Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

blandik
11. bře 2012

A ještě jedna věc - chtěla jsem napsat, že začínám být docela unavená z těch řečí, co dospělí kolem vedou s dětma...Třeba se našeho na něco zeptají, on jim začne povídat, a oni ho ani nenechají domluvit, skočí mu do řeči, dopoví to, jinak než malý chtěl, ten se dál snaží jim to doříct, oni jakoby vůbec nedokázali vnímat, co ty děti říkají...jen si melou to svoje - že jestli byl hodný, a jestli dostane nějaký dárek...atd. Úplně vidím, jak malého tohle otravuje, jak nesnáší tu polovičatou pozornost....Ale hlavně, že pak dají spoustu výchovných rozkazů.. 🙄

jimmy1
11. bře 2012

@reruna @blandik holky díky za reakci.
U přebalování si většinou povídáme, říkáme říkačky, nebo zpíváme, ale někdy prostě začne z ničeho nic kopat ☹ Většinou jsem rychlejší a chytnu mu nohy, domluvím, odvedu pozornost... jenže tentokrát to nějak nevyšlo. No a na odplenkování to u nás zatím vůbec nevypadá, nočník ani záchod s redukcí (ani bez redukce) zatím neakceptuje, to nehrotím, nechávám mu čas...
RABR doma mám, pomalu se jím prokousávám, ale je to "těžké" čtení a pro takhle malé dítě se to musí přizpůsobit...

inkinka
11. bře 2012

@blandik chýba úprimný záujem o dieťa, hovoria, len aby niečo hovorili, potom sa divia, keď po čase dieťa takúto komunikáciu odmieta.

fender
11. bře 2012

přesně tak, nejen že dítě nenechají domluvit, oni ho vlastně ani neposlouchají 😝

fender
11. bře 2012

@blandik a cos mu na to řekla 😀 že už jedno máš, nemlátíš ho a neřveš po něm? 😝

dovedu si představit odpověď, no jo, to se to mluví,když má někdo klidný a flegmatický dítě, které "poslechne" na slovo ha haaaaaaaaaaa 😝 😅 😀 🤐 my, matky s těmito hodnými, flegmatickými atd. dětmi přece vůbec nevíme, CO TO JE, mít dítě, takže máme tak leda držet hubu a krok, co? 😝

bubelko
11. bře 2012

@jimmy1 mna este napadlo skusit prebalovat pokial sa da postojacky. ja pouzivam uz asi pol roka take tie eas-pants plienky a odvtedy jonas daleko menej kope. skratka je mu to pohodlnejsie vyzliect a hned zase obliect. akurat ked sa pokaka, tak si lahne, ale tym, ze to nie je stale, tak mu to nevadi 😉

blovitc120
11. bře 2012

@blandik presne si to vystihla, tú komunikáciu s deťmi ☹. Mám to to isté. Dospelí očakávajú od dieťaťa nejakú odpoveď a ak sa nezhoduje s ich predstavou, začnú skákať do reči a hovoriť o inom 🙄. Najhoršie na tom je, že toto robí aj moja mama, vnucuje odpoveď, akú chce počuť a hrá sa s dcérou úplne debilné hry, napr. má doma klasické kocky, s ktorými sa hrá poker a pod. a moja dcéra sa s nimi rada hrá od malička. Ona je dieťa, ktoré nikdy v živote nedávalo nič nebezpečné do úst, nosa a uší, jednoducho jej to ani nenapadlo a teraz mi hovorila, že v škôlke to robil spolužiak a že to sa nerobí. Nejako to pochopila. No a moja mama jej minule na návšteve robila také divadlo, že akože tie kocky zje a potom jej vypadávajú z rôznych smerov. Ja toto nikdy nepochopím, dieťaťu ukazovať takéto veci a upozorňovať na ne. Malá sa ma potom pýtala, či aj ona môže spapať kocky, skoro ma porazilo. Alebo minule sa hrali v izbe a počujem odtiaľ výkriky a moja mama mláti plyšového tigra a hovorí jej, že to je zlý tiger, myslela som, že dostanem infarkt. Ona so všetkým tak nežne zaobchádza a teraz zistila, že sa dajú mlátiť hračky a škaredo s nimi hovoriť. Najviac ma stresuje, že keď budem v pôrodnici, bude musieť byť 4 dni s ňou a čo sa mi vráti za dieťa. Už počujem, ako jej stále vtĺka do hlavy, že bábätko bude v jej živote znamenať veľké zmeny, aj teraz jej občas povie, že maminka nebude môcť to a to, keď tu bude bábätko, nebude mať čas. Ja jej to takto nikdy nehovorím, veď to dieťa začne nenávidieť skôr, ako sa narodí, snažím sa jej práve povedať, čo nové robiť budeme, nie že na ňu nebudem mať čas.
Alebo stretli ste sa s takým niečím, ako že napr. starý rodič kritizuje prácu dieťaťa? Malá strašne rada maľuje vodovými farbami a ja nejako neriešim, keď si dá farby podľa svojej fantázie, max. sa jej opýtam, či naozaj je medveď zelený a ona odpovie, že áno, tento je zelený. Tým to hasne. Mama jej minule vraví, keď maľovala "fuuuj, to je škaredé, to si škaredo namaľovala, zajačik predsa nie je fialový, nakresli pekného zajačika a nie takéhoto škaredého". A keď urobí niečo mimo jej predstáv, tak jej hovorí, že je zlá, ona paradoxne vôbec nie je zlá, vyrástlo z nej strašne zlaté a rozumné dievčatko a len to, že nekoná podľa niekoho predstáv, neznamená, že je zlá 😕, však robí veci po svojom, kde je napísané jediné správne riešenie?
Ja si niekedy pripadám ako z Marsu, lebo to neviem prehltnúť a stále ju upozorňujem, že zle s ňou komunikuje a ona sa vždy urazí, že predsa vychovala dve deti. Tak si už radšej odpustím, ako sa jedno z tých detí niekedy cíti (to ako ja) 😔

berenika39
11. bře 2012

@blovitc120 já jsem to už u svojí mámy vzdala a děj se vůle boží. petr je tam bud hodný nebo zlobivý. bud si s ním bude příště hrát nebo nebude. bud ho bude mít ráda nebo nebude. Já se i za to nějak stydím, nebo co, i když sebemenší úmysl v tom samozřejmě není, leda ten dobrý 😉 . V nouzi největší jsem dost nerabr zapoštěla: Mami, prosím tě nech ho bejt!!!!! Ono by opravdu stačilo a pro všechny strany bylo výhodnější, kdyby se tolik netlačily do pseudoaktivit, prostě jen spolu BYLI.
Petr se u ní chová podrážděně, protože se brání - pětkrát tričko do kalhot, pětkrát vlasy z čela, pětkrát Peto, neběhej uklouzneš , pětkrát Peťo, když nebudeš hodnej kluk, tak....Peťo, když si neuklidíš hračky, tak tu příště už nebudou....stokrát nic umořilo osla. A přitom ani jedno z těch hlášení nemá absolutně žádný smysl, žádnou vypovídací hodnotu, nic to petra neučí, jen a jen ho to vytáčí.

p.s. Jsem byla dnes odpo na návštěvě - teta, strejda, moje máma. No, respektuju to 😉 . Ale nervy mám na pochodu 😉

bubelko
11. bře 2012

@blovitc120 aj u nas stari rodicia kritizuju stylom, akoto, ze neposluchas mamu, si zly. hlavne moj otec. ale nejako to neriesim. na deti to zatial nema taky silny vplyv. a co sa hodnotenia prace tyka - tiez ho obcas skritizujem - myslim teraz toho starsieho. on totiz ked vymalovava, tak sa ponahla. prosto, cim viac, tym lepsie. takze sa mu snazim tak nejako vysvetlit, ze radsej nech nakresli jeden poriadny ako 10 vycarbanych. a ked mi ukaze obrazok, tak mu otvorene poviem, tento je pekne vyfarbeny, ten sa ti podaril, nesiel si za ciarku. ten druhy si pocarbal, lebo si sa ponahlal. ale farby - to mi je sumafuk - ked chce mat fialove slnke, tak co. van gogh tiez maloval kadejakymi nerealnymi farbami a aky bol slavny 😉

bubelko
11. bře 2012

@berenika39 nieco podobne je aj u nas u svokry - teda s tym nebehaj, nelez tam...spadnes. ale ked som sa na to svokry pytala, tak mi povedala, ze ona skratka netusi, co to dieta dokaze - co ma pravdu, pretoze s nami nezije - a ma skratka strach. inak to beriem, podla nej, ja a inak to vnima ona. skratka pre nu je to velka zodpovednost - nie su to jej deti. mozno to aj tvoja mama vnima tak nejako 😕

blovitc120
11. bře 2012

@berenika39 tak toto "Petr se u ní chová podrážděně, protože se rání - pětkrát tričko do kalhot, pětkrát vlasy z čela, pětkrát Peto, neběhej uklouzneš , pětkrát Peťo, když nebudeš hodnej kluk, tak....stokrát nic umořilo osla. A přitom ani jedno z těch hlášení nemá absolutně žádný smysl, žádnou vypovídací hodnotu, nic to petra neučí, jen a jen ho to vytáčí." veľmi dobre poznám. Ide ma z toho švihnúť, stále utieranie úst, presne zaprávať tričko, hoci keď lieta a spotí sa, aspoň by sa jej vetralo cez chrbát... a buď dobrá, pekne sedkaj, takto sa pohár nedrží, chyť si lyžičku do druhej ruky, nemaľuj fixkami ale pastelkami, trávičku daj zelenú, nie tam, tam nie je tráva, tam je predsa dom. Nechaj maminku dýchať, babka ide s tebou cikať, vieš, že maminka má v brušku bábätko a je unavená (pením, lebo ja takéto argumenty NIKDY nedávam). Musíš poslúchať a byť krásne dievčatko, keď sa narodí bábätko, maminka nebude mať čas a budeš s babkou častejšie, tak sa nemôžeme hádať (vôbec neplánujem ju odkladať, mňa odkladali a dodnes si to pamätám 😔)

fender
11. bře 2012

@berenika39 ehm, jestli ti bude lépe, tak u nás byla na návštěvě tchýňka. neběhej! jestli to neuklidíš, nebudu si s tebou hrát! hned si dojez to jabko! nedělej to! nedělej tamto! udělej hento! 🤐

fender
11. bře 2012

vidím, že je to všude stejné 😀 🤐

blovitc120
11. bře 2012

@bubelko chápem. Ja to ale beriem tak, že trojročné dieťa ešte trochu inak vníma svet a keď s nadšenými ohníčkami v očiach ide ukázať obrázok, asi nečaká hodnotenie, že je to škaredé 😕. Ja jej to poviem štýlom, nech sa pozrie do knižky, či naozaj zajko vyzerá tak ako ho nakreslila a ona sa opraví "aháá maminka, tuto som sa pomýlila". Vymaľovať pekne ešte nevie, ale to jej isto poviem tak ako ty, že jedno načarbala a druhé sa jej podarilo

blovitc120
11. bře 2012

Inak ešte mi napadlo k tomu "spadneš, nebehaj a pod.", že nedávno sme boli vonku, dcéra šla s MM vyniesť triedený odpad, čo je asi 300 m od domu a ja s mamou sme stáli pred vchodom a čakali. Malá ma zbadala a rozbehla sa za mnou (však ma už 4 minúty nevidela 😀) a ako utekala, ja som to vôbec neriešila, mama vykrikovala "Miška, spadneš, nebež". Ja jej vravím, že prečo by mala spadnúť. Ako sa blížila, tak zvyšovala frekvenciu svojich obáv a húdla mi "ona spadne, ona spadne, ona spadne" a nakoniec mladá spadla 😀, asi 10 m od nás. Ja som presvedčená, že jej to vsugerovala, lebo vôbec nepadá, ale toľko do nej húdla, že spadne, až spadla 😀

alamo
11. bře 2012

Lidicky, kdyz uz tady ctu ty stesky ohledne nasich rodicu, taky z nich mam obcas dost (i kdyz mohlo by to byt horsi, oni jsou jinak dost v pohode). Treba ted naposledy - nase mamka prisla v takove chlupate veste a uplne navazno rikala Sofince, ze je to z kocicky. No kdyz jsem namitala, at to nerika (kdyz pominu, ze to je lez, tak mi to prislo hlavne dost drsne), tak mi na to rekla: to mas jedno, stejne to jeste nechape. Proste hodne te komunikace ma jednoho spolecneho jmenovatele a tim je predstava, ze dite je svym zpusobem uplne blbe.

alamo
11. bře 2012

@blovitc120 to je dobre 😀 Ja myslim, ze to bylo takove sebenaplnujici se proroctvi. A rekla potom mamka aspon: ja to rikala? 🙂

berenika39
11. bře 2012

Já třeba vidím na tchýni, která je přirozeně rabr 😉 , jak krásně to s abičkou může fungovat. Ona má 5 vnoučat, takže logicky musí svoji lásku, pozornost, čas mezi ně dělit, takže jí na každého jendnoho nezbývá víc než je přesně potřeba. Když k nim přijedem, cca po týdnu, dvou, petr se třeba jakoby stydí, neumím to posat, prostě se potřebuje se rozkoukat. Ona už to ví, a nechá ho úplně být. Nevšímá si ho, jen ho hezky pozdraví, že je ráda, že je tu. Tečka. Až se petr sám cítí dobře, osloví ji a jsou spolu jedna ruka. Tomu prostě říkám respektovat - a funguje to i naopak - petr s ní super spolupracuje. U mamči peklo - a ty mi nedáš pusinku, to je škoda, já jsem se natebe tak těšila, to ted budu smutná a už to jede. No, nevadí, tak to já si spapám ty bonbonky, co jsem ti koupila. Výsledek? Nasraný Petr, a omlouvám se za ten výraz.
Takže to mám jako na talíři, co funguje, co je příjemné a co nefunguje, co způsouje zbytečné problémy.
Potřebovala bych ty babičky nějak propojit 😀

berenika39
11. bře 2012

@blovitc120 to funguje 100%, obavou a neustálým připomínáním se dá průšvih vyvolat, tím jsem si jistá.

majdula
11. bře 2012

Jojo, neni nic poucnejsiho a povznasejiciho pro dite nez vitezne prohlaseni (pra)rodice: Vidis, ja jsem ti to rikal(a)! 😝
To cloveku opravdu pomuze a hodne da 😔

blovitc120
11. bře 2012

@alamo no jasné, že to povedala 😀 "vidíš, hovorila som ti, že spadne, mala si jej aj ty povedať, nech nebeží, lebo spadne, mohli sme byť bez plaču" 😀. Ja jej na to, že ja nehovorím, že spadne, ale jej poviem "opatrne utekaj, sú tam kamienky a šmýka sa na nich".

@berenika39 no to s tými pusinkami a odmenou, z toho ma poráááža

berenika39
11. bře 2012

@blovitc120 a to jsem mamče už xxx krát hezky v klidu řekla, at to zkusí - po příchodu neřešit nic. marně.

majdula
11. bře 2012

Mimochodem v te RX diskusi, kterou jsem masochosticky precetla, popisoval jeden chlapek svuj styl vychovy a v nem presne to Vidis... (cituju🙂

"nešahej na ty hhorký kamna, nebo se spálíš! Ssss... Au! Vidíš já ti to říkal a tady máš jednu za vyučenou! Plesk. Na kamna se už nikdy nesáhne, moc dobře ví proč a že taťka měl pravdu."

Ja nevim, proc to cele nemuze skoncit tim Au! Proc maj lidi potrebu deti jeste zbuzerovat a pro jistotu jim jeste flaknout. Chapu, ze o prirozenem dusledku kazdy treba neslysel, ale boze, jak ja to jako mala nenavidela, to mentorovani a poucovani - Vidis vidis, kdybys me byla byvala poslechla, to mas z toho... Doufam, ze ze me smerem ke klukum nikdy tahle zhuverilost nevypadne.

blovitc120
11. bře 2012

@berenika39 poznám. Naša sa zase vždy hanbí, keď tam prídeme, tiež sa potrebuje rozkukať a vždy je to o tom istom
"ahoj Mišinka, poď k babke, nech ťa vyzlečiem"
"nie, maminka vyzlečie, mamii, poď ty prosím a aj ma objať" schováva sa za mňa
"ale nerob scény, veď ty si už veľká, poď sem, nech ťa vyzlečiem, maminka nevládze" a už z nej strháva veci
"nie, maminka vyzlečie, mamii, nie takto, najprv čiapku dole, mami, babka ťahá krk, nie taktoo, nechcem byť v ponožkách, kde mám papučky?" lebo nerada chodí bosá a papuče vyžaduje sekundu po vyzutí topánok, čo babka nechápe
a už je oheň na streche, lebo ju ťahá do obývačky, malá kričí, že si ešte ruky neumyla, no koniec

berenika39
11. bře 2012

@blovitc120 no comment 😉 . ale přiznávám, že jsem ve fázi smíření. pomáhá mi to. beru to jak to je. nejde to předělat, takže moje nevole nemá smysl. věřím, že základ petr dostává doma, a mimo se už musí prostě orientovat sám....

majdula
11. bře 2012

@blandik Jinak dekuju za optani, kluci spolu zacinaji hezky spolupracovat, uz to neni ten nerovnej vztah bezmocny mimino - zarlivy dvouletak... je to pekny, hrajou si spolu, obcas je bitka, ale beru to tak, ze jsou to kluci, byl by div kdyby tam urcita agresivita nebyla 😎

Jojo, taky si pripadam skoro jako fanatik a to tim vic, cim vic sleduju a pozoruju, jak se v mem okoli jedna s detmi... vlastne nikoho, kdo by praktikoval rabr (a ted nemyslim vylozene dle knizky, ale i ten "prirozeny" rabr, klidnou vlidnou vychovu bez kriku, biti, vydirani, zesmesnovani...) osobne neznam a dost me to trapi. Protoze jsem kazdodenne konfrontovana s tou klasickou vychovou a mam s tim problem, vzdycky si rikam, ze by prece stacilo nechat ty deti dychat, nejecet po nich nesmyslne... nevim, porad jsem jeste nedospela do stadia, kdy bych dokazala respektovat to zupacke chovani vuci detem. To se jeste musim naucit, nesoudit svoje okoli. Staci ze okoli soudi me 😀

Proto jsem vlastne prestala chodit na konika, prijde mi, ze s drtivou vetsinou zdejsich maminek se neshodnu (on i ten vysledek ankety v RX odpovida - 95% nebo kolik zastava to placani deti jakozto tresty...) a tak obcas nakouknu alespon sem a poctu si, tady je to tak osvezujici... Ale chodim jeste na ND a tam je to presne naopak, rekla bych ze tam je prave 95% matek respektujicich, nenechavajicich vyrvat atd...

Nasesti s tim mam problem zrejme jen ja, Rada evidentne ne, myslim ze uz je dost pevnej a jistej, ze excesy, ktere vidi ve cviceni, hudebce, u prarodicu... ze po nem jen sklouznou, ze je registruje, ale nijak ho nefrustruji... doufam.

fender
11. bře 2012

@majdula taky prakticky krom tohoto tématu a 2+ nikam nechodím, protože tady je to opravdu o ničem. nejhorší na tom je, že nás tlak okolí nutí dělat naprostý opak toho, co byychom měly - něco ve stylu postavit se s amplionem někam nejlépe na náměstí a dělat osvětu 😝 já už při jakýchkoli diskuzích na téma výchova - byť i s opravdu blízkými kamarádkami - držím hubu 🤐

geliva
11. bře 2012

@majdula jj a výsledek je že se pak dítě přestane rodičům svěřovat s průšvihy právě proto aby neslyšelo: já ti to říkala (např u já to tak měla)

fender
11. bře 2012

veřejně tímto prohlašuji, že tato diskuze je balzám na mou duši 😅 😀 jsem ráda, že tu jste 😵

majdula
11. bře 2012

@fender Taky drzim. Stejne jsem divna a jina uz jen proto, ze s detma jednam jinak a nemusim ani nijak agitovat... pred par dny jsme byli u kamaradky, decka mely mensi konflikt se stejnou mirou zavineni 😎 kamoska na malou jecela, zmydlila a pak vydirala stylem prijd, az budes hodna, takovou skaredou holcicku tady nechci... a zavrela ji za dverma, ja na Radu za stejne "provineni" mluvila klidne a s pochopenim, objala ho... a kamoska mi pak vmetla, ze ji kazim vychovu, kdyz mala vidi, jak Radu rozmazluju 🤐

Ono ani nemusim nic rikat, ono lidi popouzi jen to, jak se chovam k detem 😢