Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

meleri
13. zář 2010

fem,
je to těžké....někdy mám pocit že se mu dost nevěnuju, bo vařím, uklízím, ale pak se to snažím vynahradit...

jinak mě ale fakt začíná štvát ta komedie s nočníkem. do 15 měsíců krásně čůral asi 4x zaden a občas se podařilo i kakání, ale pak se zasekl a ne a ne...včera jsem ho dala na nočník po delší době, seděl tam a pak vstal a dřepnul si a vyčůral se na podlahu a to všecko s velkým škodolibým úsměvem... 😠 kdy už to konečně pochopí že je to pro jeho dobro! ☹ a to používáme látkovky, mělo by mu to vadit...ale vůbec ne...ještě k tomu si vybírá barvičku kterou zrovna bude nosit,t akže ho ty plínky prostě baví a nechce se jich vzdát...jenže já nechcu být taková matka že dítě ještě ve 3 letech nosí plíny.... ☹

berenika39
13. zář 2010

@meleri ahoj. jediné, co mě napadlo, je KLÍÍÍÍÍDEEEEK. Píšu to, co si myslím, není to žádná poučka pro tebe 😉 😉 :
vůbec nejde o to, co chceš nebo nechceš ty, jde o to co chce nebo nechce prcek 😉 . Fakt zkus úplně zapomenout na to, co si kdo myslí, co je nějaká norma,tabulka. Má to jeden ohromný efekt: jakmile se ty odnervuješ, hodíš to za hlavu, prcek to okamžitě pozná. Jejich trucování, bojkotování - to je jen snaha, aby měli naši pozornost. On moc dobře ví, že když bude zlobit s nočníkem, bude středem zájmu.
Mě vždycky pomáhá, když řeším nějaké "už by měl, to náš frantík už tou dobou, kdy už bude asi..." si říct: znáš nějaké dítě, které se neobrací na bříško,nesedí,nechodí,nemluví,neodplenkuje se????? Ne. Jde jen a jen o každého vlastní tempo. (já vím, že jsou děti, které jsou bohužel třeba nemocné, ale řeším takové to zbytečné plašení..).
V 21.měsících měsících absolutně nemusíš mít obavy o plenky. Má je? A co? Vadí mu to? Ne? Tak dobrý. nech ho tři týdny úplně v klidu at si dělá co chce a nočník ukliď. Pak to zkusíš znovu. Ale pokračovat ve zkoušení přes jeho nechuť a čůrání vedle nočníku 😉 by vedlo jen k většímu bojkotu. Přijde to úplně samo, až bude čas. Všechno má svůj čas.

meleri
13. zář 2010

bereniko,
dík za uklidnění....já se přiznám že mě s tím pořád trápí naši.....že my jsme to a my jsme ono...asi to znáš...

ale je fakt že fakt bych nechtěla aby ještě ve 3 letech měl pleny.

já to zkouším jednou za čas, abych viděla co se změnilo. ale nic.... 😅

takže myslíš že si sám řekne?

berenika39
13. zář 2010

tak odtud vítr vane...rodiče...jak by asi prarodiče mohli ovlivnit jinak než poznámkami 😀 , kdy tvoje mrně začne chodit samo na nočník? mám to stejně, babičky nešetří hláškama, coby kdyby...ale nic jiného než obrnit se trpělivostí nezbývá. nakonec z toho vyplyne, že jediný,, do má s nočníkem problém jsou tvoji rodiče,ty a prcek je happy 😀 . neřeš. počkala bych. stejně to absolutně nemáš šanci ovlivnit, musí to pochopit sám, takže proč si kvůli tomu dělat starosti.
celkem se mi osvědčilo případné nehody, když se petr odplínkovával a zkoušel loužičky na různých místech , mlčky přecházet. stalo se, utřít, převlíct, nekomentovat, jede se dál. jakoby se nic neestalo. a bylo to jen párkrát, nebylo to pro něj nic zajímavého, žádná reakce tak s tím přestal...

andika10
13. zář 2010

@meleri moji majú už 25m a absolutne neriešim plienkovanie, cez deň keď sme doma nemajú plienky keď sa pociká tak prezlečiem , ale stále sa pýtam či nebudú cikať, občas povedia, občas nie,občas sa aj vypýtajú ale keď sa vyciká tak k tomu tlieskame a hovorím mu bravó a tlieskame všetci traja, to nam dosť pomáha 😉

meleri
13. zář 2010

bereniko,
my jsme to zkoušeli toto léto. bylo dost horko, byl pořád bez plín, takže i viděl co udělal, a myslím že to fakt chápe ale je mu to jedno! čekám další dítě a jak se narodí (v březnu) tak jsem doufala že by ty plíny nemusel už mít!

s rodičema je to marné....všecko porovnávají, všecko dělám špatně...někdy mě to fakt štve. jinak jsou ale hodní...

andilko,
vidíte holky, vaše děti už jsou bez plen nebo aspon přes den, proč je ten můj takový naschválista..... ☹

berenika39
13. zář 2010

@meleri protože přesně ví, že už na to tlačíš, žebude další miminko, že bude březen, že ty potřebuješ, aby byl bez plínek. vnímá tvoje rozpoložení.
řekni mu, třikrát denně a nahlas 😀 😀 , že je ti úplně jedno, že má plínku a jestli se mu nechce čůrat na nočník. je jedno co ti řekne, hlavně přesvědčíš sebe i jeho že v 21měsících nehoří a ve 22ti také ne a ve 23ti bych to začala zkoušet úplně nanovo. To už půjde hladce, a do brášky nebo sestřičky bude ještě čtvrt roku, to je ok, ne?

sme nějak odbočili od RABR..... 😉 😉

andika10
13. zář 2010

@meleri ano su cez deň bez plienok ale cikať sa vypýta len malý aj to len občas, a malá sa vôbec nepýta , takže sa prezliekame každých par hodin, ona je taká že keď nemá na sebe nič tak si sadne a vyciká sa ale keď má gaťky alebo nohavice tak sa pociká, možno sa to u vas zmení zo dňa na deň len netreba stresovať 😉 a moji su o parmesiacov starší, a pri deťoch je do dosť

meleri
13. zář 2010

bereniko,

jsi zlatá! 😵 strašně jsi mě uklidnila....zkusím si to říkat, a jemu....
já spíš pořád ukazuju že ta´tka nosí slipy, pak mu ukazuju jeho první trenýrky co jsem koupila, a že jak je to super atd, a lepší než plína a asi je to chyba...:( nechám to úplně tak, bez keců....hodně lidí tady psalo že prý to přijde ze dne na den! 😕 tož tak jsem zvědavá...

jo nezlobte se....

andiko,
to máš pravdu, že i těch pár měsíců hraje roli, no já fakt doufám že na to jednou přijde...teda doufám že ne v 5 letech! 😅 a děláš asi dobře že je necháváš bez plen, at si zvykají....nakonec to tak udělám pak taky a basta....jako myslím až bude tak starý jako tvoji..

berenika39
13. zář 2010

@meleri 😉 , spíš než zlatá jsem stará a srovnaná s řešitelnýma věcma... 😉 😉 . jo a ještě mě napadlo, jako argument pro tebe - neměla by ses rozčilovat, aby bylo v klidu miminko v bříšku. tak nech plínky plínkama. 😉 😉 .

meleri
13. zář 2010

bereniko,

já se s tím trochu nějak srovnám, chvíli na to nemyslím, a pak mamka nebo tatka si píchnou a taky že od bráchy dcerka už měla dávno nočník zmáknutý, a ta má teprve 8 let tak to není staré...:( no chápeš, prostě mám z toho hned depku...asi budu muset pořídit víc plín a basta! 😅

berenika39
13. zář 2010

možná kdybys jim dala přečíst RABR, tak by pochopili, jak se věci mají 😉 . ale to u nás taky není průchozí, já vím.

navíc si myslím, že naši rodiče - jiná generace- mají prostě taky nárok být takoví, jací jsou. pokud chcem, aby oni repektovali náš způsob výchovy a nekrafali nám moc do života, pak se ale my musíme oprostit od hodnocení jejich návštěv,poznámek, dárků, komunikace. my jsme my, oni si žijou po svém, my taky. to všechno je RABR.

já takhle válčím s mluvením, nebyla návštěva tchyně a mamči, aby nepoznámenali, třeba jen coby vtip, jak petrův bráška ve dvou letech blablabla málem skládal básničky, jak jeho bratranec už řekl celou pohádku....a ženemluví, protože na něj máváme rukama (znakujeme), no prostě x krát to zamrzí. ted najednou petr začal docela obyčejně používat všechno, co se za ty dva roky naučil. říká slova, která nikdy nikdo po něm nechtěl, aby zopakoval. všechno má v hlavičce schovaný, a ted to na nás sype..denně dvě tři další slova,spojení...a můžu tě ubezpečit, že babičkám došel dech, protože petr už se přetočil na břicho,lezl,seděl,stál,chodil, mluví a je bez plen. to už snad je celý rejpací repertoár, neeeeeee?

(sem nás nenápadně převedla k tématu, oslí můstek 😀 😀 😀 😀 )

zelmirka1
13. zář 2010

ahoj @fem tak som ho dnes dala cez den spat sameho, je fakt ze bol dost unaveny lebo sme boli na hudobke, ale asi vycitil moje odhodlanie, zaspievala som mu uspavanku a povedala ze idem varit obed,n leraz vyliezol a potom uz zaspal za 15 minut. Ja si sice myslim ze dokaze rozlisit ze cez den je to inak ako vecer ked to fungovalo 7 mesiacov, ale mozno mas pravdu, aj tak je myslim uz dost velky aby zaspaval pekne sam ked vie, ze som hned vedla, tak to budem tento tyzden dodrzovat a uvidime. 😉 Spanok este potrebuje a som rada lebo aj pre mna je to chvilka kedy si oddychnem. Vdaka za rady.

zelmirka1
13. zář 2010

vidim ze riesite plienky tak sa pridam, ved to tiez suvisis s respektom k dietatu, moj maly ma tiez plienky, stale pocuvam moju maminu ze , ho mam stale ucit, skusat, ze to nie je mozne by nepochopil ked vsetkemu rozumie,
je pravda ze nie som typ maminy ktora cely den dava dieta na nocnik a skusa, lebo si nechcem kazit den neustalym vyzliekanim a obliekanim. Obcas skusim posadit na nocnik, obcas sa pytam ale moj Misko zatial nikdy do nocnika nic neurobil, posedi chvilku, ale proste nic neurobi. Poobzera hrosika na nocniku, je smutny ze Misko nic neurobil ale co uz. Ja ho proste respektujem lebo sa mi zda ze nevie urobit potrebu na povel.
Ako ste to robili? Mam skusit nechat bez plienok cely den a prezliekat? Ja som skusala v lete na zahrade a ked zacal cikat hned som upozornila ale on vtedy sa sekol a prestal tak som ho radsej nechala tak.

fem
13. zář 2010

@zelmirka1
tak som rada moja zlata, my dnes dva pokusy na zaspavanie denne, prvykrat som dala prilis skoro, maly vstal neskor, ale o 11 akoze mal znaky, ale nezaspal do 20 min..tak som vybrala chvalabohu neplakal len sa prehral sam so sebou a prerozpraval tam, akonahle som pocula mama, tak som sla po neho...druhy krat uz po polievocke, ale trosku bol vzdorovity, odmietal aj dotyky, ale akonahle som odisla, tak tichucko a zaspal..takze ziaden plac, ani mrcanie tak som rada, on je zvyknuty, ze treba spinkat, aj to tak citi, a keby som s nim ostala tak by to bol boj...ale chvalabohu nema strach byt sam...takze je to lepsie...ved neide o nas, ale ich dobro, aby sa netrapili

baby nocnikove trampoty...jooj veru...treba si skutocne davat pozor na negativne ovplyvnovanie, cely ten nocnik ..je vysoko intimna zalezitost...takze netlacit do toho, ak tam je vzdor...tak nechat na cas tak...kazde dieta ma jedinecnu anamnezu a skusenosti s tymto ucenim, netreba porovnavat...
berenika to vystihla...my sme na tom tak, ze niekedy sa vypyta a dlho nic ale neriesim...tam je to citlive na negativitu,
v tomto mal Freud pravdu, ze na tieto veci treba davat bacha..
inak s tym vyprazdnovanim...deticky vedia pouzivat tie prve svaly...zatlacit...
inak ak sa nocnik uz ktovie preco sprotivil...treba skusit sedatko...na wc...a tam len by si malo dietatko hopkat a hned ..urobit potrebu...nema tam co vysedavat...lebo ono si tie svaly reguluje, takze...ak nic, tak nic...
ziadne prebalovanie...ale tie stahovacie nohavicky treningove...a vela pozorovania, vzdy po jedle a po zobudeni...rano tie intervaly su kratsie po zobudeni hned...po prvom jedle tiez dost rychlo...po dalsich jedlach tak niekedy hned niekedy aj 15 - 20 min...vnimat signaly ake dietatko ma , ako to komunikuje...ak to komunikuje, napr. stihne...treba len konstatovat...ze piskal si...nevadi..ale piska sa do nocnicka...ale v pripade ze je tam nejaky negativizmus uz tak urcite na cas nechat tak...
v takomto veku uz viac verit a respektovat dietatku, ved ono uz rozumie, o co ide...takze len cakat na tu volu ale netlacit do toho

meleri
13. zář 2010

Bereniko,

kdybych byla trochu víc nad věcí tak to ani nekomentuju ani neřeším, no možná se to časem naučím!

asi to nechápou že každé dítě je jiné, vidíš ty jsi to mohla dokázat se svýma dvěma dětma, že každý je v tom vývoji jinak!

s tou řečí tě chápu, to samé mi taky říkali, zvlášt že žijeme v cizině a používáme dvě řeči, to je hned oheň na střeše...:( pak mamka taky vytáhne jak ve dvou letech už zpívala písničky se slovy atd...:( prostě oni jsou a byli nej... 😒

Zelmirko,

jo, je to těžké..já četla v jedné moudré knize, že ve dvou letech se může dítě jednou denně posadit na nočník, někde kde je samo a ne aby to bylo šou pro celou rodinu, ale že prý tam má sedět jen pár minut. nemá se nic komentovat, ale jen chválit. a po těch 2 letech každý den vybrat ve stejný den moment, kdy se na 30 min nebo 1 hod. nasadí trenýrky...a pak zase plínky, a má se to nějak prodlužovat postupně. tak já to tak zkusím. až bude mít něco kolem dvou let, tak mu nasadím každý den ty slipky na chvilku a uvidíme 🙂
přesně tak, taky se mi zasekl, asi je to moc citlivá věc..
já na to ani nemám sílu fakt, ho posazovat furt a svlíkat a naši ho zkazili, protože ho násilím drželi na nočníku, i když jsem jim nadávala at ho nechají být.. 😠

berenika39
13. zář 2010

@zelmirka1 to je asi hodně individuální, záleží na tom, jestli dává najevo - a ty to poznáš - že bude čůrat, že už čůrá, že se právě počůral. mě se nějak podařilo vychytat tu jeho grimasu,postoj, jako že už musí....optala jsem se ho, souhlas, dala jsem ho na wc a vyčůral se, pochvala, jásání...pořád dokola. a hned asi po týdnu, kdy s plínkou chodil na wc jsem mu ji nedala. byla zima, dlouhé dny, měli jsme dost času a klidu jen sami na sebe, na zkoušení...já si myslím (a nemusí to být tak 😉 😉 ), že když už prcek ví, že bude čůrat a upozorní na to, že by tu plínku už vůbec nemel mít, co nejdřív to jde. u nás to fungovalo, zlatej byl, kdxyž si ráno oblíkal ty svoje první obrázkový slipy a hned hlásil, úúúúú neeee!!!!
(ale ted zpětně to vidím, že jsme to zvládli dost brzo taky proto, že to vůbec pro nás nebylo v tu dobu důležitý, řekla jsem si, že když to nepůjde, nechám ho, že jsme nebyli v žádném stresu, ani já ani on, byla to jen taková "zábava,program 😀 😀 😀 " na zimu🙂)). )
utvrzuju se v tom, že všechno musí jít výhradně podle dítěte, bez přílišného tlačení, bez nervů, pak to jde snáz,přirozeně.
a btw, nočník jsme doma ani neměli, rovnou jsem koupila redukci a chodil na wc, připadal si strašně důležitě. 😉 😉 😉

meleri
13. zář 2010

a co si myslíte o té metodě, že od narození co chvilku na nočník? kamarádka to tak dělá její dítě má 2 měsíce a tvrdí že ona to mimino to fakt pozná a vykadí se vždycky nad tou mísou....

meleri
13. zář 2010

bereniko,
udělalas to skvěle. já to asi pohnojila, tím stresováním s našima...dávej ho na nočník v roce atd... 😒

zelmirka1
13. zář 2010

@berenika39 to je prave to ze ja to moc nepoznam na nom, obcas som si vsimla ze ked kaka tak kludne stoji a sustredi sa na to, ale fakt len obcas lebo ked sme vonku tak lieta po preliezkach a zrazu je pokakany a ja si nic nevsimnem ☹ zeby chyba vo mne ? ja som myslela ci je lepsie nechat plienku a skusat posadit na nocnika alebo WC, alebo ci proste plienku nedat a prezliekat a prezliekat cely den.

berenika39
13. zář 2010

jinak já se ohromně bavím nad tím, jak jsem měla míšu v roce 1989 a jak mám petu v roce 2008. skoro dvacet let a takový posun ve prospěch dítěte!!!!! ohromný krok dopředu. snad ani nebudu psát, co všechno míša musel a nesměl a co jedl a v kolika co dokázal nebo nedokázal. děkuju tomu nahoře, že to ve zdraví přežil a jeho sebevědomí je tam, kde je, že je z něj slušnej, ohleduplnej a laskavej muž. možná jen pro pobavení (no,moc k smíchu to není, ale tenkrát jsem všechno dělala na doporučení pediatra, na základě rad mamči (bylo mi 20) a na základě knížek, kde bylo to samé, co říkala mamča a pediatr 😉
- ovocné čerstvé štávy v 10ti týdnech, pudink v 8 týdnech, krupice ve 12ti týdnech, ovoce mix ve třech měsících, polštáře v rohu postýlky od 4.měsíců a na nich kácející se míša, mám fotky, nočník v rohu postýlky po půl roce, aby nespadl dozadu, seděl tam, ale neuměl to...no mohla bych pokračovat...nevím, jestli se mám stydět, ale tak to prostě bylo, dělaly to všechny maminky stejně a nic nás nevarovalo🙂.

meleri
13. zář 2010

bereniko,
to co popisuješ, tak podobně to říkala i moje mamka....kojení žádné, hned ty štávičky nějaké, žádné společné spaní hned postýlka, no je fakt že už hodně věcí je ted přežitek. bůhví co řeknou matky za dalších 20 let!
prý kdysi bylo celkem normální že v roce byly děti bez plen! 😲
tý jo já taky doufám že to nepohnojím už víc a že z mého syna taky vyroste slušný člověk.

berenika39
13. zář 2010

@meleri bezplenková kominikační metoda mě nechala naprosto v klidu, do toho bych já nešla, ale jen z praktického hlediska - představa svlíkání a oblíkání po desítkách minut - to bych nedala. ale tohle je každého věc, vím, že to dost maminek praktikuje, a třeba i úspěšně. jen jestli se pak celé dny netočí jen kolem pozorování znaků čůrá,nečůrá a svlíkání a oblíkání🙂.
@zelmirka1 já jsem spíš pro tu verzi nedat a převlíkat, ono to období netrvá dlouho, brzo si uvědomí, že mokré je nepříjemné...petr tak nějak týden až dva měl nehody, pak ok.
ta plínka ho utvrzuje v tom, že se nic nestane, když si neřekne....

berenika39
13. zář 2010

@meleri,@zelmirka: nepodceňujte se, to je strašná škoda, pochybovat o tom,co dělám, znamená to předem odsuzovat k neúspěchu, tohle fakt funguje - věřte sobě i svým dětem. a mě hodně pomáhá si říct: je tohle (nočník, první slova, občas problém se spaním) tak strašně důležitý v rámci celého života???? NE. jen jedna kapitolka, kratoučká, na kterou se o pár měsíců později bude vzpomínat jen s úsměvem,opravdu 😉 😉

zelmirka1
13. zář 2010

@berenika39 😀 😀 😀 tiez sa cudujem ze som normalna 😀 😀 😀
ja myslim ze je fajn mat info, precitat si nieco ale aj tak najlepsie je pocuvat svoj materinsky instinkt a dat na svoje pocity lebo tie su najspravnejsie, kedysi aj dnes su maminy hlavne pri prvom dietati nachylne pocuvat same rady lekarov, svojich rodicov, kniziek a roznych odporucani namiesto toho aby respektovali svoje dieta a prirodzene pocuvali jeho potreby. 😉

berenika39
13. zář 2010

@zelmirka1 souhlas 100%

meleri
13. zář 2010

bereniko,
máš pravdu. a dík! fak moc jsi mi pomohla! a máš pravdu každý se tomu pak už jen zasměje! holky musím končit malý je vzhůru! napíšu ještě mějte se moc pěkně!

berenika39
13. zář 2010

my taky vyrážíme ven, tak hezké odpoledne!

blandik
13. zář 2010

@zelmirka1 - k tomu usínání mě napadá ještě jedna věc - já malému povídám pohádku (tedy z 95% ho ukládá manžel, protože prostě si asi nadmíru uvědomuje náš malý, že je chlap a co manžel přjde domů, tak všechno jen tatatatatata), ale co jsem chtěla napsat - povídám pohádku, trvám na tom, že hlava bude na polštáři, malý dost do pohýdky vztupuje, dělá zvuky, co zná, poví (jednotlivá slova) a já pak asi v půlce pohýdky se snažím ztlumit hlas až nakonec pohádku úplně šeptám a malého to většinou dost zklidní, pak ještě písnička - taky šeptám, pak se pomazlíme, to ho hodně hladím na čelíčku, spáncích, začne přívírat oči a pak odejde. Ale poslední dva dny se tam taky přehazuje, a mrčí....Ach jo, spánek...
@fem - děkuji moc za tipy na spánek...zkusím aplikovat...je pravda, že kolem té 11 bývá unavený, je to taková jeho krizová chvilka, ale spát - ani náhodou. Dokonce už neusne v tuto dobu ani venku v kočárku. Já jsem si to tak nějak zavařila, že ho ani do té postýlky se záměrem spaní ani nedostanu v poledne. Nepůjde...ale zkusím.

blandik
13. zář 2010

@meleri - náše dítě má stále plenky 😉 Má 23M, ve 21-22M měl totální ranní a dopolední bojkot plen, loužičky byly všude. Naučil se akorát, že místo táta má volat lulu, když čůrá a to, že by zavolal předem, to ani náhodou - nebyly to příležitostné loužičky mimo nočník, ale všechny, které jsme neodchytili. Byl schpen moč zadržet jen pokud jsme poznali, že chce čůrat a letěli s ním na nočník...Od té doby má opět pleny od rána do večera a já čekám na den, že příjde a že si sám řekne, že už nechce pleny...občas mu řeknu, že jsme hovínko mohli udělat do nočníku nebo že se může vyčůrat do nočníku...ale nereaguje...Ono to opravdu jednou příjde 😀 Dočkáme se 😵