Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
11. říj 2011

@fender no, ve dvou si myslím je to brzo. nechci ale podcenovat tvého prcka!!!! jen je docela těžké naučit se jak to funguje, ten princip + k tomu dělat ty úkoly na jednotlivých listech. z těch se dá vybrat, co by mohlo umět dvouleté dítě - hledání stejných obrázků, stejných tvarů ale primárně je to od tří let a petrovi musím u toho ještě "říkat", ne napovídat řešení, ale postup....
Na amosek.cz je myslím popis těch listů s úkoly, zkusím ti to najít. Jinak tohle je pro předškoláky, a potom je Logico Picolo a to je až do někdy 5.tř zš. takže škola hrou🙂

Motanici mají v knihkupectvích, je mooooc fajn, vidím každý měsíc, že to jde líp a líp.

berenika39
11. říj 2011

@fender http://www.amosek.cz/amosek/eshop/1-1-Logico-Primo

mám Den s Luckou a Vojtou a Barvy a tvary, petr to ještě ne všechno dá, pak dokoupím další. Ten rámeček je napořád, listy dokupuješ.

fender
11. říj 2011

@berenika39 děkuji moc 😵 😵 😵 😵 😵 😵
já si to právě myslela, že to na něj bude možná ještě trochu příliš 😅

trochu s těmi dárky obecně tápu, nechci kupovat kraviny.... teď k narozkám teda dostal takovou dětskou kytaru, hraje to šílené melodie, bliká.... 😅 strašně si ji přál, manžel totiž má doma taky kytaru a malej chtěl mít svoji, to nadšení, když si ji vybalil, jsem snad ještě nezažila 😅 nikdo mu na ni nesmí sáhnout 😅 a pak jsme mu koupili samolepkovou knížku kde jsou bagry, letadla, lodě, auta,...... to ho strašně baví a když je venku teď hnusně, tak je to ideální zábava. ale na Vánoce vůbec nevím, co pořídíme. Má tedy schovanou ještě jednu tu samolepkovou knížku se zvířátkama, ale budu muset dát instrukce babičkám a to jsem teda v pasti 😅

krasnulka
11. říj 2011

Prosim vas, vedel by mi niekto pozicat knihu Respektovat a být respektován alebo poslat mailom? Chcela by som si ju precitat, svoje dieta prestavam zvladat lebo je veeeelmi zlý a uz neviem ako nanho,a dufam, ze by mi tato kniha pomohla.

berenika39
11. říj 2011

@fender hodně hraček mám od sissitin odsud, snad se nebude zlobit, když dám sem odkaz na její fotoblog. jsou tam nafocené desítky geniálních hraček. fajn věci má nakl. Grana, s petrem normálka hraju pexeso - akorát hledáme lícem navrch 😀 , už o prázdninách se naučil Můj první kvíz (siss ho tam má taky nafoceným najdeš ho), pravidla pobral a mastíme🙂. Večery jsou dlouhé. K narozkám v srpnu dostal Záhadný hrad (taky je v tom albu), takový krásně zpracovaný dřevěný hůavolam, tam se postupuje podle obtížnosti, tak jsme se prokousali ke trojce asi z milionu 😀 , ale každopádně tyhle hříčky jsou fajn společně strávený čas, petr nelítá bezcílně sem tam a ještě se něco přiučí🙂.
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/albu...

prom
11. říj 2011

@fender my sme malej dali na narozky klavesy/piano, su teda pre male deti, ale nie take tie gycovo detske, ale normal serious dizajn ako u dospelych.. to sme zaregistrovali, ze je teda aj muzikalna, a ked to niekde objavila na navsteve napr. urcene aj pre starsie deti, tak bola uplne v tranzu. Inak manzel je tiez muzikant, furt mu hrava na jeho elektricku gitaru 🙂
@berenika39 diki za tipy.. u nas bude problem aj s koncentraciou, okrem tych nesikovnych ruciciek lebo fakt chvilu neposedi, ani u rozpravky, to furt zlieza, vylieza, skace hore dole zo stolicky, sedacky.. a ked si chce nieco poskladat a nejde to v sekunde, tak chytne nervy a uteka prec.
Uz som mala podozrenie aj ze trpi AHDH, vzhladom aj k jej obcasnej agresivite, aj voci sebe samej.. nastastie nie vsetky priznaky na nu sedia..ale to by musela urcite aj posudit psycho alebo neurolog myslim.. zatial som s nou nikde nebola

prom
11. říj 2011

a tu chcem hlavne podotknut, ze je supr, ze aplikujeme Rabr v ramci moznosti, pretoze nejakou despotickou vychovou z mojej strany by sme sa asi jedine vzajomne pozabijali, ze takto je dcerkin divoky temperament nejak nenapadne usmernovany 😀

krasnulka
11. říj 2011

@berenika39 dakujeeeeem, to ma teda nenapadlo 😀

prsky
11. říj 2011

@krasnulka http://www.gorila.sk/product/308434 ale da sa na cierno stiahnut na ulozto.sk. ked hladas ale sposob, ako spravit zo svojho dietata "dobre", tak treba najprv zmenit sposob myslenia, tato kniha ti neprinesie riesenie .. teda prinesie, ale asi nie take, ako zrejme ocakavas...je to kniha o tom, ako s respektom komunikovat so svojim dietatom a nenutit ho robit veci tak, ako si my, rodicia, predstavujeme (a je to nielen o vztahu rodic-dieta, ale aj o komunikacii s ludmi vseobecne). proste je to na dlhe preucovanie hlavne seba sameho, nie je to instantne riesenie na problem v komunikacii s dietatom
inak ti mozem odporucit este vychovavame deti a rosteme s nimi,je to taky citatelnejsi rabr

fender
11. říj 2011

😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😅 😀
taky jsem koukala na kytary, které by vypadaly víc jako opravdové, nicméně koupili jsme tuto..... hraje na ni v jednom kuse, pokud je tam nějaká automatická melodie tak na to paři 😅 😀

už jsem k sisstin koukala, díky za tip, to určitě využijem 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

berenika39
11. říj 2011

@fender to super fotka!!!

berenika39
11. říj 2011

@prom adhd tě myslím nemusí strašit, nevím, ale to je taková spousta příznaků, které musí všechny být přítomné...soustředění se ve dvou letech omezuje na minuty, postupně se to prodlužije na víc..tak klid. ale já sama jsem pro to (a nikomu to necpu 😀 ), naučit dítě hned od malinka, že jsou v rámci dne chvíle, kdy se sedí a něco dělá. v klídku, tak dlouho, jak to dítě baví, postupně přidávat. pravidelně, jen v rytmu dítěte, ale přece jen "cíleně". dá se to naučit, nacvičit, natrénovat - nevím správné slovo.

fender
11. říj 2011

@berenika39 díky 😅 😵 hlavně malý je fakt neuvěřitelný, manžel si chce půjčit jeho kytaru a on ho žene, že to je jeho, ať si jde vzít svoji 😅 😀

jdu prcka uložit, přeji krásný večer a ještě jednou mockrát děkuji za ty tipy na dárky, pak si to prostuduju a zaúkoluju rodinu a budeme mít vyřešeno 😎

bezaz
11. říj 2011

baby dik za odpovede a rady
u nas bude asi zakladny problem, ze sme nabehli na klasicky skolkarsky rezim, tyzden v skolke, tyzden doma 😝 a teraz bude doma skoro 2 tyzdne 😅 co sa tyka toho chapania casu, praveze nemam z nej este pocit, ze chape casove suvislosti, ci plynutie casu.. a zvazujem, ci ju po tejto dlhsej pauze nedam aspon na nejaky ten tyzden len na doobedie, fakt neviem, ako dalej
inak s tymi darcekmi je to u nas bieda, svokrovci su taki, vzdy musia nieco doniest a uz pomaly sa stava pravidlo, ze sa ninka pyta, co jej doniesli 😝 @prom u nas ficia koniky, ma ich asi 10 a dalsie by si priala 😅 vobec netusim, co jej kupit na narodky, kedze mam pocit, ze fakt vsetko ma.. s nou je problem, ze nic ju nebavi dlhsie ako 10minut, nema s nicim trpezlivost, ked sa jej nieco nepodari na prvy sup, tak to odmieta robit, rovnako ako nema trpezlivost pocuvat, ked jej vysvetlujeme, ako sa nieco hra {alebo aktualne bicykluje} 🙄

berenika39
11. říj 2011

@fender tohle je Logico ve dvou a půl letech, když se to petr učil, musela jsem mu říkat, co má dělat. nekvalitní video, původně jen pro tátu, aby viděl 😀

https://www.youtube.com/watch?v=JgeaCmJJ7Zo
klementina
11. říj 2011

fender podla mna pre 2rocneho je na logiko este skoro, ja som to malej kupila az teraz, este som jej to sice neukazala, to setrim na mikulasa, ale asi tie 3roky su na to vhodnejsie.
ja mam zase opacny problem ako vy. ked sa ma niekto opyta co kupit, vzdy mam v zasobe nejaky vhodny darcek pre malu.
momentalne mam uz vymyslenych xdarcekov na vianoce, takze si to musim sama pre seba nejako obmedzit. samozrejme, ze medzi nimi nie su plysaci ani plastaky, aj ked mala plysakov zboznuje a nemozem ju brat do hrackarstva, lebo si tam furt vybere tu najvacsiu cinsku kravinu-.ako plysovu macku, ktora chodi a mnauka. (aj ked uz doma jednu ma, ale musim na jej obranu povedat, ze sa s nou velmi rada hra)
kupujeme najma tie edukacne hry, ako uz dala link aj berenika, super hracky ma aj haba, dalsia kategoria su doplnky do izby, teraz staviame po celom byte bunkre, tak som nasla http://www.tojatoy.cz/kostky.html alebo toto http://www.tojatoy.cz/domecek.html, no a dalsie kategoria su montessori pomocky, ktore su fakt drahe, takze moja dilema ohladom vyberu darceka na vianoce urcite nebude o tom, ze neviem dat rady sirokemu pribuzenstvu co kupit 😉

zelmirka1
12. říj 2011

@berenika39 tu motanicu som tiez este nevidela, len si nie som ista ci by to maleho bavilo ale vyzera to super, ani logico Primo nepoznam takze vdaka za inspiraciu.
Inak s hrackami je to zlozite ale u nas sa tiez uz podarilo presvedcit rodinu aby nic nekupovali alebo len to co im poviem, lebo uz sa viackrat stalo ze malemu kupili velke, zbytocne s cim sa vobec nehral. Priznam sa ze aj ja ked mu chcem nieco kupit tak velmi dlho hladam nieco vhodne ci v hrackarstve alebo na nete. Na narodeniny dostal drevenu gulickovu drahu - velmi ju chcel ked sme ju raz zbadali v obchode, je tam viac moznosti nielen to co je na obrazk (naklonena draha, niekolkostuponova draha, hra pre vacsie deti automobilove preteky a labyrint) a super sa s tym hra.
http://www.woodyland.eu/en/product/ball-track-s...

berenika39
12. říj 2011

@zelmirka1 to taky není špatný nápad, ukládám🙂. nevím, jestli je petr nějaký zpátečník, ale mu i ted stačej kostky a dělá komíny, dokud nespadnou...včera jsem dala foky do alba, myslím , že tam je i komínování🙂.
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/berenika39/a...

docela je dobře, že jsme probraly ty hračky, myslím, že vánoce půjdou rychle, rozešleme linky ježíškům a je po starostech.

mmch, jak budete dětem vysvětlovat všechn kolem Štědrého dne, dárků...určitě se s tím petr někde setká, já abych byla upřímná, bych od samého začátku nejraději nastavila holou pravdu, ti, co se mají rádi, si dají na štědrý den pod stromeček dárky. ty jich tam budeš mít víc, protoože tě máme rádi mooooc. tečka. o nic ho nepřiravím, překvapení i stromeček bude mít u babiček, alespon nebude za tři čtyři roky zklamaný. ale zase - co když to vysvětlí ve školce? co když zkazí tajemství někomu jinému?

vloni ještě neměl páru, bylo mu 2 a kousek, ted už ale stačí Hurvínek a Vánoce a otázky se jen valí🙂)))

bezaz
12. říj 2011

hojda, tak zas idem po radu, resp uz neviem, ako dalej 😒
sme dnes sli do skolky, lebo sa deti fotili, rano ninka nastupena, este rozpravala, ake saty si oblecie, nakoniec saty neee.. a ze ktore deti budu v skolke a jej kamarati.. normalne vyzerala, ze sa tesi.. pred skolkou jej nalada klesla, rovno nas brali fotit, tam este chuda ohurene trochu spolupracovalo {inak sa nechce fotit ani za svet} a potom ze dalsie zabery az za pol hodku, tak som ju chcela dat do triedy, lebo som potrebovala maleho uspat, no a to prisiel najvacsi sok, vysla von jej ucitelka, ktoru mimochodom na zaciatku uplne milovala, stale bolo pani ucitelka jarmilka to, pani ucitelka jarmilka hento a ninka zamrzla, postavila sa za mna a ona nikam nejde.. aj vysli akurat ti jej kamosi, co sa s nimi hrava, tak som jej vravela, nech aspon im zakyva a povie ahoj, no ani za svet, nic, len sa schovavala za mna. zahlasila, ze ona do skolky nebude chodit.. a ked sme sa vracali po tej pol hodke naspat na dalsie fotenie, tak sa zasekla uplne pri branke a ona nejde, ani jednu fotku sa nebude fotit a nic, nic a nic 😝 som fakt z toho zufala.. buduci tyzden neviem, ako ju tam dostaneme 😅
@berenika39 u nas bohuzial fici jezisko, lebo svokrovci su veriaci, mame vsetko pretavene na vieru 😕

eveluska
12. říj 2011

@berenika39
@bezaz nam ve skolce rekli, ze sice chodi jezisek, ale ze toho ma hodne a ze dava hlavne detem a ze mu "muzeme pomoct", takze jsme normalne delali ve skolce i skole darky pro rodice a babicky pod stromecek, vedeli, ze treba neco dal tatinek nebo deda babicce a stejnak jsme na jeziska verili 😵 ja asi do 7mi let a je to opravdu krasa, nerada bych svoje deti o tu pohadkovou a kouzelnou atmosferu a pocit tajemna pripravila 🙂

reruna
12. říj 2011

@bezaz být tebou, tak bych si povykládala sama s tou učitelkou, jestli se nestalo něco, že by se malá nějak polekala atd., jak se projevuje ve školce, když odejdeš atd.

bezaz
12. říj 2011

@reruna no ja som sa s nou aj s tou druhou {striedaju sa 2} uz rozpravala, ako som pisala, ninka nam rozpravala, ze jej vraj v skolke robia zle dvaja chlapci, ale ucitelka tvrdila, ze ti chapci su len nezbedni, nejako neublizuju druhym deton, ona sa vyclenuje z kolektivu, hra sa len s jednym dievcatkom mimo vsetkych, sabotuje spolocne cinnosti, skoro vobec nerozprava, atd 😖

reruna
12. říj 2011

@bezaz asi bude prostě citlivá, a to co se učitelkám zdá normální - ti dva kluci nezbední, tak pro ni může být šok... a podle mě se takhle chová spousta dětí, které začnou chodit do školky - že se ze začátku nezapojují do společných činností, možná by stačilo ji nechat, ať se prostě dívá a připojí se až bude chtít, jestli ji ty učitelky moc nutí a tlačí na ni, tak to je spíš demotivující. Zkus se s nima domluvit, ať ji prostě nechají - když si chce hrát sama, no tak ať si hraje, společné činnosti nabídnout, ale nenutit - vždyť to není škola a navíc teprve začala a ještě nemá ani 3 roky. Míša se loni taky moc nezapojoval ze začátku, spíš se díval a pozoroval, ale postupně začal, každé dítě má prostě svoje tempo a kolektivní hraní nemusí každému vyhovovat a děti ve 3 letech se tomu teprve učí, vždyť do této doby si většina dětí hrála sama a teprve ve 3 letech si děti začínají hrát spolu, tak mi spíš připadá, že ty učitelky na ni moc tlačí....

bezaz
12. říj 2011

@reruna dik za radu, skusim.. je fakt, cim viac od nej nieco chces, o to viac zasa ona odmieta spolupracovat.. no za dalsiu "chybu" pokladam aj to, ze teraz nepojde do skolky skoro 3 tyzdne, to som zvedava, ako zvladne navrat, bude tu aj moja mama, tak snad ju nejako namotivujeme.. len reakcia mojej mamy na dnesne fotenie a vsetko okolo, ze vraj nie je ninka naucena poriadku a discipline 😝 ma uz uplne odrovnala.. este som rozmyslala, ze malej mozno vadi aj to, ze som doma so synom, keby som sla do prace, tak by to asi inak vnimala 😖

reruna
12. říj 2011

@bezaz tak využijte těch 3 týdnů k těšení se na školku, povídejte si, co se jí tam líbilo a když bude povídat o těch negativech, tak s ní zkus nacvičovat, jak se v takových situacích chovat - třeba říct jen zkusím to za chvíli, nebo říct těm kluků at ji nechají na pokoji...

dewnat
12. říj 2011

@blandik Ahoj blandíku,nevím si rady s malou...např.potřebuji jít nakoupit abych mohla vařit oběd,tak ji tak hodinku před poprvé upozorním,že za chvilku budeme muset jít do obchodu koupit masíčko abychom měly co na oběd.Když už se blíží doba,kdy chci jít,tak ji zase řeknu,že je čas jít do obchodu a musíme se oblíknout ať nám není venku zima..ona se díva na pohádky ...a že ať se ještě dívá,že nejprve se tedy obléknu já a pak donesu oblečení a obléknu jí a přitom se ještě může dívat na pohádky...po chvíli teda přijdu ale ona se stále nechce oblékat ..tak to ještě zkusím s tím,že jsi jdu nachystat tašku a peněženku a pak ji obléknu..a zase nic ...brečí že nee a to už mi dochízí trpělivost,tak ji chytnu a začnu oblékat proti její vůli,u toho ji opakuji,že je potřeba jít do obchodu pro masíčko na oběd...jak by jsi to prosím tě řešila ty?díky

prom
12. říj 2011

@bezaz tiez by som ucitelke navrhla, nech ju do nicoho nenuti, ze aby sa zapojovala do kolektivnych hier. Az bude mat chut, tak sa zapoji. Ja aj teraz ako dospela neznasam, ked sa niekde organizuje kolektivna hra a vsetci na mna tlacia, nech sa zapojim. Ked sa mi samej chce neni problem, ale ked citim natlak, tak by som najradsej niekam vypadla. A je fakt mozne, ze je nejak citlivejsia na chovanie tych chalanov, tak ako radi Reruna, skus s nou nacvicit simulaciu obrany. A ako pises, mozno aj to, ze zostavas s babom doma, tak jej to je luto, co je celkom pochopitelne. Prejav empatiu, skus s nou o tom pokecat, kedy jej nacrtnes vyhody, ze ona sa moze hrat s inymi, novymi hrackami a pod.

dewnat
12. říj 2011

@blandik a ještě jedna věc se kterou zapasíme je poslední dobou jídlo např.snídaně..nechce jíst,co jí nachystám....odsune prostě taířek jde otevřít lednici a ukazuje na jogurt.já ji většinou ten jogurt dám s tím že rohlík se sýrem schovám a nabídnu jí ho na svačinku ...vetšinou ho nejí.manžel je ale zásadně proti a řekne jí,že pokud tedy teď nechce rohlíček tak ale další jídlo bude až na svačinku a ona tudíž zůstane hladná....?

berenika39
12. říj 2011

@bezaz ahoj, určitě souhlas s @reruna a @prom, žádný nátlak, jen pozitiva a mě pomohla trochu "ignorace", nemyslím přes řev tlačit do školky, ale tomu problému nepřikládat větší význam, než je nutné. Ano, já vím, že je to nepříjemné, mě je taky trochu smutno, ale uvidíš, že je ve školce i spoustu hezkého.....a tak. Jde o zvyk, pochopení té situace a to trvá každému jinak dlouho. Tři měsíce je prý doba, kdy se teprve dítě adaptuje a je srovnané s novou situací. Vydrž, držím palce, akdyby to nešlo, můžeš si ji nechat doma? Pár měsíců, oni udělají děsný skok ve vývoji a bude na to pak koukat úplně jinak. Aby se jí školka neznechutila hned v začátku, přeci jen, bude tam chodit ještě dlouho.