Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
3. led 2013

@m.i.r.i
@blumka
no já mylsím že je to hodně o věku, protože je v tomhle konkrétně znát každý měsíc...petrovi je už 4,5, ve třech hrál pesexoa obrázkové člobrdo, pak to jde rychle....🙂)))
Nejdřív - asi ve třech, jsme hráli Můj první kvíz..klasika, jak píše blumka, a to jsme museli fakt někdy úplně do vybrání těch kartiček dohrát...pak hned obrázkové člověče, kde se nepočítá, ale skáče podle obrázků - ty jsou i na kostce. pak černý petr, pexeso, domino, loto - to jsem jako moc nepochopila 😀 , a ve 4 letech jsme se dopracovali postupně ke klasickému člobrdu, petr nějak záhadně počítá, čísla vidí, pozná na kostce i jenom pohledem, tak ted od září hrajeme normální velké. no a náš hit č.1 je Archa, skládá se lod a do ní zvířátka, Noe podle kostky skáče na políčka, která určují, co si vezmeš, abys mohla skládat. Zvířata se dávají jen ta, která tam ještě nemáš, někdy musím i přemýšlet🙂)). trvá to docela dlouho, ale ten cíl - to je fajn, že to nutí dohrát...

http://www.deskovehry.com/s-pribehem/597/recenz...
ono to vypadá docela složitě, ale princip je velmi jednoduchý.

a nakonec starý dobrý stolní fotbálek, který já už radši nehraju, bo to neumím jako kluci....🙂))

a taky když začal písmenkovat, tak Chytrá sova - napíšu velkým tlustým fixem slovo - petr hledá písmenka ze hry a skládá....a tohle je taky bezva....
http://www.toysshop.cz/detail.asp?kod='360402-4...
tím už píše🙂, skládá krátký slova🙂. na vánoce rozdával dárky, protože jsme mu to napsali velkými tiskacími a on podle prvního písmena poznal, čí to je🙂))).

blumka
3. led 2013

@m.i.r.i a este mame toto http://www.ihrysko.sk/hry-pre-deti/hry-od-4-rok... je to dobra hra na motoriku. Terezka ju hrava od jej 3 rokov, bude mat 5 a uz nasklada zvieratka tak ze my s manzelom mame co robit aby sme to cele nezhodili
@berenika39 ide pozriet tu archu, vdaka za tip 😉

fender
3. led 2013

holky, mohly byste, prosím, ty odkazy nakopírovat i tady?
https://www.modrykonik.cz/diskuse/volne-diskuze...

blumka
3. led 2013

@berenika29 ta archa vyzera dobre, zvlast pre nasu Terezku, velmi ju zaujima svet, mapy, takto by sa priucila aj tomu kde ake zvieratka ziju..super

fender
3. led 2013

jak jsou v tom prvním kvízu těžké otázky? bude to i pro mojeho, co má tři a čtvrt, nebo je to už moc lehké pro tenhle věk? zkoušela jsem něco vygooglit a viděla jsem otázky typu co má ráda k jídlu kočka apod., to bychom byli hotovi rychle......

betelgeuzz
4. led 2013

Vidím, že se tu rozjely tipy na hry 🙂 Doplním si seznam, ale je tak dlouhý, že na všechno se bohužel nedostane ☹ Bych nejradši nakoupila všechno a byla jak ti rodiče, kteří se vám nelíbí 😀
U nás se asi před 3 rokem hrála hra ve stylu člověče, ale místo kostky je ručička, kterou se otáčí, ta ukáže na barvu a na políčko stejné barvy člověk postupuje. To chápala, akorát ze začátku nevydržela celou hru, teď už není problém. Je to s obrázkama Mickeyho klubíku, tak to se jí líbilo. 🙂 Logico jsme koupili k narozeninám, tak to se taky líbí. pak před 3. narozeninami dostala Zámecké schody, to je sice pro jednoho hráče, ale ona si to neumí nachystat podle zadání. Já jí nachystám kostky a ona to pak skládá. Na Vánoce dostala hru Zajíc v pytli, to se jí taky líbí. TAky máme Noemovu archu, ale balanční, to se jí taky líbí http://www.spolecenskehry-hracky.cz/hracky/bala...

berenika39
4. led 2013

@fender skoro si myslím, že to bude už jednoduché....fakt. některé ty otázky jsou jenoznačné, některé jsou těžší - ale spíš proto, že musíš koumat, co vlastně chtěl básník říci, jakože je to blbě nakreslené☹.

zeptám se - co puzzle? naše noční můra... 😀 . princip pochopen, ale musí to být super velké, jasné, max 9 dílků, dvanáct...včera jsem koupila puzzle, u kterého jsem se spletla, myslela jsem 30 dílků, ale bylo 50 😀 , no nechytačka 😀 , dali to s tátou dohromady 😉

fender
4. led 2013

@berenika39 díky, jsem si trochu myslela, že by to už pro něj nebylo.
no, puzzle...... 9 dílků složí sám, skládáme i větší, do 40, ale ty spolu.

berenika39
4. led 2013

Ještě mě napadlo, že se podělím s tím, co ne, alespon za mě vyhozené peníze..tahle první je na jedno použití, malé dítě to nepochopí, je to ješt moc přemýšlení, a větší, ketré to pochopí, to jednou poskládá a pak si to pamatuje - a už to dělá automaticky. Jsou tam vždycky 4 obrázky - mají se složit do příběhu, jak věci následují (kluk jel na kole, upadl, rozbil si koleno, brečel, máma mu to zalepila). Variant - těch příběhů je tam jen asi 10....tohle se dá doma namalovat, stáhnout s pc...prostě velká krabice na hodinu času🙂)
http://www.svet-her.cz/spolecenske-hry/povim-ti...
Tohle je fajn pro děti, které se barvy teprve učí, jakmile je už umí, je to taková jak bych to řekla ...blbárna🙂)).
http://stolni-hry.heureka.cz/colorama-edukativn...

m.i.r.i
4. led 2013

jej zienky..krasne tipy ste tu dali..az kukam..idem tieto dni surfovat a hladat tie hry..my sme si s muzom nejako prave v poslednej dobe uvedomili, ze nas drobec ma uz malo takych logickych hier, podnetov a tak..mala som pocit, ze ma vsetkeho dost vela, ze mu netreba viac..ale nejako sme dosli do stadia, ze vsetko je uz take detske, uz nic jeho veku a vlastne uplne nam chybaju akekolvek hry a nove logicke skladacky a podobne..tak velmi ste ma teraz inspirovali..ta archa sa mi velmi paci, tiez na tu motoriku co sa zvieratka ukladaju je uzasne, lebo nas maly na toto nema nervy, potrebuje sa v tom zdokonalovat, je velmi zlostny ked mu nejde kocka na kocku a ked spadne tak koniec 🙂
Tiez som ani nepocula ze existuje clovece ale s obrazkami a farbami, to idem hned hladat
co sa tyka toho logica- tak z toho som trosku este jelen...to si treba kupit ten ramik a potom karticky z kazdeho mozneho druhu po 16? A vzdy to je len o jednej teme?Ja toto nepoznam, vyzera to super, ale zda sa mi to nejako divne, ze len tvary a farby spolu, zvieratka spolu, vsade 16 kariet a kazde je to zvlast..dobre som to pochopila?

@berenika39 no nas je puzzle maniak..prve take vkladacie zacal skladat asi v 18m, potom skladal take 6 a 9 kuskove, vela z toho mal v knizkach.....ako dvojrocny skladal 15 kuskove, tie co maju podlozku a okraje..(taky ako ram) a to je super, lebo ma aj podlozku a teda mu to kade tade nebeha a tiez ten ram sedi k tomu obrazku, tak to tiez nahovori trosku kam tie okraje patria..v 2.5r skladal uz bezokrajove asi 24 kuskove..mali sme Krtka hlavne, to bol hit..teraz bude mat 3 roky a sklada 40-50 kuskove co maju ten okraj..a asi 30-36 kuskove bez okrajov...totizto, bavi ho to velmi, kazdy den si vezme niekolkokrat tie co ma a sklada ich dokola..tak potom mam stale pocit, ze mu mam kupit nove, lebo tieto vie uz naspamat..teda ked dostane puzzle prvy krat tak sa s nim potrapi, ale viacmenej sam..obcas sa pride spytat ze nevie kam dat nejaky kusok..no a potom to uz ide viacmenej naspamat..mam pocit, ze nepochopil este princip - pozriem sa na obrazok a skladam taky isty obrazok...on sa s tym potrapi prvy krat a potom si proste zapamata ten obrazok, ma ho v hlave a tak sklada spamati..doma mame asi 12 roznych puzzle ale proste vyznam uz vidim len v tom, ze si cibri pamat🙂 Lebo na to, aby rozmyslal nad tym skladanim musi mat stale nove, ktore este nepozna..
V skolke maju mat vo februari sutaz v skladani puzzle..na jednej strane je ozaj velmi dobry, ale na druhej, urcite to bude tak, ze im daju nejake nezname puzzle a kto skor zlozi..a to napriklad by po a) trvalo este dlho, lebo ten princip zlozenia podla obrazku nechape a po b) kedze nerozumie co znamena vyhrat, byt prvy, byt nahrychlejsi- tak vlastne ta motivacia by bola iba pohrat sa s tym, formou zabavy, ale ste nie sutaze🙂 Tak nejaky rok s tym pockame..

betelgeuzz
4. led 2013

@m.i.r.i v logico si koupíš rámeček a pak dokupuješ ty sady karet. Nevím, jak ostatní sady, my máme Ve školce a stejné mi to nepříjde. Jsou tam úkoly: najít mládě ke zvířeti, spojit oblečené dítě s obrázkem, na kterém je nějaké roční období, najít zvířátku správné nohy, spojit obrázek, na kterém je stavba z kostek s obrázkem, na kterém jsou rozházené kostky, spojit namalovaný obrázek s obrázkem pastelek, kterými byl namalován, spojit bábovku z písku s formičkou, z které ta bábovka je... fakt to není na jedno brdo.
A asi sis všimla, ale pro jistotu píšu, existuje logico primo pro předškoláky a logico piccolo a to píšou od 1. třídy.

blumka
4. led 2013

@berenika39 @m.i.r.i nasa Juli je puzzle maniak 😀 momentalne dokaze poskladat 30 ks, ale presne ako pise m.i.r.i prvykrat sa s tym pomalicky potrapi a potom to uz ide, viac-menej po pamati. Mame aj puzzle, kde nie su tie klasicke puzzle tvary ale proste take rozne a to tie uz ide po pamati.
Terezka posklada aj vacsie, ale velmi ju to nebavi...raz za cas si vyberie. Juli sklada kazdy den a my len dokupujeme a dokupujeme 😀

blandik
4. led 2013

@miranda77 - k nám taky nechtějí chodit 😎

berenika39
4. led 2013

@m.i.r.i
@blumka
no tak nějak to petas má, máme takové ty deskové puzzle s okraji, s rámečkem, a taky si to právě pamatuje. Když mu dám nové, je ale mimoň🙂. Tak skládáme zatím společně, to ho baví, já mu napovídám, a on polde toho hledá a skládá. A když to nejde - použije hrubou sílu a ten čudlík tam prostě natlačí🙂))).

Ještě je dobré tohle - ale to je opravdu na dělání společně - http://www.amosek.cz/amosek/eshop/3-1-UCEBNI-SY...
to petra baví. ale hodně musím tyhel učící věci střídat, nechat to být, za nějaký čas zase vytáhnout.

Jinak eshop asmosek.cz je moc fajn, strašně ochotný lidi, a mají tam věci i pro starší, na čtení, počítání, tam ještě budeme utráceti🙂.

reruna
4. led 2013

jé, super tipy na hry🙂 jen u nás je to složitější, protože Míša by rád s náma něco hrál, ale Luki je ještě malej a vše nám "kazí" - bere, přeskakuje, nehraje podle pravidel, vzteká se apod. Ale u nás celkem má úspěch obrázkové člověče nezlob se a zámecké schody, u toho se zabaví oba, ale to není společenská hra, to je pro jednoho hráče jenom, jinak Míša si teď oblíbil klasické karty - prší a válku a taky máme doma Carcasone - to je pro starší, ale tohle hrajeme už všichni, Lukimu pomáhám přikládat kartičky, ale Míša už to zvládá, body počítáme samozřejmě my a někdy ani nepočítáme - tuhle hru vám určitě doporučuju, baví všechny generace, i babičku s dědou.
A hra, která teda za mě je děsná blbost, ale Luki si ji hrozně přál je Útok žraloka - žralok na baterky jezdí kolem dokola a před ním utíkají barevné rybičky, skončilo to tak, že toho žraloka se Luki hrozně bojí a jezdí si po základně jenom s těma rybičkama 😀

reruna
4. led 2013

@berenika39 dětský tablet dostal Luki 😀 zabaví ho to na 5 minut... přitom to není zas až tak špatné - je tam abeceda česky a anglicky, noty...
Jo a co ještě kluky baví je Světlohraní, jak je teď večer brzo tma, tak se to hodí - maluje se ve tmě světelným perem podle šablon nebo od ruky

fender
4. led 2013

holky a jaké máte ozkoušené člobrdo? u klasického malej ještě dlouho nevydrží, možná by to chtělo něco víc pro děti.....

reruna
4. led 2013

@fender obrázkové - je tam obrázková kostka a jaký obrázek padne, tak tam se postoupí s figurkou http://btk.cz/index.php?page=shop.product_detai...

berenika39
4. led 2013

@fender jestli chceš, pošlu ti ho, máme tohle, a už to ted nehrajeme, budu ráda, když to někomu udělá radost. pokud ti nevadí "z druhé ruky". je bez závad, nic nechybí, nepoškozené.
http://deskove-hry.heureka.cz/pojd-si-hrat/

jinak my jsme tohle obrázkové hráli v light verzi😀, bez vyhazování, prostě když tam nějaká figurka stojí, stoupneš si za ní. ono to vyhazování zbytečně graduje takové to zlostění se, a prckové to moc neumějí zvládat, nechápou to, že je to průšvih jen pro ten okamžik a za minutku může být všechno jinak....zase ne tak, že bychom ho nechávali vyhrát - ale prostě ta hra byla taková klidnější, problém nastal až v závěru🙂)))

fender
4. led 2013

@berenika39 IP 😉

holky já právě dočetla tu knížku co ji tady někdo zmiňoval, Do nitra dětských emocí od I. Fillozat. Výborná. Měla by být povinná pro všechny matky 😝

berenika39
4. led 2013

@fender ok, ok, pošlu, ráda🙂

blumka
4. led 2013

@fender ja ju mam na nocnom stoliku rozcitanu 😉

fender
4. led 2013

@blumka tak pak napiš dojmy, po rozčarování z naomi jsem měla trochu strach se do něčeho pouštět, ale jsem z ní fakt nadšená 🙂

blumka
4. led 2013

@fender ja mam aj naomi rozcitanu...vlastne mam toho viac 😅 ale urcite napisem dojmy...

reruna
5. led 2013

@berenika39 tak hrajem bez vyhazování 🙂

modra_slunecnice
5. led 2013

Zdravím všechny co praktikují RaR na své děti, partnery, rodinu a ostatní. Mám na vás osobní otázku a prosbu. Kniha se mi líbí, její principy také. Má výchova byla zcela v rozporu s RaR a tak mi její praktikování na syna 26m jde trochu ztuha. Mám dotaz s kterým si nevím rady. Jak správně reagovat v pár situacích, které se u nás docela často opakují. Písnu to bodově a budu vděčná za každý dobrý typ, osobní zkušenost a radu. Asi protože jsem byla vychována v naprostém rozporu s RaR a stále se ke mě moji rodiče tak chovají a tak sama na sobě intenzivně pocituji jak mi to vadí a jak se proti tomu bouřím cítím potřebu se synem komunikovat jinak, ale jak říkám jde mi to ztuha a často končím tím že na něj křičím nebo ho plácnu nebo ho za sebou vláčím za ruku. On brečí, já jsem naštvaná na sebe protože nevím jak to vyřešit líp.
Bod 1. Syn je tvrdohlavý a vytrvalý. Velmi často pokud nesouhlasí tak se prostě "zasekne" a intenzivně vzdoruje. často je to když máme někam odejít a on nechce. At už doma, u prarodičů, v obchodě. Prostě se rozhodne že nepujde i když mu vysvětluji proč musíme jít, dám mu čas aby to srovnal nebo aby činnost ukončil. Tak to nepomuže, jakmile ho začnu odvádět nebo oblíkát tak řve, obelčení ze sebe rve dolů, stává se z něj "hadrová penenka" kterou já často vláčím za sebou za rukáv v podstatě po zemi. Vím že to zní hrozně, ale když vezmete situaci kdy už 10 min jsem s ním v ZOO prodejně a už mu opakovaně řeknu že odcházíme a už odejít musíme....

2. Jak nejlépe řešit situaci kdy si vynucuje moji aktivitu v okamžiku kdy já mám práci. Vařím a on příjde začně se na mě sápat, vyset mi na oblečení s tím že chce abych but šla někam s ním nebo ho vzala do náručí. To že odmítnu vede k breku a vztekání se. Někdy ho v takových chvílích vezmu a odvedu z kuchyně s tím že až se bude cítit líp a přestane křičet at příjde , že mě z toho bolí uši. to samozřejmě nefunguje a odcházím a but leží na zemi a křičí nebo visí na mě.

Řekla bych , že jsou to běžné situace věku kdy si dítě buduje své postavení , ale ráda bych to řešila líp než že ho za sebou táhnu jako pytel brambor nebo odcházím pryč s tím že pokud chce zůstat tak muže ale že já už musím jit ..tam a tam....Bohužel syn tím jak je vzdorovitý se otočí a jde si pokračovat ve své aktivitě a někdy dost dlouho ignoruje moji nepřítomnost.

Díky za typy.

miranda77
6. led 2013

@modra_slunecnice se synem se dostávám do podobných situací - add 1. pokud porostě musíme odejít, tak se mi líbilo řešení Naomi - dítě vezmu a přes odpor odejdeme a držím ho/nesu a "vysvětluji", že se mi to takhle také nelíbí, že je určitě také rozčílený, že jsem ho takhle vzala, ale že tam v obchodě/doma nemůže zůstat sám a jede nám vlak apod. Ptám se ho na jeho pocity ... nechám ho případně vyplakat v náručí (většinou se uklidní a chce být se mnou) - pořád hledáme cestu, jak takové situace zvládnout ... přemýšlím, proč to dělá, co opravdu chce ...
add 2. práci odložím a pomazlím se (práce počká, vypnu vařič apod.)...popř. posadím na linku a pracujeme spolu, když chce být pořád se mnou...

Jednou jsme dokonce se synem jely do školky (se starší dcerou, kterou jsem musela odvést)v pyžamu - prostě se nechtěl oblékat ... několikrát jsem ho upozornila, že je potřeba se obléci, že mu pomůžu pokud potřebuje, ale že prostě musíme odejít a venku je zima ... venku bylo -1C. :o Asi jsem děsná matka ... ale od té doby se to neopakovalo ...

takže by mne také zajímalo, jak to řeší ostatní ... 🙂

zlilly
6. led 2013

@modra_slunecnice mám stejně staré dítě.... fakt teda je, že tohle se u nás neděje,kdovíproč. 1) hodně pomohlo dát mu vybrat Pujdeš hned, nebo až zazvoní telefon (budík na 3min). slušně to funguje. ale fakt je, že nejlíp to funguje v obchodě v tom houpacím autíčku, kde to tak dělame odjakživa. v situacích, kde sme to zavedli postupně, je to o něco horší. jinak potvrdit pocity - ano vím, že jsi naštvany, chápu to.... nechat vybrečet, přejde to velice rychle.
2) nechat práce a věnovat se 100% dítěti. stačí chvilku. pak pokračovat v práci. ve výsledku je to rychlejší a víc v pohodě pro všechny. taky bych se tím měla víc řídit.
a ještě jedna rada. když se nějak zasekne, rozbrečí nebo vztekne, tak pomáhá změnit prostředí. někdy stačí jiná místnost, někdy je potřeb jít ven.... a nabídnout mu pití. napitím se obvykle uklidní natolik,že začne vnímat okolí.

romcovaklarka
6. led 2013

@modra_slunecnice Vaření řeším přesně, jak píše @miranda77 - pokud se to dá rozumně přerušit, tak přeruším a prostě mu přečtu knížku nebo co to zrovna chtěl, a když ne, tak mu vysvětlím, že číst budeme později, že teď dělám jídlo a jestli tam chce sedět se mnou, on na 99% chce 🙂 takže sedí na lince, užírá, rozsejpá a rozlejvá ingredience a já se do toho snažím vařit 😅 😀

kulenka
6. led 2013

Ahoj holky,
není v mých silách, abych pročetla celou diskuzi - můžete mi prosím dát tip, kde bych si přečetla, jak praktikovat RaBR s malými dětmi? Je to možné? Dcera má skoro 9 měsíců, ráda bych začala co nejdříve. Nechci praktikovat výchovu svých rodičů, čím dál tím víc cítím, že touhle cestou jít nechci, ale mám to hodně zažité a nevím, jak na to jít jinak 😒 I když se snažím, mám strach, že to dělám špatně.
Děkuju za reakce 🙂