Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
13. pro 2011

uf, tak to moc držím palce, at to ustojíš. každopádně chytrý lidi si práci najdou, neboj, jde to🙂. to jen kdyby hořelo🙂.
u nás prcek ok, už je druhý celý týden po té mandli ve školce, dávám imunoglukan a zatím dobrý. akorát zase náš tatínek je v nemocnici, v neděli mu akutně operovali kýlu, tak válčíme sami, ve čtvrtek by měl jít domů, není to nic strašného, ale nabouralo to systém🙂. nemůžeme jet na hory přes vánoce, takže člověk míní, život mění, no...ale dobrý, žijem🙂
tak klid a pevné nervy, všechno se dá vyřešit, když nejde o život.

fender
14. pro 2011

@berenika39 tak co???

berenika39
14. pro 2011

@fender dobrý, tatínek doma, sice v poloze ležícího střelce, ale lepší než nemocnice. tak mu nosím modrý z nebe. peta to strašně prožívá 😉 , milion otázek, byl se mnou v nemocnici pro něj, tak jim tam udělal vizitu a okamžitě si omotal sestřičky kolem prstu, takže nám neúčtovali pokoj jako nadstandard, prý máme malýmu udělat hezký vánoce🙂))))))). prý měli plno a stejně neměly tátu kam dát🙂

fender
14. pro 2011

@berenika39 luxus 🙂 😵 hlavně aby nepřišla za rok upomínka, že jste nezaplatili nadstandard.... 😅 😝 😀 a co zítra, jdeš tam nebo je už vážně vážně po všem? 😵

berenika39
14. pro 2011

@fender domů mi přišlo od soudu, že žalobu stáhli a jendání se ruší. takže tam nemusím. dluh je i náklady uhraznej, necelých 800,-, mluvila jsem s nima, peníze jim došly, tak doufám, že je po všem🙂)))

To byl ale nejapný vtip s tou upomínkou za našeho tatínka 😀 😀 😀 😀 . Stokoruny za pobyt jsem uhradila hned při odchodu, stvrzenku mám a pečlivě uschovávám..... 😀 😀 😀 😀

blandik
14. pro 2011

@berenika39 - uf, to jsou věci. Máte to perné poslední dobou..přeji brzkou rekonvalescenci. Škoda těch hor, je to život...

fender
14. pro 2011

@berenika39 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

berenika39
14. pro 2011

@blandik přidej k tomu máminu operaci obou očí, zákal - nevím jaký 😝 , minulý týden jedno oko a příští týden druhé. někdo ji musí do nemocnice odvézt, večer přivézt, druhý den dtto na kontrolu. a - perlička na závěr - tchán má dnes operaci - plánovanou, tříselnou kýlu. se s tím ým asi nějak nakazili🙂. jako nechápu, proč se musí vždycky všechno po..... tak najednou...v rodině za jeden kalendářní měsíc pět operací 😝 . ale samé řešitelné věci, jen ta logistika 😀 😀

reruna
14. pro 2011

@berenika39 teda vám se toho naskládalo zrovna před Vánoci, přeju zasloužený odpočinek

blandik
14. pro 2011

@berenika39 - škoda, že tady není ikonka - valím zrak...to je neskutečná koncentrace...páni...

berenika39
14. pro 2011

@blandik ale ta úleva, když se zrovna nic neděje🙂)))
Jinak petr vplul do pátracího období, kdy, kde, kdo, s kým a za kolik, z čeho, jak dlouho....úžasné 😉 . Už jsem nasadila taktiku "a proč myslíš" a nebo se zeptám stejnou otázku a on si odpověď najde. Jako proč je okurka zelená nevymyslel 😀 , ale to ani já 😉 . @blandik - to abys věděla, co přijde....máme to tak nějak stejně🙂)))

blandik
15. pro 2011

@berenika39 - hm, to se těším 😉 U nás je období - to bude ale dlouho trvat...(oblíkání, čekání...)...Já poslední dobou dumám nad tím, jak přimět dítě se rychle oblíkat a převlíkat, aniž bych připomínala kalhoty, tričko...a pořád ho přiváděla k oblíkání...Když příjdu do školky, většinou ještě spí, pak se převlíká, svačí, pak znova převlíká v šatně...máme to na hodinu.

berenika39
15. pro 2011

@blandik vím, o čem píšeš. nevím, jestli to na míšu bude platit, ale ...petra jsem nechala být. fakt úplně. dala jsem mu mléko na stolek, hromádku oblečení, a řekla, že se jdu taky oblékat a do koupelny zcivilizovat a nechala ho být. přišla jsem pro něj v bundě, botách, s taškou, že už jdu. on si zatím sundal pyžamo a nahatej seděl a koukal. v tom mu to došlo a všechno bylo za deset minut. tak jsem to udělala asi tři dny po sobě a on už pak věděl, jak to bude a normálně se oblékal, mléko vypil a přišel za mnou do koupelny, jako že jak jsem na tom 😀 😀 😀 . Ve školce si sundám bundu, sednu si na lavičku a čekám. On je tak konsternovaný, že nic neříkám, že odemkne, přehodí si kalhoty a boty a je to. Jsem si jistá, že oni na ty naše pobídky pořád reagují vzdorem, když máma hučí, na just to nebudu dělat. Trpělivost. 😉 😉 😉 😉

berenika39
15. pro 2011

Jinak budu ráda, když mi řeknete, co si myslíte o téhle pohádce, posloucháme to v autě, denně 😀 , úplně ho to dostalo, je hezká, něžná, krásně namluvená, ale to, co tam kážou za moudra 😝 ....no je to jenom pohádka🙂.
http://www.ulozto.cz/hledej/?q=makovy+muzicek

blandik
15. pro 2011

@berenika39 -to zní dobře, zkusím to..já jsem právě začala více tlačit poslední dobou, a vidím, že je to kontraproduktivní...- reakce - mamko už nemluv:o) Vidím na něm, že se snaží, jen to není pořád pro mě dost...tak to zkusím...A co jsi dělala ty první tři dny, když jsi přišla v botech a on byl nahatý? Protože mám pocit, že náš si začne jednoduše hrát..ale chápu princip, nekomentuji, řeknu jasně na začátku, co od něj čekám, a pak nebude hotov...tak si postupně zvykne a začne fungovat...

susacek
15. pro 2011

@blandik nepomohly by vam karticky? Mam na mysli posloupnost cinnosti ktere ma provest pri oblekani. My jsme to zatim nezkouseli, ale cetla jsem nekde, ze to dite motivuje, ze pak to chteji delat sami a spravne. Je to zaroven i aktivita pro jeho rozvoj - podiva se na obrazek, aha! mam si nejdrive obliknout slipy, sup a je to. Ve skolce to asi nepomuze, ale doma by to zabrat mohlo.

berenika39
15. pro 2011

@blandik no přesně, takhle to bylo téměř beze slov, žádný nátlak, výhružky, popohánění, jen jasný mlčky sdělený oprávněný požadavek 😀 . vyhnula jsem se tím svému "výstupu".
on na mě koukal a úplně jsem viděla, že mu to v tý hlavičce šrotuje 😉 , jako co to má být, nějký poplach, máma vypadá že jde pryč, musím taky. a normálně se začal oblíkat. víš jak to je...na tyhle praktické problémy není universální recept, každé dítě snese něco jiného a na různé podněty reaguje jinak, ale zase když to zkusíš, nic tím nezkazíš🙂. petr právě potřebuje všechno pochopit - smysl - pak když ví, proč, dělá to. Dokud jsem mu takhle nenazanačila 😉 , že ráno je to prostě tak, že se oblíkneme a jdeme, tak byl schopen se vypravovat hodinu, nakonec jsme stejně jeli, takže nebylo kam spěchat. Ani jednou jsem mu neřekl,a že když není hotový, jedu bez něj, on mě uviděl v té plné polní a normálně mu to došlo - jedeme. Netvrdím, že by to ted bylo nějak úžasně bez jediného zádrhele, ale určitě lepší. Stačí, když se zavřu do koupleny, a on už sonduje, jak daleko jsem🙂. 😀
@susacek kartičky fungují, určitě, ale spíš si myslím, že je to pro malé děti, které se teprve učí, jak věci fungují - jak co postupuje, nerozumí ještě úplně mluvenému slovu (at už kvůli věku nebo nějaké poruše porozumění), pak je pro ně snazší to "vidět", než "slyšet". Ale obávám se, že kluci - můj i @blandik - kterým je už přes tři roky a mají už svoji hlavu, by to nestačilo. Oni totiž moc dobř vědí, co by bylo třeba dělat, ale věk jim velí opak 😀

Ale i tak dík 😉 , jak máš velké dítko, děti?

blandik
15. pro 2011

@susacek - hm, to nevím...nemá moc rád takové to kopírování činnosti - že tady seřaď...on má dobré povědomí o tom, jak to ráno probíhá - mlíko, pak snídaně hned, pak zuby, pak oblíkat - žádné hraní mezi tím a pak si může hrát než já se nachystám...myslím, že ho pár dní nechám sklidnit, nebudu to řešit a budem vstávat o 20min dřív, je fakt, že jsem zkrátila i čas na vypravení, nějak se mi nechce vstávat..tak mu vrátím jeho čas..a zkusím po těch pár dnech ho nechat oblíkat samotného...Jen je to náročné s tím mlíkem i snídaní doma, protože to trvá hodinu než vyjdem z domu

blandik
15. pro 2011

@berenika39 - jo přesně tak, zdá se mi ,že oni si to potřebují vyhodnostit takto sami - že mají pohnout, ne že mají mámu za zadkem...zkusím načas vstávat dříve, a nechat ho v tom...s Mm se domluvit, že bude ta rána spěchat a nebude moci s ním sedět u oblíkání...
JInak v té knížce psali - že děti v předopreativní fázi (/což přesně nevím, kdy kkončí) - ale min. je to předškolní věk - potřebují zkuomat vztahy mezi vymezenými hranicemi a důsledky, nepotřebují zatím ještě se podílet na tvorbě hranic...

berenika39
15. pro 2011

@blandik no ono to ani dost dobře ve všem nejde, protože nedomýšlejí souvislosti..petrovi je úplně šumák, co se stane, když vyjedem o půl hodiny později, tak daleko ještě s myšlením není, to je jasný. Takže se to asi musí omezit na tu "jednu akci", aby to pobrali.
Jinak - dneska jsem ho ráno viděla, jak olupoval manželovu makovku a ty zrníčka máku si dával do oka, jsem ho hlídala z dálky, ale vždycky to oko včas zavřel...vypadal jak blázen...a to má z té pohádky, co jsem sem dávala, je tam básnička-písnička: sypu sypu na víčka, svá maková zrníčka. Normálně to zkoušel 😀 😀 😀

fender
15. pro 2011

@berenika39 😅 😅 😅 😀 to je koumák 🙂

my jsme se zacyklili na tom, že dárky nosí ježek. a přes to nejede vlak. jak vidí někde stromeček, už funí 😅 😀

blandik
15. pro 2011

@berenika39 - ještě že funguje reflex 😀 😀 😀 Na tu pohádku mrknu doma, včera jsem byla v knihkupectví a chtěla vybrat něco decentního ke čtení pro malého, byl to problém...
A jak probíhá loučení ve školce ráno? Změnilo se to?

blandik
15. pro 2011

@fender 😀 😀 😀 ten ježek je supr, místo cinkání budete doma funět, že už se blíží ježek...U nás říkáme, že si dáváme dárky, že se máme rádi...tak nevím, až se s tím pochlubí ve školce...mikuláš a čert vyvolal vlnu dotazů - existuje král? existuje čert? co je to víla?

blumka
15. pro 2011

ahojte 😉 chodim si vas tu sem tam precitat, dost mi pomahaju vase opisy roznych situacii a vase riesenia. Mam doma knihu Rabr, este som ju ale nezacala citat, teraz sa preluskavam cez Jak mluvit aby nas deti poslouchali. Moja starsia dcera je teraz v nejakom zvlastnom obdobi, bude mat takmer 4 roky a akoby sa vratila o minimalne rok dozadu. Vsetko co doteraz fungovalo zrazu nefunguje, akokeby tusila ze na nu skusam nieco ine a ona ide skusat teraz mna.
Citam ze riesite ranne obliekanie, no to by som potrebovala poradit aj ja. Terezka si rano zmysli ze vsetko musime robit my, akonahle sa jeden z nas vzdiali, ze sa chce prezliect alebo umyt zuby tak spusti neskutocny rev. Ak ju obliekam ja alebo mm tak pri tom vystraja, odbehuje, ak ju nechame samu tak to trva nekonecne dlho alebo zacne trucovat a sedi na zemi a nerobi nic. Ona tie ranne cinnosti zvlada sama ale proste ich odmieta sama robit. a ja neviem ako na nu. neviem ako ju prinutit aby sa to zrychlilo a hlavne aby sa obliekala sama. Velakrat som sama doma, mm je uz v praci a musim sa postarat este aj o mladsiu dceru. a hlavne musime stihnut skolku.

romcovaklarka
15. pro 2011

Ahoj holky, trochu vás občas čtu, ale nějak to nestíhám, chci se poradit, jestli bych měla tahle pravidla začít už nějak aplikovat u půlročního mimča? Nejsem si úplně jistá, do jaké míry už má rozum z toho, co mu říkám, jak bych s ním měla jednat. Knížku zatím nemám, pač jsem si o ni napsala Ježíškovi a tak si ji pro jistotu kdyžtak koupím až po vánocích... Díky 🙂

susacek
15. pro 2011

@berenika39 2 a ctvrt je Davidkovi
Cetla jsem, ze ty karticky bavi hlavne predskolaky, maji smysl pro poradek a bavi je se chovat spravne. Mam pro Dejva pripraveny denni rezim, kde bude mit na kartickach veci, co delame kazde rano a vecer v posloupnosti za sebou. Mimochodem, treba Montessori ty karticky taky doporucovala jako jednu z moznosti organizace denniho rezimu ditete. Ma to usnadnit nap. odchod do skolky nebo vecerni ukladani do postele. Ale osobni zkusenost zatim nemam. Ted nam to ma dorazit domu, tak vyzkousime. Ikdyz David do skolky zatim nechodi.

reruna
15. pro 2011

@susacek ty kartičky se dají někde koupit?

blandik
16. pro 2011

@susacek - nám to tuším říkali Kopřivovi, že je to způsob jak zvládat ranní procesy a posílit samostatnost dítěte, osvobodit se od asistence...a v montessori taky.
@romcovaklarka - u půlročního určitě můžeš začít - není to jen o formulkách, co a jak řekneš jinak, ale o celkovém respketu k procesům v dítěti - př. že nezačneš dítě přebalovat, aniž bys mu to předem neřekla, tedy nezačneš odepínat gatě, aniž by jsi neřekla předtím - te´d tě přebalím. Můžeš hodně respektovat jeho potřeby - že se natahuje po něčem - tak mu to pojmenovat a pokud to nemůže, tak použív pozitivní formulaci a pochopení, když začne plakat..Hodně dospělých (třeba v mírně pozdějším věku) když se dítě natahuje po něčem, tak odvádí pozornost a pro dítě je to takový signál, že rodiče nerozumí, co jim chce říct..a snaží se říct znova a znova a rodiče už se s nimi přou, že tohle nejde...jakoby určitě se můžeš už i s takovým malém mimčem snažit chápat jako potřeby - př. dlouhá jízda autem, hodně lidí na nějakém místě - vede ti j přetížení dítěte, tak sledovat signály, jak se dítě cítí a respektovat jeho stav...Asi takhle cca do prvního vzdoru ti bude fungovat více méně na dítě i NE...ale pak prostě přestane a je to pak pro rodiče šok, že to nefunguje...určitě je výhoda začít už tak brzy, mít čas se naučit mluvit trošku jinak a hlavně začít si budovat respekt k potřebám dítěte, jak je nahradit, přizpůsobit prostředí pro dítě doma, aby bylo připravené pro jeho objevování /namísto řady zákazů co nemůže...).

reruna
16. pro 2011

@romcovaklarka určitě začni číst co nejdříve, já kdybych věděla, jak bude pro mě výchova těžká, tak se učím už dávno, vlastně si myslím, že je škoda, že tyhle knihy nejsou součástí nějaké povinné rodinné výchovy, učíme se kde co, ale to nejdůležitější, jak vychovat vlastní dítě ne...možná dříve to nebylo potřeba, protože styly výchovy se předávaly z generace na generaci, lidi žili hodně spolu, všechny generace, ale dnes je doba prostě jiná, staré výchovné styly přestávají fungovat a nové nemáme zažité. Jak píše @blandik aspoň budeš mít čas se připravit, než přijde opravdu první velký třesk - období vzdoru kolem 2 let

blandik
16. pro 2011

@reruna - u nás v roce půl 😀 😀 😀 Jinak si myslím, že většina lidí ani neví, že má hledat něco jiného, že něco jiného existuje..je to slyšet ve všem - jak k věcem přistupují - jakou netoleranci mají k ostatním nebo že nedokáží identifikovat problémy mezi lidmi jako komunikační otázku...tím nechci napsat, že to umím, jen to slyším..a pak stejně nevím, co s tím u sebe mám dělat... 🙄