Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
6. pro 2011

my jsme taky mikuláše neřešili vůbec. měli ve školce besídku, přišli tam za dětma - petr říkal, že tamb yli jenom čerti, byli jich moc, měli rohy a řetězy. tak nevím, měl z toho srandu, celý večer si hrál, že je čert, řetěz měl z céček a rohy jsem udělal z dvou roliček od TP a gumičky. vyblbnul se, ale to je tak všechno. včera jsme potkali v obchodě celou sestavu, prý jestli jim řekne básničku, dostane sladkost, tak řekl, jasně a nahlas, že ted ne, ted jde s mámou nakupovat a šel pryč - bál se jich.

bubelko
6. pro 2011

@berenika39 no toto dievca ma 4. jej mama hovorila, ze tiez nechape, co ju na tom moze bavit. myslim, ze tu to je skor okolie - maju to kamaratky zo skolky. oni totiz doma moc tv nepozeraju. a to si myslim je daleko horsie ten tlak okolia, ako reklama. lebo reklamu vypnes a mas, ale deti zo skolky nemas ako eliminovat - to vidim aj teraz doma. ten ma to, tamten ono, robi tak a my tak, atd. a potom pride dieta domov a uz to ide - ja by som rad to a to, a argument - vies mami, aj on to ma a je to taaak super. no a potom vysvetluj, ze super, ale.... 😀

reruna
6. pro 2011

@berenika39 😀 😀 ta fotka 😀 ale počkej, jak na to budete jednou vzpomínat... i když jsem fakt ráda, že naše školka taková focení odmítá, měli jen fotku z konce roku, tam se míša kupodivu usmíval a pak oni fotí průběžně během celého roku, vždycky když mají nějakou akci a pak to dají na cd a půjčují rodičům, aby si stáhli a vybrali fotky, které chtějí
Ad mikuláš - jelikož jsou kluci opět nemocní, tak jsme byli doma a koukali z okna... pak jsme jakože slyšeli nějaké cinkání atd. (babička...) no a pak kluci našli nadílku v ložnici pod otevřeným oknem, zvát mikuláše k nám nebudu, mám trauma z dětství, naši ho pozvali jen jednou a skončilo to blbě, tak od té doby raději ne... no a samozřejmě dostali spoustu sladkostí, ale i ovoce... no a každý dostal ještě kelímek plastelíny, to je celkem te´d baví a maličké autíčko burago.

reruna
6. pro 2011

@bubelko přesně..... ale hnusáky lepáky odmítám kupovat a pokéball taky ježíšek asi zapomene....

blandik
6. pro 2011

@prom - co u nás - želatinová lízátka - ve složení plno barviv s upozorněním, že můžou způsobovat poruchy vnímání a hyperaktivitu u dětí (něco v tom smyslu)..malý do toho jednou kousl, nechal...já kousla až malý spal, přilepilo se mi to na zuby neskutečně a chutnalo to hrozně...bonbony s barvivy a adventní kalendář s čoko, ve které je sušené mlíko, které malý nesmí kvůli kašle a oni to ví (že prý si to mysleli, tak proč to nosili???)...hračka naštěstí žádná...nicméně babi a děda (tedy tchánovci) dorazili úplně bez ohlášení, prostě přišli...co k tomu více říct? Hlavně že tchýně volá téměř každý den manželovi se zeptat, jak se má...nemůže se třeba jednou zeptat, co malému dáváme za sladkosti, že by chtěli přinést a domluvit se, že se staaví???

blandik
6. pro 2011

A jinak vám povím, že dneska jsem měla půl den volna a nedala Mišku na mikuláše do školky...celý ten koncept se mi nelíbí..malý tam nechtěl sám od sebe...a večer z něho začaly lézt kecy o pekle, a že tam půjde mareček a honzík, protože zlobí při spaní... 😠 a já na to: peklo neexistuje, čerti nejsou, jsou to převleční lidi...miška: hmmm, to asi paní učitelka neví...v debatě jsme se dostali až ke smrti a malý zjišťoval, kdy umře...nicéméně můžu povídat jak chci, stejně se ujišťoval, že on ale ve školce nezlobí... 🙄 🙄 🙄

klementina
6. pro 2011

mna na mikulasa inspirovala nasa skolka, ze budu mat divadlo o svatom mikulasovi, a budu si hovorit kto to bol a preco daval darceky. tak som vcera kupila knizku o svatom mikulasovi pre deti, citali sme si to a malu to zaujimalo. rano si nasla v cizmicke plastovych konikov (tych realnych, nie ruzovych) co zbierame aby sme mali z kazdeho druhu zvierat a nejake sladkosti. ci bola nadcsena neviem, ale potesila sa. a myslim, ze celkom veri, ze ten mikulas chodil. cize si myslim, ze ju v podstate neklamem, lebo on fakt existoval a to, ci jej nechal darcek on alebo niekto iny, necham na jej fantaziu.

klementina
6. pro 2011

http://www.dracik.sk/produkt-detail.aspx?jkpov=... a toto je pes po ktorom tuzi. 😀 😢
co si zaratali do tej ceny neviem.
my pozeravame vecer barandov tam chodi animacek, ale asi to budeme musiet zrusit, lebo pred vianocami je tam tolko reklamy, ze az. a jedna vacsia blbost ako druha.
fakt neviem teraz ako mam malej vysvetlit, ze toho psa nedostane, sa obavam, ze to bude to jedine, co bude hladat. 😖

klementina
6. pro 2011

@blandik tvoj maly nechodi do walfordskej skolky? tam maju tiez taketo kraviny ako certov?

berenika39
6. pro 2011

@reruna petr říká taky nějaký cizí slova 😝 gormiti a bakugani a já nevím ani co to je... 😝 . já vím, že to přijde.
@blandik souhlas. pokud to nechci použít jako strašáka - jakože samozřejmě ne, pak v tom nevidím smysl.
Nic jiného jsem nikdy petrovi neřekla než že čerti jsou v pohádce, venku potkáme jen převlečené lidi, a stejně to bylo málo - školka zapracovala.
Jinak - asi nás doháníte 😀 😀 . Náš denní chléb jsou ted rozhovory o tom, co se stane, když pan policajt někoho zastřelí. A že peta ve vaně tatínka taky pistolí zastřelí a nic se nestane. A když někdo umže, tak už není, ale když je zasčelenej málo, tak je živej. čerti v pohádce jsou živý nebbo zasčelený? A proč je okurka zelená? 😀

berenika39
6. pro 2011

@klementina však ta cena toho pejska je "rozprávková" 😀 .
Já asi vezmu petu do hračkářství, at si vybere, co si přeje pod stromečkem....ale jestli to pochopí, nevím..
Já to říkám pořád, Vánoce zrušit. Stres před tím, nic dobrého z toho nekouká. Jeden den a je po všem. Jsem skeptik v tomto..omluva.

klementina
6. pro 2011

@berenika39 ja som zasa idealista a podla mna sa daju prezit aj pekne, darceky sa daju kupit cez net, upratovat sa nemusi, rodina si moze uzit peknu atmosferu, ved inak by bola ta zima nekonecna. 🙂 len ja som na to isla zo zleho konca, tiez som ju zobrala do hrackarstva a mohla som vediet, co si vyberie. 😠 nabuduce pojdem na to inak.

berenika39
6. pro 2011

@klementina ale určitě, už jsem to tu říkala, problém není ve Vánocích, ale v mojí osobě (jsem nevěděla, jestli ve MĚ nebo MNĚ 😀 ). ). Tak myslíš, že to hračkářství není dobrý nápad? mám na rozmyšlenou deset minut,jdu do školky🙂.

klementina
6. pro 2011

@berenika39 no neviem aky je petr, ale nasa mala si vybera dost velke blbosti zvycajne v hrackarstve. myslim, ze je na to este mala vybrat si nieco aj podla funkcie nie len podla dizajnu. a marketing tych obchodnikov je dost funkcny na deti, tie reklamne veci vysvietia tym spravnym svetlom v te spravnej policke a uz je potom tazko vysvetlovat, ze by sa jej mohlo pacit aj nieco ine. 😖
ved asi vies ako sa chova maly v hrackarstve, aku mas predstavu darceku pre neho ty, tak podla toho.

reruna
6. pro 2011

@klementina no právě myslím zrovna waldorfská školka je hodně křesťansky zaměřená, takže tam bych právě mikuláše a vše kolem čekala...a ten animáček, musím říct, že jsme ho taky už zrušili, dřív tam chodily pěkné pohádky, ale te´d samá blbost, jen o víkendu se díváme, to tam je mašinka tomášek, angelina, bořek...ale těch reklam...takže klasika Kouzelná školka a večerníček a zbytek dvd...Míša si nadiktoval dopis pro ježíška, kde jsou všechny ty blbosti z tv, ale my jsme řekli, že ježíšek nemusí přinést všechno...koupili jsme to co si nejvíce přál a k tomu už jen maličkosti, tak možná teda se domluvte s ostatníma, at vám na to přispějou a nekupujou blbosti, myslím, že malé by jeden dárek, který si opravdu přeje stačil a ten pejsek je ještě docela pěkný...

bubelko
6. pro 2011

@klementina myslim, ze ten pes - teda odhliadnuc od ceny - je este v pohode. ale tieto gumene littel pet monstra, to ma vydesilo v tom obchode. 😀

@reruna veru, obchody su super chytace. vcera som to videla na vlastne oci. pre dievcata - barbie, babiky, hello kitty - vsetko v ruzovej, cervenej. ja byt mala - tak neviem, co skor. nastastie pre chlapcov to bolo take kludnejsie - menej kriklave, ale tiez naaranzovane tak, aby na tie velke, drahe padol zrak najskor.

aj ked musim povedat, ze vianocna atmosfera v zurichu bola super. a mali sme aj stastie, ze este nebolo tolko ludi po obchodoch. takze sme si to vychutnali - varene vinko, deti gastany. velke tasky na kociku, osvetlenie, koncert. skratka romantika ako vysita 😀 uz davno som si vianocne nakupy takto neuzila 😉

klementina
6. pro 2011

@reruna tak ale do kostola chodi len mikulas a mozno anjeli, urcite nie certi, aspon co ja viem.
a to mas pravdu, ze by mala dostat to, co si praje. ale minuly rok dostala podobneho psika, je pravda, ze sa s nim rada hrava, ale neviem naco by jej boli dva (aby boli kamarati-podla malej 🙂
a tiez este chce choru babiku podla reklamy, ale babiku uz tiez ma, tak nechcem aby mala izbu zahadzanu podobnymi hrackami, radcsej by som jej kupila nejake prislusenstvo k tej starej.
no ved este popozerame na nete, pojdeme pozriet tu hojdacku, pripadne nejake zmysluplnejsie hracky a mozno svoj "list" este prehodnoti.

fender
6. pro 2011

já ani nevím, jak my letos s ježíškem.... já jsem to tak mimochodem trochu zmínila, jak jsme šli venku kolem nazdobeného stromku svítícího.... a malej na mě začal funět že jako JEŽEK 😀

zelmirka1
6. pro 2011

kocky ziadny stres, ja som to vyriesila s maminou tak ze nam prisli upratat studentky - mamina totiz chcela za kazdu cenu umyt okna a to ja v zime zasadne nerobim a nakoniec nam upratali vsetko co sme chceli takze mam klidecek, baby stastne ze si zarobili pred vianocami. Mozno niekto by take nieco nechcel ale je to super, prvy krat sme pomoc vyuzili ked sme menili okna na rodinnom dome a odvtedy raz za cas ked robime velke upratovanie ich volame a nema to chybu.
Inak sme boli cez vikend v Bratislave kde na vystavisku boli vianocne trhy a velmi sa mi tam pacilo ze pre deti tak urobili skvely program - bolo tam vela stolovych hier a stavebnic ktore si mohli priamo vyskusat, modelovat, kreslit, zajazdit na takych zaujimavych umelych konikoch, odrazadlach, kolobezkach, pohrat na mini ihrisku....fakt skvele a malemu sa tam uzasne pacila tato stavebnica, nakoniec sme ju kupili pod stromcek lebo je uplne super na logicke myslenie, maly skladal tristvrte hodiny a nemohli sme ho dostat od toho, stale tazsie a tazsie urovne, keby som to nevidela nazivo tak z internetu nehrozi ale ked to clovek ma moznost vyskusat je to fajn.
http://www.ihrysko.sk/mindok/zahadny-hrad-castl...

berenika39
6. pro 2011

@zelmirka1 máme Hrad doma od narozenin, ale petrovi to jde pomalu....pořád se jakoby vrací k těm, co už umí...a raduje se, že mu to jde, nechce se mu do složitějších🙂))). mají i další - pro starší děti.
mě na to navedla jedna maminka tady, měla video na youtube, tak jsem to pochopila 🙂))) a koupila. petr to skládá s bráchou, zásdně, nevím proč.

zelmirka1
6. pro 2011

si ma dostala @berenika39 ze to poznate, ja som bola nadsena, maly staval a dostal sa az k urovni expert a veru mu to islo fajn, ta kocka co tam pri tom bola nechapala ze ma len tri roky. Kupili sme to prave preto neskor sa da dokupit dalsie zlozitejsie. Tak nic, som chcela dat tip a pozde 😀 😀

zelmirka1
6. pro 2011

@berenika39 co to mas v pase za text ? sud bude ?

fender
6. pro 2011

@zelmirka1 neboj, já jsem to neznala 😀 ale náš je na to ještě malej. každopádně za rok by se to mohlo hodit 😵

zelmirka1
6. pro 2011

@fender 😉

hlavinka
7. pro 2011

🙂 Musim se pochlubit. vcera jsem pouzivala rabr o 106 a Adelka slapala jak hodinky🙂 Dobry🙂 Akorat teda veta - co s tim udelame? Nebo co si o tom myslis nebo co ty na to - a odpoved "NIC" - moc nepomohlo...ale kdyz jsem to zopakovala nebo nechala chvili v klidu, pak z ni neco vylezlo. A pak je taky dobry: hm, asi k tomu mas nejaky duvod.... a dozvedela jsem se, ze si nejdriv musi vybrat zviratko, s kterym pujde do vany (kdyz tam nechtela hned jit)🙂 Tak dobry, snad to v tomhle duchu pujde dal!

reruna
7. pro 2011

@klementina to příslušenství k panence je dobrý nápad a s tím psem máš teda pravdu, nevěděla jsem, že už doma jednoho podobného má. A s tím pokojem zaskládaným panenkama - kluci zas mají pokojík zaskládaný autama 😀 to asi k tomu patří.... A čerti do kostela asi nechodí, ale školka není kostel....

blandik
7. pro 2011

@zelmirka1 - díky, díky, díky - našla jsem hračku pro malého - a to ten smart logic - auto:
http://www.ihrysko.sk/mindok/smartcar.html?page...
@hlavinka - 🙂 říkali nám, že na dotaz - co s tím uděláme si děti potřebuji zvyknout, může to trvat i rok než něco navrhnou, ale naučí se, že mají o tom uvažovat...

berenika39
7. pro 2011

@zelmirka1 soud zatím nevím, situace se vyvíjí v řádech hodin, pomáhá mi @fender a ještě jedna maminka odsud z koníka a můj známý právník, jsem z toho na budku, ale krok za krokem očišťuji čest svého syna🙂. dám vědět, až to rozlousknu🙂.
A to je tedy malý fakt hrdina, jestli Hrad dává takhle sám a daleko, my to zkoušíme spolu, pomlau, jde to, ale petr si myslím ještě nechápe, proč to staví...udělá to, jo,je to stejný jako na obrázku, no a co? 😀 motivace nic moc. zkusíme to zase později, je to jako se vším, chce to svůj čas. míša ho nějak předběhl🙂.

fender
7. pro 2011

prej pomáhá 😀 jsem ti teda pomohla 😝

berenika39
7. pro 2011

@fender to si piš...jsem teď tak nasycená informacemi, že přede mnou vymahačská firma prchá, jen se představím do telefonu. jen stručně - uznali pochybení, znovu posílají upomínku a oznámení o změně způsobu vymáhání pohledávek na MOJI adresu a vše se začne od začátku. Žalobu - prý - odvolají. Tak jsem je předběhla, dluh uhradila, včetně pinktlich spočítaných úroků a poplatků z prodlení. Až mi přijde upomínka, tak jim napíšu, že je bezpředmětná, že jsem dluh uradila a děj se vůle boží.