Rady od zkušené maminky těm nastávajícím

marki
2. únor 2006

Ahoj kočky, protože mě příchod mimouše čeká za necelé tři měsíce, snažím se sehnat co nevíce informací nejen v kurzech, ale všude možně. Proto vám sem nakopíruju rady jedné super maminky (má dva puberťáky 15,14 let a malýho 7m Vojtíška). Nemusíte se těmito radami řídit, spíš pro vás můžou být inspirací:

1. PRANÍ
Já pořád peru a nemůžu si vynachválit tekutý prášek pro miminka LOVELA je to úplně super do té doby, kdy ti mimčo nezačně baštit mrkvičky nebo jestli budeš používat klasické pleny látkové což si myslím že je NA PRD tak to bys nevyprala ale na takovéto obyčejné praní je to SUPER. Krásně voní, prádlo je hrozně svěží a přitom nenavoněné moc uměle víš jak to myslím. NEAVIVÁŽOVAT vůbec nepotřebuje to miminko a po LOVELE bude krásně měkkoučké uvidíš. Hned od začátku jsem prala a peru na 30 stupňů úplně to stačí a vypere si doteďk úplně všechno. Praní v RUCE nedoporučuji nevypereš to nikdy tak jako pračka, ztráta času a opravdu když dáš šetrnej program peru na EKO a ještě na VLNU tak věci a sama vidíš co máš ode mě, jsou krásné a kdybys viděla ty, co jsem měla na Vojtu úplně malinkaté, nebyly známky nošení.

2. LEHÁTKO
My jsme lehátko kupovali hned ze začátku, protože Vojtík šíleně trpěl na vetříky a vlastně od měsíce nám doktorka, která učí miminka plavat a hodně ví o motorice a vývoji, nám doporučila a vůbec nám nedoporučila právě autosedačku vajíčko, do kterého maminky dávají miminka a myslí si, jak jim je dobře. BLBOST !!!!!!!!! Nedělej to ikdyby stopadesát kamadárek to tak dělaly a řeknou ti, jak se to miminku líbí. V autě ANO to nevadí je tam jak v bříšku ale celé dopoledne aby ho měly na stole v kuchyni a vařily u toho to je ŠPATNÝ. Lehátko co jsme měli mi se dalo polohovat do sedmi poloh a ta nej........ byl skoro leh trochu vyvýšený ale krásně Vojtík ležel a nepoloseděl. Bylo mu tak dobře, přenášeli jsme si ho a taky houpali, to naše se dalo houpat ale myslím, že každé lehátko to tak má, když je jakoby podsunou rádoby nožičky tak se houpe takže DOPORUČUJI. Jo a dokdy? Do té doby, než se začne otáčet my ho měli do půl roku. Pak jsme koupili krmící židličku, která má tři polohy takže ta úplně dole je jakoby ve vajíčku a sedm poloh výškových, má dva pultíky a zezačátku tam Vojtík byl v té úplně naležato poloze, viděl protože židlička se dá vysunout do výšky ke stolu a byl na pohodu. Má kolečka, takže s ním jezdíme po celém bytě, teď ho v ní krmím, dám si ho níž, sedím třeba na sedačce v obýváku a krásně baští takže ikdyž je dražší než klasické krmící židličky které se nadají polohovat já si nemůžu stěžovat a od půl roku v ní krásně sedí.

3. PLENY my měli od začátku PAMPERSKY do porodnice jsem si kupovala úplně ty nejmenší myslím 2-5 kilo ty NEW BABY nevím jestli to píšu dobře a protože jsme byli dlouho malinkatí vydrželi nám. Ale maminky co měli prcky tak kolem těch tři a půl kil je využili jen v porodnici takže být tebou, toto balení si koupím jen jedno do porodnice a pak už ty další 3-6 kilo ty budeš využívat myslím tak do dvou měsíců opravdu těch jsme si nakoupili nejvíce. Ubrousky nejvíc jsem spokojena od PAMPERS ale ty bílý s heřmánkem, opravdu jsou nejlepší. Nejsou navoněný jako ostatní, nedráždí a je tam heřmánek a krásně je po tom prdelka hlaďoučká fakt že jo!!!!!!!!!!!! Teď už máme PAMPERSKY jen na spaní, na noc a na cestování a na doma, kdy ho přebaluju co hodinu aby se prokopal a dal chvíli pokoj máme obyčejné třeba dobrý jsou z ROSSMANA nebo z BILLY, HYPERNOVY mají obrázky a stačí. Pampersky jsou lepší v tom, že opravdu ikdyž je tam jak říkám NACHCÁNO tak nejsou těžké, nestudí a lepítko pořád lepí ale u těchto obyčejných je plena hned těžká, mokrá jakoby taková studená a lepítko lepí jen jednou pak už led izolepou (přeháním nedělám to jen přirovnání.)

3. PŘEBALOVACÍ PULT a pod......... já hrozně chtěla ten klasickej s vaničkou NEDĚLEJ TO !!!!!!!!!! Zabírá to moc místa, využíješ to jen prvních pár týdnů a pak zjistíš, že pohodlnější je přebalování na klasické posteli v ložnici nebo kdekoliv jinde, než tam, kde ti bude stát tento pultík. My jsme si nechali udělat k postýlce takovej jakoby pultík , vypadá to jakoby vál na válení těsta, má to asi pěticentimetrovou ohrádku ze tří stran, do toho jsem si koupila molitan, na ten jsem si ušila z dětské látky potah a krásně jsem to měla u ruky jo a připevnili jsme ho na dva noční stolky, které se nám kvůli postýlce nevešli k posteli tak jsme je dali na sebe, na to ten pultík, na to ten pošitej molitan a bylo to. Ale vůbec jsem tam malýho nepřebalovala, měla jsem strach, že mi spadne, na posteli jsem mohla odejít KAMKOLIV, malej si tam krásně ležel, pod něj jsem pořád a doteďka dávám PŘEBALOVACÍ PODLOŽKY těch si taky nakup ty se neztratí, můžeš mimčo nechat na posteli se prokopat, pod něj tuto podložku kdyby náhodou bylo nadělení a můžeš si fakt jít třeba vyndat prádlo z pračky takže PŘEBALOVACÍ PULT nic moc!!!!!!!!!!!!!!! Vím o holkách, kterým stojí někde v kuchyni nebo obýváku a mají na něm jen krámy.

4. VANIČKA máme obyčejnou z IKEI, je malá ale my jsme Vojtíka už od šesti týdnů koupali ve velké vaně, protože plaval jako plaváček a doteďka už jezdíme i do bazénu se potápět a můžu doporučit. Va vaničce co nejméně, vím, je to pro maminky pohodlnější, položit prcka do vaničky pěkně ho tam nechat ráchat, kopat ale pro jeho motoriku a vývoj je to právě špatný. My jsme od začátku a to vím od té kamarádky hned vrzly malýho do vaničky, ŽÁDNÉ LEHÁTKO rovnou ponořit uši do vody, nevadí jim to VĚŘ MI a ve velké vaně taky, napustit vodu, položit, uši pod vodu a miminka se cítí jako v bříšku je jim tam dobře. To je moje ZKUŠENOST a děti, kterým se dává takovéto lehátko nebo cokoliv aby se jim nenamočily ouška se později bojí vody, jak mají vodu v uších řvou takže DEJ NA MĚ!!!!!!! Jo a na vanu do koupelny jsme si nechali opět udělat desku přesně na šířku vany, dolů jsme nalepily takovou pěnovku, prodávají to různě aby neklouzaly věci třeba v autě na palubovce, určo víš, je to takové dírkované jakoby molitan a to jsme dali na vanu a ono to neklouzalo, na to vaničku a nemusela jsem se zohýbat do velké vany kvůli zádům a tak. Teď to mám taky, malýho si na tom zesleču před koupáním, pak ho osuším a přenáším do ložnice, tam ho namažu, obleču a jde baštit a spát. Už vím, jak je v ložnici po koupání že prostě už tam zůstává a je to SUPER.

MOC DOBRÁ VĚC : Monitor dechu, chůvičky - k nezaplacení !!!!!!!!!!!!!!!!

....a jo ještě co je SUPER VĚC je BABY VAK ten jsme měli, v albíčku tam o něm píšu, že když měl malej větry tak v něm byl schoulenej jako v bříšku, cítíl moje srdíčko a bylo mu dobře. Na nakupování je to paráda, když pláče, když jdeš třeba jen do sklepa pro brambory zase přeháním ale já jsem potřebovala třeba pošťačka zvonila, šupla jsem ho tam, nebyla mu zima, cítil mě a šupajdovali jsme. Máme ho doteďka, už tam neleží ale jakoby sedí a je zvyklej, je mu dobře a lepší než ten ŠÁTEK - pozn. - u tohoto baby vaku si nejsem jistá, jiná maminka mi zase napsala, že jí ve vaku její holčička nechtěla být a koupila si šátek, kterej je pro ni super - holt každé mimi je jiné 😉

Nakonec rada poslední........nejvíc mimi potřebuje TEBE, tvoji náruč, teplo🙂

Pokud budete chtít, příště vám sem přepošlu radu o kočárcích (vlastní zkušenost té maminky) a nebo pošlu odkaz na stránky, kde je toho hodně o těhotenství a mateřství napsáno... 😉

messue
3. únor 2006

tak to ti prajem všetko naj, nech sa vám to vydarí!!!! Neboj, určite bude krásne, ja som mala svadbu 28.5 a bolo tak teplo ako v pekle. Zakusky a torty sa nám topili a v hoteli nemali tolko ladničiek a nefungovala klima, tak ani to nie je dobre, ked je také teplo!!! 😎

marki
autor
3. únor 2006

ahoj messue, tak já mám termín 21.4., ale podle prvního UZV to vypadá tak o 3 - 4 dny později... 😀 tak třeba budeme mít mimča stejně.... 😀 😀 😀

kalerat
3. únor 2006

Jé holky tak to budou možná narozený jako já super, moc se těším 🙂

berdicek
7. únor 2006

Ahoj, potrebovala bych poradit, doufam, ze muj dotaz nebude znit moc hloupe.
Planujeme po svatbe s pritelem mimco, svatba je v cervnu, slysela jsem, ze pul roku od vysazeni antikoncepce by se melo s tehotenstvim pockat. Prijde mi to trochu divny, ale slysela jsem to od par zenskych, tak nevim. Prece jen, je mi 30, bude to nase prvni ditko, tak bych se chtela vyvarovat nejakych zbytecnych problemu.
Takze matky, jak to vlastne je 😀 ?

meriva
7. únor 2006

berdicek, ja jsem prave dnes resila stejny problem s broukem ale zda se ze co doktor to jiny nazor...

talls
8. únor 2006

Holky, moje segra otehotnela hned po vysazeni antikoncepce a ma krasny zdravy mimco...teda ted uz je mu rok a pul. Telo se zbavi antikoncepce za par dnu!!!, od te doby, co se prestane brat...takze na nejaky cekani bych se vyprdla 😉
Jen upozornuju, ze dost holek prijde do jineho stavu hned po vysazeni, pry je telo na to uplne nazhaveny...to rikala i nase gynekolozka.

meriva
8. únor 2006

tak to je vyborna zprava talls!

martek
8. únor 2006

ja se na to ptala doktorky a ona rikala, ze bez problemu muzu hnedka po vysazeni....a pry, az se zacnem snazit, tak se mam stavit i s pritelem pro nejake vitaminy 😵

honzina
9. únor 2006

Mně moje doktorka doporučila měsíc po vysazení HA počkat. Že prý je v tom 1. měsíci větší pravděpodobnost dvojčat. 😉
Takže až to jednou bude u nás aktuální, tak ten měsíc počkáme. 🙂

marki
autor
9. únor 2006

honzi, s dvojčatama jsme taky ze začátku počítali (dokonce jsme si je přáli 😅 )...mně doktor řekl 2 měsíce před plánovaným otěhotněním vysadit (nic víc, žádný čištění a tak)...no a do 14 dnů po vysazení jsem byla v tom (bylo mi 27)...takže jak který doktor a taky dle HA... 😉 miminkům zdar....a tatínkům ploditelům zvláště.. 😀

honzina
9. únor 2006

Je vidět, že co doktor, to názor. Já si myslím, že by to každý měl udělat tak, jak to sám cítí. 😉

marki
autor
9. únor 2006

honzi, já nic necítila...my se milovali a na děti jsme nemysleli...tatínkova šťastná spermie si moje "nažhavené" vajíčko našla velmi rychle a zahnízdila se.... 😀 😀 😀

honzina
9. únor 2006

Marki, tak v tomhle jsme možná jiné. Já bych se asi nedokázala milovat bez jakéhokoli chránění, pokud bych už neplánovala děti... 😉

marki
autor
9. únor 2006

no, my je honzi samo plánovali, ale o dva měsíce později....(po svatbě) 😀 tak jsem tomu svýmu říkala, že aspoň vidí, proč jsem ty prášky 8 let papala....jinak by byl několikanásobným otcem---- 😀 ..tím chci jen říct, že když na to nemyslíš a užíváš si milování (a v duchu si neříkáš, tak, teď asi dneska otěhotním), tak to zafunguje...a právě ty nešťastný kočky, co vysadí a čekají, že hned otěhotní, tak pak jsou zklamaný, že to nejde....a takhle to bylo mnohem lepší, než kdyby nám to nešlo a já z toho byla nešťastná... 😝 😉

honzina
9. únor 2006

To jo, to je jasný. Ale do té doby, než jste si řekli - tak jo, teď někdy už chceme děti, tak jste se chránili. 😉 Takže to vidím stejně. OK. 😉 😀

marki
autor
9. únor 2006

honzi, kdybych se nechránila proti bojovným spermiím svého muže, tak bych otěhotněla hned, jak bych si stáhla kalhoty.... 😀 😀 😀 a názor máme samo stejný, neriskovali jsme...chuť na mimčo přišla sama a velmi velmi intenzivně.... 😉

honzina
9. únor 2006

Mně jednou jedna kartářka vyčetla z dlaně, že jsem cituji: velmi plodná 😀 😀 😀 Tak sem zvědavá, až jednou dojde na věc, jestli měla pravdu. 😀 😀 😀

ivet
9. únor 2006

honzi, to abych si taky zašla za kartářkou, ať vím, jak na tom jsem :o))

zenuska
9. únor 2006

marki, a ty jsi do toho tzv. padla hned po vysazení? Taky plánuji vysadit po 10letech za dva měsíce 🙂

marki
autor
9. únor 2006

no, zenusko, manža mě tak dlouho přemlouval, až jsem povolila.... 😀 ..dala jsem mu to (vysazení) jako dárek k narozeninám (v červenci)....a do 14 dnů to přišlo----jenže my jsme to nelámali přes koleno....já mu říkala - s tvojí frekvencí.. 😀 ..a on mě zase po tolika letech, než se pročistíš... 😀 .no a vidíš to, přišlo to... 😀 a vím, že všechny kolem mě, co se jako už snažily, tak jim to trvalo min 1 - 3 měsíce...některým se to bohužel nepodařilo doteď... ☹

já si vlastně ze začátku ani nechtěla připustit, že bych byla v tom, takže jsem se ani nezkoumala, ale pak mi bylo jeden tejden divný, že mě každou noc bolí břicho...a přišlo na test (po pařbě s kámoškou, která do mě pořád hučela - ..někdy je to jako když pohnojíš...no prorocká slova, že... 😀 )..a na testu //...tak jsem šla k doktorovi a ten to potvrdil..tatínek mi řekl, že to čekal, ale ne tak brzy... 😀 ..ale třeba včera na návštěvě mě hezky hladil bříško a bylo pěkný pozorovat, jak se k tomu mýmu bříšku hlásí... 😀

tak ti přeju hezké milování...a bude z toho nádherný brouček nebo beruška... 😉

honzina
9. únor 2006

Ivi, aby nedošlo k mejlce - já u ní nebyla, aby mi řekla, jak na tom jsem s plodností!!! Už je to pár let zpátky, na jedné historické akci byla kartářka, tak jsem si vystála frontu, abych se dozvěděla, co mě jako čeká a nemine... 😀

ivet
9. únor 2006

Honzi, jasně, já bych si ani nemyslela, že jsi tak žhavá do toho, vědět, jak to máš s plodností 😀 Taky bych tam šla tak všeobecně :o)

zziny
18. únor 2006

Něco pro zasmání: 😉

Ano, rodičovství všechno zmení. Ale rodičovství se také mění s každým dítětem. Zde jsou některé příklady, jak se mění s druhým a třetím dítětem.

VASE OBLEČENÍ
1. dítě - Začínáte nosit těhotenské oblečení, jakmile vám doktor potvrdí, že jste těhotná.
2. dítě - Nosíte své normální oblečení tak dlouho, jak je to možné.
3. dítě - Vaše těhotenské šaty jsou vaše normální oblečení.

JMÉNO DÍTĚTE
1. dítě - Studujete knihy se jmény a trénujete vyslovování a psaní kombinací všech vašich oblíbených jmen.
2. dítě - Někdo musí pojmenovat své dítě podle pratety Agáty. Můžete to být klidně i vy.
3. dítě - Otevřete knihu se jmény, zavřete oči a přečtete jméno, do kterého se zabodl váš prst.

PŘÍPRAVA NA POROD
1. dítě - Pravidelně trénujete dýchání.
2. dítě - Nezdržujete se trénováním dýchání, protože si pamatujete, že dýchání posledně vůbec nepomohlo.
3. dítě - Žádáte o epidurál již v 8. měsíci.

VÝBAVIČKA
1. dítě - Oblečky na novorozeně předem vyperete, sladíte je podle barev a srovnané uložíte do skřínky.
2. dítě - Zkontrolujete zda jsou oblečky čisté a vyřadíte pouze ty s nejtmavšími skvrnami.
3. dítě - Chlapečci mohou taky nosit růžovou, není-liž pravda ?

STAROSTLIVOST
1. dítě - Při prvním náznaku zafňukání či zamračení zvedáte dítě do náruče.
2. dítě - Zvedáte dítě v okamžiku, kdy hrozí, že se nářkem vzbudí prvorozeně.
3. dítě - Naučíte 3-leté dítě jak natáhnout mechanickou houpačku.

AKTIVITY
1. dítě - Berete dítě na cvičení rodičů s dětmi a vyprávění pohádek v knihovně či divadle.
2. dítě - Berete dítě na cvičení rodičů s dětmi.
3. dítě - Berete dítě do supermarketu a čistírny.

ODCHODY Z DOMOVA
1. dítě - Když poprvé zanecháte dítě doma s někým na hlídání, zavoláte během té doby 5 krát domů.
2. dítě - Před tím než odejdete nezapomenete zanechat telefonní číslo,na kterém je vás možno zastihnout.
3. dítě- Zanecháte následující instrukce: Volat pouze tehdy, když se objeví krev.

DOMA
1. dítě - Strávíte velkou část dne pouze pozorováním dítěte.
2.dítě - Strávíte část dne hlídáním, aby starší sourozenec nezmáčknul, nestrčil nebo neuhodil toho mladšího.
3.dítě - Strávíte část dne schováváním se před dětmi.

verusinek
18. únor 2006

zziny 😀 😀 😀 😀

zirafka105
18. únor 2006

zziny, luxuuuuus 😀 😀 😀

macinka
18. únor 2006

zziny...supéééééér!!!!

consti
20. únor 2006

Ahoj holky.Mám jen takový dotaz.Zjistila jsem,.že bych měla jít na tetanovku(očkování jednou za 10 let, což je asi za dva měsíce).Nevíte jak dlouho se po ní nesmí otěhotnět atd.Předpokládám, že očkování proti tetanu bude mít nějaká taková pravidla(například, nechat se očkovat půl roku před otěhotněním...)Díky!!

ladunka
20. únor 2006

Ahoj consti, na www.rodina jsem se dočetla toto:
Dotaz:
Dobrý den,s manželem se snažíme o miminko.Zároveň bych v této době měla jít na očkování proti tetanu po 10letech.Slyšela jsem,že by se v době těhotenství nemělo očkovat.Jak to tedy je?A kdy se mám nechat očkovat(jestli raději hned,když těhotenství není jisté,nebo po případném porodu).Děkuji mnohokrát za odpověď.

Odpověď:
Dobrý večer,
Vhodnější je nechat očkování až na dobu po porodu. V některých rozvojových zemích se očkují i těhotné, aby byl zároveň po porodu chráněn i novorozenec. Interval přeočkování je v současnosti 10-15 let.

Moji sestru například po deseti letech odmítli očkovat, ať prý přijde až za dalších pět let... to už budete mít možná pomalu předškoláka😉

bledulka
20. únor 2006

Consti:myslím,že na tetanovku můžeš rovnou i ty dva měsíce předem. Nevím přesně,jak u tetanovky,ale u zarděnek by žena neměla otěhotnět tři měsíce po očkování...Asi to bude podobné,ale radši se zeptej přímo lékaře..

consti
20. únor 2006

Holky díky moc!!jste zlaté!!Já jdu k doktorovi hned zítra a na vše se tam poptám, ale o mimčo se budeme snažit tak za 5 měsíců, tak snad ten interval bude stačit 😀 .Díky.