Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
16. kvě 2011

@martinka.pida děkuji, nedělat si z toho občas srandu, tak už jsem šedivá...
Když už píšu - momentálně je Petr absolutně zaujatý sám sebou, svými rozhodnutím, a ta se skoro 100% liší od těch mých. Docela tápu. Nic není ok, nic není podle jeho představy, všechno chce obráceně, když mu nabídnu v klidu tu obrácenou variantu, chce pochopitelně tu první, ale se slovy "stejně je to lepší...". Už jsme si prošli pár obdobími, tak se to střídá, ale ted je z něj bubák🙂. Velký Bratr se mě včera ptal: Mami, co mu je? Je nějakej předělanej🙂.
Tak co s tím? 🙂

martinka.pida
16. kvě 2011

@berenika39 Že by jedno z období vzdoru 🙂? Já jako "zkušená" matka osmitýdenní holčičky bych ti hrozně ráda poradila, ale nějak ještě nemám z čeho čerpat 😀. Každopádně přeju, ať se to brzy vrátí do normálu 🙂

berenika39
16. kvě 2011

@martinka.pida no jo, asi jo🙂. tušila jsem🙂. jenže já nevím, jak na něj...tedy na ten vzdor, když je to setrvalý stav a ne jen sem tam akce 😝 . Každopádně díky za snahu o radu. můžu tě ubezpečit, že vzhledem ke svému pokročilému věku i předchozímu mateřství bych ty zkušenosti snad i mít mohla, a hledám, hledám - nic. 😀 .
Doufám, že je to přechodný stav, že se zase vyloupne původní Péťa🙂.

blandik
16. kvě 2011

ahojte, jak se máte? My byli dneska u doktorky, vysvětlila jsem, že se bude dívat do krku a poslouchat plíce a že možná bude brát krev a stěr z krku...no, první dívání do krku s tyčinkou prošlo. Pak už jsme byli na odchodu, malý uklidil hračky (má nějaké pořádkumilovné období, snad je to permanentní) a že ještě uděláme stěr z krku, tak nevím, či byl tak zaskočený...ale celý se rozklepal při pohledu na to dřívko a konec, nechtěl...do toho doktorka i se sestrou, to nic není, to máme cukrovou tyčinku, to je příjemné (po tom, co před pár minutama tam malému taky s tyčinkou koukala a spustila dávivý reflex, že).. no, doktorce jsem řekla, že to domluvím sama, šli jsme na chodbu, vysvětlili, vrátili, malý otevřel pusu, ale jak uviděl dřívko, tak zase zavřel a rozklepal se...tak nakonec máme dřívko doma, zítra budem dělat stěr sami...

Ale jinak v čekárně hrůza - matka s holkou (asi tak 6 let), nedám ti peníze, tady budeš sedět, a nekopej těma nohama...nemůžeš se tam jít podívat...nemůžeš sedět klidně?...ta hoka - když mi nechceš dát penízky, tak já budu kopat nohama...

@berenika39 - Peťas je třída, sranda. Tak se těším na negující období, protože mám pocit, že jste pro nás taková dost jistá předpově'd počasí...zatím máme totální jasno, klid a bezvětří. Co takhle nechat Pé'tu jeho oponující názory realizovat (v rámci možností)...?

zelmirka1
16. kvě 2011

@blandik to je neuveritelne, moj Misko napriek tomu ze mu nikdy nikto nic nerobil u lekara, staci ze prejdeme autom za rampu v nemocnici a spusti plac, neda si pozriet do krku ani popocuvat srdciecko, fakt hruza, ziadne vysvetlovanie nepomoze, asi bude taky strachopud ako ja a napriek tom ze vidim ako ma pocuva tak sa proste boji, place a brani....
Inak baby mozem vam odporucit super knizku ? Sára sa uči žiť od E.J Hicks, nie je o vychove ale uzasne myslienky ako sa postavit ku zivotu a byt v pohode...viem ze ste v pohode 😀 ale fakt dobra knizocka.

berenika39
16. kvě 2011

@blandik ahoj, no mě to právě zaskočilo, protože teď u nás fakt snad od podzimu vládl naprostý klídek..všechno se řešilo samo, ne že by nebyl "normální" 😀 , že by se neozval, ale vždycky jsme se dohodli a došli k nějakému řešení. teď se plácáme na mrtvém bodě. zkouším mu vyjít vstříc, co to jde, tím eliminujeme velkou část problémů, ale i tak....on totiž moc nepřemýšlí nad tím, co v té vypjaté chvíli říká, on jen vnímá ten "opak"....(vstane...jedeme na výlet? ano, jedeme. ne, nechci na výlet, počkám doma. dobře. za chvíl přijede táta, nepojedem na výlet, můžeš zůstat s tátou doma a hrát si. chci jet na výlet!!!! ....a dál to sám nevyřeší, s mojí pomocí to vypadá, že to dá, ale končí to brekem a někdy vztekáním.
Už mě to taky napadlo, že s Míšou následujete naše cesty🙂)))

blandik
16. kvě 2011

@zelmirka1 - tak to ti nevím, co to určuje, protože náš malý jako miminko absolvoval odběry krve z hlavy 2x a jendou z předloktí (se slovy sestry, no to fakt nejsem schopná trefit), chodili jsme na vojtovku na chvilku..Ale poslední dvě očkování ani brvou nehnul, byl připravený, že to může bolet, minule dřívko v kruku ok, dneska jednou taky zvládl...Ale nevím nevím, jak příště to bude s dřívkem....Je fakt, že se nám lékařka většiou věnuje a ani já nemám k ní ostych...jelikož je to známá známe v baráku. A jak montessori?

@berenika39 - tak to je sranda, jak dlouho ho to drží? My někdy hrajem s MIškou hru, že mu říkám a ukazji na jeho těle - a tohle je brada (a ukazuji na pupek), on se v tom vyžívá ,že néééé - tohle je brada...Možná nějakou hru, kde by si mohl užít ty zápory, a taky děláme to, že někdy, jak říká na něco néééé, tak já ze srandy, že jooooo, a on néééé a pak mu to změním, že já taky néééé a on přehodí na joooo..Ale jak to tak popisuješ s tím výletem - něco podobného jsme měli, takový asi slabší odvar nedávno, že chtěl ven, a pak zase ne a pak zase jo...Asi trénoval na velký třesk, protože zas tak radikální to nebylo a týkalo se to jen odchodů ven.

zelmirka1
16. kvě 2011

@blandik chystam sa na 2. montessori v júni a uz sa tesim,
inak aj moj maly obcas si postavi hlavu ze nejde von, ale po skusenosti ze sme nesli uz ho radsej niako von dostanem aj za cenu ze sa nahneva, lebo ak sme cele popoludnie doma tak uz nevie co zo sebou, vymysla a dokaze byt aj mrzuty ked vycerpame napady na hry. Cely vikend prsalo a to veru bolo nic moc. Ja vzdy s uzasom sledujem ako sa nahneva ked nie je po jeho, uplne ho chapem, teraz robi to ze odide do spalne a zavrie dvere a demonstrativne place aby som ho pocula, potom vykukne a pozera a ked sa prihovorim tak cely stastny leti ku mne 😀

berenika39
16. kvě 2011

@blandik - asi tři týdny a zdaleka se to netýká jen odchodů ven. je vážně nespokojený se vším. ☹ . ale jakmile překleneme tu rozhodovací fázi, je v pohodě.
Zkouším s ním jak píšeš hrát - vůbec nemusíš dneska do koupelny, ani náhodou, na co taky, nejsi špinavý....jde se koupat. Následuje scéna, že ven z vany nejde . s tátou že půjde. přijde táta. ne, nejdu ven.
Ale mírný pokrok jsem zaznamenala - opět osvědčený způsob - když tuším akci, předem si důkladně předem pokecáme o tom, co bude - jak nás zdržuje, když se dohadujeme zbytečně a že až budem připravovat koupání, předem si řeknem, s kým chce ve vaně blbnout a kdo ho bude oblíkat a tak. Už je dost rozumný, ale nesmím to nechat dojít do té chvíle afektu, tam nefunguje nic.
A třeba jsme mu zkusili s manžou navrhnout, že když chce počkat doma, když my jdeme nakoupit, tak že může. A on souhlas 😕 . Oblíkli jme se, vzali klíče, a šli si sednout na schody. Vysvětlili jsme mu, že si může tedy hrát, že přijdeme brzo. Seděli jsme a povídali si na schodech u bytu cca 20 minut. Petr si hrál, doma klid, vůbec nás nehledal, vrátili jsme se jako z nákupu, z kumbálku jmse vzali nějaké pití do tašek....nechci, aby si myslel, že ho taháme za nos. No a pak babo raď 😀 😀 😀

berenika39
16. kvě 2011

@zelmirka1 to je právě to, že jim nějak podezřele přibývá rozum 😀 ...víc promýšlejí i to stávkování.....čím dál častěji se bojím toho přechodu - Petr tříletý, školka denně, práce denně....zásadní změny pro všechny. Takhle máme na všechno čas a klid. Ach jo, ale tak to je....

blandik
16. kvě 2011

@zelmirka1 - já jsem byla na geometrii a na jedničce. V tom červnu se chystám asi taky do Žiliny, ale předtím o víkendu do oloumouce, chci to stihnout než začnu chodit na podzim do práce. Malý je te'd nějak nemocný, tak jsme nechodili týden ven, má kašel už šestý týden..ale zlepšilo se to...a musel si chvilku zvyknout, že se nechodí ven...ale musím napsat, že je te'd zlatý...Nalila jsem mu do džbánku čaj a nalívá si do skleničky /a pak lije zpátky/, a dělali jsme knížku aut - vystřihovali (já, malý touží po dokonalisti a jak mu to nejde, tak toho nechá - nevím, jak na to) auta z časopisů a znaky aut - a lepili na papíry, proděrovali, svázali a malý si nosí vlastní knížku pořád sebou...dělali jsme to v neděli, manžel koukal na hokej a dítě mentálně unavené, večer nechtěl 5x čůrat...hurá (to mi poradila Starková, říkám - malý s náma nebojuje, ve všem vyjdem, ale večer chce čůra a kakat dokola...to mu nemůžem "zakázat", jak na to - říkala, že nemá možná vybitou mentání energii...a asi fakt jo. Já jsem byla zvyklá nechávat ceou režii hraní na něm a asi musím být více "nápaditá", více mu ukazovat různé věci, co se dají dělat...).

@berenika39 - no, nedovedu si to představit, snad to k nám nedorazí:o) a nejde to pak do ironie - že nejsi vůbec špinavý, nemusíš se koupat? Co takhle výběr - chceš se jít koupat s mámou nebo tátou? Nezabere to na ty nepředvídané vzdory? Že jako nebude mít volbu, jestli ano, ale s kým? K tomu odchodu - malý taky, ale to bylo dost dříve, říkal, že maminka sama do obchodu...tak jsem mu řekla, že to zkusíme na zkoušku, že půjdu na chvilku za dveře bytu, jestli by to zvládl, že v obchodku budu déle, tak ať ví než odejdu pryč...a jak jsem zavřela dveře, tak začal rámus, že mamíííí -a le to bylo dřív, to je jasné...Nevím, já malému říkám, že on sám doma ještě zůsat nemůže a se musíme domluvit. Bu'd jít oba do obchodu nebo zůstat doma a pak nebudeme mít to a to k jídlu...ale jak píšu, to byly je takové light verze vzdoru, vy čelíte něčemu jinému...

blandik
16. kvě 2011

@zelmirka1 🙂 ještě se musím smát, jak píšeš, že dělá uražené obličeje. ...to máme taky, člověče. Dělá to hlavně manželovi, jakože se ho dotklo, že si nevšímá. Paní v obchodě mu něco řekla, když šahal na meloun a já pak dále nakupuji a koukám při placení na dítě, že kde je a on tam stál, obličej protáhlý, fakt uraženost sama...no sranda neskutečná...podle mě je to přechod z takového toho vzdoru, do jiné formy...Dneska na mě křikl - zlobím na maminku, zlobím (ječel na celé kolo...). Všimla jsem si, že se jeho vzdory mění - už až tak neječí, ale spíše tak hodně nahlas zařve Néééé, zlobím, já zlobím...(že by po mě? Když už vybuchnu jednou za čas, tak to má grády - že rovnou zařvu jak lev, až se oba lekneme).

berenika39
16. kvě 2011

@blandik nechci , aby to vypadalo, že jsem nějaký chytroň, ale já z mě známých "metod" 😀 vyzkoušela už všechno. i se snažím omezit "chceš jogurt nebo ne", ale nabídnu mu "jogurt nebo chleba se sýrem,". Problém je v tom věku - už se nenechá jen tak navést na moji myšlenku - on má totiž svojí a lepší 😝 😝

berenika39
16. kvě 2011

@blandik to je fakt zajímavý, s tou nevybitou mentální energií...pořád se mluví o tom, jak se dítě snažíme dítě unavit, myslím právě fyzicky, aby dobře spalo, a ono může být i něco jiného problémem - energie mentální....s čím dalším to souvisí? jde to někde načíst?

reruna
17. kvě 2011

@berenika39 to snad musí být nějaká vývojová fáze asi - přibližně ve stejném věku jsme si s Míšou procházeli něčím dost podobným, všechno ne a ne, žádný výběr nefungoval, portože neustále měnil názor - npař. chceš jabko nebo pomeranč?- jabko , né pomeranč, né jabko atd atd. a pak už jen řev, že nechce nic. Asi prostě jsou najednou zmatení z toho, že si můžou vybrat, že mají vliv na to, co se děje, že najednou je asi přepadne pocit zodpovědnosti a nedokážou se pak rozhodovat a ani nechtějí, aby někdo rozhodoval za ně, takže je to jak začarovaný kruh,ale i toto období zase přešlo a přišlo zase jiné, teď jsou to různé legrácky pochycené ve školce, které se uplatňují na nesprávných místech - na tchánovce volá babko a dědku, prababičce řekne, že smrdí - asi pochytil ve školce, že to jako má být směšné...

blandik
17. kvě 2011

@berenika39 - no moc o tom nevím, je to z montessori. Ale údajně, když dítě nemá vybitou mentální energii (uspokojenou vývojovou potřebu asi v tom smyslu, nedochází tam ke koncentracím), tak se ta mentální energie mění na fyzickou a je to dle montessori jedna z příčin ADHD...A taky mě tam zaujalo, že děti, které vyrůstají v hlučném prostředí, v prostředí (hudba), hodně rušivě podnětném prostředí (představím si asi tak hlučkou osobu, která bez ohledu na stav dítěte s ním dělá veletoče, hučí neustále do něj...), tak se u takového dítěte vylučuje adrenalin z nadledvinek a dítě se do budoucna stává závislé na vzrušení = vylučování adrenalinu...Údajně v době montessori se vůbec nepředpokládalo, že dítě je schopné se koncentrovat...

@reruna - tak to se máme na co těšit.

berenika39
17. kvě 2011

@blandik díky. logiku to má, fakt zajímavá myšlenka.

berenika39
17. kvě 2011

@reruna doufám, že to zase ustoupí....ale je vážně přínosné, jak máme naše děti v blízkém věku, tak se tu informujeme, co přijde 🙂)). Petr jde do školky v září, tak uvidím, s čím se bude vracet domů...dík za varování🙂.

blandik
17. kvě 2011

@berenika39 - to jo. Dneska malý maloval vodovkama ze'd, pomaloval asi deset papírů - dělal čáry černou barvou (jeho stabilně oblíbená barva) vodorovně. Psala jsi jednou, že máte doma folii na ze'd, na kterou se dá kreslit. Prosím tě, čím se na to kreslí? Jakože fixy nebo to je folie na křídy? Chtěla bych malému pořídit - potřebuji nějaký velký formát, aby si mohl celou paží čmárat.

berenika39
17. kvě 2011

@blandik koupila jsem to v Hornbachu, ale mají to všude v těch Baumax a Bauhaus atd....v oddělení samolepících tapet, je to myslím od DC-fix, rozměry nevím přesně jaké jsou, ale já mám jen poměrně malou, potřebovala jsem na bok skříně, cca. 70x100. Opravdu nevím, jaké další rzměry mají. Kreslí se na to obyč křídou, jde to dobře smývat, otřu to vlhkou houbičkou. Vypadá to jako tlustší samolepící tapeta v černé barvě.
Pak jsem viděla i samolepící dekoraci, tvar slona nebo auta, a to bylo ze stejného materiálu, taky se na too dalo malovat. Ale bylo to dost malé a navíc asi třikrát tak drahé 😨

berenika39
17. kvě 2011

tohle je ta malá ve tvaru něčeho...
http://www.hornschuch.cz/cz/katalog-produktu/sa...

a tohle je ta metráž, 45 cm na 60cm.
http://obchod.mmpaper.cz/good.php?goodId:8712|t...

Jinak Petr když čárá vodovkama (malování u něj fakt opravdu nehrozí), tak zásadně tmavá - hnědá, zelená, černá...

blandik
17. kvě 2011

@berenika39 - děkuji 😉

reruna
18. kvě 2011

@berenika39 díky za tip na tu kreslící tapetu... naše pomalované zdi by potřebovaly, aby jim kluci dali už pokoj... no a ve školce asi i záleží na tom, jestli mají ve třídě děti spojené dohromady, nebo jsou třídy podle věku, u nás mají třídy spojené, jsou teda vedle sebe malí 3le´táci a velcí 6 letí předškoláci, má to spoustu výhod v tom, že ti velcí ty malé strašně motivují, učí je, pomáhají jim s oblíkáním, vedou je na procházkách za ruce atd. ale zase je v tom i ta nevýhoda, že od nich ti malí pochytí i leccos toho špatného, co ty malošky by samy od sebe ani nenapadlo... je to takové více rodinně, že děti mají vedle sebe děti rpzných věkových kategorií, ale zas je to náročné i pro ty učitelky, že musí vymýšlet různý program... ale zase ve školkách, kde mají ty třídy podle věku si nedovedu třeba představit, že je třída s 20-30 tříletými, kteří se ještě nedovedou pořádně obléct, říct si na WC atd. vše má svoje pro a proti

berenika39
18. kvě 2011

@reruna mě se ty spojené třídy docela líbí, v naší školce to tak bude, tak nezbývá než doufat, že tam budou samé slušné velké děti🙂))

blandik
18. kvě 2011

@reruna
@berenika39 - taky to tak budeme mít, budou tam dvě spojené třídy od tří až po předškolní, každá po 24 dětech. No, trošku mám obavu, že při letošním návalu tam bude náš téměř jako jediný tříletý. Když jsme se tam byli podívat, ty děti mi přišly vesměs předškolní - tak bude mít full service.

zelmirka1
18. kvě 2011

@blandik zaujimava myslienka s tou mentalnou energiou, myslim ze to moze presne tak byt, ja som kedysi trochu sa zaoberala numerologiou a astrologiou a casto som nachadzala rozne naznaky podla datumu narodenia ked clovek potrebuje ventilovat energiu a niekto viac fyzickú a niekto mentalnu a ked to neslo vzdy sa to niako prejavilo. Maly ma tiez teraz obdobie ze je dost divoky a malo sa sustredi, asi musim tiez zacat viac vymyslat niake cinnosti, ale obcas je to narocne ked pridem z roboty tak som rada ked vybehne na zahradu a zahra sa chvilku sam.
Inak s tou skolkou to je super ze su tam deti rozneho veku spolu, kamoska si to nevie vynachvalit ako uzasne sa tam citi je mala lebo robia rozne aktivity a striedaju ich aby kazdy vek si nasiel to svoje a uzasne sa ucia mladsi od starsich. Moj maly ide do skolky kde je vela tried takze bude medzi rovnakymi, veru som zvedava ako to cele zvladneme.

blandik
18. kvě 2011

@zelmirka1 - ahojky, takže nakonec půjde do školky a opatrovatelku pustíte? Nebo to budete střídat? Já jsem z toho waldorfu trošku nesvá, protože ta školka je hrozně ošklivá, uprostřed sídliště. Komunistická stavba, vevnitř takové 20 let staré...jediné, co mě drží je, že jsem slyšela od jedné maminy, že tam její dítě je spokojené, že sice nikam nechodí, pořád jsou tam, ale že je "klidné"...no, uvidíme. Ale nedovedu si to předtavit, ani jak mu to podám, že tam bude chodit, připadám si, jako by mi stříhali pupeční šńůru...TAk si to teďkom s malým užívám doma, je mimo vzdor, fakt k sežrání. Jak se ti daří přicházet na montessori aktivity doma? mě moc ne. náš má takový svůj systém hraní, že moc nechce něco nového...docela bych brala nějaký tip. U nás ho bavilo nalívat vodu ze džbánku do hrníčku a nálevkou zpět...jeden den. Pak jsme dělali knížku aut se znaky. Dneska jsme sbírali listy, že budem dělat otisky - žádný zájem doma.

zelmirka1
18. kvě 2011

@blandik zatial neviem, opatrovatelku mam dohodnutu aj dalej, ci pojde do skoly sa rozhodnem asi az koncom leta, zatial moc nechcem ale je fakt, ze uvidim aky maly bude, mozno je dobre ist medzi deti.
Tiez mam pocit ze to uz bude ine, sice mame obcas narocne chvile ale uzivam ho neskutocne, je tak zlaty ze az neverim ze je to moje dietko. 😀
No s montesori teraz sme moc nerobili, mame obdobie kedy najradsej beha a skace, takze bud lieta v zahrade alebo skace doma na kazdej posteli a sedacke ktoru najde. Naposledy sme sa hrali s fazulkami, presypali a tak, ale zacina zase velmi zbierat smietky na zemi takze asi nieco potrebuje tak musim popremyslat. Teraz ho bavi taka drevena hracka - kaktus, ma to podstavec a vkladaju sa tam dalsie casti do dierok a musi to vyvazovat na vsetky strany inak to spadne takze skusa.
Chcela som kreslit ale jeho kreslenie moc nebavi, chvilu rad pozera ako kreslim ja ale sam nie.
Dnes sme boli plavat a lektorka hovori deti urobte hviezdicku -lahnut si nachrbat a vystriet ruky, nohy a prihovarala sa detom pozri hore je tam slniecko, vsetky sa kukli az na Miska, tak hovorim Misko pozri hore kamera je tam a hned kukol. Som z neho hotova, nerozprava ale neskutocne ho zaujimaju technicke veci, zapaja pocitace, mobily do nabijacky, cokolvek rozoberie...

blandik
18. kvě 2011

@zelmirka1 - 🙂 to je krásné, jak ho baví technika. To kreslení - co prstové barvy? U nás právě už moc fazole a spol nefungují...a já mám zase problém, že malý taky není úplně typický, že by se mi rval do kuchyně nebo k vysavačí - vůbec. To si hraje sám. Jak dodělám, tak supr, máma je volná. On hrozně moc rád pořád dělá se mnou nějakou scénku dokola - že já jsem koza a on je být a já ho trkám a on mě..nebo že jsem had a on je táta a had chce jeho milované autíčko kousnout a auto ho volá, ona jako táta jede doma z práce a vezme si ho pod peřniku, já jako had říkám - já se chci kamarádit, vylovím z pusy ukousnutý kousek auta (jako), nalepím a tak 100x za sebou...Jakoby nemá až takovou chu't dělat věci, ale prožívat nějaké sociálno, hrát si s autama, stávět koleje a jezdit vláčkem, nově i kuličkovou dráhu. PUzzle na něj příjdou jednou za čas, stejně jako obrázkové kostky. Je pravdou, že má asi geometrické období, a taky pořád skáče a venku sbírá tyče (no ale červené tyče si kupovat domů nebudu, že).

K tomu kreslení - možná zkuste krestil do krupice, náš tam rád kreslíval v době, kdy mu vadilo, že nenakreslil to, co chtěl přesně tak jak chtěl..

bubelko
18. kvě 2011

@blandik len k tej ciernej farbe. u nas viedla minuly rok - lukas maloval zasadne ciernou - mame cierne velkonocne vajicka, cierne svietnicky, este aj po nastupe do spielgruppe maloval ciernou.

dnes si jonas nasiel super zabavu pocas varenia - vyberal si z velkej krabice mensie krabicky s patronami do kavovaru a daval ich spat. to mu neslo, tak jednu roztvoril a vysypal a daval zasa spat. a takto dokola.

inak mame za sebou perny vikend. jonas sa totiz vo stvrtok kupal v zachodovej mise. lukas nezavrel kupelnu, ja som sa venovala jemu a jonas tento cas vyuzil na ocistu. ale kompletnu. akurat, ze som tam mala nalepenu aj tu vonu do wc, a tu si rozmackal (pravdepodobne aj okostoval, ale chvalabohu nechutila), narobil si peny a potom sa v tom kupal. nasla som ho predkloneneho v zachode, s rukami po lakte vo vode ako si umyva hlavu, tvar a usta 😀 😀 😀 no nebolo mi vsetko jedno - kvoli tej voni. takze na rad prisla chemicka pohotovost, navsteva lekarne a potom par dni pozorovania, ci bude zvracat alebo mat hnacku. 😖 ale nastastie mu zjavne dana vona nechutila, takze sa len kupal 🙂
inak som uz fakt zistila, ze neho platia kratkoslovne zakazy - nie, stop, stoj, pod sem. ziadne vysvetlovanie, ziadne ponuknutie moznosti ci odputanie. vsetko to, co som pouzivala pri lukasovi, sa mi pri nom ruca ako domcek z karat ☹ ono snazim sa mu nezakazovat veci, ktore su skutocne ok, ale to dieta je presny opak lukasa. akoby som doma mala 2 extremy - jeden v pohode, rozumny, s pudom sebazachovy, ktory najskor mysli az potom kona a to od utleho veku - druhy zivelna pohroma, konajuca bez rozmyslu, instinktivne, pripravujuc rodicov o nervy 😀 😀 😀