Respektovat a být respektován. Líbí se vám tato kniha?

sarkabrezen
24. únor 2009

Většinu lidí, co znám, co se setkali s touto knihou nebo seminářem manželů Kopřivových, jejich principy nadchli. I pro mně bylo jejich objevení osvícením a přesně tím pravým... Jenže - přečíst knihu je jedna věc a každodenní realita věc druhá. 😒 Výchova je nesmírně těžká, zvláště když jsme sami vyrůstali v "typicky české výchově" a máme ji tak v sobě i podvědomě. Člověk se pořád přesvědčuje, že se bude chovat ke svým dětem jinak... a pak najednou s údivem a úděsem zjistí, že z něj vycházejí přesně ty samé věty, které slýchával jako malý... že jsou to jen pokyny, příkazy, rozkazy, křik... Nervy v kýblu a přitom dítě stále neposlouchá a co víc, je to čímdál horší... 😨

Převést principy RaR do praxe je těžké, hlavně ze začátku, je třeba toho v sobě hodně překopat... ale já věřím, že se to bohatě vyplatí, proto jsem rozhodnuta se s tím poprat. 😎 Vím, že RaR má i tady na Koníkovi spoustu příznivkyň, proto bych chtěla založit prostřednictvím téhle diskuse takový malý klubík 😵 , ve kterém si můžem pomáhat s různýma situacema, jak je řešit, povzbuzovat se, sdělovat si co pomáhá a co ne... a tak 🙂

berenika39
9. únor 2012

@bubelko Petr taky jeden čas pokoušel plovoučku, maluje taky na zemi, a moc se mu líbilo, když nenápadně přetáhnul, ona ta fixka na plovoučce změnila barvu, tak to zkoušel 😀 😀. A já , pardon pitomá, mu dala Cif a hadřík, at to tedy pomůže vyčistit. No jenže - to byla zábava nejlepší, kapat cif na zem a rozmatlávat ho, že, takže to jsem musela opustit.
my jsme ted taky najeli na "nonverbální" 😀 komunikaci. ne proto, že by petr nějak změnil svoje postoje🙂, ale pochopil kouzlo slova, a učí se používat dialog, prostě já slovo, on deset, já dvě, on třicet, a diskutuje a diskutuje. ví, že dřív nebo později vznikne něco veselého a nic z mých požadavků nebude, opravdu to pak tak je. takže místo těch ne, které na něj platí, můžeš zkusit nějké to ticho, pohled, oslovení, jakože jasné stručné gesto 😉 . Ono by to ne mohlo časem pro něj nuda, už by to nebral vážně.
Jinak jen technická - už mi to počasi leze na mozek, petr týden rá´ýma, dobrý, ted zase kašel...pořád dokola. Nedá se nic moc podnikat, čekám jaro!

bubelko
9. únor 2012

@berenika39 no ticho som na jonasa este neskusala, to je fakt. myslis, ze nie je na to este moc maly? predsa ma len 2 roky 😕 ale skusit to tiez mozem 😉

bubelko
9. únor 2012

@prom a ako to mas upevnene na tej stene? klincami alebo paskou?

berenika39
9. únor 2012

@bubelko já vím, ja jsem pak ještě rychle mrkla, kolik vlastně malý má, asi jo, asi by ho to mátlo, spíš to potřebuje jasně a stručně, máš pravdu.
Tak do zálohy, na horší časy🙂

bubelko
9. únor 2012

@berenika39 momentalne skusim praktizovat pri starsom 😉 tiez ma totiz dialogove obdobie 😀

blandik
9. únor 2012

@prom - já myslím, že každý rodič si řeší svoje, náš je zase klidné dítě, koncentrované,pozorovací, ve dvou letech se ode mě v centru nehnul, sice neplakal, ale byl u mě, všechno si opozoroval, a za tři měsíce z hodiny na hodinu prostě vyrazil, a najednou jsem mohla i sama na záchod...a to samé ve školce...první měsíc pozoroval, byl smutný, poplakával, ale chtěl do školky, pak byl dlouho nemocný, pak po návratu ho učitelky nepoznávaly, že je veselý, tancuje, zpívá si, už se jich nedrží, a na posledních slavnostech teď jsem viděla, že se zapojuje mezi děti, naprosto spontánně...což mi samozřejmě spadl kámen ze srdce, určitě se ho snažím brát takového, jaký je, jen určitě jsem ráda, že to zvládnul...protože od mimi byl vemli citlivé, pozorovací dítě (přitom ve dvou letech zapřádal hovory s lidmi na ulici, ale jak přišlo na děti, tak vylez z pískoviště a pozoroval....). ..

blandik
9. únor 2012

@berenika39 - ahojky, my jsem taky nemocní tento týden, nevím už ani po které tutu zimu (naposled před dvěmi týdny a pak o vánocích a předtím pět týdnů na podzim)...taky mám pocit, že nic nemůžem, protože je bu=d po nemoci nebo v nemoci...

ale chtěla jsem psát o něčem jiném - taky se vám stává, že neskutečně cítíte na dítěti vliv školky? Náš je pozorovací, takže pozoroval..najednou se začla chovat jako děti ve školce - tedy z toho negativního - nepokládá věci na zem, ale pouští je z menší výšky, něco bere, pokládá, kouká jinam, dělá to hluk, velmi často běhá a zpívá nějaká vymyšlená slova (dejme tomu rozvíjí rýmy..ok), ale co mi nejvíce "vadí" - že jakoby začal být hluchý k tomu, co říkám - v půlce věty začne křičet nějaké nesmysly a pádí pryč, mám pocit, že jedním uchem tam a jendím ven...a plus další věci - občas mu říkám - ty mi chceš ukázat, co dělají děti ve školce -a on se celý rozzáří, že ano...je to pro mě náročné, tento týden doma s tekoucím nosem, kašlem a horečkou, když miška je relativně fit...Uf, jsem si ulevila..přišla jsem na to, že ho momentálně musím přestat vychovávat, prostě to nekomentovat, a vyzdvihovat to pozitivní (př. nechce mě mco nechat telefonovat, pořád mluví, dříve normálně respektovat, že dovolám a budeme si zase povídat...a já to v té školce na dětech vidím, jak učitelka něco říká a jim to jde jedním uchem tam a druhým ven...mám pocit, že to testuje...)..

prom
9. únor 2012

@bubelko ja papier lepim paskou, ale neviem ako ti to bude drzat na tej hrubozrnnej.. mozno v pohode s kvalitnou paskou 😉 my mame rekonstrukciu domu a niekde su aj 3cm novej omietky, ja by som tam ani hrebik nezatlkla, do tych novych omietok, tak su tvrde, ale zasa su hladke, tak lepim paskou.
Trosku sa bojim ci ten hrebik ci pripinacik nebude aj trochu nebezpecny, musel by byt fakt kompletne zatlceny a pripevnit nim iba tu najspodnejsiu vrstvu papiera. A dalsie vrstvy papieru mozes uz len prilepovat k sebe paskou. Aby chalani nevideli, ako to je pripevnene u steny, lebo si viem predstavit ako by ich mohlo lakat tie hrebiky vyskubnut. Deti su vynaliezave

blandik
9. únor 2012

@dagina - ale není to vždycky tak, tento týden jsme doma nemocní, já víc a je to náročné, cítím hrozně vliv školky - viz příspěvek výše, a pak taky furt ale furt poutá pozornost - mami, koukej, koukej...a všude se mnou chodí, všude,pořád mě volá...nějak jsem si odvykla a pro něj to je asi taky změna po školce...

prom
9. únor 2012

@blandik suhlas, kazdy si riesi svoje 😉
inak supr, ze sa tvoj Misko adaptoval v skolke.. hoci teda obkukava a testuje aj zle poznatky. Ale to je asi prirodzene.. je to asi fakt iba o tom testovani noveho. Myslim, ze tvoj rabr zaklad to nejak vo finale nepotlaci. Ale verim, ze to musi byt pre teba neprijemne, aj ked si nieco take cakala 😒

a tiez volam HALOO, kde si jaro??? tieto mrazy naviac s vetriskom nenavidim. A tiez sme vsetci chori, mna chytil taky brutal kasel, co som uz dlho nezazila a lekari nevedia co so mnou, s tehotnou ze. Chodim na infuzky Aj ATB som mala a nic, teraz predpisali nejake inhalatory.. a citam pribalove letaky, ze by sa nemali v tehotnosti.. mam z toho nanic pocit.. O 2 tyzdne porod, ja sa musim dat dokopy aj dcerka, aby sme nedajboze nenakazili miminko. No jak na potvoru 😠

reruna
9. únor 2012

@blandik vidím, že máte se školkou podobné zkušenosti...u Míši jsem to první rok tak moc nepozorovala, protože tam přes zimu skoro nechodil, jak byl pořád nemocný, ale hlavně letos to na podzim bylo dost divoké, však si možná vzpomínáte, jak jsem tu řešila sprostá slova apod. To křičení, když mluví dospělí, je u nás taky a hrozně mi to vadí, telefonovat vůbec nemůžu, normálně si hrají, skládají kostky atd. v úplném klidu, zazvoní telefon a začnou se hádat, rvát, neskutečně ječet, většino odcházím do vedlejší místnosti, abych slyšela, ale rychle končím, aby se nepřizabili... pak vysvětluju, ale zatím žádný efekt... To, že neposlouchá, co říkám, na to si stěžují i učitelky ve školce, babička, je hrozně divoký, hodně lítá, skáče, dupe atd. Beru to tak, že to je období kolem toho 4. roku, kdy se projevuje u chlapců velký nárůst testosteronu... potřebují asi více pohybu, což je těžké - jak píšeš - buď je po nemoci nebo je nemocný... letos to sice není tak hrozné, jak loni, ale od listopadu se v tom stejně plácáme...

misule82
9. únor 2012

@bashka dudlíkem to nebude, ten totiž pořád má na spaní. Ale už se pomalu odhodláváme, že ho dáme nějakému mimču 🙂 bojím se reakce...co to s ní udělá... Ale už musíme, má docela předkus.

To kousání, zatím jsem nevypozorovala, že by to bylo u nějaké situace častěji. Jednou kousne ze vzteku, jednou z radosti, jednou z nudy si jentak přiběhne kousnout. Minule jsem jí četla knížku a najednou hryznutí. Tak nevím, musím víc pozorovat. Dneska ale žádný kousanec, jen nás pořád olíbávala na ruce 😎

Nočník jsem se zařekla, že už řešit nebudu. Když bude nehoda, řeknu, že se to stane a víc to řešit nebudu. Ono to pomůže i na mé nervy 🙂 a u druhého jsem náležitě poučena🙂

ad strkání: Ještě poprosím o radu, jak přesně reagovat, když strčí bez zjevné příčiny. Prostě k někomu přiletí a strčí ho. Já vždycky řekla, že strkání je špatné a může ublížit, zopakovala podruhé a potřetí odcházíme. Je to tak správně?

@blandik já myslím, že ani neřeším, že by byla v něčem špatná a že bych hleděla na to, že dělá něco špatně. Spíš mě u toho strkání vadí, že jsem jako hlídací pes a ji tím jakoby svazuji....mám ten pocit. Už se mi párkrát stalo, že strčila jednou, podruhé a já už byla připravená vystartovat a zachytit ji a ona se přiblížila k dotyčnému potřetí, já ji stáhla a Klárka chtěla dát jen pusu. Tohle mě hrozně mrzí 😒
No až se vykurýruju, tak se budu snažit s ní trochu víc fyzicky vyhrát, jak psala reruna a uvidím, jestli to bude mít výsledek 🙂

blandik
9. únor 2012

@prom - juj, koukám a čtu si, že budete mít miminko, jejda, tak to přeji lehký porod a krásné, zdravé mimi a dobrou náslendou adapatci doma:o) S tím kašlem to je nepříjemné, určitě tě to trápí...přeji moc, moc brzké uzdravení..
@reruna - ano, vzpoměla jsem si na tebe před časem a na vaše trable s kamarádkou holčičkou...ta zima je nekonečná...už aby bylo jaro..u nás právě zatím ve školce jsou z něho paf, že je tak hodný, tak jiný, tak bla bla..a mě to vadí, už jsem jedné učitelce řekla - že ale to není napořád, že vidím na něm, že si to všechno fotí, všechno nasává, doma zkouší...Právě tento týden je jako z divokých vajec a furt za mnou běhá, jakoby nějak nevnímal, že mě něco může bolet, že zrovna telefonuji...no zkusím se vrátit k tomu - nevnímat jeho prohřešky (tedy ne až tak vychovávat) a spíše vyzvedávat to, co se mu daří..je fakt, že já sama jsem nervozní jako sáňky v létě, a taky je na mě občas dost znát, nebo přímo odmítnu, si s ním hrát na "rozhovory" mezi autíčky...

Jinak dneska jsem vyčela hru - říkáte dítěti různé výroky (př. chleba pečem v mrazáku) a dítě reaguje podle toho, jestli to je pravda nebo ne - jestli je pravda - udělá dřep, jestli není pravda - vyskočí...zabavilo ho to odpol a odpol tak na hodinu....

Jo a co to kamarádství s tou holčičkou? Jetšě trvá?

blandik
9. únor 2012

@misule82 - chápu, citíš to pak jako projev nedůvěry vůči ní, a ona se chtěla zachovat "správně.." Já jsem taky teďkom lazar, nechce se mi nic, a malý má tolik energie, tuším, že i ty naše trable teďkom jsou hodně způsobené mýmpostojem - nechce se mi hrát a on je pak o to více divoký...

reruna
9. únor 2012

@blandik to je jak u nás - loni taky učitelky chválily, jak je hodný a tichý a letos pravý opak. S holčičkou budou problémy asi pořád, před Vánoci jsme řešili, že ho tahala pořád za vlasy, bouchala s ním o zeď, nechtěla ho pustit na WC, tak to jsem řešila s učitelkou, to přestalo... ale vliv vidím pořád - ona řekla, ona dělala, ona to a ona ono.....při spaní se spolu chichotají atd. Už dokonce poznal, že mě to irituje, tak začal i lhát - když se zeptám, jestli to říkala ta holčička - tak řekne, že jo, ale když vidí, že jsem rozladěná, tak hned vymýšlí, kdo teda jinej to ještě říkal☹
A super nápad na hru, zítra vyzkoušíme, jen nevím, jestli budu mít tolik nápadů ...

berenika39
9. únor 2012

@blandik do té hry jdem taky, dík, chytré....fičíme na pexesu, momentálně.
K té školce - nemůžu říct, že bych neviděla, že je školkáč. Vidím sem tam něco, o čem jsem přesvědčená, že není Petr, ale školka. Ale obecně - je pořád stejný. Našel si tam kamaráda, který je jeho pravý opak, prostě nějaká kompenzace, ale jsou fajn dvojka, navzájem...i se mě paní učitelka ptala, jestli je nechci odpoledne oba, že jsou jak dvojčata. Ale zatím se vliv školky nějak zásadně neprojevil, jen nosí nějaké hlášky, nápady, ale co se týká osobnosti - je to pořád Petr.

bubelko
10. únor 2012

@reruna pozeram, ze u vas v skolke to iste co u nas. minuly rok bol lukas v spilegruppe nenapadny, pozoroval deti a tento rok - vo vsetkych lumparinach je zamotany. nie je sice iniciator, ale s laskou sa pridava. minule som s nim uz fakt mala rozhovor typu, ci nema vlastnu hlavu. ze ked chlapci sa budu buchat o stenu a bude to boliet, ci bude aj on. oni totiz vyplazovali jazyky veducej, smiali sa jej do tvare, neposluchali - a su tam aj mensie deti a to chapem, ze sa potom boja, ked ona musi na tychto velkych kricat. tak minule dosiel domov s tym, ze pouzil hlavu a neopakoval nadavky. hovorim, no super a ako si pouzil tu hlavu. a on: no zamyslel som sa a prislo mi to hlupe, tak som to nerobil. som sa potesila, ze aspon nieco funguje.
inak doma s telefonovanim - to iste. ked telefonujem, tak sa ako na potvoru zacnu vadit o auta, kricat po sebe, bit sa a ked zistia, ze volam s tatom, tak stoja pri mne a vykrikuju, ze aj oni chcu telefonovat s tatom. takze nepocujem nic. 😠
a tiez zacal obcas klamat - ze to povedal ten alebo ten, a pritom to ma z vlastnej hlavy. dost sa bavim s veducou, u ktorej je 2 dni. bol u nej aj minuly rok, takze ju mam lepsie precitanu, a vie, co si moze dovolit, kedy je dost. a ona ho pozna tiez velmi dobre, takze viem, ze ked mi nieco povie, je to pravda. minule hovorila, ze je jediny, kto v skolke povie prosim-dakujem, a tiez, prestane hned, ked povie dost. sice vymysla, robi kravoviny, ale v norme - ako kazde normalne dieta. a potvrdila mi, ze niektore veci, na ktore som sa pytala, ma z vlastnej hlavy, prisom mne povedal, ze odpozeral od toho ci toho. a to nechcem, aby hadzal vinu na niekoho ineho, ked uz nieco vymysli, nech si za tym stoji. 😉
myslim ale, ze to bude vekom, ze su taki. presne ako pises - 4 roky. tiez mam pocit, akoby mal energie na rozdavanie. teraz dokonca zacal dobrovolne chodit von - sice len na terasu - ale aj ked je zima, prsi, snezi. to doteraz nebolo 😕 😀

reruna
10. únor 2012

@bubelko no prostě to jsou normální, zdravé děti a tím to asi bude, že musí ty hranice pořád zkoušet, a to nás čeká ještě škola, puberta atd. atd. 😀

bubelko
10. únor 2012

@reruna no ja ked pocuvam lukasove komentare dnes, tak sa uz teraz desim toho, cim bude argumentovat v puberte 😀

blandik
10. únor 2012

@berenika39 - tak na pexesu, jo..u nás jen občas a zatím zvládne se tak dva krát vystřídat, pak už ho pohltí hledání a hledá sám...jinak dneska nastal obrat, už je zase "svůj Míša"...jsem rozhodnutá ho momentálně nechat bláznit po svém, jestli to bude potřebovat, protože jakýkoliv můj komentář poslední tři dny šel totálně mimo něj..ale já byla hodně nerzvozní, unavená, odmítala si hrát občas..tak jsem asi byli v disharmonii...
@bubelko - to je supr, že ve čtyřech zauvažoval, jestli se chce nebo nechce připojit k davu...TO bych si přála taky zažít, aby dokázal jednat dle sebe...Já zatím mám pocit, že si přeje být začleněn do skupiny, což je dost těžké, protože tam je malinko tříletých, většina kluků čtyři a více, tedy spíše těch pěti a šesti a ti mají skutečně jiný styl zábavy a hraní...takže pak kopíruje....

zelmirka1
10. únor 2012

ahojte, pridam sa do diskusie...my na pexese frcime uz dost dlho (najradsej ma take tazke dopravne znacky a cislovky co dava zabrat aj mne 😀 ), hra pekne ale musi vyhrat...najprv som ho nechavala nech sa nauci a teraz ked nahodou vyhravam tak sa dokaze tak nahnevat, buchne pastickou, krici, place...obcas nam je to az smiesne doma ako to preziva a neviem ako reagovat.
Hrame aj clovece nezlob se, mame tu verziu kde su na kocke obrazky namiesto cisiel, naucil sa to hned ale radsej sa nevyhadzujeme a ked prehra to je veru sklamanie. 😢
Inak rovnaka skusenost ked telefonujem alebo sa rozpravam s niekym hned sa dozaduje pozornosti a predtym to nerobil...fakt zaujimave. Uplne vidim ako sa meni, uz ma dokaze riadne dostat 😀

berenika39
11. únor 2012

@zelmirka1 ahoj, dlouho jsem tě neviděla, jak je?
S tím vyhráváním, nevím, my jsme nejdřív, když jsme se to učili, hráli tak, aby on vyhrál, aby ho to neodradilo, ale etd už hrajem normálně, naostro. ale on zatím ještě nemá pocit "celé té hry", on je rád, že našel stejný 😉 , takže nakonec nepočítáme, kdo má víc stejných , ale tak se radujem, že má dvojice. Jsem zvědavá, jak budu reagovat, až nebude chtít prohrávat 😒 .
S telefonem u nás zatím funguje žádost - peto, zvoní mi telefon, slyšíš? budu muset chvíli v klidu mluvit, počkáš, prosím? pak ti řeknu, kdo volal a proč. (někdy do něj hučím tak dlouho, že to přestane zvonit a volám zpět za své, ale to nevadí 😉 ), a on zatím je tak ohleduplný, že prostě počká - je zvědavý, kdo volá🙂))). Pak ale následuje výslech, kdo to byl, co chtěl, jak to dopadlo a tak.

zelmirka1
12. únor 2012

@berenika39 mame sa fajn, ale u nas uz to pokrocilo ze chce vyhrat, ci je to pexeso alebo clovece nezlob se...
zacali sme tiez aby sa naucil ale dost rychlo to zvladol a teraz chce vyhrat tak ho vacsinou nechame, ale zase obcas uz chcem aby videl ze to moze byt aj inak a to je potom riadne čoro moro... 😀 😀
s tym vysvetlovanim ze ma pockat ked telefonujem je to u nas ine, vie ze ma pockat a obcas vydrzi a obcas nie, ale Misko stale moc nerozprava takze ta nasa debata je zlozitejsia, posledne dva mesiace sice velky posun a uz opakuje slova a zacina ich pouzivat ale aj tak sa to neda porovnat s rovnako velkymi detmi a preto je viac netrpezlivy niekedy lebo neviem sa vyjadrit...Inak uz pocita do desat a dokaze spocita pocet predmetov, nestacim sa cudovat. 😉

bubelko
12. únor 2012

@zelmirka1 mozno by ste mohli skusit hru "obstgarten" od haby. je to velmi jednoducha hra, ale pointa je v tom, ze bud vyhrate vsetci alebo nikto. mozno by tak misko videl, ze nemusi vzdy vyhrat, ale kedze ste prehrali vsetci, tak by ho to nemuselo tak skriet 😉
http://www.maxus.sk/detsky-sen/hry-a-puzzle/hry...
my sme zacali s nou. este stale ju hravame, pretoze ju moze hrat aj jonas. 🙂

reruna
12. únor 2012

@zelmirka1 my to zatím naštěstí nemáme, že by musel za každou cenu vyhrávat, hrajeme člověče bez vyhazování a prostě někdo dojede do domečku první a někdo jako druhej "první", při pexesu zatím jenom sbírá obrázky a počítáme, kolik jich máme, ale výhru neprožíváme, další hry, co máme - domino, figuráčci, tak to prostě hrajeme a nějak ani moc neříkáme, kdo je první, kdo druhý....asi ho nechej, ať si to prožije, ten vztek, řekni, že mu rozumíš, že ho musí mrzet (štvát) že nevyhrál... ale vyhrávat, aby se nevztekal, to bych asi nenechávala

zelmirka1
12. únor 2012

@bubelko vdaka za tip 😉 mozno skusime... 😉 pozeram tam su aj ine zaujimave hracky...
@reruna ved to prave tak robim, ze ho necham nech si to prezije, len ma prekvapila ta sila ako to preziva 😀 , ale v podstate to beriem normalka, ja som bola v detstve dost sutaziva a tiez ma bavilo vyhravat 😀 a kazdeho zivot casom nauci aj prehravat.

reruna
13. únor 2012

@zelmirka1 no jo, každé dítě to prožívá asi jinak silně, a kdoví, nás to třeba teprve čeká

berenika39
13. únor 2012

@zelmirka1 ahoj, jsem ráda, že rozjelo to mluvení, ted už to půjde rychle, uvidíš, chytrolín malej to je🙂. ještě se budeš divit, až to, co se mu do té hlavičky uložilo, začne sypat z rukávu🙂.

takyja
13. únor 2012

@berenika39
@reruna
@blandik
Ahoj všem, zdravím po odmlce, řešíme zdraví a nezbývá mi moc času (vedle práce). Musím vybrat školku a pokusit se do ní dostat, což je v Praze docela obtížné. Vidím, že řešíte školkové návyky - dá se tomu vůbec vyhnout?? A ještě jedna otázka - malá je strašně nekonfliktní, je to takové pohodové přátelské dítě, prostě sluníčko. Začínáme se ale potýkat s přestrkováním v hracích koutcích, atd. a čekám, kdy nějaké dítě vyvolá větší konflikt a malá schytá ránu. Absolutně netuším, jak se a) chovat preventivně a b) jak to řešit, když se to stane... Jak to děláte vy? Mj. mi jde i o to, aby se z mého sluníčka nestalo dítě, které přebírá zlé návyky jiných dětí, nechci, aby začala tlouct menší děti, atd. Snad rozumíte, co mám na mysli .. díky 🙂

PS: vždycky když je mi nanic, kouknu sem a počtu si, vládne tady taková pohoda.. 🙂

berenika39
13. únor 2012

@takyja ahoj zpátky, zdraví je především, at je to brzo ok🙂
Já jsem Petra naučila, když muněkdo něco dělá, aby prostě řekl: nedělej mi to, mě se to nelíbí, bolí mě to. a obvykle, alespon podle toho, když jsembyl u toho nebo mi vyprávěl, tak to zabere - je to jasné, stručné, ten druhý se přinejmenším zarazí. Ve školce jsem mu řekla, že kdyby to nepomohlo, mázajít za paní učitelkou a říct, co se mu děje. Návyky si domů nosí, ale není to nic dramatického, spíš na jeho chování, řeči, gestech vidím, že je to okoukané, odposlechnuté a nekomentuju to. pokud je to na mě moc, řeknu mu, že my takhle doma nemluvíme, jiné děti monžá jo, ale není to hezké, tak at najde jiné slovo - a spolu hledáme ekvivalent, nějakou srandu.