Rady od zkušené maminky těm nastávajícím

marki
2. únor 2006

Ahoj kočky, protože mě příchod mimouše čeká za necelé tři měsíce, snažím se sehnat co nevíce informací nejen v kurzech, ale všude možně. Proto vám sem nakopíruju rady jedné super maminky (má dva puberťáky 15,14 let a malýho 7m Vojtíška). Nemusíte se těmito radami řídit, spíš pro vás můžou být inspirací:

1. PRANÍ
Já pořád peru a nemůžu si vynachválit tekutý prášek pro miminka LOVELA je to úplně super do té doby, kdy ti mimčo nezačně baštit mrkvičky nebo jestli budeš používat klasické pleny látkové což si myslím že je NA PRD tak to bys nevyprala ale na takovéto obyčejné praní je to SUPER. Krásně voní, prádlo je hrozně svěží a přitom nenavoněné moc uměle víš jak to myslím. NEAVIVÁŽOVAT vůbec nepotřebuje to miminko a po LOVELE bude krásně měkkoučké uvidíš. Hned od začátku jsem prala a peru na 30 stupňů úplně to stačí a vypere si doteďk úplně všechno. Praní v RUCE nedoporučuji nevypereš to nikdy tak jako pračka, ztráta času a opravdu když dáš šetrnej program peru na EKO a ještě na VLNU tak věci a sama vidíš co máš ode mě, jsou krásné a kdybys viděla ty, co jsem měla na Vojtu úplně malinkaté, nebyly známky nošení.

2. LEHÁTKO
My jsme lehátko kupovali hned ze začátku, protože Vojtík šíleně trpěl na vetříky a vlastně od měsíce nám doktorka, která učí miminka plavat a hodně ví o motorice a vývoji, nám doporučila a vůbec nám nedoporučila právě autosedačku vajíčko, do kterého maminky dávají miminka a myslí si, jak jim je dobře. BLBOST !!!!!!!!! Nedělej to ikdyby stopadesát kamadárek to tak dělaly a řeknou ti, jak se to miminku líbí. V autě ANO to nevadí je tam jak v bříšku ale celé dopoledne aby ho měly na stole v kuchyni a vařily u toho to je ŠPATNÝ. Lehátko co jsme měli mi se dalo polohovat do sedmi poloh a ta nej........ byl skoro leh trochu vyvýšený ale krásně Vojtík ležel a nepoloseděl. Bylo mu tak dobře, přenášeli jsme si ho a taky houpali, to naše se dalo houpat ale myslím, že každé lehátko to tak má, když je jakoby podsunou rádoby nožičky tak se houpe takže DOPORUČUJI. Jo a dokdy? Do té doby, než se začne otáčet my ho měli do půl roku. Pak jsme koupili krmící židličku, která má tři polohy takže ta úplně dole je jakoby ve vajíčku a sedm poloh výškových, má dva pultíky a zezačátku tam Vojtík byl v té úplně naležato poloze, viděl protože židlička se dá vysunout do výšky ke stolu a byl na pohodu. Má kolečka, takže s ním jezdíme po celém bytě, teď ho v ní krmím, dám si ho níž, sedím třeba na sedačce v obýváku a krásně baští takže ikdyž je dražší než klasické krmící židličky které se nadají polohovat já si nemůžu stěžovat a od půl roku v ní krásně sedí.

3. PLENY my měli od začátku PAMPERSKY do porodnice jsem si kupovala úplně ty nejmenší myslím 2-5 kilo ty NEW BABY nevím jestli to píšu dobře a protože jsme byli dlouho malinkatí vydrželi nám. Ale maminky co měli prcky tak kolem těch tři a půl kil je využili jen v porodnici takže být tebou, toto balení si koupím jen jedno do porodnice a pak už ty další 3-6 kilo ty budeš využívat myslím tak do dvou měsíců opravdu těch jsme si nakoupili nejvíce. Ubrousky nejvíc jsem spokojena od PAMPERS ale ty bílý s heřmánkem, opravdu jsou nejlepší. Nejsou navoněný jako ostatní, nedráždí a je tam heřmánek a krásně je po tom prdelka hlaďoučká fakt že jo!!!!!!!!!!!! Teď už máme PAMPERSKY jen na spaní, na noc a na cestování a na doma, kdy ho přebaluju co hodinu aby se prokopal a dal chvíli pokoj máme obyčejné třeba dobrý jsou z ROSSMANA nebo z BILLY, HYPERNOVY mají obrázky a stačí. Pampersky jsou lepší v tom, že opravdu ikdyž je tam jak říkám NACHCÁNO tak nejsou těžké, nestudí a lepítko pořád lepí ale u těchto obyčejných je plena hned těžká, mokrá jakoby taková studená a lepítko lepí jen jednou pak už led izolepou (přeháním nedělám to jen přirovnání.)

3. PŘEBALOVACÍ PULT a pod......... já hrozně chtěla ten klasickej s vaničkou NEDĚLEJ TO !!!!!!!!!! Zabírá to moc místa, využíješ to jen prvních pár týdnů a pak zjistíš, že pohodlnější je přebalování na klasické posteli v ložnici nebo kdekoliv jinde, než tam, kde ti bude stát tento pultík. My jsme si nechali udělat k postýlce takovej jakoby pultík , vypadá to jakoby vál na válení těsta, má to asi pěticentimetrovou ohrádku ze tří stran, do toho jsem si koupila molitan, na ten jsem si ušila z dětské látky potah a krásně jsem to měla u ruky jo a připevnili jsme ho na dva noční stolky, které se nám kvůli postýlce nevešli k posteli tak jsme je dali na sebe, na to ten pultík, na to ten pošitej molitan a bylo to. Ale vůbec jsem tam malýho nepřebalovala, měla jsem strach, že mi spadne, na posteli jsem mohla odejít KAMKOLIV, malej si tam krásně ležel, pod něj jsem pořád a doteďka dávám PŘEBALOVACÍ PODLOŽKY těch si taky nakup ty se neztratí, můžeš mimčo nechat na posteli se prokopat, pod něj tuto podložku kdyby náhodou bylo nadělení a můžeš si fakt jít třeba vyndat prádlo z pračky takže PŘEBALOVACÍ PULT nic moc!!!!!!!!!!!!!!! Vím o holkách, kterým stojí někde v kuchyni nebo obýváku a mají na něm jen krámy.

4. VANIČKA máme obyčejnou z IKEI, je malá ale my jsme Vojtíka už od šesti týdnů koupali ve velké vaně, protože plaval jako plaváček a doteďka už jezdíme i do bazénu se potápět a můžu doporučit. Va vaničce co nejméně, vím, je to pro maminky pohodlnější, položit prcka do vaničky pěkně ho tam nechat ráchat, kopat ale pro jeho motoriku a vývoj je to právě špatný. My jsme od začátku a to vím od té kamarádky hned vrzly malýho do vaničky, ŽÁDNÉ LEHÁTKO rovnou ponořit uši do vody, nevadí jim to VĚŘ MI a ve velké vaně taky, napustit vodu, položit, uši pod vodu a miminka se cítí jako v bříšku je jim tam dobře. To je moje ZKUŠENOST a děti, kterým se dává takovéto lehátko nebo cokoliv aby se jim nenamočily ouška se později bojí vody, jak mají vodu v uších řvou takže DEJ NA MĚ!!!!!!! Jo a na vanu do koupelny jsme si nechali opět udělat desku přesně na šířku vany, dolů jsme nalepily takovou pěnovku, prodávají to různě aby neklouzaly věci třeba v autě na palubovce, určo víš, je to takové dírkované jakoby molitan a to jsme dali na vanu a ono to neklouzalo, na to vaničku a nemusela jsem se zohýbat do velké vany kvůli zádům a tak. Teď to mám taky, malýho si na tom zesleču před koupáním, pak ho osuším a přenáším do ložnice, tam ho namažu, obleču a jde baštit a spát. Už vím, jak je v ložnici po koupání že prostě už tam zůstává a je to SUPER.

MOC DOBRÁ VĚC : Monitor dechu, chůvičky - k nezaplacení !!!!!!!!!!!!!!!!

....a jo ještě co je SUPER VĚC je BABY VAK ten jsme měli, v albíčku tam o něm píšu, že když měl malej větry tak v něm byl schoulenej jako v bříšku, cítíl moje srdíčko a bylo mu dobře. Na nakupování je to paráda, když pláče, když jdeš třeba jen do sklepa pro brambory zase přeháním ale já jsem potřebovala třeba pošťačka zvonila, šupla jsem ho tam, nebyla mu zima, cítil mě a šupajdovali jsme. Máme ho doteďka, už tam neleží ale jakoby sedí a je zvyklej, je mu dobře a lepší než ten ŠÁTEK - pozn. - u tohoto baby vaku si nejsem jistá, jiná maminka mi zase napsala, že jí ve vaku její holčička nechtěla být a koupila si šátek, kterej je pro ni super - holt každé mimi je jiné 😉

Nakonec rada poslední........nejvíc mimi potřebuje TEBE, tvoji náruč, teplo🙂

Pokud budete chtít, příště vám sem přepošlu radu o kočárcích (vlastní zkušenost té maminky) a nebo pošlu odkaz na stránky, kde je toho hodně o těhotenství a mateřství napsáno... 😉

meleri
6. srp 2008

no holky já mám ten pytel který má vlastně stejný problém jako ta zavinovačka, že nemá rozkrok..tudíž ty pásy asi nezapnem??? 😨

Holky, ještě zas dotaz (furt otravuju, ale každý den mě napadají nové věci), chtěla bych si koupit tu kojící podprdu, jenže nejsem v česku a tady je to dost drahé, ale do čr pojedu ted koncem srpna..nevím, má to smysl ji kupovat už tak brzo, v šestém měsíci? Neporostou ještě prsa nějak po porodu? Abych se zas do ní vlezla...
Zatím mi už dost porostla, tak si říkám, že už to snad dál nepůjde...ale asi je to hodně individuální, že...

martinka79
6. srp 2008

mel ahojky no já si myslím, že pokud si koupíš podprsenkuo malinko volnější košíček tak to nevadí. 😉

martinka79
6. srp 2008

Já mám tedy zavinovačky normální i rychlo a musím říci, že Míša v nich nechtěl být vůbec. dcera je milovala on tedy ne ani spací pytel. vše mi tu doma leží zcela zbytečně. JInak do auotsedačky mám fusak je fajn, ale asi záleží na období kdy je mimi narozené. je dosti teplý a když mimi oblečete tak v autě je teplo. 😉

noangel
6. srp 2008

meleri nacpi do kosicku navic dve prsni vlozky pri zkouseni a pak by ti mela byt 😉

luucia
7. srp 2008

Já teda kojící podprdu nenosila vůbec 😝 koupila sem si jakoby bolérka 😉

meleri
7. srp 2008

Luucia,

no risknu to a koupím to o dvě čísla větší, už ted mám prsa tak o jedno dvě čísla větší, proboha tak už to snad o víc neporoste? 😨

Já mám i ten fusák, i dvě zavinovačky i pytel, tak uvidíme, co na to řekne...jsem fakt zvědavá už na to miminko, je to těžké čekat do prosince.... ☹

martinka79
7. srp 2008

mel dočkáš se. 🙂 hodně štěstí

kristi
7. srp 2008

kojici podprdu jsem taky nemela. Lambady byly super

berunka
7. srp 2008

ahojky maminky,vsechny zdravim. me ted behaji hlavou myslenky typu kdy jste dokoupily vse do vybavy? myslim tim i kosmetiku,plenky atd. a jak predem jste praly a zehlily obleceni?

kristi
7. srp 2008

veci dost prubezne, prala a zehlila jsem to cca mesic pred

meleri
7. srp 2008

Martinko, dík! 🙂

Kristi,

jaká lambáda? To neznám.

Berunko,

já zatím nakupuju co se dá..a vždycky jak to koupím tak to hned vyperu a vyžehlím..jestli už máš nábytek tak to můžeš šoupnout tam a už se na to nepráší ani nic...

anaconda
7. srp 2008

Meleri,
lambáda je elastická podprda beze švů a kostic. Je to spíš sportovní, pro měnší prsa 😀

misa84
7. srp 2008

ahojky, jeste mam sice mrnouska v brisku, ale chtela jsem se zeptat, jaxe da pomoct miminku, kdyz ma prdiky a boli ho brisko? existuji nejake specialni masazni olejicky, ktere by mu pomohli? dekuji zkusenym maminkam 😉

berunka
7. srp 2008

meleri my se budeme cca za mesic stehovat do noveho btu,takze ted je to u nas spis uz ve fazi vyrazovani nepotrebnych veci atd. takze prave jsem si rikala az v novem byte zaridime loznicii a koupime prckovi komodu s prebalovaci deskou tak tam budu vecicky hezky uklizet.ted je mam zatim ve skrini u sebe a veci co jsme podedili mam ve vakuovem vaku.

meleri
7. srp 2008

Berunko,

tak to jo, stěhování je záhul! ☹ My to naštěstí absolvovali těsně před mým otěhotněním, ale i tak vím že člověk nemá chut něco zrovna kupovat...

Určitě to všechno stihneš! Mi přijde, že až na takové věci jako kočárek nebo ten nábytek, se ten zbytek lehce shání...

berunka
7. srp 2008

to jo,kocarek uz mame vyreseny.budeme ho poptavat uz v zari, protoze mesic tvra nez zjisti,jestli maji barvu kterou chceme a pak nam ho nechaji v obchode az do porodu.takze ho vyzvedneme tesne pred porodem. a prebalovak budeme resit domaci vyrobou,koupime vetsi komodu a manzel mi na ni udela velkou prebalovaci desku.
ted kdyz nekde vidim hezke mimi oblecky obcas neco koupim.ale zatim jen po par kouscich.taky jeste nevime co to bude takze zatim je to vse neutralni 😀

lenkab.
7. srp 2008

misa 84 já pužívala mast pupík, tím namažeš slabounkou vrstvou podbřišek mimíska, a nejlepší bylo pít čaj fenyklový ten byl na prdy skvělý a dostal se k mímu přes mlíčko. Ale určitě ti ještě někdo napíše nějaké tipy co zabírají. 😉

orisek1
7. srp 2008

misa84:mně se hodně osvědčil olejíček na bříško od Weledy, masírovat bříško po směru hodinových ručiček. A nahřát třeba v mikrovlnce rýži ve varným sáčku (stačí minuta na nejnižší stupeň ohřívání) a to před spaním položit na bříško. Ale pozor, abys mimčo nespálila, je dobrý ten sáček obalit např. plínou.
osobně si ale myslím, že se to s těma prdíkama přehání, totiž že ne vždy, když mimčo řve a není k utišení, že to jsou prdíky. Každopádně masáž bříška olejíčkem i to teplo na bříško dost účinně pomůže mimčo uklidnit, ať jsou to prdy nebo ne

gabka.d
7. srp 2008

Ahoj holky, prosím o radu BEZ ČEHO SE NEOBEJDEME, myslím že máme všechno, ale třeba jsem si vzpoměla že by to asi chtělo chránič matrace... někdo říká že je to zbytečné, prosím tedy napište vaše zkušenosti, nejen s chráničem, ale se vším... monitor dechu, koloto čnad postýlku, ohřívač lahví atakpodobně...nevím co všechno za vymoženosti může být... děkuju 😉

tvarohacek
7. srp 2008

chránič na matrace - pořizovali jsme, ale od určitého věku ho malý docela devastoval, strhával apod 😀 takže jsme bez něj. Ale jako malé miminko měl tendenci se posunovat dopředu, takže hlavičkou se dostal k těm dřevěným šprušlím, takže byl ok.

monitor dechu - máme a jsem za něj ráda, v klidu sem usínala, ale já jsem docela nervák, záleží na tobě..

kolotoč - brzo omrzel, ale zase se na něj tak krásně smál a když sem potřebovala od něj na chvíli odskočit, tak sem ho šoupla do postýlky ke kolotoči, nemyslim ale že je nezbytný, více se nám osvědčila hrazdička..

já jsem kojila a dopředu si koupila jednu lahvičku od aventu, uvidíš v porodnici jak se rozeběhne kojení, asi bych už dopředu nekupovala..mám teď doma savičky navíc...

quinny
7. srp 2008

Gabi tak jestli můžu tak nakonec se asi obejdeš bez čehokoliv, resp. hodně věcí se dá nakoupit za pochodu až když je potřeba a třeba sama poznáš že je využiješ 😉
Chránič matrace- podle mě praktická věcička, za relativně pár korun, když by byla nehoda prostě se to vypere a matrace se uchrání, někdo používá třeba takové ty jednorázové podložky co koupíš v drogérce, to je věc vkusu, ale myslím že zrovna tohle bych pořídila 😉
Monitor dechu- to jsem hodně dlouho zvažovala, který, za kolik, jestli vůbec. Nakonec jsme před porodem nepořídili žádný s tím, žýe počkáme jaký bude porod, jestli budou nějaké komplikace atd.- pak jsme přišli z porodnice domů a věřila jsem svým instinktům a že to stačí, a monitor jsme nekupovali. Jenže nakonec jsem se v šestinedělí dozvěděla že v mém nedalekém okolí umřelo miminko v noci ve spánku ve věku necelých tří měsíců, a výsledek byl snad pochopitelný, během 2 dnů byl jeden z nejdražších, neli přímo ten nejdražší monitor dechu doma a nainstalovaný v postýlce, prostě jen pro tu jistotu, že si jednou nebudu vyčítat že jsem škudlila pár tisícovek, na zdraví vlastního dítěte 🤐 Možná mě někdo odsoudí a jistě je to každého věc jak si to doma udělá, ale mě se od té doby spí i usíná prostě lehčeji 😉
Kolotoč nad postýlku, hrazdička cokoliv- hračky k rozvíjení mimča se vždycky hodí- nevybírala bych podle značky, ani ten nejdražší, ale hezké výrazné barvy, hlavně- nejvíc se malýmu líbí kolotoč z IKEI kde jsou 4 pěkně barevný zvířata a stojí myslím kolem 150 kč 😉
ale typicky spolu například s tím ohřívačem jsou to věci ktgeré můžeš kdykoliv dokoupit podle potřeby 😉

tvarohacek
7. srp 2008

sorry - nemyslela jsem chránič matrace, ale mantinel...už mi to nějak nemyslí 😀

petra2204
7. srp 2008

gabka.d, první děti jsem měla v minulém století a obešla jsem se bez chrániče metrace, monitoru dechu, kolotoče nad postýlku, ohřívače lahví atd., protože to prostě nebylo a neměli jsem ani tušení o něčem takovém 😀 . Neříkám, že všechny tyhle věci jsou blbosti, to ne, ale myslím, že je dobré si pořídit základ a až se mimčo narodí, tak se teprve prubne, co je potřeba a dnes není problém jít a koupit.. 😉 Pokud budeš kojit, nebudeš potřebovat lahvičky, dudlíky, sterilizátor i ohřívač. Pokud to nepůjde, jde to všechno dokoupit až bude potřeba.

Při třetím klukovi jsem se neobešla bez balónu, v těhu na procvičení bolavých zad, na houpání a uspávání miminka. Kojící polštář byl a je supr, používám ho jako opěradlo v posteli při kojení. Dodatečně jsem vyzkoušela šátek na nošení, pořídila jsem ho až když malý vážil 10 kg a už jsem ho neunesla na rukou, to mě teda mrzí, že jsem ho neměla dřív. Osvědčily se mi rychlozavinovačky...za nejlepší vychytávku ovšem považuju prsa a papírový plíny 😀 , to jsem u první dvou kluků neměla 😉 .

quinny
7. srp 2008

přidávám se k šátku pro nás absolutně nepostradatelná věc 😵

gabka.d
8. srp 2008

všem vám moc děkuju, takže vidím že názory jsou zhruba stejné jako ty moje, jsem klidnější 😀 😅

vrana
8. srp 2008

Ahoj holky maminy,
mám dotaz, chystám se nakoupit drogérii, a ráda bych nakupovala postupně pleny, asi různé značky na vyzkoušení a tak mě napadá...Jakou mají mala mimča cca spotřebu, kolik plen zhruba spotřebují denně? A máte některá zkušenost s těmi plenami z DM?

Díky moc

campi
8. srp 2008

Ahoj vráno, mimčo je zatím v bříšku, ale četla jsem, že se to s plenama nemá přehánět. V porodnici nějaké dostaneš a pak je prý dobré poslat manžela, aby nakoupil různé vzorky v přesně té velikosti, kterou Tvoje mimi bude mít. V lepším případě bude dítě mrňous a bude do nakoupených plínek dorůstat, ale co když bude obřík? Tak Ti zůstanou doma balíky s menšími velikostmi. Tento názor se mi zdá rozumný.

A ještě mě zaujalo porovnání cen Německo vs. Česko v Týdnu (nakupovali v DM drogerii). Pampers Active fit 56 ks jsou v Německu o cca 120 Kč levnější. Nemyslím, že bych jezdila s novorozencem do Drážďan, to nakoupíme hezky v Pze, ale pošlu tam potom tchány (bydlí v Ústí).

Co na to zkušené maminky? Jak velké zásoby plen dělat? A co speciální koš na špinavé pleny? Doporučujete?

binki
8. srp 2008

vrana: myslíš babylove?

campi: koupila jsem barevný plastový koš, do kterého dávám sáčky na smetí a podle potřeby 1-2x denně měním, koš stál asi 90,-Kč, takže jsem ušetřila hodně peněz oproti tomu, kdybych kupovala speciální koš na plínky...

vrana
8. srp 2008

K té velikosti plen, většina novorozeneckých se dělá v rozpětí 2-5 nebo 3-6 kg, takže i kdybych měla obříka, tak mu na nějakou dobu vystačí. Co se týče poslání MM na nákup plen, jo to je sice fajn, ale musela bych ho poslat pro přesně specifikovaný druh. Je to lovec a fakt mi nebude studovat obaly a už vůbec nebude řešit, jestli Tesco pleny měli být fialové nebo bílé a chňapne prostě Tesco pleny. Nic ve zlém, prostě to tak je, takže bych si je radši vybrala sama. Navíc, nejsou levná záležitost, takže minimálně na první měsíc bych prostě chtěla mít zásobu doma, klidně od různých značek po menším balení, abych to mohla vyzkoušet a nemusela s malou lítat po krámech a shánět.

Ad Německo, to je sice fajn, spousta věcí je v zahraničí levnější, ale pokud nemáš poblíž příbuzné, tak mi přijde nesmysl, tam jet, vzhledem k benzínu tě to pak vyjde dráž.

misa84
8. srp 2008

ahojky, dekuji za rady ohledne prdiku 😅 napadlo me jeste par otazecek:

1. ukladani miminka - co se ted vlastne doporucuje? ukladat na brisko, na zadicka, na bok? vim, ze se postupne nedoporucovalo snad vsechno, takze jsem z toho uz zmatena 😠

2. spani v jedne mistnosti i s manzelem - jaxte to delaly vy? byly jste s mrnouskem v jine mistnosti a nechali tatinka spat nebo jste byli vsichni spolu? v okoli posledni dobou vidim, ze se matky automaticky stehuji z loznice ale me to prijde..smutne...asi zalezi jak je miminko plactive, ze?

3. prikryt perinkou nebo ne? honzik se narodi koncem rijna, to uz moc teplo nebude, koupili jsme do postylky polstar a perinu, akorat ted nevim, jestli je bezpecne ho tou perinkou prikryvat, aby se pod ni nedostal a nedusil se... 😖 a polstar asi zpocatku taky uplne vynechat, ze?

dekuji predem za prispevky 😉