Rady od zkušené maminky těm nastávajícím

marki
2. únor 2006

Ahoj kočky, protože mě příchod mimouše čeká za necelé tři měsíce, snažím se sehnat co nevíce informací nejen v kurzech, ale všude možně. Proto vám sem nakopíruju rady jedné super maminky (má dva puberťáky 15,14 let a malýho 7m Vojtíška). Nemusíte se těmito radami řídit, spíš pro vás můžou být inspirací:

1. PRANÍ
Já pořád peru a nemůžu si vynachválit tekutý prášek pro miminka LOVELA je to úplně super do té doby, kdy ti mimčo nezačně baštit mrkvičky nebo jestli budeš používat klasické pleny látkové což si myslím že je NA PRD tak to bys nevyprala ale na takovéto obyčejné praní je to SUPER. Krásně voní, prádlo je hrozně svěží a přitom nenavoněné moc uměle víš jak to myslím. NEAVIVÁŽOVAT vůbec nepotřebuje to miminko a po LOVELE bude krásně měkkoučké uvidíš. Hned od začátku jsem prala a peru na 30 stupňů úplně to stačí a vypere si doteďk úplně všechno. Praní v RUCE nedoporučuji nevypereš to nikdy tak jako pračka, ztráta času a opravdu když dáš šetrnej program peru na EKO a ještě na VLNU tak věci a sama vidíš co máš ode mě, jsou krásné a kdybys viděla ty, co jsem měla na Vojtu úplně malinkaté, nebyly známky nošení.

2. LEHÁTKO
My jsme lehátko kupovali hned ze začátku, protože Vojtík šíleně trpěl na vetříky a vlastně od měsíce nám doktorka, která učí miminka plavat a hodně ví o motorice a vývoji, nám doporučila a vůbec nám nedoporučila právě autosedačku vajíčko, do kterého maminky dávají miminka a myslí si, jak jim je dobře. BLBOST !!!!!!!!! Nedělej to ikdyby stopadesát kamadárek to tak dělaly a řeknou ti, jak se to miminku líbí. V autě ANO to nevadí je tam jak v bříšku ale celé dopoledne aby ho měly na stole v kuchyni a vařily u toho to je ŠPATNÝ. Lehátko co jsme měli mi se dalo polohovat do sedmi poloh a ta nej........ byl skoro leh trochu vyvýšený ale krásně Vojtík ležel a nepoloseděl. Bylo mu tak dobře, přenášeli jsme si ho a taky houpali, to naše se dalo houpat ale myslím, že každé lehátko to tak má, když je jakoby podsunou rádoby nožičky tak se houpe takže DOPORUČUJI. Jo a dokdy? Do té doby, než se začne otáčet my ho měli do půl roku. Pak jsme koupili krmící židličku, která má tři polohy takže ta úplně dole je jakoby ve vajíčku a sedm poloh výškových, má dva pultíky a zezačátku tam Vojtík byl v té úplně naležato poloze, viděl protože židlička se dá vysunout do výšky ke stolu a byl na pohodu. Má kolečka, takže s ním jezdíme po celém bytě, teď ho v ní krmím, dám si ho níž, sedím třeba na sedačce v obýváku a krásně baští takže ikdyž je dražší než klasické krmící židličky které se nadají polohovat já si nemůžu stěžovat a od půl roku v ní krásně sedí.

3. PLENY my měli od začátku PAMPERSKY do porodnice jsem si kupovala úplně ty nejmenší myslím 2-5 kilo ty NEW BABY nevím jestli to píšu dobře a protože jsme byli dlouho malinkatí vydrželi nám. Ale maminky co měli prcky tak kolem těch tři a půl kil je využili jen v porodnici takže být tebou, toto balení si koupím jen jedno do porodnice a pak už ty další 3-6 kilo ty budeš využívat myslím tak do dvou měsíců opravdu těch jsme si nakoupili nejvíce. Ubrousky nejvíc jsem spokojena od PAMPERS ale ty bílý s heřmánkem, opravdu jsou nejlepší. Nejsou navoněný jako ostatní, nedráždí a je tam heřmánek a krásně je po tom prdelka hlaďoučká fakt že jo!!!!!!!!!!!! Teď už máme PAMPERSKY jen na spaní, na noc a na cestování a na doma, kdy ho přebaluju co hodinu aby se prokopal a dal chvíli pokoj máme obyčejné třeba dobrý jsou z ROSSMANA nebo z BILLY, HYPERNOVY mají obrázky a stačí. Pampersky jsou lepší v tom, že opravdu ikdyž je tam jak říkám NACHCÁNO tak nejsou těžké, nestudí a lepítko pořád lepí ale u těchto obyčejných je plena hned těžká, mokrá jakoby taková studená a lepítko lepí jen jednou pak už led izolepou (přeháním nedělám to jen přirovnání.)

3. PŘEBALOVACÍ PULT a pod......... já hrozně chtěla ten klasickej s vaničkou NEDĚLEJ TO !!!!!!!!!! Zabírá to moc místa, využíješ to jen prvních pár týdnů a pak zjistíš, že pohodlnější je přebalování na klasické posteli v ložnici nebo kdekoliv jinde, než tam, kde ti bude stát tento pultík. My jsme si nechali udělat k postýlce takovej jakoby pultík , vypadá to jakoby vál na válení těsta, má to asi pěticentimetrovou ohrádku ze tří stran, do toho jsem si koupila molitan, na ten jsem si ušila z dětské látky potah a krásně jsem to měla u ruky jo a připevnili jsme ho na dva noční stolky, které se nám kvůli postýlce nevešli k posteli tak jsme je dali na sebe, na to ten pultík, na to ten pošitej molitan a bylo to. Ale vůbec jsem tam malýho nepřebalovala, měla jsem strach, že mi spadne, na posteli jsem mohla odejít KAMKOLIV, malej si tam krásně ležel, pod něj jsem pořád a doteďka dávám PŘEBALOVACÍ PODLOŽKY těch si taky nakup ty se neztratí, můžeš mimčo nechat na posteli se prokopat, pod něj tuto podložku kdyby náhodou bylo nadělení a můžeš si fakt jít třeba vyndat prádlo z pračky takže PŘEBALOVACÍ PULT nic moc!!!!!!!!!!!!!!! Vím o holkách, kterým stojí někde v kuchyni nebo obýváku a mají na něm jen krámy.

4. VANIČKA máme obyčejnou z IKEI, je malá ale my jsme Vojtíka už od šesti týdnů koupali ve velké vaně, protože plaval jako plaváček a doteďka už jezdíme i do bazénu se potápět a můžu doporučit. Va vaničce co nejméně, vím, je to pro maminky pohodlnější, položit prcka do vaničky pěkně ho tam nechat ráchat, kopat ale pro jeho motoriku a vývoj je to právě špatný. My jsme od začátku a to vím od té kamarádky hned vrzly malýho do vaničky, ŽÁDNÉ LEHÁTKO rovnou ponořit uši do vody, nevadí jim to VĚŘ MI a ve velké vaně taky, napustit vodu, položit, uši pod vodu a miminka se cítí jako v bříšku je jim tam dobře. To je moje ZKUŠENOST a děti, kterým se dává takovéto lehátko nebo cokoliv aby se jim nenamočily ouška se později bojí vody, jak mají vodu v uších řvou takže DEJ NA MĚ!!!!!!! Jo a na vanu do koupelny jsme si nechali opět udělat desku přesně na šířku vany, dolů jsme nalepily takovou pěnovku, prodávají to různě aby neklouzaly věci třeba v autě na palubovce, určo víš, je to takové dírkované jakoby molitan a to jsme dali na vanu a ono to neklouzalo, na to vaničku a nemusela jsem se zohýbat do velké vany kvůli zádům a tak. Teď to mám taky, malýho si na tom zesleču před koupáním, pak ho osuším a přenáším do ložnice, tam ho namažu, obleču a jde baštit a spát. Už vím, jak je v ložnici po koupání že prostě už tam zůstává a je to SUPER.

MOC DOBRÁ VĚC : Monitor dechu, chůvičky - k nezaplacení !!!!!!!!!!!!!!!!

....a jo ještě co je SUPER VĚC je BABY VAK ten jsme měli, v albíčku tam o něm píšu, že když měl malej větry tak v něm byl schoulenej jako v bříšku, cítíl moje srdíčko a bylo mu dobře. Na nakupování je to paráda, když pláče, když jdeš třeba jen do sklepa pro brambory zase přeháním ale já jsem potřebovala třeba pošťačka zvonila, šupla jsem ho tam, nebyla mu zima, cítil mě a šupajdovali jsme. Máme ho doteďka, už tam neleží ale jakoby sedí a je zvyklej, je mu dobře a lepší než ten ŠÁTEK - pozn. - u tohoto baby vaku si nejsem jistá, jiná maminka mi zase napsala, že jí ve vaku její holčička nechtěla být a koupila si šátek, kterej je pro ni super - holt každé mimi je jiné 😉

Nakonec rada poslední........nejvíc mimi potřebuje TEBE, tvoji náruč, teplo🙂

Pokud budete chtít, příště vám sem přepošlu radu o kočárcích (vlastní zkušenost té maminky) a nebo pošlu odkaz na stránky, kde je toho hodně o těhotenství a mateřství napsáno... 😉

honzina
2. únor 2006

Jé, Marki, ty jsi úžasná!!!
Uvidíš, že ti spousta nastávajících maminek poděkuje! 😀
A časem se tu sejde spousta rad! Perfektní!!! 😀 😀 😀

marki
autor
2. únor 2006

honzi, připadá mi, že se tady na netu honíme... 😀 😀 😀 😀 😀

honzina
2. únor 2006

To víš, já jsem všude! Však tě jednou chytnu! 😀 😀 😀 Nebo ty mě? 😉

jarca
2. únor 2006

Musim se pridat k te zkusene mamince. ja mam 9 mesicniho syna a spoustu veci, ktere jsem si chtela koupit neb se mi hlavne libily, jsem si nakonec nekoupila a jsem moc rada. Usetrila jsme penizky a to co jsme potrebovala a vedela ze to vyuziji jsme koupila az jak to byla potreba. Do zacatku opravdu potrebujete jen to nejhlavnejsi. Holky hlavne neblbnete a nekupujte veci jen proto ze se vam libi. Pak doma budou lezet nevyuzite.
Jo a pokud kupujete obleceni tak radim koupit mozna o velikost vetsi, ony ti miminka hrozne rychle rostou 😀 a spoustu veci vubec a vubec nevynosi

ene
2. únor 2006

Bezva! Prave jsem prisla o vsechny sve iluze, co jsme kdy chteli nakoupit 😀 Jenom mi u tech jejich vychytavek hrozne chybi obrazky. Nikdy jsem dite nemela, tak nemam poneti, jak takovehle udelatka mohou vypadat. A moc by me zajimal baby vak nebo satek, jak to vypada a jestli si to radim spravne 🙂

ivet
2. únor 2006

marki, že díky, už jsem si to uložila...můžeš si za chvíli zařídit poradnu 😀 Asi si budeš muset pořídit ten net domů, když toho prcka budeš mít dříve, než my ostatní, budeme si chodit pro rady 😀

meriva
2. únor 2006

omlouvam se, asi je to blbej dotaz, nebo mozna nerozumim slovu (nejsem rozena ceska), co znamena, ze miminko se musi prokopat?

zziny
2. únor 2006

Ahoj holky, už v tom taky lítáme 😀 . Tak marki, sem s těma kočárkama 😝 . Takovýhle rady jsou k nezaplacení. 🙂

ivet
2. únor 2006

Meriva, já nejsem autorkou textu, ale tak jestli jsem to pochopila dobře, tak to znamená,že když je chvíli "na ostro", může si vesele kolem sebe kopat nožičkama, užije si tu "svobodu" bez oblečení....tak se prostě prokope 😀

meriva
2. únor 2006

jo taaaak. A jde jenom o tu svobodu a dobry pocit, nebo je to dobry i napr. ze zdravotniho hlediska? Ja tedy dite jeste neplanuju, musim jeste chvili pockat, ale uz jsem ve stadiu, kdy se na ulici vic koukam po detech nez po chlapech 😀 😀 😀

ivet
2. únor 2006

Meriva, tak to Ti neřeknu....teď na tom pracuju, takže až to bude aktuální, začnu to všechno zjišťovat...ale zatím jsem nikde neslyšela, že by to bylo dobré třeba ze zdravotního hlediska...moje švagrová to třeba vůbec nedělá, i když malá to miluje :o( No co nadělám, moje dítě to není, kecat do toho nemůžu :o(

marki
autor
2. únor 2006

ano, ano, přesně tak, může hejbat ví nožičkama, čert jeden... 😉 a bohužel, obrázky sem vložit nelze...ale když budete asi tak 2 měsíce listovat na stránkách s dětským zbožím, tak to všechno pochopíte... 😀 😀 a budete mít zcela jasnou představu... 😀 😀 😀

zkus se ene, podívat na babyvaltečkacezet nebo sanamitečkacezet...tam ti pojem vaků a šátků vysvětlí hned... 😉

marki
autor
2. únor 2006

ene, nebo taky takhle (ale znovu připomínám, že si tyhle člányk půjčuju z jiných stránek anebo od maminek):
Pokud Vám z nějakého důvodu nevyhovuje kočárek, miminku se v něm nelíbí, potřebujete jet nalehko s volnýma rukama, jdete do terénu, ve kterém je kočárek nepoužitelný, ..................? Pak máte na výběr mezi různými nosítky.

Šátek
Má mnoho variant úvazů a je vhodný od narození. Můžete využívat polohy na břiše i na zádech nebo na boku. Můžete ho používat i doma na plačtivé miminko, které se chce stále chovat. Dá se v něm nosit i starší dítě, pokud ovšem neváží příliš. Originál zakoupíte od cca 1.500,- Kč do cca 3.500,- Kč. O něco levnější je šátek ŠaNaMi.

Babyvak
Je narozdíl od šátku jednodušší v tom, že se nemusí složitě vázat a taktéž se dá použít na břiše, boku i zádech, doma i venku. Dá se rovněž použít od narození až do té doby, dokud dítě bez potíží unesete. Babyvak zakoupíte zhruba do 1.000,- Kč.

Klokanka
Má oproti šátku i babyvaku omezený způsob použití. U levnějších klokanek při bolestech zad nemáte na výběr jiný způsob nošení než na břiše a pro miminko jinou polohu než svislou. Není vhodné je používat od narození. Je vhodnější používat je spíš na krátkou chvíli než na dlouhé vycházky. U těch lepších je možno zvolit více poloh. Z těch dražších například klokanka RED CASTLE CARRIER se dá použít od narození a má 6 poloh na nošení. Ceny klokanek se pohybují od několika set do několika tisíc korun.

Krosnička
Jsou použitelné dle výrobce od cca 9 do 36 měsíců. Každopádně by mělo dítě už samo sedět, aby se zbytečně nezatěžovala jeho páteř. Krosničky seženeme od těch nejjednodušších za pár stovek až po ty vychytanější za částky několika tisíc. Nejlevnější krosničky umožňují nošení dítěte bez zbytečného luxusu. Jsou vhodné spíše na kratší cesty třeba po městě. Na celodenní výlet do terénu je vhodnější investovat více do lépe vybavené krosničky. Taková krosnička se dá postavit na zem s dítětem jako židlička, má stříšku, pláštěnku, úložné kapsy, některé krosničky mají i kolečka, takže se dají použít jako jednoduché vozítko, samozřejmě omezeně a tak dále. Při nákupu hleďte na co nejnižší váhu. Při dlouhém výletu je znát každé kilo navíc.

Nosítka se dají využít i jinak. Třeba když máte miminko a starší dítě které jěště samo neujde příliš daleko. Jedno se veze a druhé nesete. Vyhnete se tak kočárku pro sourozence. A podobně využívají nosítka i maminky dvojčátek, aby byly mobilnější než když vozí obě děti v kočárku pro dvojčátka.

marki
autor
2. únor 2006

no,a tady je to o těch kočárcích, díl I.

Cena
Cenová hladina je velice rozdílná. Od kočárků z bazaru za pusinku až k závratným sumám za kočárky velmi luxusní. Musíme proto zvážit, zda naše peněženka luxusní kočár zvládne či ne. I v bazarech se dá sehnat levný kočár v dobrém stavu, ale to je spíš náhoda než pravidlo. Můžete zkusit i inzeráty, ale je to asi stejné jako v bazarech. Mnoho lidí jezdí pro kočárky do Polska. Nový kočár za málo peněz, ale na kočár z tržiště je dost pochybná záruka. Na druhou stranu za ty peníze se to riziko možná vyplatí. V pevném obchodě se, na rozdíl od tržiště, možná i záruky dočkáte. Další varianta, jak ušetřit je, že kočárek koupíte přes internet. Internetové ceny bývají o něco nižší, ale kočárek na obrázku moc neposoudíte. Takže pokud máte možnost si ho někde prohlédnout a vyzkoušet, tak to udělejte a objednejte přes internet až si budete jisti.

Barva
Dnes již nehraje roli modrý kočár pro chlapce a růžový pro holčičku. Vybrat si můžete z nepřeberného množství barevných kombinací a několika materiálů. Při výběru barvy se nemusíte ohlížet na peněženku, ale pouze na to, zda se kočárek líbí mamince a tatínkovi a na to, na jaké cesty ho budete využívat. Pokud budete cestovat po lesích a každou chvíli kočár skládat do auta, tak si těžko můžete vybrat světlé pastelové barvy a neprací materiál.

Typ
Další dilema. Vybrat hluboký a pak koupit sporťák či golfky? Nebo koupit kombinaci, která vydrží po celé kočárkové období?
Hluboký
Pokud se Vám narodí miminko v první polovině roku, pak počítejte s tím, že se na zimu pravděpodobně do hluboké korbičky v teplém oblečení a fusaku nevejde nebo tam bude napěchované. Proto je nutné vzít v úvahu velikost korbičky. Pokud se mimi narodí v druhé polovině roku, pak ještě dojezdíte zimu a na jaře bude už nalehko bez pytle nebo přejdete na sporťák. Také je vhodné, je-li miminko před nepřízní počasí chráněno zvýšeným okrajem nánožníku.
Kombinace
S kombinací nemusíte tolik řešit velikost korbičky kvůli oblečení a pytli. Mají buď vkládací tašku pro novorozence, která může sloužit i jako zimní pytel. Když z ní mimi odroste, tak se vyndá a nasazovací redukce tvoří větší hlubokou korbičku. Když už dítě sedí, tak se kočárek jednoduše přestaví na sporťák. Dále může mít kombinace velkou pevnou vložnou tašku ve které se dá mimi přenášet. Z té přejde rovnou na sportovní nástavbu, do které se taška vkládá Nebo se na podvozek přímo připevňuje hluboká korba, sportovní sedačka, případně autosedačka.
Golfky
Golfky jsou velmi praktické do města. Jsou lehce ovladatelné, lehké, skladné, ........ Můžete je použít od cca 6-8 měsíců i pro nesedící dítě. Pak je ale nutné, aby se zádová opěrka dala sklopit do roviny. Na některé typy se dá upevnit také autosedačka nebo hluboká korba, takže je použijete od narození. Jen absence houpání by mohla vadit. Na co je třeba brát zřetel? Snadnost skládání, pokud ho budete skládat často. (Můžou se skládat jako klasické golfky nebo jako sporťák.) Šířka sedátka, aby se dítě netísnilo. Délka lehátka a podnožníku, aby při spaní příliš neklimbaly nožičky. Rozhodně se vyplatí boudička, která ochrání před sluníčkem. Rukojeť – spojená nebo rozdělená.

Podvozek
U výběru podvozku je velmi důležité zvážit terén do jakého budete chodit. Na krátké procházky po obchodních centrech či asfaltu? Po dlažbě, parcích a lesních cestách? Nebo do drsnějšího horského terénu? To je velmi důležité.
První variantu zvládnete s malými tvrdými golfovými kolečky.
Na druhou jsou vhodnější větší kola s lepším odpružením.
A na tu třetí jsou nejlepší velká nafukovací kola. Odpružení je nezbytné.
Rovněž do sněhu, břečky i bláta jsou lepší velká nafukovací kola, se kterými vše projedete lépe než s malými golfovými kolečky.
Dále je dobré počítat s tím, že miminko potřebuje občas pohoupat a to s pevným podvozkem moc nejde. Naopak hodně „plovoucí“ kočárky nejsou moc vhodné do náročného terénu.
Výška podvozku
U vyššího podvozku máte výhodu, že dobře dosáhnete na miminko aniž byste se museli moc ohýbat. Ale pro větší dítě, které si v kočáru stoupá je pak možný dopad na tvrdou zem z větší výšky. Kočár je méně stabilní. Nižší podvozek je do terénu vhodnější než vysoký.

Brzdy
Brzdy patří také mezi důležité příslušenství. Mohou být nezávislé na každém kolečku zvlášť nebo spojené na celé nápravě. Každopádně je praktické, když jsou bržděné obě nápravy, zvlášť jestli je rukojeť přehazovací. Není pohodlné kočárek neustále obcházet. Některé kočárky, hlavně trojkolky, mají i brzdu na rukojeti, která poslouží třeba při bruslení nebo při cestě z prudkého kopce.

Velikost košíku
Záleží pouze na tom, kolik nákladu plánujete vozit. Nejspíš to budou nákupy. Pak je důležitý větší a pevnější košík. Dá se v něm ovšem vozit i línější domácí mazlíček ( ne manžel🙂 ). Pak budete vozit spousty věcí pro mimi včetně hraček, cestou nasbíraných maličkostí, …………. Také by měl být snadno přístupný, abyste se do něj nemuseli s každou maličkostí dobývat.

Rukojeť
Velmi důležité. Již v obchodě si vyzkoušejte, zda vám rukojeť výškově sedne. Hlavně neprůměrně vysokým či menším maminkám a tatínkům. Není nic nepohodlnějšího než se několik hodin denně hrbit nad nízkou rukojetí nebo držet ruce moc vysoko. A je nutné ji vyzkoušet na obou stranách, pokud je přehazovací. Někdy je tam malý rozdíl, ale i ten může být znatelný. Také vyzkoušejte jednoduchost přehazování. Záleží i na materiálu, který je použit na obalení rukojeti. Hlavně, aby se Vám pohodlně držela. Přehazovací rukojeť je vhodná jak z důvodu, aby na Vás dítě vidělo nebo naopak vidělo do světa, když se mu zachce a pak také abyste mohli dítko schovat před sluníčkem. Také ho pak nemusíte z velkého kopce vozit hlavou dolů nebo tahat kočárek nepohodlně za sebou. U golfových holí může být spojená nebo rozdělená. Rozdělená bývá u některých kočárků polohovatelná.

Boudička
Boudičku vyberte tak, aby dítě dobře zastínila před sluníčkem a aby se dala dobře složit a dítko vidělo ven. U některých golfových kočárků se dá boudička přetáhnout až k madlu a tak chrání dítě velmi dobře. Boudička má svoji nezastupitelnou roli a tak ji není radno podceňovat. Nicméně se dá nahradit či doplnit slunečníkem.

Čištění kočárku
Vzhledem k tomu, že Vaše ratolest bude v kočárku konzumovat spousty dobrot a bahýnko nebahýnko, klidně si v do kočárku vleze i ve znečištěných botičkách nebo se pročůrá, bude občas potřeba kočárek vyčistit. Zjistěte si, zda se dá dobře a jednoduše rozebrat a zda se dá vyprat, nejlépe v pračce.

Nosnost
Ne každé děťátko odroste kočárku před dosažením 15ti kg. Dá se předpokládat, že kočárky s uváděnou nosností 15 kg unesou i 16 či 17 kg, ale kdo by koupil kočárek s nosností 10 kg, že?

Polohování zádové opěrky
Při přechodu z hlubokého na sportovní nebo golfky je velmi důležité zjistit, od kterého věku je tento kočár vhodný. Nepolohovací opěrka kočárku není jistě vhodná pro nesedící dítko. A i starší dítě si při delší procházce rádo zdřímne. V sedě by to nebylo nejpohodlnější a vracet se domů na spánek kvůli nepolohovacímu kočáru není nic moc. Stejně tak je důležitá délka a polohování opěrky pod nohami. Pokud je moc krátká a zakončená pevným ohnutím vzhůru, pak vyššímu dítěti budou nožičky nepříjemně přečuhovat a opěrka ho bude tlačit. Kinklající nožičky při absenci polohovací opěrky také nejsou nic moc.

Pásy
Většina dnešních kočárků je vybavena upínacími pásy přímo. Mohou být různé. Tříbodové či pětibodové - pouze mezi nožičkami do pasu nebo od pasu přes ramínka anebo od zdola nahoru. Na to jaké jsou nejlepší přijdete asi až postupem času. Některá dítka se po vzoru Copperfielda vyprostí prostě ze všeho.

Stabilita kočárku
Je velmi důležitá ve chvíli, kdy dítko objeví skákání a naklánění se z kočárku. Kočárek by při těchto artistických výkonech měl stát pevně na všech kolech.

Čyřkolka nebo trojkolka nebo šestikolka?
Kromě klasické čtyřkolky si dnes můžete vybrat i trojkolku či šestikolku.
Trojkolky byly prý původně vytvořeny pro jízdu na bruslích a tak jejich ovládání v terénu může být složitější. Některé jsou méně stabilní než čtyřkolky. Záleží na rozteči koleček. Ale pokud jsou dále od sebe, může se stát, že všude neprojedete. Dalším problémem může být sjíždění nájezdů na schodištích a jízda po eskalátorech. Přední kolečko může být natáčecí nebo pevné. Někdy je i čtyřkolka provedena tak, že má dvě přední kola tak blízko u sebe, že vypadá jako trojkolka.
Šestikolka má na jedné nápravě dvě větší kolečka a na druhé čtyři menší, otočné s aretací.
A znovu tedy záleží na použitelnosti, vkusu a peněžence.

Natáčecí kolečka
Kočár s natáčecími koly se lépe ovládá. Kolečka se dají zaaretovat, pokud je zrovna natáčení nežádoucí. Nedoporučuji kočár bez možnosti zaaretování.

Skladnost
Rozmyslete si, zda budete kočárek často skládat a převážet v autě nebo skladovat v malé komoře. Pak je nutné, aby se kočárek lehce a rychle složil a nezabral moc místa. Raději se v obchodě domluvte a zkuste si ho naložit do auta ještě před nákupem, abyste pak nezjistili, že nezavřete kufr.

Rozměry
Máte malý výtah nebo vchodové dveře? Pak si předem vše dobře proměřte, aby Vás pak 2 cm nepříjemně nepřekvapily.

Váha
Budete kočárek v bezbariérovém domě skladovat v kočárkárně nebo vyjedete výtahem až do bytu? Časté cestování MHD se Vás netýká? Tak potom je Vám jedno zda bude kočárek vážit kolem 20 kg. Ale pokud se budete denně tahat s kočárkem po schodech a hodně cestovat MHD, pak vyberte kočárek co nejlehčí. Samotný nebo s miminkem se Vám může zdát lehký i velmi těžký model. Ale vězte, že i ten nejlehčí kočárek s 15ti kilovým děťátkem bude "pastva" pro Vaše záda.

Doplňky
Ke kočárku se dá dokoupit spousta doplňků. Některé mají leccos ve výbavě, tudíž v ceně. To si zjistěte před nákupem, protože pak byste při nákupu doplňků mohli ten dražší kočárek o hodně přeplatit. S největší pravděpodobností budete potřebovat pláštěnku, přebalovací tašku, nánožník na zimu a další. Dále můžete koupit různá chrastítka a hračky, moskytiéru, slunečník, držák na láhev, pultík místo madla a spoustu dalších vynálezů.
Můžete dokoupit i malý scate, který se připevní ke kočárku a když se starší dítě unaví, tak se kousek sveze.

Kočárky pro dvojčátka nebo sourozence
Výběr je sice slabší než pro jedno dítě, ale i přes to se uspokojí i rodiče dvojčátek. Pro dvojité kočárky platí stejná kritéria jako pro jednotlivé. Provedení může být vedle sebe nebo za sebou. U obojího musíte počítat s větší váhou a horší manipulací v MHD( pokud se tam ovšem vůbec vejdete), obchodech, lesních cestách, atd.

Reklamace
Zjistěte si, jak snadná je reklamace. Můžete reklamovat u prodejce, výrobce nebo pokud je možnost, přímo ve smluvním servisu což je nejideálnější. Pokud nakupujete po internetu, může se Vám také stát to, že budete muset poslat kočárek na reklamaci přes půlku republiky poštou. Nepříjemné může být i to, že zůstanete nějakou dobu bez kočárku. V některých obchodech mají i servis a jsou schopni opravit kočárek na počkání nebo ve velmi krátké lhůtě. Být 30 dní bez kočárku, když nemáte možnost si půjčit jiný není nic příjemného. Ideální je takový prodejce, který Vám po dobu opravy zapůjčí kočárek jiný. Nejideálnější by byl samozřejmě takový kočárek, který by se nikdy nerozbil, ale to předem neodhadnete a tak proto je záruka tak důležitá.

Takže souhrn:
1) Cena
2) Promyslete druh kočárku
3) Pečlivě vyberte typ podvozku
4) Větší a bytelnější košík je plus
5) Výška a přehazování rukojeti
6) Čištění kočárku
7) Polohování a velikost korbičky či lehátka
8) Pásy
9) Stabilita a nosnost
10) Skladnost a váha
11) Rozměry
12) Doplňky
13) Reklamace

Snad Vám článek alespoň trochu rozšíří obzory. 😀 Jo, maminy, vyšší divčí hadr.... 😉

alex1
3. únor 2006

holky, když už se tady píše o kočárkách, tak chci "varovat" všechny nastávající i budoucí maminky. Na internetu jsem narazila na negativní zkušenosti (14 reakcí z 15) kde si stěžovali lidé, kteří chtěli koupit kočárek, autosedačku či další příslušenství, zaplatili peníze a teď nemají peníze ani zboží. Jedná se o firmu generace babypro. Jo, a ta paní "podnikatelka" si prý založila nový internetový obchod pram24.com. Takže bacha na ně 😉

marki
autor
3. únor 2006

ahoj alex, díky za upozornění... 😉 já doporučuju an netu hledat inspiraci, ale v žádném případě věci jako kočárek, autosedačku a další nelevné věci v kamenném obchodě anebo od výrobců (v Čechách je to např, Patron Bohemia, Trend line)...ale já vsadím na kameňák... 😀 nebo na mimibazar, kde se kočárky dají koupit taky za super ceny....(jeden už mám doma)... 😉

meriva
3. únor 2006

v každém případě objednávat na dobírku nebo jestě lepší na fakturu

xara
3. únor 2006

Ahoj holky!
Marki,moc,moc díky za skvělé rady,moc mi to pomáhá,chytám je kde se dá!!! 😀
Termín mám v červnu,tak už začínám se pomalu zásobit!Takže ještě jednou díky a ať ti miminko pěkně roste!!! 🙂

alex1
3. únor 2006

marki: no ono to podle některých příspěvků, v kterých se psalo o "obchodě" vypadá, že ta firmá má i kamenný obchod

marki
autor
3. únor 2006

xaro, ahoj, nemáš zač, a jak tak kukám jestli si opravdu z Brna, tak nezapomeň a zapiš si to do kalendáře, že od 23. - 26.3. se v Brně na BVV koná veletrh pro dítě (zároveň je tam i Mobitex a veletrh pro rybáře), kde budou snad všichni možní výrobci a prodejci kočárků, autosedaček, dětských postýlek, kosmetiky atdatd...já to mám taky v kalendáři, jestli budu schopná tam dojet a kroužit, tak tam určitě s manžou jedeme... 😀 a ať taky rostete,,,, 😉

marki
autor
3. únor 2006

no, já předpokládám, ža v tom případě se takovýmu obchodu radši vyhnu.... 😀 ale tam bys přišla "maximálně" o zálohu, protože když není kočárek přímo na skladě, tak u slušných prodejců složíš zálohu a čekáš na kočárek.... 😉 pokud chce někdo dopředu zaplatit všechno, tak bych se na to vyflákla... 😉

marki
autor
3. únor 2006

a tady přidávám něco málo zkušeností s nákupem kočárků od jedné jediné maminky:

První (kočárek) hodně dopředu jsem si vybrečela trojkolku od Chicca ale hrůza hrůzoucí neměla otočné přední kolečko a nedalo se s ní jezdit - vratká, těžká ale moc kráááááááááásná proto jsem ji chtěla. Ale protože mám ještě dva puberťáky kteří mi malýho málem vyklopili rychle jsme sháněli něco na přežití než si vyberu nějaký podle mých dalších z IKS představ. Jeli jsme až do Zlína pro tento hluboký kočárek a udělali jsme dobře (ten už mám doma já - pozn. Markí 😀 ). Za ty prachy udělal službu a je opravdu jako nový a abych se přiznala není to moje krevní skupina a proto u nás opravdu jen přežíval. Po dlouhém vyhledávání jsem se rozhodla koupit krásné a dost dobré golfky PEG PEREGO PLIKO P3 jsou suprový mají hrozně možností ale na zimu nejsou až takové pravé ořechové takže je mám schovaný na jaro moc se těším a koupila jsem na zimu kočárek HOCO BIG FOOT a to je supr kočár, já mu říkám traktůrek jelikož projede všude, krásně vypadá, dobře se s ním jezdí, je skladnej.....

takže takhle to taky někdy může vypadat.... 😀 😀 než dojdete k tomu pravýmu... 😎

alex1
3. únor 2006

marki: no někteří tam psali, že zaplatili celou částku (to mi vyrazilo dech, ta částka 20 tis. Kč), ale psali tam i ti, kteří zaplatili "jen" zálohu a teď stejně nemají nic. Ale já bych přes internet taky takový věci nekupovala.

xara
3. únor 2006

Jo,jo Marki jsem z Brna a na veletrh určitě zajdu,díky za upozornění,píšu si! 😉
Možná se tam potkáme! 😀
Pro mě je největší problém výběr kočárku,ale vím jedno,bydlíme na vesnici,tak potřebujeme teréňák!!! 😀

danielah
3. únor 2006

Marki: super, díky moc!!!!!!!!!

marki
autor
3. únor 2006

od toho jsem tu... 😀 😀 stále čekámna příchod nové kočky, kterou zaučím...to ale potom budu mít omezený přístup na PC... ☹

messue
3. únor 2006

marki a keyx očakávaš mimino? Lebo aj mňa to čaka za necelé tri mesiace. 🙂 24.04. 🙂

kalerat
3. únor 2006

Jé to jsem se narodila já messue

messue
3. únor 2006

pekný datum, a ešte aj k tomu bude pekné počasie. Nie zima brrrrr. Ludia, narodení v tom období, že majú velmi dobrú povahu.

kalerat
3. únor 2006

No snad jo, 2 dny před tím se vdávám