Rady od zkušené maminky těm nastávajícím

marki
2. únor 2006

Ahoj kočky, protože mě příchod mimouše čeká za necelé tři měsíce, snažím se sehnat co nevíce informací nejen v kurzech, ale všude možně. Proto vám sem nakopíruju rady jedné super maminky (má dva puberťáky 15,14 let a malýho 7m Vojtíška). Nemusíte se těmito radami řídit, spíš pro vás můžou být inspirací:

1. PRANÍ
Já pořád peru a nemůžu si vynachválit tekutý prášek pro miminka LOVELA je to úplně super do té doby, kdy ti mimčo nezačně baštit mrkvičky nebo jestli budeš používat klasické pleny látkové což si myslím že je NA PRD tak to bys nevyprala ale na takovéto obyčejné praní je to SUPER. Krásně voní, prádlo je hrozně svěží a přitom nenavoněné moc uměle víš jak to myslím. NEAVIVÁŽOVAT vůbec nepotřebuje to miminko a po LOVELE bude krásně měkkoučké uvidíš. Hned od začátku jsem prala a peru na 30 stupňů úplně to stačí a vypere si doteďk úplně všechno. Praní v RUCE nedoporučuji nevypereš to nikdy tak jako pračka, ztráta času a opravdu když dáš šetrnej program peru na EKO a ještě na VLNU tak věci a sama vidíš co máš ode mě, jsou krásné a kdybys viděla ty, co jsem měla na Vojtu úplně malinkaté, nebyly známky nošení.

2. LEHÁTKO
My jsme lehátko kupovali hned ze začátku, protože Vojtík šíleně trpěl na vetříky a vlastně od měsíce nám doktorka, která učí miminka plavat a hodně ví o motorice a vývoji, nám doporučila a vůbec nám nedoporučila právě autosedačku vajíčko, do kterého maminky dávají miminka a myslí si, jak jim je dobře. BLBOST !!!!!!!!! Nedělej to ikdyby stopadesát kamadárek to tak dělaly a řeknou ti, jak se to miminku líbí. V autě ANO to nevadí je tam jak v bříšku ale celé dopoledne aby ho měly na stole v kuchyni a vařily u toho to je ŠPATNÝ. Lehátko co jsme měli mi se dalo polohovat do sedmi poloh a ta nej........ byl skoro leh trochu vyvýšený ale krásně Vojtík ležel a nepoloseděl. Bylo mu tak dobře, přenášeli jsme si ho a taky houpali, to naše se dalo houpat ale myslím, že každé lehátko to tak má, když je jakoby podsunou rádoby nožičky tak se houpe takže DOPORUČUJI. Jo a dokdy? Do té doby, než se začne otáčet my ho měli do půl roku. Pak jsme koupili krmící židličku, která má tři polohy takže ta úplně dole je jakoby ve vajíčku a sedm poloh výškových, má dva pultíky a zezačátku tam Vojtík byl v té úplně naležato poloze, viděl protože židlička se dá vysunout do výšky ke stolu a byl na pohodu. Má kolečka, takže s ním jezdíme po celém bytě, teď ho v ní krmím, dám si ho níž, sedím třeba na sedačce v obýváku a krásně baští takže ikdyž je dražší než klasické krmící židličky které se nadají polohovat já si nemůžu stěžovat a od půl roku v ní krásně sedí.

3. PLENY my měli od začátku PAMPERSKY do porodnice jsem si kupovala úplně ty nejmenší myslím 2-5 kilo ty NEW BABY nevím jestli to píšu dobře a protože jsme byli dlouho malinkatí vydrželi nám. Ale maminky co měli prcky tak kolem těch tři a půl kil je využili jen v porodnici takže být tebou, toto balení si koupím jen jedno do porodnice a pak už ty další 3-6 kilo ty budeš využívat myslím tak do dvou měsíců opravdu těch jsme si nakoupili nejvíce. Ubrousky nejvíc jsem spokojena od PAMPERS ale ty bílý s heřmánkem, opravdu jsou nejlepší. Nejsou navoněný jako ostatní, nedráždí a je tam heřmánek a krásně je po tom prdelka hlaďoučká fakt že jo!!!!!!!!!!!! Teď už máme PAMPERSKY jen na spaní, na noc a na cestování a na doma, kdy ho přebaluju co hodinu aby se prokopal a dal chvíli pokoj máme obyčejné třeba dobrý jsou z ROSSMANA nebo z BILLY, HYPERNOVY mají obrázky a stačí. Pampersky jsou lepší v tom, že opravdu ikdyž je tam jak říkám NACHCÁNO tak nejsou těžké, nestudí a lepítko pořád lepí ale u těchto obyčejných je plena hned těžká, mokrá jakoby taková studená a lepítko lepí jen jednou pak už led izolepou (přeháním nedělám to jen přirovnání.)

3. PŘEBALOVACÍ PULT a pod......... já hrozně chtěla ten klasickej s vaničkou NEDĚLEJ TO !!!!!!!!!! Zabírá to moc místa, využíješ to jen prvních pár týdnů a pak zjistíš, že pohodlnější je přebalování na klasické posteli v ložnici nebo kdekoliv jinde, než tam, kde ti bude stát tento pultík. My jsme si nechali udělat k postýlce takovej jakoby pultík , vypadá to jakoby vál na válení těsta, má to asi pěticentimetrovou ohrádku ze tří stran, do toho jsem si koupila molitan, na ten jsem si ušila z dětské látky potah a krásně jsem to měla u ruky jo a připevnili jsme ho na dva noční stolky, které se nám kvůli postýlce nevešli k posteli tak jsme je dali na sebe, na to ten pultík, na to ten pošitej molitan a bylo to. Ale vůbec jsem tam malýho nepřebalovala, měla jsem strach, že mi spadne, na posteli jsem mohla odejít KAMKOLIV, malej si tam krásně ležel, pod něj jsem pořád a doteďka dávám PŘEBALOVACÍ PODLOŽKY těch si taky nakup ty se neztratí, můžeš mimčo nechat na posteli se prokopat, pod něj tuto podložku kdyby náhodou bylo nadělení a můžeš si fakt jít třeba vyndat prádlo z pračky takže PŘEBALOVACÍ PULT nic moc!!!!!!!!!!!!!!! Vím o holkách, kterým stojí někde v kuchyni nebo obýváku a mají na něm jen krámy.

4. VANIČKA máme obyčejnou z IKEI, je malá ale my jsme Vojtíka už od šesti týdnů koupali ve velké vaně, protože plaval jako plaváček a doteďka už jezdíme i do bazénu se potápět a můžu doporučit. Va vaničce co nejméně, vím, je to pro maminky pohodlnější, položit prcka do vaničky pěkně ho tam nechat ráchat, kopat ale pro jeho motoriku a vývoj je to právě špatný. My jsme od začátku a to vím od té kamarádky hned vrzly malýho do vaničky, ŽÁDNÉ LEHÁTKO rovnou ponořit uši do vody, nevadí jim to VĚŘ MI a ve velké vaně taky, napustit vodu, položit, uši pod vodu a miminka se cítí jako v bříšku je jim tam dobře. To je moje ZKUŠENOST a děti, kterým se dává takovéto lehátko nebo cokoliv aby se jim nenamočily ouška se později bojí vody, jak mají vodu v uších řvou takže DEJ NA MĚ!!!!!!! Jo a na vanu do koupelny jsme si nechali opět udělat desku přesně na šířku vany, dolů jsme nalepily takovou pěnovku, prodávají to různě aby neklouzaly věci třeba v autě na palubovce, určo víš, je to takové dírkované jakoby molitan a to jsme dali na vanu a ono to neklouzalo, na to vaničku a nemusela jsem se zohýbat do velké vany kvůli zádům a tak. Teď to mám taky, malýho si na tom zesleču před koupáním, pak ho osuším a přenáším do ložnice, tam ho namažu, obleču a jde baštit a spát. Už vím, jak je v ložnici po koupání že prostě už tam zůstává a je to SUPER.

MOC DOBRÁ VĚC : Monitor dechu, chůvičky - k nezaplacení !!!!!!!!!!!!!!!!

....a jo ještě co je SUPER VĚC je BABY VAK ten jsme měli, v albíčku tam o něm píšu, že když měl malej větry tak v něm byl schoulenej jako v bříšku, cítíl moje srdíčko a bylo mu dobře. Na nakupování je to paráda, když pláče, když jdeš třeba jen do sklepa pro brambory zase přeháním ale já jsem potřebovala třeba pošťačka zvonila, šupla jsem ho tam, nebyla mu zima, cítil mě a šupajdovali jsme. Máme ho doteďka, už tam neleží ale jakoby sedí a je zvyklej, je mu dobře a lepší než ten ŠÁTEK - pozn. - u tohoto baby vaku si nejsem jistá, jiná maminka mi zase napsala, že jí ve vaku její holčička nechtěla být a koupila si šátek, kterej je pro ni super - holt každé mimi je jiné 😉

Nakonec rada poslední........nejvíc mimi potřebuje TEBE, tvoji náruč, teplo🙂

Pokud budete chtít, příště vám sem přepošlu radu o kočárcích (vlastní zkušenost té maminky) a nebo pošlu odkaz na stránky, kde je toho hodně o těhotenství a mateřství napsáno... 😉

ladida.l
18. říj 2009

michelle1 - dávám přes zavinovačku ještě peřinku

hedvikas
1. led 2010

MArki, díky moc za tyto rady, prosím, můžeš mi poradit - nemáme vanu, jen sprchový kout a jen velmi malou koupelnu, jak bys na mem mistě řešila to s tím koupáním malého? Diky moc za dorbou radu!

musko
1. led 2010

hedvikas - sprchovaním. Alebo len napustiť vodu do vaničky sprch. kúta a tak. Alebo kúpať v malej vaničke v kuchyni - tak sme to mali u prvého syna.

e.k.t
9. led 2010

hedvi co houpit ten koupůací kyblík, třeba po někum, je to jinak poměrně drahé, ale zase mimi je tam v poloze jako v bříšku, stačí malinko místa a malinko vody, nebo vanička, tu jsem dávala v obýváku na stůl, abych se po těch operacích břicha nemusela sklánět do vany, když se Joli nevešla do vaničky, vždy se koupala s jedním z nás a později už sama, sprchu od mala nesnáší, vždy začne děsně ječet 😝

marcela72
9. led 2010

hedvi, my taky máme malou koupelnu a do 7 měsíců jsme koupali v kyblíku v ložnici na zemi hned u přebalováku. Pak už malá začla hrozně cákat a měli jsme v ložnici vždy potopu, tak jsme koupili malou vaničku a koupeme zatím v ní ve sprcháči. Toničce se v kyblíku strašně moc líbilo a zrovna dnes si pro něj přijela paní ☹ Letí to letí.

lidiab
18. dub 2010

Ahoj maminky, prosím o radu. Mimi přijde koncem srpna nebo začátkem září a já nevím, zda si mám koupit letní zavinovačku do autosedačky od Emitexu a k tomu fusak léto/jaro a zimní fusak nebo zda ten léto/jaro mám vynechat. Nikde nemůžu najit informaci jak brzy po návratu z porodnice se mimi začíná vozit ven, nebo ji jen přehlížím. V září je počasí občas velmi zrádné, nechci aby mimi nastydlo. Zavinovačka do autosedačky je taková ta jak má ty nohavice, je vůbec vhodné malé miminko v takové zavinovačce vozit v kočárku? Už mám rozhodnuto téměř ve všem, co se týče výbavy, i když nakoupeno není ani náhodou. Měsíc a půl před porodem mám státnice, a tak chci mít výbavu nachystanou předem, kdyby náhodou něco. Jen se nemůžu rozhodnout ohledně těch zavinovaček a fusaku, je to nějaký komplikovaný 😖 A ještě další dotaz - mám vůbec kupovat nějaké lahvičky? Jak koukám do fotoblogů tak hodně holek má velkou zásobu, já doufám, že budu kojit, a tedy mi to přijde zbytečný. Nebo je lepší jich pár doma mít?

beruska2x
18. dub 2010

lidi ahoj, ja mam srpnoveho a mam tu zimni zavinovacu od Emitexu, pouzivala jsem ji dlouho do podzimu a pak na jare zase a mezitim jsem mela fusak Kaiser a byla jsme moc spokojena, uz jsem to takhle praktikovala ted druhou zimu...
opravdu se mi to vyplatilo... dala jsem maleho do zavinovacky a kdyz bylo pak pres poledne slunicko a teplo tak jsem ji jen trosku porozhrnula ale to zari byva uz rano a navecer chladno ....
prakticky jsem ji pouzivala JEN v kocarku 😉

lidiab
18. dub 2010

berusko - díky, takže myslíš že tu letní vůbec nemam kupovat? To je smutný, jelikož jsem chtěla koupit takovou tu s těma legračníma ušima 😀

beruska2x
18. dub 2010

no me to prijde zbytecny, mit ji samo muzes ale... 😉 ja jsem to fakt vyuzila takhle super... v tech hicech jsem mela jen deku bavlnenou z Tesca a pak tohle...

lidiab
18. dub 2010

berusko - hmmmm, tak se budu muset rozhodnout, nerada uchovavam mraky nepotrebnych veci 🙂 Jeste jednou diky!

beruska2x
18. dub 2010

no to ja prave taky, taky ty penize jdou vyuzit jinak 😉 podle me je to zbytecny, vubec takhle ke konci leta, to je uz pak hned chladno a tak male mimi tadsi do te teplejsi 🙂

terak
10. črc 2010

Mohla bych zkušené maminky poprosit o dvě rady? Ráda bych koupila nějaké lehátko, ale neumím si poradit s tím, které je lepší - houpačka, nebo takové to vibrační?

A druhá věc, je třeba kupovat vaničku s podložkou, nebo jen podložku do vany případně kyblík? Co jste v reálu využily?

Děkuji

markytkaaa
10. črc 2010

terak:

ad lehátko
využíváme vibrační lehátko od Fisher Price, ale pravda, bez vibrací 😀 🙂

a koupání
u syna jsme měli vaničku bez podložky, dávali jsme protiskluzovou asi od roku, kdy tam začal víc blbnout a hrát si 🙂 teď pro malou máme koupací kyblík a nemůžu si ho vynachválit, vždy to bylo koupání bez pláče, malá tam krásně kukáčkuje a brečí až když jí vyndáváme z vody 😀 🙂 vejde se tam i kluk, takže super i na chatu 🙂

vally.
10. črc 2010

Ahoj holky mohla bych mít dotaz..Mam nějaké divné bolesti v kříži myslíte že se už jedna o porod?

lidiab
19. črc 2010

Maminky, zase se na vas obracim s dotazem 🙂 Podkladate miminku necim hlavicku v postylce? PA nam na kurzu rekla ze by mel novorozenec mit hlavicku necim mensim podlozenou a spat na boku. Mela na ukazku i takovy specialni klin, neco takoveho - http://www.malvik.cz/Postylky-pokoje/fixacni-po...
V knizkach mam ale napsane ze by se miminko melo ukladat spat na rovne plose a na zada 😕 Jak jste to resili?? I nektere ty fixacni podlozky miminko fixuji v poloze na boku a nektere na zadech...premyslim o koupi a ted jsem zmatena jaka poloha je spravna.

lamarika
19. črc 2010

@lidiab nepodkládala jsem. Malýho jsem vždycky položila třeba na pravý bok (ideální je střídat) a opřela o bok postýlky aby se nemohl vrátit na zádečka. Jinak třeba známá měla koš na prcka a ten měla trošku zešikmenej (vlastní úprava)

majdula
19. črc 2010

@lidiab Rovna tvrda podlozka je prezitek, miminko bylo v brisku schoulene a tohle narovnavani na pater neni to prave... Existuji polohovaci valecky na spinkani na boku, ja je neporidila, ale resili jsme to jako Lamarika, bud zaprit prcka o postylku anebo o srolovanou deku...

Doporucuju knizku Nezna naruc rodicu, je to cele o polohovani miminek a spravne manipulaci prave s ohledem na zadicka...

Valecky treba tu: http://www.bezpecnost-pro-kojence.cz/zbozi-pro-...

lidiab
19. črc 2010

@lamarika - diky za napad! Urcite zkusime 🙂

@majdula - ja mam doma presne takovy kojici polstar s kolikem jako na tech www strankach! Zkusim to i s nim a mozna si poridim i ten valecek, ale ten napad s dekou nebo oprenim o postylku je snad asi i lepsi!

majdula
19. črc 2010

@lidiab Jeste jsem si vzpomnela, ze jsme Radu obcas podepreli o kojici polstar, kdyz nebyl v zavince. Kuk

http://majdula.rajce.idnes.cz/Kolousek/#DSC0144...

Ale vetsinu casu jako minimimi spinkal v zavinovacce a v ni bylo fakt nejjednodussi oprit ji o bok postylky. A stridat strany.

terak
2. srp 2010

Muzu poprosit o radu? Je třeba kupovat lahvicky pro uplne malinkate miminko, kdyz mam v planu kojit? Kdyz kojeni probiha v pohode, od kdy je treba mit lahvicky a na co 🙂 Diky

neumisa
2. srp 2010

@terak kup si třeba jen jednu nebo dvě, pro jistotu, mé obě děti byly kojené plně do šsti měsíců a pak okamžitě přešly na čaj ze "sosacího" hrníčku s tvrdou savičkou, měkkou savičku nepochopily, měly to za hračku. Lahvičky jsem měla nachystané dvě, ani jednu jsem nikdy nepoužila. Takže když se zadaří, nepotřebuješ je vůbec, ale ... jistota je jistota, že? 🙂

terak
2. srp 2010

Takze sterilizator nema cenu kupovat vubec co? Ptam se prave kvuli nemu 🙂

neumisa
2. srp 2010

@terak zatím asi ne, pokud ti půjde kojení, tak ho nevyužiješ - a koupit ho můžeš i později.

betelgeuzz
2. srp 2010

@terak Lahvičky koupíš v každém supermarketu, tak se třeba podívej, co mají u vás, ať v případě potřeby víš. Pokud by nešlo kojení hned na začátku, tak je stejně lepší dokrmovat stříkačkou a po lahvičce sáhnout, když to opravdu nepůjde. Vysterilizovat můžeš věci i v obyčejném hrnci s vodou, sterilizátor bych pořídila až pokud by byl opravdu potřeba.

lidiab
15. srp 2010

Ahojky, jsem tu zase pro radu 🙂 Co davat pod miminko do kocarku? Staci plena nebo to musi byt vylozene nejake povleceni? Nebo nejake specialni prosteradlo? Mimi uz bude brzy tady a na fusak nebo nejaky jiny pytel to zatim rozhodne neni. A kdyz uz jsme u toho, mam vyprat matraci co je v kocarku a potah korbicky?

jijitka
15. srp 2010

@lidiab - ahoj, pod miminko určitě stačí plena. A v období, kdy bude chladněji (ale ještě ne na fusak), je dobré dát pod mimčo deku nebo jsem používala lehký Emitex fusak. Potah korbičky jsem neprala určitě, matraci asi taky ne, jen jsem před použitím větrala, aby "nesmrděly novotou" (ale všechno bylo zabalené v igelitu, kdyby kočárek stál někde na prodejně, tak matraci peru)

lidiab
16. srp 2010

@jijitka Dekuji za odpoved, zkusime to zatim s plenou nebo mam i 2 tenke bavlnene decky. Matraci radsi vyperu, kocar stal na prodejne.

helulela
16. srp 2010

@jijitka já mám matraci v kočárku "obalenou" tetra osuškou s obrázkovým potiskem 80x80 cm, plínka určitě stačí, je to jen o tom, jak hodně chceš zdobit 😉

helulela
16. srp 2010

@jijitka promiň, to bylo pro @lidiab

jijitka
16. srp 2010

@helulela - to se nemusíš omlouvat 😀 Já obrázkové pleny (osušky) používala na zimní matraci, která byla bílá. Na léto mám matraci i mantinel s potiskem zvířátek, takže tam už má malý na co koukat 🙂