Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

lynks
30. pro 2012

@majdula dík, už jsem psala na Prahu 10 jestli mají ještě volno - nepřidáte se některá?

a mimochodem...jak se Vám svátkuje a jakou náladu jste měly 21.12, Ptám se, že já měla nepochopitelně citlivou, pořád bych brečela a pak jsem zas na všechny řvala, to se mi už dávno nestalo, tolik emocí v jednom dnu...

janula28
30. pro 2012

ahoj holky,
moc prosim o radu. Muj mladsi syn zacal strasne zlobit pred spanim a 100x vyleze z postylky, nedelal tp a zkazilo se to, kdyz jsem byla v porodnici a tatka mu to toleroval a ted se nam to nedari vratit zpet do szarycj koleji, poradite prosim

reruna
30. pro 2012

@janula28 dala bych tomu čas, aby se vše vrátilo do starých kolejí a uspávacích rituálů, případně si vytvoříte uspávací rituály nové, protože možná kvůli miminku budete muset ty večery třeba přizpůsobit, aby to všem vyhovovalo

majdula
30. pro 2012

@lynks Ja bych sla na kurs desne rada, ale s detmi (resp. bez deti) - nepredstavitelne 🙂 A az natolik vyrostou, ze budou hlidaci, tak uz to kurzovani zas nebude aktualni, safra.

@janula28 Je to tak, mozna uz se to ani do starych koleji nevrati, vsechno je ted s dalsim miminkem jinak, zkuste to jinak a jinudy 🙂 (u nas totez - Rada pred porodem usinal uz sam s tatinkem, od porodnice uz zasadne se mnou) Gratuluju k tretimu chlapeckovi, trosku zavidim, tri kluci musi byt super!

sandorkak
31. pro 2012

ahojte, knihu som si zohnala hned, ako som si precitala rozhovor s ceskou hereckou Simonou Babcakovou. Velmi sa mi pacilo, co hovorila o vychove, ale pravdu povediac, velmi sa mi nedari principy z knihy aplikovat. Vsetko to znie tak zrozumitelne a samozrejme a potom pride nasa dcerka a mame doaplikovane 🙂 no snad raz.

lynks
1. led 2013

@sandorkak neboj nič, všetko to príde postupne, je to ako učit sa číta't, písmenko po písmenku. Najprv premýšlaš nad každým písmenkom ,čo to je za písmenko a potom naraz prečítaš ceé slovo , celú vetu a už ani nepremýšlaš z akých písmeniek sa skladá 🙂

fender
1. led 2013

ahoj holky, všechno nej nej v novém roce! 😵

my jsme zase nemocní, podruhé během dvou měsíců zápal plic 😒 jsme už přes týden u našich, myslela jsem že tu zůstaneme ještě příští, když stejně nemůže malej do školky a já tímpádem nejdu do práce, protože je tu lepší vzduch, hory lesy a podobně, ale mám toho za ten týden plné kecky, takže o víkendu myslím pojedme zpět do smogu.

dnes mi bylo vyčteno, že z malého vychovávám ufňukaného mamánka 😝 a to proto, že když si skřípl ruku venku v dřevěné koze a přišel a brečel, že ho to bolí, tak jem mu okamžitě neřekla že to nic není a ať neřve, naopak jsem byla ochotná mu to pofoukat a zalepit 🙄

blandik
2. led 2013

@fender - bobátko, zápal plic..vidím, že ani čerstvý vzduch nepřebije ten rozkol ve výchově... my měli taky výchovné zážitky u tchánovců, škoda psát...děda se zasekl, že malý nezdraví - jaksi nezaznamenal, že už asi rok zdraví, jen občas nezdraví je, protože má potřebuji jim honem něco sdělit - jako teď, že byli jezdit venku s autíčkem...a tak tchýně i švagrovci postupně při příchodu se pokoušeli malého donutit pozdravit, krom tchána, ten zaujal pózu - nezdravíš, nebavím se s tebou...fakt stupido, nikdo neposlouchal, co jim chce Miška říct o svém zážitku...pak tam na ně udělal pár krát bléééé, což nám začal dělat doma, jakožto výraz nesouhlasu, kdy jsme na něj neměli čas a začali více nutit...stačilo dát více pozornosti a brát blééé s humorem, udělat to na něj zpátky a po Vánocích a blééééé vymizelo...takže byli všichni pohoršení a pobouřeni, děda hrozil vyfackováním, švagrová povídala něco o nehorázném chování...

berenika39
2. led 2013

@blandik
@fender
holky, to jak přes kopírák. kdyby ty lidi nechaly ty prcky dýchat, nebyli jak štěnice, mají pořád představu, že to musí být podle nich, nalajnované, podle plánu....musí, musí, musí. Paradox je, že vím, že petr normálně spontánně zdraví, děkuje, klasika, dokonce ted vtipně začal zdravit jakože polde času - složitě vymyslí, jaká část dne je a hrdě hlásí, kam vlezeme - dobré ráno, dobré dopoledne, dobré poledne, odpoledne, dobrý večer a tak🙂)). sám, bez pobízení. jak nastoupí babička s hlášením : petříku (nesnáším tu zdrobnělinu, ale nevadí:---), když babičku nepozdravíš , když mi nedáš pusinku, tak to nejsi hodný chlapeček...a jsem v koncích.
@blandik na petra taky přišlo to vypláznutí jazyku, úšklebek, případně nafrnění - uražení, myslím, že si to musí zkusit, co to udělá...u něj to přešlo za asi tři týdny, samo, viděl, že to k ničemu nevede, nic to nepřináší, nějak jsme to neřešili, a je to pryč, jako všechno. taky jsem slyšela od švagrovky - "no tohle udělat na mě tak mu už jednu vrazím", ale tím bych to akorát rozmázla a podpořila. docela jsem mu říkala, že my s tátou na sebe jazyk nevyplazujeme, že si to rovnou vyříkáme pěkně od plic, že jako na tom jazyku není napsané, co chce říct - tak se naučil pár vtipných komentářů místo toho a je to.

posílám kopec zdraví do nového roku pro všechny tady🙂))

miranda77
2. led 2013

@berenika39 :D ty jo nemáme stejnou babičku ...

fender
2. led 2013

nejhorší je, že mě na chvíli fakt nahlodali..... 🙄 bych se fackovala...... jestli to, že má ve mně za každých situací bezpodmínečnou oporu, z něho opravdu nedělá mamánka 🙄
musím teda říct, že mamka potom přišla večer a omluvila se, ale stále trvá na svém..... já jsem včera probrečela půl dopoledne, byla jsem z toho úplně hotová 😒 nejvíc mi vadí to, že mě to opravdu znejistilo 😝 😠

berenika39
2. led 2013

@miranda77 no, možné to je🙂. petrovi už je čtyři a půl. čtyři a půl roku jí prosím, když tam přijdeme, aby to vydržela, a nemuschlovala ho, nevláčela, nemačkala, že to nemá rád, že se tím jen zasekne a oddálí, prostě je to kontraproduktivní. Vždycky jí poprosím: mami, chvilku ho nech, on se pak přijde pomazlit sám...přijdeme a je to zase:poceeem ty můj chlapečku, ty mi ani ne...to a to a to.....
asi je to silnější, ten cit, ta touha to malý dítě pomazlit, no, já to chápu, máma je z něj poprděná, a ted už se to lepší, protože on už je svéprávnější🙂))) a prostě hned zahájí komunikaci - a jakoby sám se z toho vyvlíkne🙂.
Ted je tu zase někde KZ o tom, jak jediná výchovná cesta je přísnost, dobře mířená rána a že se nám to všechnojednou vrátí, že máme nevychované fakany atd atd. no, nevím, ale já nemůžu říct jediné křivé slovo směrem k petrovi, že by se choval jakkoliv "špatně", v tom smyslu "byl nevychovaný", naopak - mezi lidmi je už jako doma, zapadl, a chová se tak, jako my - normálně, slušně, ohleduplně, má dobrý srdíčko, a rozhoduje o sobě poměrně zodpovědně...vzhledem k věku🙂.
To píšu jen proto, že tu je hodně maminek s mnohem menšími dětmi a já už prostě vidím výsledky, a fakt to za to stojí.

m.i.r.i
2. led 2013

@berenika39
@fender ahojte..no vidim, ze stara klasika..ja mam to iste...a presne, uz ma to nahlodava niekedy, uz muzovi hovorim, ci predsa len nerobime nieco zle..aj on uz zacina riadne pochybovat, ci nezacat riadne vychovavat, lebo to co robime nebude dobre☹ Nas maly je podla mna uplne super dieta, nijaky zvlast silne vzdrorovity nikdy nebol, velmi vela si da doteraz krasne vysvetlit, nedupe si o nieco hlava nehlava..ale zacina provokovat..bude mat 3 roky, uz ten vlastny rozum zacina riadne pracovat..a moja sestra ma dcerku len o 3 mesiace starsiu, su rovesnici a chodia teda k babke a dedkovi, mojim rodicom a stale je tam to porovnavanie..kedze moja sestra to vsetko riesi klasickou vychovou, jedna vychovna sem, ina tam, dieta si nebude robit co chce..a proste stara klasika..a my tu mame to iste co vy, ze babka mu pomaly ani nic neda kym krasne nepoprosi, kym nepodakuje, ked pride a povie, ze nieco "chce" miesto, ze si "prosi" tak uz poznamky, ze ci nepozna carovne slovicka, ci u nas sa neprosi..ze ona mu nic neda, kym to nepovie inak..a ked je to uz o tom, ze si hadzu loptu a zakazdym si musi krasne poprosit aby mu ju hodila, tak uz je to naozaj hrozne..my ho samozrejme vedieme k slusnosti a vie pekne poprosit aj podakovat, so zdravenim este moc daleko nie sme..este sa obcas hanbi, to chce tiez svoj cas..ale nasi uz davaju za priklad neter, ta vie co sa patri..nas je sinter, nevie pekne prosit, vymysla a obcas provokuje..proste urobi veci naschval, co vie, ze nema..a nasi by uz najradsej ruky vystierali a povedia len, ze oni ako stari rodicia nam ho iste bit nebudu, ale to je vlastne chyba mojej vychovy, lebo par krat po riti a vedel by ze to nema robit😢 Uz zacinam mat zly pocit ked tam ideme, aby sa maly nejako neprejavil, aj ked 90% casu je uplne uzasny a nasi si ho patricne uzivaju, ale uz to je na hrane niekedy..otec sa dokonca snazi silou mocou do neho natlacit aj nejake jedlo co nema rad, len aby nam dokazali, ze to je nasou vychovou preco to on nechce jest..u nas sa totiz neakceptovalo, ze neico nemas rad..klasika bola, ze nechces, nechuti, prec od stola, nejes...a tak sme sa viacmenej naucili jest vsetko..to je veru pravda, lebo ja doteraz mam mozno 2-3 potraviny ci jedla, co moc nemusim, inak zjem naozaj vsetko..a to nasi su na to patricne hrdi ako nas k tomu viedli, treba jasne ukazat, kde su hranice, ziadne vymyslanie, ze toto nechcem..a tak do maleho minule tlacil papriku, ktoru vyslovene neznasa..zamaskoval mu to na nejake chlebikove koniky, akoze ja proti tomu nic nemam vseobecne, aj ja robim finty aby sa naucil jest trebars ine jedla a robit ine veci, ale ked mu maly po 3 kuskoch vyplul vsetko na zem, tak som myslela, ze vykypi..a najvacsi gol bol, ze maly sa cele Vianoce ani nedotkoll kolacikov, proste my sme ho stravovali doteraz bez sladkosti a zatial sa nam to neuveritelne vyplaca, ani som neverrila sama..ze dokonca v skolke sladke nezje..ked dostane cokoladu, odnesie ju do skrinky maminke alebo da inym detom..Mikulasky balicek sme zjedli s muzom..a kolaciky mohli byt na stole cele sviatky, on pride, niekedy skusi ochutnat a ze nieee..a otec jasne mu hned nukal, ze ake dobre kolaciky babka upiekla a maly ochutnal jedel a vyplul vsetko na zem, ze nedobre...hned bolo zle, ze ako sme ho to naucili,..a chuda dieta, co nezje sladke..ake to ma detstvo...a to napriklad moja mama este pred rokom mi s hrozou predpovedala, ze ked nebude jedavat sladkosti tak ked pride do skolky bude vyjedat vsetkym detom vsetko sladke, lebo zakazane ovocie najviac chuti a nebude sa vediet dojest...nic take sa nekona..ja mu sladke nezakazujem, ale sam si poprosi bananik alebo jablcko..ale este aj to je zleeeee...je to naozaj takze vychovavat inak ako je bezne, je to beh na dlhe trate a mam pocit, ze neostaneme nikdy pochopeni okolim a hlavne rodinou...a to este teda ani zdaleka nemozem povedat, ze sa mi dari RABR, mam sa velmi vela co ucit este a hlavne ovladat seba..

fender
2. led 2013

no, hned je mi trochu líp 😅 😀
dítě je mým zrcadlem a chová se tak, jako já k němu.... zrovinka nedávno naši byli hotoví z toho, jak je malý na svůj věk empatický, pozorný...... no proč asi 😝 z televize to nemá 😝 (nehledě na to, že my ani tv nemáme 😀). mně přijde, že jakoby všichni jsou nadšení z výsledků rabr výchovy, ale ty prostředky, kterými se výsledků dosahuje, už se jim nelíbí..... 😝

m.i.r.i
2. led 2013

@fender mna napriklad zaraza to, ze napriklad v skolke nam maleho neuveritelne chvalia..a nemyslim si, ze len proste preto, ze pochvalia kazdeho alebo tak..ucitelky nam same od seba hovoria, ze je uzasne sikovny, uzasne zapadol ( isiel ako 2.5 rocny do zmiesanej triedy, kde su deti vacsinou 4 a 5 rocne, on je najmensi akeho tam kedy mali)..nemam problem sa prisposobit, uci sa velmi rychlo, "poslucha" - umyselne davam v uvodzovkach, len tym chcem povedat, ze nerobi ziadne hluposti, naschvaly, davaju ho vraj za priklad celej triede ako sa ma papat, lebo on vzdy sam a krasne papa a este si duple pyta..( len sladkosti a sladke jedla vynecha 🙂 krasne rozprava, poprosi, je slusny...necha si vysvetlit..a to dokocna chodi do anglickej triedy..proste su tam z neho nadseni a deti ho zboznuju, vzdy ked ho vidime ako sa tam hra a tie deti pri nom, taky Benjaminek a velmi oblubeny ( teraz sa nechvalim, teraz len vravim, co nam bolo povedane 😉 ) a potom ale clovek pride k rodicom a vsetko je zle...lebo nedostava po zadku, lebo vsetko nezje, lebo stale neprosi ako cvicena opicka, lebo obcas spravi naschval a nesedi poriadne na zadku stale...a co z neho bude, prerastie nam cez hlavu, bude si robit co chce..co si ludia budu mysliet.. a ked poviem mame, ze v skolke ho zboznuju a jedno zle slovo sme nepoculi na neho, tak sa uskrnaju, ze bud si to vymyslam, alebo proste chvalia asi vsetky deti...no ked ma nieko vlastnu pravdu, tak nepomoze nic☹

fender
2. led 2013

@m.i.r.i to je naprosto přesné 😅 taky ve školce na malýho slýchám kolikrát takové chvalozpěvy, že si kolikrát říkám, jestli opravdu mluví o mém dítěti 😅 😀 a pak najednou si člověk vyslechne, jak to dělá vlastně všechno špatně 😝

blandik
2. led 2013

@fender - fender rozumím ti. Mě taky trošku nahlodaly Vánoce, protože naše dítě je teď dost divoké, asi i nová situace, nevybouřená energie, jak se mnou půl podzimu pořád jen seděl doma...takže když jsme tady měli příval návštěv, tak dost potřeboval pozornost a měl neskutečnou touhu všem něco sdělovat.. a co si budem povídat, když má dítě rok, dva, tak jsou všichni z dítěte podělaní a když má čtyři a něco tak, tak už lidi tyto děti v podstatě ignorují, věnují trošku pozornosti a pak si chtějí povídat s rodiči a dítě má dát pokoj a to náš jaksi moc nééé, protože si chce s návštěvou povídat..navíc nám tady naběhlo i pár dětí, nevím, jestli napsat zlomených, ale každopádně dávaly pokoj ostatním na povel a vlastně nic nevyžadovaly a nemluvily...a náš je jako tajfun, furt mluví, všechno chce předvádět, ukazovat, bavit se s návštěvou..
@berenika39 - jo, to je přesné, jakoby potřebuje vyzkoušet negativní chování ve smyslu bléééé, a zvuky dinosaura, což dělá buď jen tak nebo jako výraz nesouhlasu - když mu třeba babi chtěla nasadit čepici nebo se nutila, že s ním půjde na záchod, když si malý řekl tátovi, tak na ni udělal bléééééé a zamračil se jak hrom...Bohužel u tchánovců mi to příjde pomalu v té rovině, že nevnímají to dobré chování, to, které jde ze srdce, jak se chová k Lindě, k nám, jak dokáže komunikovat, sdělovat, jak pomůže..ale když udělá něco negativního (protože nevím, jak vaše děti, ale naše prožívá všechno naplno, radost i vztek, takže i ten vztek má dost patřičný a jasný průběh), tak děda sedí a kumuluje, pak už to přeteče a on vybuchne -opět má důkaz, jak naše výchova nefunguje.

ofelieee
3. led 2013

uff, vlezla jsem sem dneska s mírnou nenaladěností, myslím, že mi trvá zorientovat se zase zpátky v klidu, po těch zrychlených týdnech před Vánoci následovaných příjemným společenským kolotočem od Vánoc do Silvestra, je mi dlouhá chvíle a nevím, co se sebou a s Kubou 🙂 a udělalo se mi po tom čtení vašich pochyb příjemnějc 😅 .
A napsat jsem chtěla, že (teď překročím RABR trochu šířeji k "attachment parenting") jsem se dneska naopak ujistila o své pravdě, když jsem se bavila se sousedkou, kterou jsem potkala mířící k popelnicím s plnou igelitkou věcí - "už tolik hraček stihl od Vánoc rozbít (jejich syn je o 4 měsíce starší než náš Kuba), a zase na mě pořád visí, já už nevím, co mu máme koupit, abysme si mohli na chvíli sednout v klidu..." Jajaj, takový věty mě úplně vykolejí, že vůbec nevím, co bych na to řekla, empatická reakce vymyslet mi trvá dýl než moment setkání na chodbě domu... 🙂 Tak si říkám, jak si ten život svým přístupem zpříjemňuju a mám z toho radost...

miranda77
3. led 2013

@berenika39 no u nás je to ještě okořeněné tím, že se babička a děda urazí a zlobí se na nás, že my je nenutíme, aby se s nimi loučili=pusinkovali atd. Teď se to vyhrotilo a dokonce k nám nechtějí jezdit ...

berenika39
3. led 2013

@miranda77 ano, naše babička (moje maminka) je superurážecí a s věkem to dost graduje. bohužel. chápu to, jsem obrněná trpělivostí a vím, že má na nějaké takové vrtochy nárok. zásadně se mě ptá na věci, které nevím (v pondělí - a jak to bude v ten pátek s tou návštěvou u tety? nebo v lednu, jestli pojedeme první týden v březnu na ty hory). jakmile neraguji podle představ, je ticho....upozornuji, že jí vždycky o všechno poprosím, jestli by nemohla petra nechat sníst jídlo bez utírání pusinky, že si to utře sám pak najednou 😉 😉 😉 ...nikdy na ní nejsem hrrr, fakt si dávám už bacha, co říkám....
a to si představ, že moje mamča je neslyšící, jakože úplně, takže z 80% komunikujeme písemně - icq, skype, vidíme se tak jednou týdně, za dva týdny, bydlíme 50km jinde.

berenika39
3. led 2013

@ofelieee uf. a to není nic výjimečného se obávám. hromady pod stromky na fotkách jsou přesně o tom, chcem dětem dopřát to nejlepší, a přitom jim to vlastně bereme. čas, strávený s námi. mámu baby tablet nenahradí.
Nějaku dobu jsem byla vykulená z toho, jak petra chytly společenské hry a jak moc se tomu věnoval, strašně rychle se všechno učil a snažil se ...úplně ho to pohltilo, všechno šlo stranou...jen hrát, hrát...a to bylo o tom, že při hraní těch her je vždycky táta nebo máma. Začlo to po prázdninách, kdy jsme se vrhli zase oba s mm do práce, malý do školky, navečer nákup, něco doma, společný čas se ukrátil a on to chtěl zpátky - celé léto jsme byli společně a pořád něco podnikali. A ty hry mu to umožňovaly.....ideálně velké člobrdo, kdy jsme si k tomu seldi všichni.
jednu výhodu to mělo...děsně moc ho tohle období naučilo....sem nějak odbočila...no to bylo k tomu, jak moc nás děti potřebují, náš čas.

ofelieee
3. led 2013

@berenika39 o baby tabletu nemám tušení, to je šílený 😀 můj synovec dostal auto na ovládání pro děti 1+, šíleně se toho bojí, a jeho matka to komentovala "tak tohle nám nevyšlo, měli jsme přece jen koupit ohrádku" uáááá! Hele to s těma hrama je prima, my jsme s MM trochu maniaci, později se tě zeptám na tipy, jaký hry s ním hrát (zatím fakt ne 😀 ) ale dneska jsem to prožila přesně s tou pozorností jak píšeš - jak jsem psala, jsem nějaká vykolejená, čekám, že pomůže víkend .Večer už jsem byla taková - nervy mírně na pochodu, ale hlava ještě řídila moji činnost - už mě rozčilovalo bejt s Kubou, těšila jsem se, až půjde spát (a dobře znám, že to je to nejhorší, končívá to brekem (někdy nás obou) tak jsem si řekla - co je potřeba? Dát mu moji pozornost a přítomnost. Čeho jsem schopná? Skoro ničeho, jsem jak vosí hnízdo. Tak jsem si lehla v obýváku na koberec (kde je naše "hrací místo") a nechala jeho, aby si hrál se mnou - a on mi začal podlejzat pod nohama, čemuž se hrozně smál, mazat mi krémem obličej, což bylo hrozně příjemný, a pak si přinesl knížku, lehl si vedle mě, a "číst" - a tak jsme si četli - a já skončila den zase s velkym zaláskováním do dítěte 🙂 Prostě ta přítomnost, pozornost, důvěra - a vyplatilo se! A baby tablet netřeba, je to levný 🙂

blumka
3. led 2013

ahojte, ja ked citam reakcie vasich starych rodicov tak dakujem za tych nasich. moja mama je tiez vytazena na pusinkovanie a objimanie, kazdu chvilu nahana deti ale, sama sa vyjadrila, ze vie ze to nie je dobre, ale ze si nemoze pomoct 😀 Starsia dcera jej uz aj povedala "baby, my vieme,ze nas lubis, ale vela nas bozkas" 😅 Nastastie sa mama neuraza, vie ze maju deti pravdu, snazi sa...
obaja aj s otcom uznavaju nasu vychovu aj ked pre nich je tazke sa k nej priblizit ale vidim ze sa snazia...velakrat im este uleti veta typu "to sa nerobi, to je skarede" alebo "nikto sa s tebou nebude hrat" ale vsimam si, ze davaju detom velky priestor, sami vidia, ze je to potom jednoduchsie ak si deti same riesia svoje problemy, alebo ak ich nechavame rozhodovat co urobia so svojim casom, ako sa chcu hrat, cim chcu jest, ci pri malom stole alebo velkom, co si oblecu atd.
Cele sviatky boli u nas a musim povedat ze to slo uzasne hladko, mne to velmi pomohlo, oddychla som si s tym mojim bruchom, trosku som sa aj bala ako to zvladneme, kedze ja som taky "kontrolujuci" typ, rada mam vsetko pod kontrolou, ale az na drobne nedostatky sme to vsetci prezili 😉
@berenika39 u nas ma TErezka toto obdobie...len hry a hry...a ja som rada, ja tiez rada hravam spolocenske hry, konecne mam partacku 😀 Dnes sme hrali dokonca vsetci styria..bolo to uzasne a aj deti su potom ine, ked im ten cas venujem, zrazu sa dokazu zavriet aj na 2 hodky v izbe a hrat sa same dve..
uff, som sa trosku rozpisala 😅

berenika39
3. led 2013

@blumka přesně tak, nás to totiž taky moc baví, najednou má ten vztah jinou dimenzi, jsme se dostali s mm do jiné pozice, ne jako rodiče, ale jako spoluhráči....fakt strašně zajímavý 😉 . A musím přiznat, že se mi na tom líbí i to, že se petr úplně mimoděk naučil počítat, poznat všechny písmenka, spojuje je - protože to potřebuje ke hře, ne proto, že by věděl, že vlastně čte, regulerně hraje šachy s nápovědou (jsem si pochválila dítě, tak to nemusíte číst 😉 😉 ), krásně si zvyká na to, že bude třeba časem u něčeho vydržet delší dobu sedět u stolu a mít trpelivost, no jsem nadšená...každý den si najdem čas na to, sednout si ke stolu a chvíli jen tak hrát🙂
p.s. ten čas strašně letí, já si pamatuju, jak jsme si psaly o prvních dětech a znakování, a ty už čekáš třetí! moc moc přeji klidné těhu..

blumka
3. led 2013

@berenika39 ano, tie hry davaju deckam ovela viac ako len zabitie casu 😉 a myslim, ze aj rodicom 😉
Ked uz sme pri hrach, ake hry doma hravate? Baby budu mat narodeniny o chvilu, nieco nove by sa zislo. V minulosti si ma inspirovala Logicom, tak porad aj teraz 😀
p.s veru, leti to...a dakujem 😉

m.i.r.i
3. led 2013

@berenika39
@blumka velmi ste ma potesili tymi hrami..nas bude mat o mesiac 3 roky a nemozeme sa dockat kedy pride ten zaujem o hry..moj muz sa stale pyta kedy si uz s nim zahra monopoly🙂 No to uz som predbehla, ale vidim, ze mate 4 rocne deticky a teda uz ficia hry? U nas zatial velmi ide len pexeso a domino, asi to je take veku primerane, obohra nas maly celu rodinu...takze v 4r uz mozeme hrat aj clovece trebars?Alebo ake hry asi ? Lebo vacsina hier je o pocitani ( aj to clovece), karty ci ine hry maju cislice..a tiez, dieta musi asi dobre chapat, co je to "vyhrat" ci "prehrat"..lebo nas sice hra pexeso a jasne, ze chce vsetko najst on, ale nechape este velmi ze vlastne vyhral...ked skoncime, tak mu postavim tie pariky do radov, ze tento je Erikov, tento maminkin a tento tatkov a spocitame to spolu, ale samozrejme este nechape, ze 10 je viac ako 3..ale vidi, ze ma dlhy rad dvojic a ja mam kratky..tak on ma vela a ja malo..ale pointu "vyhry" ako takej este nechape..
Ake su hry teda take vhodne pre 3 rocnych? Budem velmi rada na typy, lebo my sa uz nemozeme dockat ked budeme hravat hry...🙂

fender
3. led 2013

já jsem na doporučení @berenika39 dala malýmu pod stromeček logico primo a super 🙂
hodně ho baví i takové ty "úkolové" knížky, kde jsou bludiště, spojovánky apod., u toho vydržíme spolu sedět taky dlouho..... a pak máme oblíbené dřevěné pexeso (http://www.makra.cz/pexeso-zviratka/d-73506/ a http://www.makra.cz/pexeso-vodni-rise-y/d-73507/) a domino s barvama (http://www.sevt.cz/produkt/domino-barvy-43400200/)

blumka
3. led 2013

@m.i.r.i nasa Juli dostala na vianoce Moj prvy kviz, nie je to typicka spolocenska hra, moze to hrat aj jeden clovek ale aj viaceri, nikto tam nevyhrava ani neprehrava. Su tam rozne obrazkove karticky a ulohou je najst spravnu odpoved, vsetko je len cez obrazky a ma to aj kontrolu..dietatko si vie same pozriet ci odpovedalo spravne alebo nie. Hravame to takmer kazdy den 😉
Clovece hravame tiez, aj ked pri tom Juli nevydrzi dokonca ale aspon jedneho panacika dovedie do domceka, vie naratat do 3 ak je vacsie cislo tak ratame vsetci spolu.
Dnes sme hrali spolu vsetci styria Cierneho Petra, tam musi najst dvojice...Juli hrala prvykrat, trosku sme jej pomahali ale celkom jej to slo. Mame doma aj pexeso pre usi, klasika pexeso.
Juli tiez nechape ked vyhra alebo prehra ale nejak to neriesim, ona sa tesi len z toho ked sa jej odari najst dvojicu v pexese a staci jej len jedna..este je taka zlata ze sa tesi ked vyhra niekto druhy 😅
Terezka ta uz vie co je vyhra a co prehra ale nezlosti sa ked prehra, ale chce hned hrat dalej aby mohla vyhrat 😀

blumka
3. led 2013

@m.i.r.i a jasne zabudla som...tiez na doporucenie bereniky mame doma Logico...ked ma Juli naladu tak spravi aj viac karticiek naraz..
a planujem na doporucenie kamosky kupit hru Ovocna zahrada... http://www.ihrysko.sk/kooperativne-hry/ovocny-s... je to uz od 3 rokov