Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

fem
24. říj 2010

@dagina v com je ina? raising our children je knizka, ktora ma potenciu hlboko zasiahnut cloveka, mamicku...ma prosto ctivy styl, jednoduchy obsah...ale vela veci dokaze vyjasnit, myslim , si ze je takou psychoterapiou pre mamicky...ja som za 2 dni par veci vyskusala a vysledkom som bola unesena...nie su to veci, ktore by som predtym nepoznala...ale su zdelene inym stylom...ktory v prvom rade potvrdzuje vzajomnu doveru matky a dietata a nechava vlastne vo vsetkych situaciach prejavovat lasku...
je tam metoda, ktora sa snazi uvedomit si svoje negativne emocie, hnev, vsetky naucene slova o vychove...to by malo prebehnut v nasej mysli..to znamena, ze mamicka primarne nepotlacuje svoje emocie...ale ma moznost sa rozhodnut ako na tazke situacie bude reagovat...tym padom sa vo vas ta sebakontrola jednoducho nekumuluje...a nevybuchnete, z dovodu, ze ste sa pretvarovali...
ale vsetko je o zmene postoja k neprimeranemu spravaniu nasich drobcov...
mat aj trosku nadhlad ...
nie je to o vychove k poslusnosti, ani o vychove pomocou strachu, ani o vychove pomocou odmien a trestov
...nechava dieta same zastavit nezelane konania, pochopit situacie , kedy nieco dieta nemoze cez neho...nechat mu priestor a pomoct v danej situacii jednoducho a nenasilne...
ziadne preexponovane emocie..
napr. ak dieta nieco chce..je nahnevane...smutne a pod. ak my zacneme reagovat nahnevane este viac..zbytocne pridavame dalsie negativne emocie do daneho stavu...ak to mama nerobi dieta ma schopnost rychclejsie sa ukludnit a v podstate samo cez seba uzna danu situaciu...
dieta samo nechce v negativnej emocii zotrvavat, ale prirodzene ju chce prekonat..
ak my zacneme negativne hodnotit danu sitaciu, hnev , krik, zamedzovanie, vyhrazanie, citove vydieranie a pod. nielen ze sa cely proces zhorsi...ale v dietatu ostava nieco nevyriesene..takze tie negativne emocie sa kumuluju viac a viac...a prejavia sa na inych cinnostiach...vzdor sa stupnuje..
je to dalej podobne aj ked prilis manipulujeme dietatom...a snazime sa rychlo odviest pozornost...od danej cinnosti dieta nestihne prezit a pochopit svoju emociu...takze ta ostava dalej a kumuluje sa...
...
k dietatu sa obraciame vzdy s porozumenim..."netvarime sa" ze nerozumieme co chce...napr. ak dieta sa dozaduje pozornosti..tak jednoducho nezacneme s nezmyselnymi otazkami, ktore dieta nevie zodpovedat, len dalej zvysuju jeho negativny pocit a narusuju vzajomnu doveru vztahu...
nepytame sa nezmyselne: preco places? co chces? ved som tu...atd...ale jednoducho sa priblizime k nemu bud hadame co chce, co potrebuje.. a jasne to vyslovime ako alternativu...dieta sa skludni do par sekund...a verte , neverte necha vas dokoncit danu cinnost...atd...niekedy su to fakt jednoduche veci...lenze tym ze oddialujeme reagovanie tak dieta len zvysuje svoj hnev a v podstate je v stavke nas vztah...
ale je potrebne zmenit celkove naladenie...ak je mamina uz uplne vyprahla, nevladze, si v sebe chova negativne pocity, hnevu, netrpezlivosti, apatie...co je normalne...ale treba to odstranit...tato kniha je skvela v tom, ze si vela veci mama uvedomi...
nam pomohla skutocne si uvedomit hlbku socialneho vztahu medzi nami...a vlastne viac venovat sa socialnym potrebam...nas skutocne zacina preskusavat socialne vztahy, zacal sa hrat imaginativne hry s figurkami, otec, mama a dieta...

@ludmilabb vies nemyslela, som to osobne...ved vies...ale pamatam si ako som ja pozorovala vonku na maminy co nezmyselne kricia na dieta v uplne banalnych situaciach...a samozrejme dnes viem byt taka aj ja...jednoducho ty ked pozorujes danu situaciu, vies ze by sa dala riesit uplne jednoducho, bez tych strasnych veci...ale ak to prezivame my, tak nedokazeme mat tento nahlad..ako ked pozerame na vychovu inych...
kruto to bolo povedane...aj preto, ze takto nas moze vidiet nase dieta...
k samostatnej hre je mozne sa ucit...jestvuju postupne metody znizovania vplyvu rodica na dieta...ale je to postupne...je nutne zhruba dorziavat iste pravidla v istych dnoch..to znamena, nesmies proces urychlovat..ale mat kontrolu nad tym, ale nechat dieta samo si zvolit...mieru svojej samostatnosti...su to take case studies alebo pripadove studie...ako treba postupovat...ja som takto ucila maleho zaspavat a funguje to...je to ten isty princip znizovanie zavislosti ale v tom istom proces zvysovanie dovery v mamicku..a istotu bezpecie v prostredi bez mamicky...ak sa dostanem k preskenovaniu..tak ti poskytnem, ale v ang....cely proces trva niekolko tyzdnov az mesiac...ale ak ho urychlujes tak si tam , kde si bola predtym...

dagina
24. říj 2010

@fem díky, tak přeci to je hodně podobné RAbr..., nicméně se na ní v knize zeptám, pochybuji, že jí budou mít 😅.

fem
24. říj 2010

@dagina neboj da sa objednat aj z kniznice a medzikniznickou vypozickou, oni ti pritiahnu , kde ju najdu...podmienkou je aby si mala preukaz v kniznici, typu vedeckej kniznice..ja som sa k nej takto dostala...stoji to za to fakt...respektujuce maminky sa k nej nejako dostanu, alebo si pomozeme 😉

zuzkat1
24. říj 2010

ahojte🙂 sa vam sem prikmotrim🙂 prosim vas najde sa tato knizocka o ktorej tu debatujete aj niekde na nete? pripadne nemate ju niektora v elektronickej podobe?

fem
24. říj 2010

@zuzkat1 mas v IP

zuzkat1
24. říj 2010

@fem nasla som dakujem🙂 dam stiahnut manzelovi v robote lebo to je zda sa velky subor a mame doma obmedzeny net🙂 a potom zacnem citat🙂 mam pocit ze by sa mi to mohlo pacit 🙂

sussanah
24. říj 2010

@fem mohu taky poprosit o "vytisk"?
@zuzkat1 Kde my se to nepotkame a jeste navic ve stejny den 😀 To uz se ti mala zacina bourit? Me totiz maly docela jo a zacinaji mi ujizdet nervy 😔 Tak doufam, ze mi kniha trochu poradi nebo pomuze ujasnit par veci 😅

zuzkat1
25. říj 2010

@sussanah 🙂 ahoj🙂 mala sa buri od narodenia😀 je to tvrdohlave dievca🙂 ked nie je co ona tak jaci a take podobne srandy vyvadza🙂 no proste ma svoju hlavu... ale zatial sa da kym je malinka...som zvedava co bude dalej.... preposlem ti link co mi poslala @fem

sussanah
25. říj 2010

@zuzkat1 diky, uz stahuju. No nas maly je taky maly dablik, ale zacina byt velky. Kdyz byl maly, tak "rval" , ted rve, jeci a vesi se mi po nohach, ze nejsem schopna ani uvarit nam obed 😔 Kdyz byl mensi, tak jsem to resila tak, ze jsem ho supla do nositka a varili jsme spolu, to on uz ted ale nechce, vydrzi tak 5min a zase chce na zem a chodit. No moje nervy ☹

zuzkat1
25. říj 2010

@sussanah 🙂 ja to poznam ja varim a upratujem ked spi a ked nespi tak nevarim🙂 a mame chlieb na veceru🙂 moja tiez len lozit a teraz uz aj chodit...este sama len 1 krocik neisty spravila le za ruky uz cupka pri nabytku tiez... a take som ja nikdy nepoznala ze mala v stolicke svojej a ja varim alebo mala v satke a ja varim... to ked ona musela na mieste byt tak to plakala lebo nuda velka prevelka🙂 a to jej zostalo... v stolicke neobsedi ani ked ju krmim, tam by stale stala... takze ja jej dam lyzicku do pusy a potom ju musim posadit a takto dokola... ani kocik nema rada... lebo musi sediet a navyse take prechadzky ze popri lesiku alebo popri ramene nehrozi... tam sa nic nedeje..len voda a trava a to je nudne... ja musim popri cestach chodit a mozno este akceptuje chodnicky medzi domami a sleduej tam ludi ...🙂 no vsade jej je plno🙂

sussanah
25. říj 2010

@zuzkat1 vidim, ze to mas taky vesele 😀 No studene vecere mi taky zily netrhaji, manza ma obed v praci a teplne vecere jiz nevyzaduje (sam se chvili staral o maleho, takze vi, ze to fakt nejde). Ale nas uz ji na obed docela hodne a to nekdy uvarit musim 😖 No a spi mi uz od 8-9m jen jednou denne po obede, to jsem rada, ze poklidim a udelam takove sobecke veci, jako si treba umyju vlasy a tak 😀 V kocaru mi nechtel sedet (resp. neumel) mezi 5-9m, to jsem ho jen nosila. Pak musely byt prochazky max hodinka, jinak zacal v kocarku vyvadet jak sileny - proste nuda. Ted uz chodi,tak je to lepsi, ale zas ho musim nejak korigovat, coz je taky nekdy sila. Ale porad lepsi nez rev 😝

berenika39
25. říj 2010

@fem, dovolila jsem si zkopírovat kousek Tvého textu:
je to dalej podobne aj ked prilis manipulujeme dietatom...a snazime sa rychlo odviest pozornost...od danej cinnosti dieta nestihne prezit a pochopit svoju emociu...takze ta ostava dalej a kumuluje sa...

tohle jsem si ověřila teď druhý víkend - babička, jakkoliv se petr projeví jinak, než je její představa, jakmile udělá něco jiného, než se po něm chce - a může to být i něco pozitivního (ona mu cpe čepici, ale on je zvyklý si brát nejdříve boty - jakoby to nebylo jedno🙂), nebo jen na vteřinu zaváhá s jídlem, chce se u toho napít - okamžitě sprcha, spíš vodopád: pétooo, papeeej, budeš velkej kluk, a když to všechno nespapáš, tak....(asi bude konec světa)., záplava komentářů, že petr vpodstatě nezvládl základní věci, které už dělá automaticky, protože jeho mozkovou kapacitu zabraly zbytečné pokyny, komentáře, pochvaly, věty, které měly zamezit jakémukoliv jeho negativnímu projevu, prostě: já babička udělám všechno proto, aby ani nepíp a dělal co se má.
výsledek: večer doma to prasklo - všechno v něm nashromážděné za celý den vyventiloval - jančil, bláznil, zkoušel, kam až může zajít....

bezva si uvědomit, že to opravdu funguje, jakmile jsme v klidu, nikdo do něj zbytečně nehučí a necháme mu prostor aby se s většinou věcí vypořádal sám, je spokojený, v klídku....

p.s. babča je fajn ženská, miluje vnoučata, ona to dělá ze zvyku, prostě tak, jak to bylo běžné, jak jedině to umí, a já jí to nemám za zlé, aby to nevypadalo, že proti ní něco mám...nepředělám jí, ani nechci. 😉 😉 😉

sussanah
25. říj 2010

@zuzkat1 nejde mi to stahnout. POrad to pise, ze tam opisuju spatny kod 😠

dagina
25. říj 2010

Ahojky,

@berenika39 tak už vím, proč malá tak vyvádí, když v neděli přijede od tchánovců-přesně jak popisuješ. Je tam sice s manžou, ale on je také rád, že se jí věnují a má pro sebe chvilku. Já tam projistotu nejezdím vůbec - co oči nevidí, to srdce nebolí.

bubelko
25. říj 2010

@berenika39 u nas to nie je len babicka - komentare typu papaj, budes velky a pod. su u nas to najmensie. mne skor vadi, ze sa snazia lukasa motivovat k inej cinnosti, aku prave robi. trebars, chce sa hrat dnu s autami a oni ho vezmu na prechadzku a ked sa potom vratia a je mrzuty a zly, tak nechapu. na ihrisku ho povzdubudzuju, lukas, chod na hojdacku ved aj ine deti sa hojdaju, ci vylez tam, chod tam, aj ine deti to robia - on sa ale chce hrat v piesku. alebo ked prestal spavat, mala babka teoriu, ze je to preto, lebo ma malo pohybu - tak s nim chodila na vychadzky dopoludnia = vysledok bol, ze lukas po obede nespal, ale pridala sa unava z dlhej prechadzky a vecer s nim bolo na nevydrzanie... a ked som sa to snazila zatrhnut, ze tade cesta nevedie, tak manzel podporil babku (svoju mamu). ale len po prvy vikend, ked zistil, ze fakt mam pravdu. a bolo po probleme 😉

@dagina moje deti maju babku len z manzelovej strany - neviem si predstavit, zeby som tam nechodila. hlavne, kedze prideme na svk raz za cas a niekedy bez manzela. nech mam so svokrou vselijake vztahy, idem tam. my sme si so svokrovcami stanovili pravidla - ak som u nich ja/manzel - plati nase slovo, ak nie sme, je ich vec, co detom dovolia. nasledky si ponesu samy, ked si deti u nich zvyknu robit, co chcu 🙂

berenika39
25. říj 2010

no u naší babči bylo i období, kdy začala hlasitě tleskat, jakmile se petr projevil🙂. jako aby odvedla pozornost a přestal natahovat, nebo aby upustil od nežádáné činnosti. on se leknul a obvykle to zafungovalo. že by věděl, co a proč se stalo, to nehrozilo...od toho už se naštěstí upouští, bo to přestalo fungovat, prokouknul jí🙂).
nechci abychom tu začaly pomlouvat babičky, to určitě ne, ale já třeba na těch našich jasně vidím, že to chci dělat jinak a přesně vím - když pozoruji jejich vztah - že méně někdy znamená více🙂.

dagina
25. říj 2010

@bubelko si zase nedovedu představit k nim jezdit 😅. Jasně, na svátky, narozky atd se tam ukážu a oni to samé u nás 🙂. Rabr na nich paktikovat - na to nemám energii, tak toto je nejlepší řešení - zatím.

zuzkat1
25. říj 2010

@sussanah ja som este neskusala lebo ako som pisala mam obmedzeny net co sa mnozstva tyka a toto je dost velky subor tak stiahnem asi u nasich cez vikend... takze ti neporadim...skus napisat fem...ona dala link🙂

zelmirka1
25. říj 2010

@berenika39 ako pokracujete v jaslickach ? ja sa idem pochvalit, dufam ze to nezakriknem ale zohnala som opatrovatelku, dnes sme u nej boli, velmi mila, fajn nazory, trpezliva na mna posobila, maly uplne bol zlaty u nej, ziadne scenky ako ked som bola u inej nervoznej pani 😉 od januara ho zoberie lebo este ma jedno dievcatko do konca roka.
Som strasne rada lebo ked som dala inzerat tak sa mi ozyvali take nic moc typy, pevne verim ze toto bude fajn a ze maly bude u nej spokojny. Bola zlata ze mi da ludi ktorym sa starala o deti kvoli referenciam, mne stacilo to ze tam mala jedno dievcatko o ktore sa kedysi starala len tak na hodinku lebo mala ku nej chcela ist 😉 a prislo dalsie dievcatko ktore ako videlo Miska tak hned povedala ze ona bude s tetou Olgou a nie niaky chlapcek...co viac treba deti su uprimne.

berenika39
25. říj 2010

@zelmirka1 to ti moc přeju, takhle by to mělo být, prostě ta správná teta se pozná podle dětí🙂)). tak at Vám to v lednu vyjde.
petr to má celkem zajímavě nastavené, už pochopil, jak to funguje, dneska jsme začali třetí týden, mluví o tom v pohodě vesele, je pyšný, jak tam papá, ráno se těší, dojíždíme, takže v autě spolu snídáme a strávíme moc fajn čas, baví ho všechno kolem, kolem cesty jsou stavby, tak ted je jeřábník🙂...převlékne se samá sranda, vysvětlí mi, jak máma práce, pak cink cink, dá mi pusu - a rozbulí se. ne moc, trochu, tak cvičně, jen z toho momentu, kdy mám odejít z jeho blízkosti. do pěti minut je už v herně v pohodě, slyšela bych ho plakat a i tety říkaly, že se brzo zabere do hraní a pak je ok. ještě ani jednou se tam nepočůral, jí všechno, mimo jesle je fakt zlatej a spokojenej, snad je to pro něj jen změna, s kterou se musí vyrovnat, ne nějaký problém. od listopadu se musím rozhodnout, jestli bude chodit jen 5 dní v měsící nebo 2 dny v týdnu. ještě netuším.
díky za optání🙂.

zelmirka1
25. říj 2010

@berenika39 to znie celkom dobre, Peta si dobre zvykol, ja ked som ta citala na zaciatku tak som si hovorila ach jaj toto nas caka, to bude tazke, uprimne som s tebou citila 😉. bola som dost nervozna a dnes ked som nasla tu pani tak mam dobry pocit . To ze sa mas rozhodnut kolko dni to je podla teba ? asi zavisi od tvojej prace ci nie ? Dolezite je ze si tak dobre zvyka takze nech sa rozhodnes akokolvek bude to fajn. 🙂

fem
25. říj 2010

@zelmirka1
@berenika39 tesim sa s vami aj s detickami, ste super mamicky 🙂

filipal
26. říj 2010

@fem a RABR zahrna aj vychovu v puberte? alebo pre ake velke deti je urcena?
neuznava ziadne pravidla, hranice?
pytam sa teraz ako blbec, ale ja som ju necitala a neviem ci sa do toho pustat....ale mozno aj ano.

mala by som byt babicka, ktora kraca s dobou!! 😀 ale mozno ma este aj predbehnete a vnucat sa dockate skor. 😅 😅

berenika39
26. říj 2010

@zelmirka1 mají tam dvě varianty, rozdělené cenou za pobyt. levnější je pět dní v měsíci ( a je jedno, zda týden vcelku nebo den týdně), dražší varianta je celý den denně celý měsíc. vzhledem ke svému rozpoložení a spokojenosti na mateřské s pétou a petově spokojenosti na mateřské se mnou 😉 😉 😉 bude chodit jednou týdně na celý den, a já ten den do práce, prostě s sebou hodím, abych udělala to, co je třeba a zbytek týdne budeme mít pro sebe. tety v jeslích říkají, že pokud si dítě nezvykne, je tam utrápené, je lepší týden v celku, pokud se zapojí a zvládne to, tak klidně jeden den týdně - takže tak to zkusíme. neudělala bych nic, co by petrovi rozhodilo ten jeho optimistický pohled na svět.-). to je deviza, kterou fakt po mě podědil a myslím,že to strašně usnadňuje život.

a jinak - už vím, co se stalo našim známým, kteří měli TP v polovině října. narodil se chlapeček a pátý den po porodu zemřel v důsledku porodních komplikací. oba s ním strávili poslední chvíle, prý od porodu věděli, že má šanci na život jen krátký...ale respektujeme jejich soukromí, požádali nás, abychom počkali, až se sami ozvou. je mi z toho smutno, nespravedlnost, sakra.

berenika39
26. říj 2010

@filipal tak za prvé: tu knížku stojí za to si přečíst i bez úmyslu jakkoliv se přístupem autorů řídít nebo ho používat ve výchově. prostě jen tak, pro informaci, že něco takového existuje🙂. ono ti to nedá, pak si řekneš, že na tom něco bude a už v tom jedeš🙂. uvidíš, že potom uvidíš, kolik je zbytečných negativních hlášek při výchově - to pro mě osobně byl největší přínos -přestat s tím nesmíš,nedělej, nech toho, přestaň.
A jinak obecně je to o komunikaci - dokonce spíš pro větší děti a puber´táky, ale i dospělé mezi sebou.
Víš co, přečtením jedné další knížky se nedá nic zkazit🙂))))

Vnoučata? Spoléhám na zodpovědnost a zdravý rozum dnešních mladých🙂)))), ale nikdy neříkej nikdy🙂).

zuzkat1
26. říj 2010

@sussanah moja zacina chodit uz za ruky tak sa neviem dockat kedy sa rozbehne snad aj prechadzky budu lepsie...a moj mm ma tiez vzdy teply obed ale on chce aj veceru🙂

meleri
26. říj 2010

holky
chtěla sem vám napsat, že často si na tuto metodu vzpomenu, i když jsem knížku viděla v čr nakonec jsem ji nezakoupila, a už je to fakt strašně dlouho co jsem malého ani neplácla, ani nechytla žádný vztek vůči němu, máme ted fakt pěkný vztah, a i když někdy křičí nebo se zlobí kvůli něčemu tak to prostě odezní samo a netřeba do toho zasahovat.....normálně se mi snaží i vyjít vstříc, jakoby chtěl trochu pomáhat.....jsem ráda že jsem dala na moji mamku, a na vás, a upustila od té metody trestů apod, a měla sem fakt štěstí protože kdybych v tom kdy pokračovala tak by to asi byla ted pěkná katastrofa.....

jedna věc mě mrzí, a to, že se nám fakt nedaří s tím nočníkem, už na něm zase nechce sedět...jednou viděl holčičku která čůrá na malý záchod a byl ohromen, od té doby chvíli chodil jenže už na ni zapomněl, a je to zas jak předtím....nechci ho nutit, ale někdy je to fakt nářez ty jeho kakance, ráda bych kdyby aspon kadil do nočníku....ale ne a ne...tak na to zas prdím ted....nebaví mě ho pořád přemlouvat....

janka
26. říj 2010

Ahojte, tak presne toto mi vadilo u svokry uz ked mala Miska par mesiacov 😖 ... "a hraj sa s touto hrackou" pri tom bola zabrata do hry s niecim uplne inym... a potom sa divili ze bola po chvilke "hrania sa" so svokrou nervozna a plakala.

janka
26. říj 2010

@berenika39 vid vyssie 😉 omylom som zle napisala

sussanah
26. říj 2010

Tak jsem konecne tu knizku zacala cist a teda koukam. Jsem teda zatim jen na asi 30strane a uz ted vim, ze to byla spravna volba. Clovek jak nad tim zacne fakt premyslet a zkoumat, kdy a jak reaguje, tak se az sam divi 😕 Takze pevne doufam, ze se mi podari obroda a budu se k malemu chovat lepe, nez jsem zazila kdysi ja 😔 I kdyz ty stare zakorenen zpusoby bude opravdu docela tezke prelousknout 😅