Rady od zkušené maminky těm nastávajícím

marki
2. únor 2006

Ahoj kočky, protože mě příchod mimouše čeká za necelé tři měsíce, snažím se sehnat co nevíce informací nejen v kurzech, ale všude možně. Proto vám sem nakopíruju rady jedné super maminky (má dva puberťáky 15,14 let a malýho 7m Vojtíška). Nemusíte se těmito radami řídit, spíš pro vás můžou být inspirací:

1. PRANÍ
Já pořád peru a nemůžu si vynachválit tekutý prášek pro miminka LOVELA je to úplně super do té doby, kdy ti mimčo nezačně baštit mrkvičky nebo jestli budeš používat klasické pleny látkové což si myslím že je NA PRD tak to bys nevyprala ale na takovéto obyčejné praní je to SUPER. Krásně voní, prádlo je hrozně svěží a přitom nenavoněné moc uměle víš jak to myslím. NEAVIVÁŽOVAT vůbec nepotřebuje to miminko a po LOVELE bude krásně měkkoučké uvidíš. Hned od začátku jsem prala a peru na 30 stupňů úplně to stačí a vypere si doteďk úplně všechno. Praní v RUCE nedoporučuji nevypereš to nikdy tak jako pračka, ztráta času a opravdu když dáš šetrnej program peru na EKO a ještě na VLNU tak věci a sama vidíš co máš ode mě, jsou krásné a kdybys viděla ty, co jsem měla na Vojtu úplně malinkaté, nebyly známky nošení.

2. LEHÁTKO
My jsme lehátko kupovali hned ze začátku, protože Vojtík šíleně trpěl na vetříky a vlastně od měsíce nám doktorka, která učí miminka plavat a hodně ví o motorice a vývoji, nám doporučila a vůbec nám nedoporučila právě autosedačku vajíčko, do kterého maminky dávají miminka a myslí si, jak jim je dobře. BLBOST !!!!!!!!! Nedělej to ikdyby stopadesát kamadárek to tak dělaly a řeknou ti, jak se to miminku líbí. V autě ANO to nevadí je tam jak v bříšku ale celé dopoledne aby ho měly na stole v kuchyni a vařily u toho to je ŠPATNÝ. Lehátko co jsme měli mi se dalo polohovat do sedmi poloh a ta nej........ byl skoro leh trochu vyvýšený ale krásně Vojtík ležel a nepoloseděl. Bylo mu tak dobře, přenášeli jsme si ho a taky houpali, to naše se dalo houpat ale myslím, že každé lehátko to tak má, když je jakoby podsunou rádoby nožičky tak se houpe takže DOPORUČUJI. Jo a dokdy? Do té doby, než se začne otáčet my ho měli do půl roku. Pak jsme koupili krmící židličku, která má tři polohy takže ta úplně dole je jakoby ve vajíčku a sedm poloh výškových, má dva pultíky a zezačátku tam Vojtík byl v té úplně naležato poloze, viděl protože židlička se dá vysunout do výšky ke stolu a byl na pohodu. Má kolečka, takže s ním jezdíme po celém bytě, teď ho v ní krmím, dám si ho níž, sedím třeba na sedačce v obýváku a krásně baští takže ikdyž je dražší než klasické krmící židličky které se nadají polohovat já si nemůžu stěžovat a od půl roku v ní krásně sedí.

3. PLENY my měli od začátku PAMPERSKY do porodnice jsem si kupovala úplně ty nejmenší myslím 2-5 kilo ty NEW BABY nevím jestli to píšu dobře a protože jsme byli dlouho malinkatí vydrželi nám. Ale maminky co měli prcky tak kolem těch tři a půl kil je využili jen v porodnici takže být tebou, toto balení si koupím jen jedno do porodnice a pak už ty další 3-6 kilo ty budeš využívat myslím tak do dvou měsíců opravdu těch jsme si nakoupili nejvíce. Ubrousky nejvíc jsem spokojena od PAMPERS ale ty bílý s heřmánkem, opravdu jsou nejlepší. Nejsou navoněný jako ostatní, nedráždí a je tam heřmánek a krásně je po tom prdelka hlaďoučká fakt že jo!!!!!!!!!!!! Teď už máme PAMPERSKY jen na spaní, na noc a na cestování a na doma, kdy ho přebaluju co hodinu aby se prokopal a dal chvíli pokoj máme obyčejné třeba dobrý jsou z ROSSMANA nebo z BILLY, HYPERNOVY mají obrázky a stačí. Pampersky jsou lepší v tom, že opravdu ikdyž je tam jak říkám NACHCÁNO tak nejsou těžké, nestudí a lepítko pořád lepí ale u těchto obyčejných je plena hned těžká, mokrá jakoby taková studená a lepítko lepí jen jednou pak už led izolepou (přeháním nedělám to jen přirovnání.)

3. PŘEBALOVACÍ PULT a pod......... já hrozně chtěla ten klasickej s vaničkou NEDĚLEJ TO !!!!!!!!!! Zabírá to moc místa, využíješ to jen prvních pár týdnů a pak zjistíš, že pohodlnější je přebalování na klasické posteli v ložnici nebo kdekoliv jinde, než tam, kde ti bude stát tento pultík. My jsme si nechali udělat k postýlce takovej jakoby pultík , vypadá to jakoby vál na válení těsta, má to asi pěticentimetrovou ohrádku ze tří stran, do toho jsem si koupila molitan, na ten jsem si ušila z dětské látky potah a krásně jsem to měla u ruky jo a připevnili jsme ho na dva noční stolky, které se nám kvůli postýlce nevešli k posteli tak jsme je dali na sebe, na to ten pultík, na to ten pošitej molitan a bylo to. Ale vůbec jsem tam malýho nepřebalovala, měla jsem strach, že mi spadne, na posteli jsem mohla odejít KAMKOLIV, malej si tam krásně ležel, pod něj jsem pořád a doteďka dávám PŘEBALOVACÍ PODLOŽKY těch si taky nakup ty se neztratí, můžeš mimčo nechat na posteli se prokopat, pod něj tuto podložku kdyby náhodou bylo nadělení a můžeš si fakt jít třeba vyndat prádlo z pračky takže PŘEBALOVACÍ PULT nic moc!!!!!!!!!!!!!!! Vím o holkách, kterým stojí někde v kuchyni nebo obýváku a mají na něm jen krámy.

4. VANIČKA máme obyčejnou z IKEI, je malá ale my jsme Vojtíka už od šesti týdnů koupali ve velké vaně, protože plaval jako plaváček a doteďka už jezdíme i do bazénu se potápět a můžu doporučit. Va vaničce co nejméně, vím, je to pro maminky pohodlnější, položit prcka do vaničky pěkně ho tam nechat ráchat, kopat ale pro jeho motoriku a vývoj je to právě špatný. My jsme od začátku a to vím od té kamarádky hned vrzly malýho do vaničky, ŽÁDNÉ LEHÁTKO rovnou ponořit uši do vody, nevadí jim to VĚŘ MI a ve velké vaně taky, napustit vodu, položit, uši pod vodu a miminka se cítí jako v bříšku je jim tam dobře. To je moje ZKUŠENOST a děti, kterým se dává takovéto lehátko nebo cokoliv aby se jim nenamočily ouška se později bojí vody, jak mají vodu v uších řvou takže DEJ NA MĚ!!!!!!! Jo a na vanu do koupelny jsme si nechali opět udělat desku přesně na šířku vany, dolů jsme nalepily takovou pěnovku, prodávají to různě aby neklouzaly věci třeba v autě na palubovce, určo víš, je to takové dírkované jakoby molitan a to jsme dali na vanu a ono to neklouzalo, na to vaničku a nemusela jsem se zohýbat do velké vany kvůli zádům a tak. Teď to mám taky, malýho si na tom zesleču před koupáním, pak ho osuším a přenáším do ložnice, tam ho namažu, obleču a jde baštit a spát. Už vím, jak je v ložnici po koupání že prostě už tam zůstává a je to SUPER.

MOC DOBRÁ VĚC : Monitor dechu, chůvičky - k nezaplacení !!!!!!!!!!!!!!!!

....a jo ještě co je SUPER VĚC je BABY VAK ten jsme měli, v albíčku tam o něm píšu, že když měl malej větry tak v něm byl schoulenej jako v bříšku, cítíl moje srdíčko a bylo mu dobře. Na nakupování je to paráda, když pláče, když jdeš třeba jen do sklepa pro brambory zase přeháním ale já jsem potřebovala třeba pošťačka zvonila, šupla jsem ho tam, nebyla mu zima, cítil mě a šupajdovali jsme. Máme ho doteďka, už tam neleží ale jakoby sedí a je zvyklej, je mu dobře a lepší než ten ŠÁTEK - pozn. - u tohoto baby vaku si nejsem jistá, jiná maminka mi zase napsala, že jí ve vaku její holčička nechtěla být a koupila si šátek, kterej je pro ni super - holt každé mimi je jiné 😉

Nakonec rada poslední........nejvíc mimi potřebuje TEBE, tvoji náruč, teplo🙂

Pokud budete chtít, příště vám sem přepošlu radu o kočárcích (vlastní zkušenost té maminky) a nebo pošlu odkaz na stránky, kde je toho hodně o těhotenství a mateřství napsáno... 😉

vrana
8. srp 2008

binki, jj, myslím babylove

koš taky plánuju obyč plastový, protože chodíme 3x denně se psem a není problém ho kdykoliv vynést.

vrana
8. srp 2008

miso, jen z načteného, polštářek a peřinka na malé mimčo rozhodně ne, přesně z toho důvodu co píšeš. V kočárku to nevadí, máš ho pod neustálým dohledem. O ukládání jsem naposledy slyšela, že na bok, ale ať nás zasvětí maminy...

a ad spaní v ložnici, taky mi to přijde smutné a plánujeme spát všichni pohromadě, samozřejmě pokud bude v noci malá hodně plakat, půjdu s ní do obýváku, ať se MM vyspí, ale "na stálo" tam rozhodně bivakovat nebudu 🙂

campi
8. srp 2008

To Německo bylo jenom pro ty, které to mají blízko a nevydaly by se jenom kvuli plenám. Jinak já se tam vydám z Phy pro celou výbavičku, tak to už se vyplatí. Jenom autosedačka je levnější o 1000 Kč.

MM má s nákupama taky problém, ale tohle bude muset zvládnout. Stejně tak mám v plánu koupit i minimum oblečků, to všechno bude potom na něm, až budu v porodnici. Jenom že mi říkala kamarádka s miminkem 4,50 kg, že ty nejmenší byly hodně těsné kolem bříška, tak že přešla rovnou na 3-6 kg a zůstala jí doma zásoba.

binki
8. srp 2008

1. spal, jak chtěl, většinou usnul na bříšku a pak jsem ho otočila, na boku vůbec nechtěl spávat
2. spali jsme a spíme všichni v jedné ložnici, jinak mm jezdí hodně na služební cesty a zrovna v tom nejplačtivějším období byl převážnou část mimo domov, takže se vyspal 😀
3. peřinku nemá rád malý doteď, narodil se v listopadu a zakrývala jsem ho jen lariskou, od jara pak bavlněnou přikrývkou, z polštáře zatím pořád padá, tak jsem ho zatím schovala

gabka.d
8. srp 2008

míšo, já se teda nikam stěhovat nehodlám...je to i jeho dítě, sice chodí do práce, ale já mám svoji práci doma a taky nebudu vždy fit abych mohla např. žehlit ''s úsměvem'', ale budu muset, tak chlap taky musí něco vydržet..
možná to někomu přijde sobecké, ale miminko jsme chtěly přece oba...

o ukládání teda nic nevím, ale polštář se malému mimi prý nedává a s peřinou bych taky byla opatrná, raději jen deku na nožičky..

luucia
8. srp 2008

add ukládání - nám v porodnici doporučovali malá míma dávatna bok, kvůli ublinkávání. Ale kolem 3. měsíce se už otáčela jak chtěla ona a ted už to neřeším vůbec 😅

add spaní - my sme spali v jedné místnosti dokud se malá v noci budila. Kolem 4. měsíce začla spát celou noc a budila nás svým převalováním a oddychováním, tak se stěhovala do svýho pokojíčku 🙂 on jí pak i budil manža, když chrápal nebomu zvonil budík 🙂

add přikrývání - naše malá nesnáší jakýkoliv zakrytí. všechno odkope 😅 budu muset na zimu asi pořídit pytel na spaní

add kosmetika - my sme měli Weledu a ted na tělíčko používám obyč Indulonu, je nejlepší na různý vyrážky 😉

kaczka
8. srp 2008

Tak co vím,tak nám v porodnici říkali,že na bříško jen pod dozorem,že rozhodně ne na noc,aby se neudusilo!!

My spíme všichni pohromadě amnohdy se přítel ani nevzbudí,jedině,když malý fakt žačne plakat,ale to se stává málokdy,protže to většinou odchytnu jen když začně mručet!!

A přikrývám ho normálně peřinou ale polštář nemámé!Miminku polštář nepatří kvůli páteři

misa84
8. srp 2008

slysela jsem prave ze na boku se mu krivi pater, na brisku se muze udusit a na zadickach vdechnout prip. zvratky, takze babo rad 😅
jinak dekuju za rady, postar mame sice takovy hodne nizky, ale uplne ho teda vynecham, perinu budu davat jen na nozky, prijde mi totiz, ze mame doma porad zimu. a co se tyce toho spani, jsem rada sdilite muj nazor ze dite je nas obou proto bychom meli "trpet" oba 🙂 kdyz jsem se zminovala pred kamaradkama co spi mimo, ze se stehovat nikam nehodlam koukali na me jako na mrchu co nenecha manzela vyspat.
😠

vrana
8. srp 2008

misa, jak kdyby jen chudák manžel musel přes den fungovat co? my když se nevyspíme, tak přeci taky fungujeme přes den. Hezky ať si to v určité míře "užívají" oba, i chlap. 😉

gabka.d
8. srp 2008

mě to přijde názor jak z jeskyně... jako ženská ať se sedře, ale chlap je kdoví co a potřebuje klid? ještě chybí abych lítala kolem míma a domácnosti a ''velký šéf'' přišel z práce, dal nohy na stůl a nechal se obskakovat.. to by letěl jak špinavé prádlo 😅

kacka.va
8. srp 2008

tak my spíme všichni v ložnici. Manžel má tvrdé spaní, takže i když mimčo křičí, tak nic neslyší. Ukládali jsme po příchodu s porodnice na bok a pak na záda, na břichu by mi stejně nechtěla spát, protože na břiše automaticky pase koníky a hlavu nepokládá.

denber
8. srp 2008

ahojky holky, prosím o radu a názor: nosítka, přesněji nosítka Baby born:
http://www.baby-centrum.cz/cz-5-baby-carrier-or...

mobina
8. srp 2008

Míšo my nejdřív ukládali na bok. Po každém kojení jsme je střídali. Kolem konce 6nedělí pak už na záda a hlavu měl položenou na jednu nebo druhou stranu, takže případné zvratky vytékaly. Hlavičku rovně by asi stejně neudržel. Na břichu mi spí až od nějakého 4.měsíce, kdy se začal přetáčet, ale to už je stejně naposilovanej, takže si hlavu hodí, jak potřebuje.
První tři měsíce spal s námi v pokoji a v pohodě. Ondra byl a je noční spáč, takže si vždycky jen kvíknul na jídlo a pak spinkal dál. Mě to kvíknutí vzbudí, manžela ne, takže jsme se všichni v pohodě vyspali. Asi bude záležet, jak ti mimi bude v noci spát. Brácha se při prvním prostě přestěhovat musel, malá půl noci prořvala 😖 Od 3. měsíce chrní ve svém pokoji 😉
Ondra je únorák. Zavinovačka mu nevyhovovala, takže od začátku přikrýváme peřinkou z dutého vlákna. Je lehounká, takže zadušení nehrozí. Kolikrát jsem ho našla zavrtaného až po hlavu. Ona na tělo tolik nepřilehne. 😉

mobina
8. srp 2008

Denber myslím, že takhle by se dítě v nosítku nosit vůbec nemělo. Když už za to dát tolik peněz, tak raději Ergo nosítko, které ti později nahradí i krosnu. Prostě v něm můžeš nosit díte, dokud ho uneseš 😉

denber
8. srp 2008

mobi děkuji. proč myslíš,že by se tak nosit nemělo?

meleri
8. srp 2008

holky já taky plánovala v nejhorším spát v dětském pokojíčku a manžel sám..

můj muž strrrrašně chrápe a já musím spát s voskama v ušich (už tak spím 4 roky)..jenže jak bude miminko na světě tak pochybuju, že si budu moct dovolit spát s voskama! Jenže to se pak vůbec nevyspím!!! Mezi manželovým chrapotem a miminkem to pak budu jak troska...takže romantika nebo ne, asi budu muset spát s miminem jinde....

Nebo máte některá stejný problém, a i s miminkem spíte s vosky v uších??

tvarohacek
8. srp 2008

denber, pro dítě cca od 4 měsíců v době kdy udrží dobře hlavičku jsou vhodnými nosítky ergo (to mám) nebo manduca. V těchto nosítkách máš mimčo v poloze (čelem k sobě), která je pro ně fyziologická, nezatěžují si páteř a je to poloha vhodná pro kyčle. Pokud by si chtěla nosit mimčo hned, tak si pořiď šátek, s ním bohužel zkušenost nemám, ale zkus téma nošení dětí. 😉

gabinaf
8. srp 2008

meleri,

úplně náhodou jsem na toto téma zavítala a rovnou na poslední stranu 🙂
můj manžel strašně chrápe, oddělené ložnice máme v podstatě od začátku, na dovolených nespí ani naši sousedi v hotelech 🙂 s prckem jsem od začátku spala u něj v pokojíčku, asi ve 4 měsících, když začal spát líp, jsem zase začala nandavat špunty. Nejdřív jenom do ucha, na kterém jsem nespala, teď už v klidu do obou, vím, že mně malý vzbudí i když se jenom převalí a manžu neslyším 🙂 teď ale mám jiný problém .... neumím od prcka odejít, líbí se mi u něj, manža si dělá srandu, že mu to v pubertě určitě bude vadit 🙂
až se odhodlám nechat ho tam samotnýho, jdu do ložnice pro hosty, manžel mně rozhodně neuvidí 🙂

kacka.va
8. srp 2008

denber: říká se, že v prvních měsících by se tak dítě nosit nemělo, protože je to velké zatížení na krční páteř, takže by s tím dítě mohlo mít v pozdějším věku problémy. Protože nemá ještě zesílené krční svaly a celá váha té těžké hlavičky tlačí na krk.
Tvarohacku: nám právě říkali, že když ho máš čelem sobě, tak je to horší, protože tu hlavičku jakoby vyvrací a že pokud pak nosit, tak je vždycky lepší čelem od sebe.

aponchie
8. srp 2008

spali sme od zacatku spolecne v jedne velke posteli do cca 6mesicu a parada 😵 odkopala vsecko,jen to prso si sama nasla v noci 😀 usinala na bocku nebo na zadech,ale prekulila se jak chtela na brisko moc nespala..tatka hlidal v noci abych se vychrupala a nosil mi ji na kojeni a delal 12tky do 22hodin.. 🙂 on je vetsi baba jak ja tak malou kontroluje doted a kdyz v noci pipne slysi a leti k ni on ja uz to neslysim co nekojim 😀

anaconda
9. srp 2008

Meleri,
přítel taky chrápe, jak ďas! Já sice nespím s ucpávkama, nikdy jsem si na ně nezvykla, ale snažím se chodit spát dřív, než on. On pak potichu přijde, obá pěkně spíme, jenže mě téměř denně kolem 4 hodiny ranní nabudí, beru peřinu a stěhuju se na gauč do obýváku. Tam dospím do té doby, než mě vzbudí pes, že chce ven čůrat.

Přítele jsem zprvu otáčela na bok, mlaskala na něj a noc stále za prd, protože jsme se nevyspali ani jeden. Navíc on má jistou chrápací úchylku, že náhle přestane úplně dýchat, což u mě vyvolá zpozornění, pak se ale stráááášlivě nadýchne, což by vcůclo i polštář a mě vyděsí zvukem hlučného kompresoru přímo do ucha a už to balím a mizím!!! 😀

Jak to budeme řešit s prckem, zatím netuším, protože už teď mám těch nočních rušivých elementů dosti. Náš pes, Anglický buldok spící v koši na chodbě před ložnicí, chrápe daleko víc, jak přítel. Když si představím, jak s prcekm u prsa pendluju po baráku a hledám klidný koutek, chytá mě depka ☹

Neumím totiž lehnout a hned spát, jako přítel i pes, trvá mi to dýl a to je u nás velký problém! 😅

sisstin
9. srp 2008

no..tak MP chrápe jak hovado...jsme spolu jednou za 14dní na víkend..a to si malýho bere máma, pže by jinak vůbec nespal 😒

meleri
9. srp 2008

Holky...tak to je drsné vidím, že to máte jako já! ☹ 😅
Anacondo tak to je brutál, no já si na vosky zvykla ale za ty roky mi příšerně roztáhly zvukovody, takže mám v uších díry jako slon.

Můj manžel ale nechápe proč bych nemohla spát s voskama vůbec mu to s tím dítětem nedochází!! 😨

sisstin
9. srp 2008

anaconda: jestli TP zapomíná dýchat, tak to už není obyčejný chrápání, ale nemoc..a měl by s tím jít k doktorovi 😖 MP chrápe, protože má ze sportu zlomenou nosní přepážku..a tím pádem furt ucpané dutiny, takže má chronickou rýmu..tudíž i neustále posmrkává..z toho mě může klepnout pepka 😔 😔

anaconda
9. srp 2008

sisstin,
přítel má tu poruchu spaní poděděnou po jeho otci. Když jsme u nich ještě bydleli, nesla jsem ji jednou čaj do našeho pokoje chodbou, ze které byly dveře do ložnice tchánovců. Když jsem míjela ty prosklené dveře, měl tchán právě ten ohromný nádech, což bylo v tom tichu takový šok, že jsem vybryndala půl hrnku, jak jsem se lekla a i jsem si krůpla 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Kdysi kvůli mě přítel podstoupil vyndání nosních mandlích, ale nepomohlo to a vesele chrápe dál..... ☹

Meleri,
jednou jsem to zkusila s pěnovými ucpávkami. Jenže jsem z toho náhlého ticha byla ještě víc zdeptaná a zvuky i tak přicházely, jenže jako by z dálky a mě to připadalo, jako když jsem potopená pod vodou. Když to teď po sobě čtu, pochybuju, že jsem normální 😀 😀 😀 😀 😀

sisstin
9. srp 2008

anaconda: mě už to chrápání sere neskutečně..já do něj kopu a tak 😅

anaconda
9. srp 2008

sisstin,
i já to kolikrát řeším násilím 😀 😀 😀 Jenže se pak dostaví pocit obviňování z toho, že já jsem na neschopence, tudíž nikam nestávám, kdežto přítel jde do práce a chci, aby byl vyspalý. Proto se radši stěhuju.

Jsme my ženský někdy pěkný trubky, co? 😉

berunka
11. srp 2008

zkusene maminky a od kdy jste zacaly poradne nakupovat obleceni pro mimiska? a jeste v jakem prasku perete a praly jste pro uplne prcky?

kacka.va
11. srp 2008

já peru v Lovele, ale občas to hodím do pračky s našima věcma a peru normálně v Arielu.

misa84
11. srp 2008

zdravim, kdyz uz jste mi tak hezky parkrat poradili mam jeste jeden dotaz, obcas me proste napadaji takove drobnosti ( mozna blbe...) v jak teple vode se miminka koupou?