Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

majdula
29. říj 2012

@blandik Gratuluji! Asi uz jste doma, tak preju krasne szivani ve ctyrech! A vam dvema pekne tuleni ve vlastovickach 😵

betelgeuzz
30. říj 2012

Zajímavý článek o pevném objetí http://www.rodina.cz/clanek9036.htm

fender
30. říj 2012

ono je asi pevné objetí a pevné objetí..... 😅 😝 🙂

ofelieee
30. říj 2012

@romcovaklarka Kuba je podobně starej jako tvůj Samuel a mám z něj dojem, že prostě nezvládá zabavit se sám, když já něco dělám (leda obráceně - když se pro něco nadchne, honem si něco udělám), třeba počítač ani nepouštím, když nespí nebo není s někým jiným... a do vaření se ho dá dobře zapojit, i do ostatních prací doma... já si to vykládám tak, že do toho musí ještě trochu dorůst, a teď to po něm nechci.

romcovaklarka
30. říj 2012

@ofelieee Asi máš pravdu, je prostě naštvanej, že dělám něco jinýho... a je pravda, že to je v 90% když jsem u počítače. Protože když vařím nebo tak, tak je to aspoň zajímavý a dá se na to koukat, když se člověk (teda človíček) posadí na linku, aby viděl 🙂 Ale koukat na někoho, jak čumí do počítače 😝

Já jsem si říkala, že to tím nebude, protože když třeba dělám něco v kuchyni, tak on si tam sedne a krámuje, hraje si tam třeba sám a mě si v podstatě nevšímá. A když sedím u jídelního stolu u PC, tak jsem prakticky jen o dva metry dál, takže v čem je ten rozdíl a proč by si nemohl kurňa krámovat v tý kuchyni dál? 😠 😀 Ale takhle to holt nefunguje 🙂

Nechtěla jsem si to přiznat asi 😀 Fňuk fňuk, tak já to teda zkusím omezit, závislost je hrozná věc 😅

johanka.
31. říj 2012

@betelgeuzz vdaka za odkaz, aj tie linky z neho boli velmi poucne. Vlastne to potvrdilo moj dojem z tej metody. Od Prekopovej som citala len Maleho tyrana a bola som dost zarazena tendencnostou a zaujatostou tej zeny. Nerozumela som (a dosial nerozumiem) jej popularite.

ofelieee
31. říj 2012

ahoj holky, v listopadu a prosinci pořádá jedna moje kamarádka skypové semináře s Naomi Aldort, je to 6 sobotních večerů, témata
3.11. Jak dát dítěti svobodu, ale ne moc nad ostatními lidmi. Jak rozlišit láskyplné plnění potřeb dítěte od moci dítěte nad rodičem, co dělat, když má dítě nad námi moc

10.11. Zákazy, hranice - co je potřebné láskyplné vedení a co už je moc rodiče nad dítětem

17.11. Jak v sobě probudit bezpodmínečnou lásku ve složitých situacích

24.11. Domácí vzdělávání - unschooling

1.12. Rozvíjení hudebního talentu

8.12. Agrese mezi sourozenci
cena 500 za jeden, dá se jednotlivě, čím víc, tím levněji. Nevím, jestli je to k úplnýmu šíření, proto sem nepíšu kontakty, kdyby vás to některou velmi zaujalo, napište mi IP.

betelgeuzz
31. říj 2012

@johanka. Také jsem četla Malého tyrana a ještě jsem viděla pořad Mámo, táto, obejmi mě. A také z toho mám smíšené pocity, jako objetí ano, ale v tom jejím podání je to na mě příliš. V diskuzi pod článkem mě zaujalo, co mě předtím ani nenapadlo, že ona vlastně děti nemá. Zatímco třeba Kopřivovi mají 4 děti, RABR si na nich vyzkoušeli a působí to na mě důvěryhodněji.

lynks
31. říj 2012

@romcovaklarka mám to samý! počítačová závislost a dítě co se mě snaží ji od něj odnaučit 🙂)

johanka.
31. říj 2012

@betelgeuzz no ja som si dokument pozrela az teraz, ako si sem dala link. Teda nikdy som o tej metode nemala valnu mienku, ale ze je to az takato drsnarna, som netusila. Pripadalo mi to ako znasilnenie.

betelgeuzz
31. říj 2012

@romcovaklarka u nás s tím už začla mladší, rve mi ruku od klávesnice a cpe mi do ní něco jinýho. A starší zase říká: Už nepočítej 😀

romcovaklarka
31. říj 2012

@lynks @betelgeuzz Sam na to jde občas obzvlášť "zákeřně" - odtrhne mi ruku od počítače, dá mi na ni s nasupeným výrazem pusinku a vyzývavě se na mě podívá stylem "a když budu TAKHLE MOC roztomilej, tak si se mnou doufám už pudeš hrát?!?" 😀

lynks
1. lis 2012

@johanka @betelgeuzz hledala jsem na netu o těch dětských obětích pevného objetí, co píšou v tom článku na rodina.cz. Našla jsem jakýsi výpis jmen a pár přiběhů přečetla - jedná se o vesměs agresivní rodiče, který dítě týraly fyzicky.Není mi z toho jasné. kde vzal autor, že byly přímé oběti pevného objetí. Zdá se že tato metoda nesmí být prováděna doma samoukem, na to myslím i Prekopova upozorňuje.Četla jsem pár knížek od Jiřiny a já v nich viděla spíš porozumění a pochopení než hrůzu. Asi bych nejradši zašla na její sezení a viděla vše na vlastní oči abych si udělala názor, jestli je to tyranská metoda nebo ne.
A tady pro otrlé ten link na oběti:
http://www.childrenintherapy.org/victims/victim...
nebo si dejte do vyhledávače Holding Therapy.

Když jsme u toho i na Naomi se už snesly negativní hodnocení.

ofelieee
1. lis 2012

uff jdu sem vyfouknout napětí, jak tu občas probíráme problematiku RABR u dalších lidí (manžel, prarodiče, učitelky...) tak dneska jsem dostala ťafku, učili jsme s kolegyní program o předsudcích pro 7 - 9 tř. praktický školy, bylo to docela prima a na závěr jsem si kecla na zadek, když kolegyně řekla "děkuju, že jste ke konci hodiny byli už docela poslušní, za to bych vás chtěla pochválit" 😅 tady teda fakt nevim, za jakou nit to vzít
je tak snadný octnout se v bublině podobně naladěnejch kamarádek, montessori učitelek a poučenýho manžela, že pak je to pěkná facka 🙂

blumka
1. lis 2012

zdanlivo nesuvisiace, ale myslim ze suvisiace s temou 😉http://www.radioviva.sk/vysielanie/rubriky-a-re...

majdula
2. lis 2012

To si rada poslechnu.

Souvisi to stoprocentne. Vsak ne nadarmo se rika, ze nejkrutejsi otrokari jsou prave byvali otroci 🤐

luludi
5. lis 2012

ahojte,

hlasim najnovsie spravy z domaceho frontu - lebo medzicasom sa situacia u nas podoba bojisku. Syn (2 r a 3 m) sa stale nevie vysporiadat s novym babatkom v dome (1 mesiac). Najnovsie v case, ked ju dojcim alebo prebalujem je vyslovene velmi agresivny, az surovy - ma snahu bud poriadne udriet babatko, alebo hryzie a stipe mna, alebo taha za vlasy, pripadne mi driape tvar - to iste robi pri prebalovani a prezliekani. Dcera ma reflux - takze najdojcit ju tak, aby hned vsetko nevygrcala a nezacali sme odznova je umenie samo o sebe. Priznam sa, ze mi nervy velmi, velmi kypia. Synove agresivne utoky riesim tak, ze ho odvediem do inej izby a poviem mu, ze sa citim zle, ked nam ublizuje, velmi nas to boli a ked sa ukludni, nech pride k nam a budeme si dalej citat rozpravku, pozerat spievankovo, recitovat pripadne jednu z dalsich moznosti, kt. mu ponukam. On po par minutovom placi skutocne pride, ale nie kludny, ale este viac agresivny. Neviem si dat rady 😢 😢 😔

lejlocka
6. lis 2012

@luludi ahoj, vidim, ze nikto este neodpovedal. mam dvoch chlapcov, ked sa druhy narodil, mal starsi 16 mesiacov. mladsi mal reflux dost zly a dost dlho, asi aj do roka. takze viem zhruba co ta caka. ja nie som uplna odbornicka na RABR, skor zaciatocnicka, ale zo skusenosti viem a aj koprivovci to v niektorych konkretnych pripadoch uvadzali, ze u teba zo synom uz nejde o riesenie konkretnych situacii, musis popracovat na "vztahu" s nim. je jasne, ze cele jeho chovanie je o tom, ze chce byt s tebou. naozaj odporucam zorganizovat co najviac casu ty s nim a sama. ked mala spi, kaslat na riady na vsetko. a stale o tom rozpravat, ze toto je len vas cas, pripadne chodit s nim aj sama von, ked ma kto postrazit. nam to vzdy pomohlo. samotne reakcie na jeho chovanie v tomto stadiu uz nezaberaju... tiez by som ho neodvadzala do druhej izby, urcite nie. skor by som si ho privinula k sebe a skusila ukazat pochopenie... v zmysle "vidim, ze sa hnevas, chcel by si aby sme si spolu to a to... nepouzivat hned za tym ALE... proste pozitivne. my sme kojili poleziacky a vsetci traja na sebe nalepeni... viem, ze starsi vyvadzal, ale teraz spatne ked si na to pomyslim, ten reflux bol ovela horsi. mladsi reval 24 hod denne... fantazia... 🙂))

tikasi
7. lis 2012

@luludi Naomi Aldort vo svojej knihe Vychovavane deti a rosteme s nimi pise ako sa jej prostredny syn s tymto vysporiadaval. Myslim,ze to celkom dobre vyriesila.

luludi
8. lis 2012

@lejlocka dakujem za rady, skusam a je to lepsie. Malu nosim cely den v satke - vie pospat aj 3 hodiny vkuse, kt. venujem malemu. U nas domace prace nie su problem, lebo ich robime spolu - je to ako hra, to mame obaja radi - ja aj maly. Problemom je doba, ked ju zo satky vyberiem na kakanie alebo na kojenie. Teraz, ked sa na nas rozbehne, tak vzdy poviem, jeeeej, ides nam dat pusinku, alebo nas pohladkat a tak dalej... niekedy sa zadari a niekedy mi vytrhne dalsi pramen vlasov. 😀 😝

@tikasi NA som precitala, ale toto mi uslo, vies ma usmernit, kde presne to v knihe je, pripadne popisat, ako to riesila?

nobilis
8. lis 2012

Ahoj holky, moc prosím o radu a předem se omlouvám za dlouhý příspěvek, ale jsem už zoufalá z chování staršího syna. Vypadá to, že se rozhodl mě tyranizovat. Začlo to v těhotenství, kdy jsem čekala druhého syna, a teď když už je Filípkovi měsíc, je to čím dál horší. Připisovala jsem to Danovo chování normální žárlivosti na nového člena rodiny ve stylu, jako to má @luludi, ale teď mi spíš přijde, že je nějak narušený vztah nás dvou. Doslova chce řídit můj život. Nesnese, abych se chvíli věnovala něčemu jinému než jemu. Aby se necítil odstrčený, tak jsem vše v domácnosti totálně omezila (doma bordel, málokdy uvařeno), Filípka stíhám jen přebalit a nakrmit, víc mi Dan "nedovolí", pořád chce, abych dělala to, co chce on. Jsem pořád s ním a stále té mojí přítomnosti není nasycený. Sám se zabavit nechce, i když to moc dobře umí (u babiček nebo v herničkách mě nepotřebuje, hraje si sám). Doma mi jen dává úkoly: mluvit za plyšáky, houpat ho, hrát si s ním s autama, pouštět pohádky na pc, číst mu atd. Všecko to dělám, ale pokud opravdu nemůžu (protože musím za Filípkem, je čas jíst, spát, chci na wc) nebo prostě už tu aktivitu musím ukončit, je to katastrofa, jak vyvádí a po takové scéně přichází na řadu zlomyslnosti, zkoušení hranic (mlácení do tv, vřískání u Filípkovo uší, válení se po něm apod. a kňourání "mami, pojď.."). Dřív při podobném "zlobení", při schválnostech se s ním dalo vyjít, nemusela jsem ho nijak k něčemu nutit, ani jsem to nikdy nechtěla, a Dan se choval normálně. Doma se snažíme jednat respektujícím způsobem a problémy relativně nebyly. Najednou je to fuč a já už bezmocně začla vyhrožovat vařečkou na zadek a jednou jsem ji použila. 😢 Pak mě akorát hecoval ve stylu "maminka se nezlobí, maminko, kde máš vařečku?". Když se s ním snažím o tom všem mluvit, třeba že si chci také odpočinout, nebo že teď musím uvařit, že si může hrát taky sám, že to a to Filípkovi provádět nemůže, tak odpovídá i tváří se chápavě. Uplyne ale třeba půl hodina a je to nanovo a řeč s ním není. Snažím se ho zapojovat do chodu domácnosti v mezích, jak to jde, ale většinou ztratí zájem a už diriguje, vymýšlí, jak si s ním mám jít hrát. Dávám mu na výběr, aby měl pocit důležitosti, nechávám ho "vyhrát", při hře otáčím role, aby neměl pocit, že mám převahu jako dospělá, nějak to ale ztratilo účinek. Věnuju se mu maximálně, přesto nechápu, že mu to nestačí a chová se, jako bych s ním trávila jen chvilku a on strádal a pak si to vynucoval. Je to strašně frustrující, bojím se už každého rána, jaký zase bude den. Navíc Dan vstává kolem 7., přes den nejde spát a večer zapadne až kolem 22. h. Tatínek nám chodí domů až v půl 7. V noci se kvůli miminku moc nevyspím, takže nervy už mi tečou pořádně a fakt nevím jak dál.

tikasi
9. lis 2012

@luludi myslim,ze mate podobny problem. Zacina to na strane 108 🙂
Nas takato obrovska zmena caka tiez o par mesiacov.

luludi
9. lis 2012

@tikasi dakujem pekne 🙂

jarkalada
9. lis 2012

Tak já se zkusím taky zeptat, i když nevím, jestli jsem zrovna ve správné diskuzi 🙂
Mám 13měs. dvojčata - a malá občas kousne. Ale né zlomyslně. Spíš když blbne, nebo se s bráškou po sobě válej, když spolu divočí a ona prostě trochu "ňafne". Mi přijde, že tak někdy projevuje radost.
Nebo mu prostě vezme ruku a dá si jeho prsty do pusy - a skousne.
Jakmile to udělá, ihned důrazně řeknu, že to se nedělá-vím, že se nemá říkat to slovo "kousat", ale jak jí to říct jinak? Občas jí jako opatrně vezmu za tu pusinku a říkám "zoubkama ne!" - ale to je asi taky špatně? - já nevím, jak to takhle malýmu dítěti vysvětlit. Kousat se mi jí nazpět nechce 😎

berenika39
10. lis 2012

@jarkalada no ono je na překážku u těch mrňátek to NE, jakobys jí dala pokyn JO! - fakt, oni to tak mají. vracet kousnutí ne, pak v tom bude mít zmatek, máma může a já nemůžu. můžeš jí ukázat, co místo toho kousnutí může udělat - zatahat tě za palec - prostě jí naučit něco jiného, než to kousnutí, ale přejde to, ona jen zkouší, co to kousnutí s tebou udělá 😉 .

blandik
11. lis 2012

tak se hlásím - děkuji ještě jednou všem za gratulace:o) Jsme týden doma, zatím dobrý. Miška to zvládá dobře, hledím..míval 100% pozornost, pořád si chtěl hrát, a teď dostane minimum, protože pořád kojím, takže celou dobu, co je Linda vzhůru, tak na něj nemám pořádně čas, kojení trvá přes hodinu, pak na chvilku kouká, a pak chce zase kojit, pak ji uspávám...Miška přešel do roviny, že stejně jako v těhotenství akceptoval, že se nemůžu hýbat a tak vymýšlel hry, které jsem zvládala a stačilo mu, že "mluvím" roli, tak i teď mu stačí, že mluvím a dost často si hraje sám..žárlení zatím neprobíhá, občas, když Linda pláče, tak na ni řve - Lindo dost...ale jinak supr...HOrší jsou večery, když je manžel doma, protože to MIška nějak zdivočí a běhá, skáče, chce se prát, řve ..jakoby se mnou nemůže ta jeho energie ven a když je tu manžel, tak ji uvolní...a my se musíme hlídat s manželem, abychom po něm nevyjížděli...Tak tak zprávy od nás.

lynks
11. lis 2012

@blandik to se radost čte, že to zatím jde! a hned mi to připomělo část v knížce Líný rodič, kde zrovna čtu, jak si malí kluci musejí vybít energii, a že táta s nima každý večer zápasí. Dají si 3 rund y jsou vyřízeni 🙂

fender
11. lis 2012

u nás se taky zápasí 😀 ale nevím, kdo je z toho vyřízený víc, jestli dítě nebo tatínek 😀

anehap
11. lis 2012

@blandik tak to je fajn, že to u vás takhle probíhá 🙂 - všude čtu spíš "hrůzy", jak starší reagují na menší sourozence,takže jsi mě povzbudila, protože nás to čeká taky a mám z toho docela hrůzu 🤐 , malá je poslední dobou dost mamánek, hodně vyžaduje pozornost(především moji, jsem s ní nejvíc) a říkám si, jak bude vnímat nového človíčka a jak ji na to co nejlépe připravit 😉 Určitě vyzkouším - jak píšeš - vymýšlet hry, kdy nebudu úplně při ruce a bude stačit, když budu mluvit...to je dobrý nápad....no, a to chápu, že večer tu energii musí s tatínkem dostat ven 😀 , ale o to náročnější to musí být pro tebe - reagovat v klidu 😉 Těšíme se na další zprávy 🙂

anehap
11. lis 2012

@fender u nás určitě tatínek, malá má energie za tři 😀