Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

zelmirka1
26. led 2011

@johanka to je fakt hrozne, ale zober si kolko mamiciek si to precita a veri tomu ? mozno by sme mali niekoho upozornit na ten blog lebo ona tam fakt trepe hovadiny a este to vydava za niaku lekarovu metodu akoby to on pisal.

bubelko
26. led 2011

@zelmirka1 presne to zaujalo aj mna 🙂 skratka tie kontrasty su uzasne. pre mna by bolo idealom dosiahnut kombinaciu zapadnych (v tom filme americkych) podmienok s mongolskym pristupom 😀 😀 😀 skratka nase hygienicke podmienky a moznosti, ale zase ponechat dietatu taku slobodu a samostatnost aku malo mongolske. ale to by som asi chcela vela 🙂 namibske dieta bolo pre mna uz prilis, akoby som to povedala, "natur pur" a japonske uz bolo velmi pretechnizovane 😀
ale ja by som ani nas pristup uplne nezahadzovala. ono myslim, ze treba vsetko prisposobit podmienkam v ktorych zijeme.
a tak ako pise @zelmirka1 my maminy si to niekedy svojou snahou byt perfektne v kazdom smere komplikujeme same. cize by to chcelo trocha uvolnenosti vo vsetkom. ale v nasich podmienkach, ked kazdy niekde nieco riesi, je to tazke. 😉

berenika39
26. led 2011

@johanka. koukala jsem, není ta malá 8 měsíční? na první stránce je něco o osmiměsíční holčičce...ale to samozřejmě neznevažuje tvoje slova, to, co oni tam radí je prostě nepřijatelné. a ta rádkyně tady na mk se pravděpodobně stáhla proto, že ví, co za nesmysly radí. aspon v to doufám.
pošli link?

bubelko
26. led 2011

@zelmirka1 @johanka. nejdem sa bavit o spravnosti, to sa tu uz preberalo. len na margo tej weissbluthmetody - ono to fakt pise v originaly lekar. to nie je vymyslene. ona postupne preklada jeho original blog do sj, a komunikuje s nim aj pri odpovediach, nema to len tak z vlastnej hlavy. cize by som v tych vyhlaseniach o trestnom stihani bola fakt velmi opatrna. to, ze s tou metodou nesuhlasite neznamena, ze je trestna aj podla zakona 😉
http://weissbluthmethod.wordpress.com/
http://www.drweissbluth.com/
http://www.ehow.com/how_2107237_use-weissbluth-...

zelmirka1
26. led 2011

@bubelko mna nenapadlo nic o trestnom stihani, to urcite nie, ale ako vies ze s nim komunikuje ? ja som si to zo zaujmu precitala ale dost ma to prekvapilo v nie pozitivnom zmysle.

bubelko
26. led 2011

@zelmirka1 sorry, pisala som odpoved pre teba a johanku naraz, tak som to zabudla oddelit 😉 ak si dobre pamatam, uvadzala to v nejakej odpovedi na tej stranke a nepredpokladam, ze si pri niecom takom bude vymyslat, hlavne ak tam ma uvedene ich fotografie a pod.

zelmirka1
26. led 2011

kto vie, lebo v jednej odpovedi pise ani nebudem kontaktovat doktora...takze si myslim ze ona si akoze osvojila jeho metodu a teraz radi a urcite si mysli ako skvele. Ja to povazujem za nebezpecne lebo keby sa mi hned ta metoda zdala super tak takto od pocitaca poradit niekomu ked som v zivote nevidela jeho dieta a neviem detaily ako funguju je dost odvazne.
Zober si ten dokument, tam mamina v mongolsku alebo v namibii urcite nepotrebuje a neriesi take nieco.

berenika39
26. led 2011

@bubelko o stíhání tu snad řeč nebyla, at si to zkouší na svých dětech.....ale problém je ten, že je to tak manipulativně psané, že se na to snadno nalepí maminky, které vlastní rozum někde zapomněly a snadno se nechají ovlivnit řečmi o klidných nocích, radostných okamžicích spokojeného miminka..blablabla..není to fér. ale to je pořád dokola, jediné, o co mi šlo, když jsemse tu čertila, aby tomu mamči nedůvěřovaly slepě, bez vlastního úsudku.

bubelko
26. led 2011

@zelmirka1 vies, to je ako ked ti laktacna cez pc poradi, ze nemas mastitidu, ale len upchaty mliekovod a ty nakoniec skoncis v nemocnici, na atb pripadne s abscesom, pretoze to nakoniec mastitida bola. cize tazko sa radi ohladom vsetkeho cez pc. jedine v co ja verim, ze ak niekomu konkretnemu radi, tak s nim ma lepsi kontakt cez ip a pod. ale to je jedno, ked si vezmes - hociaku temu na mk, tak kazda mamina ina rada - od jedneho extremu k druhemu.
a mas pravdu - ani mongolska ani namibska mamicka tolko neriesi. ale tipujem, ze ta americka a japonska ano 🙂 myslim, ze u nas je to prave tym mnozstvom informacii, ktore dostaneme uz pocas tehotnestva - od babiek az po kamosky s detmi a kazde info ine, a ty sa potom orientuje a nerob chyby 😉 a kazda mamicka preziva materstvo uplne inak - jedna sa stresuje uz len ked babatko ide trosicku mimo tabuliek, inej je to suma-fuk. to iste s ocakavaniami - kazda ma inu predstavu, co ju caka. ja rozhodne mamicky, ktore k tej metode (a aj inej) pristupia, nesudim. nikto z nas nevie, ake to je 10mesiacov naozaj nespat - ja som to nezazila. ty hej? myslim, naozaj spavat vkuse 10 mesiacov 3 hodiny v kuse? mne stacilo 6 tyzdnov a bola som na prasky ktovie, coby som robila, keby to trvalo dlhsie. 😕

bubelko
26. led 2011

@berenika39 to je to, ze rec o tom bola - tak ako tu, tak aj v teme o spani. inak by som to nenapisala. ibaze by som nieco nespravne pochopila a potom sa ospravedlnujem 😉
no s tym rozumom - ako som pisala, ked si naozaj nevyspata (velmi), tak je ti uz vsetko jedno, hlavne, ze sa vyspis. ale to uz sme tu rozoberali a kedze ziadna z nas v tej situacii nebola - ak som spravne pochopila, tak mozme akurat povedat, ze sa nam to ci ono nepaci, ale tazko mozme povedat - ja by som "nikdy"...
ja ked som mala 18, tak som povedala, ze nikdy v zahranici zit nebudem a ani ma to nelaka a zober si, kde som dnes - 850km od domova a paci sa mi tu cim dalej tym viac. 😉

berenika39
26. led 2011

@bubelko nejsem @zelmirka, ale neva...kdybych se dostala do situace, že bych to nezvládala, našla bych jakoukoliv jinou cestu. každý má určitě kamrádku, nebo babičku, nebo jinou rodinu...dá se sbalit dítě a taška a zmizet k někomu, kdo tě v kritickém období podpoří, pomůže ti , nechá tě dospat třeba přes den, v noci, pokud to jde, postará se o dítě....někdo si třeba může dovolit nějakou chůvu k sobě na pomoc na přechodné období, někdo ne, já vím, ale jsou mnohem kritičtější situace, než že dítě nespí, a řeší se...jinak, než se za plačícím dítětem zavřou dveře s vírou, že že přestane....

berenika39
26. led 2011

@bubelko a nechci to zlehčovat, to jsem sem dala spíš proto, že o tatíncích zatím v těch diskusích nepadlo ani slovo, jen maminky...tak třeba řešení...tatínek by nepomohl v největší krizi, s kočárkem ven,mamča spí...to je přece normální ne? fakt je možností víc, ale tahle se jeví prostě rychlá...bohužel.

zelmirka1
26. led 2011

@bubelko tazko sa to posudzuje, ja som napriklad spachtos odjakziva a prvy rok materskej mi dal dost zabrat, sice som nezazila zeby maly preplakal cele noci, to nie, ale normalne sa budil na kojenie a kojla som ho, takze do 9 mesiaca som tiez nespala viac ako 3-4 hodiny v kuse a veru som bola obcas riadne protivna. Ale priznam sa ze som nemala odvahu a chut bojovat s malym takze by som ho nechala vyplakat. Neskor som vycitila ze uz moc netaha a kedze uz zacal viac papat cez den tak som sa rozhodla obmedzit nocne kojenie. Jasne ze aj ja som sa chcela vyspat, kto nie však. Podarilo sami ho naucit postupne spat celu noc behom 3 tyzdnov a ziadne velke place sa nekonali, proste si myslim ze sa to da ak ma mamina trpezlivost a nesnazi sa dieta zlomit za kadzu cenu. Ono je to o pristupe, sice som bola unavena ale proste som to brala tak ze tie prve mesiace to tak je a dnes ked to beriem spatne tak by to bolo uplne zbytocne, aj ked prestal v noci papat obcas sa budil, aj dnes mame dni kedy spi super ani neviem ze ho mam, a dni kedy sa budi alebo spi zle. Je fakt ze odkedy som mamou tak nemam moc dobry spanok a chyba mi to, ale casom sa to urcite napravi. Mna hneva ze tie maminy casto nevidia dieta, len seba ze su unavene ale ani neskusili to robit inak, alebo naucili deti cudnym zlozvykom a zrazu to chcu radikalne riesit. Podla mna casto prameni nespavost a nervozita malickych babetiek z toho ze mamina je nervozna, nevie si rady, nosi ho hore dole, preklada tam tam, vymysla vsetko mozne....je to zacarovany kruh ale aj tak nebudem nikdy suhlasit s metodou kontrolovaneho palcu aj ked pri prvom citani som knizku obhahovala kade som chodila. Proste si myslim ze je to neprirodzene a keby sme necitali internet a taketo veci tak mozno by sme to zvladali lepsie.

bubelko
26. led 2011

@berenika39 ja viem, ze nie si zelmirka 🙂 ved som odpovedala raz tebe a raz jej 😕 alebo som to poplietla?

ty by si nasla inu cestu, ja za seba nerucim, zeby som sa nepustila po tejto... a co sa kritickosti nespania deti alebo teda v nasom pripade casteho nocneho kojenia tyka - pisala som, ze som soferovala auto s 2 detmi,nevyspata a takmer to nedopadlo dobre. cize, pre mna byt nevyspata je dost kriticke, kedze som na presuny autom dost odkazana a poviem ti, dost ma to vtedy vystrasilo. viac ako to, zeby som kvoli odstaveniu nocneho kojenia mohla prestat kojit uplne (ako sa niekde uvadza). pretoze ja som to riesila tak, ze som ho v noci skratka odstavila. na slovenske pomery velmi skoro - mal 4,5 mesiaca. tiez to asi nebolo v jeho zaujme ale viac mojom, lenze zabit deti na ceste nemienim 😉

zelmirka1
26. led 2011

@berenika39 presne to som robila, ked uz som mala pocit ze nemozem pomohol mi manzel, spal s nim on alebo ho zobral na tdve-ri hodiny von, aj mamina mi obcas pomohla. Sice som vtedy mala take reci ako ze sa to neda vydrzat a podobne 😀 😝 a ze ja sa predsa musim vyspat 😀 ale ja plac proste nevydrzim. No dnes uz ano ale to je iny plac ked sa maly napr. hneva na nieco. Mna udivuje este jedna vec ako si si iste tie maminy ze dieta vymysla a nema co chciet, ja som asi cudna ale do roka som casto nepoznala s istotou preco maly place.

berenika39
26. led 2011

@bubelko ne já to popletla... 😉 😉 ptala ses zelmirky a já ti na to odpověděla...i když ses mě neptala... 😉 😉 😉 v pohodě.
jistě, okolností a řešení jsou tisíce, každý žije jinde a jinak....ale rozum - rozum bychom měly mít snad všechny,ne? 🙂

bubelko
26. led 2011

@berenika39 zalezi od toho, ako tatinko pracuje 🙂 nas chodi do prace v banke, plus ma este dalsiu akoby pracu, vdaka ktorej byva 2 az 3x do tyzdna z domu vecer prec. plus este k tomu nejaky turnaj, takze kocikovanie u nas akurat tak cez vikend.
zober si, ze ked sa narodil jonas, mal lukas 2,5 roka (necelych). mamu nemam, otec a jeho priatelka su este 100% zamestani, svokra sa vtedy starala o tazko choreho svokra, moja sestra ma vlastnu rodinu, ale prisla - lenze som tyzden prenasala, cize akurat postrazila lukasa, ked sme boli v nemocnici a tam to haslo. jedine co bolo, ze prisli vianoce, takze muz mal viac dovolenky. ale ked som bola chora (mastitida ako hrom - teploty, atb, chceli si ma nechat v nemocke a na vlastnu ziadost ma pustili domov). tak si musel brat dovolenku aby sa postaral o deti. susedky a kamosky co mam, maju vlastne deti, plus tym, ze lukas nerozprava po nj, nikto mu v podstate nerozumie a malokto si trufne zobrat si ho k sebe. slovensky rozpravajuce kamosky - bud nemaju auto alebo pracuju na 100%. tak teraz mi povedz, kam das deti? nemas kam. moje deti so mnou chodia uplne vsade - od uradov cez lekara vsade - ak manzel nemoze ostat doma.
a k detskemu chodim zasadne s obidvoma, moznost nechat jedneho u "babicky" neexistuje.
a k detom sme vstavali tak, ze ja k mladsiemu, muz k starsiemu, aby som nemusela k obom. ale ked mal jonas 4 mesiace, tak bola manzel prec na 2 tyzdne. vstavat x-krat na kojenie a cez den 100% fungovat, bez moznosti oddychu - lebo lukas uz nespaval, tak som dopadla ako som pisala - takmer som vzala na dialnici zvodidla - s dvoma detmi vzadu. vies si predstavit, co by sa stalo, ak by som ich fakt zobrala?
preto je pre mna tazke, vyjadrovat sa o spravnosti tejto metody, pretoze neviem, co by som urobila, ak by u nas to odstavenie nezabralo tak v pohode, ako zabralo. chapes?

kaja73
26. led 2011

@bubelko Neprispievam do tejto temy ale aspon TVOJ postoj k teme spanku korešponduje s nazvom temy.

berenika39
26. led 2011

@bubelko ale jo, já to chápu, a musím uznat, že to snadné nemáš, a zvlášt když jsou děti dvě, obě malé a obě vyžadují něco jiného.....nepíšu nic proti tobě, ani náhodou, nic se nedá paušalizovat. píšu o tom, že některé ty mamči to píšou hned jako první volbu - nespí? tak ho nechám vyplakat a on bude. ty máš zkušenost, máš z čeho čerpat, ale když se někdo o tom dočte jako o zázraku, volí to jako první možnost, a to je špatně.

bubelko
26. led 2011

@berenika39 ved ja viem, ze nepises proti mne a neberiem to ani osobne 😉

berenika39
26. led 2011

@bubelko som si oddýchla.....se mi ulevilo...nemám radost, když se diskuse mění v nějaké vzájemné potyčky, nic chytřejšího to pak nepřinese, jen špatnou náladu.

bubelko
26. led 2011

@berenika39 ani ja to nemam rada. a hlavne pre mna neznamena, ze ked nesuhlasim s tebou v tomto, nemozem v inom. mne sa tvoje prispevky pacia - aj styl vyjadrovania aj sposob komunikacie. je mi vacsinou jasne, ako to myslis a co chces povedat 😉 a ked nechapem, tak sa opytam 😀 😀 😀

berenika39
26. led 2011

@bubelko děkuji, a musím přiznat, že jsem před časem na to už narazila, s jednou mamčou jsme si ostře vyměnily názory v nějaké diskusi a pak jsme v interní poště konstatovaly, jak je to zajímavé, že si delší dobu někde notujeme a pak výměna názorů...ale snad je to tak dobře. diskuse je na to, aby se názory vyvíjely 😉

zelmirka1
26. led 2011

baby ja sa priznam ze prave kvoli tomu ze viem ze by som to ja nezvladla obdivujem maminy ktore maju dve deti s malym vekovym rozdielom, aj ked zatial moc druhe neplanujem kvoli veku, tak ked mi lekar povedal na kontrole po porode no teraz rychlo druhe a mate to, tak som sa len zasmiala, chcem si to uzit a aspon trochu aby maly povyrastol lebo okolo mna vela kamosiek ma dve deti s rocnym alebo dvojrocnym rozdielom a veru obcas priznaju ze je to drina a ze keby mohli sa znovu rozhodnut ze pockaju aspon kym pojde prve do skolky. Aj ked poznam take co maju tri deti a su v pohode a stihaju vsetko takze to bude asi inak. 😉 nuz kto umi ten umi.

johanka.
26. led 2011

@bubelko
@berenika39
@zelmirka1 sypem si popol na hlavu, to ja som sem napisala o tom trestnom stihani, ked som si precitala weisbluth blog, proste som sa neovladla, ked som videla co je tam napisane, mala som pockat do vecera, kym vychladnem, mrzi ma, ze som spustila zbytocne horucu vymenu nazorov.
@berenika39 naozaj tam bola rada pre 8-TYZDNOVE dievcatko, ze nechat vyplakat. Cez obed mi to tam natiahlo na tu hlavnu stranku, je to otazka zo siedmeho oktobra, odpoved z osmeho oktobra, mam to este v kesi. Teraz vecer mi to natiahlo len to osemmesacne. Asi to nejak nahodne vybera otazky a odpovede z dakej databazy. Presne ako pises, tragedia je, ze sa to tam radi ako prve riesenie, ked podla vsetkeho situacia nie je az taka zla, ze by sa muselo pristupovat k niecomu tak drastickemu.
@bubelko uznavam, ze v tvojej situacii sa tomu asi naozaj neda vyhnut, ze obcas niektore dieta bude trochu dlhsie plakat. Sama si spominam na prve mesiace, ked som k pediatrovi soferovala velmi pomaly, lebo som sa necitila dost vyspata. No ja som aspon mala moznost najst si potom ten cas a dospat sa, a to este patrim k tym stastnym, co sa dokazu vyspat, aj ked kazde dve hodiny vstavaju. Je mi jasne, ze s dvoma malymi detmi by mi to uz tak neslo. Tragedia ale je, ze casto po tych drastickych metodach siahaju mamicky jedneho dietata, ked naozaj mozu najst ine riesenie (same ist vecer skor spat, zavolat si mamu ci svokru na vypomoc... ).

berenika39
26. led 2011

@johanka. ok, šlo jen o nevhodná slova, podstata zůstává.

johanka.
26. led 2011

@berenika39 ten otecko z videa je dobry, skoda, ze mu nedochadzalo, ze sa chce od neho len velmi jednoducha vec - zahrat sa na postielku 😀 Spominam si, ze v prvych mesiacoch, ked Miska este odmietala cez den spat inak nez na rukach, tiez manzel cez vikendy parkrat posluzil ako postielka. Ja som mohla navarit a on si to tiez pochvaloval, sedel v kresle, v jednej ruke kniha, na druhej ruke Miska a vychutnaval si, ze s nou moze byt a ze aka je to pohoda.

berenika39
26. led 2011

@johanka. petr do dneska spí "na tátovi", prostě si lehne na něj, úplně se přicucne a spí. většinou to dávají o víkendu poo, a všimli jsme si, že když je petr marod, jen ryma, viroza, teploty...dožaduje se tátovy přítomnosti víc než mojí...nevím, jestli to může mít souvislost, ale když byl novorozenec a trpěl na koliky a takové ty uplakané večery, zabíral táta - dal si ho na břicho a byla pohoda. možná mu to zůstalo, nevím.

bubelko
27. led 2011

@zelmirka1 samozrejme, ze sa najdu aj take - cest vynimkam 🙂 alebo podla vlastnej skusenosti - malokedy priznas pred okolim, ze si unavena, nestihas, ze ti v piatok rupli nervy, nakricala si na manzela a pod 😉

@johanka. @berenika39 aj u nas pri kolike zaberal tatinko. oni su niekedy velmi sikovni, ked sa im necha priestor. ja nikdy nezabudnem, ako som si isla po lukasovi kupit nove nohavice - sama. mal asi 4 mesiace. nechala som ho s tatom po obede. byval s nim uz pravidelne raz za tyzden vecer, ale toto bolo ine - isli mu zuby. nebola som z domu ani 30min, uz mi hystericky volal, ze kde je ten gel na zuby. tak som mu povedala, ze na komode. a on: nie, tam nie je, stojim pred nou. hovorim dobre, zaplatim a pridem. prisla som domov - on zurivy, kde som tak dlho, prisli sme ku komode - a co na nej nebolo - gel na zuby. ibaze nebol polozeny ale postaveny na vrchnaku a pismom k stene 😀 😀 😀
ale odvtedy sa uz vela zmenilo. musim povedat, ze skutocne teraz bez problemov ostane spolu s oboma sam aj cely den 😉