Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

jannka15
28. dub 2014

@ofelieee ahoj, mohla bys prosím napsat trochu více o tom, jak naomi hájila zájmy svých dětí ? ty konkrétní případy, co ona uváděla. moc díky

betelgeuzz
29. dub 2014

@ofelieee souhlasím s tebou, že sourozence blízko od sebe považuji za přínos. Rozhodně jsem to nedělala pro sebe, to bych snad měla radši jedináčka. Já jsem starší od sestry o 18 měsíců a mám z dětství pěkné vzpomínky na společné hraní. Stejně tak m, který je ze 4 dětí, i když on je poslední a trochu jedináček. moje mamka je zase jedináček a prý celý dětství strašně toužila po sourozenci. Určitě ti sourozenci přinášejí spoustu situací, ke kterým by nedošlo, ale nepovažuji to rovnou za špatné.

korcula
29. dub 2014

Ahoj holky, mám téměř přečtenou knížku a moc se mi metody líbí... a ráda bych svoje chování který je bohužel podle starých zvyklostí změnila.... zatím jsme tu nepřečetla diskuzi celou.... Ráda bych se zeptala... začal jsme někdo třeba u 5letého dítěte s tím že do té doby jste jednali autoritativně? Jak začít? a za jak dlouho jste pozorovali změny k lepšímu? musím k tomu ještě přesvědčit i manžela 😝

korcula
29. dub 2014

a k těm sourozencum... první dva jsou 13 měsícu od sebe.... zkraje to byl opravdu záhul, ale už dávno to jsou skvělý partáci, jasně občas se perou, ale když jsou spolu ve školce nebo někde, tak jeden chrání druhýho...

lynks
7. srp 2014

AHoj holky! zdá se , že všem se daří s ratolestma, když nepřibývaj dotazy a rady 🙂 Já jenom, že jas se máte, co detičky?

reruna
7. srp 2014

@lynks spis se vetsina presunula do skupiny Respektovat ..... a na tuhle diskuzo se pozapomnelo...

lynks
7. srp 2014

@reruna do jaký diskse? tady ta je taky Respektovat 🙂

berenika39
7. srp 2014

@lynks do Skupiny, je stejnojmenná, jak jsou ty nově udělané skupiny - zabilo to všechny diskuse☹

reruna
7. srp 2014

@berenika39 přesně, kromě soukromých diskuzí už mi připadá, že nikde jinde nikdo není, všichni ve skupinách

reruna
7. srp 2014

@lynks tady ta skupina to je https://www.modrykonik.cz/group/4575/ kdokoli se může přihlásit

berenika39
7. srp 2014

@reruna jj. otázky i disuse zůstávají bez povšimnutí, jen pokud se jedná o kontroverzní téma, tak pak to fičí 🙄

lynks
8. srp 2014

@berenika39 no teda , to je mi novinka! vůbec o ničem nevím, díky, kouknu na tu skupinu

betelgeuzz
9. srp 2014

@reruna @berenika39 mně se ty skupinky líbí, obzvášť u takových témat. Příspěvky se dají označit a pak dohledat všechny, co se týkají určitého tématu, to v diskuzi nešlo a neustále padaly stejné otázky, na které už nikoho nebavilo odpovídat. a pročítat téměř 300 stránek asi není v ničí moci.
a v podstatě je jedno, kde se kecá, jestli v diskuzích, nebo ve skupinách 🙂

berenika39
9. srp 2014

@betelgeuzz s tím musím souhlasit, konkrétně na tohle je to jasně lepší - to dohledávání - ale musí tam přijít někdo, kdo bude vědět, že ta možnost existuje 😀 .
já nakukuju... 😅 , ale jak už je dítě velký a jakoby hotový, tak prostě jen čtu a nic ze mě nepadá 😀

betelgeuzz
10. srp 2014

@berenika39 no je to zatím relativně nová věc, takže spousta lidí to ještě nezná a je potřeba jim to neustále říkat. Ve "svojí" skupině nedělám nic jiného, než píšu: "podívej se do prava" 😀 Ale časem to určitě přinese ovoce 🙂

luthien.k
12. srp 2014

@reruna nemůže, třeba kdo je PRO, tak nemůže 😝

reruna
12. srp 2014

@luthien.k aha, to jsem nevedela...

zelmirka1
10. říj 2014

po dlhšej dobe pozerám tému, ktorú som rada sledovala aj prispievala, @berenika39 tvoje príspevky som vždy rada čítala 🙂 lebo máme rovnako starých chlapcov.
dnes som cítila potrebuje pozrieť niečo kde ľudia poznajú rešpekt, lebo jedna kupujúca ma reakciou tak šokovala, keďže som neakceptovala cenu nižšiu o 35% tak si ma riadne podala a vyjadrila názor na moju komunikáciu...hm hm
Ani som nepostrehla teraz je viac debata v skupinách ?

reruna
15. říj 2014

@zelmirka1 ahoj, existuje skupina, která se jmenuje stejně jako tahle diskuze a tam to funguje, ale není to už jako to bývalo tady...

sarkar
26. říj 2014

Ahoj holky, po delší době tu 🙂 RABR jsem koupila už před porodem, ale teprve teď jí pořádně čtu a moc se mi líbí, ALE - malé je 20 měsíců, sice hodně mluví a hodně rozumí, asi víc než její vrstevníci, ale přesto to nelze srovnávat třeba se čtyřleťákem a já někdy nevím, jak řešit určité situace. Třeba když se vzteká...Jak byste to řešily vy?

geliva
30. říj 2014

@sarkar to se nedá říct takhle obecně, ono asi hodně záleží jak se vzteká, jestli tě v tom vzteku vnímá nebo ne, pokud nevnímá co jí říkáš, tak bych nechala odeznít ten první záchvat... a asi hlavně uznat emoce, jako: vím, že se ti nelíbí... chápu, že by jsi to chtěla jinak... fakt je každá situace jiná a každé dítě zareaguje na něco jiného

sarkar
30. říj 2014

@geliva No ona se vzteká málokdy, neřekla bych, že je to takový ten "nevidím neslyším" vztek...Máš ale pravdu, že se to takhle těžko vysvětluje. Ale říkat jí, že chápu, jak se cítím, to si myslím, že by nepochopila...mluví hodně, ale tohle si myslím, že ještě nechápe. Většinou si věci nechá hezky vysvětlit, třeba že musí jít spát, aby ráno přijel děda nebo tak, ale někdy to prostě nejde ☹
Jinak zjišťuju, že mám strašně málo trpělivosti třeba když jdeme ven, štve mě, jak pořád někde stojíme...Včera jsme šly kilometr asi 50minut ☹ Jako ze začátku je to většinou ještě ok, ale když se vracíme, tak už tu trpělivost ztrácím a pak když doma ještě zdržuje se svékláním nebo tak, tak to už mám co dělat, abych se udržela. Musím na sobě zapracovat, vím.

geliva
30. říj 2014

@sarkar jo s tou netrpělivostí bojuje hodně manžel, já občas taky, a to se vždycky snažím myslet na to, proč tam jsme, jakože třeba jsme na procházce proto aby se děti prošly a vyvětraly, ne proto abychom opravdu někam došli, takže pokud se baví, tak není důvod proč bysme ten kilometr nemohli jít hodinu 😉

sarkar
30. říj 2014

@geliva no to jo, ze začátku to vždycky jde, ale třeba včera už se ke konci stmívalo, měly jsme mokré boty a byla už fakt dost zima, tak já se nezblázním, ale bála jsem se, aby malá nenastydla no a v takové situace už mám trochu problém ☹ Ale říkám si, že je dobrým krokem už to, že na to myslím a že s tím chci něco dělat a i se snažím, i když kolikrát "ujedu", pořád lepší než lidi, kteří se řídí tím starým dobrým "mě taky rodiče bili a taky na mě křičeli a bla bla bla" 🙂
Potřebovala bych pisatelku RABR u sebe non-stop. aby mi radila, co mám kdy dělat 😀

betelgeuzz
30. říj 2014

@sarkar tak to by se mi taky hodilo 🙂 Tady tyhle cesty chce asi líp plánovat, jak daleko se půjde, abyste nebyly venku dlouho, případně brát s sebou kočár. Tak ale člověk to vždycky nedomyslí. K tomu uznání emocí, to nemáš popisovat svoje pocity, ale její. Aby viděla, že ji chápeš, co cítí, na holky to zabíralo. A nepodceňuj ji, děti rozumí víc, než si myslíme. Jinak na takhle malé děti je fajn knížka Nejšťastnější batole v okolí, mám z ní výpisky ve fotoblogu, kdyby tě zajímala.

sarkar
30. říj 2014

@betelgeuzz jo s těmi pocity jsem to blbě napsala, myslela jsem, jak se cítí ona, ne já 🙂 Jako že chápu, že je naštvaná atd. Zkusila jsem to párkrát a stejně vyřvávala dál, ale tak to asi zkusím dělat dál, jednou tomu přece jen porozumí 🙂
Když jdeme s kočárem, tak je to fajn, ale včera jsme šly právě jen k rybníku, ten je od nás vzdušnou čarou 200 metrů, po svých trochu dál sice, ale stejně se mi ho nechtělo tahat...Ale příště ho asi vezmu, nebo holt to líp domyslím...
Je to fakt těžký tohle, uznávám, že se ani nedivím lidem, kteří se na to vykašlou. Teda jako tím myslím, že je fakt těžký na to všechno myslet, změnit styl svého uvažování, naučit se zvládat své emoce, je jednodušší se na to vykašlat. Ale já nejsem takový tip a pořád se radši takhle "omezím" než představa, že mě po nějaké hádce malá "nenávidí", byť jen na chvilku - pamatuju, jak jsem v takových chvílích nesnášela svou mámu. A to fakt nechci, i když přes to všechno máme s mámou dobrý vztah a miluju jí. Ale ten pocit, že by mě malá mohla nesnášet nechci zažít...

geliva
30. říj 2014

a ještě mi občas pomohlo zeptat se holek na řešení problému. např. byly jsme ve městě na odrážedle (cca 1km od domu) a jedna se sekla, že nechce jet, normálně si lehla na zem a kravál, ona nejede. tak po chvilce Nerabr přemlouvání atd. jsem se jí zeptala, jak se teda dostaneme domů, když nechce jet. na to mi říká, že ji ponesu, tak jsem jí vysvětlila, že dobrý nápad, ale že já ji neunesu, co ted, tak že pojedeme vlakem (k nám žádný nejezdí) tak jsme jely hledat nádraží směrem domů...

sarkar
30. říj 2014

@geliva Jé, to je dobrý 🙂 A kolik jí v tu dobu bylo? Dneska po vyspání měla Radka divnou náladu a na všechno mí říkala "ne", i když jsem se jí zeptala co chce dělat, tak jen řekla ne, tak nevím, jak by to v tu chvíli fungovalo u nás 🙂 Ale aspoň mám další tip pro příště 🙂 To s tím odrážedlem se nám taky stalo, někdy v září, nakonec jsme se domů nějak doplácaly, ale byly to nervy ☹

slucky
5. lis 2014

Ahoj, nemáte někdo v el.podobě pro Kindle knihu: Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly..díky moc

geliva
5. lis 2014

@sarkar bylo jí asi 2,5, nevím už přesně, když na všechno říká ne, tak bych ji asi nechala, at se nějak zabaví sama, tam nemáš co nabídnout