Jinak s tím bazénem je to těžký, někdo tvrdí tohle a jiný zas něco jiného. Popravdě já bych řekla že dnes má tyhle problémy plno dětí a nechodí do bazénu. Je to dnes bych řekla dost rozšířený problém. Možná ten bazén tomu moc nepřidá, ale určitě to není příčina. My třeba začli marodit měsíc před začátkem plavání.

lusy82
15. lis 2012

@pelmisek Také už jse o tom přemýšlela, obzvlášť když na kašel teď hodně trpím i já. A pravda je že teď u nás s přítelem to trochu skřípe. Hádky jsou na denním pořádku k tomu tiché domácnosti. Teď jsme to nějak začli řešit tak uvidíme. No a u našich to taky není úplně nejlepší. Tam ty hádky nejsou, tam je spíše právě to dusno. Mámě totiž asi tohle přijde lepší. Než si něco vyříkat ( což pro mámu znamená hádka ) tak se budem všichni tvářit jak je vše v pohodě a mě to pak akorát všechno trápí a ptrávě to v sobě taky dusím. Což je pro mě utrpení, já jsem spíš taková povaha že radši všechno řeknu vykřičím se a pak je to dobrý. A ktomu se snažím vézt i malého. Stejně tak já si vyslechnu rádavpravdu i tu nejnepříjemnjší,než aby někdo se semnou nebavil, dělal mi naschváli a trapně naznačoval a nic se nevyřeší. Bohužel mi přijde že v naší rodině ( kromě táty ale toho už máma taky trochu utlumila ) to tak nikdo nemá.

lynks
autor
15. lis 2012

@lusy82 jak je to tedy? není mi to jasné s tím kojením pořád.. Ty mu dáváš i když on sám nežádá? Jestli ano, tak zkus právě tuhle pravidelnost vynechat a dát mu jenom když on požádá. On pak sám začne zapomínat a přirozeně se odstaví.Super dlouho jsi to vydržela, fakt skvělý!

lynks
autor
15. lis 2012

@lusy82 ke druhé odpovědi, člověk taky čte postupně a tak i odpovídá viď 🙂
Jasné, že má máma strach, když je něco v nepořádku, určitě jsi dobře udělala,tedy jak nejlíp jsi uměla v tu danou situaci. Jenom pak jsi psala, že ty antibiotika dostal ještě 5x. To by se dalo nazvat jako chronický zánět, a ani pak mu neudělali odběr na druh mikroorganismu?

Astma se bere jako alergie, ano, je to přehnaná reakce organizmu na běžný podnět a tak se specifikuje alergie.

Bylo by dobré začít se o to víc zajímat a posilovat imunitu jídlem a pobytem venku. Důležité je taky sledování stavu syna, zapisovat si, kdy se to zhoršilo, kdy naopak vylepšilo. Pokud to budeš chtít začít řešit celostně, tak si zapisuj hlavně emoce jeho , svoje, co se stalo než se mu to zhoršilo, jaká byla atmosféra v rodině-vše co tě napadne. Pak získáš klíč a najdeš v tom určitý vzorec opakování.
Jo a děti taky někdy zrcadlí rodiče, tak zvaž jestli by to nemohlo být něco s tebou - jestli ty něco nedusíš v sobě.

lynks
autor
15. lis 2012

@lusy82 no já vím, měla jsem si nejdřív přečíst všechny tvé odpovědi 😀

V dalším teď čtu, že někdy bývá u tvý mámy dusná atmosféra.. neni to náhodou to po čem tady pátráš? Ten důvod? Jak často k ní chodíte.Zkus popřemýšlet tímhle směrem. Nechci tady nikoho přesvědčovat a z ničeho tě neobviňuji, jenom nabízím možnosti,a jiné pohledy na věc. Bránit a obhajovat nic nemusíš Objektivně bez předsudků se na tu situaci podívej....

lusy82
15. lis 2012

@lynks No on si žádá víckrát za den, resp. tak 3x až 4x. Ale já mu to dovolím jen poránu, kdy se pak ještě udyndá a je takový že se mu nedá odmítnout a pak před koupáním kdy spolu ležíe na gauči a koukáme na pohádky. Jinak chtěl i před odpol. spaním a to už jsem odbourala a někdy i během dne. Jeden čas chtěl třeba destkrát za den a já už z toho byla celá bolavá. tak jsem řekla že to holt skrounu sama, protože už jse z toho byla nešťastná. Takže mu nenabízím a neurčuju dobu, jen jsem dvě žádosti denně "zamítla" a přistoupila jen na ty ráno a večer,které si určil sám. Ale úplně mu tovzít nechci, možná si tak ten přirozený odstav prodloužím, ale už jsem to fakt nezvládala. Jsem velká zastánkyně kojení a tohle mě fakt moc mrzí. Ale zase ten boj z toho kojení dělal spíš zlo, než takovou tu pohodu a pocit blízkosti.

lusy82
15. lis 2012

@lynks S těma průduškama to bylo tak že 6x jsme je během roku měli + ta dušnost a pak až nás poslala na to respirační aby jsme právě ty ATB nemusely pořád brát a kvůli tomu astma.
Jinak nevím kdo s tím kašlem začal dřív jestli já nebo malej, každopádně je pravda že se u nás toho teď dějě hodně a když jse si přečetla tuhle diskusi tak jsem si začla být víc než jistá že to je tím. Jenže bohužel nevím jak z toho ven, mohla bych se vyhýbat lidem kteří to vytváří ale tozas přijdu i jiné členy rodiny, kteří by mě chyběli, vyříkat se to s nima bohužel moc nedá tak je to takový začarovaný kruh. A máš pravdu hodně se teď jakoby vnitřně dusím a odnesl to chudák malej, což na mé psychyce moc nepřidá že? Tak prostě se snažím to vidět z jiné strany zaměřuju se na něco jiného a hlavně si užívám malého no prostě se snažím na sobě pracovat jak to jde. Ale je to těžké.

cervena_vila
15. lis 2012

@lusy82 Je teorie, že mléčné výrobky zahleňují. Ale je trochu záhada, jak to funguje. Většinou to bývá tak, že zdravému dítěti mléko nic nedělá, ale jak je trochu rýma nebo nachlazení, tak se to kravským mlíkem zesiluje. U nás to tak taky bývá, dokonce malá ani nechce jogurty sama od sebe, když má rýmu. A když měla ty kašle, její večerní kakao jsem vyměnila za rýžové nebo sojové kakao (co bylo zrovna doma) a bylo to lepší. Teď je zdravá, takže má zas normální kakao.
Já teď kravské mléko nejím v žádné podobě, protože to nedělá dobře miminku, tak jsem na ně celkově zanevřela. Kromě másla, které miluju. Takže jogurty si kupuje jen manžel, kaše dělám na vodě a tak.

Jestli je u rodičů "dusno", zkuste se setkávat na neutrální půdě. Kavárna s dětským koutkem, společné nakupování... Venku platí jiná pravidla než doma.
Můžeš jim udělat radost, že bude mít tílko a pak ho svléknout jen do tílka až bude přetopeno 😀

lusy82
15. lis 2012

@cervena_vila Teď když to říkáš tak jsem si vzpoměla že mi to teta říkala, s tím mlíkem. No já mu dávala ( protože mě to taky pomáhalo ) na suchý kašel občas teplý mlíko s medem, m to vždycky trochu ulevilo od toho škrábání v krku a i hezky zahřálo. Ale ž o mléčné výtobky zhleňují, to mě nenapadlo.
To setkávání s rodičema by asi neprošlo, není to u nás zvykem. Ono to právě není ani tak z máminy strany tam je to minimální, spíš švagrová nás tam trochu rozdělila, hlavně z bráchama. Ale to je na nadlouho.
No a stím tílkem, to jsem taky jednou tak udělala a asi podle mámi výrazu zase špatně. Asi bylo 23 stupňů ještě moc zima 😀 No já jsem proastě strašná máma proto že to dělám jinak než ona 😝

cervena_vila
15. lis 2012

@lusy82 23st. to bych byla zpocená až na zadku 😅 já trpím, jak je v zimě v místnosti přes dvacet. Ještě dvacet a půl snesu a při 21 už větrám...

lusy82
15. lis 2012

@cervena_vila To já jsem teda spíš teplomylná, ale 23 je pro mě v místnosti maximum, U tchánovců maj v zimě i 30! Když jsem byla ke konci těhotenství tak to tam pro mě bylo utrpení.

cervena_vila
15. lis 2012

@lusy82 A pak nemají být lidi nemocní - v létě chladí na šestnáct, v zimě vytápí na třicet... Kamarádka měla celé léto rýmu, protože jim v práci chladili na dvanáct stupňů.

lusy82
15. lis 2012

@cervena_vila Tak to je síla. Ono je to s tím topením asi všude stejný. Mám špatný zkušenosti ze školy, z intru ( tam mi začla ta chronická rýma ) i z práce.

pelmisek
16. lis 2012

@lusy82 hmmm koukám, že ty babičky jsou teda snad všechny stejný chjo 😀 Jinak k tomu dusení v sobě a návštěv u mámy a táty tj. babičky a dědečka - co zkusit aby chodili oni k vám? Musím říct, že by se mi teda nechtělo chodit k někomu na návštěvu když má přetopíno a k tomu nutí dítě aby bylo celý oblečený a v bačkůrkách. Taky mě ještě napadlo jestli si vzpomeneš kdy ten kašel asi tak začal a zda to má třeba souvislost s nějakým konfliktem v rodině. Píšeš, že máte dusno i doma i u babičky tak to teda musí bejt záhul i pro dospělýho. S tím kojením jsi teda v pohodě? Jsi přesvědčená, že to malému i tobě ještě něco dává? Nechci ti do toho kecat a doufám, že tě nenaštvu (případně další zastánce dlouhodobého kojení)- každý to má jinak a já to já nesoudím.

lusy82
16. lis 2012

@pelmisek Jo mám teď takový ňějaký blbí období. U našich je to hlavně tou švagrovou, která je docela dost zakomplexovaná a zvedá si sebevdomí a důležitost na druhých, no a já na to nepřitoupila ( když to řeknu hodně zjednodušeně ) a teď za to "pykám" . No a moje máma ta mě už odmala hrozně podceňovala a moc velké sebevdomí ve mě taky nevypěstovala. A dodneška o mě pořád hrozně pochybuje a stále mě nějak ( rádoby nenápadně ) kontroluje. když jsem se odstěhovala a osamostatnila tak to bylo docela dobrý ale s příchodem malýho mi přijde jakoby se to všechno vrátilo zpátky tam kde to bylo. Kdyby chodila k nám ( a myslím že to by asi nešlo, máme zvyk se u nich všichni sourozenci scházet ), tak jsem ještě kontrolovaná doma 😀 Popravdě jsem si ještě donedávna myslela že jsem úplně k ničemu, že nic neumím a na nic nemám. Ale narozením Jiříka a zajímáním se o výchovu a dětskou psychologii, jsem si to sebevdomí trochu zvýšila a už se jen tak nenechám. A vím že k malýmu budu mít úplně jiný přístup. Ale díy tomuhle všemu jsou bohužel i věci které ji nějak nedokážu zapomenout. Jí i tátovi. Né že by byli nějaký zlí, nebo sobecký, vím že to se mnou mysleli dobře ale měli mě hodně mladý a byla jsem první dítě. No a oni jsou spíš takový při zemi a já jsem taková si myslím temperamentnější a ambicióznjší a oni to ve mě dost potlačili a dali najevo že na to nemám, ale vím že to nemysleli zle prstě oni jsou jiný tak jim to tak přišlo asi správný.No ale tohle by asi bylo na hooodně dlouho.
Zajímavý kam jse se dostala když jsem chtla jen poradit s Aeriusem 🙂

pelmisek
19. lis 2012

@lusy82 asi tam kam jsi se chtěla dostat, protože jinak by sis nevybrala toto téma ale nějaké úplně jiné 🙂 Mimochodem koukám, že to máš opravdu nějaké složitější a doporučuji na tato témata s rodiči konstelace. Někdo tomu říká rodinné konstelace někdo jen konstelace. Můžeš si o tom něco přečíst a uvidíš zda do toho jít. Pak bys možná lépe pochopila proč rodiče dělali to co dělali a odpustila jim, protože jinak to neuměli a možná doteď neumí. Nebo můžeš ještě zkusit kineziologii. Rozhodně to bude dlouhá cesta a nebude jednoduchá, ale už jsi začala!

lusy82
19. lis 2012

@pelmisek No popravdě jsem spíš chtěla k vám, protože tu na nemoci koukáte trochu jinak. Dneska jsem se ptala na nen Aerius a prý to není na imunitu ale právě na ten kašel, takže jsem měla zbytečný obavy. Spíš mi to moje dětská dr. špatně podala. Ale na druhou stránku, jsem ráda že jsem se tu takhle vypsala.
O té kineziologii už jsem taky přemýšlela, protože poslední dobou ( vlastně od té doby co mám malýho ) si nepamatuju kdy jsem se cítila nějakou delší dobu šťastná. né že bych propadala depresím, ale moc spokojená se svým životem nejsem. Skusím i tu konstelaci, ještě jsem o tom neslyšela. Díky moc za radu a snad se mi to povede vymítit a bude líp 🙂

lynks
autor
19. lis 2012

Tenhle víkend jsem byla na konstelacích, je to supr věc fakt, jenom je dobré si najít dobrého terapeuta, kdo má opravdu školení..jde to totiž hluboko, do pokolení a rodů, co člověk neodhalí, no já jenom koukám, odkud moje problémy až pocházejí...

lynks
autor
10. pro 2012

Přidávám do pléna další poznatek od mojí kamarádky, kterou teď v těhu začal trápit ekzém mezi prsty na rukou. Má pocit, že se začíná škrábat, když se chce oprostit od svíravých myšlenek, kdy v tu chvíli kdy se škrábe tak "vypíná" myšlenky a jenom si užívá pocit slasti kterou drbání nabízí. Jakoby tohle byla jediná úleva od napětí, něco jako sebepoškozování.

Pozoruji u sebe taky něco podobného, poslední týdny mě zas začíná svědit ruka, měla jsem chvíli i vzteklé období, kde se mi postupně pokaždém výbuchu vzteku vyhodil na zádech velký bolák.

Někdo máte taky nové pozorování a zkušenostiy ?

kubaka
10. pro 2012

Psychosomatika je fakt mrcha. Chová se podle rovnice 1+1 = pytel brambor. Pokud něco nemá logické zdravotní odůvodnění, je dobré začít hledat v psychice. Mám s tím bohaté zkušenosti, už v sobě "umím číst". Když mě jednu dobu otřesně bolely zápěstí - nález zněl zánět šlach, tak se to nelepšilo ani sádrou, léčením. A nakonec to bylo z přepracování a vnitřního napětí. Začnou-li mě tuhnout zápěstí a bolet při pohybu, hned vím, že mám zbrzdit a uvolnit se. Podobné podivnosti se mi dějí v krevních obrazu - při dlouhodobém stresu, nepohodlí, kdy se "dusím ve vlastní šťávě" - mi začne imunitní systém požírat bílé krvinky až do kritických hodnot. Primářka tvrdila, že je to příliš měřitelné, aby to bylo psychosomatické. Což je ale velký omyl. Psychosomatické projevy jsou měřitelné rozhodně, akorát že příčina je jinde, než by ji ten který odborník hledal. Nepohlížejí na člověka jako na celek, ale jako na okleštěnou část oboru, kterým se lékař zabývá.Samozřejmě, jakmile jsem si uklidnila nervy, bylo mi lehčeji, že se krvinky zase usadily.
Otázkou ovšem je, že ano, vím, že je to psychosomatické, ale co s tím dál, že... Bez lékařského zásahu se neobejdu, a na zbytek si musí každý přijít sám. Hodně bolestí zad - šíje, ztuhlých trapézů je z vnitřního pocitu napětí, přetíženosti. Exémy jsou vyražené něco, co člověk potlačuje - těch studií je hodně . Od seriózních, po bláboly, které vidí psychosomatiku úplně ve všem - i ve zlomené noze, když do tebe najede cyklista. Což je nesmysl. Ale to, co propuká nelogicky, prudce, bez příčiny a nikdo není schopen nalézt nějaké rozumné vysvětlení, tak pak je dobré začít hledat příčinu s psychologem. Je druh deprese, tzv. larvová, která se zakukluje právě takovýmhle způsobem: prudkými zdravotními ataky. A je to přitom deprese, kterou stačí zaléčit a zázračně zmizí i problémy. Každému se vrazí tahle deprese tam, kde má v těle slabé místo, tedy to může být cokoliv. někdo má záněty kloubů, angíny, bolesti zad, migrény, trávicí potíže atd. To je tak individuální, že právě nikoho nenapadne přikládat tyhle projevy depresi,tedy psychice. Je to záludné 😖

lynks
autor
10. pro 2012

@kubaka děkuji za zajímavý příspěvek. Přesně tak to je - pozoruji svoje tělo, zjištuji za jakých okolností vznikají příznaky, hledám souvislosti , ale dopátrám se akorát k tomu, že je to vše tak nejasné a nevím co přesně mám změnit, aby příznaky vymizely.
Teď mě k tomuto našemu tématu napadá, srandovní záležitost s mým autem. Na sněhu a v zimních podmínkách začalo příšerně klouzat. Gumy jsou nové, vzorek vysoký, tlak dobrý, všechny měření v pořádku...a stejně klouže..Moje auto trpí psychosmatickým onemocněním 😀 ... ale co s tím teď!

lynks
autor
10. pro 2012

ještě chci napsat k místu, kde propukají alergie. Ráda bych věřila tomu, že každé místo má svůj specifický význam, že to není jenom ten slabý článek organismu. že teda pravá ruka je třeba dávání a levá braní.. nebo akné na bradě je problém s ženskými orgány..Kdyby někde byl k tomu manuál, člověk by jenom kouknul a věděl.

eveluska
10. pro 2012

@lusy82 To je docela zavazny, jak pises, ze vlastne od porodu nejsi dlouhodobe stastna.... Byli jste s muzem stastni predtim? cim myslis, ze to je? Jinak ja mam takovy vlastni pozorovani, ze kdyz jsem sama se sebou v pohode, tak me pak i nejaky rozbroje a nesoulad v rodine/nach min trapej a berou, ale kdyz jsem sama trochu rozlozena, tak tim vic to pak vsecko vnimam a vadi mi to apod. Zkus se na to zamerit - proc ti treba ta svagrova tak pije krev, jestli treba neutoci na nejaky misto, kde jsi sama o sobe citliva a nejsi treba se sebou spokojena nebo tak neco.... tady nejde ted o reseni, ale vetsinou uz tim, ze to clvku dojde, tak se ulevi a uz to pak tolik nedre, kdyz na tu situaci zase dojde... 🙂

eveluska
10. pro 2012

@lynks nemas nekde soupis tech "mist" ? Mne by to docela zajimalo - exem/akne napr. na tvarich - to jsme tu resili... pak celo, brada, zada, krk ... co ktery to misto symbolizuje....

cervena_vila
10. pro 2012

@lynks @eveluska Nemohla by ta místa odpovídat akupunkturním bodům a čakrám? To by se pak dalo snadno dohledat - východní medicína je víc známá, než význam pupínků na bradě 😅