Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

fender
16. lis 2011

on je největší problém hlavně v tom, že i když člověk něco řekne a oni to nějak přežvýkají a stráví..... tak je to většinou vlastně naprosto bez efektu 😒 to mě na tom štve nejvíc..... že i když o tom třeba něco ví, ví jak my si to představujeme, tak nejsou schopni v hlavě přepnout.
já už jsem si jakoby vnitřně došla k tomu, že to prostě malýho nezabije, ten jiný přístup, stejně půjde jednou do školky, tak to dřív nebo později přijde, důležitý je základ z domu, od nás..... nicméně ještě jsem si nedošla k tomu, aby mě to nezvedalo ze židle.... snažím se mlčet a nic neříkat, ale vřu 🤐 😖

moonlightka
16. lis 2011

ahojte dievcata, chcem sa spytat aky mate nazor na to, co naucit dieta, ked ho ine deti atakuju a ono sa nebrani? Ako zabranit, aby mi ho ine deti bili a podobne a co mu mam povedat v takom pripade? RabR citam pomaly takze este som sa nedocitala co v takychto pripadoch. Budem vdacna za kazdu radu. 😉

betelgeuzz
16. lis 2011

JDu se poradit, jestli nemáte nějaký tip na uspávání. Ta starší (2 roky) dřív spávala v postýlce, zazpívala jsem ukolébavku a pak jsem si četla, ona zatím usnula. Pak se to dost prodlužovalo, tak jsem dělala, že jsem po 20 minutách odešla, ona párkrát zavolala máma, ale nebrečela, stichla a usnula. V srpnu jsem přestavěli pokojík a ona šla do velké postele. Od té doby jsou u nás s uspáváním problémy. Ze začátku z postele slízala, to jsem s ní musela ležet a třeba ji i trochu držet. To už přestalo, ale usíná strašně dlouho, tak 3/4 h až hodinu. Já ji přečtu pohádku, pak zhasnu, ještě jí řeknu, co jsme dělaly a co budem dělat zítra, zazpívám ukolébavku a řeknu, že zavřeme očička a pusu a budem spát. Jenže ona začne povídat, když nereaguji, tak zvyšuje hlas, vykřikuje, takže nakonec odpovím. Zase opakuju, že zavřeme pusu a oči, to se opakuje několikrát. Pak teda stichne, ale vrtí se, převrací, až časem se sklidní a usne. Když odejdu, začne křičet máma, někdy to jde do pláče. Mladší spí v ložnici a než usne, tak jí vypadává dudlík a brečí, takže to pak řeknu, že jdu podat dudlík, to na chvíli akceptuje, ale jak jsem pryč dlouho, tak zase začne křičet. Je to fakt únavný. ☹

berenika39
16. lis 2011

@moonlightka ahoj, kolik je prckovi?

@betelgeuzz moc gratuluju k julince!!! ani jsem to nějak nezaregistrovala.
Já když jsem si nevěděla rady, tak jsem vždycky petrovi přichystala nějakou změnu, zásadní, tím myslím, že když měl období nejdení, úplně jsem ho přesadila jinam, dala mu nové prostírání, nové nádobí....on v tom šoku zapomněl, jak u jídla kníkal, co vyváděl......ono když se nějaké chování zasekne (odborně zacyklí 😉 ), jde to ztuha měnit. Opravdu mi to párkrát pomohlo. Nemáš možnost to spaní - usínání nastavit nějak jinak, než to je teď? Aby malá vypadla z toho stereotypu, který vám dělá problémy, vím, že to asi není sranda s malým mimčem.

Jinak petr taky nedávno usínal dlouho, on sice nic nepožadoval, nějak si vystačil sám, ale řekla jsem mu, že když nechce, nemusí vůbec ještě spát. A on na just přitáhl peřinu pod bradu, vzdor se vším všudy - máma říkala, že nemám spát, tak já budu. A jak tak ležel, usnul 😀 . vyzkoušej to🙂.

fender
16. lis 2011

náš malej taky usíná dlouho.
tedy usínal v pohodě, ale od té doby, co je bez dudlíku, tak klidně hodinu taky. uložím ho, řeknu pohádku, pomazlíme se, odejdu. pokud chce, zavolá, přijdu, pomazlím, odejdu. a tak furt dokola. někdy tam jdu jednou, někdy desetkrát, někdy usne za 20 miut, někdy za hodinu.
ale nijak zvlášť to neřeším..... nicméně mně jeho vykládání nikoho nebudí, no 😒

moonlightka
16. lis 2011

@berenika39 ahoj malemu je 2 a pol roka.

apollo11
16. lis 2011

@berenika39 To je super napad s tim totalnim otocenim 😵 to urcite pri nejblizsi prilezitosti zkusim.. oni ti prcci poznaji, kdyz prilis tlacis na pilu a aspon ta moje z toho ma nekdy hroznou srandu (typicke situace - jidlo, prebalovani, nahaneni do postele atd). Ten moment prekvapeni pak muze mit zajimavy efekt 😉
(jen jsem sem nahodou nakukla a zaujalo me to)

berenika39
16. lis 2011

@moonlightka super, to už je velkej chytrej kluk 😉 .
Možná bych mu už zkusila říct, co může říct. Nevím, jak moc mluví, ale každopádně můžeš vysvětlit, že je na něm, aby nahlas a jasně dal najevo, že to, co se mu děje, se mu nelíbí. Na rovinu. Já jsem petrovi prostě řekla: když ti někdo ublíží, bouchne tě, řekni mu....(nelíbí se mi, když mě biješ, nechci, abys mě bouchal, když mě praštíš, bolí mě to). Tak, aby od začátku byl ve stejné pozici jako "soupeř" - ten si dovolí ránu lopatkou, tvůj malý si dovolí se postavit proti němu a říct, že tohle se mu nelíbí, že si to nepřeje.
ha, já vůbec nevím, jestli je to alá rabr....takhle jsem to naučila petra....@blandik, co ????? 😉 😉 😉

fender
16. lis 2011

jinak dnes typický příklad nerabrovské komunikace (jsme od včerejška na týden u našich, očekávejte mé hojné příspěvky 😀 😝 )

dítě jedlo večeři. odběhlo se podívat ke dveřím terasy, jaká je venku tma. když bylo na cestě zpět ke stolu, padla hláška: pojď si to honem dojíst, NEBO PŘIJDE PES A SNÍ TI TO!!!!!!!
dítě se zastavilo, otočilo na patě a odebralo se zpět k terase s nadšeným vaf vaf. výsledek? po pěti minutách totálně frustrované dítko, které nemohlo pochopit, jaktože ten pes nepřišel, když udělalo vše, co mělo.... a já samozřejmě s celým krajícem v puse, abych nemohla nic říct.... tož tak, no. chjo. jak jim to mám jenom vysvětlit? už jsem jim dovezla knížku jak mluvit, aby..... tak třeba ji otevřou 😅

berenika39
16. lis 2011

@apollo11 ahoj! to si piš 😉 😉 ted už je to v pohodě, malý dospěl, ale mezi 2. a 3. rokem to bylo takové nouzové řešení. nepoužívala jsem to sice standardně, protože je to úskok, co si budem povídat 😉 , ale když jsem byla v koncích, proč ne, spíš jsme to obraceli ve srandu a tak...(vůbec ten jogurt nemusíš jíst....)

berenika39
16. lis 2011

@fender promiň, promiň, ale fakt upřímně jsem si tu poprskala monitor. jo, tak to je...papej, at jsi velkej kluk. budu velkej, i když nebudu papat? to víš že budeš. konečná, tohle mám u tchyně každou návštěvu.

fender
16. lis 2011

jo jo. jako, já už nemám fakt ani takový problém s tím, že bych řešila, co na to malý, jelikož mám dost co dělat sama se sebou 😅 bych potřebovala se nad to nějak povznést, nějak to "neslyšet" 😅 😅 😅 😝

bezaz
16. lis 2011

@betelgeuzz u nas je to detto alebo este horsie, takze manzel spi s dcerkou v izbicke a ja s malym v spalni 😅 proste sama nebude zaspavat ani za svet, po obede este ako tak, ale vecer proste nie.. niekedy sa pri nej aj vystriedame, ze zaspava aj 2hodky 😝 ale vravim si, raz to prejde, ako som tu pred rokom riesila obedne spanie, proste sa to samo utriaslo, teraz chodi aj sama si lahnut, dokonca aj sama zaspi, ked vie, ze musim byt so synom
baby inak citam vas, zvycajne sa pobavim, inspirujem, mame podobne stare deti, takze tie problemy su velmi podobne 😉 pisat nestiham, len sa mozem akurat pochvalit, ze u nas sa skolka celkom utriasla, ninka po tych 3 tyzdnoch isla do skolky v situacii, ze ich bolo malinko v triede, vsetci boli chori, tak sa nejako otukala a uz teraz sa opat zacala tesit, dokonca sa aj rozrozpravala, zacala sa zapajat do spolocnych aktivit, atd 🙂
tak to asi bude so vsetkym, proste ti nasi malkaci potrebuju na zmeny cas, resp to musia spracovat po svojom, co nie je vzdy asi tak rychlo, ako by sme si to my rodiacia predstavovali 😅

berenika39
16. lis 2011

@fender tak to nejde, to ti můžu říct upřímně. ale mě vždycky pomáhá si říct, že od nich to je výhradně dobrý úmysl, oni neškodí vědomě, ber to tak.

moonlightka
16. lis 2011

@berenika39 dakujem velmi pekne za odpoved...ja som si tiez v podstate myslela ze toto bude asi najlepsi sposob...len som zvedava ci si to moj maly da vysvetlit...uvidime...iny sposob nevidim...dam potom vediet ako sa nam dari 😉

berenika39
16. lis 2011

@bezaz úplně přesně....
my si něco představujeme, přejeme, a když to tak není - přijde zklamání. ale zbytečně. když člověk upustí od svých požadavků a potěší se z toho, co prcek dokáže, hned je to veselejší.
Opravdu upřímně obdivuju, jak to zvládáte s dvěma dětmi krátce po sobě.

fender
16. lis 2011

@berenika39 tos mě nepotěšila 😀 já to tak beru, vím, že to všechno dělají s nejlepšími úmysly a s láskou... i tak mě to ale dovede slušně vytočit.

berenika39
16. lis 2011

@moonlightka víš co, možná ted, aktuálně, nepochopí úplně přesně, možná to nebude umět použít, ale není třeba je podceňovat - on tě pak překvapí, v hlavičce to bude mít od tebe uložené a pak to prostě vytasí....moc si nemyslím, že by bylo nutné po druhém roce už zasahovat namísto dítěte nebo ho nabádat k oplácení ....to není řešení do budoucna.

bezaz
16. lis 2011

@berenika39 hehe ja by som povedala, ze to veeeeelmi casto nezvladam 😀 😝 ale horsie bolo tehotenstvo, to som vobec nezvladala, hormony su strasna sfina 😝 este teraz mam vycitky svedomia ☹
hlavne nie je tolko casu rozmyslat, RABR nemam este moc v krvi, tak casto musim prepnut, aby som nezareagovala tak, ako mna vychovali moji rodicia 😅 este ze mam vas 😀

berenika39
16. lis 2011

@bezaz äle když můžeš napsat příspěvek plný smajlíků, tak to nebude ještě taková krize.... 😀 . Já se přiznám bez mučení, že kdybych byla o dva tři roky mladší, jdeme do druhého mimča bez váhání. Takhle si alespon počtu, jaké to je🙂)))

moonlightka
16. lis 2011

@berenika39 ved to...urcite ho nechcem nabadat k oplacaniu bitky, on vlastne bitku ani doma nezaziva, mozno aj preto sa nebrani len pozera chudacik co sa to deje...zasahovat tiez nechcem...nechcem aby bol zavisly v detskych veciach nejak odo mna...len mi to prislo take smutne ked to vidim...stalo sa nam aj take ze jeden chlapec ho na ihrisku rukou odtlacil a skoro spadol...bral to asi ako hru, ale ten chlapec to ako hru nebral...a ja som ani vtedy nevedela ako na to...zobrala som ho len dalej...

bezaz
16. lis 2011

@berenika39 to vies, staci, ze mensi na mna hodi svoj uzasny usmev, ninka sa zasa prituli, da pusinku, povie, ze ma lubi a uz som namakko a mozem pisat smajlov nekonecno 😵 clovek odpusti vsetko na svete v okamihu 😉
a ste ma potesili s tym upratovanim, co ste rozoberali, podla mojich rodicov by si ninka uz mala pomaly upratovat a postielat postel, umyvat riad a podobne nezmysly 😖 lebo my s muzom sme bordelari a takto vychovavame bordelara aj z ninky 😕

berenika39
16. lis 2011

@bezaz ano. měly by obě uklízet okamžitě, úplně a proto, že je večeře 😀 😀 😀

fender
16. lis 2011

😀 😀 😀 😀 😀

reruna
17. lis 2011

@betelgeuzz když byl Luki miminko, tak usínal sám v postýlce v ložnicici Míša v pokojíku ve velké posteli, pohádka a pak jsme odcházeli, nechali jsme otevřené dveře a pouštěli hudbu nebo světelnou projekci na stěně a když vylízal nebo řval, tak jsme za ním chodili a ukládali ho - byli jsme vedle v obýváku, když se mezitím vzbudil Luki, tak já jsem šla za ním a mm hlídal Míšu, aby usnul, ale on byl většinou večer tak unavený, že s tím nebyl problém - možná zkusit dát Aličku o půl hodiny později? Ona ještě spí po obědě že? Jak dlouho spí po obědě a v kolik jde večer spát?

blandik
17. lis 2011

@betelgeuzz - napadá mě, že už potřebuje klid na usinání a ty ji vlastně svou přítomností aktivuješ...můžeš zkusit ji říct už ráno, že večer budete usínat jinak, že když tam u ní sedíš, tak pak jsi unavená a máš jetšě jinou práci...že si řeknete pohádku, písničku, popovídáte (tak jak to děláte) a pak půjdeš pryč, ale když tě bude potřebovat, tak může zavolat a ty za ni příjdeš...je třeba se obrnit, může volat opravdu hodněkrát a je dobré to první dny vydržet, naprosto klidně tam chodit a pomazlit, ujistit o lásce, znova říct slova o tom, že potřebuje klid na usínání o samotě, a že může zavolat, když bude potřebovat....u nás to tak zafungovalo..
@berenika39 - 😀 😀 😀 ha, ha - mě to rabr příjde, učila jsem to stejně - náš ale jen řve - Nelibí, Zlobím, Zlobím a fakt má nasupený výraz. On se právě brání až moc slovně - tedy že ječí, mračí se...a včera zařval na dítě naší menšiny v obchodě aniž by si ho předtím ono dítě vůbec všimlo - Nepůjčím!!!!! Uf, má zase nějaké období - nedám, moje, nepůjčím, dokonce ani manželovi nechce půjčovat autíčka 😵

@fender -.tak to mě pobavilo, ráda čtu tvoje příspěvky, mají takový odlehčený nádech a to s tím psem 😀 Já pro změnu při každé návštěvě dávám někam na viditelné místo rabr, tedy my ho standardně máme na WC, jediné místo, kde manžel to otevře a chce to tam mít...a jak má hlídat děda, tak fakt ji dám někde v obýváku, kdyby náhodou...větříček otočil stránečku a jeho urozené očko jen tak letmo zahlídlo a bylo přitáhnuto...a PRD.

u2jana
17. lis 2011

cim dalej to citam, tym horsia matka si pripadam 😢

fender
17. lis 2011

možná bychom mohly RABR okopírovat a vytapetovat s tím.... minimálně ten záchod 😝 😀

@u2jana nepřipadej 😉 nikdo není dokonalý a pořád je na čem pracovat a co zlepšovat 😎 důležité je začít.

berenika39
17. lis 2011

@u2jana tohle je nebezpečný - když se budeš podceňovat, můžeš přivolat i to, co nechceš. vždyť o nic nejde, všichni jste zdraví a máte se rádi. rabr je jen cesta, klidně můžeš odbočit....🙂.

blandik
17. lis 2011

@u2jana - co si to tu čtu o horsí matce??? Ani náhodou, já nevím, jak ostatní, ale když jsem si přečetla rabr, tak jsem měla veliké nadšení, ale miliardu nejasností..kdy ustoupit a že přeci nemůžu ho jen tak nechat, co když pak už nebude nikdy ale nikdy poslouchat (tedy nepřipomíná mi to thána náhodou? 😨 panečku, @fender - zdá se, že ani vytapetovat wecko nepomůže, asi nepomůže ani když si to přečtou...), a co jsou to ty hranice - a když půjde do vzdoru, co mám pak dělat, když potřebuje mít hranice, ale nemám ho nutit 😒 😒 😠 ...A přesně jak píše
@berenika39 - všechny jsme přečetly stejnou knížku a pár dalších, ale každá to dělá nějak jinak...a je to cesta, odbočky...a krásný je na tom vlastní růst..Půjde to 😵