Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

bubelko
13. zář 2011

@zelmirka1
@berenika39
@blandik
ahojte. na chvilu vam sem opat vpadnem, pretoze akurat vo stvrtok sme s mamickami na krabbelgruppe preberali, ze ti nasi starsi sa zacinaju zaujimat o zbrane a ani jedna z nas tomu nie je nejako extra naklonena. a jedna tam hovorila nieco v tom zmysle, ako blandik (aspon myslim, ze to pisala ona). ze je lepsie, ak si to uziju teraz, ako niekedy neskor, v takych 17tich a na ostro. a ako alternativu spominali, vodne pistole a pusky v lete - je to vlastne o tom istom principe. a co sa tyka takych tych klasickych zbrani, tak sme sa vsetky zhodli na tom, ze ked uz sa tie nase deti k nejakej hracej dostanu, tak ich naucit, ze sa nemieri na ludi a na zvierata. 😉

inak u nas momentalne letia pirati - mece, dublony, lode, poklady. takze skusa obcas sermovat s niecim, tak len pripominam - nie okolo tv (drahy spas, ak by to rozbil) a nie okolo jonasovej hlavy. ale inak je to ok 😀

majdula
13. zář 2011

Ahoj, doctu vas pozdeji, ted jdu s dotazem, jak dal 🙂

Mam fajn pocit, ze nas vlidnej a vysvetlujici pristup zacina nest ovoce - dnes pri kojeni (obou 😅 ) tahal mladsi starsiho za vlasky, tak misto mrceni a placani se Rada odcucnul a rika "Iso, takle se hladi!" A ukazal mu jak...
Pred par dny zas kamoscina stejne stara dcerka ve hre neco chtela a Radu placla. A Rada rika "Kajo, neplacej!" Tak jsem byla pysna, ze kopiruje muj pristup, nereaguje agresivitou, neoplaci, vysvetluje 😅 Jenze... co dal? V kolektivu tzv. normalnich deti s tim nevystaci, ona i mala ho samozrejme placla znova a prcek pak uz nevedel, co ted. (btw. Kaja za to placani dostala placnuti po zlobive rucicce se slovy, ze to se nedela a neplaca 😀 - coz je dalsi vec, mam to pak nejak komentovat? Nebo kdyz je svedkem vyprasku? Myslim, ze to musi mit v hlavicce dost domotane... nebo myslite, ze rozlisuje, ze doma to delame tak a jinde je to zas jinak?)

Takze, co dal? Kdyz je teda od nekoho placanej atd? A kdyz pozadani nepomuze? Ma odejit? Nebo oplacet? To prece ne. A co delat, kdyz mu nekdo vezme bez ptani hracku, se kterou si prave hraje?

Moc diky! Sotva jsem zacala byt happy, jak nam to krasne klape spolu doma a jak se bezvadne domluvime, tak zacina skripat ta interakce s vrstevniky a okolim... to bude jeste orisek 😨

majdula
13. zář 2011

Ad zbrane - my mame doma vopravdicke, takze driv nebo pozdeji k tomu cuchnou i kluci, tak to je 🤐 takze co nejdrive zacneme vysvetlovat, ze se strili do terce a nemiri na lidi - nikdy! Uz ted ma vodni pistolku a nestrika na nas, ale kropi ruzne kytky, veci...

reruna
13. zář 2011

@majdula taky by mě zajímaly rady, hlavně to, co poradit dítěti, aby dělalo, když druhé děti nereagují na slovní požádání. U nás máme dnes a denně od rána do večera několikrát do hodiny strašný pláč a křik a mě už to hrozně ničí, jsem z toho podrážděná, nervní, reaguju už špatně (taky křičím, dokonce i plácnu po zadku 😲 )
Jde totiž o tohle - mladší staršího bez důvodu bouchne vším, co má zrovna po ruce a většinou do hlavy a vší silou - ppodotýkám mladší staršího! starší mu neubližuje a nikdy to nedělal. Dále mu bere hračky samozřejmě bez požádání, na požádání žádnou hračku nedá. Mladší ještě k tomu prostě nedospěl, aby půjčoval, prosil atd. samozřejmě ho to učíme, ale vývojově na to bude mít tak za rok....
Starší díky tomu má pocit, že něco mu říkat, o něco ho prosit, nějak s ním komunikovat nemá smysl (protože většinou opravdu nemá). Navíc se mladšího začíná bát, neví, co má dělat, tak brečí a nechá se mlátit, dokud nezasáhnu, to co ho učím - tedy říct nedělej mi to, bolí mě to... - to funguje dejme tomu u kamarádů ve školce, ale u bráchy ne.
Jak z tohole ven?

bubelko
13. zář 2011

@reruna aj u nas mladsi bije toho starsieho. starsi mu velmi vela toleruje a to tak, ze sa nechal otlkat kockami, legom, jonas mu mohol doslovne skakat po chrbte atd. tak teraz riesime to iste. snazime sa ho s muzom naucit, ze ma:
1.povedat aby prestal, ze ho to boli a pod.
2.ak nepomoze, povedat razne a nahlas, aby prestal alebo nie, ze si to nezela
3.ak ani to nezaberie, ist od jonasa prec
4.v pripade, ze ho jonas nahana, ma zavolat mna alebo muza. ak sme v nedohladne (jeden na wc a druhy nie je doma), skratka sa branit - v tomto pripade aj capnut. par krat sa uz stalo, ze stal pred zachodom, ze jonas dostal na zadok ci po ruke
mozno tento postup nie je idealne riesenie a asi nie 100% RABR, ale tam som zatial lepsie nenasla (uz mam aj ja knihu doma 😉 ), ale u nas funguje dobre. vacsinou to skonci tym, ze lukas odide od jonasa so slovami, teraz sa s tebou uz hrat nebudem a odide do spalne a buchne mu dverami pred nosom. jonas sice huci, ale je to v podstate dosledok jeho konania - robil mu zle, ostal sam.

klementina
13. zář 2011

ked tu uz mate temu zbrani u chalanov-moja baba ma rada dinosaurov, raz sme boli v zoo kine na filme o dinosauroch, kde hlavnou temou je boj dinosaurov, a odvtedy sa chce furt bit, tak mame po veceroch bitky v posteli ako dinosauri, samozrejme, ze si neublizujeme, ale sa valame po sebe a akoze kuseme. neviem, ci je to normalne zabavka, ale tiez mam za to, ze ked jej naplnim tuto potrebu "bitky o prezitie" zachvilu ju to prejde a bude sa zaujimat o nieco ine. zatial nema zaujem sa bit aj s detmi, my s muzom jej vystacime, preto som kludna. dufam, ze take nieco ani nebudem musiet riesit.
to iste si myslim o tych zbraniach, dovolit im strielat do terca, aby sa toho nasytili a mohli sa zaoberat niecim inym.

berenika39
13. zář 2011

@klementina dinosauři také proběhli 😉 . nakonec jsme se tak nějak doma dohodli, že mu to nabídneme. nějakou rozumnou formou, přesně jak píšeš, do terče, s vařečkama bez doteku člověka - jakože se počítá zásah do vařečky, dneska se s tím s mm vyblbli tedy dostatečně. asi to tak má být. mě spíš než ta zkušenost "bojovat" proti něčemu, nekomu, vadil ten materiál, ty šílené čínské hračky.....ale to se dá snad nahradit.

JInak pro všechny dvojmaminky - máte můj obdiv. Když to tu čtu, co navíc oproti jedináčkům musíte řešti, nemám co dodat. Je to asi těžké, každé to mrně si chce vydobýt (nebo vydobít 😉 svoje místo na slunci, a ač na to mají nárok, pro vás je to asi složitý. Držím palce, at to zvládáte 😉

A ještě mě napadlo, chápete ty tradiční pohádky Budulínek, Paleček, Otesánek, Koblížek...konkrétně ta O Koblížkovi, ta je o tom, jak Koblížek utíká, pak sedne na lep lišce a ta ho sežere. tečka. Konec. Co to jako má být? V autě máme tohle klasické cd a už to ruším, vyměnuji za anglické písničky a říkanky🙂.

prsky
13. zář 2011

@berenika39 mne strasne vela klasiky znie teraz v dospelosti divne, ale z detstva na to hororove spomienky nemam a muche by som neublizila .. akurat sme sa s muzom zamyslali nad "slimacik macik, vystrc rozky, dam ti maslo na parozky, ked ich nevystrcis, podpalim ti dom a ty zhoris v nom" 😲 - az dokym sme nemali dcerku, nenapadlo ma zamyslat sa nad touto detskou pesnickou 😅 ...alebo take "detske" ludovky - sak to tam je velakrat dvojzmyselne a s narazkami na sex 🤐

klementina
13. zář 2011

@berenika39 to ma tiez napadlo s tymi cinancami. my sa zatial tomu vyhybame, ale minule sme stali v pokladni v tescu a pred nami platila rodinka s malou prvackou, ktorej vsetky pomocky do skoly kupovali s nametom hellou kitty a tymi hroznymi ruzovymi ponikmi. mala vykladala nas nakup na pult a hovori tym veciam-to je moje- tak sa tesim, ked k nam pride obdobie tych hroznych ruzovych konikov a inych priser. minule som videla v albume jednej mamicky cele krabice tych ponikov. tak to sa tiez obavam ako a ci to vysvetlim malej, ze to nebudeme kupovat.

a k tym rozpravkam, neviem, aku to ma hodnotu a prinos pre deti. raz som citala rozbor nejakeho psychologa k rozpravke o cervenej karkulke, aka je to strasidelna rozpravka pre deti, samotna cervena je agresivna farba, karkulka zije v rozvratenej rodine len s matkou, ako to negativne posobi na deti. moja dcera ma tu rozpravku velmi rada a ja si tiez nepamatam, ze by som sa jej v detstve bala, alebo riesila to, ze nema otca. chapem, ze ta rozpravka o pampusikovi(koblizkovi)je asi fakt drsna, asi treba urobit selekciu, ako to vnimaju dospely ako deti. viem, ze nam v skolke casto citali mechurika koscurika, a ja som si az teraz, ked som to malej citala uvedomila, ze on na konci zomrie. tiez som si hovorila, ze je to riadna drsarina,ale fakt si nespominam, ze by som to v detstve riesila.
ja to zatial robim tak, ze si citame to, ze uz mam vybrane ja , je teraz v ponuke vela novych rozpravok, ktore su "rozumnejsie"

berenika39
13. zář 2011

@prsky myslíš, že oni v tom vidí jen jednoduchý příběh, že to nedomýšlejí? no kéž by....ale právě mm na cestě autem říkal, jestli vím, o čem ta pohádka je 😉 .
Večer stejně raději čteme takové ty příběhy, co jsou třeba o zvířátkách, ale jakoby z běžného života, to petr chápe, ptá se, ví, o čem je řeč. Ty dramatičtější klasické sice poslouchá, ale nekomentuje, spíš chytá slova, snaží se to pobrat....
A s bráchou nejvíc čtou 😉 takový velký obrázkový slovník🙂.

Jinak dneska řešil, jak dělá had. A že má jazyk, ten vyplazuje a na něj se chytají mouchy, které jí. A pak z něj vypadlo, jestli má ryba jazyk. Nemá. A jak teda jí ty mouchy?????? Veselé období.

berenika39
13. zář 2011

@klementina asi máš pravdu, na klasických pohádkách vyrostly celé generace....jen mě to tak napadlo...budu víc vybírat 😉
dík

prsky
13. zář 2011

@berenika39 ja neviem, zamyslam sa tiez nad tym, zatial to beriem len podla svojich spomienok. z dcerky mam skor dojem, ze sa skor zameriava na slovicka ako na pribeh .. proste do blba opakuje to, co ju oslovi (napr. teraz ficia prve dve slohy z cizicka a cierne oci chodte spat a so zabiatka tiez dokola chce pocut len cast po zvolanie babiek a tetiek, ze sa narodilo zabiatko) .. uvidime casom, ona zatial nema ani potrebu sa pytat, na otazky odpoveda iba ked ona chce a iba mne a muzovi, babke este menej a cudzi, ked ju oslovi, tak krici "nenene" a schovava sa mi za nohu 😔 .. je trochu mizantrop, to moje dieta

berenika39
13. zář 2011

@prsky přesně tak jsem to myslela, že si z toho berou to konkrétní, co je zaujme, ale výsledek toho příběhu je nijak nebere...taky to tak máme, petr nikdy nemusel písničky, nic nezpívá, nic nerecituje, ale "fidli fidli na housličky bubm bum na bubínek polezou ven lištičky, s nima Budulínek" to je moje noční můra....100x za den.
Komunikovat s cizími lidmi bez ostychu taky petr ještě neumí. Přijal jen paní učitelku ve školce, protože je laskavá, ale zase úplně - myslí si, že je jeho a je jí v patách celý den 😉 . Když jsme v cizím prostředí, vypadá, jakože nemluví, nereaguje, nemyslí, ale doma je realita jiná. Nestíhám odpovídat 😉 . Byl si sám koupit limonádu a paní mu říkala: teda kluku, už jsi dost velkej na to, aby z tebe vypadlo nějaký slovo....stál tam tak vyplašeně, a mě to mrzelo....poprvé se sám odvážil "jít si něco koupit", a ona ho hned spražila. Ale co, i tohle jsou pro něj zkušenosti....

klementina
13. zář 2011

@prsky
@berenika39 podla mna je tiez otazne, ci to ma nejaky pozitivny prinos pre deti tieto rozpravky.

ale celkom sa tesim na dobsinskeho, to su klasicke slovenske hororovky. vvhodne uz pre taky skolsky vek, ale deti sa tam krasne vyziju vo svojom strachu. nam to furt starenka citala, ked sme u nej spali vsetky vnucata a malo to krasne caro. 🙂 ale tiez o tom prebieha "odborna diskusia" ci je to vhodne pre deti...

berenika39
13. zář 2011

@klementina je to jako se vším, nabídnout, ale ne zahltit...každý extrem je špatně. když jsou děti konfrontovány se zlem, v nějaké přijatelné podobě, asi to taky má smysl - přeci je nejde izolovat od reálného světa.....všeho s mírou.

bubelko
14. zář 2011

@berenika39 no ja mam na rozpravky z detstva len pekne spomienky. ale ked si dobre spominam, tak som si ich citavala az sama. nepamatam si, zeby nam mama citala klasicke rozpravky. len take versovanky. a co sa tyka cervenej ciapocky, mechurik-koscurik a pod, tie sa mi nepacili, tak som ich uz potom ani necitala. tie co sa mi pacili, som citala knihy aj 4x 🙂
mam pocit, ze dnes o tom moc casto filozofujume, co pred tym nasi rodicia asi nerobili. teda nie o vsetkom. urcite sa zamyslali, co je vhodne pre to ich dieta, ale urcite nerozmyslali tolko nad rozpravkami. hlavne volakedy ani nebol taky vyber knih, dvd, video a inych. a o hrackach uz ani nehovorim. 🙂
lukas bol cez vikend s tatom a babkou na vylete - a boli pozriet dracie jaskyne. vcera mi o tom rozpraval - o drakoch, co to je a pod. najlepsia otazka bola, preco jedli princezne 😀 tak som mu slubila, ze ked bude chciet, tak mu rozpravku o drakoch precitam. ale nespomenul si. ja som mu to vysvetlovala tak, ze drakmi si ludia volakedy vysvetlovali veci, ktore nevedeli inak vysvetlit. ked sa nieco stalo. drak-zlo, princezna-obet, princ, ktory ju zachrani-dobro. atd. to iste carodejnice a ine. 😉

blandik
14. zář 2011

@prsky @klementina @berenika39
@bubelko - ty pohádky mě zaujaly. Mě v těch pohádkách vadí dvě věci - 1. chybí tam nějaký důvod proč se něco děje - př. zvířátka a loupežníci - zvířátka odejdou od hospodáře a jen tak jdou a narazí na loupežníky, zvířátka je pak vlastně okradou, a konec. Hm, a co? Tak jsem to změnila tak - že hospodář má zvířátka a celou zimu tká látky, na jaře je jde prodat, ale loupežníci ho okradou a nemá ani penízek...je moc smutný, pláče a říká zvířátkům, že je bude muset prodat a chaloupku taky, že nemají z čeho žít...loupežníci všechno vzali. A tak zvířátka, mají ráda hospodáře, se rozhodnou, že mu zkusí pomoct. Tajně odejdou, chtějí peníze vydělat nebo najít zloděje...a pak už klasika. Nakonec donesou přesně ty penízky, které loupežníci ukradli hospodáři...A pak mi hodně vadí pohádka o slepičce a kohoutkovi, kde kohoutek defacto umírá a slepička běhá jako nadmutá, a všichni ji odmítají bez důvodu - nedám, leda že mi dáš ty něco, až nakonec nebe (či co) se slituje -a tak říkám, že studánka chce vodu dát, ale nemá vědro, rozpadlo se a jak by slepička donesla vodu, v křídlech by vytekla...tak jde za bednářem, ten ale nemá obruče od kováře...kovář nemá oheň, ale jde se slepičkou pro oheň....pomůže ji atd...
2. děsně moc pohádek /hlavně těch pro měnší děti - o zvířátkách/ jsou zacílené na poslušnost bez udávání důvodu - máma koza, jelen pacholíčkovi, kocourek kohoutkovi, budulínek dědečkovi (ten v našem podání je navíc neskutečně sexistický - co máme doma. Děda nebrečí, babi brečí, budulínek chce vyhnat lišku, protože naděla nepořádek v chaloupce a to by se babičce nelíbilo..děda příjde na řešení, babi dá pusu, děda pohladi - uf) - prostě všichni tihle a další slíbí, že nikomu neotevřou a pak slib nedorží a mají trable...vůbec se nepočítá s tím, že třeba budulínek nechce otevřít lišce, protože se ji bojí, ale liška pěkně povídá, tak si říká, že je možná fajn...ne, nechce, protože to říkal děda...tady se počítá s dětmi, že jsou hloupé a musí poslouchat příkazy.

Ale jinak myslím, že těm dětem je to celkem fuk, že pro ně jde o základní linii dějovou..spíše to vadí nám, protože to dohlídneme...oni si to ještě nedovedou představit, dávat do kauzálních vztahů, to my to potřebujeme. Ale zase raději to trošku upravím,aťmám z toho dobrý pocit a nejspíše to malému více dá. Prostě podle mě to chce update.

@berenika39 - my to máme zase obráceně. Miška už pár měsíců povídá s kdejakým dospělým venku, s paní v obchodě - říká, že chce tuhle šunku /halo pani, šunku ceme/, sousedovi, že má auto a co to auto všechno má, důchodcům venku to ano...samozřejmě, někdy z něj nevyleze nic, ani na opakovaný dotaz...ale zase potřebuje čas, aby si zvykl na změny, na nové prostředí, aby se zapojil...to má od mala, asi se to už moc nezmění...on sklopí oči, je smutný a čeká, kdo si ho všimne...jak nikdo, tak tak stojí a stojí a čeká a čeká...A jinak koblížek už u nás taky proběhl, mnohokrát za den, budulínek taky - tam prostě říkám - že babi s dědou chcou jít nakoupit a ptají se Budulínka, jestli chce jít s nimi nebo zůstat poprvé sám doma 😉 A pak příjde liška a slibuje a budulínka to láká, už je mu smutno, ale nechce moc lišku pustit dovnitř, nezná ji a tak ji nemůže hned věřit...a pak liška nedodrží dohodu, že odejde, až bude budulínek chtít ...pak už s tím celkem problém nemám....ale při všech těch předělaných pohádkách budu mít problém, až je bude malému říkat někdo jiný a bude je číst. Pamatuji si sebe, jak jsem mámu opravovala za přebrepty 😅
PS: ve školce dneska bez slziček ráno, už tam bývá dvě hodiny, zítra zkusím déle. Mám radost, zvykl si na učitelky, jen říká - byl jsem smutný, nebyla tam...).

A ještě, pokud máte někdo tip, na příjemné knížky pro děti, které by nebyly v duchu - poslouchej nebo uvidíš, ale které by bylo zábavné a tak nějak milé, tak bych ráda věděla...pro mě je to vždycky v knize rébus něco vybrat...

blandik
14. zář 2011

A ještě vám napíšu jednu zkušenost. Malému neříkám, že nemá brečet, nepotlačujeme to...a on se mě jednou ptal - Př. Simonka už je dospělá, že? /ta holčička má 9 let) a já říkám, proč myslíš? A malý: my jeli, ona spadla na kole, a nebrečela. Byla smutná. Je dospělá...já mu na to říkám - ty myslíš, že když je někdo dospělý, tak když je smutný, tak nebrečí? A malý na to: JO.

Tak si to přeberte. Byla jsem z toho paf.

berenika39
14. zář 2011

@blandik to může být i tím, že na to jde ještě v té jednodušší rovině - - viděl plakat děti, neviděl plakat dospělé...z toho je jasný, že děti pláčou, dospělí ne...

reruna
14. zář 2011

@bubelko no podobně to učíme i Míšu - když ho Luki bouchne, tak mu říct, že to nemá dělat, že ho to bolí, když to nepomůže, tak důrazněji zopakovat, jinak jít pryč, ale Luki ho většinou začne samozřejmě honit, takže to stejně musím pak řešit já... jsem ráda, že máte stejný postup, ono to podle mě je i rabr, aspoň teda podle knihy Sourozenci bez rivality, kterou napsaly autorky knihy Jak mluvit, aby.... a to je Rabr. Tam byl podobný případ právěže a radili tam zhruba to samé, co teda děláme, jenže pro mě je to strašně těžké, když se to pořád opakuje denně několikrát dokola a zdá se, že to nemá konce.... no nedá se, budu muset vydžet, snad to bude lepší, jak mladší poroste a hlavně musí přejít to období vzdoru, kdy se vzteká naprosto kvůli všemu... vymýnila jsem si konečně 2x týdně aktivitu pro sebe, zumba a AJ, tak snad přijdu i na jiné myšlenky, asi se opravdu už potřebuju od toho trochu oprostit, mě už strašně vytáčí, když začnou trochu povykovat a možná jim pak do toho moc zasahuju....

Téma pohádky je zajímavé, kdysi jsme se učili, že klasické pohádky byly původně určené pro dospělé, a byly ještě daleko drastičtější... já teda klasické pohádky dětem ještě nečetla, protože mi některé fakt připadají drsné, máme oblíbené různé příběhy o zvířátkách, krátké pohádky na dobrou noc, nebo zkrácené verze pohádek ze Špalíčku od Trnky, Hrubína, říkanky atd. Dále třeba máme pohádky z Večerníčků.

blandik
14. zář 2011

@berenika39 - taky myslím. Zatím se jen dědovi podařilo pár krát zapůsobit stylem - kluci nepláčou, ne nebrečel jsem, jsem chlap /když mu malý chtěl foukat nějakou bolístku, tak se ošíval... 🙄 ). No sranda, ta logika.

blandik
14. zář 2011

@reruna - já klasiku taky ne - tedy draky a princezny...to ne. Ale takové ty o zvířátkách, má už delší dobu pohádkové období...respektive spíše čtecí.

bubelko
14. zář 2011

@reruna u nas chvalabohu vacsinou naozaj konci tym odchodom do vedlajsej izby. AJ a zumba su urcite dobry napad. ja na sebe vidim, ze odkedy nechodim na spanielcinu, t.j. nie som pravidelne mimo domu a "plienok", tak ma vytacaju veci, ktore som pred tym tak nebrala. aj teraz som bola cez vikend mimo - 3 dni. vratila som sa a vidim kopec veci inak. nabrala som opat trocha odstup 😉

1luciferka1
14. zář 2011

Zdravím, začala jsem knihu číst a jsem nadšená - nevíte někdo kde jsou kurzy v Ostravě?

takyja
14. zář 2011

@berenika39 Já nemám ráda ani Perníkovou chaloupku, s manžou jsme se shodli, že je to kruťárna: dětem umře matka, macecha je nenávidí, otec je odvede do lesa a tam záludně opustí. V chaloupce je pak ježibaba chce usmažit v peci a podle verze pak otec násilím vyžene macechu (poté, co de facto ochotně odvedl děti do lesa a opustil je tam). Proti tomu je Vetřelec sranda. 😎

Takže u nás klasické pohádky nebudou, resp. po revizi. Zatím u nás letí "pohádková" leporela Paleček, Ferda mravenec a Kuřátko. 🙂 Jinak spíš obrázky, obrázky, obrázky.

majdula
14. zář 2011

@1luciferka1 kuk http://www.zkola.cz/zkedu/rodiceaverejnost/vzde... v Ostrave jeste letos budou...

Ja jsem moc chtela jit v Brne, budou prave ted, jenze je to 7 odpolednich seminaru a 16 – 20.15 kojenej Risa nezvladne... ani byt tam se mnou (coz nevim zda vubec lze), ani hlidani... 😢 Jak to bylo @blandik na seminari s detma, muzou tam? On je na to ale opravdu jeste malickej a je to pozde...
Mimochodem pamatujes, na kolik penez to cele prislo?

Jinak ti chci podekovat a @berenika39 taky, jedna z vas nebo obe jste tu (nebo ve 2+) nedavno psaly, ze dvouletak ma dost co delat sam se sebou, natoz aby jeste zvladal nepochopeni a krik nebo tak nejak... hodne na to ted myslim a kdyz je doma zdanlive bezduvodny jekot a brekot (ted hodne casto), tak si to vybavim a hned mam furu empatie... predtim jsem se mela co drzet, ted je mi ho naopak lito a chci pomoct a moc nam to obema pomaha...

nika.r
14. zář 2011

Zdravím 🙂

Len sa idem podeliť o radosť, že vďaka RaBR máme teraz veľa krásnych spokojných dní. 🙂 Nedarí sa mi to aplikovať ani zďaleka tak, ako by som chcela, ale aj tie malé zmeny veľmi cítiť. Používaním v praxi prichádzam na to, že sa to vlastne krásne dopĺňa s Konceptom kontinua, ktoré ma veľmi inšpirovalo vo výchove a z ktorého som dosť vychádzala.
Súrodenecké šarvátky riešime stále, aj nejaké to vzdorovanie, ale je to všetko v oveľa väčšej pohode, a hlavne bez následkov na našich vzťahoch.
Nech sa darí aj Vám, ja sa už teším na zajtrajší deň, čo pekné nám opäť prinesie. 🙂

berenika39
15. zář 2011

dobré ráno, vždycky mě to moc potěší, když tu vidím pozitivní ohlasy 😉 ....

@majdula jj, přijmout, snažit se pochopit, neodporovat, přečkat. 😉 Já si vždycky vzpomenu na sebe, když mám krátce před MS a jsem opravdu 😝 😝 😝 na přetržení, jak by mi bodlo, kdyby někdo řekl - nevadí, vztekej se, nadávej, klidně se postav na hlavu. Hned by mi to šlo líp.... 😉

Jinak Petr pořád pláče při loučení. Smutně. A já pak bulim taky. Vstává vesele, cesta sranda, šatna pohoda, běží do třídy. Tam mu to docvakne - měl bych plakat, to je ta situace, kdy vždycky pláču, tak šup - slzy jako hrachy.. Myslím, že se tomu říká zacyklení 😢 . Paní učitelka ho o něco poprosí, nabídne mu nějakou práci, jde a celý den nic neřeší. Odpoledne je jak sluníčko,vypráví, samá sranda. Ráno nahlásí: až přijdu do třídy, budu plakat. A dodrží to.
Babo,raď 😉 😉 😉 (snad se to někoho nedotkne, to bych nerada).
(p.s. tatínek vozit nemůže, pracuje od sedmi).

reruna
15. zář 2011

@berenika39 já bych ještě počkala, na ten jeho pláč se pokus - vím z vlastní zkušenosti, že je to těžké- nereagovat, tedy neříkat mu,a by neplakal... možná mu to pomáhá a pak jak píšeš, je celej den v pohodě, tak bych to nechala ještě, kdyby plakal celý den, tak je to jiná. Během září by to mělo přejít a pak to určitě už bude dobré.
@bubelko no právě že u nás ten odchod do pokojíčku nic neřeší, protože Luki už se tento měsíc naučil otevírat dveře a vleze všude, takže musím hlídat, aby si nepřivřeli prsty, aby mu starší nepřibouchl dveře těsně před nosem atd.
Ještě jsem přemýšlela nad těma pohádkama, ty klasické verze jsou fakt drsné, ale zase stejně naše děti navždy neuchráníme.... setkají se s tím pak ve školce či škole (vemte si třeba jen dějepis, neustálé války apod.), ale aspoň už budou starší.... no a když si vezmu, jaké hrůzy a zvěrstva se odehrávají dnes a denně po celém světě, tak nějaké pohádky nakonec nejsou až tak hrozné, protože ty aspoň vždycky dobře dopadnou a dobro zvítězí.
@takyja no vidíš, tak verzi perníkové chaloupky s macechou ani neznám.... ve Špalíčku je jen táta drvoštěp a jeho děti, je tam jen zmínka, že maminku už neměli a táta odjel s dřívím na trh, ale dlouho se nevracel, tak ho šly děti hledat, určitě znáte, jak Jeniček sypal křemílky, pak chleba atd. a před ježibabou utekli a hajný jim pomohl. Já fakt doporučuju ten Špalíček veršů a pohádek, ty pohádky tam jsou v takové méně drsné formě a pěkně napsané a krátké tak akorát, navíc spousta básniček....

majdula
15. zář 2011

Jojo, pernikovku znam z detstvi taky se zlou macechou, ktera tatinka posle, aby zavedl deti do hlubokeho lesa a nechal je tam... Ale zaroven to znam aj tak, ze tatinek drvostep sel s detmi na drevo a ony se mu ztratily... Zajimavy, ze jako male mi ty ruzne verze vubec nijak nevadily a ani mi zadna pohadka (rozparana bricha, usekane hlavy a ruce a vydloubane oci, sirotci...) neprisla drsna. To az ted za vsim vidim opravdove lidi, zvirata, deti (svoje). Nemuzu cist treba Devcatko se sirkami, to je hruza. Nebo "kdyz hlavicku cese, krev potuckem tece" a podobne hruzy... vzdycky si predstavim svoje deti a rozklepu se, pripadne rozbrecim 😅
Ale zas na sobe vidim, ze coby dite me to nepoznamenalo... ale taky si vybavujuju, ze mamka nam tohle nikdy necetla, nerikala, ze to znam od jinych... asi na tom byla stejne jako ja ted a proste nemohla 😀